Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Ωραια,και κατι τελευταιο (ωσπου να με πιασει παλι η ασιγουρια και να σας πρηξω με τις ερωτησεις μου :P ).
Απ'οτι ξερω στο τμημα Επικ. κ΄ ΜΜΕ διδασκονται 2 ξενες γλωσσες.Ενταξει τα αγγλικα τα κατεχουμε,refresh θελουν.Οι αλλες γλωσσες ομως?
Ξεκιναν απο την αρχη?Απο το μηδεν ή εννοειται οτι τις γνωριζουμε εκ των προτερων.Εχω και το αντιστοιχο lower στα Γερμανικα,αλλα δεν ημουν καλος,το πηρα με πολυ τυχη και μαλιστα εχουν περασει χρονια.Θυμαμαι παααρα πολυ λιγα.Θα χρειαστω και φροντιστηριο στο Πανεπιστημιο εεε? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ωραια,και κατι τελευταιο (ωσπου να με πιασει παλι η ασιγουρια και να σας πρηξω με τις ερωτησεις μου :P ).
Απ'οτι ξερω στο τμημα Επικ. κ΄ ΜΜΕ διδασκονται 2 ξενες γλωσσες.Ενταξει τα αγγλικα τα κατεχουμε,refresh θελουν.Οι αλλες γλωσσες ομως?
Ξεκιναν απο την αρχη?Απο το μηδεν ή εννοειται οτι τις γνωριζουμε εκ των προτερων.Εχω και το αντιστοιχο lower στα Γερμανικα,αλλα δεν ημουν καλος,το πηρα με πολυ τυχη και μαλιστα εχουν περασει χρονια.Θυμαμαι παααρα πολυ λιγα.Θα χρειαστω και φροντιστηριο στο Πανεπιστημιο εεε? :P

https://cmc.panteion.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=21&Itemid=27
Nομιζω πως αυτο εχει καταλογο μαθηματων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ωραια,και κατι τελευταιο (ωσπου να με πιασει παλι η ασιγουρια και να σας πρηξω με τις ερωτησεις μου :P ).
Απ'οτι ξερω στο τμημα Επικ. κ΄ ΜΜΕ διδασκονται 2 ξενες γλωσσες.Ενταξει τα αγγλικα τα κατεχουμε,refresh θελουν.Οι αλλες γλωσσες ομως?
Ξεκιναν απο την αρχη?Απο το μηδεν ή εννοειται οτι τις γνωριζουμε εκ των προτερων.Εχω και το αντιστοιχο lower στα Γερμανικα,αλλα δεν ημουν καλος,το πηρα με πολυ τυχη και μαλιστα εχουν περασει χρονια.Θυμαμαι παααρα πολυ λιγα.Θα χρειαστω και φροντιστηριο στο Πανεπιστημιο εεε? :P

Στο Επικοινωνίας και ΜΜΕ (στο ΕΚΠΑ) μέσα στο πανεπιστήμιο δεν διδάσκεται καμία γλώσσα, ποιος στο είπε αυτό...; :hmm:
Της Παντείου λέγεται Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Στο Επικοινωνίας και ΜΜΕ (στο ΕΚΠΑ) μέσα στο πανεπιστήμιο δεν διδάσκεται καμία γλώσσα, ποιος στο είπε αυτό...; :hmm:
Της Παντείου λέγεται Επικοινωνίας, Μέσων και Πολιτισμού.

sorry :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Το ειχα διαβασει παλια σε ενα site και ειμαι σιγουρος γι αυτο :D
Μακαρι,απλα λογικα δεν θα πρεπε να διδασκονται?ΜΜΕ χωρις γνωση ξενης γλωσσας...? :/

Anyway ,ακομη καλυτερα για μενα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Σιγά το πράγμα!!!!:D

Το ειχα διαβασει παλια σε ενα site και ειμαι σιγουρος γι αυτο :D
Μακαρι,απλα λογικα δεν θα πρεπε να διδασκονται?ΜΜΕ χωρις γνωση ξενης γλωσσας...? :/

Anyway ,ακομη καλυτερα για μενα ;)

Δίνεις τα αγγλικά για να μπεις (άρα τα ξέρεις) και μέσα σου δίνεται η δυνατότητα να κάνεις κάποια πράγματα στα γαλλικά, αλλά δεν μαθαίνεις γαλλικά, πρέπει να ξέρεις για να πάρεις το μάθημα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το τμημα ομως Tμήμα "ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" ειναι αυτο της Νομικης που λεω εγω (μπορει να κανω και λαθος,παντως ειναι ενα με 16500-16800 μορια),οχι αυτο της Παντειου με τα ~15000. (?)

