meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
η καλυτερη και η πιο καταραμμενη γενια!!!!!ελπιζω ο νεος χρονος,η νεα φοιτητικη ζωη να ειναι καλυτερη!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!και εγω εχω προβλημα γτ λατρευω 2 διαφορετικα πραγματα τις ξενες γλωσσες και το βοηθαω και να δινω συμβουλες σε ανθρωπους....ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!
απελπισμενη θεωρητικη!!!!!

καλά ηρέμισε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. αν ενδιαφέρεσαι για τις ξένες γλώσσες υπάρχει το μεταφραστικό στην κέρκυρα, το σλαβικών σπουδών εκπα και απθ κι από κει κι έπειτα, αν αυτα δεν σ' αρέσουν, διάλεξε κάτι πιο συγκεκριμένο (π.χ. αγγλική, γαλλική, ιταλική κλπ φιλολογία). επίσης, αν σου αρέσει να βοηθάς άλλους, υπάρχει πάντα η ψυχολογία, η κοινωνιολογία (με κάποιο τρόπο βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός από εκεί) κι αν θες κατι πιο πρακτικό, υπάρχει και η νοσηλευτική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
η καλυτερη και η πιο καταραμμενη γενια!!!!!ελπιζω ο νεος χρονος,η νεα φοιτητικη ζωη να ειναι καλυτερη!!!ΥΠΟΜΟΝΗ!!!και εγω εχω προβλημα γτ λατρευω 2 διαφορετικα πραγματα τις ξενες γλωσσες και το βοηθαω και να δινω συμβουλες σε ανθρωπους....ΚΑΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΓΙ ΑΥΤΟ!!!



απελπισμενη θεωρητικη!!!!!

Violetaki ... όπως ανέφερε και πιο πάνω meetmeinmontauk ... οι σχολές είναι μπόλικες με ξένες γλώσσες!!!!!!!! Είμαι υπέρ των ξένων γλωσσών και θα πρότεινα Σλαβικών σπουδών...γενικότερα αυτές τις σχολές που έχουν ως βασικές γλώσσες Ρώσικα και τούρκικα!!!!!!!!
Από εκεί και πέρα αν σου αρέσει να βοηθάς ανθρώπους , εγώ θα σου πρότεινα Κοινωνική διοίκηση , Κοινωνικής εργασίας , Εργοθεραπεία , Φυσικοθεραπεία, Λογοθεραπεία , Μαιευτική και Νοσηλευτική!!!!!!!!!! Βέβαια,τα 2 τελευταία είναι καθαρά στην ψυχολογία σου.... Διότι υπάρχει το ενδεχόμενο να μην τα θες καθόλου :P
Το σωστό είναι να επιλέξεις κάτι από αυτά που σου αρέσουν περισσότερο , ώστε να αποδώσεις και καλύτερα στην δουλειά σου!!!!!!
Γιατί όταν κάτι το αγαπάς και σου αρέσει θα είσαι πολύ καλή και δεν θα το βαρεθείς ποτέ!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Επειδή το τι μας αρέσει, το πως λέγεται ένα τμήμα και το πως το φανταζόμαστε έχει μεγάλη διαφορά απ' το τι ισχύει στην πραγματικότητα, κάτι που θα σας βοηθήσει πολύ να κατασταλάξετε ή να δείτε αν πράγματι σας αρέσει μια σχολή, είναι να μπείτε στην ιστοσελίδα της και να δείτε το πρόγραμμα σπουδών! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

είμαι μαθητής της Θεωρητικής Γ'Λυκείου και εν γένει ως πολυπράγμων δυσκολευόμουν στο παρελθόν να επιλέξω και κατεύθυνση και επάγγελμα· ωστόσο έχω αποφασίσει να ασχοληθώ με την Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού (Human Resource Management), η οποία αποτελεί κατά κύριο λόγο "γνωστικό αντικείμενο" μεταπτυχιακών σπουδών, αποτελεί επάγγελμα καθαρά εξωτερικού (για μια δεκαετία ακόμα τουλάχιστον) και αντίθετα με την επικρατούσα αντίληψη, σχετίζεται ως επί το πλείστον με θεωρητική κατάρτιση παρά με σπουδές τύπου 5ου πεδίου-οικονομικών.

