Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Φετος μου αρεσε πολυ η Φυσικη!Αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν θα μου αρεσει να κανω αυτο στην ζωη μου , να κανω μαθημα στα παιδια...Ξερω οτι μπορω να ασχοληθω σε πολλους αλλους τομεις οχι μονο στο να κανω μαθημα , απλα το εχω συνδεσει ετσι στο μυαλο μου , οτι και καλα θα κανω μαθημα και δεν μου αρεσει αυτο :confused: . Και επισης τωρα για τις οικονομικες σχολες δεν ξερω πολλα πραγματα χρειαζομαι καθοδηγηση!!!:worry:
Σίγουρα η φυσική δεν είναι αυτό που φαντάζεσαι:P οπότε μπορεις να κοιτάξεις τα προγράμματα σπουδών των φυσικών τμηματων καθώς και τις διεξόδους που έχουν! μια απλή αναζήτηση στο google χρειάζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εντα3ει θα προσπαθησω να ψαξω στο γοογλε για αυτο ευχαριστω!

αντί να πας στον κάθε (πιθανόν εντελώς άσχετο) ιδιώτη, να προτιμήσεις την αξιοπιστία του ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου.
Δωρεάν φυσικά και έγκυρα.
Αν δεν ξέρεις που είναι και πως να επικοινωνήσεις, θα πας στο διευθυντή του σχολείου σου να ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deathakos14

Νεοφερμένος

Ο Deathakos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
αντί να πας στον κάθε (πιθανόν εντελώς άσχετο) ιδιώτη, να προτιμήσεις την αξιοπιστία του ΚΕΣΥΠ της περιοχής σου.
Δωρεάν φυσικά και έγκυρα.
Αν δεν ξέρεις που είναι και πως να επικοινωνήσεις, θα πας στο διευθυντή του σχολείου σου να ρωτήσεις.

ΚΕΣΥΠ τι σημαινει? Ειμαι λιγο ασχετος...Ενημερωσε με λιγο αναφορικα να παρω μια ιδεα και επειτα να ρωτησω και τον διευθυντη.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fortisimo

Νεοφερμένος

Η fortisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
ΚΕΣΥΠ τι σημαινει? Ειμαι λιγο ασχετος...Ενημερωσε με λιγο αναφορικα να παρω μια ιδεα και επειτα να ρωτησω και τον διευθυντη.
Ευχαριστω!

πες μου σε ποιά περιοχή είναι το σχολείο σου.
ΚΕΣΥΠ = Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού

πχ
https://kesyp.flo.sch.gr
https://www.kesyp-thessaly.gr

"λειτουργούν ΚΕ.ΣΥ.Π. στις έδρες των Νομών της χώρας. Συνολικά λειτουργούν 68 Κέντρα σε όλη τη χώρα. Παρέχουν υπηρεσίες εκπαιδευτικής και επαγγελματικής συμβουλευτικής και πληροφόρησης σε όλους τους νέους μέχρι 25 ετών και στους γονείς τους, καθώς και στήριξη των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στα σχολεία τους, σε ατομική ή ομαδική βάση, σε θέματα εκπαιδευτικής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deathakos14

Νεοφερμένος

Ο Deathakos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
πες μου σε ποιά περιοχή είναι το σχολείο σου.
ΚΕΣΥΠ = Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού

πχ
https://kesyp.flo.sch.gr
https://www.kesyp-thessaly.gr

"λειτουργούν ΚΕ.ΣΥ.Π. στις έδρες των Νομών της χώρας. Συνολικά λειτουργούν 68 Κέντρα σε όλη τη χώρα. Παρέχουν υπηρεσίες εκπαιδευτικής και επαγγελματικής συμβουλευτικής και πληροφόρησης σε όλους τους νέους μέχρι 25 ετών και στους γονείς τους, καθώς και στήριξη των εκπαιδευτικών που εφαρμόζουν τον ΣΕΠ στα σχολεία τους, σε ατομική ή ομαδική βάση, σε θέματα εκπαιδευτικής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας"

