Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω, κάνε το όνειρό σου...
Αν θες δημοσιογραφία, το τμήμα του ΑΠΘ είναι το καλύτερο της Ελλάδος γι αυτόν τον κλάδο. Αν είσαι και καλή, θα βρεις δουλειά από την πρακτική κιόλας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Από την άλλη πιάνω μόνο Νομική Κομοτηνής που έχω ακούσει ότι δεν είναι το ίδιο καλή σε επίπεδο σπουδών.

Για τα άλλα δε ξέρω, αλλά εδώ σε παραπληροφόρησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Μιας και ο φιλος acr ρωτησε...
Θα ηθελα κι εγω τη γνωμη σας για τει ηλεκτρονικης, μηχανολογιας, ηλεκτρολογιας, πληροφορικης, ιατρικων οργανων, αυτοματισμου.
Και αν δε μπορειτε ολες, πως να κοιταξω τι γινεται σε καθεμια?
Να μπω στο αντιστοιχο site ή υπαρχει κανενας οδηγος σπουδων?

Εγω θα εβαζα πρωτο το τεχνολογιας ιατρικων οργανων και μετα ηλεκτρολογιας και μηχανολογιας

Βοηθατε ρε παιδια!!!Φυσικο η ΗΜΜΥ?? Χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο 3 μερες τωρα δεν μπορω να κοιμηθω!!

ΗΜΜΥ με σιγουρια. Καλυτερα πτυχιο Μηχανικου.

και μετά ξύπνησες...:whatever:



αν είναι και οι προοπτικές των μηχανικών κακές, τι να πουν άλλα τμήματα(π.χ παιδαγωγικό)

Την ειρωνια να την αφησεις κατα μερος. Αμα εσυ εχεις προβληματα δεν σου φταινε οι αλλοι. Αντε χρησιμοποιησε τα χερια σου για τιποτε αλλο παρα να γραφεις ανοησιες.

Τραβα λοιπον ανεπαγγελτη να εργαστεις πρωτα και μετα μιλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Θ.7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θ.7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αγαπητε φιλε εχω κολλημα με τη φυσικη και τα μαθηματικα και φοβαμαι οτι δεν θα με ικανοποιησει η σημμυ.Εκει ειναι το προβλημα μου.Για να το θεσω πιο απλα,φυσικο και δεν με νιαζει τιποτα η ΗΜΜΥ για καλυτερη αποκατασταση?Και κατ' επεκταση,μπορεις να ασχοληθεις με φυσικη μετα το ημμυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφία sis

