nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Ε ναι κι εγω για τη λογική του δικαίου μιλαω...απλα νομιζω οτι τουλαχιστον στα δυο πρωτα εξάμηνα ειναι λιγο δυσκολο να μπεις σε εναν εντελώς διαφορετικο τροπο μελέτης μονος ...φυσικα ξέρω τι παιζει με γελοία μαθηματα οπως το ελληνορωμαϊκο...και δε μου ειπες τι κανεις σε περιπτωση που καποιος καθηγητής θελει τις σημειώσεις του στην εξεταστικη
εγω ειμαι αθηνα, δεν εχουμε ελληνορωμαικο αλλα εχουμε ιστορια δικαιου που το συμπεριλαμβανει και ειναι μπορω να σου πω πιο δυσκολο και απ την ιστορια κατευθυνσης, δηλαδη παπαγαλια αλλα σε εντελως ανουσια πραγματα. Μα γιατι να θελει τις σημειωσεις του? Δε θα σου πει κατι διαφορετικο απ το βιβλιο...ο,τι αποψη υπαρχει ειναι γραμμενη στα βιβλια, γι αυτο ειναι κατι τεραστιοι τομοι το καθενα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Άκου τα παιδια Ασυμβίβαστε.Ξέρουν.
Και εγώ ακούω πως στη νομική πολλοί δεν πατάνε στη σχολή και διαβάζουν μόνοι τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω ειμαι αθηνα, δεν εχουμε ελληνορωμαικο αλλα εχουμε ιστορια δικαιου που το συμπεριλαμβανει και ειναι μπορω να σου πω πιο δυσκολο και απ την ιστορια κατευθυνσης, δηλαδη παπαγαλια αλλα σε εντελως ανουσια πραγματα. Μα γιατι να θελει τις σημειωσεις του? Δε θα σου πει κατι διαφορετικο απ το βιβλιο...ο,τι αποψη υπαρχει ειναι γραμμενη στα βιβλια, γι αυτο ειναι κατι τεραστιοι τομοι το καθενα.:D

Σε εμας το μαθημα λέγεται ιστορια ελληνικού και ρωμαϊκού δικαίου και μαλλον για το ιδιο μιλάμε εκτος αν σε σας το μαθημα ασχολείται και με το δικαιο κι αλλων εποχών η εθνών...απλα ακούσει πολλες φορες οτι ορισμενοι καθηγητές δεν ασχολούνται τοσο με τα συγγράμματα και εξετάζουν απο αυτα που δινουν αυτοι στο αμφιθέατρο...τεσπα θα τα μάθουμε ολα σιγα σιγα στη σχολή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σε εμας το μαθημα λέγεται ιστορια ελληνικού και ρωμαϊκού δικαίου και μαλλον για το ιδιο μιλάμε εκτος αν σε σας το μαθημα ασχολείται και με το δικαιο κι αλλων εποχών η εθνών...απλα ακούσει πολλες φορες οτι ορισμενοι καθηγητές δεν ασχολούνται τοσο με τα συγγράμματα και εξετάζουν απο αυτα που δινουν αυτοι στο αμφιθέατρο...τεσπα θα τα μάθουμε ολα σιγα σιγα στη σχολή:P
εμας εχει αρχαιοελληνικο, ρωμαικο, βυζαντινο και μεταβυζαντινο...γενικα πληγη το μαθηματακι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ασυμβιβαστος119

Νεοφερμένος

Ο Ασυμβιβαστος119 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εμας εχει αρχαιοελληνικο, ρωμαικο, βυζαντινο και μεταβυζαντινο...γενικα πληγη το μαθηματακι.