Στην Πτολεμαιδα νομου Κοζανης ειναι το σχολειο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους παιδια!Αρχικα θελω να αναφερω πως στο προηγουμενο ποστ μου πριν 1,5-2 χρονια ημουν πολυ μπερδεμενος σχετικά με την κατευθυνση που θα ακολουθουσα στο λυκειο!Τελικα με την πολύτιμη βοήθεια σας αλλα και με την βοηθεια της συμβούλου επαγγελματικου προσανατολισμου στην οποια πηγαινω επέλεξα την θεωρητικη κατευθυνση και οχι την τεχνολογικη!Εκανα σιγουρα την σωστη επιλογη γιατι βλεποντας την υλη της δευτερας λυκειου στην τεχνολογικη τρελενομαι!Ειχα καποιους φοβους διοτι δεν ηξερα καθολου αρχαια!Τελικα στα αρχαια εχω μαθει καποια πραγματα!δεν ειναι το δυνατο μου μαθημα ομως προσπαθω να διαβαζω το γνωστο κειμενο εισαγωγες και απο την γραμματικη οτι πιασω!Λατινικα απο την αλλη αν και δεν ειναι και πανευκολα παω αρκετα καλα!Συγκεκριμενα οι βαθμοι μου στο δευτερο τετραμηνο ειναι 17 αρχαια και 20 λατινικα!Τωρα λοιπον που μπηκε το καλοκαιρι και προετοιμαζομαι για τις παννελληνιες εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι τι θελω να σπουδασω!Η συμβουλος του επαγγελ. προσανατ. μου προτεινε ψυχολογια,κοινωνικη εργασια,ευρωπαικων σπουδων,κοινωνιολογια και μερικα ακομα που δεν με ενθουσιασαν!Εγω λοιπον θα ηθελα πολυ να ασχοληθω με την ψυχολογια και ακομα πιο πολυ με την δημοσιογραφια!Η ιδια λοιπον με απέτρεψε απο την δημοσιογραφια λεγοντας μου πως υπαρχει ανεργια και καλυτερα να σπουδασω κατι πιο σοβαρο και μετα να παω σε ενα ΙΕΚ ή να κανω καποιο μεταπτυχιακο στην δημοσιογραφια και να δοκιμασω εκει την τυχη μου!Να τονισω πως η συγκεκριμενη κυρια που μου με συμβουλευει ειναι η αδερφη πασιγωνστου παρουσιαστη ειδησεων σε πολυ μεγαλο καναλι οποτε ο λογος της για το θεμα της δημοσιογραφιας ειναι πολυ σοβαρος!Τελος παντων για να συνοψισω εγω θελω πολυ ψυχολογια και μετα δημοσιογραφια,και αν δεν τα καταφερω στην δημοσιογραφια να γυρισω στην ψυχολογια!Το θεμα μου ειναι πως θεωρω πολυ δυσκολο να πιασω τα μορια της ψυχολογιας στην Ελλαδα!Με υπολογίζω γύρω στο 15-16 και δεν νομιζω να το πιασω!Παντως θα προσπαθησω παρα πολυ!Ευτυχως οι γονεις μου , μου δινουν την δυνατοτητα να σπουδασω στο εξωτερικο κατι που σκεφτομαι πολυ σοβαρα!Εχω στο νου μου να σπουδασω στην Αγγλια ψυχολογια να τελειωσω και μετα να ερθω ελλαδα και να παω σε καποιο ΙΕΚ και να σπουδασω δημοσιογραφια ίσως δουλεύοντας παράλληλα σε κατι σχετικο με την ψυχολογια!Εννοειται πως θα δωσω πανελληνιες απλα το να μπω καπου αλλου οπως κοινωνικη εργασια δεν θα ειναι κατι το οποιο θα με συνεπαρει αλλα μια λυση αναγκης που στην πορεις ισως αγαπησω!
Συγγνωμη που σας κουρασα :D:D Περιμενω τις απαντησεις σας με πολυ ανυπομονησια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους παιδια!
Αρχικα θελω να αναφερω πως στο προηγουμενο ποστ μου πριν 1,5-2 χρονια ημουν πολυ μπερδεμενος σχετικά με την κατευθυνση που θα ακολουθουσα στο λυκειο!Τελικα με την πολύτιμη βοήθεια σας αλλα και με την βοηθεια της συμβούλου επαγγελματικου προσανατολισμου στην οποια πηγαινω επέλεξα την θεωρητικη κατευθυνση και οχι την τεχνολογικη!Εκανα σιγουρα την σωστη επιλογη γιατι βλεποντας την υλη της δευτερας λυκειου στην τεχνολογικη τρελενομαι!Ειχα καποιους φοβους διοτι δεν ηξερα καθολου αρχαια!Τελικα στα αρχαια εχω μαθει καποια πραγματα!δεν ειναι το δυνατο μου μαθημα ομως προσπαθω να διαβαζω το γνωστο κειμενο εισαγωγες και απο την γραμματικη οτι πιασω!Λατινικα απο την αλλη αν και δεν ειναι και πανευκολα παω αρκετα καλα!Συγκεκριμενα οι βαθμοι μου στο δευτερο τετραμηνο ειναι 17 αρχαια και 20 λατινικα!Τωρα λοιπον που μπηκε το καλοκαιρι και προετοιμαζομαι για τις παννελληνιες εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι τι θελω να σπουδασω!Η συμβουλος του επαγγελ. προσανατ. μου προτεινε ψυχολογια,κοινωνικη εργασια,ευρωπαικων σπουδων,κοινωνιολογια και μερικα ακομα που δεν με ενθουσιασαν!Εγω λοιπον θα ηθελα πολυ να ασχοληθω με την ψυχολογια και ακομα πιο πολυ με την δημοσιογραφια!Η ιδια λοιπον με απέτρεψε απο την δημοσιογραφια λεγοντας μου πως υπαρχει ανεργια και καλυτερα να σπουδασω κατι πιο σοβαρο και μετα να παω σε ενα ΙΕΚ ή να κανω καποιο μεταπτυχιακο στην δημοσιογραφια και να δοκιμασω εκει την τυχη μου!Να τονισω πως η συγκεκριμενη κυρια που μου με συμβουλευει ειναι η αδερφη πασιγωνστου παρουσιαστη ειδησεων σε πολυ μεγαλο καναλι οποτε ο λογος της για το θεμα της δημοσιογραφιας ειναι πολυ σοβαρος!Τελος παντων για να συνοψισω εγω θελω πολυ ψυχολογια και μετα δημοσιογραφια,και αν δεν τα καταφερω στην δημοσιογραφια να γυρισω στην ψυχολογια!