Το μόνο σχετικό μάθημα(!) που έχω εντοπίσει σε ελληνικά ΑΕΙ διδάσκεται στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, που ωστόσο δεν αποτελεί επιλογή καθώς δεν θα ήθελα να σπουδάσω σε πόλη τόσο μακριά από τον τόπο καταγωγής-διαμονής (Αλεξανδρούπολη) αλλά κυρίως δεν έχω επιλέξει τα αντίστοιχα μαθήματα. :P

Οι σχολές που θεωρώ πως θα μπορούσαν να περιέχουν παρεμφερή αντικείμενα και να λειτουργήσουν ως εφαλτήριο για τις μεταπτυχιακές είναι η Ψυχολογία Θεσσαλονίκης (Μπανάλ; :D) και η Κοινωνικής Διοίκησης - Πολιτικής Επιστήμης (Κατεύθυνση Κοινωνικής Διοίκησης) στην Κομοτηνή. Γενικότερα, θα με ενδιέφερε οτιδήποτε κυμαίνεται στη σφαίρα των αντικειμένων που οι προαναφερθείσες σχολές πραγματεύονται.

Στο δια ταύτα, και τα καίρια (ούτε καν :P) ερωτήματα που θα ήθελα να σας θέσω:
1) Πως σας φαίνεται το συγκεκριμένο αντικείμενο ως προς την επαγγελματική αποκατάσταση;
2) Γνωρίζετε αν υπάρχει προσβασιμότητα στο συγκεκριμένο επάγγελμα μέσω 1ου πεδίου;
3) Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες για αυτές τις σχολές γενικότερα (ιδανικά και άτομα που έχουν φοιτήσει) και ειδικά για την δεύτερη;
4) Υπάρχει κάποια άλλη σχολή στην οποία θα μπορούσατε να με προσανατολίσετε ως προς το αντικείμενο;

Τι κάθισα και έγραψα περασμένα μεσάνυχτα :fool:

Για όποιον βρει το κουράγιο να το διαβάσει και να απαντήσει,
Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Γιατι δε θελεις ν αλλαξεις πολη για τις σπουδες σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γιατι δε θελεις ν αλλαξεις πολη για τις σπουδες σου?
Πώς το συμπέρανες αυτό? :D
Απλώς δεν θέλω την Αθήνα για διάφορους λόγους, και θα προτιμούσα η Αλεξανδρούπολη να μην είναι τραγικά μακριά, π.χ. Θεσσαλονίκη, Γιάννενα, Κέρκυρα θα ήταν μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Lzoakis καλησπέρα και καλωσόρισες στο iSchool. :) Όσον αφορά το θέμα σου, δεν ξέρω να σου πω κάτι... απ'ότι βλέπω σε διάφορες ιστοσελίδες, συνήθως η διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού είναι καλό μεταπτυχιακό. Βρήκα βέβαια, ένα τμήμα διαχ. ανθρώπινου δυναμικού.. το ''Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo''. Πιο συγκεκριμένα --> Ως επαγγελματίες του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo, θα ενεργείτε ως πραγματικοί συνεργάτες της εταιρείας. Επιδρούμε θετικά στη συνολική επιχειρηματική απόδοση, προσελκύοντας και προσλαμβάνοντας ταλαντούχους ανθρώπους και δημιουργώντας μια κουλτούρα εργασίας και απόδοσης που οδηγεί σε κερδοφόρα αποτελέσματα. Επίσης, αναπτύσσουμε ένα δίκτυο δεξιοτήτων, ικανοτήτων και ταλέντων σε ολόκληρη την εταιρεία. Ωστόσο, το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo δεν σταματά με την ανάπτυξη κορυφαίων συστημάτων που ενισχύουν τις επιδόσεις και την αναγνώριση. Εστιάζει, επίσης, σε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προάγουμε τη δέσμευση όλων των σημερινών και των μελλοντικών εργαζομένων. Ο σκοπός της Diageo είναι να "Γιορτάζουμε τη ζωή, κάθε μέρα, σε όλη τη γη " και κύριο μέλημά μας είναι μεταξύ άλλων, η δημιουργία μιας κουλτούρας που βασίζεται στην ολοκληρωτική συμμετοχή και δέσμευση.
Τι μπορεί να μου προσφέρει το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo;
Καθώς το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού εκπροσωπείται σε όλο τον κόσμο, υπάρχουν θέσεις εργασίας σε τοπικό, περιφερειακό και παγκόσμιο επίπεδο, στο πλαίσιο μιας συναρπαστικής και συχνά διεθνούς καριέρας. Σε αυτές τις ευκαιρίες εργασίας υπάρχουν πολλές και ποικίλες μορφές καριέρας, τόσο εντός της διεύθυνσης Ανθρώπινου Δυναμικού όσο και στο πλαίσιο της ευρύτερης εταιρείας. Μπορεί να αποφασίσετε να σταδιοδρομήσετε σε κάποια ειδικότητα του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού, όπως στις ανταμοιβές ή στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού. Εναλλακτικά, μπορεί να αποφασίσετε να αναπτύξετε δεξιότητες γενικών καθηκόντων στο φάσμα του Ανθρώπινου Δυναμικού. Συχνά, τα στελέχη του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού της εταιρείας μας αποφασίζουν να μετακινηθούν από ένα εξειδικευμένο αντικείμενο εργασίας σε μια θέση Business Partner ή το αντίστροφο. Θα αναπτύξετε δεξιότητες και θα αποκτήσετε εμπειρία σε μεγάλη γκάμα ειδικοτήτων, όπως, μεταξύ άλλων, στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, στις ανταμοιβές, στη μάθηση και στην εξέλιξη, στη διαχείριση αλλαγών, στην οργανωτική αποτελεσματικότητα, στις business partnering, στις σχέσεις μεταξύ των εργαζομένων, στη διαχείριση έργων και στον στρατηγικό σχεδιασμό. Ενθαρρύνουμε διαρκώς και με θετικό τρόπο την εξέλιξη της καριέρας των εργαζομένων μας και παρέχουμε ευρύ φάσμα εργαλείων που τους βοηθούν στην προώθηση της καριέρας τους. Πηγή: www.diageo-careers.com › ... ›.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Lzoakis καλησπέρα και καλωσόρισες στο iSchool. :) Όσον αφορά το θέμα σου, δεν ξέρω να σου πω κάτι... απ'ότι βλέπω σε διάφορες ιστοσελίδες, συνήθως η διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού είναι καλό μεταπτυχιακό. Βρήκα βέβαια, ένα τμήμα διαχ. ανθρώπινου δυναμικού.. το ''Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo''. Πιο συγκεκριμένα --> Ως επαγγελματίες του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo, θα ενεργείτε ως πραγματικοί συνεργάτες της εταιρείας. Επιδρούμε θετικά στη συνολική επιχειρηματική απόδοση, προσελκύοντας και προσλαμβάνοντας ταλαντούχους ανθρώπους και δημιουργώντας μια κουλτούρα εργασίας και απόδοσης που οδηγεί σε κερδοφόρα αποτελέσματα. Επίσης, αναπτύσσουμε ένα δίκτυο δεξιοτήτων, ικανοτήτων και ταλέντων σε ολόκληρη την εταιρεία. Ωστόσο, το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo δεν σταματά με την ανάπτυξη κορυφαίων συστημάτων που ενισχύουν τις επιδόσεις και την αναγνώριση. Εστιάζει, επίσης, σε τρόπους με τους οποίους μπορούμε να προάγουμε τη δέσμευση όλων των σημερινών και των μελλοντικών εργαζομένων. Ο σκοπός της Diageo είναι να "Γιορτάζουμε τη ζωή, κάθε μέρα, σε όλη τη γη " και κύριο μέλημά μας είναι μεταξύ άλλων, η δημιουργία μιας κουλτούρας που βασίζεται στην ολοκληρωτική συμμετοχή και δέσμευση.
Τι μπορεί να μου προσφέρει το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού της Diageo;
Καθώς το Τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού εκπροσωπείται σε όλο τον κόσμο, υπάρχουν θέσεις εργασίας σε τοπικό, περιφερειακό και παγκόσμιο επίπεδο, στο πλαίσιο μιας συναρπαστικής και συχνά διεθνούς καριέρας. Σε αυτές τις ευκαιρίες εργασίας υπάρχουν πολλές και ποικίλες μορφές καριέρας, τόσο εντός της διεύθυνσης Ανθρώπινου Δυναμικού όσο και στο πλαίσιο της ευρύτερης εταιρείας. Μπορεί να αποφασίσετε να σταδιοδρομήσετε σε κάποια ειδικότητα του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού, όπως στις ανταμοιβές ή στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού. Εναλλακτικά, μπορεί να αποφασίσετε να αναπτύξετε δεξιότητες γενικών καθηκόντων στο φάσμα του Ανθρώπινου Δυναμικού. Συχνά, τα στελέχη του Τμήματος Ανθρώπινου Δυναμικού της εταιρείας μας αποφασίζουν να μετακινηθούν από ένα εξειδικευμένο αντικείμενο εργασίας σε μια θέση Business Partner ή το αντίστροφο. Θα αναπτύξετε δεξιότητες και θα αποκτήσετε εμπειρία σε μεγάλη γκάμα ειδικοτήτων, όπως, μεταξύ άλλων, στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού, στις ανταμοιβές, στη μάθηση και στην εξέλιξη, στη διαχείριση αλλαγών, στην οργανωτική αποτελεσματικότητα, στις business partnering, στις σχέσεις μεταξύ των εργαζομένων, στη διαχείριση έργων και στον στρατηγικό σχεδιασμό. Ενθαρρύνουμε διαρκώς και με θετικό τρόπο την εξέλιξη της καριέρας των εργαζομένων μας και παρέχουμε ευρύ φάσμα εργαλείων που τους βοηθούν στην προώθηση της καριέρας τους. Πηγή: www.diageo-careers.com › ... ›.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις πληροφορίες :) Ωστόσο αυτό που με προβληματίζει προς το παρόν είναι η ανεύρεση σχολής για σχετικές με το επάγγελμα προπτυχιακές σπουδές:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
γιατί δεν πας σε κάποιο κέντρο επαγγελματικού προσανατολισμού? είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Για τσέκαρε ΟΔΕ Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ή Ψυχολογία Θεσσαλονίκης ή και Νομική ( Νομική + Msc in HRM = γερά χαρτιά ). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Πρεπει να πας σε τμημα διοικησης επιχειρησεων ή οικονομικο. Επισης δες κ τις στρατιωτικες σχολες, εκει κ αν εχουν σχεση με διοικηση. Ειναι μεγαλο λαθος ομως που πηγες θεωρητικη κατευθυνση. Κανεις μαθηματα τα οποια ειναι τελειως ασχετα με αυτο που θες να κανεις και αντιθετως χανεις αλλα μαθηματα που χρειαζονται. Γιατι δεν πηγες 5ο πεδιο κ τεχνολογικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης του τμηματος φιλολογιας απθ.
Ενω εχει ηδη αρχισει το Β εξαμηνο (απο τις 16 φεβρουαριου)
Εγω και η παρεα μου δεν ειδαμε πουθενα σχετικη ανακοινωση για δηλωσεις μαθηματων .
Μπαινω στο site της ηλ.γραμματειας αλλα δεν με αφηνει να δηλωσω μαθηματα.
τι παιζει;:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γιατί δεν πας σε κάποιο κέντρο επαγγελματικού προσανατολισμού? είμαι σίγουρη πως θα σε βοηθήσουν πολύ :)

