evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Γειά σας! Κι εγώ αναποφάσιστη.....:redface: Σκέφτομαι κυρίως πολυτεχνικές σχολές... Η αλήθεια είναι οτι θέλω κάτι σε περιβαλλοντική έρευνα. Να προσθέσω οτι λατρέυω τη φυσική αλλά δεν μπορώ να καταλήξω κάπου :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tμήμα Μηχανικών Περβάλλοντος,τμήμα Γεωλογίας,Τμήμα Περιβάλλοντος,Τμήμα Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, πέρα από τα κλασσικά πολυτεχνειακά τμήματα(ημμυ κτλ) που δε κάνεις αμιγώς περιβαλλοντικά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Τα έχω ψάξει τα περισσότερα και κυρίως το τμήμα μηχανικών περιβάλλοντος αλλά έμαθα οτι δν έχουνε εργασιακά δικαιώματα. Στο μηχανολόγων μηχανικών είδα οτι διαλέγεις κατέυθυνση στο 4ο-νομίζω- έτος κ μία απ' αυτές έχει σχέση με ενέργεια κ περιβάλλον. αν ξέρεις κατι γι΄αυτό θα με βοηθούσες πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι ισχύει αυτό που λες,αλλά δεν έχει να κάνει αμιγώς με το περιβάλλον που θες εσύ.Η θες μόνο σαν κατεύθυνση.Αν και περιβάλλον με περιβάλλον έχει διαφορά.Ο τομέας δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0ulihp

Νεοφερμένος

Ο mar0ulihp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γεια σας!εγω σκεφτομαι να σπουδασω χημεια και μετα να ασχοληθω κυριως με ερευνα και παρασκευη φαρμακων..θα δωσω πανελληνιες κανονικα αλλα παραλληλα εχω κανει και τα χαρτια μου για Αγγλια οπου προς το παρον με εχουν δεχτει το πανεπιστημιο της Γλασκωβης και του Καρντιφ.Εσεις τι μου προτεινεται να κανω?Να μεινω εδω και να βγω για μεταπτυχιακο εξω ή να παω κατευθειαν Αγγλια?

Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Λοιπον στην ερωτηση σου θα απαντουσα με κλειστα τα ματια να φυγεις εξωτερικο χωρις καν να το σκεφτεις. Ως πτυχιουχος Ελληνικου Πανεπιστημιου στο δηλωνω ανεπιφύλακτα. Αυτα που θα σε ενοχλησουν στα ελληνικα ΑΕΙ ειναι τοσα πολλα (καταληψεις, απεργιες, αδιαφοροι καθηγητες,πληρης ελλειψη οργανωσης) που δεν αξιζει να μεινεις εσω, αν εχεις την δυνατοτητα να φυγεις.

Τωρα οσον αφορα το πανεπιστημιο του εξωτερικου. Επειδη εχω ζησει Ηνωμενο Βασιλειο πολλα χρονια θα σου ελεγα Σκωτια και Γλασκωβη. Περαν του οτι πλεον τα Βρεττανικα ΑΕΙ εχουν διδακτρα 9.000 λιρες ενω τα Σκωτσεζικα 1.500 λιρες ειναι και το οτι η Σκωτια ειναι πιο πλουσια περιοχη και πιο οργανωμενη σαν οντοτητα.
Επισης ειναι και το οτι η Σκωτια ειναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ. Τι να σου πω για το γραφικο Εδιμβουργο και την υπεροχη Γλασκωβη, το πανεπιστημιο του Αγιου Αντρεα, τα εξαιρετικα Χαιλαντς με τα μεσσαιωνικα καστρα....Αστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
evg_steven----> Μηχανολογων ή Ηλεκτρολογων Μηχανικων
mar0ulihp----> Ιατρικη σε ελληνικο ΑΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!εχω ενα δηλιμα...μαρεσει πολυ η φυσικοθεραπεια και το σκεφτομαι σοβαρα αλλα απο την αλλη οι γονεις μου εχουν μαγαζι με υδραυλικα και επισης σκεφτομαι να παω μηχανολογια και να ασχοληθω με φωτοβολταικα φυσικο αεριο κλπ...εχω μπερδευτει αν καποιος γνωριζει τσ δυνατοτητες π μου δινουν και οι δυο προοπτικες θα τ εκτιμουσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Φιλε μου καταλαβαινεις πως μιλαμε για δυο εντελως διαφορετικα αντικειμενα : το ενα ειναι τεχνικος κλαδος και το αλλο ανηκει στα παραιατρικα επαγγελματα.