Το θεμα μου ειναι πως θεωρω πολυ δυσκολο να πιασω τα μορια της ψυχολογιας στην Ελλαδα!Με υπολογίζω γύρω στο 15-16 και δεν νομιζω να το πιασω!Παντως θα προσπαθησω παρα πολυ!Ευτυχως οι γονεις μου , μου δινουν την δυνατοτητα να σπουδασω στο εξωτερικο κατι που σκεφτομαι πολυ σοβαρα!Εχω στο νου μου να σπουδασω στην Αγγλια ψυχολογια να τελειωσω και μετα να ερθω ελλαδα και να παω σε καποιο ΙΕΚ και να σπουδασω δημοσιογραφια ίσως δουλεύοντας παράλληλα σε κατι σχετικο με την ψυχολογια!Εννοειται πως θα δωσω πανελληνιες απλα το να μπω καπου αλλου οπως κοινωνικη εργασια δεν θα ειναι κατι το οποιο θα με συνεπαρει αλλα μια λυση αναγκης που στην πορεις ισως αγαπησω!
Συγγνωμη που σας κουρασα :D:D Περιμενω τις απαντησεις σας με πολυ ανυπομονησια!
Δεν ξερω πολλα απο το 1ο πεδιο μιας και ειμαι απο τεχνολογικη αλλα αν παρεις βιολογια γενικης του χρονου εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις και το 3ο πεδιο το οποιο εχει αρκετες ενδιαφερουσες σχολες και με αρκετη καλη επαγγελματικη αποκατασταση...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους παιδια!Αρχικα θελω να αναφερω πως στο προηγουμενο ποστ μου πριν 1,5-2 χρονια ημουν πολυ μπερδεμενος σχετικά με την κατευθυνση που θα ακολουθουσα στο λυκειο!
Τελικα με την πολύτιμη βοήθεια σας αλλα και με την βοηθεια της συμβούλου επαγγελματικου προσανατολισμου στην οποια πηγαινω επέλεξα την θεωρητικη κατευθυνση και οχι την τεχνολογικη!Εκανα σιγουρα την σωστη επιλογη γιατι βλεποντας την υλη της δευτερας λυκειου στην τεχνολογικη τρελενομαι!Ειχα καποιους φοβους διοτι δεν ηξερα καθολου αρχαια!Τελικα στα αρχαια εχω μαθει καποια πραγματα!δεν ειναι το δυνατο μου μαθημα ομως προσπαθω να διαβαζω το γνωστο κειμενο εισαγωγες και απο την γραμματικη οτι πιασω!Λατινικα απο την αλλη αν και δεν ειναι και πανευκολα παω αρκετα καλα!Συγκεκριμενα οι βαθμοι μου στο δευτερο τετραμηνο ειναι 17 αρχαια και 20 λατινικα!Τωρα λοιπον που μπηκε το καλοκαιρι και προετοιμαζομαι για τις παννελληνιες εχω αρχισει σοβαρα να σκεφτομαι τι θελω να σπουδασω!Η συμβουλος του επαγγελ. προσανατ. μου προτεινε ψυχολογια,κοινωνικη εργασια,ευρωπαικων σπουδων,κοινωνιολογια και μερικα ακομα που δεν με ενθουσιασαν!Εγω λοιπον θα ηθελα πολυ να ασχοληθω με την ψυχολογια και ακομα πιο πολυ με την δημοσιογραφια!Η ιδια λοιπον με απέτρεψε απο την δημοσιογραφια λεγοντας μου πως υπαρχει ανεργια και καλυτερα να σπουδασω κατι πιο σοβαρο και μετα να παω σε ενα ΙΕΚ ή να κανω καποιο μεταπτυχιακο στην δημοσιογραφια και να δοκιμασω εκει την τυχη μου!Να τονισω πως η συγκεκριμενη κυρια που μου με συμβουλευει ειναι η αδερφη πασιγωνστου παρουσιαστη ειδησεων σε πολυ μεγαλο καναλι οποτε ο λογος της για το θεμα της δημοσιογραφιας ειναι πολυ σοβαρος!Τελος παντων για να συνοψισω εγω θελω πολυ ψυχολογια και μετα δημοσιογραφια,και αν δεν τα καταφερω στην δημοσιογραφια να γυρισω στην ψυχολογια!Το θεμα μου ειναι πως θεωρω πολυ δυσκολο να πιασω τα μορια της ψυχολογιας στην Ελλαδα!Με υπολογίζω γύρω στο 15-16 και δεν νομιζω να το πιασω!Παντως θα προσπαθησω παρα πολυ!Ευτυχως οι γονεις μου , μου δινουν την δυνατοτητα να σπουδασω στο εξωτερικο κατι που σκεφτομαι πολυ σοβαρα!Εχω στο νου μου να σπουδασω στην Αγγλια ψυχολογια να τελειωσω και μετα να ερθω ελλαδα και να παω σε καποιο ΙΕΚ και να σπουδασω δημοσιογραφια ίσως δουλεύοντας παράλληλα σε κατι σχετικο με την ψυχολογια!Εννοειται πως θα δωσω πανελληνιες απλα το να μπω καπου αλλου οπως κοινωνικη εργασια δεν θα ειναι κατι το οποιο θα με συνεπαρει αλλα μια λυση αναγκης που στην πορεις ισως αγαπησω!
Συγγνωμη που σας κουρασα :D:D Περιμενω τις απαντησεις σας με πολυ ανυπομονησια!
Μερικές ενστάσεις:
α) Λες να σπουδάσεις ψυχολογία στην Αγγλία και μετά να επιστρέψεις στην Ελλάδα; Γιατί; Για να βοηθήσεις στην ανέγερση της χώρας; :confused:
β) Οκ, σπουδάζεις Αγγλία και αναγκάζεσαι να γυρίσεις στην Ελλάδα. Γιατί να πας σε ΙΕΚ δημοσιογραφίας μετά; Αν το θέλεις τόσο πολύ, πήγαινε απευθείας! Στη θέση σου, θα έκανα κάποιο μεταπτυχιακό στην ψυχολογία (κλινική or sth).
γ) Εάν επιθυμείς να σπουδάσεις ψυχολογία στην Αγγλία, θα πρέπει να έχεις κατά νου ότι ο βαθμός απολυτηρίου σου πρέπει να είναι σχετικά υψηλός. Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος (και φυσικά να αρχίσεις από τις αρχές κιόλας της χρονιάς να ψάχνεσαι για πόλεις, πανεπιστήμια, εξετάσεις γλώσσας - αναγράφονται όλες οι προϋποθέσεις σε άλλα θέματα σχετικά με σπουδές στο εξωτερικό).

