CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Hallo!
Από μικρός ήξερα ότι θα πάω πληροφορική.
Τώρα το ζήτημα είναι που να πάω..
Τόσο καιρό λέω (338 ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 17757 ) και ξαφνικά μου λένε ότι δεν είναι καλή και είναι ελλειπής σε αυτά που κάνει και ο λόγος που τα μόρια είναι τόσο ψηλά είναι απλά επειδή πάς στο αριστοτέλειο . Μου πρότειναν ( 215 MHΧΑΝΙKΩN H/Y KAI ΠΛHPΟΦΟPIKHΣ ΠΑΤΡΑΣ 17623 ). Αλλά Πάτρα? Μια πόλη σαν τα χανιά που μένω απλά μεγαλύτερη? Δεν είναι το θέμα μόνο η σχολή αλλά και το αν περάσω καλά! :whistle:
Δεν ξέρω. Μήπως αυτή εδώ είναι καλή? ( 335 EΦAPMOΣMENHΣ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ) 17088 )

Ευχαριστώ για όποια απάντηση.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Hallo!
Από μικρός ήξερα ότι θα πάω πληροφορική.
Τώρα το ζήτημα είναι που να πάω..
Τόσο καιρό λέω (338 ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ 17757 ) και ξαφνικά μου λένε ότι δεν είναι καλή και είναι ελλειπής σε αυτά που κάνει και ο λόγος που τα μόρια είναι τόσο ψηλά είναι απλά επειδή πάς στο αριστοτέλειο . Μου πρότειναν ( 215 MHΧΑΝΙKΩN H/Y KAI ΠΛHPΟΦΟPIKHΣ ΠΑΤΡΑΣ 17623 ). Αλλά Πάτρα? Μια πόλη σαν τα χανιά που μένω απλά μεγαλύτερη? Δεν είναι το θέμα μόνο η σχολή αλλά και το αν περάσω καλά! :whistle:
Δεν ξέρω. Μήπως αυτή εδώ είναι καλή? ( 335 EΦAPMOΣMENHΣ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ) 17088 )

Ευχαριστώ για όποια απάντηση.. ;)

:hmm: γιατί δε πας ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών που είναι στην Κρήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
:hmm: γιατί δε πας ηλεκτρονικών μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών που είναι στην Κρήτη.

Κρήτη με την καμοία. Πιο πολύ για salonica το πάω αλλά ξέρετε εσείς? Είναι καλή καμοιά απο αυτές που ανέφερα? ;). Υπάρχει κάποια άλλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Κρήτη με την καμοία. Πιο πολύ για salonica το πάω αλλά ξέρετε εσείς? Είναι καλή καμοιά απο αυτές που ανέφερα? ;). Υπάρχει κάποια άλλη?

Στην πληροφορική δεν εξαρτάται τόσο πολυ το όνομα του πανεπιστημίου αλλά οι γνώσεις που θα πάρεις. Καμιά εταιρία δε θα σε προσλβάβει επειδή έχεις το τάδε χαρτί. Πιστεύω ότι το ιδανικό τμήμα πληροφορικής θα πρέπει να είναι μακριά από καταλήψεις και από τμήματα που συγκεντρώνονται πολλοί φοιτητές. Πιστεύω ότι το ιδανικό τμήμα πληροφορικής είναι στα Ιωάννινα το πρόβλημα είναι ότι θα δυσκολευτείς στην αγορά εργασίας μετά.

Από αυτά που πρότεινες θα πρότεινα πληροφορική Αριστοτέλειο γιατί κακά τα ψέματα η διαμονή και η φοιτητη σου σε ένα μεγάλο αστικό κεντρό θα σου χαρίσει γνωριμίες για μια επαγγελματική εξέλιξη.