Νεοφερμένος

Η Σοφία sis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κι εγώ δεν ξέρω ακόμα τι να επιλέξω και μ έχει αγχώσει αρκετά..οι περισσότεροι μου λένε νομικη λόγω αποκατάστασης φυσικά..δεν μου πολυαρέσει όμως παρ όλο που πιστεύω κι εγώ ότι είναι ένα επάγγελμα που σου ανοίγει πολλές πόρτες.. εγώ σκέφτομαι ψυχολογια αλλά γι αυτό ακούω αρνητικά πράγματα .. Δεν ξέρω ποια θα είναι η σωστή απόφαση ..νομική που δεν μ αρέσει αλλά θα μου ανοίξει πολλές πόρτες η ψυχολογία που θέλει περισσότερο ρίσκο.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
ναι γτ οι δικηγοροι σκιζονται στην δουλεια???το ξερεις οτι στην θεσ/νικη υπαρχουν τοσοι δικηγοροι οσο σε ολοκληρη την σουηδια??/η ελλαδα εχει μπουχτησει πλεον απο δικηγορους...δεν χρειαζονται τοσοι...κανε αυτο που εχεις ονειρο κ γραψτους ολους....
Kαι εγώ αυτή την άποψη είχα αλλά έχουν βαλθεί όλοι να την αλλάξουν..Σε κάθε σπίτι ένας δικηγόρος..Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει πιο κορεσμένο επάγγελμα από αυτό! Αλλά επιμένουν πως είναι καλύτερη λύση από τη δημοσιογραφία!!
Θα συμφωνήσω, κάνε το όνειρό σου...
Αν θες δημοσιογραφία, το τμήμα του ΑΠΘ είναι το καλύτερο της Ελλάδος γι αυτόν τον κλάδο. Αν είσαι και καλή, θα βρεις δουλειά από την πρακτική κιόλας! :)
Ναι το ξέρω το έχω ψάξει :) Μακάρι να είναι όπως τα λες γιατί με έχουν απογοητεύσει πριν καν ξεκινήσω!!
Για τα άλλα δε ξέρω, αλλά εδώ σε παραπληροφόρησαν.
Χμμ εννοείς ότι είναι του ίδιου επιπέδου με τη Νομική Αθήνας? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Χμμ εννοείς ότι είναι του ίδιου επιπέδου με τη Νομική Αθήνας? :hmm:
Εμ, βασικα μπορει και καλυτερο! Στην Κομοτηνη ειναι καλο που εχουν πιο προσωπικη επαφη με καθηγητες και το αντικειμενο...μιλωντας με δικηγορους κτλ, μου λενε οτι απο κομοτηνη τους ερχονται πολυ καλοι ασκουμενοι!
Αγαπητε φιλε εχω κολλημα με τη φυσικη και τα μαθηματικα και φοβαμαι οτι δεν θα με ικανοποιησει η σημμυ.Εκει ειναι το προβλημα μου.Για να το θεσω πιο απλα,φυσικο και δεν με νιαζει τιποτα η ΗΜΜΥ για καλυτερη αποκατασταση?Και κατ' επεκταση,μπορεις να ασχοληθεις με φυσικη μετα το ημμυ?
Να ξερεις οτι με μεταπτυχιακο+ μπορεις να πας οπου θες-σε λογικα ορια-. Εδω απο ημμυ με μεταπτυχιακα πανε σε οικονομικα και διοικηση! Πιστευω οτι δεν θα σε απογοητευσει στο αντικειμενο η σημμυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εμ, βασικα μπορει και καλυτερο! Στην Κομοτηνη ειναι καλο που εχουν πιο προσωπικη επαφη με καθηγητες και το αντικειμενο...μιλωντας με δικηγορους κτλ, μου λενε οτι απο κομοτηνη τους ερχονται πολυ καλοι ασκουμενοι!

Βερόνικα,
Ότι σου είπε ο Μάγος.
Βέβαια είναι κι άλλα τα συν, αλλά βαριέμαι να γράφω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
θελει πληροφοριες για τους κλαδους
μηχανολογιας ηλεκτρολογιας\ηλεκτρονικης ,αυτοματισμου και τεχνολογια αεροσκαφων (τει χαλκιδας) .
Κυριως για το ΤΕΙ πειραια και ΤΕΙ χαλκιδας πληροφοριες αλλα και γενικα για τα παραπανω τμηματα
1ον πιο απο τα παραπανω προσφερει καλυτερη αποκατασταση
2ον ποια ειναι η πιο δυσκολη απο ακαδημαικη αποψη
Περισσοτερο απο τα παραπανω βρισκει πιο ενδιαφερον το τμημα τεχνολογιας αεροσκαφων στο τει χαλκιδας αν γνωριζει κατι καποιος για το συγκεκριμενο τμημα θα βοηθουσε πολυ
Εχω την εντύπωση οτι οι αποφοιτοι του τμήματος τεχνολογιας αεροσκαφων εχουν μια χ απορρόφηση εδώ, που βρίσκεται στο σχηματάρι Βοιωτίας:hmm:
ειναι το μοναδικο στην Ελλάδα, και σιγουρα το αντικειμενο του ειναι πολυ ελκυστικο!
για περισσότερα, εδω
Για αυτοματισμο Χαλκίδας, εδω για αυτοματισμό γενικότερα, εδώ
Για Μηχανολογία, εδώ
Για Ηλεκτρονικη Εδώ

Για το ΤΕΙ χαλκίδας προσωπικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια
όσον αφορά την ΣΔΟ του, όχι τη ΣΤΕΦ, προσεχε τις πηγές σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Βερόνικα,
Ότι σου είπε ο Μάγος.
Βέβαια είναι κι άλλα τα συν, αλλά βαριέμαι να γράφω.