Δεν ξερω πολλα απο το 1ο πεδιο μιας και ειμαι απο τεχνολογικη αλλα αν παρεις βιολογια γενικης του χρονου εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις και το 3ο πεδιο το οποιο εχει αρκετες ενδιαφερουσες σχολες και με αρκετη καλη επαγγελματικη αποκατασταση...;)
Αφού, όμως, υπολογίζει να βγάλει 15000 μόρια, στο 3ο τα ίδια μόρια μεταφράζονται ως 13000+ . Επομένως, το εύρος των σχολών που μένουν στενεύει. Μολονότι, προσωπικά, δεν πιστεύω ότι στο 3ο πεδίο προσφέρονται περισσότερες ευκαιρίες. Όλα ρευστά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
!Η συμβουλος του επαγγελ. προσανατ. μου προτεινε ψυχολογια,κοινωνικη εργασια,ευρωπαικων σπουδων,κοινωνιολογια και μερικα ακομα που δεν με ενθουσιασαν!Εγω λοιπον θα ηθελα πολυ να ασχοληθω με την ψυχολογια και ακομα πιο πολυ με την δημοσιογραφια!Η ιδια λοιπον με απέτρεψε απο την δημοσιογραφια λεγοντας μου πως υπαρχει ανεργια και καλυτερα να σπουδασω κατι πιο σοβαρο και μετα να παω σε ενα ΙΕΚ ή να κανω καποιο μεταπτυχιακο στην δημοσιογραφια και να δοκιμασω εκει την τυχη μου!Να τονισω πως η συγκεκριμενη κυρια που μου με συμβουλευει ειναι η αδερφη πασιγωνστου παρουσιαστη ειδησεων σε πολυ μεγαλο καναλι οποτε ο λογος της για το θεμα της δημοσιογραφιας ειναι πολυ σοβαρος!
Τελος παντων για να συνοψισω εγω θελω πολυ ψυχολογια και μετα δημοσιογραφια,και αν δεν τα καταφερω στην δημοσιογραφια να γυρισω στην ψυχολογια!Το θεμα μου ειναι πως θεωρω πολυ δυσκολο να πιασω τα μορια της ψυχολογιας στην Ελλαδα!Με υπολογίζω γύρω στο 15-16 και δεν νομιζω να το πιασω!Παντως θα προσπαθησω παρα πολυ!Ευτυχως οι γονεις μου , μου δινουν την δυνατοτητα να σπουδασω στο εξωτερικο κατι που σκεφτομαι πολυ σοβαρα!Εχω στο νου μου να σπουδασω στην Αγγλια ψυχολογια να τελειωσω και μετα να ερθω ελλαδα και να παω σε καποιο ΙΕΚ και να σπουδασω δημοσιογραφια ίσως δουλεύοντας παράλληλα σε κατι σχετικο με την ψυχολογια!

