dreamboxer

Νεοφερμένος

Η dreamboxer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δεν είπα οτι όλοι θα πεινασουμε, είπα οτι αντικειμενικα θα είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση γιατί πάρα πολλά άτομα βλέπω οτι επιλέγουν αυτή την καριέρα. Άλλο ο ρεαλισμός,άλλο η μιζέρια, αλλιώς συμφωνω οτι ωραία θα ήταν όλοι να κάναμε αυτο που αγαπάμε. Δίνω ακριβως τις συμβουλές που έδωσε και σε εμένα ο Βιολόγος μου οταν μου μίλαγε για τη σχολη...
Όσο αυτό για τις δευτεροβαθμιες, δεν το κατάλαβα.... έχω ακούσει οτι υπάρχει στο τμήμα Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ συγκεκριμενη κατευθυνση (έαν ενδιαφερεται καποιος μπορει για σιγουρια να ρωτησει σε ενα ΚΕΣΥΠ)...Αν εννοείς οτι οι απόφοιτοι αυτης της σχολης δεν μπορουν να λύσουν μια δευτεροβαθμια...εγω δεν ξερω τι να πω αλλα μ φαινεται κουφο.
Anyway, το παιδί ρώτησε για ενναλακτικές και νομιζω απάντησα κατάλληλα, τώρα τι θα επιλεξει στ τέλος είναι καθαρα δικη τ επιλογή....
Επάγγελμα: ΒΙΟΛΟΓΟΣ
Τομείς Απασχόλησης και Προοπτικές Αγοράς Εργασίας:
Μπορεί να εργαστεί στην εκπαίδευση (μέση, ανώτερη, ανώτατη), να γίνει ερευνητής σε ερευνητικά κέντρα ή ινστιτούτα, όπως το Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών, το Ερευνητικό Ινστιτούτο Παστέρ, το ΕΚΕΦΕ «Δημόκριτος», το Ινστιτούτο Βιοτεχνολογίας Κρήτης, το Εθνικό Κέντρο Θαλάσσιων Ερευνών, το Ινστιτούτο Θαλάσσιας Βιολογίας Κρήτης, σε διάφορα υπουργεία (ΥΠΕΧΩΔΕ, Ανάπτυξης, Αγροτικής Ανάπτυξης κ.ά.), σε κρατικά ή ιδιωτικά κέντρα, όπως μονάδες διάγνωσης μεσογειακής αναιμίας, μονάδες προληπτικού ελέγχου ελληνικών πληθυσμών, μονάδες προγεννητικής διάγνωσης κληρονομικών ασθενειών, διαγνωστικά κέντρα, μονάδες κυτταρογενετικής, μονάδες εξωσωματικής γονιμοποίησης σε βιομηχανίες και ειδικότερα σε τομείς όπως τεχνολογία τροφίμων, φαρμακοβιομηχανίες, μονάδες βιολογικού καθαρισμού, σε νομαρχίες ή στην Ελληνική Αστυνομία. Ως περιβαλλοντολόγος σε τομείς σχετιζόμενους με την προστασία και τη διαχείριση του περιβάλλοντος ή τον έλεγχο της ρύπανσης του περιβάλλοντος ή τη βιοτεχνολογία στον ιδιωτικό τομέα, σε ιδιωτικά κέντρα ή ινστιτούτα των χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Καθώς ο 21ος αιώνας θεωρείται ως ο αιώνας της βιολογίας, ειδικότητες όπως η βιοτεχνολογία, η μοριακή βιολογία, η μοριακή ιατρική, η γονιδιακή θεραπεία θα έχουν καλές προοπτικές απασχόλησης, ιδιαίτερα στον ερευνητικό τομέα, όπου δημιουργούνται νέες θέσεις εργασίας, όμως αυτός ο τομέας δεν είναι ακόμη αρκετά αναπτυγμένος στην Ελλάδα.
Οργανισμός Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,818 μηνύματα.
Θεωρητική έκθεση ιδεών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνος 96