Έχω κάνει σχετική επικοινωνία με την υπεύθυνη για το Σ.Ε.Π. καθηγήτρια στο σχολείο μας και αναμένω της απαντήσεις της. Εν τω μεταξύ, είπα να ανοίξω και αυτό το θέμα :D

Για τσέκαρε ΟΔΕ Πανεπιστήμιο Μακεδονίας ή Ψυχολογία Θεσσαλονίκης ή και Νομική ( Νομική + Msc in HRM = γερά χαρτιά ). :)

ΟΔΕ θέλει 5ο πεδίο που δεν άνοιξα· οι άλλες δύο είναι πολύ ενδιαφέρουσες σχολές (η νομική ήταν ο λόγος αρχικά διάλεξα θεωρητική αν και αργότερα μετεστράφην :P ) αλλά με προβληματίζουν τα στάνταρ 18000+ μόρια...

Πρεπει να πας σε τμημα διοικησης επιχειρησεων ή οικονομικο. Επισης δες κ τις στρατιωτικες σχολες, εκει κ αν εχουν σχεση με διοικηση. Ειναι μεγαλο λαθος ομως που πηγες θεωρητικη κατευθυνση. Κανεις μαθηματα τα οποια ειναι τελειως ασχετα με αυτο που θες να κανεις και αντιθετως χανεις αλλα μαθηματα που χρειαζονται. Γιατι δεν πηγες 5ο πεδιο κ τεχνολογικη?