Ως συνήθως θα αποκαταστήσω την φήμη της δημοσιογραφίας που τόσο αγαπώ να μισώ.
Ανεργία στη δημοσιογραφία, υπάρχει, όπως υπάρχει και σε άλλους κλάδους. Σύμφωνοι μέχρι εδώ. Σου προτείνει όμως κοινωνική εργασία και ευρωπαικών σπουδών ως επαγγέλματα με μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση...; ΕΛΕΟΣ απλά. :) Δεν υπάρχει αυτό που λέει. (H κοινωνική εργασία μπορεί να είναι σε καλύτερη μοίρα από των ευρωπαϊκών).

Αν πας σε ΙΕΚ δημοσιογραφίας, δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό. Ένα το κρατούμενο. Αν πας σε ψυχολογία πρώτο πτυχίο, πάλι δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε δημοσιογραφία. Δύο. Επίσης, τα ΑΕΙ ΜΜΕ, δεν προσφέρουν μόνο δημοσιογραφία ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ψυχολογία της Επικοινωνίας, αφού σου αρέσει τόσο η ψυχολογία...Αν πας σε ΙΕΚ, έχεις σαφώς λιγότερες πιθανότητες να βρεις δουλειά σαν δημοσιογράφος, που να μπορεί να σε ζήσει, γιατί προτιμώνται φυσικά απόφοιτοι ΑΕΙ και ΤΕΙ ακόμα.

(Σόρρυ για το κοφτό ύφος αλλά τα έχω γράψει πολλές φορές και γίνομαι γραφική κάτι που απεχθάνομαι).

Κοινώς...Αν θέλεις δημοσιογραφία και είναι το μεράκι σου και πιστεύεις ότι θα είσαι καλός, να πας εκεί. Το τι λέει η σύμβουλος που είναι έξω από το χορό και τα ακούει από τον αδερφό της, είναι σαν τους γνωστούς αστικούς μύθους...

Να σου πω και έναν μη-μύθο: 2ο έτος έχουμε μάθημα συνεντεύξεων...Και πάμε σε πασίγνωστο παρουσιαστή ειδήσεων να του πάρουμε συνέντευξη..και μας κλείνει την πόρτα λέγοντάς μας, "εσείς δεν είστε συνάδερφοί μου, εμείς κινούμε τα νήματα." :)

Δες και εδώ, μην επαναλαμβάνομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Οι περισσότεροι δημοσιογράφοι έχουν σπουδάσει Νομική ή Οικονομικά, πήγαν σε κάποια σχολή και έγιναν δημοσιογράφοι. Για 'μενα είναι το καλύτερο. Γιατί έχεις και ενα πτυχίο ανεξάρτητο απο την Δημοσιογραφία. Σε περίπτωση που αποτύχεις ως δημοσιογράφος, θα μπορείς να δουλέψεις ως οικονομολόγος ή ως δικηγόρος. Και το κοινωνικής εργασίας, χαζομάρα το θεωρώ. Δύσκολο ως απίθανο να βρεις δουλειά. Επιπλέον, κι ως επικοινωνιολόγος δύσκολο να βρεις δουλειά.
Πάρε ενα πτυχίο καλό, όπως ψυχολογία, νομική, οικονομικών σπουδών, πάνε σε ενα ΙΕΚ, ή σε καμιά σχολή δημοσιογραφίας Ant1, οι οποίοι έχουν καλές διασυνδέσεις για να σε βάλουν σε κανάλια. Ενώ αν πας με ενα πτυχίο ΑΕΙ για να πιάσεις δουλειά σε κανάλι, χωρίς το περιβόητο "κονέ", δε παίζει να σε πάρουν. Και 100 διδακτορικά να έχεις, πάλι λίγο δύσκολο. Και για να το διαπιστώσεις και μόνος σου, δες τους μεγάλους δημοσιογράφους τι έχουν τελειώσει. (πχ Καμπουράκης τελείωσε ΑΣΣΟΕ, Οικονομέας τελείωσε Νομική) Πιάσε όποιον θες, το ίδιο θα διαπιστώσεις. Ολοι κάποια καλή σχολή τελείωσαν, και μετά σε ενα "Εργαστήρι δημοσιογραφίας"
Και τέλος, κοινωνιολογία δε χρειάζεται να πας. Θα πεινάσεις, στο λεω απο τωρα. Ο κόσμος λεφτά δεν έχει, σε κοινωνιολόγο θα πάει. Σπούδασε κάτι που θα μπορείς να βρεις πιο εύκολα δουλειά.
Και τώρα θα πεταχτούν οι περισσότεροι και θα πουν, δουλειά δεν έχει πουθενά. Ενας που έχει πτυχίο Νομικής/Οικονομικού/Ιατρικής/Ψυχολογίας, έχει πολλές περισσότερες πιθανότητες να βρει δουλειά απο έναν που έχει σπουδάσει ΤΕΙ κοινωνικής εργασίας ή Κοινωνιολόγος.