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αναμεσα στη Γεωλογια ΑΠΘ, στη Δασολογια ΑΠΘ και στη Τεχνολογια Τροφιμων Θεσσαλονικης ποιο εχει μεγαλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση ως μελλοντικη εργασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Δεν είπα οτι όλοι θα πεινασουμε, είπα οτι αντικειμενικα θα είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση γιατί πάρα πολλά άτομα βλέπω οτι επιλέγουν αυτή την καριέρα. Άλλο ο ρεαλισμός,άλλο η μιζέρια, αλλιώς συμφωνω οτι ωραία θα ήταν όλοι να κάναμε αυτο που αγαπάμε. Δίνω ακριβως τις συμβουλές που έδωσε και σε εμένα ο Βιολόγος μου οταν μου μίλαγε για τη σχολη...
Όσο αυτό για τις δευτεροβαθμιες, δεν το κατάλαβα.... έχω ακούσει οτι υπάρχει στο τμήμα Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ συγκεκριμενη κατευθυνση (έαν ενδιαφερεται καποιος μπορει για σιγουρια να ρωτησει σε ενα ΚΕΣΥΠ)...Αν εννοείς οτι οι απόφοιτοι αυτης της σχολης δεν μπορουν να λύσουν μια δευτεροβαθμια...εγω δεν ξερω τι να πω αλλα μ φαινεται κουφο.
Anyway, το παιδί ρώτησε για ενναλακτικές και νομιζω απάντησα κατάλληλα, τώρα τι θα επιλεξει στ τέλος είναι καθαρα δικη τ επιλογή....

Αρα εγώ πού είμαι βιολόγος και ιατρός, θα πρέπει να βρω ένα καλό σημείο να φουντάρω. Αν το βιολογικό είναι μία φορά κορεσμένο, η ιατρική είναι 100, δεν φαντάζεσαι πόσοι είμαστε και γι'αυτό φεύγουν όλο και περισσότεροι. Πραγματικά πιστεύω πώς το βιολογικό έχει πολύ καλές προοπτικές και εγώ άλλωστε ως βιολόγος εργάζομαι αυτήν τη στιγμή σε φαρμακοβιομηχανία. Επίσης πιστεύω πώς το έχουμε ρίξει όλοι στην κλάψα λόγω της παύσης προσλήψεων στο δημόσιο και αν δεν κινηθούμε λίγο και μόνοι μας, είναι λογικό να μην βρούμε δουλειά. Η κατάσταση είναι τραγική δεν αντιλέγω, αλλά η αποκατάσταση είναι δεδομένη μόνο για μπάτσους και καραβανάδες, όλοι οι υπόλοιποι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι πρέπει να παρουσιάζουμε ρεαλιστικές εναλλακτικές διότι η πλειοψηφία των πτυχιούχων δεν μπορούν να αγγίξουν το ξεχωριστό. Η δυσκολία εύρεσης εργασίας ειναι μια συνέπεια της μαζικότητας των σπουδών. Ίδια πτυχία και ίδιες καριέρες.

Θεωρώ μια ρεαλιστική αναφορά την αδυναμία κατανόησης βασικών πραγμάτων για να περνάμε στο στάδιο εκμάθησης του μαγνητικού τομογράφου.

Δεν μπορω να καταλάβω γιατί δεν ειναι ρεαλιστικό αυτό που λέω :confused: Νομίζεις οτι αυτοί που ασχολούνται με Biomedical Engineering είναι Αινστάιν; Μηχανικοί είναι, απλά δεν υπάρχει καθαρό,ανάλογο τμήμα απ όσο ξερω σε Ελληνικό Πολυτεχνέιο και όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να το ψάξει λίγο μεταπτυχιακά...

Αρα εγώ πού είμαι βιολόγος και ιατρός, θα πρέπει να βρω ένα καλό σημείο να φουντάρω. Αν το βιολογικό είναι μία φορά κορεσμένο, η ιατρική είναι 100, δεν φαντάζεσαι πόσοι είμαστε και γι'αυτό φεύγουν όλο και περισσότεροι. Πραγματικά πιστεύω πώς το βιολογικό έχει πολύ καλές προοπτικές και εγώ άλλωστε ως βιολόγος εργάζομαι αυτήν τη στιγμή σε φαρμακοβιομηχανία. Επίσης πιστεύω πώς το έχουμε ρίξει όλοι στην κλάψα λόγω της παύσης προσλήψεων στο δημόσιο και αν δεν κινηθούμε λίγο και μόνοι μας, είναι λογικό να μην βρούμε δουλειά. Η κατάσταση είναι τραγική δεν αντιλέγω, αλλά η αποκατάσταση είναι δεδομένη μόνο για μπάτσους και καραβανάδες, όλοι οι υπόλοιποι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.

