123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
εγω βασικα πηγαινω 3η λυκειου κ σιγα σιγα πρεπει ν ξεδιαλυνω τ θεμα μ τς κατευτυνσεις..δεν αγχωνομαι κ ολας..αλλα μεχρι στιγμης δεν μ αρεσει κανενα μαθημα..κ ουτε θεωρω οτι εχω κλιση καπου..περσυ πιστευα οτι επρεπε ν παω θετικη ομως τρ σκεφτομαι ν παω θεωρετικη π εχει πιο πολλες επιλογες στ επαγγελματα...μ ενδιαφερει πολυ η μουσικη αλλα μολις τ καλοκαιρι αρχισα κιθαρα κ δν ξερω αν προλαβαινω ν μαθω περισσοτερα μεχρι την τριτη η αν πρεπει ν παω σ μουσικο σχολειο..(γτ ειμαι σ ενιαιο ).εντομεταξυ μ αρεσει κ η γυμναστικη (το αγαπημενο μ μαθημα) κ θα ητν κ αυτ καλη ιδεα γ επαγγελμα..θελω ν επισημανω οτι ειμαι καλη μαθητρια..αλλα δν ξερω βεβαια ποσο θα γραψω στις πανελληνιες..τι λετε κ εσεις?

Η μουσική χρειάζεται μαθήματα αρμονίας 3 χρόνων αν δεν κάνω λάθος..δεν έχει να κάνει αν κανεις κάποιο όργανο..Βέβαια σίγουρα θα βοηθησει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ναι δυστυχως ειναι 3 χρονια η αρμονια..και εγω δεν νομιζω ν προλαβαινω..εκτος αμα κανω εντατικα μαθηματα...απο την αλλη ομως σκεφτομαι τ οτι δεν ειναι απαραιτητο ν εχω σπουδασει μουσικη για ν ειμαι μουσικος..εννοω μπορω ερασιτεχνικα να μαθω ν παιζω καλα ενα μουσικο οργανο και να ξερω μουσικη..και παραλληλα ν εχω την μπαντα μ κ κανω τ κεφι μ...η δημοσιογραφια ειναι κι αλλη μια σκεψη μ..ειναι ψηλα τ μορια αλλα θα κανω ο,τι μπορω...εχω κ χρονο μπροστα μ...(θελω ν διορθωσω οτι παω 1η λυκειου)..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδιά φέτος τελειώνω και έχω ένα δίλημμα...μου αρέσει πάρα πολύ η Φυσικοθεραπεία όμως μου αρέσει και η Πληροφορική :S...εσείς τι γνώμη έχετε γι αυτές τις σχολες; Έχουν επαγγελματική αποκατάσταση και οι αμοιβές πώς είναι; Ευχαριστώ πολύ xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Παιδιά φέτος τελειώνω και έχω ένα δίλημμα...μου αρέσει πάρα πολύ η Φυσικοθεραπεία όμως μου αρέσει και η Πληροφορική :S...εσείς τι γνώμη έχετε γι αυτές τις σχολες; Έχουν επαγγελματική αποκατάσταση και οι αμοιβές πώς είναι; Ευχαριστώ πολύ xD

τι σχεση εχουν αυτα τα δυο...? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ε είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και θα πάρω βιολογία για να πιάσω τρίτο πεδίο...από εκεί και πέρα μου αρέσουν πολύ οι υπολογιστές όμως μια φορα είχα πάει να κάνω φυσικοθεραπεία και μου άρεσε + ότι ασχολούμαι με τον αθλητισμό και θα ήταν ωραίο να δουλέψω σε καμια ομάδα...αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είναι κακό το να έχουμε εναλλακτικές;Πόσοι από μας θέλαν 1(ΑΥΣΤΗΡΑ) 1 πράγμα;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παιδιά φέτος τελειώνω και έχω ένα δίλημμα...μου αρέσει πάρα πολύ η Φυσικοθεραπεία όμως μου αρέσει και η Πληροφορική :S...εσείς τι γνώμη έχετε γι αυτές τις σχολες; Έχουν επαγγελματική αποκατάσταση και οι αμοιβές πώς είναι; Ευχαριστώ πολύ xD
Φυσιοθεραπεία. Μία χαρά αποκατάσταση και μισθοί, αλλά αν θες το κάτι παραπάνω θα πρέπει να αποκτήσεις άκρες με γιατρούς και νοσηλευτές για να σε συστήνουν.
Πληροφορική πάει ο κάθε πικραμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill44