Τωρα μιας και ειμαι Μηχανολογος Μηχανικος, θα σε ενημερωσω πως σημερα τα επαγγελματα του Μηχανικου ειναι σε εξαιρετικα αρνητικη θεση αφου δουλειες δεν υπαρχουν σχεδον καθολου και οσες υπαρχουν ειναι πολυ κακοπληρωμενες και αφορουν κυριως ατομα με σημαντικη εργασιακη εμπειρια. Αυτη η κατασταση δεν νομιζω να αλλαξει για πολλα χρονια. Σκεψου επισης πως εχουμε σαν χωρα την μεγαλυτερη αναλογια μηχανικων στην Ευρωπη. Ετσι οταν βγεις θα εχεις να αντιμετωπισεις χιλιαδες αλλους.Αρα μαλλον απο τεχνικο επαγγελμα θα σου ελεγα μακρια.

Τωρα η φυσικοθεραπεια μου φαινεται καλη επιλογη. Επαγγελμα που δεν εχει κορεστει ακομα και επαγγελμα χρησιμο για πολυ κοσμο. Σκεψου επισης πως οσο ο κοσμος γερναει και οι ηλικιωμενοι αυξανουν σαν αριθμος-λογω υπογεννητικοτητας και αυξησης του μεσου ορου ζωης- οι αναγκες θα ειναι ολο και μεγαλυτερες για ιατρικα-παραιατρικα επαγγελματα. Εγω θα εκλεινα πως φυσικοθεραπεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos94

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, θα ήθελε όποιος μπορεί να με βοηθήσει και να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με τις σχολές των "Μηχανικός περιβάλλοντος" και "Τμήμα Μηχανικών Η/Υ Τηλεπικοινωνιών και Δικτύων" οποιαδήποτε πληροφορία χρήσιμη. Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Οι Μηχανικοι Περιβαλλοντος δεν εχουν κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα οποτε μακρια.

