Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Παιδιά μην βάζετε σε καλούπια το εργασιακό σας μέλλον. Ακόμη και να (καταφέρετε να) σπουδάσετε κάποια επιστήμη, μην αυτοπαγιδεύεστε στις ιδεατές λίστες περί επαγγελματικών προοπτικών, οι οποίες είναι καλές για να γελάμε με τις κόντρες vs στο ischool. Δυστυχώς, το κράτος που ξέραμε χθές λόγω της πρωτοφανούς οικονομικής, πολιτικής και κοινωνικής κρίσης, δεν θα το ξαναζήσουμε. Οπότε, πρέπει να προσπαθείτε να είστε ευπροσάρμοστοι σε διαφορετικά περιβάλλοντα εργασίας. Ναι μεν σπουδές, ή/και όχι απαραίτητο, αλλά κυρίως και πάνω από όλα στοχευμένη εργασιακή εμπειρία. Ας απομυθοποιήσουμε επιτέλους τα δερμάτινα καρεκλάτα επαγγέλματα. Μπορεί κάποιος να ανοίξει δική του επιχείρηση και να έχει πτυχίο θεολογίας. Στην Αγγλία από όσο ξέρω, μπορεί κάποιος ακόμη και με (άκυρο) μεταπτυχιακό... αστροοφυσικής, αγγλικής φιλολογίας, γεωγραφίας..κλπ, να εργαστεί ως στέλεχος σε τράπεζα ή σε κάποια επιχείρηση. Χώρος εργασίας δεν είναι μόνο το δημόσιο, αλλά ούτε πρέπει να έχει σχέση πάντα με αυτό που σπουδάσαμε. Οι σπουδές κυρίως γίνονται για πολύ ευρύτερους λόγους! Αν θέλετε απλά κατάρτιση μόνο και μόνο για δουλίτσα, υπάρχουν και τα ΙΕΚ.
Aχχχ ρε nPb σαν το παλιό καλό κρασί είσαι ένα πράμα.!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Aχχχ ρε nPb σαν το παλιό καλό κρασί είσαι ένα πράμα.!!:P

και συ λατρεία..:P

υ.γ. πέρα από την πλάκα, δεν νομίζω σε άλλη χώρα να σκέφτονται οι νέοι τόσο περιορισμένα!
αχχχ το δημόσιο και το βόλεμα τι ζημιά μας έκανε :hmm:

Συμφωνώ με τον nPb. Σίγουρα οι νέοι στην σημερινή εποχή ψάχνουν σπουδές οι οποίες θα τους αποκαταστήσουν επαγγελματικά, αλλά αυτό δεν αρκεί!
Εγώ για παράδειγμα θέλω να γίνω νηπιαγωγός. Γνωρίζω καλά ότι δεν πρόκειται να διοριστώ ποτέ σε δημόσιο νηπιαγωγείο..παρόλ'αυτά εχω σκεφτεί ότι αν όλα πάνε καλά να ανοίξω ένα δικό μου ιδιωτικό!! μπορούμε να βρούμε λύσεις σε πράγματα που μπορούμε και θέλουμε να κάνουμε..δεν χρειάζεται να το τραβάμε το σκοινί στην άλλη άκρη και να ξενιτευόμαστε άδικα!!

Μα..αν δεν γίνεις καλός σ' αυτό που (θα) σπουδάσεις γιατί να υπάρξουν επαγγελματικές προοπτικές; Οι προοπτικές δεν είναι κάπου και περιμένουν. Ο καθένας δημιουργεί προοπτικές είτε σπουδάσει είτε δεν σπουδάσει. Ουδείς χάνεται. Δεν υπάρχουν χρήσιμες και άχρηστες επιστήμες αλλά πτυχιούχοι ικανοί και ανίκανοι δια πάσαν εργασία. Λάθος η σκέψη των προοπτικών με αφετηρία την οικονόμα, το βόλεμα και ..το εξωτερικό! Όσοι ευαγγελίζονται το εξωτερικό, κάνουν ένα λάθος. Αναφέρονται σ' αυτό με τα Ελλαδικά δεδομένα του 1990-2012. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Προοπτικες και επαγγελματικη αποκατασταση της Επικοινωνιας και ΜΜΕ??
Κάνα μέσο παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Κάνα μέσο παίζει;
Ναι κατι εχουμε :) χαχαχ