Εσύ ειδικά, που έχεις την οικονομική άνεση να πας εξωτερικό, μην κάνεις χαζομάρα και σπούδασε κάτι που θα σε βοηθήσει, και φυσικά θα σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι περισσότεροι δημοσιογράφοι έχουν σπουδάσει Νομική ή Οικονομικά, πήγαν σε κάποια σχολή και έγιναν δημοσιογράφοι. Για 'μενα είναι το καλύτερο. Γιατί έχεις και ενα πτυχίο ανεξάρτητο απο την Δημοσιογραφία. Σε περίπτωση που αποτύχεις ως δημοσιογράφος, θα μπορείς να δουλέψεις ως οικονομολόγος ή ως δικηγόρος. Και το κοινωνικής εργασίας, χαζομάρα το θεωρώ. Δύσκολο ως απίθανο να βρεις δουλειά. Επιπλέον, κι ως επικοινωνιολόγος δύσκολο να βρεις δουλειά.
Πάρε ενα πτυχίο καλό, όπως ψυχολογία, νομική, οικονομικών σπουδών, πάνε σε ενα ΙΕΚ, ή σε καμιά σχολή δημοσιογραφίας Ant1, οι οποίοι έχουν καλές διασυνδέσεις για να σε βάλουν σε κανάλια. Ενώ αν πας με ενα πτυχίο ΑΕΙ για να πιάσεις δουλειά σε κανάλι, χωρίς το περιβόητο "κονέ", δε παίζει να σε πάρουν. Και 100 διδακτορικά να έχεις, πάλι λίγο δύσκολο. Και για να το διαπιστώσεις και μόνος σου, δες τους μεγάλους δημοσιογράφους τι έχουν τελειώσει. (πχ Καμπουράκης τελείωσε ΑΣΣΟΕ, Οικονομέας τελείωσε Νομική) Πιάσε όποιον θες, το ίδιο θα διαπιστώσεις. Ολοι κάποια καλή σχολή τελείωσαν, και μετά σε ενα "Εργαστήρι δημοσιογραφίας"

Γνωρίζεις εκ των έσω ...;:hmm::hmm:

Όταν βγήκαν όλοι αυτοί, δεν υπήρχαν ΑΕΙ Δημοσιογραφίας. Ας το πω άλλη μια φορά. Οι πρώτοι απόφοιτοι βγήκαν το 1994!

Δεν παίζει πλέον αυτό το σενάριο, θα σε αφήσουν μίλια πίσω οι πραγματικοί δημοσιογράφοι και όχι οι τηλεπερσόνες.

Για το κονέ, δεν έχω να πω κάτι, τραγικό.

