russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Nαι κι εγω ετσι νομιζω, γιατι και Μακεδονια που μενουν οι γονεις μου, Βουλγαρικα βρισκεις να μιλησεις. Επισης ειμαι απο Εβρο, οποτε και Τουρκικα σιγουρα θα βρισκω να μιλησω.

Για σενα οπως σου ειπα νομιζω το Σλαβικων σπουδων ή το Φιλολογιας Παρευξεινιων στην Κομοτηνη ειναι οι καλλιτερες επιλογες, αλλα δεν ξερω ποια θα προτιμησεις..

Καλη επιτυχια οπως και να εχει!

Εγώ Ξάνθη είμαι οπότε το κοντινότερο είναι η Κομοτηνή αλλά το Σλαβικών έχει λιγότερους εισακτέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica95

Νεοφερμένος

Η domenica95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μιας που αναφερθηκατε στα ιστορικα. Περυσι περασα στην Κομοτηνη Ιστορια και εθνολογια. Ωστοσο ξαναεδωσα και φετος περασα Ιστορια Αρχαιολογια και Κοινωνικη ανθρωπολογια στο Βολο. Ποιο από τα δυο τμηματα θεωρειτε ότι αξιζει!? Αν εχετε περασει σε αυτά πειτε μου τη γνωμη σας... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pithikos97

Νεοφερμένος

Ο pithikos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι μαθητής της γ'λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Μέχρι πέρισσι ενδιαφερόμουνα απλά να μπω σε μία σχολή υπολογιστών (γενικά και αόριστα). Φέτος άρχισα να ψάχνω περισσότερο το θέμα (τον τελευταίο μήνα) για να κατασταλάξω σε ποια από όλες θέλω να μπω. Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κυρίως με hardware Και ηλεκτρονική αλλά και με προγραμματισμό και software. Επίσης ως μαθητής είμαι του 20 (δεν είμαι ψόνιο, απλά περιγράφω την κατάσταση) και έχω πολλές πιθανότητες να μπω στο ΕΜΠ (ημμυ). Οικονομικό θέμα δεν τίθεται, μπορώ να πάω σε όποια πόλη θέλω.
Στο θέμα μας. Οι σχολές που είναι πιο σχετικές με το αντικείμενο και με ενδιαφέρουν αρκετά (έχω μελετήσει οδηγούς σπουδών) είναι οι εξείς: Ημμυ εμπ, Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής (ceid upatras) και το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνείο Κρήτης. Επίσης είναι και το ΗΜΜΥ απθ που θα έμπαινα και εκεί, το οποίο όμως δεν λέει και τόσο για υπολογιστές, εκτός του ότι έχει πολλά άκυρα μαθήματα άσχετα εντελώς με τα pc σε σχέση με το εμπ, καθώς και το ΗΜΤΥ στην πάτρα (που αν πάω πάτρα θα πάω στην άλλη, όχι στο ΗΜΤΥ).

Αναμφισβήτητα και οι 3 σχολές που ανέφερα κάνουν πολύ καλή δουλειά σε θέμα μάθησης. Το θέμα είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω Αμερική μετά τις σπουδές για μεταπτυχιακό (στο mit, usc ή ένα από τα φιμισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ). Έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ είναι πρώτο στα κονέ και αν είσαι καλός έχεις σίγουρη θέση σε ένα από αυτά. Επειδή είμαι Χανιώτης όμως σκεφτόμουν το πολυτεχνείο κρήτης. Εϊναι όμως ορισμένα γεγονότα που με προβληματίζουν:
α) Είναι στα 2000 καλύτερα του κόσμου (σύμφωνα με το ranking του 2014), ενώ το ΕΜΠ ή το upatras στα 500-600 καλύτερα. Προφανώς λοιπόν μετράει πιο πολύ για το εξωτερικό το ΕΜΠ.
β) Πριν μερικά χρόνια είχαν γίνει διαμάχες και παραλίγο να διαλυθεί το πολυτεχνείο. Όπως και να το κάνουμε δεν πολυ-εμπνέει εμπιστοσύνη.
γ) Όλες οι σχολές είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλόβαθμες. Μόνο το ΗΜΜΥ είναι στα 15372 φέτος. Ακόμα και η αρχιτεκτονική, όπου σε άλλες πόλεις χρειάζονται πάνω από 20000 μόρια για να μπουν, εδώ μπαίνεις με βαθμολογία της τάξης του 15! Άρα ποιος μου λέει εμένα ότι το υπουργείο δεν θα βρει ευκαιρία να συγχονεύσει (ή και να κλείσει) σχολές του πολυτεχνείου (οι οποίες ακουμπούν σχεδόν στη βάση, όπως για παράδειγμα των ορυκτών πόρων);
δ) Ακόμα και το πανεπιστήμιο Σάμου είναι πιο ψηλά στο ranking από το πολυτεχνείο!!
ε) Ορισμένα μαθήματα που στο ΕΜΠ και στο upatras είναι υποχρεωτικά (π.χ. διακριτά μαθηματικά, αριθμητική ανάλυση, φυσική 1 (μηχανική), εδώ είναι επιλογής!