Δηλαδη στο μεταβυζντινο ασχολείστε με το δικαιο επι τουρκοκρατίας?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ε ναι κι εγω για τη λογική του δικαίου μιλαω...απλα νομιζω οτι τουλαχιστον στα δυο πρωτα εξάμηνα ειναι λιγο δυσκολο να μπεις σε εναν εντελώς διαφορετικο τροπο μελέτης μονος ...φυσικα ξέρω τι παιζει με γελοία μαθηματα οπως το ελληνορωμαϊκο...και δε μου ειπες τι κανεις σε περιπτωση που καποιος καθηγητής θελει τις σημειώσεις του στην εξεταστικη

Του κανείς καταγγελία αν εννοείς ότι περιμένει να απαντήσεις όπως τα δίνει αυτός στην παράδοση . Από άποψη θεμάτων το 99% υπάρχουν στα βιβλία ! Στη δική μ σχολή χρειάζεται να παρακολουθείς . Εχω όμως φίλη στην νομική Κομοτηνής που πήρε πτυχίο στα 4 χρόνια και παταγε μόνο εξεταστικές . Αλλά θυμάμαι διάβαζε κάθε βδομάδα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Δηλαδη στο μεταβυζντινο ασχολείστε με το δικαιο επι τουρκοκρατίας?:hmm:
Aποτι θυμαμαι λεει για Χατι Σεριφ, Χατι Χουμαγιουν και Οθωνα, Μαουρερ κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juicy02

Νεοφερμένος

Η juicy02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγω τωρα σκεφτομαι να παω σχολη οαεδ η σε καποιο ιεκ για τεχνικος φαρμακων και καλυντικων>?>>????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georges_papad