Εμαθα και μαθαινω απο τον καλυτερο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Βερόνικα,
Ότι σου είπε ο Μάγος.
Βέβαια είναι κι άλλα τα συν, αλλά βαριέμαι να γράφω.
Eγώ πάλι είχα ακούσει πως το επίπεδο του μαθήματος είναι πιο χαμηλό..Μόνο κάποιος απόφοιτος ή κάποιος που γενικά είναι μέσα στα πράγματα μπορεί να απαντήσει με σιγουριά.. Και ενώ εγώ ψάχνω πλησιάζει ο καιρός που πρέπει να υποβάλλω μηχανογραφικό! :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εμαθα και μαθαινω απο τον καλυτερο:P

Μάγε,
Ξέρεις την εκτίμηση και συμπάθεια που έχω στο πρόσωπό σου. Αλλά κρύβε λόγια. :P


Eγώ πάλι είχα ακούσει πως το επίπεδο του μαθήματος είναι πιο χαμηλό..Μόνο κάποιος απόφοιτος ή κάποιος που γενικά είναι μέσα στα πράγματα μπορεί να απαντήσει με σιγουριά.. Και ενώ εγώ ψάχνω πλησιάζει ο καιρός που πρέπει να υποβάλλω μηχανογραφικό! :knife:
Μπορείς είτε να ακούσεις τις μαλακίες του κάθε τυχάρπαστου ή τις κουβέντες των μυστών. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Αγαπητε φιλε εχω κολλημα με τη φυσικη και τα μαθηματικα και φοβαμαι οτι δεν θα με ικανοποιησει η σημμυ.Εκει ειναι το προβλημα μου.Για να το θεσω πιο απλα,φυσικο και δεν με νιαζει τιποτα η ΗΜΜΥ για καλυτερη αποκατασταση?Και κατ' επεκταση,μπορεις να ασχοληθεις με φυσικη μετα το ημμυ?

Τωρα αυτο φιλε μου ειναι μια δικη σου αποφαση. Αν πραγματικα θελεις Φυσικη τοτε πηγαινε. Σιγουρα ομως το ΗΜΜΥ εχει και καλυτερες προοπτικες να βρεις δουλεια και καλυτερες προοπτικες επαγγελματικης ανελιξης. Αμα ειναι ομως κατι που δεν θα σου αρεσει πηγαινε για Φυσικος.

Τα Μαθηματικα και η Φυσικη ειναι η βαση ολων των σπουδων Μηχανικων. Αρα ναι, απο Φυσικος μπορεις να γινεις και ΗΜΜΥ και Μηχανολογος και οτι αλλο θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αγαπητε φιλε εχω κολλημα με τη φυσικη και τα μαθηματικα και φοβαμαι οτι δεν θα με ικανοποιησει η σημμυ.Εκει ειναι το προβλημα μου.Για να το θεσω πιο απλα,φυσικο και δεν με νιαζει τιποτα η ΗΜΜΥ για καλυτερη αποκατασταση?Και κατ' επεκταση,μπορεις να ασχοληθεις με φυσικη μετα το ημμυ?
Την ΣΕΜΦΕ την έχεις σκεφτει σαν σχολή;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Τωρα αυτο φιλε μου ειναι μια δικη σου αποφαση. Αν πραγματικα θελεις Φυσικη τοτε πηγαινε. Σιγουρα ομως το ΗΜΜΥ εχει και καλυτερες προοπτικες να βρεις δουλεια και καλυτερες προοπτικες επαγγελματικης ανελιξης. Αμα ειναι ομως κατι που δεν θα σου αρεσει πηγαινε για Φυσικος.