Δεν λέω ίσως στο ΗΜΜΥ του Π.Κρήτης έχουν ίσως πιο πολλά εργαστήρια και γίνεται και καλή έρευνα. Όμως αν μου μειώσει τις πιθανότητες για μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ αξίζει τον κόπο;
Για παράδειγμα αν εγώ κάνω την ίδια "καινοτομία", έχω ίδια βαθμολογία κλπ με έναν απόφοιτο ΕΜΠ που θέλει και αυτός το Mit, ποιον από τους 2 θα προτιμήσουν;
Γνώμες μόνο από όσους ξέρουν, δεν θέλω να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι κλπ, μόνο για ότι είστε σίγουροι 100%

Υ.Γ. ξέρω ότι στα χανιά η φοιτητική ζωή είναι χάλια και δεν έχει κοπέλες, αλλά είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει. Στην τελική αν πάρω αυτοκίνητο πάω Ρέθυμνο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι μαθητής της γ'λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Μέχρι πέρισσι ενδιαφερόμουνα απλά να μπω σε μία σχολή υπολογιστών (γενικά και αόριστα). Φέτος άρχισα να ψάχνω περισσότερο το θέμα (τον τελευταίο μήνα) για να κατασταλάξω σε ποια από όλες θέλω να μπω. Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κυρίως με hardware Και ηλεκτρονική αλλά και με προγραμματισμό και software. Επίσης ως μαθητής είμαι του 20 (δεν είμαι ψόνιο, απλά περιγράφω την κατάσταση) και έχω πολλές πιθανότητες να μπω στο ΕΜΠ (ημμυ). Οικονομικό θέμα δεν τίθεται, μπορώ να πάω σε όποια πόλη θέλω.
Στο θέμα μας. Οι σχολές που είναι πιο σχετικές με το αντικείμενο και με ενδιαφέρουν αρκετά (έχω μελετήσει οδηγούς σπουδών) είναι οι εξείς: Ημμυ εμπ, Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής (ceid upatras) και το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνείο Κρήτης. Επίσης είναι και το ΗΜΜΥ απθ που θα έμπαινα και εκεί, το οποίο όμως δεν λέει και τόσο για υπολογιστές, εκτός του ότι έχει πολλά άκυρα μαθήματα άσχετα εντελώς με τα pc σε σχέση με το εμπ, καθώς και το ΗΜΤΥ στην πάτρα (που αν πάω πάτρα θα πάω στην άλλη, όχι στο ΗΜΤΥ).

Αναμφισβήτητα και οι 3 σχολές που ανέφερα κάνουν πολύ καλή δουλειά σε θέμα μάθησης. Το θέμα είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω Αμερική μετά τις σπουδές για μεταπτυχιακό (στο mit, usc ή ένα από τα φιμισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ). Έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ είναι πρώτο στα κονέ και αν είσαι καλός έχεις σίγουρη θέση σε ένα από αυτά. Επειδή είμαι Χανιώτης όμως σκεφτόμουν το πολυτεχνείο κρήτης. Εϊναι όμως ορισμένα γεγονότα που με προβληματίζουν:
α) Είναι στα 2000 καλύτερα του κόσμου (σύμφωνα με το ranking του 2014), ενώ το ΕΜΠ ή το upatras στα 500-600 καλύτερα. Προφανώς λοιπόν μετράει πιο πολύ για το εξωτερικό το ΕΜΠ.
β) Πριν μερικά χρόνια είχαν γίνει διαμάχες και παραλίγο να διαλυθεί το πολυτεχνείο. Όπως και να το κάνουμε δεν πολυ-εμπνέει εμπιστοσύνη.
γ) Όλες οι σχολές είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλόβαθμες. Μόνο το ΗΜΜΥ είναι στα 15372 φέτος. Ακόμα και η αρχιτεκτονική, όπου σε άλλες πόλεις χρειάζονται πάνω από 20000 μόρια για να μπουν, εδώ μπαίνεις με βαθμολογία της τάξης του 15! Άρα ποιος μου λέει εμένα ότι το υπουργείο δεν θα βρει ευκαιρία να συγχονεύσει (ή και να κλείσει) σχολές του πολυτεχνείου (οι οποίες ακουμπούν σχεδόν στη βάση, όπως για παράδειγμα των ορυκτών πόρων);
δ) Ακόμα και το πανεπιστήμιο Σάμου είναι πιο ψηλά στο ranking από το πολυτεχνείο!!
ε) Ορισμένα μαθήματα που στο ΕΜΠ και στο upatras είναι υποχρεωτικά (π.χ. διακριτά μαθηματικά, αριθμητική ανάλυση, φυσική 1 (μηχανική), εδώ είναι επιλογής!