O λόγος που πήγα θεωρητική πέραν των προσωπικών μου προτιμήσεων και ενδιαφερόντων είναι πως τα περισσότερα μαθήματα από την τεχνολογική (Β-Γ Λυκείου) δεν ενέπιπταν στα ενδιαφέροντα μου· εκτός αυτού, δεν με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με το καθαρά οικονομικό κομμάτι του HR (Μισθοδοσίες κτλ) παρά με αυτό:


Υπάρχουν πληροφορίες για το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης και Πολιτικής Επιστήμης της Κομοτηνής, και για το αν μπορεί να με οδηγήσει στο επιθυμητό μου επάγγελμα;
Σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
@Lzoakis: Η κοινωνική διοίκηση έχει δύο κατευθύνσεις: κοινωνική εργασία και κοινωνική πολιτική, από την πρώτη βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός και από τη δεύτερη κοινωνικός επιστήμονας. Νομίζω πως μετά θα μπορούσες να εξειδικευτείς στο αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό και ν' ασχοληθείς μ' αυτό που θέλεις.

Εδώ πάντως, η τελευταία απάντηση είναι πολύ κατατοπιστική για το τμήμα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50155&page=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lzoakis

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
@Lzoakis: Η κοινωνική διοίκηση έχει δύο κατευθύνσεις: κοινωνική εργασία και κοινωνική πολιτική, από την πρώτη βγαίνεις κοινωνικός λειτουργός και από τη δεύτερη κοινωνικός επιστήμονας. Νομίζω πως μετά θα μπορούσες να εξειδικευτείς στο αντικείμενο που σ' ενδιαφέρει με το αντίστοιχο μεταπτυχιακό και ν' ασχοληθείς μ' αυτό που θέλεις.

Εδώ πάντως, η τελευταία απάντηση είναι πολύ κατατοπιστική για το τμήμα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=50155&page=2

Πράγματι κατατοπιστικότατη απάντηση :) Είχα δει το θρεντ στο παρελθόν, μα δεν είχα ανοίξει την 2η σελίδα :P

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου oasis :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και πηγαίνω στην Α' Λυκείου. Σαν επάγγελμα θα ήθελα να ασχοληθω με την Ιατρική, το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Προβληματίζομαι για την ειδικότητα που θα ακολουθήσω αργότερα. Ξέρω μπορεί να φαίνομαι βιαστικός, αλλά τι να κάνουμε?? Έτσι είμαι εγώ. Λοιπόν, σκέφτομαι για παιδοογκολογία, ή μαιευτική και εμβρυολογία. Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε και εσείς κάτι?? Εκτός από αυτό έχω λάβει υπόψιν μου το όλο σύστημα στην Ελλάδα, οπότε για ειδικότητα σκέφτομαι Ηνωμένο Βασίλειο ή Γερμανία.
Αν έχετε καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση, σας παρακαλώ να την πείτε.
Ευχαριστώ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ονομάζομαι Κωνσταντίνος και πηγαίνω στην Α' Λυκείου. Σαν επάγγελμα θα ήθελα να ασχοληθω με την Ιατρική, το θέμα όμως δεν είναι αυτό. Προβληματίζομαι για την ειδικότητα που θα ακολουθήσω αργότερα. Ξέρω μπορεί να φαίνομαι βιαστικός, αλλά τι να κάνουμε?? Έτσι είμαι εγώ. Λοιπόν, σκέφτομαι για παιδοογκολογία, ή μαιευτική και εμβρυολογία. Μήπως μπορείτε να μου προτίνετε και εσείς κάτι?? Εκτός από αυτό έχω λάβει υπόψιν μου το όλο σύστημα στην Ελλάδα, οπότε για ειδικότητα σκέφτομαι Ηνωμένο Βασίλειο ή Γερμανία.
Αν έχετε καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση, σας παρακαλώ να την πείτε.
Ευχαριστώ!!!!

Είσαι πολύ μικρός για να σε απασχολεί η ειδικότητα που θα διαλέξεις σε 10 χρόνια. Δεν έχεις δει όχι μόνο τις κλινικές, ούτε την Ιατρική απέξω.
Η εμβρυολογία δεν νομίζω ότι είναι ειδικότητα btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ απαισιόδοξη και αποθαρρυντική. Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
νομίζω πως η Ερινύς σε συμβουλεύει ορθώς. μέχρι τις πανελλαδικές μπορεί να μην θες καν να περάσεις ιατρική. κι αν περάσεις, ίσως ανακαλύψεις ότι δεν είναι αυτό που ονειρευόσουν. όπως και να 'χει, γιατί δεν ρωτάς κανέναν γιατρό να σε πει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι trend στις μέρες μας τα παιδιά να επιλέγουν από το γυμνάσιο/λύκειο το μεταπτυχιακό τους και την ακριβή επαγγελματική σταδιοδρομία που θα ακολουθήσουν ενώ δεν έχουν μπει καν σε ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top