EΦAPMOΣMENHΣ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ) εδώ φοβάμαι την λέξη εφαρμοσμένη ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
1)Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών Αθήνας
2) Επιστήμης Υπολογιστών Ηράκλειο
3) Ηλετρονικών Μηχανικών και Μηχανικών υπολογιστών στο Ηράκλειο που σου είπε ο fockos , δεν είναι ακριβώς πληροφορική αλλά θα σε καλύψει πιστεύω αν θες κάτι στην πόλη σου.

Οι πρώτες 2 θεωρούνται οι καλύτερες σαν επίπεδο σπουδών

Από έρευνες που έχω δει πάντως και σχόλια και αυτή στο ΑΠΘ μια χαρά είναι δεν ξέρω γιατί στα είπαν αυτά.

Εφαρμοσμένη πληροφορική που λες δεν είναι ακριβώς πληροφορική, τα μισά είναι οικονομικά/διοικητικά και σαν πληροφορική δεν θεωρείται και από τις καλύτερες επιλογές να πω την αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για εφαρμοσένη όντως το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς πληροφορική.
Απλά οκ δεν θέλω οτιδήποτε στην κρήτη και οτιδήποτε αθήνα.
Θέλω να κάνω πληροφορική, πέρνοντας όλες τις παραπάνω γνώσεις που θέλω. -> Πιστεύω ότι η πληροφορική θεσσαλονίκης δεν σου δίνει αυτές τις παραπάνω γνώσεις. Και ξέρω ότι η σχολή της πάτρας τις δίνει αυτές τις γνώσεις. Έχω ακούσει πολύ καλά για την πάτρα. Διάβαδα και το πρόγραμμα της για κάθε εξάμηνο. Πολύ καλό. Αλλά γιατί πάτρα ρε γαμώτο ( Ξέρετε, είναι ωραία πόλη? ). Έχω κολλήσει με salonica που ξέρω ότι έχει και την καλύτερη φοιτιτική ζωή...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Για εφαρμοσένη όντως το ξέρω ότι δεν είναι ακριβώς πληροφορική.
Απλά οκ δεν θέλω οτιδήποτε στην κρήτη και οτιδήποτε αθήνα.
Θέλω να κάνω πληροφορική, πέρνοντας όλες τις παραπάνω γνώσεις που θέλω. -> Πιστεύω ότι η πληροφορική θεσσαλονίκης δεν σου δίνει αυτές τις παραπάνω γνώσεις. Και ξέρω ότι η σχολή της πάτρας τις δίνει αυτές τις γνώσεις. Έχω ακούσει πολύ καλά για την πάτρα. Διάβαδα και το πρόγραμμα της για κάθε εξάμηνο. Πολύ καλό. Αλλά γιατί πάτρα ρε γαμώτο ( Ξέρετε, είναι ωραία πόλη? ). Έχω κολλήσει με salonica που ξέρω ότι έχει και την καλύτερη φοιτιτική ζωή...:(

Άποψή μου είναι αν θες να πας για σπουδές και όχι για διακοπές να κοιτάς σχολή όχι πόλη. Και στα κατσάβραχα να τελειώσεις (Κρήτη) αν έχει όνομα η σχολή μια χαρά θα βρεις δουλειά δεν είναι ανάγκη και να κάτσεις εκεί άλλωστε (αυτό πάει πιο πολύ στον focko). Τώρα αν επιμένεις τόσο τότε οκ. Οι σχολές που ψάχνεις όμως έχε υπόψη σου ότι είναι δύσκολες, δε βγαίνουν με διάβασμα 2-3 ημερών στη εξεταστική, θα ξεσκιστείς να τρέχεις για projects και προθεσμίες μες στο εξάμηνο και θέλει φυσικά και παρακολούθηση.
Από εκεί και πέρα την πληροφορική πιο πολύ μόνος σου θα τη δουλέψεις παρά στη σχολή (εσύ δεν ήσουν που ασχολείσαι μόνος σου με C++?) . Τι νομίζεις ότι θα σε πάρει κανείς στη σχολή να στα μάθει απ' το χεράκι; Ακόμη και να μην τελειώσεις και την τοπ σχολή αν ασχολείσαι θα γίνεις πολύ καλός, το λέω για τα σχόλια που λες ότι ακούς από εδώ και από εκεί.