ΥΓ: Φυσικά και το πτυχίο είναι ανεξάρτητο από τη Δημοσιογραφία. Επικοινωνίας και ΜΜΕ λέγονται οι σχολές. Για όνομα του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παντως γνωριζω οτι αν πας σε καποιο εργαστηρι δημοσιογραφιας πχ αντ1 σε παιρνουν αμεσως στο καναλι ή στο ραδιοφωνο για δουλεια ειδικα αν εχεις πολυ καλο βαθμο!εγω θελω να κανω καποιες σπουδες στην ψυχολογια και σε περιπτωση που δεν κατσει καλα η δημοσιογραφια να εχω πισω μου ενα σημαντικο πτυχιο!γιατι αν παω σε πανεπιστημιο δημοσιογραφιας ελληνικο θα κανω 4 χρονια και τελικα αν στην δημοσιογραφια δεν τα καταφερω θα μεινω ανεργος μιας και δεν θα εχω αλλο πτυχιο!η ψυχολογια στην αγγλιαειναι 3 χρονια και το ιεκ ειναι 2 αρα συνολο 5 χρονια!θελω να επισημανω οτι εχω 2 πτυχια proficiency michigan και edexcel κατεχω ecdl core για την γνωση χρησης των υπολογιστων και γνωριζω και γερμανικα επιπεδο β2!με την προοπτικη οτι θα τελειωσω ψυχολογια δεν νομιζω να μην με παρει ο μελλοντικος μου εργοδοτης επειδη θα εχω κανει 2 χρονια σε ιεκ δημοσιογραφιας ενω θα εχω πισω μου ολα αυτα!πιστευω πως η ψυχολογια βοηθαει την δημοσιογραφια γιατι ενας καλο δημοσιογραφος πρεπει να μπαινει μεσα στην ψυχη αυτου που παιρνει συνεντευξη ωστε να βγαζει την ειδηση!επισης να σας πω πως διαφορες τηλεπερσονες που εχουν τελειωσει πανεπιστημιο μεσων μαζικης ενημερωσης καθονται σε καναπεδες εκπιομπων οπως το δεστε τους και χαζογελανε!οποτε θεωρω πως δεν παιζει και τεραστιο ρολο σε ποιο πανεπιστημιο θα πας!δεσποινα καμπουρη,καραμερος,χαριτατος,και διαφοροι αλλοι εχουν τελειωσει στο ιεκ του αντ1!θεωρω παντως την λυση εξωτερικο για ψυχολογια και μετα καποιο ιεκ την καλυτερη!αν αναλογιστει κανεις οτι εχω σπιτι στην αθηνα δικο μου οποτε θα μπορω να δουλευω πανω στην ψυχολογια να ζω στο δικο μου σπιτι(χωρις την οικογενεια μου) και νασπουδαζω και δημοσιογραφια που αγαπω τοσο πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
1. Σε παίρνουν στον Αντ1 σαν πρακτική. Μετά έξω από την πόρτα. :) Επίσης, στον Αντ1 έχουν να πληρωθούν 4 μήνες.
2. Θα επαναλάβω για τελευταία φορά. Δεν είναι πανεπιστήμιο Δημοσιογραφίας.
3. Η ψυχολογία δεν έχει τόση σχέση με την δημοσιογραφία και ούτε βοηθά σε τέτοιο βαθμό. Ό,τι χρειάζεται, στο προσφέρει το ΑΕΙ.
4. Δημοσιογραφία δεν σημαίνει μόνο συνεντεύξεις.
5. ΟΙ τηλεπερσόνες δεν είναι δημοσιογράφοι.
6. Δημοσιογραφία δεν είναι μόνο τηλεόραση.
7. Ναι, πλέον παίζει ρόλο σε ποιο πανεπιστήμιο έχεις πάει. ΠΟΛΥ περισσότερο από όσο νομίζετε.

Την απόφασή σου την έχεις πάρει από ότι φαίνεται, δεν νομίζω ότι λαμβάνεις υπόψην αυτά που σου λέω, που τυγχάνει να έχω νοιώσει ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ μου και να τα γνωρίζω πάρα πολύ καλά.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αποφασίσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
1. Σε παίρνουν στον Αντ1 σαν πρακτική. Μετά έξω από την πόρτα. :) Επίσης, στον Αντ1 έχουν να πληρωθούν 4 μήνες.
2. Θα επαναλάβω για τελευταία φορά. Δεν είναι πανεπιστήμιο Δημοσιογραφίας.
3. Η ψυχολογία δεν έχει τόση σχέση με την δημοσιογραφία και ούτε βοηθά σε τέτοιο βαθμό. Ό,τι χρειάζεται, στο προσφέρει το ΑΕΙ.
4. Δημοσιογραφία δεν σημαίνει μόνο συνεντεύξεις.
5. ΟΙ τηλεπερσόνες δεν είναι δημοσιογράφοι.
6. Δημοσιογραφία δεν είναι μόνο τηλεόραση.
7. Ναι, πλέον παίζει ρόλο σε ποιο πανεπιστήμιο έχεις πάει. ΠΟΛΥ περισσότερο από όσο νομίζετε.

Την απόφασή σου την έχεις πάρει από ότι φαίνεται, δεν νομίζω ότι λαμβάνεις υπόψην αυτά που σου λέω, που τυγχάνει να έχω νοιώσει ΣΤΟ ΠΕΤΣΙ μου και να τα γνωρίζω πάρα πολύ καλά.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αποφασίσεις. :)


δεν εχω παρει ακομα την αποφαση μου!και ομως αυτες οι <τηλεπερσονες> ειναι δημοσιογραφοι και μαλιστα με χαρτι πανεπιστημιου!και φυσικα η δημοσιογραφια δεν ειναι μονο τηλεοραση και συνεντευξεις!αλλα ειναι αυτο που μου αρεσει!θα πηγαινα απευθειας δημοσιογραφια ομως αν τελικα δεν τα καταφερω μενω ξεκρεμαστος!αυτο προσπαθω να εξηγησω!ενω εχοντας πισω σου οπως ειπε ενας φιλος παραπανω ενα πτυχιο οπως οικονομολογου,δικηγορου θα βρεις καπου αλλου δουλεια!για αυτο και εγω θελω να παρω σαν βασικο ενα πτυχιο οπως της ψυχολογιας και οχι δημοσιογραφιας!ειμαι μπερδεμενος! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς να τελειώσεις ότι θέλεις. :) :)

Αλλά μετά με ένα πτυχίο ΙΕΚ μην περιμένεις ΠΛΕΟΝ να βρεις καλή δουλειά, να κάνεις αυτό που σου αρέσει (δημοσιογραφία). Είναι τόσο απλό. Θα μείνεις σε ένα επάγγελμα που σου αρέσει έτσι και έτσι (στην καλύτερη).