1ον.) Δεν είπα οτι θα πεινάσει απαραίτητα κάποιος Βιολογος
2ον.)Έχεις ήδη τελειώσει και εργάζεσαι, πριν καμποσα χρόνια που ξεκίνησες εσύ το τμήμα δεν ξέρω πόσοι φοιτητές Βιολογικού υπήρχαν, πλέον υπάρχουν πάρα πολλοί, αν δεν κανω λάθος στο τμήμα στην Αλεξανδρούπολη έγιναν φασαρίες για την υπερβολική αύξηση του αριθμού των εισακτέων.
3ον.) Γνωστό αυτό με τους ιατρούς επίσης, για αυτό άλλωστε στις εναλλακτικές δεν αναφερθηκα στην Ιατρικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παρακολουθώ την τελευταία συζήτησή σας αυτή τη στιγμή.Θέλω να κάνω το μηχανογραφικό και εγώ με τη σειρά μου.Είμαι ανάμεσα σε βιολογία(που πίστευα την προηγούμενη βδομάδα ότι αυτήν θα δηλώσω πρώτη) η οποία με χίλια μου αρέσει σαν σχολή, και στη φαρμακευτική, η οποία επίσης μου αρέσει αλλά όχι τόσο όσο η βιολογία. Και φυσικά το δίλημμά μου είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Είμαι υπέρ του επιλέγω αυτό που θέλω αλλά και η φαρμακευτική δεν είναι μία σχολή που δεν με ενδιαφέρει και τελείως.
Μου άρεσε πάντως που ο Dr.No την υποστήριξε και είπε ότι εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία και λοιπά.Επίσης πιστεύω ότι αν κάτι το ψάξεις και το κυνηγήσεις θα βρεις κάτι και επίσης κάποια στιγμή πρέπει και η Ελλάδα να αναπτυχθεί σε κάποιους τομείς που υστερεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Παρακολουθώ την τελευταία συζήτησή σας αυτή τη στιγμή.Θέλω να κάνω το μηχανογραφικό και εγώ με τη σειρά μου.Είμαι ανάμεσα σε βιολογία(που πίστευα την προηγούμενη βδομάδα ότι αυτήν θα δηλώσω πρώτη) η οποία με χίλια μου αρέσει σαν σχολή, και στη φαρμακευτική, η οποία επίσης μου αρέσει αλλά όχι τόσο όσο η βιολογία. Και φυσικά το δίλημμά μου είναι η επαγγελματική αποκατάσταση. Είμαι υπέρ του επιλέγω αυτό που θέλω αλλά και η φαρμακευτική δεν είναι μία σχολή που δεν με ενδιαφέρει και τελείως.
Μου άρεσε πάντως που ο Dr.No την υποστήριξε και είπε ότι εργάζεται σε φαρμακοβιομηχανία και λοιπά.Επίσης πιστεύω ότι αν κάτι το ψάξεις και το κυνηγήσεις θα βρεις κάτι και επίσης κάποια στιγμή πρέπει και η Ελλάδα να αναπτυχθεί σε κάποιους τομείς που υστερεί....

Η βιολογία είναι μια υπέροχη επιστήμη, ακόμα αναπτύσσεται και έχει πολλά διαφορετικά πεδία (από ζωολογία και περιβαλλοντολογία μέχρι ιολογία,μέχρι γενετική κλπ κλπ). Οι επιστήμονες γενικότερα (και οχι μόνο οι Βιολόγοι) ποτέ δεν βγάζαν πολλά χρήματα και ποτέ δεν πρόκειται να βγάλουν. Ανταγωνισμός πιστεύω οτι υπάρχει αρκετός γιατί όπως βλέπεις και από τις προηγούμενες δημοσιευσεις είσαι ο 3ος ή ο 4ος που ρωτάει μέσα σε λίγες μέρες. είναι αρκετά δημοφιλές τμήμα με ότι συνεπάγεται αυτό. Συμβουλή μου ειναι οτι εάν το δηλώσεις, να είσαι προετοιμασμένος οτι θα είναι σχετικά δύσκολα στην αγορα εργασίας. Εαν σε ανγχωνει τόσο πολυ η επαγγελματική αποκατάσταση ψάξε κατι παρεμφερες με καλυτερες προοπτικές. (χωρις να νομίζεις οτι εκεί θα είσαι ασφαλής βέβαια)
https://www.anodos.edu.gr/Panorama/Sxoles3.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLS

Νεοφερμένος

Η BLS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Η βιολογία είναι μια υπέροχη επιστήμη, ακόμα αναπτύσσεται και έχει πολλά διαφορετικά πεδία (από ζωολογία και περιβαλλοντολογία μέχρι ιολογία,μέχρι γενετική κλπ κλπ). Οι επιστήμονες γενικότερα (και οχι μόνο οι Βιολόγοι) ποτέ δεν βγάζαν πολλά χρήματα και ποτέ δεν πρόκειται να βγάλουν. Ανταγωνισμός πιστεύω οτι υπάρχει αρκετός γιατί όπως βλέπεις και από τις προηγούμενες δημοσιευσεις είσαι ο 3ος ή ο 4ος που ρωτάει μέσα σε λίγες μέρες. είναι αρκετά δημοφιλές τμήμα με ότι συνεπάγεται αυτό. Συμβουλή μου ειναι οτι εάν το δηλώσεις, να είσαι προετοιμασμένος οτι θα είναι σχετικά δύσκολα στην αγορα εργασίας. Εαν σε ανγχωνει τόσο πολυ η επαγγελματική αποκατάσταση ψάξε κατι παρεμφερες με καλυτερες προοπτικές. (χωρις να νομίζεις οτι εκεί θα είσαι ασφαλής βέβαια)
https://www.anodos.edu.gr/Panorama/Sxoles3.htm

Με βρίσκεις σύμφωνη σε όλα όσα είπες...Και η αλήθεια είναι ότι δεν με απασχολεί τόσο η επαγγελματική αποκατάσταση τουλάχιστον από τώρα ... απλά με ενδιαφέρουν οι γνώμες...ευχαριστώ κιόλας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλάβω γιατί δεν ειναι ρεαλιστικό αυτό που λέω :confused: Νομίζεις οτι αυτοί που ασχολούνται με Biomedical Engineering είναι Αινστάιν; Μηχανικοί είναι, απλά δεν υπάρχει καθαρό,ανάλογο τμήμα απ όσο ξερω σε Ελληνικό Πολυτεχνέιο και όποιος ενδιαφέρεται πρέπει να το ψάξει λίγο μεταπτυχιακά...

https://www.bme.teiath.gr/
Το Tμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας Τ.Ε. (πρώην Τμήμα Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων) αναπτύσσει σημαντική επιστημονική (εκπαιδευτική και ερευνητική) δραστηριότητα στο διεθνώς καθιερωμένο και ταχέως εξελισσόμενο πεδίο της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας.
Στο Τμήμα δημιουργείται θύλακας Αριστείας στα πλαίσια της δράσης «Επιστημονική και Ακαδημαϊκή Αριστεία» του Υπουργείου Παιδείας. Στα πλαίσια αυτής της δράσης έχουν ενταχθεί τρία (3) προγράμματα «Αριστείας» με υπεύθυνους Καθηγητές του Τμήματος, ενώ ένας Καθηγητής συμμετέχει σε τέταρτο πρόγραμμα «Αριστείας» με Καθηγητές άλλου Τμήματος.
Στο Τμήμα έχει εγκριθεί μεγάλος αριθμός (άνω των 20) Ερευνητικών Προγραμμάτων («Αρχιμήδης», «Αριστεία» της ΓΓΕΤ, «Ηράκλειτος», «Πυθαγόρας», Διακρατικά και Ευρωπαϊκά Προγράμματα FP7, COST κλπ). Σε Καθηγητές του Τμήματος έχει ανατεθεί η επίβλεψη Μεταδιδακτορικών φοιτητών μέσω αντίστοιχων προγραμμάτων Μεταδιδακτορικής Έρευνας του ΙΚΥ. Επίσης το Τμήμα συμμετέχει σε Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών συνεργαζόμενο με Ελληνικά Πανεπιστήμια. Μεγάλος αριθμός πτυχιούχων του έχει ολοκληρώσει Μεταπτυχιακές, Διδακτορικές και Μεταδιδακτορικές σπουδές. Τα τελευταία δύο έτη το Τμήμα διοργανώνει ετήσιο επιστημονικό συνέδιο (BIOMEP) και συμμετέχει στη διοργάνωση πολλών Διεθνών Επιστημονικών Συνεδρίων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόσφατα εγκρίθηκαν θέσεις Μηχανικών Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων στους Οργανισμούς όλων σχεδόν των δημόσιων Νοσοκομείων, ενώ η διεύθυνση Βιοϊατρικής του Υπουργείου Υγείας έχει προτείνει την ενίσχυση του ρόλου των αντίστοιχων Τμημάτων στα Νοσοκομεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
2ον.)Έχεις ήδη τελειώσει και εργάζεσαι, πριν καμποσα χρόνια που ξεκίνησες εσύ το τμήμα δεν ξέρω πόσοι φοιτητές Βιολογικού υπήρχαν, πλέον υπάρχουν πάρα πολλοί, αν δεν κανω λάθος στο τμήμα στην Αλεξανδρούπολη έγιναν φασαρίες για την υπερβολική αύξηση του αριθμού των εισακτέων.
3ον.) Γνωστό αυτό με τους ιατρούς επίσης, για αυτό άλλωστε στις εναλλακτικές δεν αναφερθηκα στην Ιατρικη...