Προφανως και δεν επιλεγει κανεις με αυτο το κριτηριο μια σχολη...απλα ρωτησα πληροφοριακα...οπως και να χει θα προσπαθησω να μπω κι ας ειναι ανεργοι οι περισσοτεροι ο καθενας ειναι διαφορετικος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι μαθητής της Β' λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, και καλούμαι σε λίγο καιρό (από το φροντιστήριο) να επιλέξω το μάθημα γενικής παιδείας που θα δώσω στις Πανελλήνιες εξετάσεις.

Η πρώτη μου επιλογή (όσον αφορά τη σχολή) ήταν η νομική, για την οποία δε μπορώ ότι πλέον καίγομαι όσο παλαιότερα. Αν γράψω τόσο καλά και περνάω, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάω. Κατά τ'άλλα όμως θέλω να έχω λίγο πιο ρεαλιστικούς στόχους, γι'αυτό σκέφτομαι αν θέλω να ασχοληθώ με τα οικονομικά (τμήμα Οικονομικών Επιστημών Αθήνας ή Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών) ή με τις πολιτικές επιστήμες (τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας).
Εκ πρώτης όψεως και οι 2 επιστήμες (όπως και τα αντίστοιχα τμήματα που κοιτάω στην Αθήνα) μου αρέσουν και βρίσκονται κοντά στα ενδιαφέροντά μου. Γνωρίζω πως οι προοπτικές εργασίας μέσω των Οικονομικών Επιστημών πιθανώς να είναι αρκετά καλύτερα απ'ότι στις Πολιτικές Επιστήμες, και αυτός είναι ένας βασικός λόγος για τον οποίο σκέφτομαι να κινηθώ προς τα εκεί.

Γενικότερα, λέω να επιλέξω Μαθηματικά Γενικής + Αρχές Οικονομικής Θεωρίας για τις Πανελλήνιες. Όμως αν δω κατά τη διάρκεια της θερινής προετοιμασίας ότι δεν τα βγάζω πέρα, θέλω να ξέρω αν θα με παίρνει να το γυρίσω σε Βιολογία. Δηλαδή αν θα με καλύπτει το τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ώστε να αφήσω ολόκληρο το 5ο πεδίο για αυτό.

Γενικώς θέλω να δω σε ποια επιστήμη να επικεντρωθώ (ακόμα και αν δεν έχω να επιλέξω σχολή εντός των επόμενων 13 μηνών) για να ξέρω και τι βαρύτητα θα χρειαστεί να δώσω στην επιλογή του μαθήματος επιλογής, στο διάβασμα των μαθηματικών + ΑΟΘ (αν όντως τα επιλέξω) και αν θα έχω την επιλογή να αλλάξω.

Θα ήθελα, λοιπόν, μερικές γνώμες για τις προοπτικές της κάθε επιστήμες, όπως και αν μπορεί κάποιος να αναφέρει τις βασικές διαφορές των τμημάτων. Και οι 2 επιστήμες εντάσσονται στις κοινωνικές επιστήμες, η μία ασχολείται με την εγχώρια & διεθνή οικονομία, ενώ η άλλη με τις πολιτικές αναλύσεις κλπ, αλλά στην πράξη σε τι διαφέρουν και πού επικεντρώνεται η κάθε μία;

Γνωρίζω ότι δεν υποβάλλω πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα, ωστόσο είμαι λίγο μπερδεμένος και θέλω κάποιες γνώμες μήπως κατασταλάξω κάπου σιγά-σιγά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι μαθητής της Β' λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, και καλούμαι σε λίγο καιρό (από το φροντιστήριο) να επιλέξω το μάθημα γενικής παιδείας που θα δώσω στις Πανελλήνιες εξετάσεις.

