mihalis341

Νεοφερμένος

Ο mihalis341 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση όχι πλήρως σχετική.. Αν γνωρίζετε, μηχανογραφικο μπορούμε να υποβάλλουμε και στις 14/7? Και αν ναι καθ'όλη τη διάκεια της μέρας; (έως 23:59)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Αντιμετωπίζω τεράστιο πρόβλημα. Μεχρι τωρα είχα κλειδώσει ως πρώτη επιλογή ψυχολογια. Σημερα με έπιασαν κάτι γνωστοί και άρχισαν το γνωστό "τόσα μόρια και δε βάζεις νομική;" Το χειρότερο ειναι ότι αυτοί έφεραν επιχειρήματα τωρα και μου έδειξαν ότι σαν ψυχολόγος δεν πρόκειται να εργαστώ ποτέ πουθενά. Ενώ και καλα νομικός εισαι κατοχυρωμένος απο πολλές πλευρές. Δυο καταστάσεις σκέφτομαι:
-ότι δε διάβαζα τόσα χρονια υπερβολικά για να μείνω άνεργη και να βλέπω τον καθε βλάκα να προσλαμβανεται σε θέσεις χωρίς να το αξίζει και
-ότι δε διάβαζα τόσα χρονια υπερβολικά για μαθηματα ανούσια, βαρετά, άχρηστα πολλές φορές περιμένοντας να σπουδάσω και να κανω αυτό που θέλω και τωρα ουτε αυτήν την ευκαιρία να μην εχω.

Δεν ξερω καθόλου τι θα κανω. Μπορεί και να μην κανω και μηχανογραφικό. Απελπισία.

αυτοι οι γνωστοι σου,εχουν προσωπικη εμπειρια? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Καλά για ιατρική ακόμα λένε:αχ δεν πήγες θετική, θα είχες περάσει γιατρός τώρα και δε θα σε ένοιαζε τίποτα!:confused:
ακόμα και η γιαγιά μου έχει άποψη: μακάρι να μη πέρασεις εκεί έκανες λάθος που το δήλωσες(λες και ξέρει ποιο και που δήλωσα:redface:)
Αλλά εγώ δεν ακούω κανέναν :clapup::whistle:

Αρχιτεκτονική, Φιλογογία, Διερμηνέων -Μεταφραστών και Ψυχολογία (δεν την πιάνω):/:

Γίνεται αρχιτεκτονική απο 1ο πεδίο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Γίνεται αρχιτεκτονική απο 1ο πεδίο; :confused:
Nομιζω οτι, αν επιλεξεις σχεδιο, γινεται απο ολα τα πεδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Nομιζω οτι, αν επιλεξεις σχεδιο, γινεται απο ολα τα πεδια...

Να και κάτι που δεν ήξερα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Να και κάτι που δεν ήξερα. :D

Τελικα τι θα κανεις;;
αποψη μου ειναι να πας εκει που σου αρεσει
οι δικοι σου τι λενε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Φαρμακευτική ή Βιολογία?? ιδου η απορία

Δες τη συζητηση στις αμεσως προηγουμενες σελιδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Τελικα τι θα κανεις;;
αποψη μου ειναι να πας εκει που σου αρεσει
οι δικοι σου τι λενε;

Δεν ξερω πραγματικά. Οι δικοί μου δε μου επιβάλλουν καμία γνώμη τους. Καταλαβαίνουν όμως το δίλημμα μου και μου πρότειναν να κανω αυτό που θέλω και μετα αν δω και δεν τα καταφέρνω να δώσω κατατακτήριες για αλλη σχολή πράγμα που δε νομίζω να το κανω γιατι αν ειναι έτσι θα διαβάζω μεχρι τα 30 μου!
Μεχρι αυριο πάντως θα εχω ξεκαθαρισει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Δεν ξερω πραγματικά. Οι δικοί μου δε μου επιβάλλουν καμία γνώμη τους. Καταλαβαίνουν όμως το δίλημμα μου και μου πρότειναν να κανω αυτό που θέλω και μετα αν δω και δεν τα καταφέρνω να δώσω κατατακτήριες για αλλη σχολή πράγμα που δε νομίζω να το κανω γιατι αν ειναι έτσι θα διαβάζω μεχρι τα 30 μου!
Μεχρι αυριο πάντως θα εχω ξεκαθαρισει. :D

