stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
θα κανεις αυτο που σ αρεσει εσενα! δεν υπαρχει τιποτα πιο ωραιο απο το να περνας σε οποια σχολη θες και εσυ να δηλωσεις αυτο που σ αρεσει και οχι την πιο υψηλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christopher966

Νεοφερμένος

Ο Christopher966 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελικά και εγώ νομίζω πως η ιατρική μόνο και μόνο για το όνομα δεν έχει νόημα. Αλήθεια ανάμεσα σε φυσική και χημεία τι προτείνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Τελικά και εγώ νομίζω πως η ιατρική μόνο και μόνο για το όνομα δεν έχει νόημα. Αλήθεια ανάμεσα σε φυσική και χημεία τι προτείνεται;

αυτο που σ αρεσει εσενα!! ειναι διαφορετικα πραγματαα, μπες στο σαιτ της καθε σχολης, δες τα μαθηματα, τα προγραμματα σπουδων κ.τ.λ. και αποφασισε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ερώτηση προς όλους: επιλεγεις να σπουδάσεις αυτό που αγαπάς ή αυτο που θα σου αποφέρει ευκολότερη επαγγελματική αποκατάσταση;






Απο πρακτικης αποψης ειναι πιο ευκολο να σπουδασεις αυτο που αγαπας, γιατι μαλλον ξερεις ποιο ειναι αυτο:D
Ειναι πιο δυσκολο να σπουδασεις αυτο που θα σου φερει αποκατασταση, γιατι δεν εχεις ιδεα τι να επιλεξεις/ αν ξερεις πες το και σε εμας!:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα Φυσική,ίσως είναι το πιο ενδιαφέρον προπτυχιακό πρόγραμμα από άποψη των γνώσεων που μπορείς να αποκτήσεις,είναι σπουδαίο να μπορείς να κατανοήσεις τί συμβαίνει στον κόσμο γύρω σου και έξω από αυτόν.
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης ας πει την γνώμη του κανέναw φοιτητής ή απόφοιτος των τμημάτων.
Καλή επιτυχία και μην ακούσεις κανέναν,φτιάξε το μηχανογραφικό σου και ξεκίνα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Νομιζω οτι η απορια σου ειναι περιττη εφοσον ηδη ξερεις οτι η ιατρικη δεν ειναι κατι που σου αρεσει :)
Ασε τους αλλους να λενε. Αν τους ακουσεις, ΕΣΥ θα περασεις ιατρικη, ΕΣΥ θα διαβαζεις για τα εξαμηνα, ΕΣΕΝΑ θα σου βγει το λαδι. Κι αν αποτυχεις, ΕΣΥ θα αποτυχεις,οχι αυτοι, ενω μετα θα λενε: " εμεις μια γνωμη σου δωσαμε, δικη σου ηταν η επιλογη". Αν δεν το αγαπας το αντικειμενο με το οποιο θ' ασχοληθεις τοτε μαλλον θα το παρατησεις. Κανε αυτο που σου αρεσει. Να χαρεις για την επιτυχια σου και να σκεφτεσαι τα καλυτερα που ερχονται :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Serpico

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αυτό που θα πώ τώρα το εννοώ για όλες τις σχολές αλλά ειδικά για την Ιατρική νομίζω πως είναι κανόνας απαράβατος.Αν δεν έχεις όνειρο να γίνεις γιατρός δεν πρέπει να πας Ιατρική.Είναι έξι χρόνια σπουδές,με άλλα τόσα για ειδικότητα και άσκηση.Σύνολο,δηλαδή,δέκα και πλέον χρόνια σπουδών.Δέκα χρόνια από την ζωή ενός νέου ανθρώπου είναι πάρα πολλά για να τα περάσει διαβάζοντας κάτι που δεν αγαπάει.Πήγαινε εκεί που σου αρέσει και μην ακούς κανένα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnnieV

Νεοφερμένος

Η AnnieV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συγχαρητήρια για την επίδοση σου !!! :clapup: Η δική μου γνώμη είναι να μην δηλώσεις κάποια σχολή απλά και μόνο επειδή στο λένε και δεν σου αρέσει και πολύ.Οι σχολές που σκέφτεσαι είναι μια χαρά.Κατά τη γνώμη μου,για να δηλώσεις ιατρική θα πρέπει να είναι κάτι σαν όνειρο ζωής που λέμε...θα πρέπει να το αγαπάς πάρα πολύ!Εσένα σου αρέσει απλά αλλά δεν ξετρελαίνεσαι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εδω και αρκετο καιρο ο στοχος μου ειναι το Βιολογικο, αλλα τις τελευταιες μερες αρκετα ατομα μου εχουν πει να το αποφυγω μιας και δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση στην Ελλαδα. Συγκεκριμενα, ενας καθηγητης χαρακτηρισε το Βιολογικο ως "νεκρο τμημα"! Εχω βγαλει κοντα στα 18900 μορια και σκεφτομουν την Ιατρικη ως εναλλακτικη, μιας και ειναι οτι κοντινοτερο στη βιολογια, αλλα βρισκω ελαχιστο ενδιαφερον εκει. Τι εχετε να προτεινετε?