Αν θεωρείς ότι είναι καλύτερο και λογικότερο να είσαι δικηγόρος παρά κάτι πιο σχετικό με την επικοινωνία/δημοσιογραφία (που θα βγεις από τα ΜΜΕ) τότε κάνε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ρεβεκα για τις συμβουλες σου!περιμενω και αλλες απαντησεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis_kos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο vasilis_kos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
παρακαλω θα μου ηταν χρησιμο μερικες πληροφοριες για καποιες σχολες. λοιπον επειδη ειμαι πραγματικα σε φαση οπου δεν ξερω τι να διαλεξω.θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται κατι για τις εξεις :Μηχανολογων κ αεροναυπηγων πατρας. ναυπηγων μηχανικων εμπ και μηχανολογων μηχανικων! αν επιλεξω μια απο τις 2 πρωτες στ συνεχεια δν μπορω να εργαστω και σαν μηχανολογος? και επεισης αν υπαρχουν διαφορες στα επαγγελματικα δικαιωματα στους μηχανολογους ΕΜΠ και επαρχιας(θεσ/κη,θρακη κτλ...) ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τις πολλεσ ερωτησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ορεστης12345

Νεοφερμένος

Ο ορεστης12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
παρακαλω θα μου ηταν χρησιμο μερικες πληροφοριες για καποιες σχολες. λοιπον επειδη ειμαι πραγματικα σε φαση οπου δεν ξερω τι να διαλεξω.θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζεται κατι για τις εξεις :Μηχανολογων κ αεροναυπηγων πατρας. ναυπηγων μηχανικων εμπ και μηχανολογων μηχανικων! αν επιλεξω μια απο τις 2 πρωτες στ συνεχεια δν μπορω να εργαστω και σαν μηχανολογος? και επεισης αν υπαρχουν διαφορες στα επαγγελματικα δικαιωματα στους μηχανολογους ΕΜΠ και επαρχιας(θεσ/κη,θρακη κτλ...) ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για τις πολλεσ ερωτησεις!
χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια φιλε,πιστευω οτι αν μενεις ειδικα αθηνα ναυπηγων.....εχει καλυτερη θεωρητικα επαγγελμ.αποκατασταση,αλλα εξαρταται κυριως απο το τι σ αρεσει.....για την πρωτη δεν μπορω να αποφανθω...! Τα πιανεις ολα αυτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kashmir

Νεοφερμένος

Η kashmir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδια μπορειτε να μου μεταφερετε εμπειριες απο τη σχολη βιολογιας αθηνων? μου αρεσει πολυ η βιολογια αλλα πιθανοτατα πιανω και ιατρικη ετσι δεν ξερω μεσα απο ποιο χωρο ειναι καλυτερα να προσεγγισω το αντικειμενο που με ενδιαφερει.Απο τη μια πλευρα φανταζομαι πωσ η ιατρικη θα μου προσφερει πολλεσ γνωσεις και ειδικα μεσα απο τον κλαδο της γενετικης(που με ενδιαφερει ουσιαστικα) απο την αλλη φοβαμαι μηπως κανω κυκλο για να φτασω σε αυτο που θελω.Εσεις τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biologist

Νεοφερμένος

Ο Biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Όχι απλά κύκλο θα κάνεις αλλά κυκλάρα!!!! Άλλο Βιολογία, άλλο Γενετική και άλλο Ιατρική. Αν σε ενδιαφέρει η Γενετική θα πρέπει να επιλέξεις το μοναδικό αντίστοιχο τμήμα της Αλεξανδρούπολης. Αν πάλι θέλεις Βιολογία εγώ θα σου πρότεινα Βιολγία Κρήτης και όχι Αθήνας. Στην Βιολγία Αθήνας ήμουν ένα χρόνο (εξου και το ψευδώνυμο) πριν μπω Φαρμακευτική, και δεν έλεγε και πολλά. Γενικότερα τα Πανεπιστημιακά τμήματα της Κρήτης είναι άλλης κλάσης. Ωστόσο σε καμία περίπτωση μην μπείς Ιατρική για να βρείς την Γενετική. Μπορείς να ακολουθεήσεις κλάδους στην Ιατρική που σχετίζονται με την Γενετική αλλά άλλο Γενετική 4χρόνια και μετά 99% κάποιο μεταπτυχιακό σε γενετική και άλλο Γενετική σε κάποια μαθήματα της Ιατρικής. Εξαρτάται βέβαια πόσο πολύ σου αρέσει η Γενετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top