Δεν λέω ίσως στο ΗΜΜΥ του Π.Κρήτης έχουν ίσως πιο πολλά εργαστήρια και γίνεται και καλή έρευνα. Όμως αν μου μειώσει τις πιθανότητες για μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ αξίζει τον κόπο;
Για παράδειγμα αν εγώ κάνω την ίδια "καινοτομία", έχω ίδια βαθμολογία κλπ με έναν απόφοιτο ΕΜΠ που θέλει και αυτός το Mit, ποιον από τους 2 θα προτιμήσουν;
Γνώμες μόνο από όσους ξέρουν, δεν θέλω να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι κλπ, μόνο για ότι είστε σίγουροι 100%

Υ.Γ. ξέρω ότι στα χανιά η φοιτητική ζωή είναι χάλια και δεν έχει κοπέλες, αλλά είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει. Στην τελική αν πάρω αυτοκίνητο πάω Ρέθυμνο :D


Καλησπέρα φίλε. Είμαι φοιτητης του ceid (μπαίνω 3ο) και μπορω να σου δώσω μια αποψη. Καταρχην χαιρομαι που το ψαχνεις τοσο πολυ απο τωρα το θεμα απο αποψη πανεπιστημίων γιατι θα γλυτώσεις πιθανον καποια λάθη που μπορει να μετανιωνες στην πορεια. Και οι 3 σχολες που αναφέρεις ειναι τοπ 3 για μενα στην ελλαδα για το αντικείμενο που σ ενδιαφέρει (hardware και software, θα βάζα και το ΕΚΠΑ-CSD Κρητης αλλα απ'οτι βλέπω σε ενδιαφέρει πολυτεχνειο). Αποψή μου είναι αφου σε ενδιαφέρει πολύ το ακαδημαικό κομμάτι και έχεις βλέψεις για ΜΙΤ κλπ η καλύτερη επιλογή ειναι το ΕΜΠ. Τώρα σε οποια σχολή και απο τις 3 να πας την ελληνικη ανοργανωσία και μερικούς ακαταλληλους καθηγητες θα τους βρεις οπωσδήποτε οπότε μην κολλάς πολυ στο επίπεδο της σχολής. Το θέμα ειναι το πρόγραμμα σπουδών.

Στο ΕΜΠ θα φας πολυ μαθηματικα και φυσικη τα οποία αν και έχουν καποια ωφέλη (κριτικη σκεψη, μεγαλύτερο γνωστικό πεδιο κλπ) αν δεν σου αρέσουν θα σε ταλαιπωρήσουν πολύ και ίσως να σου χαλάσουν και τον βαθμό πτυχίου. Δηλάδη αν έχεις αποφάσισει οτί σ αρεσει καποιος τομές νωρίτερα απο hardware ή software(κυρίως) θα βλέπεις την σχόλη σαν εμπόδιο. Βέβαια εχει το καλό με τις ροές οπότε από 3ο έτος και μέτα θα μπορέσεις να ξεφύγεις. Αλλο ένα θετίκο είναι οτι μπορείς να βγεις (όχι μονο στα χαρτια) και ηλεκτρολόγος αμα δεις οτι σ αρεσει και να ασχολήθεις με electrical engineering ενω απο τις άλλες 2 ειναι αρκετα πιο δύσκολο.

Τώρα στην σχολή στα Χανία απ οτι έχω ακουσει είναι αρκετά καλοι στο hardware-ηλεκτρονική οπότε αν σ αρέσει αποκλείστικα αυτο πιστευω θα ηταν ίσως καλύτερη επιλογή.

Στο ceid που είμαι εγώ πιστεύω εχουμε καλο background στo computer science και στο hardware και γενικά καλό ονομα για εξώ αλλα όχι καλύτερο του EMΠ σε πανεπιστήμιο όπως το ΜΙΤ. Το θέτικο είναι οτι δεν κάνουμε "άχρηστα" μαθήματα ηλεκτρολόγιας και αυτοματισμού οπότε η σχολη βγαίνει πιο άνετα και μπορείς να ασχοληθείς μόνος με περεταίρω projects Κλπ . Εγω δηλάδη προσωπίκα που έχω αποφασίσει οτι θέλω να ασχολήθω με software πιστεύω πως ειναι η καλύτερη επιλογη απο τις 3. Αν φοιτούσα στο ΕΜΠ τωρα θα ήθελα παραπάνω κόπο για να φτάσω κάποιον αποφοιτο πληροφορίκης + θα έιχα την σχολη που θα με κουραζε.