Νεοφερμένος

Ο killbill44 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ε κοιτα επειδη ασχολουμαι με τον αθλητισμο εχς γνωριμιες με πολλα ατομα τ αθλητισμου...οσο με τσ γιατρους θα το κυνηγησω πιο πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πληροφορική γιατί πάει ο κάθε πικραμένος?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Φυσιοθεραπεία. Μία χαρά αποκατάσταση και μισθοί, αλλά αν θες το κάτι παραπάνω θα πρέπει να αποκτήσεις άκρες με γιατρούς και νοσηλευτές για να σε συστήνουν.
Πληροφορική πάει ο κάθε πικραμένος.
Λογικα θα αναφερεσαι σε κατι τει τηλεπικοινωνιακων συστηματων κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
και ιατρική/νομική πάνε κάτι πικραμένοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Λογικά θα εννοεί πως από πληροφορικούς έχει βρομίσει ο τόπος άρα υπάρχει ανταγωνισμός. Αν θες να το δεις επαγγελματικά οκ μετράει κι αυτό. Αν και εγώ δεν θα το βλεπα έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tα τμήματα πληροφορικής είναι πάααρα πολλά.Αν βάζεις και τα ΤΕΙ κλάφτα.Συμφωνω με βασίλη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ε κοιτα επειδη ασχολουμαι με τον αθλητισμο εχς γνωριμιες με πολλα ατομα τ αθλητισμου...
Και το σκέφτεσαι ακόμη;
Λογικά θα εννοεί πως από πληροφορικούς έχει βρομίσει ο τόπος άρα υπάρχει ανταγωνισμός. Αν θες να το δεις επαγγελματικά οκ μετράει κι αυτό.
Αυτό ακριβώς λόγω της πληθώρας σχολών Πληροφορικής συν...
και ιατρική/νομική πάνε κάτι πικραμένοι...
...για να γίνεις γιατρός/ δικηγόρος είναι απαραίτητη προϋπόθεση να βγάλεις τις συγκεκριμένες σχολές. Αντίθετα για Πληροφορική αρκεί η προσωπική ενασχόληση και το μεράκι με το αντικείμενο. Αρκετά τζιμάνια της Πληροφορικής δεν έχουν πάει καν πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
...για να γίνεις γιατρός/ δικηγόρος είναι απαραίτητη προϋπόθεση να βγάλεις τις συγκεκριμένες σχολές. Αντίθετα για Πληροφορική αρκεί η προσωπική ενασχόληση και το μεράκι με το αντικείμενο. Αρκετά τζιμάνια της Πληροφορικής δεν έχουν πάει καν πανεπιστήμιο.

Ισχύει μόνο για κάποιους συγκεκριμένους τομείς της πληροφορικής που αφορούν φυσικά το πρακτικό κομμάτι για να είμαστε ακριβείς.

Δεν είναι ασφαλής πάντως η λογική του να κρύβεσαι πίσω από τον χαμηλότερο ανταγωνισμό και τα δικαιώματα. Έχω την εντύπωση πως στην αγορά εργασίας για όποιον τομέα και να μιλάμε αν δεν είσαι καλός δεν προχωράς και το αντίστροφο. Και χαρτί να έχεις που να λέει με μεγάλα γράμματα "ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΚΟΣ" ξέρω γω αν δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου ο πελάτης θα πάει αλλού, ή θα φας εσύ πόδι απ' το αφεντικό ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μη βάζετε ρε παιδιά ως πρώτο κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση και τα δικαιώματα...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μη βάζετε ρε παιδιά ως πρώτο κριτήριο την επαγγελματική αποκατάσταση και τα δικαιώματα...:/