Και της Πάτρας και της Θεσσαλονίκης είναι πολύ καλές σχολές. Της Πάτρας ένα συν είναι τα δικαιώματα (θεωρείσαι μηχανικός ΗΥ) αλλά κι αυτά τυπικά είναι.

https://modip.uom.gr/images/docs/pliroforiki2010.pdf εδώ υπάρχει και μια έρευνα αν θες να λάβεις υπόψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Δεν νομίζω ότι θα διαβάσω 50 σελίδες. Αν και το κομμάτι που λέει για το αριστοτέλειο δεν κατάλαβα χριστό τι εννοεί..

Και της Πάτρας και της Θεσσαλονίκης είναι πολύ καλές σχολές. Της Πάτρας ένα συν είναι τα δικαιώματα (θεωρείσαι μηχανικός ΗΥ) αλλά κι αυτά τυπικά είναι.

Και τι προσφέρει αυτό? Ότι μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζί που θα φτιάχνεις υπολογιστές και αυτά? Αυτό πάντα για ελλάδα?

Γενικώς και εγώ έχω καταλήξει πιο πολύ για Πάτρα. Ναι εγώ είμουν αυτός με την c++, όρεξη για projects έχω αρκετά ( Να σκεφτείς ότι στα Ubuntu ( Linux ) στο επίσημο market έχουν μπεί μόνο 3 ελληνικές εφαρμογές. Έγώ με το φίλο μου θα κάνουμε την τέταρτη όταν αποδεχτεί :) ).

Γενικώς εσύ τι θα μου πρότεινες με αυτά που έχω αναφέρει μέχρι τώρα? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.
Δεν νομίζω ότι θα διαβάσω 50 σελίδες. Αν και το κομμάτι που λέει για το αριστοτέλειο δεν κατάλαβα χριστό τι εννοεί..



Και τι προσφέρει αυτό? Ότι μπορείς να ανοίξεις δικό σου μαγαζί που θα φτιάχνεις υπολογιστές και αυτά? Αυτό πάντα για ελλάδα?

Γενικώς και εγώ έχω καταλήξει πιο πολύ για Πάτρα. Ναι εγώ είμουν αυτός με την c++, όρεξη για projects έχω αρκετά ( Να σκεφτείς ότι στα Ubuntu ( Linux ) στο επίσημο market έχουν μπεί μόνο 3 ελληνικές εφαρμογές. Έγώ με το φίλο μου θα κάνουμε την τέταρτη όταν αποδεχτεί :) ).

Γενικώς εσύ τι θα μου πρότεινες με αυτά που έχω αναφέρει μέχρι τώρα? :D

Θα πας μπροστά . Προτείνω όμως να αφήσεις τα Ubuntu και να στραφει στην πλατφόρμα για τα κινητά ή στο Ios. Πολύ λίγοι απόφοιτοι πληροφορικής ασχολούνται με το Ios επαγγελματική και πιστεύω όποιος το κάνει θα χτυπήσει φλέβα χρυσού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Θα πας μπροστά . Προτείνω όμως να αφήσεις τα Ubuntu και να στραφει στην πλατφόρμα για τα κινητά ή στο Ios. Πολύ λίγοι απόφοιτοι πληροφορικής ασχολούνται με το Ios επαγγελματική και πιστεύω όποιος το κάνει θα χτυπήσει φλέβα χρυσού.