Οπώς και να χει, οπου και να πας θα χρειαστεί μεγάλη προσωπική προσπάθεια για να έχεις ενα ανταγωνιστικό βιογραφίκο. Στην περιπτωση σου αν δεν αλλαξει κάτι (πχ δεις οτι σ αρεσει τρέλα το software) θα επέλεγα ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1)Το τι βαθμούς έχεις και το πόσο καλά θα γράψεις στις πανελλήνιες λίγη σχέση έχει με το τι θα κάνεις μετά.
2)Το ΕΜΠ ήταν το καλύτερο για εξωτερικό το '80. Πλέον τα περισσότερα πανεπιστήμια έχουν ικανούς και γνωστούς καθηγητές για να σε στείλουν έξω(το csd μπορεί αδιαμφισβήτητα).
3)Από τη στιγμή που επιλέξεις την πληροφορική που είναι ανοιχτός κλάδος σν θες να είσαι competent θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου. Αυτό είναι κάπως περίεργο για τον έλληνα φοιτητή και ελάχιστοι το κάνουν(δε βάζω τον εαυτό μου μέσα). Όσοι πάνε σε τόσο πουλ μουρ πάνεπέχουν συνήθως ήδη πολύ δυνατό βιογραφικό το οποίο έκτισαν συνήθως καθαρά εκτός σχολής.
4)Αν δεν κάνεις το παραπάνω και πας και πας μόνο με βαθμό πτυχίου(τοπ 3) έχε στο νου σου 100,000$.
5)Θεωρώ πολύ καλύτερο να πας σε ένα τμήμα πληροφορικής αν δεν είσαι σίγουρος πως θες τέρμα low level stuff. Η καλύτερη λύση είναι σίγουρα το ΕΚΠΑ καθώς θα σε απογοητεύσει ελάχιστα από άποψη μαθημάτων. Δεύτερη καλύτερη λύση το ceid(για πληροφορική δεν ξερω).
6)Γενικά τα μόρια είναι πάνω κάτω άχρηστα, αλλά αν μπεις σε τόσο χαμηλόβαθμη σχολή όσο το csd θα ξενερώσεις τα πρώτα 2-3 χρόνια.
7) Μη κοιτάς προγράμματα σπουδών δε σου δίνει κάτι.
8)Οι γκόμενες θα σε ενδιαφέρουν./φακτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Είμαι μαθητής της γ'λυκείου και φέτος δίνω πανελλήνιες. Μέχρι πέρισσι ενδιαφερόμουνα απλά να μπω σε μία σχολή υπολογιστών (γενικά και αόριστα). Φέτος άρχισα να ψάχνω περισσότερο το θέμα (τον τελευταίο μήνα) για να κατασταλάξω σε ποια από όλες θέλω να μπω. Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ κυρίως με hardware Και ηλεκτρονική αλλά και με προγραμματισμό και software. Επίσης ως μαθητής είμαι του 20 (δεν είμαι ψόνιο, απλά περιγράφω την κατάσταση) και έχω πολλές πιθανότητες να μπω στο ΕΜΠ (ημμυ). Οικονομικό θέμα δεν τίθεται, μπορώ να πάω σε όποια πόλη θέλω.
Στο θέμα μας. Οι σχολές που είναι πιο σχετικές με το αντικείμενο και με ενδιαφέρουν αρκετά (έχω μελετήσει οδηγούς σπουδών) είναι οι εξείς: Ημμυ εμπ, Μηχανικών υπολογιστών και πληροφορικής (ceid upatras) και το ΗΜΜΥ στο πολυτεχνείο Κρήτης. Επίσης είναι και το ΗΜΜΥ απθ που θα έμπαινα και εκεί, το οποίο όμως δεν λέει και τόσο για υπολογιστές, εκτός του ότι έχει πολλά άκυρα μαθήματα άσχετα εντελώς με τα pc σε σχέση με το εμπ, καθώς και το ΗΜΤΥ στην πάτρα (που αν πάω πάτρα θα πάω στην άλλη, όχι στο ΗΜΤΥ).

Αναμφισβήτητα και οι 3 σχολές που ανέφερα κάνουν πολύ καλή δουλειά σε θέμα μάθησης. Το θέμα είναι ότι ενδιαφέρομαι να πάω Αμερική μετά τις σπουδές για μεταπτυχιακό (στο mit, usc ή ένα από τα φιμισμένα πανεπιστήμια των ΗΠΑ). Έχω ακούσει ότι το ΕΜΠ είναι πρώτο στα κονέ και αν είσαι καλός έχεις σίγουρη θέση σε ένα από αυτά. Επειδή είμαι Χανιώτης όμως σκεφτόμουν το πολυτεχνείο κρήτης. Εϊναι όμως ορισμένα γεγονότα που με προβληματίζουν:
α) Είναι στα 2000 καλύτερα του κόσμου (σύμφωνα με το ranking του 2014), ενώ το ΕΜΠ ή το upatras στα 500-600 καλύτερα. Προφανώς λοιπόν μετράει πιο πολύ για το εξωτερικό το ΕΜΠ.
β) Πριν μερικά χρόνια είχαν γίνει διαμάχες και παραλίγο να διαλυθεί το πολυτεχνείο. Όπως και να το κάνουμε δεν πολυ-εμπνέει εμπιστοσύνη.
γ) Όλες οι σχολές είναι πάρα μα πάρα πολύ χαμηλόβαθμες. Μόνο το ΗΜΜΥ είναι στα 15372 φέτος. Ακόμα και η αρχιτεκτονική, όπου σε άλλες πόλεις χρειάζονται πάνω από 20000 μόρια για να μπουν, εδώ μπαίνεις με βαθμολογία της τάξης του 15! Άρα ποιος μου λέει εμένα ότι το υπουργείο δεν θα βρει ευκαιρία να συγχονεύσει (ή και να κλείσει) σχολές του πολυτεχνείου (οι οποίες ακουμπούν σχεδόν στη βάση, όπως για παράδειγμα των ορυκτών πόρων);
δ) Ακόμα και το πανεπιστήμιο Σάμου είναι πιο ψηλά στο ranking από το πολυτεχνείο!!
ε) Ορισμένα μαθήματα που στο ΕΜΠ και στο upatras είναι υποχρεωτικά (π.χ. διακριτά μαθηματικά, αριθμητική ανάλυση, φυσική 1 (μηχανική), εδώ είναι επιλογής!