Η πρώτη μου επιλογή (όσον αφορά τη σχολή) ήταν η νομική, για την οποία δε μπορώ ότι πλέον καίγομαι όσο παλαιότερα. Αν γράψω τόσο καλά και περνάω, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάω. Κατά τ'άλλα όμως θέλω να έχω λίγο πιο ρεαλιστικούς στόχους, γι'αυτό σκέφτομαι αν θέλω να ασχοληθώ με τα οικονομικά (τμήμα Οικονομικών Επιστημών Αθήνας ή Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών) ή με τις πολιτικές επιστήμες (τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας).
Εκ πρώτης όψεως και οι 2 επιστήμες (όπως και τα αντίστοιχα τμήματα που κοιτάω στην Αθήνα) μου αρέσουν και βρίσκονται κοντά στα ενδιαφέροντά μου. Γνωρίζω πως οι προοπτικές εργασίας μέσω των Οικονομικών Επιστημών πιθανώς να είναι αρκετά καλύτερα απ'ότι στις Πολιτικές Επιστήμες, και αυτός είναι ένας βασικός λόγος για τον οποίο σκέφτομαι να κινηθώ προς τα εκεί.

Γενικότερα, λέω να επιλέξω Μαθηματικά Γενικής + Αρχές Οικονομικής Θεωρίας για τις Πανελλήνιες. Όμως αν δω κατά τη διάρκεια της θερινής προετοιμασίας ότι δεν τα βγάζω πέρα, θέλω να ξέρω αν θα με παίρνει να το γυρίσω σε Βιολογία. Δηλαδή αν θα με καλύπτει το τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ώστε να αφήσω ολόκληρο το 5ο πεδίο για αυτό.

Γενικώς θέλω να δω σε ποια επιστήμη να επικεντρωθώ (ακόμα και αν δεν έχω να επιλέξω σχολή εντός των επόμενων 13 μηνών) για να ξέρω και τι βαρύτητα θα χρειαστεί να δώσω στην επιλογή του μαθήματος επιλογής, στο διάβασμα των μαθηματικών + ΑΟΘ (αν όντως τα επιλέξω) και αν θα έχω την επιλογή να αλλάξω.

Θα ήθελα, λοιπόν, μερικές γνώμες για τις προοπτικές της κάθε επιστήμες, όπως και αν μπορεί κάποιος να αναφέρει τις βασικές διαφορές των τμημάτων. Και οι 2 επιστήμες εντάσσονται στις κοινωνικές επιστήμες, η μία ασχολείται με την εγχώρια & διεθνή οικονομία, ενώ η άλλη με τις πολιτικές αναλύσεις κλπ, αλλά στην πράξη σε τι διαφέρουν και πού επικεντρώνεται η κάθε μία;

Γνωρίζω ότι δεν υποβάλλω πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα, ωστόσο είμαι λίγο μπερδεμένος και θέλω κάποιες γνώμες μήπως κατασταλάξω κάπου σιγά-σιγά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Όντως φίλε μου λίγο μπερδεμένα αλλά δικαιολογείσαι. Σημασία έχει πέρα τώρα και από τις προοπτικές που πρέπει να λάβει κανείς οπωσδήποτε υπόψιν, το γεγονός, να σου αρέσει η σχολή που θα πας, να έιναι της επιθυμίας σου και μόνο.
Λοιπόν σχετικά για τις οικονομικές επιστήμες δεν έχω να σου πώ πολλά, καθώς όλοι ξέρουμε πως μέσω τέτοιων σπουδών έχεις πολλές διεξόδους σε πολλούς τομείς τόσο του ιδιωτικού όσο και του δημοσίου τομέα, γενικά είναι ένα αντικείμενο καλό από άποψη προοπτικών αλλά πρέπει να σαρέσουν κ αυτά λίγο, αναλύσεις, ννομικά, αριθμοί, υπολογισμοί κτλ.
Τώρα το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης είναι όντως ένα ενδιαφέρον τμήμα αλλά μέχρι εκεί. Απο προοπτικές δύσκολα σε βλέπω ως μελλοντικό απόφοιτο. Πολύ περιορισμένος τομέας απασχόλησης και γενικά με μικρή απορρόφηση, ακόμα και στις καλές εποχές της Ελλάδας. Εκτός βέβαια και αν σταθείς τυχερός γνωρίζοντας κάνα πολιτικό πρόσωπο ή έπειτα από πολύ προσπάθεια πετύχεις σε κανενα δημόσιο διαγωνισμό και να προσληφθείς από το κράτος. Αλλιώς τίποτα.