Εννοείς να βγάλουμε λεφτά από αυτό που κάνουμε? Δεν το έχω σκεφτεί και πολύ. Έχω android κινητό και σίγουρα κάτι θα μπορούσα να κάνω εκεί. ( Έφτιαξα μια φορά ένα Hello-πρόγραμμα για android ( κανονικά σε apk ), . Απλά για να δώ πως γίνεται το πακετάρισμα. )

Δηλαδή μου προτείνεις ότι έτσι κάθε προγραμμα που φτιάχνω να προσπαθήσω να έχω και κάποιο κέρδος από αυτό?
Υ.Γ Να ξέρεις ότι χρόνια τώρα είμαι σε ένα σύστημα των opensource όπου τα πάντα είναι δωρέαν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Δηλαδή μου προτείνεις ότι έτσι κάθε προγραμμα που φτιάχνω να προσπαθήσω να έχω και κάποιο κέρδος από αυτό?
Υ.Γ Να ξέρεις ότι χρόνια τώρα είμαι σε ένα σύστημα των opensource όπου τα πάντα είναι δωρέαν.:P

Δεν σε εμποδίζει αυτο΄που λέω να κάνεις Open source ούτε είναι κακό να φτιάχνεις ένα πρόγραμμα για το Iphone ¨η ανδροιτ με σκοπό να βγάλεις χρήματα. Μπες στο androiτ market και δες τι ελληνικές εφαρμογές υπάρχουν). Επίσης μπορείς να φτιάχνεις δωρεάν προγράμματα και να πληρώνεσαι από τις προβαλόμενες διαφημίσεις στην εφαρμογή σου.
Τα Ubuntu ¨εχει ένα πολύ μικρό ποσοστό ανθρώπων android έχουν πάρα πολλοι και δεν είναι άσχημο να έχεις από τα 18 ένα χαρτζιλικι και εμπειρία αποκτάς.
Παράλληλα μπορείς να αναπτύσεις open source εφαρμογές ως χόμπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Δεν σε εμποδίζει να κάνεις Open source ούτε είναι κακό να φτιάχνεις ένα πρόγραμμα για το Iphone ¨η ανδροιτ με σκοπό να βγάλεις χρήματα. Μπες στο androiτ market και δες τι ελληνικές εφαρμογές υπάρχουν). Επίσης μπορείς να φτιάχνεις δωρεάν προγράμματα και να πληρώνεσαι από τις προβαλόμενες διαφημίσεις στην εφαρμογή σου.
Τα
Ubuntu ¨εχει ένα πολύ μιρκό ποσοστό ανθρώπων android έχουν πάρα πολλοι και δεν είναι άσχημο να έχει από τα 18 ένα χαρτζιλικιι και εμπειρία αποκτάς.
Αυτό δε σε εμποδίζει στο να αναπτύσεις open source εφαρμογές ως χόμπι.

Για αυτές τις διαφημίσεις ξέρω.. Άρα τι μπορούν να δώσουν? 1 ευρώ ανα 100 προβολές και τέτοια? 'Η πολύ παραπάνω? ( Πως βλέπω ελληνικά projects σε android market? ) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Για αυτές τις διαφημίσεις ξέρω.. Άρα τι μπορούν να δώσουν? 1 ευρώ ανα 100 προβολές και τέτοια? 'Η πολύ παραπάνω? ( Πως βλέπω ελληνικά projects σε android market? ) ;)

Εγώ τα βλέπω στο search Πατώντας λέξεις greek Και τέτοια. Στο myphone.gr μερικοί νομίζω ότι διαφημίζουν τις δικές τους. Αν καταφέρεις και κάνεις κάτι εθιστικό ή πραγματικά χρήσιμο θα βγάλεις πολλά λεφτά . Πληρώνεσαι ανά έναν αριθμό προβολών καθώς και αριθμό κλικ (δε τα ξέρω καλά για android εγώ το Ios αρχίζει σιγά σιγά. Εχει αντιστοιχη στήλη το Iphonehellas.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Καλώς θα το τσεκάρω. Για την σχολή τώρα τι προτείνεις? Προς Πάτρα το βλέπω...
Βλέπω είσαι Ιατρική Πάτρας. Σαν πόλη καλή είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Η Πάτρα είναι ωραία πόλη αλλά έχει κάποια αρνητικά π.χ. μεγάλη εγκληματικότητα (όχι ότι καλύτερο για φοιτητούπολη όπου οι περισσότεροι κινούνται με λεωφορεία). Τα βιβλιοπωλεία είναι στο κέντρο και είναι 3.4 για όλα τα πανεπιστήμια και τα τει υπάρχουν πολύ μεγάλες ουρες. Το καλοκαίρι στο Ρίο έχει πλάκα για Χειμώνα δε ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στα Χανιά ΔΕΝ είναι ΗΜΜΥ, το έχουμε πει 42 φορές. Είναι Ηλεκτρονικοί σκέτο. Έχει όμως το CSD το Ηράκλειο, που τα σπάει σαν τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Στα Χανιά ΔΕΝ είναι ΗΜΜΥ, το έχουμε πει 42 φορές. Είναι Ηλεκτρονικοί σκέτο. Έχει όμως το CSD το Ηράκλειο, που τα σπάει σαν τμήμα.