Δεν λέω ίσως στο ΗΜΜΥ του Π.Κρήτης έχουν ίσως πιο πολλά εργαστήρια και γίνεται και καλή έρευνα. Όμως αν μου μειώσει τις πιθανότητες για μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ αξίζει τον κόπο;
Για παράδειγμα αν εγώ κάνω την ίδια "καινοτομία", έχω ίδια βαθμολογία κλπ με έναν απόφοιτο ΕΜΠ που θέλει και αυτός το Mit, ποιον από τους 2 θα προτιμήσουν;
Γνώμες μόνο από όσους ξέρουν, δεν θέλω να μου πείτε αν έχετε ακούσει κάτι κλπ, μόνο για ότι είστε σίγουροι 100%

Υ.Γ. ξέρω ότι στα χανιά η φοιτητική ζωή είναι χάλια και δεν έχει κοπέλες, αλλά είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει. Στην τελική αν πάρω αυτοκίνητο πάω Ρέθυμνο :D

Το ποιο πανεπιστημιο θα βγαλεις μικρη σημασια εχει για τη μετεπειτα πορεια σου. Μη νομιζεις οτι αν βγαλεις ΗΜΜΥ στα Χανια θα σου φαει τη θεση ενας που εβγαλε ΕΜΠ. Σημασια εχει ποσο καλος θα εισαι εσυ, ποσο ικανος στο αντικειμενο σου και ποσο καλα θα μπορεσεις να πλασαρεις τον εαυτο σου. Το ποιοι καθηγητες θα σου δωσουν συστατικη επισης μετραει πολυ περισσοτερο απο το πανεπιστημιο. Η καταταξη δεν παιζει κανενα ρολο γιατι απλα εσυ αναφερεσαι σε πανεπιστημια του Τοπ-10 και συζητας αν εχει διαφορα οτι αυτο που θα τελειωσεις ειναι στα 500 πρωτα ή τα 800 πρωτα. Η διαφορα ουτως ή αλλως θα ειναι χαοτικη για αυτο αν θες να πας εξωτερικο θα πρεπει να δωσεις κι ενα ακομα τεστ πλην της γλωσσικης επαρκειας. Επισης μην το δενεις κομπο οτι θα κανεις μεταπτυχιακο ΗΠΑ γιατι σε 5 χρονια μπορει να εχεις αλλαξει αποψη-γουστα. Αφου δεν εχεις οικονομικο προβλημα θα σου προτεινα Αθηνα γιατι ειναι μεγαλη πολη, εχει τα παντα για εναν νεο ανθρωπο και επειδη ολες οι εταιριες ελληνικες και ξενες ειναι μαζεμενες στην Αθηνα, ισως σου δωσει τη δυνατοτητα για καποιο δυνατο internship που επισης μετραει πολυ. Τελος αν δεν εχεις οικονομικο θεμα, μηπως θα επρεπε να σκεφτεις απευθειας την περιπτωση του εξωτερικου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pithikos97

Νεοφερμένος

Ο pithikos97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά τα έχω ξανακούσει... Πάντως δεν πήρα σαφή απάντηση το ΗΜΜΥ του Πολ. Κρήτης είναι αξιόπιστο (για το εξωτερικό κυρίως);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τι επαγγελματικές από καταστάσεις έχουν τα τμήματα ζαχαροπλαστικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι επαγγελματικές από καταστάσεις έχουν τα τμήματα ζαχαροπλαστικής;