Βαλε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ!!

Πρώτη επιλογή θα δηλώσω φιλολογία...με 19.030 περνάω σίγουρα πιστεύω...δεύτερη και τρίτη επιλογή θα δηλώσω ιστορία αρχαιολογία και φπψ αντίστοιχα και τέταρτη αγγλική φιλολογία....αλλά η μάνα μου μου λέει να βάλω δεύτερη την αγγλική φιλολογία...ΑΜΑΑΑΝΝΝΝΝ!!!!!!!!!!! Αφού έτσι κι αλλιώς ό,τι βάλω πρώτο θα το περάσω...Εσείς τι λέτε;;;

Βαλτα με σειρα προτιμησης ανεξαρτητα με τα μορια:)

Πρώτη επιλογή θα δηλώσω φιλολογία...με 19.030 περνάω σίγουρα πιστεύω...δεύτερη και τρίτη επιλογή θα δηλώσω ιστορία αρχαιολογία και φπψ αντίστοιχα και τέταρτη αγγλική φιλολογία....αλλά η μάνα μου μου λέει να βάλω δεύτερη την αγγλική φιλολογία...ΑΜΑΑΑΝΝΝΝΝ!!!!!!!!!!! Αφού έτσι κι αλλιώς ό,τι βάλω πρώτο θα το περάσω...Εσείς τι λέτε;;;

Βαλτα με σειρα προτιμησης ανεξαρτητα με τα μορια:)

Να βαλω πιο ψηλα ιστορια αρχαιολογια κρητης ή φιλολογια πατρας;

Μη κοιτας πολεις..σχολες κοιτα..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Βαλε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΣ!!



Βαλτα με σειρα προτιμησης ανεξαρτητα με τα μορια:)



Βαλτα με σειρα προτιμησης ανεξαρτητα με τα μορια:)



Μη κοιτας πολεις..σχολες κοιτα..!!
Μαλλον προς ιστορικο αρχαιολογικο κρητης κλινω, για τι μου αρεσει περισσοτερο το προγραμμα σπουδων
Η βαση της φιλολογιας πατρας ομως ειναι 15.900, ενω του ιστορικου 13.700

Τεραστια διαφοραα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

frpan96

Νεοφερμένος

Η frpan96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι πολλοί μου έχουν προτείνει αυτό το τμήμα στο ΓΠΑ, τόσο καθηγητές όσο και παιδιά που πέρασαν εκεί. Θα αρχίσω αμέσως να ψάχνω πληροφορίες για αυτό! :D :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Μαλλον προς ιστορικο αρχαιολογικο κρητης κλινω, για τι μου αρεσει περισσοτερο το προγραμμα σπουδων
Η βαση της φιλολογιας πατρας ομως ειναι 15.900, ενω του ιστορικου 13.700

Τεραστια διαφοραα

ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΔΑΓΚΩΤΟ ΤΟΤΕ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εδω και αρκετο καιρο ο στοχος μου ειναι το Βιολογικο, αλλα τις τελευταιες μερες αρκετα ατομα μου εχουν πει να το αποφυγω μιας και δεν υπαρχει επαγγελματικη αποκατασταση στην Ελλαδα. Συγκεκριμενα, ενας καθηγητης χαρακτηρισε το Βιολογικο ως "νεκρο τμημα"! Εχω βγαλει κοντα στα 18900 μορια και σκεφτομουν την Ιατρικη ως εναλλακτικη, μιας και ειναι οτι κοντινοτερο στη βιολογια, αλλα βρισκω ελαχιστο ενδιαφερον εκει. Τι εχετε να προτεινετε?