Καλά δε σας θίξαμε και την υπόληψη. Και οι ηλεκτρονικοί αρχικά ΗΜΜΥ βγάζουν αν δεν κάνω λάθος. Το ότι είναι η μόνη αντίστοιχη σχολή που προτείνεται το κάνει προφανές ότι δε μιλάμε για ηλεκτρολόγους.

edit: βασικά από ότι βλέπω κανείς δεν τους αποκάλεσε έτσι κι αλλιώς ΗΜΜΥ...... huh?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Στα Χανιά ΔΕΝ είναι ΗΜΜΥ, το έχουμε πει 42 φορές. Είναι Ηλεκτρονικοί σκέτο. Έχει όμως το CSD το Ηράκλειο, που τα σπάει σαν τμήμα.
Ειναι/ειμαστε Ηλεκτρονικοι Μηχανικοι και Μηχανικοι Υπολογιστων= ΗΜΜΥ(οχι ομως Ηλεκτρολογοι!). Αλλο αυτο και αλλο το ΤΕΙ Ηλεκτρονικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

That guy!!

Νεοφερμένος

Ο That guy!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα
ειμαι σε διλημμα κε δεν ξερω ποια σχολη να επιλεξω ρε παιδια κ θα ηθελα πολυ να ακουσω την γνωμη σας....πρωτον το πιο βασικο ειναι οτι ειμαι καλος+οτι μ αρεσουν οι ξενες γλωσσες π.χ. αγγλικα-γερμανικα κ σκεφτομουν για τις αυτονοητες σχολες, αγγλικη η γερμανικη φιλολογια μα φιλοι κ γνωστοι μου ειπαν πως κ η σχολη ξενων γλωσσων κ μεταφραστων κερκυρας ειναι εξισου καλη σχολη αλλα καποιοι αλλοι λενε θα τελειωσεις κ τι θα κανεις μετα διοτι υπαρχουν ενα σωρο ατομα με πτυχεια ξενων γλωσσων με φροντιστηρια η ιδαιτερα κ.α, προτιμησαν σχολη λογιστικης η μηχανολογων μηχανικων για αποκατασταση κ το μονο μεγαλο αρνητικο για μενα εδω ειναι δυκολα τν βγαζεις την σχολη (ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ) αλλα εχουν αποκατασταση σε σχεση με τις ξενες γλωσσες που μ αρεσουν κ καταφερνω πολυ καλα, ΤΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ???????
Θα αναρωτιεστε πως ειμαι τοσο σιγουεος πως θα περασω σε αυτες τις υψηλοβαθμες σχολες, θα ηθελα πρωτον να επισημανω πως θα δωσω πανελληνιες απο εσπερινο (θεωριτικη κατευθυνση) κ οι βασεις ειναι σχετικα χαμηλες σε σχεση με τα ημερησια!!
Παιδια θα ηταν πολυ μαματο να μου πειτε την γνωμη σας γιατι εχει ελαχιστα χρονια που γυρισα απο γερμανια κ αποφασισα να δωσω πανελληνιες κ δεν ξερω τι να επιλεξω διοτι εδω (ελλαδα) γινεται ΧΑΜΟΣ ειμαι σε μεγαλο διλημμα :worry:, θελω πολυ να επιλεξω την σωστη σχολη κ να βαλω τα δυνατα μου να την τελειωσω.......λοιπον για πειτε :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotious

Νεοφερμένος

Ο panagiotious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καταρχάς έχεις διαλέξει σχολές με πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση . Όμως πιστεύω ότι είναι παρά πολύ δύσκολο για ένα <παιδί> της θεωρητικής να ανταπεξέλθει στης σχολές όπως λογιστικής η μηχανολόγων μηχανικών λόγω της πληθώρας το μαθημάτων , που δεν ανταποκρίνονται στο πλαίσιο τον θεωρητικών μαθημάτων . Όπως ανάφερες και εσύ έχουν δύσκολα και δυσνόητα (για τους θεωρητικούς ) μαθήματα . Φυσικά αυτό δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις . Με επίμονη και με συστηματικό διάβασμα μπορείς να τα καταφέρεις . Μπορείς να κανείς φροντιστήριο πάνω στα μαθήματα του πανεπιστήμιου που σε δυσκολεύον . Όμως είναι αρκετά ακριβά. Όσο αναφορά το τμήμα ξένων γλωσσών και μεταφραστών Κερκύρας . Είναι ένα πανεπιστήμιο που τελευταία χρονιά πρέπει να ομολογήσω ότι έχει γίνει αρκετά δημοφιλής . Είναι αρκετά ενδιαφέρων το πρόγραμμα των σπουδών του . Πιο ειδικότερα : το Ζ' εξάμηνο φοίτησης γίνεται υποχρεωτικά σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σε μία από τις εξής χώρες: Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Γερμανία, με έξοδα του Ιονίου Πανεπιστημίου. Που τι βρίσκω αρκετά ελκυστικό. Επαγγελματικές Διέξοδοι : οι πτυχιούχοι μπορούν να εργαστούν ενδεικτικά αναφέρω στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα: σε τράπεζες, οργανισμούς, σε ερευνητικά κέντρα και στους διεθνείς οργανισμούς, στην Εκπαίδευση και την Κατάρτιση, ως ελεύθεροι επαγγελματίες (Μεταφραστές), σε ιδιωτικές επιχειρήσεις και γενικά σε θέσεις που χρειάζονται ιδιαίτερες γνώσεις ξένων γλωσσών, στα Μ.Μ.Ε. (εκδοτικούς οίκους, τηλεόραση, ραδιόφωνο), στη μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών. Ωστόσο ακούγεται μια φημολογία ότι χρειάζεται μέσον ή να είσαι κάλλιστος για να βρεις δουλεία .Τέλος όσο αναφορά της ξένες φιλολογίες τις θεωρώ ιδανικές εξαιτίας της φιλοσοφίας που κυριαρχεί στους νεοέλληνες με την γλωσσομάθεια . Σχεδόν όλοι οι γονείς αποστέλλουν τα παιδιά τους να μάθουν είτε μια είτε δυο ή περισσότερες ξένες γλώσσες . Συγχρόνως με την δραματική εξέλιξης στην Ελλάδας στο θέμα τον ανέργων πιστεύω ότι αύτη η νοοτροπία θα γιγαντωθεί καθώς παίρνουν σχεδόν όλοι στο πανεπιστήμιο ίσως οι ξένες γλώσσες θα αποτελέσουν αξιοσημείωτο συντελεστή στο αιγίς μέλλον . Επίσης μπορείς να δίνεις εξετάσεις στο ΑΣΕΠ και να διοριστείς στο σχολειό επόμενος καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό . Παρόλα ταύτα η τελική απόφασης είναι δική σου εσύ πρέπει να αναζήτησης μέσα σου τι πραγματικά θέλεις να σπουδάσεις . Αυτό φυσικά είναι χρονοβόρο αλλά αξίζει την προσπαθεί μονό τότε θα είσαι πραγματικά ευτυχισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top