Μπορείς να εργαστείς σε ξενοδοχεία, ζαχαροπλαστεία, εστιατόρια, catering, φούρνους, σε μεγάλα καταστήματα που έχουν χώρους εστίασης, σε βιομηχανίες τυποποιημένων προιόντων, σε κρουαζιερόπλοια, σε χώρους υγείας (νοσοκομεία κα), σε χώρους εκπαίδευσης (παιδικούς σταθμούς), σε εταιρείες παροχής διαιτολογικών γευμάτων. Μια χαρά αποκατάσταση έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Γεια σας!
Είμαι ιδιαίτερα προβληματισμένη τον τελευταίο καιρό και συναισθηματικά φορτισμένη.Καλώς ή κακώς καλούμαστε σε πολύ μικρή ηλικία να αποφασίσουμε τι θέλουμε να κάνουμε στο μέλλον μας!Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω τι θέλω και δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να μου πει τι θέλω!
Έχω περάσει στο τμήμα Περιβάλλοντος στη Μυτιλήνη.Τα μαθήματα προς το παρόν μου φαίνονται τελείως αδιάφορα.Το ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς για να μπορώ να κρίνω τη σχολή!Επίσης, ένα άλλο θέμα μου είναι ότι η συγκεκριμένη σχολή έχει σε κάθε εξάμηνο μαθήματα χημείας ή έστω σχετικά με την χημεία κι επειδή ήμουν τεχνολογική δεν έχω και πολύ καλή σχέση με το συγκεκριμένο μαθημα!
Τις προάλλες είχαμε συνέλευση του τμήματος και αναφέρθηκαν στο θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων ενός περιβαλλοντολόγου.Απ'οτι κατάλαβα δεν είναι και πολύ ξεκάθαρα στην Ελλάδα!Επομένως αν έχεις να κάνεις με την συγκεκριμένη επιστήμη θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να φύγεις στο εξωτερικό, διότι δεν πιστεύω ότι τα πράγματα στην Ελλάδα θα έχουν αλλάξει τόσο πολύ όταν βγω στην αγορά εργασίας.:/:
Εντάξει, είναι λίγο και το θέμα ότι μου λείπουν οι φίλοι και οικογένεια.Όλη μου η παρέα έχει περάσει Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο να ήμουν κι εγώ εκεί.Γενικότερα την ζωή μου σαν φοιτήτρια την είχα φανταστεί εκεί.Να πηγαίνω σε συναυλίες,εκδηλώσεις,να βγαίνω,να συγκατοικώ με την κολλητή μου,τις Κυριακές να πηγαίνω στο σπιτάκι μου.Όλα αυτά!:redface:
Η ζωή στη Μυτιλήνη είναι σχετικά ήσυχη.Έχει πολλούς φοιτητές αλλά νιώθω λίγο αποκλεισμένη επειδή είμαι σε ένα νησί και δεν μπορώ να φύγω όποτε θέλω.Κάνω παρέα με κάποια κορίτσια από τη σχολή αλλά δεν μπορώ να πω ότι ταιριάζουμε και απόλυτα.
Αυτά έχω στο μυαλό μου, λοιπόν!Και δεν έχω ιδέα τι να κάνω.Περιμένω να γίνει κάτι μπας και μου δοθεί απάντηση!
Προς το παρόν έχω στο μυαλό μου να ξαναδώσω πανελλήνιες για κάποια σχολή Οικονομικών αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη.
Πάντως οι πανελλήνιες σαν ιδέα δεν με τρομάζουν!Από τη στιγμή που έχουν διαβαστεί ήδη μια φορά τα μαθήματα, θα είναι πολύ πιο εύκολο από την πρώτη φορά!
Αυτά λοιπόν...Έχετε να προτείνετε κάτι;Έχετε βρεθεί σε παρόμοια θέση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Όλα αυτά που γράφεις προβληματίζουν πολύ κόσμο ακριβως γιατι οπως ανεφερες καλουμαστε να αποφασισουμε πολυ νωρίς...
εγώ προσωπικά όλη τη χροννιά ήθελα φιλοσοφική .Και πάλι οταν πρωτοηλθα εδω στη θεσσ.νικη ειχα ενδοιασμους καισκεφτομουν να ξαναδωσω!
ειναι αυτο που λες..εισαι μακρια απο ολους τους φιλους σου.τους ανθρωπους που μπορεις να εισαι ο ευατος σου..αλλα εδω που τα λέμε ..αυτο ειναι και το ομορφο!
οι καινουργιες γνωριμιες ,η ...αλλη πολη,διαφορετικοι ανθρωποι,κουλτουρα
Δωσε χρόνο στον εαυτο σου.
Είναι περιοδος προσαρμογης.
αν δεν σαρεσει πραγματικα το αντικειμενο(που για να λεμε την αληθεια ειναι καπως νωρις για να το πεις αυτο) διαβασε και ξαναδωσε.
Τα υπολοιπα που λες(επαγκελματικη αποκατασταση,μακρια απο οικογενεια και φιλους) συμβαινουν λιγο πολυ σε ολους μας ;)