Κοπελιά δεν είμαι και αρχαίος, το 2004 μπήκα, το 09 τελείωσα. Από την αρχή ήταν λάθος πού ιδρύθηκαν τόσα τμήματα βιοεπιστημών. Υπήρχαν 4 και προστέθηκαν και άλλα τρία στην πορεία, έτσι ώστε κάθε πόλη πού έχει ιατρική, να έχει και βιολογικό. Ηδη υπήρχαν μεταπτυχιακά προγράμματα πού κάλυπταν τα γνωστικά αντικείμενα πού προσφέρουν τα τρία νέα τμήματα (Λάρισα, Ιωάννινα ,Αλεξανδρούπολη), αλλά η ψηφοθηρία κάνει θαύματα. Αντίστοιχο λάθος έγινε και με τις ιατρικές και μάλιστα μέχρι πρόσφατα και εν μέσω κρίσης, γινόταν λόγος και για 8η ιατρική στη Ρόδο, κάτι πού ευτυχώς έμεινε στα χαρτιά. Αλλά επειδή το κράτος είναι ένα απέραντο φρενοκομείο, αυτό δεν σημαίνει πώς θα πρέπει να συμβιβαστούμε με κάτι πού δεν γουστάρουμε επειδή έχει επαγγελματικές προοπτικές στο Ελλάντα, όπως οι σχολές πού αναφέρονται στο σύνδεσμο πού παρέθεσες, δηλαδή όλα τα ΤΕΙ του τρίτου πεδίου, οι στρατιωτικές και η νοσηλευτική, χωρίς καμία διάθεση υποβάθμισης, μιλάω για προσωπικές μου επιλογές. Ίσα ίσα η προσφορά των προαναφερθέντων σχολών είναι μεγάλη και προφανής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Και εγώ θέλω βιολογικό αλλά με απασχολεί η περιοχή! Κρήτη ή Πάτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Και εγώ θέλω βιολογικό αλλά με απασχολεί η περιοχή! Κρήτη ή Πάτρα;

Εχεις κοιταξει τα προγραμματα σπουδων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Εχεις κοιταξει τα προγραμματα σπουδων;
Της Κρήτης με ενδιαφέρει περισσότερο, αλλά η Πάτρα είναι πιο κοντά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Της Κρήτης με ενδιαφέρει περισσότερο, αλλά η Πάτρα είναι πιο κοντά!

Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, τοτε πηγαινε στην κρητη:)
Τα πανεπιστημια στην κρητη ειναι ιδιαιτερα δυνατα, διοτι δινουν ιδιαιτερη εμφαση στην ερευνα και συνεργαζονται και με ξενα πανεπιστημιαα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό. Αλλά πώς επωφελείται ο φοιτητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό. Αλλά πώς επωφελείται ο φοιτητής;

Σε αυτο,δυστυχως, δεν ειμαι σε θεση να σου εξηγησω, γιατι δεν φοιτω ακομα σε καποιο τμημα της κρητης.
Οπως και να εχει, καλη επιτυχια και ευχομαι να κανεις τη σωστη επιλογη.

Αυτη την επιλογη ολοι βρισκομαστε σε αναμμενα καρβουνα λογω του μηχανογραφικου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Σε αυτο,δυστυχως, δεν ειμαι σε θεση να σου εξηγησω, γιατι δεν φοιτω ακομα σε καποιο τμημα της κρητης.
Οπως και να εχει, καλη επιτυχια και ευχομαι να κανεις τη σωστη επιλογη.

Ευχαριστώ πολύ, επίσης. Πού στοχεύεις; :)

Αυτη την επιλογη ολοι βρισκομαστε σε αναμμενα καρβουνα λογω του μηχανογραφικου!

Δε λες τίποτα, τα έχω ψάξει όλα, εστίες, μετεγγραφές, τα πάντα. Πονοκέφαλος...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Πρωτη επιλογη ιστορικο αρχαιολογικο θεσσαλονικης και δευτερη φιλολογια κρητης
Οπου και να μπω, ευχαριστημενος θα ειμαιι...