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ψαξεις τα προγραμματα σπουδων και της νομικης και της ψυχολογιας και να δεις τι ανταποκρινεται περισσοτερο στα ενδιαφεροντα σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Δεν ξερω πραγματικά. Οι δικοί μου δε μου επιβάλλουν καμία γνώμη τους. Καταλαβαίνουν όμως το δίλημμα μου και μου πρότειναν να κανω αυτό που θέλω και μετα αν δω και δεν τα καταφέρνω να δώσω κατατακτήριες για αλλη σχολή πράγμα που δε νομίζω να το κανω γιατι αν ειναι έτσι θα διαβάζω μεχρι τα 30 μου!
Μεχρι αυριο πάντως θα εχω ξεκαθαρισει. :D

Από το 4ο πεδίο με μαθηματικά γενικής και σχέδιο.
Διάλεξε αυτό που θέλεις πραγματικά και μην περιμένειες ότι όταν τελειώσεις θα έχεις την όρεξη να τελειώσεις και άλλη σχολή.:worry:
Δυστυχώς πολλοί λένε έτσι και τελικά καταλήγουν να σπουδάσουν κάτι που δεν τους ευχαριστεί και αναγκάζονται να το κάνουν σε όλη τους τη ζωή, αφού είτε λόγω αδυναμίας είτε λόγω υποχρεώσεων δεν δίνουν ποτέ κατατακτήριες ή παρατάνε τη σχολή σχεδόν αμέσως.:/:
Είναι κρίμα να θυσιάζεις τα όνειρά σου για να ικανοποιήσεις τις φιλοδοξίες των άλλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξερω πραγματικά. Οι δικοί μου δε μου επιβάλλουν καμία γνώμη τους. Καταλαβαίνουν όμως το δίλημμα μου και μου πρότειναν να κανω αυτό που θέλω και μετα αν δω και δεν τα καταφέρνω να δώσω κατατακτήριες για αλλη σχολή πράγμα που δε νομίζω να το κανω γιατι αν ειναι έτσι θα διαβάζω μεχρι τα 30 μου!
Μεχρι αυριο πάντως θα εχω ξεκαθαρισει. :D

Αν δεν δηλώσεις τη σχολή που ήταν ο στόχος σου τόσο καιρό και σου έδινε κουράγιο να αγωνιστείς για να τον πετύχεις, είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα μετανιώσεις πικρά. Βρίσκεσαι σε μια κατάσταση εκνευρισμού και άγχους και αυτό σε κάνει ευάλωτη σε όλα αυτά που ακούς από τρίτους. Αν τα άκουγες μια άλλη εποχή που ήσουν ήρεμη, δεν θα τους έδινες σημασία. Κανένας δεν μπορεί να σου υποδείξει το όνειρό σου. Εξάλλου η Νομική που σου προτείνουν απέχει παρασάγγας από την Ψυχολογία. Μόνο δυσαρέσκεια θα σου προκαλέσει η ενασχόλησή σου με αυτήν. Κατάφερες και πέτυχες το στόχο σου και τώρα ήρθε η ώρα να απολαύσεις τους καρπούς των κόπων σου. Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που ενώ έχουν τα μόρια να μπουν σε άλλες σχολές, είναι τόσο ταγμένα στην Ψυχολογία που δεν θέλουν τίποτα άλλο και θα ξαναδώσουν του χρόνου. Οριστικοποίησε το μηχανογραφικό σου γιατί είναι κρίμα να κάνεις καμιά βλακεία και μετά να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Και να ξέρεις ότι τότε δεν θα έρθουν αυτοί που στο παίζουν τώρα ειδήμονες να σε παρηγορήσουν. Ουφ, συγχύστηκα πάλι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αν δεν δηλώσεις τη σχολή που ήταν ο στόχος σου τόσο καιρό και σου έδινε κουράγιο να αγωνιστείς για να τον πετύχεις, είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα μετανιώσεις πικρά. Βρίσκεσαι σε μια κατάσταση εκνευρισμού και άγχους και αυτό σε κάνει ευάλωτη σε όλα αυτά που ακούς από τρίτους. Αν τα άκουγες μια άλλη εποχή που ήσουν ήρεμη, δεν θα τους έδινες σημασία. Κανένας δεν μπορεί να σου υποδείξει το όνειρό σου. Εξάλλου η Νομική που σου προτείνουν απέχει παρασάγγας από την Ψυχολογία. Μόνο δυσαρέσκεια θα σου προκαλέσει η ενασχόλησή σου με αυτήν. Κατάφερες και πέτυχες το στόχο σου και τώρα ήρθε η ώρα να απολαύσεις τους καρπούς των κόπων σου. Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που ενώ έχουν τα μόρια να μπουν σε άλλες σχολές, είναι τόσο ταγμένα στην Ψυχολογία που δεν θέλουν τίποτα άλλο και θα ξαναδώσουν του χρόνου. Οριστικοποίησε το μηχανογραφικό σου γιατί είναι κρίμα να κάνεις καμιά βλακεία και μετά να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Και να ξέρεις ότι τότε δεν θα έρθουν αυτοί που στο παίζουν τώρα ειδήμονες να σε παρηγορήσουν. Ουφ, συγχύστηκα πάλι σήμερα.