Ως φοιτητρια Βιολογίας σου λέω οτι δυστυχώς τα τμήματα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό είναι υπερκορεσμένα και ήδη έχω αρχίσει να αγχώνομαι για το εάν θα βρω δουλειά ποτέ στο αντικείμενο αυτό. Εαν θες κατι που ειναι πιο πιθανό να σε θρεψει σε λίγα χρόνια θα σου πρότεινα να σκεφτείς την Φαρμακευτική, η οποία μπορεί να σε οδηγήσει και στην έρευνα εαν σε ενδιαφέρει, (άλλωστε η Βιοχημεία και η Φαρμακευτική δεν απέχουν και πολυ). Μια άλλη ενδιαφέρουσα προοπτική που μπορείς να ψαξεις και να ρωτησεις σε ΚΕΣΥΠ ειναι να δηλωσει καποιο τμημα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών(;) σε Πολυτεχνειο και να κυνηγήσεις την ενασχόληση με τη σχεδίαση ιατρικών οργανων (π.χ μαγνητικων τομογράφων) ή ακόμα και τεχνιτών μελών, επίσης πολύ καλές ευκαιρίες για έρευνα- βεβαια, κυρίως στο εξωτερικο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Ως φοιτητρια Βιολογίας σου λέω οτι δυστυχώς τα τμήματα τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό είναι υπερκορεσμένα και ήδη έχω αρχίσει να αγχώνομαι για το εάν θα βρω δουλειά ποτέ στο αντικείμενο αυτό. Εαν θες κατι που ειναι πιο πιθανό να σε θρεψει σε λίγα χρόνια θα σου πρότεινα να σκεφτείς την Φαρμακευτική, η οποία μπορεί να σε οδηγήσει και στην έρευνα εαν σε ενδιαφέρει, (άλλωστε η Βιοχημεία και η Φαρμακευτική δεν απέχουν και πολυ). Μια άλλη ενδιαφέρουσα προοπτική που μπορείς να ψαξεις και να ρωτησεις σε ΚΕΣΥΠ ειναι να δηλωσει καποιο τμημα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών(;) σε Πολυτεχνειο και να κυνηγήσεις την ενασχόληση με τη σχεδίαση ιατρικών οργανων (π.χ μαγνητικων τομογράφων) ή ακόμα και τεχνιτών μελών, επίσης πολύ καλές ευκαιρίες για έρευνα- βεβαια, κυρίως στο εξωτερικο αυτό.

Ντίνα ακόμη και εσύ δεν πρέπει να αποθαρρύνεσαι. Τόσες γενιές έζησαν, δεν θα ζήσουμε και εμείς; :) Κλείσε σε παρακαλώ την τηλεόραση. Η τηλεόραση και το διαδίκτυο είναι πηγές αρνητικών ειδήσεων και μιζέριας. Θα ήταν καλό νομίζω, να μην συμβουλεύεις για προοπτικές με τόση ευκολία όταν ζορίζονται να λύσουν μια δευτεροβάθμια εξίσωση...τι μαγνητικό τομογράφο να σχεδιάσουν; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ντίνα ακόμη και εσύ δεν πρέπει να αποθαρρύνεσαι. Τόσες γενιές έζησαν, δεν θα ζήσουμε και εμείς; :) Κλείσε σε παρακαλώ την τηλεόραση. Η τηλεόραση και το διαδίκτυο είναι πηγές αρνητικών ειδήσεων και μιζέριας. Θα ήταν καλό νομίζω, να μην συμβουλεύεις για προοπτικές με τόση ευκολία όταν ζορίζονται να λύσουν μια δευτεροβάθμια εξίσωση...τι μαγνητικό τομογράφο να σχεδιάσουν; :P

Δεν είπα οτι όλοι θα πεινασουμε, είπα οτι αντικειμενικα θα είναι δύσκολη η επαγγελματική αποκατάσταση γιατί πάρα πολλά άτομα βλέπω οτι επιλέγουν αυτή την καριέρα. Άλλο ο ρεαλισμός,άλλο η μιζέρια, αλλιώς συμφωνω οτι ωραία θα ήταν όλοι να κάναμε αυτο που αγαπάμε. Δίνω ακριβως τις συμβουλές που έδωσε και σε εμένα ο Βιολόγος μου οταν μου μίλαγε για τη σχολη...
Όσο αυτό για τις δευτεροβαθμιες, δεν το κατάλαβα.... έχω ακούσει οτι υπάρχει στο τμήμα Ηλεκτρολόγων του ΕΜΠ συγκεκριμενη κατευθυνση (έαν ενδιαφερεται καποιος μπορει για σιγουρια να ρωτησει σε ενα ΚΕΣΥΠ)...Αν εννοείς οτι οι απόφοιτοι αυτης της σχολης δεν μπορουν να λύσουν μια δευτεροβαθμια...εγω δεν ξερω τι να πω αλλα μ φαινεται κουφο.
Anyway, το παιδί ρώτησε για ενναλακτικές και νομιζω απάντησα κατάλληλα, τώρα τι θα επιλεξει στ τέλος είναι καθαρα δικη τ επιλογή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Θέλω να πω ότι πρέπει να παρουσιάζουμε ρεαλιστικές εναλλακτικές διότι η πλειοψηφία των πτυχιούχων δεν μπορούν να αγγίξουν το ξεχωριστό. Η δυσκολία εύρεσης εργασίας ειναι μια συνέπεια της μαζικότητας των σπουδών. Ίδια πτυχία και ίδιες καριέρες.

Θεωρώ μια ρεαλιστική αναφορά την αδυναμία κατανόησης βασικών πραγμάτων για να περνάμε στο στάδιο εκμάθησης του μαγνητικού τομογράφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top