Οι Μηχανικοι Η/Υ και Τηλ. εχουν την γενικολογη κατοχυρωση που εχουν τα τμηματα Η/Υ. Ειναι ομως πιο συγχρονη σαν ειδικοτητα και με καλες προοπτικες ειδικα με τα διθκτυα νεας γενιας. Αρα θα σου ελεγα Μηχ Η/Υ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
1) Μαθηματικό
2) Πληροφορική
3) Χημεία
5) Χημικών Μηχανικών
4) Δ.Ε.Σ.
Καμιά άποψη για τις σχολές? Τις έγραψα σε σειρά προτίμισης. Εεε, μιλάω μονο για Θεσσαλονίκη έτσι? Αν μπορείτε να κάνετε κάποιο σχόλιο για τις σχολές θα το εκτιμούσα. Ξέρω κάποια πράγματα, από τα site των σχολών περισσότερο, αλλά και από κάτι ομιλίες που είχαν γίνει πριν από κανα μήνα (?) στο ΑΠΘ και στο ΠΑΜΑΚ, αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα τα μαθηματικά μου αρέσουν πολύ, και σαν ιδέα μου ακούγονται τέλεια! Από την άλλη τα αρνητικά που ακούω για τον κλάδο της επαγγελματικής αποκατάστασης με προσγειώνουν λιγάκι, αλλά το χω πάρει απόφαση ότι δεν θα με βοηθήσει και πολύ το όποιο πτυχίο κ αν πάρω, στο να βρω δουλειά... Α, θετική κατεύθυνση είμαι, και ξέρω στα σίγουρα ότι δεν μου αρέσει η ιατρική :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
1) Μαθηματικό....
2) Πληροφορική
3) Χημεία
5) Χημικών Μηχανικών
4) Δ.Ε.Σ.
Καμιά άποψη για τις σχολές? Τις έγραψα σε σειρά προτίμισης. Εεε, μιλάω μονο για Θεσσαλονίκη έτσι? Αν μπορείτε να κάνετε κάποιο σχόλιο για τις σχολές θα το εκτιμούσα. Ξέρω κάποια πράγματα, από τα site των σχολών περισσότερο, αλλά και από κάτι ομιλίες που είχαν γίνει πριν από κανα μήνα (?) στο ΑΠΘ και στο ΠΑΜΑΚ, αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα τα μαθηματικά μου αρέσουν πολύ, και σαν ιδέα μου ακούγονται τέλεια! Από την άλλη τα αρνητικά που ακούω για τον κλάδο της επαγγελματικής αποκατάστασης με προσγειώνουν λιγάκι, αλλά το χω πάρει απόφαση ότι δεν θα με βοηθήσει και πολύ το όποιο πτυχίο κ αν πάρω, στο να βρω δουλειά... Α, θετική κατεύθυνση είμαι, και ξέρω στα σίγουρα ότι δεν μου αρέσει η ιατρική :P
φαρμακευτικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
1) Μαθηματικό...
2) Πληροφορική
3) Χημεία
5) Χημικών Μηχανικών
4) Δ.Ε.Σ.
Καμιά άποψη για τις σχολές? Τις έγραψα σε σειρά προτίμισης. Εεε, μιλάω μονο για Θεσσαλονίκη έτσι? Αν μπορείτε να κάνετε κάποιο σχόλιο για τις σχολές θα το εκτιμούσα. Ξέρω κάποια πράγματα, από τα site των σχολών περισσότερο, αλλά και από κάτι ομιλίες που είχαν γίνει πριν από κανα μήνα (?) στο ΑΠΘ και στο ΠΑΜΑΚ, αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα τα μαθηματικά μου αρέσουν πολύ, και σαν ιδέα μου ακούγονται τέλεια! Από την άλλη τα αρνητικά που ακούω για τον κλάδο της επαγγελματικής αποκατάστασης με προσγειώνουν λιγάκι, αλλά το χω πάρει απόφαση ότι δεν θα με βοηθήσει και πολύ το όποιο πτυχίο κ αν πάρω, στο να βρω δουλειά... Α, θετική κατεύθυνση είμαι, και ξέρω στα σίγουρα ότι δεν μου αρέσει η ιατρική :P