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος. Δ. Παπαδήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας!!!
Πηγαίνω β' λυκείου και έχω επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση.
Σκέφτομαι επαγγελματικά τα παιδαγωγικά δημοτικής εκπαίδευσης.
Σε μια πρόσφατη αναζήτηση στο διαδίκτυο για σχολές από θεωρητική είδα και τις εξής:
Ποιμαντική και κοινωνική θεολογία
Πολιτισμική τεχνολογία και επικοινωνία...
Θα ήθελα καμιά πληροφορία σχετικά με τα τμήματα,τις σπουδές τα μόρια, την επαγγελματική αποκατάσταση και ότι άλλο ευπρόσδεκτο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Λοιπον λοιπον,αρχικα να συστηθω.Ονομαζομαι Κωστας και ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ.
Το μηχανογραφικο μου εγινε με βαση 2 αξονες,1)Οικονομικα 2)Φυσικο/Μαθηματικο.Να ξεκαθαρισω ειναι τομεις που με ενδιεφεραν εξ'ισου και πραγματικα δυσκολευτηκα πραγματικα να το φτιαξω.
*2ο πεδιο:15000, 5o πεδιο:15900.Οποτε δεν επιανα μαθηματικο και φυσικο αθηνας.
Την επιλογη μου λοιπον την επηρεασε επισης και ο τοπος διαμονης(ειμαι Αθηναιος) αλλα και η επαγγελματικη αποκατασταση(για οποια επαγγελματικη αποκατασταση και αν μιλαμε),θεωρησα πως το οικονομικο τμημα θα μου προσεφερε παραπανω ευκαιριες.
Ειμαι μολις 1 βδομαδα στην σχολη,και δεν μπορω να πω πως εχω ξετρελαθει και μπαινω σε δευτερες σκεψεις,δεν γνωριζω σε ποσους απο σας εχει συμβει αλλα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Σκεφτομαι το 10%.Απο την αλλη σκεφτομαι τα εξοδα της επαρχιας και μην πεσω παλι σε αδιεξοδο.
Αυτο που θελω ειναι συμβουλες απο φοιτητες των παραπανω τμηματων για το πως εχουν τα πραγματα,ας πουμε γνωριζω οτι φυσικη και μαθηματικα δεν ειναι αυτα του λυκειου.
Εχω ηδη αποφασισει να μεινω εναν χρονο στην σχολη να δω πως θα κυλησουν τα πραγματα και το καλοκαιρακι με το καλο αποφασιζω.
Παιδες ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν σπουδάζω στις παραπάνω σχολές αλλά μπορώ να σου πω ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε ένα σχετικό σοκ όταν πατάμε στις σχολές μας. Μπορεί αυτο που "σ' ενοχλεί' μέχρι τώρα να 'ναι απλώς η νοοτροπία του πανεπιστημίου, την οποία και θα συνηθίσεις, οπότε μην αγχώνεσαι. Μην μπαίνεις τόσο γρήγορα σε σκέψεις του τύπου 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Δεν σπουδάζω στις παραπάνω σχολές αλλά μπορώ να σου πω ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε ένα σχετικό σοκ όταν πατάμε στις σχολές μας. Μπορεί αυτο που "σ' ενοχλεί' μέχρι τώρα να 'ναι απλώς η νοοτροπία του πανεπιστημίου, την οποία και θα συνηθίσεις, οπότε μην αγχώνεσαι. Μην μπαίνεις τόσο γρήγορα σε σκέψεις του τύπου 10%.
Ευχαριστω πανο,με αυτη την λογικη εχω αποφασισει να μεινω εναν χρονο να δω πως ειναι τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λοιπον λοιπον,αρχικα να συστηθω.Ονομαζομαι Κωστας και ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ.
Το μηχανογραφικο μου εγινε με βαση 2 αξονες,1)Οικονομικα 2)Φυσικο/Μαθηματικο.Να ξεκαθαρισω ειναι τομεις που με ενδιεφεραν εξ'ισου και πραγματικα δυσκολευτηκα πραγματικα να το φτιαξω.
*2ο πεδιο:15000, 5o πεδιο:15900.Οποτε δεν επιανα μαθηματικο και φυσικο αθηνας.
Την επιλογη μου λοιπον την επηρεασε επισης και ο τοπος διαμονης(ειμαι Αθηναιος) αλλα και η επαγγελματικη αποκατασταση(για οποια επαγγελματικη αποκατασταση και αν μιλαμε),θεωρησα πως το οικονομικο τμημα θα μου προσεφερε παραπανω ευκαιριες.
Ειμαι μολις 1 βδομαδα στην σχολη,και δεν μπορω να πω πως εχω ξετρελαθει και μπαινω σε δευτερες σκεψεις,δεν γνωριζω σε ποσους απο σας εχει συμβει αλλα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Σκεφτομαι το 10%.Απο την αλλη σκεφτομαι τα εξοδα της επαρχιας και μην πεσω παλι σε αδιεξοδο.
Αυτο που θελω ειναι συμβουλες απο φοιτητες των παραπανω τμηματων για το πως εχουν τα πραγματα,ας πουμε γνωριζω οτι φυσικη και μαθηματικα δεν ειναι αυτα του λυκειου.
Εχω ηδη αποφασισει να μεινω εναν χρονο στην σχολη να δω πως θα κυλησουν τα πραγματα και το καλοκαιρακι με το καλο αποφασιζω.
Παιδες ευχαριστω εκ των προτερων.

Με μια βδομάδα σόρρυ κιόλας, αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά πράγματα.
Ούτε καν το 1ο έτος δεν θεωρώ ότι είναι αντιπροσωπευτικό για οποιαδήποτε σχολή. Τα μαθήματα των πρώτων εξαμήνων είναι γενικά και κατά συνέπεια και πιο βαρετά/ξενέρωτα. Και γω την ίδια χλαπάτσα έφαγα στο 1ο έτος Ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiverNile

Νεοφερμένος

Ο RiverNile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λοιπον λοιπον,αρχικα να συστηθω.Ονομαζομαι Κωστας και ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ.
Το μηχανογραφικο μου εγινε με βαση 2 αξονες,1)Οικονομικα 2)Φυσικο/Μαθηματικο.Να ξεκαθαρισω ειναι τομεις που με ενδιεφεραν εξ'ισου και πραγματικα δυσκολευτηκα πραγματικα να το φτιαξω.
*2ο πεδιο:15000, 5o πεδιο:15900.Οποτε δεν επιανα μαθηματικο και φυσικο αθηνας.
Την επιλογη μου λοιπον την επηρεασε επισης και ο τοπος διαμονης(ειμαι Αθηναιος) αλλα και η επαγγελματικη αποκατασταση(για οποια επαγγελματικη αποκατασταση και αν μιλαμε),θεωρησα πως το οικονομικο τμημα θα μου προσεφερε παραπανω ευκαιριες.
Ειμαι μολις 1 βδομαδα στην σχολη,και δεν μπορω να πω πως εχω ξετρελαθει και μπαινω σε δευτερες σκεψεις,δεν γνωριζω σε ποσους απο σας εχει συμβει αλλα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Σκεφτομαι το 10%.Απο την αλλη σκεφτομαι τα εξοδα της επαρχιας και μην πεσω παλι σε αδιεξοδο.
Αυτο που θελω ειναι συμβουλες απο φοιτητες των παραπανω τμηματων για το πως εχουν τα πραγματα,ας πουμε γνωριζω οτι φυσικη και μαθηματικα δεν ειναι αυτα του λυκειου.
Εχω ηδη αποφασισει να μεινω εναν χρονο στην σχολη να δω πως θα κυλησουν τα πραγματα και το καλοκαιρακι με το καλο αποφασιζω.
Παιδες ευχαριστω εκ των προτερων.

Αφου εχεις ηδη αποφασισει,γιατι ζητας συμβουλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Αφου εχεις ηδη αποφασισει,γιατι ζητας συμβουλες;
Φιλε rivernile για αλλο πραγμα ζητησα συμβουλη,ουτως η αλλιως τωρα δεν μπορω να παω να γραφτω σε καποια αλλη σχολη.
Ζητησα συμβουλη απο ατομα που ισως εχουν ξαναβρεθει σε παρομοια θεση για το πως σκεφτηκαν και για το πως εδρασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RiverNile

Νεοφερμένος

Ο RiverNile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι αυτο που θελω να σου δειξω ειναι οτι αν ρωτησεις 100 ατομα,100 απαντησεις θα λαβεις.

Κατσε αυτο τον χρονο,αφοσιωσου και επειτα αποφασιζεις.Ακομα δεν εχεις δει τιποτα απο το πανεπιστημιο.Πολλες φορες τα αρνητικα ειναι παρα πολλα.Αλλα τα θετικα (υποκειμενικο στοιχειο) σε κανουν να θες να συνεχισεις,

Αυτο που χρειαζεσαι εινα απλα χρονος προσαρμογης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Ναι αυτο που θελω να σου δειξω ειναι οτι αν ρωτησεις 100 ατομα,100 απαντησεις θα λαβεις.

Κατσε αυτο τον χρονο,αφοσιωσου και επειτα αποφασιζεις.Ακομα δεν εχεις δει τιποτα απο το πανεπιστημιο.Πολλες φορες τα αρνητικα ειναι παρα πολλα.Αλλα τα θετικα (υποκειμενικο στοιχειο) σε κανουν να θες να συνεχισεις,

Αυτο που χρειαζεσαι εινα απλα χρονος προσαρμογης..
Με καλυψες ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σία94