Θα σου έλεγα βασικά να επιλέξεις Μαθηματικά Γενικής + Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Θα σε ωφελήσουν μιάς και ενδιαφέρεσαι και για οικονομικές σχολές. Τώρα τη Βιολογία σε περ'ιπτωση που την επιλέξεις μη φοβάσαι εύκολη είναι, θεωρία είναι περισσότερο μόνο, αλλά δεν έχει νόημα....διότι έτσι ανοίγεις το 3ο πεδίο (επιστήμες υγείας) που σου είναι εντελώς άχρηστο άμα στο μηχανογραφικό σου δεν βάλεις καμια σχολή του 3ου πεδίου.

Τώρα σε τι διαφέρουν οι σχολές είναι προφανές.....η μία ασχολείται με οικονομικά και η άλλη με πολιτικές αναλύσεις. Για να καταλάβεις καλύτερα και πιο συνοπτικά δες που βρίσκουν απασχόληση οι απόιφοιτοι των δύο σχολών:
Τμήμα Πολιτκής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης,
>σε δημόσιους και ιδιωτικους σχετικούς φορείς, τοπική αυτοδιοικηση (με πολυ τύχη), ΜΜΕ, εταιρίες δημοσκοπήσεων και εταιρίες ίσως δημοσίων σχέσεων.
Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
> στο υπουργείο οικονομικών, τράπεζες, φορείς με οικονομικη έρευνα, σε δημόσιες υπηρεσίες που ασχολούνται με το εμπόριο τους φόρους, τη διεθνή οικονομία, νομισματικλα θλεματα, ενώ απασχολούνται κ ως σύμβουλοι επιχειρήσεων ή κ καθηγητες στην εκπαίδευση.

Φαντάσου ΄τωρα τον εαυτό σου μελλοντικά σε κάποια από τα παραπάνω και επέλεξε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι μαθητής της Β' λυκείου, θεωρητική κατεύθυνση, και καλούμαι σε λίγο καιρό (από το φροντιστήριο) να επιλέξω το μάθημα γενικής παιδείας που θα δώσω στις Πανελλήνιες εξετάσεις.

Η πρώτη μου επιλογή (όσον αφορά τη σχολή) ήταν η νομική, για την οποία δε μπορώ ότι πλέον καίγομαι όσο παλαιότερα. Αν γράψω τόσο καλά και περνάω, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πάω. Κατά τ'άλλα όμως θέλω να έχω λίγο πιο ρεαλιστικούς στόχους, γι'αυτό σκέφτομαι αν θέλω να ασχοληθώ με τα οικονομικά (τμήμα Οικονομικών Επιστημών Αθήνας ή Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών) ή με τις πολιτικές επιστήμες (τμήμα Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης Αθήνας).
Εκ πρώτης όψεως και οι 2 επιστήμες (όπως και τα αντίστοιχα τμήματα που κοιτάω στην Αθήνα) μου αρέσουν και βρίσκονται κοντά στα ενδιαφέροντά μου. Γνωρίζω πως οι προοπτικές εργασίας μέσω των Οικονομικών Επιστημών πιθανώς να είναι αρκετά καλύτερα απ'ότι στις Πολιτικές Επιστήμες, και αυτός είναι ένας βασικός λόγος για τον οποίο σκέφτομαι να κινηθώ προς τα εκεί.