αν είσαι ανάμεσα σε 2 αντικείμενα που σου αρέσουν εξίσου θα τα κοιτάξεις και αυτά :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν είναι ασφαλής πάντως η λογική του να κρύβεσαι πίσω από τον χαμηλότερο ανταγωνισμό και τα δικαιώματα. Έχω την εντύπωση πως στην αγορά εργασίας για όποιον τομέα και να μιλάμε αν δεν είσαι καλός δεν προχωράς και το αντίστροφο. Και χαρτί να έχεις που να λέει με μεγάλα γράμματα "ΕΙΣΑΙ ΝΟΜΙΚΟΣ" ξέρω γω αν δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου ο πελάτης θα πάει αλλού, ή θα φας εσύ πόδι απ' το αφεντικό ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Συμφωνάμε μεν, αλλά: δίχως πτυχίο Νομικής δεν μπορείς καν να πεις είμαι Νομικός. Πληροφορική μπορείς να το κάνεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Συμφωνάμε μεν, αλλά: δίχως πτυχίο Νομικής δεν μπορείς καν να πεις είμαι Νομικός. Πληροφορική μπορείς να το κάνεις.;)

Άλλο πληροφορική ΑΕΙ και άλλο τεχνικός υπολογιστών (όπως λέμε τεχνικός-αποθηκάριος= ΤΕΧΑΠ). Βάλε έναν που δεν έχει σπουδάσει και ξέρει να αλλάζει σε 2 δευτερόλεπτα μια Motherboard (:confused:) να μάθει θεωρία αλγόριθμων και γλώσσες σαν τη vhdl και έλα να μου πεις αν θα καταφέρει τίποτα. Γιατί υπάρχει και η Θεωρητική πληροφορική, όχι μόνο ξέρω να επιλύω το τάδε πρόβλημα.

Για το φίλο που ρωτάει, αν θέλεις να γίνεις ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ πληροφορικής, πάνε προς τα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άλλο πληροφορική ΑΕΙ και άλλο τεχνικός υπολογιστών (όπως λέμε τεχνικός-αποθηκάριος= ΤΕΧΑΠ). Βάλε έναν που δεν έχει σπουδάσει και ξέρει να αλλάζει σε 2 δευτερόλεπτα μια Motherboard (:confused:) να μάθει θεωρία αλγόριθμων και γλώσσες σαν τη vhdl και έλα να μου πεις αν θα καταφέρει τίποτα. Γιατί υπάρχει και η Θεωρητική πληροφορική, όχι μόνο ξέρω να επιλύω το τάδε πρόβλημα.
Μπλέκεσαι. Η διαφορά είναι η εξής.
Αν διαβάσεις από προσωπικό ενδιφέρον τα βιβλία της Νομικής θα έχεις τις σχετικές γνώσεις, ενδεχομένως θα είσαι πιο καλός από τους χασοδίκες, όμως δεν θα μπορείς να δουλέψεις ως νομικός. Εδώ είναι προϋπόθεση το πτυχίο και μετά η προϋπηρεσία.
Αντίθετα στην Πληροφορική πειραματιζόμενος και μέσα από την παρατήρηση μπορείς να μάθεις να λύνεις- στήνεις υπολογιστές. Αν κάτσεις και ασχοληθείς από μόνος σου με γλώσσες προγραμματισμού, θα το μάθεις το αντικείμενο. Αν ασχοληθείς με προγράμματα, θα τα μάθεις. Και φυσικά μπορείς να δουλέψεις πάνω σε αυτά. Εξάλλου στον εν λόγω κλάδο αυτό που ζητείται κατά βάση είναι προϋπηρεσία. Το θεωρητικό- ακαδημαϊκό σκέλος είναι διάφορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top