γνωμή μου είναι να παρακουλουθήσεις εκει ενα χρόνο..ποτέ δεν ξέρεις πόσα μπορεί να αλλάξουν :D
(η αδερφη μου στο χημικο απθ αρχισε να της αρεσει τρελα η σχολη στο τριτο ετος!σαν αντικειμενο γιατι παρεες ειχε αλλα και παλι τα δυο πρωτα χρονια ελεγε θα φυγω να βαλω 10%-ειχε βγαλει πολλα μορια )
αν μετα δεις οτι δεν παει αλλο κατσε και ξαναδωσε,βαλε 10% κατι τελοσπαντων...
καλη τυχη σου ευχομαι !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι άν δεν σε ενδιαφέρει η σχολή αυτή να ξαναδώσεις.Σκέψου ότι αυτό θα το κάνεις σε ολόκληρη τη ζωή σου.Οπότε πρέπει έστω και λίγο να σου αρέσει και να σου κεντρίζει την προσοχή και το ενδιαφέρον.Κανείς στα 18 πάντως δεν είναι κατάλληλος για να αποφασίσει τι ακριβώς είναι αυτό που θα του ταίριαζε και θα τον ικανοποιούσε να κάνει για το μέλλον.Εδώ άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που τελειώνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά και έχουν ενδιασμούς άν έκαναν την σωστή επιλογή.Ισως να μην υπάρχει μάλιστα η απόλυτα σωστή επιλογή εκτός και άν έχεις κάποια ενδιαφέροντα και ταλέντα απο την πολύ παιδική ηλικία που φαίνονται ότι αυτά πρέπει να ακολουθήσεις.Επέλεξε κάτι που να σου αρέσει έστω και λίγο.Για την σχολή δεν έχω να σου πώ κάτι διότι δεν γνωρίζω αλλά για την πόλη και το νησί είναι ιεροσυλία να μην σου αρέσει(είναι νησάρα):D.Καλές επιλογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Όλα αυτά που γράφεις προβληματίζουν πολύ κόσμο ακριβως γιατι οπως ανεφερες καλουμαστε να αποφασισουμε πολυ νωρίς...
εγώ προσωπικά όλη τη χροννιά ήθελα φιλοσοφική .Και πάλι οταν πρωτοηλθα εδω στη θεσσ.νικη ειχα ενδοιασμους καισκεφτομουν να ξαναδωσω!
ειναι αυτο που λες..εισαι μακρια απο ολους τους φιλους σου.τους ανθρωπους που μπορεις να εισαι ο ευατος σου..αλλα εδω που τα λέμε ..αυτο ειναι και το ομορφο!
οι καινουργιες γνωριμιες ,η ...αλλη πολη,διαφορετικοι ανθρωποι,κουλτουρα
Δωσε χρόνο στον εαυτο σου.
Είναι περιοδος προσαρμογης.
αν δεν σαρεσει πραγματικα το αντικειμενο(που για να λεμε την αληθεια ειναι καπως νωρις για να το πεις αυτο) διαβασε και ξαναδωσε.
Τα υπολοιπα που λες(επαγκελματικη αποκατασταση,μακρια απο οικογενεια και φιλους) συμβαινουν λιγο πολυ σε ολους μας ;)
γνωμή μου είναι να παρακουλουθήσεις εκει ενα χρόνο..ποτέ δεν ξέρεις πόσα μπορεί να αλλάξουν :D
(η αδερφη μου στο χημικο απθ αρχισε να της αρεσει τρελα η σχολη στο τριτο ετος!σαν αντικειμενο γιατι παρεες ειχε αλλα και παλι τα δυο πρωτα χρονια ελεγε θα φυγω να βαλω 10%-ειχε βγαλει πολλα μορια )
αν μετα δεις οτι δεν παει αλλο κατσε και ξαναδωσε,βαλε 10% κατι τελοσπαντων...
καλη τυχη σου ευχομαι !
Είναι πάρα πολύ νωρίς για να μπορώ να κρίνω τη σχολή, το δέχομαι!Αλλά αν είναι να αλλάξω σχολή θα ήθελα να το κάνω μέσα σ'αυτή τη χρονιά.Πράγμα που σημαινει ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα πρέπει να έχω πάρει μια απόφαση,έτσι ώστε αν ξεκινήσω να διαβάζω για πανελλήνιες να ξεκινήσω μαθήματα τον Ιανουάριο και να βγει η υλη!:hmm:
Η γνώμη μου είναι άν δεν σε ενδιαφέρει η σχολή αυτή να ξαναδώσεις.Σκέψου ότι αυτό θα το κάνεις σε ολόκληρη τη ζωή σου.Οπότε πρέπει έστω και λίγο να σου αρέσει και να σου κεντρίζει την προσοχή και το ενδιαφέρον.Κανείς στα 18 πάντως δεν είναι κατάλληλος για να αποφασίσει τι ακριβώς είναι αυτό που θα του ταίριαζε και θα τον ικανοποιούσε να κάνει για το μέλλον.Εδώ άνθρωποι μεγαλύτερης ηλικίας που τελειώνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά και έχουν ενδιασμούς άν έκαναν την σωστή επιλογή.Ισως να μην υπάρχει μάλιστα η απόλυτα σωστή επιλογή εκτός και άν έχεις κάποια ενδιαφέροντα και ταλέντα απο την πολύ παιδική ηλικία που φαίνονται ότι αυτά πρέπει να ακολουθήσεις.Επέλεξε κάτι που να σου αρέσει έστω και λίγο.Για την σχολή δεν έχω να σου πώ κάτι διότι δεν γνωρίζω αλλά για την πόλη και το νησί είναι ιεροσυλία να μην σου αρέσει(είναι νησάρα):D.Καλές επιλογές