Γενικότερα, λέω να επιλέξω Μαθηματικά Γενικής + Αρχές Οικονομικής Θεωρίας για τις Πανελλήνιες. Όμως αν δω κατά τη διάρκεια της θερινής προετοιμασίας ότι δεν τα βγάζω πέρα, θέλω να ξέρω αν θα με παίρνει να το γυρίσω σε Βιολογία. Δηλαδή αν θα με καλύπτει το τμήμα Πολιτικών Επιστημών, ώστε να αφήσω ολόκληρο το 5ο πεδίο για αυτό.

Γενικώς θέλω να δω σε ποια επιστήμη να επικεντρωθώ (ακόμα και αν δεν έχω να επιλέξω σχολή εντός των επόμενων 13 μηνών) για να ξέρω και τι βαρύτητα θα χρειαστεί να δώσω στην επιλογή του μαθήματος επιλογής, στο διάβασμα των μαθηματικών + ΑΟΘ (αν όντως τα επιλέξω) και αν θα έχω την επιλογή να αλλάξω.

Θα ήθελα, λοιπόν, μερικές γνώμες για τις προοπτικές της κάθε επιστήμες, όπως και αν μπορεί κάποιος να αναφέρει τις βασικές διαφορές των τμημάτων. Και οι 2 επιστήμες εντάσσονται στις κοινωνικές επιστήμες, η μία ασχολείται με την εγχώρια & διεθνή οικονομία, ενώ η άλλη με τις πολιτικές αναλύσεις κλπ, αλλά στην πράξη σε τι διαφέρουν και πού επικεντρώνεται η κάθε μία;

Γνωρίζω ότι δεν υποβάλλω πολύ συγκεκριμένα ερωτήματα, ωστόσο είμαι λίγο μπερδεμένος και θέλω κάποιες γνώμες μήπως κατασταλάξω κάπου σιγά-σιγά.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Kαταρχην να γνωριζεις οτι εαν επιλεξεις μαθητικα η νομικη θα ειναι πιο δυσκολη απ οτι με βιολογια,με τι οικονομικα θα ηθελες να ασχοληθεις με στειρους αριθμους ή με θεωρητικη οικονομια;σου αρεσουν τα πολιτικα-κοινωνικα ζητηματα;Και ναι εαν δεν τα καταρφερνεις μπορεις να αλλαξεις βιολογια απο σεπτεμβριο ξεκιναν οι πιο πολλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Kαταρχην να γνωριζεις οτι εαν επιλεξεις μαθητικα η νομικη θα ειναι πιο δυσκολη απ οτι με βιολογια,με τι οικονομικα θα ηθελες να ασχοληθεις με στειρους αριθμους ή με θεωρητικη οικονομια;σου αρεσουν τα πολιτικα-κοινωνικα ζητηματα;Και ναι εαν δεν τα καταρφερνεις μπορεις να αλλαξεις βιολογια απο σεπτεμβριο ξεκιναν οι πιο πολλοι

Δεν είμαι σίγουρος, αν τα πάω καλά στα μαθηματικά και στο ΑΟΘ (18,5-19+) θα συμβάλλουν στην αύξηση των μορίων. Έτσι κι αλλιώς όμως, η νομική δεν αποτελεί μοναδικό μου στόχο πλέον και δεν καίγομαι τόσο :) Θεωρητική οικονομία περισσότερο, μου αρέσουν ιδιαίτερα τα πολιτικά-κοινωνικά ζητήματα. Νομίζω κατέληξα στο να κατευθυνθώ προς τα εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!