Ελπιζω ολοι να επιλεξουμε τις σχολες που μας ταιριαζουν!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny232

Νεοφερμένος

Ο johny232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας παιδια
Εβγαλα 16.049 μορια και σκεφτομαι να περασω στο τμημα των πολιτικων επιστημων και ιστοριας στο παντειο. Τελειωνωντας τις σπουδες μου ενδιαφερομαι να ασχοληθω με την δημοσιογραφια κάνοντας ενα αναλογο μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ.ΘΑ ηθελα λοιπον να μου πειτε εαν μεσω του μεταπτυχιακου εχω οντως την δυνατοτητα να ασχοληθω ως δημοσιογραφος και επισης εαν θα ηταν εξυπνο επειδη θελω να ασχοληθω με την αθλητικη δημοσιογραφια να φοιτουσα ενα ενα ιεκ-σπουδαστηρη κάνοντας μια ειδικευση δηλδη σε εναν συγκεκριμένο τομεα,οπως αυτον του αθλητισμου΄(ωστε να με "χωσουν" καπου). Τελος γνωριζω οτι εγγράφεσαι στο ΠΕ13 των καθηγητων και εχεις την δυνατοτητα για να διδαξεις ορισμενα μαθηματα οπως τα καινουρια μαθηματα πολιτικης παιδειας και στοιχεια πολιτικης επιστημης..ωστοσο θα ηθελα να μαθω πως μπορεις να ενταχθεις στο δημοσιο και εαν υπαρχουν πιθανοτητες ως προς αυτο.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
https://www.bme.teiath.gr/
Το Tμήμα Μηχανικών Βιοϊατρικής Τεχνολογίας Τ.Ε. (πρώην Τμήμα Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων) αναπτύσσει σημαντική επιστημονική (εκπαιδευτική και ερευνητική) δραστηριότητα στο διεθνώς καθιερωμένο και ταχέως εξελισσόμενο πεδίο της Βιοϊατρικής Τεχνολογίας.
Στο Τμήμα δημιουργείται θύλακας Αριστείας στα πλαίσια της δράσης «Επιστημονική και Ακαδημαϊκή Αριστεία» του Υπουργείου Παιδείας. Στα πλαίσια αυτής της δράσης έχουν ενταχθεί τρία (3) προγράμματα «Αριστείας» με υπεύθυνους Καθηγητές του Τμήματος, ενώ ένας Καθηγητής συμμετέχει σε τέταρτο πρόγραμμα «Αριστείας» με Καθηγητές άλλου Τμήματος.
Στο Τμήμα έχει εγκριθεί μεγάλος αριθμός (άνω των 20) Ερευνητικών Προγραμμάτων («Αρχιμήδης», «Αριστεία» της ΓΓΕΤ, «Ηράκλειτος», «Πυθαγόρας», Διακρατικά και Ευρωπαϊκά Προγράμματα FP7, COST κλπ). Σε Καθηγητές του Τμήματος έχει ανατεθεί η επίβλεψη Μεταδιδακτορικών φοιτητών μέσω αντίστοιχων προγραμμάτων Μεταδιδακτορικής Έρευνας του ΙΚΥ. Επίσης το Τμήμα συμμετέχει σε Μεταπτυχιακά Προγράμματα Σπουδών συνεργαζόμενο με Ελληνικά Πανεπιστήμια. Μεγάλος αριθμός πτυχιούχων του έχει ολοκληρώσει Μεταπτυχιακές, Διδακτορικές και Μεταδιδακτορικές σπουδές. Τα τελευταία δύο έτη το Τμήμα διοργανώνει ετήσιο επιστημονικό συνέδιο (BIOMEP) και συμμετέχει στη διοργάνωση πολλών Διεθνών Επιστημονικών Συνεδρίων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πρόσφατα εγκρίθηκαν θέσεις Μηχανικών Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων στους Οργανισμούς όλων σχεδόν των δημόσιων Νοσοκομείων, ενώ η διεύθυνση Βιοϊατρικής του Υπουργείου Υγείας έχει προτείνει την ενίσχυση του ρόλου των αντίστοιχων Τμημάτων στα Νοσοκομεία.

Δεν πρότεινα το ΤΕΙ γιατί το παιδί έβγαλε 18100 και οι περισσότεροι αριστούχοι ούτε π θέλουν ν ακουσουν για ΤΕΙ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top