Ναι αυτό είναι το Πολιτικό της Νομικής και τόσο είναι η βάση του. Η ιστοσελίδα είναι: www.pspa.uoa.gr

Πρώτα να τονίσω ότι το σημαντικό φέτος είναι να προσπαθήσεις σκληρά και να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό στις εξετάσεις, καθώς ο σκοπός σου είναι να μαζέψεις το μέγιστο αριθμό των μορίων. Άρα το διάβασμά σου προέχει αυτή την περίοδο.

Από κει και πέρα μη βλέπεις τις σπουδές αποκλειστικά σε συνάφεια με την αποκατάσταση. Ναι μεν η σχολή δίνει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα, όμως ποτέ δε μπορείς να ξέρεις πότε θα εμφανιστεί η ευκαιρία και από που. Άρα το καλύτερο είναι ένας συνδυασμός και των δυο.

Σχολές της θεωρητικής που, κατά τη γνώμη μου, δίνουν ένα καλό υπόβαθρο και μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα μετά. (Καμία από αυτές δεν θέλει ειδικό μάθημα).

Νομική
Πολιτικές Επιστήμες (Στο Καποδιστριακό, το λεγόμενο Πολιτικό Νομικής και στην Πάντειο)
Ιστορικό- Αρχαιολογικό
Φιλοσοφία- Παιδαγωγικό- Ψυχολογία (εν συντομία ΦΠΨ)

Οι αντίστοιχοι οδηγοί σπουδών θα σε κατατοπίσουν περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και την εμψυχωση φιλε μου,ομως για το Ιστορικο - Αρχαιολογικο και τα της Νομικης με βαση αυτα που ξερω (ισως και να απατωμαι) εχουν πολυ ασχημη επαγγελματικη αποκατασταση.
Το οτι ειναι αψογες σχολες ομως ,θα συμφωνισω.Εμενα η ιστορια ειναι το αγαπημενο μου μαθημα μαλιστα.Η Νομικη και οι αλλες που αναφερεις αποτελουν τρομερο γνωστικο πεδιο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τι λές για το Μ.Ι.Θ.Ε ;
ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΘΕΩΡΙΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΑΘΗΝΑΣ -> Βάση 2010 : 14097
https://www.phs.uoa.gr/node.php?n=home

H να ανοίξεις 5ο πεδίο [Οικονομικά] με Μαθηματικά + ΑΟΘ για μεγαλύτερο εύρος σχολών (καλύτερης επαγγελματικής αποκατάστασης) ή 3ο πεδίο που έχει καλά ΤΕΙ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Φιλε Κωνσταντίνε δεν ξέρω κατά πόσο η Θεωρητική κατεύθυνση βοηθά την πρόσβαση σε επαγγέλματα με καλύτερες προοπτικές εργασίας αλλά για να είσαι καλλυμένος πήρες και ΑΟΘ να έχεις το 5ο πεδίο "καβάτζα"???:D

Επίσης αν δεν είσαι σίγουρος για το τι σου αρέσει, ίσως ένας σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού (κάτι για το οποίο θα έπρεπε να φροντίζει το σχολείο :whistle::hmm:) να σε βοηθήσει και να σου προτείνει σχολές κοντά στα ενδιαφέροντά σου και παράλληλα με καλές προοπτικές. Ωστόσο, για μενα αυτό που έχει την μεγαλύτερη σημασία είναι να κάνεις κάτι που αγαπάς κι ας μην έχει πρεστιζ. Εξάλλου και κάτι "άκυρο" να σπουδάσεις, αν σου αρέσει πολύ και το κυνηγήσεις, θα το πετύχεις. :):D
Καλή τύχη και καλή επιτυχία στις Πανελλήνιες!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
@Chris1993 Με αυτα που διαβασα ,δε θα λεγα οτι το Μ.Ι.Θ.Ε μου κεντρισε τοσο το ενδιαφερον,εξ'αλλου αν ηθελα κατι τετοιο θα πηγαινα για Ιστορικο Αρχαιολογικο Βολου,το οποιο θεωρω καλυτερο,γιατι μπορεις να κανεις μεταπτυχιακο στην κοινωνιολογια.