Δεν είμαι σίγουρος, αν τα πάω καλά στα μαθηματικά και στο ΑΟΘ (18,5-19+) θα συμβάλλουν στην αύξηση των μορίων. Έτσι κι αλλιώς όμως, η νομική δεν αποτελεί μοναδικό μου στόχο πλέον και δεν καίγομαι τόσο :) Θεωρητική οικονομία περισσότερο, μου αρέσουν ιδιαίτερα τα πολιτικά-κοινωνικά ζητήματα. Νομίζω κατέληξα στο να κατευθυνθώ προς τα εκεί!
και εαν σου αρεσουν τα οικονομικα μπορεις να κυνηγησεις ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! αναμεσα στις σχολες τει αυτοματισμου, πληροφορικης απθ και εφαρμ. πληροφορικης παμακ τι θα επιλεγατε και γιατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! αναμεσα στις σχολες τει αυτοματισμου, πληροφορικης απθ και εφαρμ. πληροφορικης παμακ τι θα επιλεγατε και γιατι;

Το ΤΕι γιατί σε θέματα πληροφορικής-τεχνολογίες τα ΤΕΙ είναι καλύτερα απ' τα πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Επισης ποια αλλη αξιολογη σχολη υπαρχει με αντικειμενο παρομοιο με την πληροφορικη και την σχολη αυτοματισμου; (εκτος απο ημμυ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Πληροφορικη γιατι εχει καλυτερες προοπτικες.

2) Ηλεκτρολογος ΤΕΙ παιρνεις μια δοση αυτοματισμου αλλα πληροφορικη κ προγραμματισμος,ελαχιστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
καλησπερα παιδια! αναμεσα στις σχολες τει αυτοματισμου, πληροφορικης απθ και εφαρμ. πληροφορικης παμακ τι θα επιλεγατε και γιατι;
Για μένα:
  1. Πληροφορική ΑΠΘ
  2. Τει Αυτοματισμού
  3. Πληροφορική Παμακ

Επισης ποια αλλη αξιολογη σχολη υπαρχει με αντικειμενο παρομοιο με την πληροφορικη και την σχολη αυτοματισμου; (εκτος απο ημμυ)

Τα τμήματα μηχανικών η/υ και πληροφορικής (εδώ πρέπει να ψαχτείς επειδή αρκετά τμήματα πληροφορικής έχουν αλλάξει ή θα αλλάξουν ονομασία),Η(λεκτρονικών)μμυ Χανιά και Τει ηλεκτρονικής.
Ααα και μακριά από τα τμήματα της Κοζάνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Για μένα:
  1. Πληροφορική ΑΠΘ
  2. Τει Αυτοματισμού
  3. Πληροφορική Παμακ



Τα τμήματα μηχανικών η/υ και πληροφορικής (εδώ πρέπει να ψαχτείς επειδή αρκετά τμήματα πληροφορικής έχουν αλλάξει ή θα αλλάξουν ονομασία),Η(λεκτρονικών)μμυ Χανιά και Τει ηλεκτρονικής.
Ααα και μακριά από τα τμήματα της Κοζάνης.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. αλλα θελω να ρωτησω κατι. γιατι βαζεις δευτερο το τει αυτοματισμου και τριτο το τμημα της εφαρμ. πληροφορικης του παμακ; Δεν ειναι καλη; δεν αξιζει; απ οτι ξερω εγω παντως, η σχολη αυτοματισμου ειναι παρα πολυ καλη αλλα πολυ δυσκολη. και ξεχασα να πω πως ενδιαφερομαι για σχολες που ειναι στην θεσσαλονικη, για μακρια χλωμο το βλεπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Στο ΤΕΙ κάνεις πιο πρακτικες δουλειές, ενώ στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις ολο θεωρίες...
Στο ΤΕΙ θα μάθεις πως να φτιάχνεις πχ ενα pc, ενω στο ΑΕΙ όλη τη θεωρία για το pc
Γι' αυτό και τα ΤΕΙ έχουν καλύτερο εξοπλισμό απ' τα ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Στο ΤΕΙ κάνεις πιο πρακτικες δουλειές, ενώ στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις ολο θεωρίες...
Στο ΤΕΙ θα μάθεις πως να φτιάχνεις πχ ενα pc, ενω στο ΑΕΙ όλη τη θεωρία για το pc
Γι' αυτό και τα ΤΕΙ έχουν καλύτερο εξοπλισμό απ' τα ΑΕΙ