Τα Μαθηματικα και η Φυσικη ειναι η βαση ολων των σπουδων Μηχανικων. Αρα ναι, απο Φυσικος μπορεις να γινεις και ΗΜΜΥ και Μηχανολογος και οτι αλλο θες.

Να γινεις στην Ελλαδα δε νομιζω αν δεν εχεις βγαλει τις αντιστοιχες σχολες...(απο αποψη επαγ. δικαιωματων).

Επισης απο Σεμφε, δεν εγγραφεσαι στο ΤΕΕ αρα δεν εχει διαφορα απο μαθηματικο/φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος Θ.7

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Θ.7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Απο φυσικος ναι μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε μηχανικη.Γινεται ομως το αντιθετο?ΣΕΜΦΕ δεν σκεφτομαι γιατι πολυ απλα θεωρω οτι δημιουργηθηκε απλως και μονο για να βολευτουν ορισμενα ατομα και να φανε χρηματα.Μη μου πειτε πως εχει νοημα υπαρξης αυτη η σχολη!Ειδικα στο Ε.Μ.Π.Και να ξεκαθαρισω οτι δε τιθεται θεμα μοριων μιλαμε παντα για Αθηνα.(19600)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Επισης απο Σεμφε, δεν εγγραφεσαι στο ΤΕΕ αρα δεν εχει διαφορα απο μαθηματικο/φυσικο
Τι νοημα θα είχε η εγγραφή στο ΤΕΕ ως φυσικός/μαθηματικός;
όσους γνωστούς έχω εκεί μέσα, μου λένε οτι δεν έχει νόημα, και το όλο κλίμα για εγγραφή στο ΤΕΕ είναι προϊόν κομματικών συμφερόντων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Απο φυσικος ναι μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε μηχανικη.Γινεται ομως το αντιθετο?ΣΕΜΦΕ δεν σκεφτομαι γιατι πολυ απλα θεωρω οτι δημιουργηθηκε απλως και μονο για να βολευτουν ορισμενα ατομα και να φανε χρηματα.Μη μου πειτε πως εχει νοημα υπαρξης αυτη η σχολη!Ειδικα στο Ε.Μ.Π.Και να ξεκαθαρισω οτι δε τιθεται θεμα μοριων μιλαμε παντα για Αθηνα.(19600)

Φιλε μισο λεπτο γιατι νομιζω πως δεν εγινα κατανοητος. Οταν εννοω απο φυσικος μπορεις να γινεις Ηλεκτρολογος Μηχανικος, εννοω να δωσεις κατατακτηριες και να μπεις στο ΗΜΜΥ και να βγαλεις και αυτη την σχολη (νομιζω απο φυσικος μπαινεις στο 3ο εξαμηνο).
Το να κανεις μεταπτυχιακο στους ΗΜΜΥ δεν λεει και πολλα, μιας και στην Ελλαδα το πρωτο πτυχιο ειναι αυτο που καθοριζει τα επαγγελματικα δικαιωματα. Αν τελιωσεις φυσικος και 500 μεταπτυχιακα να κανεις, φυσικος θα θεωρεισαι στην Ελλαδα.

Το ΣΕΜΦΕ ειναι αλλη μια σχολη απατη. Σχολη χωρις επαγγελματικα δικαιωματα. Απορω ειλικρινα ποιος νους σκεφτηκε να δημιουργησει μια τετοια σχολη στο ΕΜΠ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Τι νοημα θα είχε η εγγραφή στο ΤΕΕ ως φυσικός/μαθηματικός
όσους γνωστούς έχω εκεί μέσα, μου λένε οτι δεν έχει νόημα, και το όλο κλίμα για εγγραφή στο ΤΕΕ είναι προϊόν κομματικών συμφερόντων

Δεν ειπα οτι εχει νοημα, απλα δεν θεωρω οτι εχει κατι παραπανω στη φυσικη απο το αντιστοιχο φυσικο... Αρα δεν εχει νοημα το να προτεινουμε το ενα ή το αλλο ως καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top