Νεοφερμένος

Η Σία94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με το βιολογικό, το χημικό και το φυσικό. Πάντα μου άρεσαν εξίσου και οι τρεις επιστήμες πολύ. Μήπως θα μπορούσαν φοιτητές από τα αντίστοιχα τμήματα να μου πουν συγκεκριμένες πληροφορίες για τις επαγγελματικές διεξόδους και τις δυνατότητες έρευνας που δίνουν αυτές οι τρεις σχολές καθώς και να μου πουν ποιοι τομείς σε αυτές τις τρεις επιστήμες σήμερα έχουν περισσότερο ανάπτυξη; Ελπίζω να ακούσω αρκετές γνώμες γιατί σίγουρα θα δυσκολευτώ να επιλέξω γιατί είμαι εξίσου καλή και στις τρεις και έχω στο συγγενικό μου περιβάλλον άτομα και από τις τρεις σχολές που ο καθένας υποστηρίζει τη σχολή του φυσικά! Επίσης θα μπορούσε κάποιος να μου πεις πως μπορώ να ανοίξω καινούργιο θέμα με την απορία μου γιατί δεν γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Λοιπον λοιπον,αρχικα να συστηθω.Ονομαζομαι Κωστας και ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο τμημα οικονομικης επιστημης του ΟΠΑ.
Το μηχανογραφικο μου εγινε με βαση 2 αξονες,1)Οικονομικα 2)Φυσικο/Μαθηματικο.Να ξεκαθαρισω ειναι τομεις που με ενδιεφεραν εξ'ισου και πραγματικα δυσκολευτηκα πραγματικα να το φτιαξω.
*2ο πεδιο:15000, 5o πεδιο:15900.Οποτε δεν επιανα μαθηματικο και φυσικο αθηνας.
Την επιλογη μου λοιπον την επηρεασε επισης και ο τοπος διαμονης(ειμαι Αθηναιος) αλλα και η επαγγελματικη αποκατασταση(για οποια επαγγελματικη αποκατασταση και αν μιλαμε),θεωρησα πως το οικονομικο τμημα θα μου προσεφερε παραπανω ευκαιριες.
Ειμαι μολις 1 βδομαδα στην σχολη,και δεν μπορω να πω πως εχω ξετρελαθει και μπαινω σε δευτερες σκεψεις,δεν γνωριζω σε ποσους απο σας εχει συμβει αλλα δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο.Σκεφτομαι το 10%.Απο την αλλη σκεφτομαι τα εξοδα της επαρχιας και μην πεσω παλι σε αδιεξοδο.
Αυτο που θελω ειναι συμβουλες απο φοιτητες των παραπανω τμηματων για το πως εχουν τα πραγματα,ας πουμε γνωριζω οτι φυσικη και μαθηματικα δεν ειναι αυτα του λυκειου.
Εχω ηδη αποφασισει να μεινω εναν χρονο στην σχολη να δω πως θα κυλησουν τα πραγματα και το καλοκαιρακι με το καλο αποφασιζω.
Παιδες ευχαριστω εκ των προτερων.

ήμουν περίπου στην ίδια θέση με σένα...επέλεξα το μαθηματικό (θεσσαλονίκη) λόγω πόλης (δεν ήθελα καθόλου την Πάτρα) και γιατί θα είχα περισσότερες προοπτικές από το αν πήγαινα πληροφορική (θεσσαλονίκη)...από την πρώτη βδομάδα ένιωθα ότι δεν είναι αυτό που θέλω και άρχισα να μπαίνω στο τρυπάκι του να πάω στην σχολή που ήξερα ότι ήθελα αλλά δεν είχα καταλάβει ότι ή αυτή ή τίποτα:Pη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να δώσεις μια ευκαιρία παραπάνω στη σχολή που είσαι τώρα (εγώ δεν το έκανα, δεν μπορώ να πω βέβαια ότι το μετάνιωσα) και να προσπαθήσεις να μην καλλιεργήσεις στο μυαλό σου ότι θέλεις να φύγεις...επίσης μπορείς να πας στα τμήματα που σε ενδιαφέρουν και να παρακολουθήσεις κάποια μαθήματα, θα βοηθήσει...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Σια η οικονομική κατάσταση των γονιών σου για πόσα χρόνια μπορεί να σε στηρίξει μέχρι να εργαστείς?
Εξωτερικό πας να μείνεις μόνιμα?
Απάντα σ αυτά και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top