αλλα στην επαγγελματικη απορρόφηση ποιο υπερτερει; το αει ή το τει; Για σχολες αυτοματισμου και πληροφορικης λεω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
1) giorgos216 σου προτεινω τα μαθηματικα και το αοθ αλλα να ξερεις οτι τα μαθηματικα για σενα θελουν διαβασμα οπως τα αρχαια.. εχεις σαφως μειονεκτημα λογω θεωρητικης και δυστυχως για σενα το υπουργειο αυτο δεν το καταλαβαινει... αν τελικα σου φανουν δυσκολα η βιολογια απο οτι εχω ακουσει και εχω δει μεσα στην ταξη ευκολη, θεωρια εχει. 2) μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης περασε περυσι ο κολλητος μου ειναι καλη σχολη λεει και μπορεις να ασχοληθεις και με software και με hardware ( οχι οπως ο ΗΜΜΥ αλλα μπορεις να ασχοληθεις) 3) εφαρμοσμενη πληροφορικη στο παμακ τελειωσε ο ξαδερφος μου, εχει πολλα οικονομικα και ειναι μονο για οσους τους αρεσουν τα οικονομικα και η πληροφορικη ταυτοχρονα και θελουν να ασχοληθουν με κατι τετοιο.. εγω προτεινω πληροφορικη απθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. αλλα θελω να ρωτησω κατι. γιατι βαζεις δευτερο το τει αυτοματισμου και τριτο το τμημα της εφαρμ. πληροφορικης του παμακ; Δεν ειναι καλη; δεν αξιζει; απ οτι ξερω εγω παντως, η σχολη αυτοματισμου ειναι παρα πολυ καλη αλλα πολυ δυσκολη. και ξεχασα να πω πως ενδιαφερομαι για σχολες που ειναι στην θεσσαλονικη, για μακρια χλωμο το βλεπω.

Επειδή σε προπτυχιακό επίπεδο δεν θα συνδύαζα πληροφορική με οικονομικά(εξαιρώ το τμήμα δετ της ασοεε όπου έχει για μένα ενδιαφέροντα μαθήματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Επειδή σε προπτυχιακό επίπεδο δεν θα συνδύαζα πληροφορική με οικονομικά(εξαιρώ το τμήμα δετ της ασσοε όπου έχει για μένα ενδιαφέροντα μαθήματα).

λογω δυσκολιας εννοεις δεν θα συνδύαζες πληροφορικη με οικονομικα; ή για καποιον αλλο λογο; αν ειναι παντως λογω δυσκολιας δεν υπαρχει θεμα.

1) giorgos216 σου προτεινω τα μαθηματικα και το αοθ αλλα να ξερεις οτι τα μαθηματικα για σενα θελουν διαβασμα οπως τα αρχαια.. εχεις σαφως μειονεκτημα λογω θεωρητικης και δυστυχως για σενα το υπουργειο αυτο δεν το καταλαβαινει... αν τελικα σου φανουν δυσκολα η βιολογια απο οτι εχω ακουσει και εχω δει μεσα στην ταξη ευκολη, θεωρια εχει. 2) μηχανικος Η/Υ και πληροφορικης περασε περυσι ο κολλητος μου ειναι καλη σχολη λεει και μπορεις να ασχοληθεις και με software και με hardware ( οχι οπως ο ΗΜΜΥ αλλα μπορεις να ασχοληθεις) 3) εφαρμοσμενη πληροφορικη στο παμακ τελειωσε ο ξαδερφος μου, εχει πολλα οικονομικα και ειναι μονο για οσους τους αρεσουν τα οικονομικα και η πληροφορικη ταυτοχρονα και θελουν να ασχοληθουν με κατι τετοιο.. εγω προτεινω πληροφορικη απθ

σ ευχαριστω για την απαντηση. και εγω μαλλον σκεφτομαι ως πρωτη επιλογη την πληροφορικη στο απθ . αλλα θα με ενδιεφερε παρα πολυ να ασχοληθω με software αλλα ταυτοχρονα και με hardware.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top