Μέχρι πριν αρχίσουν τα μαθήματα πίστευα ότι αυτό ήταν που θα ήθελα να κάνω.Ήθελα Βιολογικό και επέλεξα αυτή τη σχολή επειδή είχε πολλά μαθήματα βιολογίας.Τώρα,όμως, ακόμα και στο μάθημα βιολογίας που έχουμε, δεν μπορώ να παρακολουθήσω,δεν το βρίσκω ενδιαφέρον!Πραγματικά τα έχω όλα τόσο μπερδεμένα στο κεφάλι μου κι έχω πελαγώσει!:worry:
Πολύ όμορφη η Μυτιλήνη, δεν λέω!Απλώς δεν ξέρω αν θα την παλέψω εδώ για τέσσερα χρόνια.Νιώθω κάπως αποκλεισμένη(όπως είπα και παραπάνω)Είναι μικρό μέρος και πλεον τους έχω μάθει όλους φατσικά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ωραία, πες ότι δώσεις ξανά πανελλήνιες.
Πως θα ξέρεις τι σχολή να δηλώσεις μετά και αν θα σου αρέσει;
Είπες πως ήθελες βιολογικό, αφού δεν σου αρέσουν τα μαθήματα βιολογίας της σχολής αυτής μάλλον δεν θα σου αρέσουν και στο βιολογικό, οπότε απορρίπτεται αυτή η σχολή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ωραία, πες ότι δώσεις ξανά πανελλήνιες.
Πως θα ξέρεις τι σχολή να δηλώσεις μετά και αν θα σου αρέσει;
Είπες πως ήθελες βιολογικό, αφού δεν σου αρέσουν τα μαθήματα βιολογίας της σχολής αυτής μάλλον δεν θα σου αρέσουν και στο βιολογικό, οπότε απορρίπτεται αυτή η σχολή....
Ούτως ή άλλος δεν θα δήλωνα το βιολογικό αν ξαναέδινα!Κάτι σε οικονομικές σχολές σκεφτόμουν.Είδα τα μαθήματα στο οικονομικό του ΠΑΜΑΚ και μου φάνηκαν ενδιαφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν έχεις κάποια άλλη σχολή που σε ενδιαφέρει στο μυαλό σου, θα σου πρότεινα να πας εκεί να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα. Αν έχεις γνωστούς στην πόλη και ειδικά στο τμήμα που σε ενδιαφέρει, θα μπορούσες να πας, ώστε να σιγουρευτείς ότι σου αρέσει και να ξαναπροσπαθήσεις είτε με πανελλήνιες,είτε με 10%. Μίλα με τους άλλους φοιτητές εκεί, ρώτησέ τους τη γνώμη τους για τα μαθήματα,τους καθηγητές,ακόμα και με τους καθηγητές μπορείς να μιλήσεις. Θα δεις και τις εγκαταστάσεις της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Ωραία, τότε αφού έχεις εναλλακτική σχολή και δεν την παλεύεις εκεί που είσαι κάνε αυτό που προτείνει η Βάσια ώστε να σιγουρευτείς ότι όντως η σχολή είναι ενδιαφέρον και τα μαθήματα όσο σου φάνηκαν κοιτώντας το περιεχόμενο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis2014

Νεοφερμένος

Ο Giannis2014 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά εχω επιλέξει τι θελω να περασω αλλα θελω την γνώμη σας για αυτό το τμήμα και γενικά για τις παρακάτω προτιμήσεις που θα αναφερθώ

1ον) Διοιηκηση Τουριστικων Επιχειρισεων ΤΕΙ Αθήνας
2ον) οικονομικά παπί
3ον) Οργάνωση και Διοιηκηση Παπί

Άλλες δεν εχω σκεφτεί αλλα θα ήθελα πολύ την γνώμη σας πάντως θελω απίστευτα την πρώτη μου επιλογή που ειναι με 12.000 μόρια + τα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOSZAX

Νεοφερμένος

Ο STRATOSZAX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξερετε τι επαγγελματικη αποκατασταση εχει η οδοντιατρικη και αν αξιζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
πολυ αξιζει σαν σχολη,αλλα κοιταξε εκει που θελεις να μεινεις στην πολη σου τι γινεται.Γενικα αξιζει και ειναι απο τις σχολες που εχει αποκατασταση απο ενα μεροκαματο,εως εαν εισαι καλος μεχρι κλινικη ολοκληρη μπορεις να ανοιξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top