Φυσικό; Είναι αρκετά καλή σχολή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Φυσικό; Είναι αρκετά καλή σχολή :)
μαθηματικό, φυσικό είναι πολύ δύσκολες σχολές και δεν αξίζει ο κόπος να τις βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
μαθηματικό, φυσικό είναι πολύ δύσκολες σχολές και δεν αξίζει ο κόπος να τις βγάλεις.
Ρε Φοκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
1) Μαθηματικό
2) Πληροφορική
3) Χημεία
5) Χημικών Μηχανικών
4) Δ.Ε.Σ.
Καμιά άποψη για τις σχολές? Τις έγραψα σε σειρά προτίμισης. Εεε, μιλάω μονο για Θεσσαλονίκη έτσι? Αν μπορείτε να κάνετε κάποιο σχόλιο για τις σχολές θα το εκτιμούσα. Ξέρω κάποια πράγματα, από τα site των σχολών περισσότερο, αλλά και από κάτι ομιλίες που είχαν γίνει πριν από κανα μήνα (?) στο ΑΠΘ και στο ΠΑΜΑΚ, αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος. Σίγουρα τα μαθηματικά μου αρέσουν πολύ, και σαν ιδέα μου ακούγονται τέλεια! Από την άλλη τα αρνητικά που ακούω για τον κλάδο της επαγγελματικής αποκατάστασης με προσγειώνουν λιγάκι, αλλά το χω πάρει απόφαση ότι δεν θα με βοηθήσει και πολύ το όποιο πτυχίο κ αν πάρω, στο να βρω δουλειά... Α, θετική κατεύθυνση είμαι, και ξέρω στα σίγουρα ότι δεν μου αρέσει η ιατρική :P
Έχω γνωστούς που τελειώσαν ή τελειώνουν όλες αυτές τις σχολές πλην της πληροφορικής. Κατά την ταπεινή θεωριτική μου γνώμη γνώμη μου λοιπόν τα πιο ενδιαφέροντα είναι 1)Χημικών Μηχανικών 2) ΔΕΣ 3) Μαθηματικά. Το Χημικών Μηχανικών έχει μια πολύ μεγάλη γκάμα πραγμάτων για να ασχοληθεί ο πτυχιούχος, μια γκάμα που όλο και μεγαλώνει. Το ΔΕΣ πάλι είναι gourmet οικονομικές σπουδές με ότι αυτό σημαίνει για την αγορά εργασίας, αλλά λατρεύω το πρόγραμμα σπουδών. Και τέλος τα μαθηματικά είναι μεν αειθαλή και πολύ ενδιαφέρονται αλλά δε είναι δύσκολη σχολή χωρίς ικανοποιητικό αντίκρυσμα, κατά την γνώμη μου όποιος έχει την λόξα αξίζει μόνο να την ακουλουθήσει. Αν πάλι έχεις την δυνατότητα για Θράκη θα σου πρότεινα Μοριακής Βιολογίας και Γενετικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paokathens

Νεοφερμένος

Η paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
δινω φετος πανελληνιες και εχω καποια διλημματα ως προς τις σχολες..θελω να φυγω απο αθηνα και να παω βορεια(και λογω ΠΑΟΚ που θελω να πηγαινω σε ολα τα εντος).επομενως αν μεινω εδω θα πληρωνω παρα πολλα για πηγαινε-ελα...
1η επιλογη ειναι νηπιαγωγων θεσσαλονικης αλλα αν δεν περασω τι να δηλωσω για 2η:
νηπιαγωγων γιαννενα ή τεφφα σαλονικας?????
τα ιωαννινα εχουν καλη φοιτιτικη ζωη????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
δινω φετος πανελληνιες και εχω καποια διλημματα ως προς τις σχολες..θελω να φυγω απο αθηνα και να παω βορεια(και λογω ΠΑΟΚ που θελω να πηγαινω σε ολα τα εντος).επομενως αν μεινω εδω θα πληρωνω παρα πολλα για πηγαινε-ελα...
1η επιλογη ειναι νηπιαγωγων θεσσαλονικης αλλα αν δεν περασω τι να δηλωσω για 2η:
νηπιαγωγων γιαννενα ή τεφφα σαλονικας?????
τα ιωαννινα εχουν καλη φοιτιτικη ζωη????

Περιμένεις να σε πάρει κάποιος στα σοβαρά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
δινω φετος πανελληνιες και εχω καποια διλημματα ως προς τις σχολες..θελω να φυγω απο αθηνα και να παω βορεια(και λογω ΠΑΟΚ που θελω να πηγαινω σε ολα τα εντος).επομενως αν μεινω εδω θα πληρωνω παρα πολλα για πηγαινε-ελα...
1η επιλογη ειναι νηπιαγωγων θεσσαλονικης αλλα αν δεν περασω τι να δηλωσω για 2η:
νηπιαγωγων γιαννενα ή τεφφα σαλονικας?????
τα ιωαννινα εχουν καλη φοιτιτικη ζωη????

Εσυ και οι ομοιοι σου εχουν βιασει την τριτοβαθμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top