@pop corn Εχω κανει και στο σχολειο ,που εχουμε ειδικη καθηγητρια και γραφειο ΓΡΑΣΕΠ.Βεβαια δεν ημουν ικανοποιημενος και πληρωσα να κανω και στο φροντιστηριο το ΑΡΙΣΤΟΝ.Μου εβγαλε ΜΜΕ και σχολες Επικοινωνιας γενικα πρωτες μετα παιδαγωγικα ,ιστορικα κτλπ και επειτα νομικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Οχχχχι το άριστον! Πεταμένα χρήματα πραγματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
προτεινω να δεις ολες τις σχολες να δεις ποιο απο αυτα τα επαγγελματα θα σου αρεσαν και να διαβασεις καλα για να περασεις
βεβαια οτι σχολη και να βγαλεις η ανεργια ειναι μεγαλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα προηγούμενα ποστ είδα πως αυτό που σκέφτεσαι είναι κάτι που θα έχει άμεση επαγγελματική αποκαστάση (και μεγάλο πρώτο μισθό). Σου παραθέτω την άπόψη μου για κάποιες σχολές που αναφέρθηκαν στα παραπάνω ποστ. Σίγουρα με εγκληματολγία μπορείς να γίνεις από πολλές σχολές (είναι όμως πάρα πολύ δύσκολο να γίνει ότι κλάδο και να διαλέξεις) για αυτό να διαλέξεις έναν τομέα που να δίνει και άλλες κατευθύνσεις που σου αρέσουν.



Σου αρέσει η εγκληματολογία, αν σου αρέσει αυτός ο τομέας ξέχνα την κοινωνιολογία πολύ μικρό ποσοστό απόφοιτων κοινωνιολογίας δουλεύουν σε τέτοια θέση άσχετα με τι μεταπτυχιακό έχουν κάνει. Το καλύτερο είναι να πας αστυνομία και να κάνεις ειδίκευση μέσα στην σχολή έτσι θα έχεις άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και ικανοποιητικό πρώτο μισθό. Δε θα λέγεσαι εγκληματολόγος αλλά θα ασχολείσαι άμεσα με τα εγκλήματα. :)

Η ψυχολογία αν και έχει πολλούς τομείς πρακτικά δεν έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση (και κατά πάσα πιθανότητα δε θα ασχοληθείς με την εγκληματολογία). Σε αυτό το τομέα θα βγεις σίγουρα μια δουλειά με μισθό 500-600 ευρώ (επειδή ο ανταγωνισμός στους ψυχολόγους είναι μεγάλος).

Από δημοσιογραφία μπορεί να ασχοληθείς με εγκληματολογία (με το εγκληματολογικό ρεπορτάζ αυτο που κάνει ο Ζόμπολος ή ο Δανέζης ) δε θα λέγεσαι εγκληματολόγος αλλά δημοσιογράφος πρέπει να ξεχωρίσεις από τον μέσο όρο για να έχεις μια πετυχημένη καριέρα (ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος) παρόλα αυτά μπορείς να ασχοληθείς με πολλά πράγματα που αν σου αρέσουν δε θα είναι καθόλου κακή επιλογή.

Η νομική είναι ένας κορεσμένος κλάδος. Παρόλα αυτά με αυτό το επάγγελμα μπορείς να βγάλεις πολλά λεφτά. Αν δε σου αρέσει η νομική μπορείς να γίνεις συμβολαιογράφος και γιατί όχι εγκληματολόγος με μεταπτυχιακό.

Παιδαγωγικά είναι κάτι τελείως άσχετο από αυτό που σου αρέσει παρόλα αυτά έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση και ικανοποιητικό πρώτο μισθό. Ενώ θα μπορείς άνετα να πιάσεις και δεύτερη δουλειά (για να έχεις μεγαλύτερο μηνιαίο μισθό). Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για την θεωρητική.

Πολιτικά τμήματα έχουν κακή επαγγελματική αποκατάσταση και κακή επαγγελματική εξέλιξη, θέλει πολύ προσπάθεια για να ξεχωρίσεις από το σύνολο.

Στρατιωτικές σχολές: η Θεωρητική κατεύθυνση έχει την καλύτερη στρατιωτική σχολή.... ( ψυχολογία) δυστυχώς έχει μεγάλη βάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γιατί τον εστιάζεις στην εγκληματολογία...;:confused:

Από τη δημοσιογραφία, πώς ακριβώς ας πούμε θα πάει εγκληματολογία....;
(που by the way, δεν είναι δημοσιογραφία η σχολή!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γιατί τον εστιάζεις στην εγκληματολογία...;:confused:

Από τη δημοσιογραφία, πώς ακριβώς ας πούμε θα πάει εγκληματολογία....;
(που by the way, δεν είναι δημοσιογραφία η σχολή!)
:redface:


μπορεί να μη γίνεσαι εγκληματολόγος αλλά ασχολείσαι άμεσα με αυτά το ίδιο και στην αστυνομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:hmm: Δεν έχει καμία σχέση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

villy93

Νεοφερμένος

Η villy93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτεται κανένας να δηλώσει Γερμανική Φιλολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτεται κανένας να δηλώσει Γερμανική Φιλολογία;

Οχι εγω αλλα μια καλη μου φιλη...Γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
paidia skeftetai kanenas na dilwsei germaniki filologia??


...που ανεβηκε φετος 3000 μορια αν δεν κανω λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top