Nα 'σαι καλά κοπέλα μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γίνεται αρχιτεκτονική απο 1ο πεδίο;
Μάλλον εννοείς από θεωρητική κατεύθυνση. Ναι (θεωρητικά) γίνεται αν διαλέξεις μαθηματικά γενικής και εξεταστείς ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο. Όμως θα έχεις απώλεια μορίων. Π.χ. αν γράψεις σε όλα 20 αντί 20.000 τα μόριά σου (χωρίς τα σχέδια) θα είναι 18.600 (απώλεια 1.400).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν δεν δηλώσεις τη σχολή που ήταν ο στόχος σου τόσο καιρό και σου έδινε κουράγιο να αγωνιστείς για να τον πετύχεις, είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα μετανιώσεις πικρά. Βρίσκεσαι σε μια κατάσταση εκνευρισμού και άγχους και αυτό σε κάνει ευάλωτη σε όλα αυτά που ακούς από τρίτους. Αν τα άκουγες μια άλλη εποχή που ήσουν ήρεμη, δεν θα τους έδινες σημασία. Κανένας δεν μπορεί να σου υποδείξει το όνειρό σου. Εξάλλου η Νομική που σου προτείνουν απέχει παρασάγγας από την Ψυχολογία. Μόνο δυσαρέσκεια θα σου προκαλέσει η ενασχόλησή σου με αυτήν. Κατάφερες και πέτυχες το στόχο σου και τώρα ήρθε η ώρα να απολαύσεις τους καρπούς των κόπων σου. Υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που ενώ έχουν τα μόρια να μπουν σε άλλες σχολές, είναι τόσο ταγμένα στην Ψυχολογία που δεν θέλουν τίποτα άλλο και θα ξαναδώσουν του χρόνου. Οριστικοποίησε το μηχανογραφικό σου γιατί είναι κρίμα να κάνεις καμιά βλακεία και μετά να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Και να ξέρεις ότι τότε δεν θα έρθουν αυτοί που στο παίζουν τώρα ειδήμονες να σε παρηγορήσουν. Ουφ, συγχύστηκα πάλι σήμερα.
Και τι να το κάνω αν μείνω μόνη μου με το πτυχίο μου; Δε λέω, ψυχολογία θέλω και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον αλλά μετά; Γιατί όντως, αναφέρουν πραγματικά περιστατικά παιδιών με μεταπτυχιακά κλπ που δε δουλεύουν τώρα πουθενά. Κι αν όμως ανοίξει κάποτε το επάγγελμα και η Ελλαδίτσα αποφασίσει να εκσυγχρονιστεί προσλαμβάνοντας ψυχολόγους σε σχολεία; Τράτζικ! Ώρες ώρες σκέφτομαι να το οριστικοποιήσω και μετά να τους πω "ουπς έγινε κατά λάθος και είχα βάλει πρώτη επιλογή ψυχολογία, δεν αλλάζει τώρα!"
Και για να ξεκαθαρίσω, δε μιλάω για τους γονείς μου, μιλάω για τον περίγυρο.

Μάλλον εννοείς από θεωρητική κατεύθυνση. Ναι (θεωρητικά) γίνεται αν διαλέξεις μαθηματικά γενικής και εξεταστείς ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο. Όμως θα έχεις απώλεια μορίων. Π.χ. αν γράψεις σε όλα 20 αντί 20.000 τα μόριά σου (χωρίς τα σχέδια) θα είναι 18.600 (απώλεια 1.400).



Ναι αυτό εννοούσα αλλά μες στα νεύρα μου δεν το πολυσκέφτηκα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Alireza εδω η κυβερνηση θελει να διωξει καθηγητες κ γενικα απ το δημοσιο, λες να διορισει καποτε ψυχολογους στα σχολεια? Εδω δεν εγινε την καλη περιοδο, θα γινει τωρα? Αυτα ειναι αστεια πραγματα. Ασε που κ να γινει θα προηγουνται τοσες χιλιαδες που εχουν αποφοιτησει πριν απο σενα, που δε θα βγαλεις ακρη. Ψαξε να δεις τι αλλο κανουν εκτος απ το να ανοιξεις γραφειο. Γενικα βεβαια για σας του 1ου πεδιου ειναι λιγες οι επιλογες και ολες κορεσμενες. Δε μας λες και αλλες παραμετρους ομως, πχ τι ακριβως θες να κανεις αν ησουν ψυχολογος, αν πας εξωτερικο ή οχι και αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Alireza εδω η κυβερνηση θελει να διωξει καθηγητες κ γενικα απ το δημοσιο, λες να διορισει καποτε ψυχολογους στα σχολεια? Εδω δεν εγινε την καλη περιοδο, θα γινει τωρα? Αυτα ειναι αστεια πραγματα. Ασε που κ να γινει θα προηγουνται τοσες χιλιαδες που εχουν αποφοιτησει πριν απο σενα, που δε θα βγαλεις ακρη. Ψαξε να δεις τι αλλο κανουν εκτος απ το να ανοιξεις γραφειο. Γενικα βεβαια για σας του 1ου πεδιου ειναι λιγες οι επιλογες και ολες κορεσμενες. Δε μας λες και αλλες παραμετρους ομως, πχ τι ακριβως θες να κανεις αν ησουν ψυχολογος, αν πας εξωτερικο ή οχι και αλλα.

Επίσης κανείς δεν περίμενε να ακολουθήσει το ελληνικό σχολείο τα δυτικά πρότυπα κι όμως εισάγει δειλά δειλά τη λευκή εβδομάδα. Τεσπα υποθετικά σενάρια κάνω τώρα όχι ότι θα ισχύσουν κιόλας.
Θα μου άρεσε να ασχοληθώ με παιδική ψυχολογία, νομική ψυχολογία ή νευροψυχολογία που βέβαια δεν έχουν μέλλον εδώ οπότε το εξωτερικό θα ήταν λύση. Εκτός αν άνοιγα εδώ γραφείο αλλά για παιδιά με διάφορα προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
H λευκη εβδομαδα δεν κοστιζει κατι στο κρατος. Τεσπα, αφου σ αρεσει ψυχολογια να πας, αλλα οχι με το σκεπτικο οτι μπορει να διοριστεις ψυχολογος σε σχολειο. Και αφου πας και εξωτερικο, τοτε ανοιγονται πολλα πεδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
H λευκη εβδομαδα δεν κοστιζει κατι στο κρατος. Τεσπα, αφου σ αρεσει ψυχολογια να πας, αλλα οχι με το σκεπτικο οτι μπορει να διοριστεις ψυχολογος σε σχολειο. Και αφου πας και εξωτερικο, τοτε ανοιγονται πολλα πεδια.
Όχι, εδώ θα σπουδάσω απλώς σκέφτομαι αν μπορέσω να εργαστώ στο εξωτερικό (αν δεν το έπιασες γιατί τα λέω λίγο μπερδεμένα :P ):/::/:
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Για να τελειώνουμε μια και καλή, επειδή οι μαθητές λυκείου είναι ολίγον άσχετοι με την κοινωνική, οικονομική και επαγγελματική πραγματικότητα.

N αγιασει το στομα σου!
Δεν ειναι ομως μονο το ολιγον ασχετοι, ειναι οτι καλουνται να παρουν αποφαση για το πως θα ναι η ζωη τους μετα απο χρονια, οπου τοτε θα χουν αλλο μυαλο, αλλες αναγκες κλπ οπως ακριβως σκεφτονται αλλιως και εχουν αλλες αναγκες απ οταν πηγαιναν δημοτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Από το 4ο πεδίο με μαθηματικά γενικής και σχέδιο.
Διάλεξε αυτό που θέλεις πραγματικά και μην περιμένειες ότι όταν τελειώσεις θα έχεις την όρεξη να τελειώσεις και άλλη σχολή.:worry:
Δυστυχώς πολλοί λένε έτσι και τελικά καταλήγουν να σπουδάσουν κάτι που δεν τους ευχαριστεί και αναγκάζονται να το κάνουν σε όλη τους τη ζωή, αφού είτε λόγω αδυναμίας είτε λόγω υποχρεώσεων δεν δίνουν ποτέ κατατακτήριες ή παρατάνε τη σχολή σχεδόν αμέσως.:/:
Είναι κρίμα να θυσιάζεις τα όνειρά σου για να ικανοποιήσεις τις φιλοδοξίες των άλλων.
Ναι πολύ κρίμα.. Το καταλαβαίνω... Ξέρω άλλωστε και μια κοπέλα που πήγε νομική κομοτηνής και πέρυσι άλλαξε διότι "δεν ήταν αυτό που περίμενε για τον εαυτό της".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top