Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μόνο η Ψυχολογία αξίζει για μένα από το πρώτο πεδίο αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αμφίβολη.

Σχολεια,φροντιστηρια,διαφημιστικες εταιρειες,εργοστασια,ΜΜΕ κτλ

Φυσικα μιλαμε για 5-7 χρονια μετα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demy22

Νεοφερμένος

Η Demy22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Kαι τι έχει καλές προοπτικές από θεωρητική??

Το μετανιώνω κάθε μέρα που διάλεξα αυτή την κατεύθυνση.

Από τις μισές σχολές βγαίνουν φιλόλογοι. (Ιστορικό-Αρχαιολογικό,ΦΠΨ,Φιλοσοφική και Φιλολογία) Ντάξει φτάνει πια,έλεος. Η μισή Ελλάδα φιλόλογοι. Την Κοινωνιολογία,δεν θα την σχολιάσω,πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα για να κάνεις μετά από όσο ξέρω.

Μόνο η Ψυχολογία αξίζει για μένα από το πρώτο πεδίο αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση είναι αμφίβολη.

Μετά τα παραϊατρικά από το 3ο πεδίο,έχουν όλα απορρόφηση. Ειδικά τα ΤΕΙ.

Εγώ τουλάχιστον έχω προσανατολιστεί σε αυτά τα επαγγέλματα,όπως και πολλά παιδιά απο θεωρητική ακόμα.

Και σκεπτόμενη να ξαναδώσω κάποια στιγμή,ακόμα και 17-18.000 μόρια να βγάλω,πάλι ΤΕΙ θα δηλώσω,γιατί πραγματικά στα άλλα δεν υπάρχει τίποτα.

Τώρα για αυτά που λέτε, ΜΜΕ και λοιπά,δεν γνωρίζω καθόλου.

γιατι το λες αυτό; κ εγω θεωρητική είμαι και πιστευω οτι είναι πολυ καλή κατευθυνση... και υπαρχουν και αλλες καλες σχολες περα απο την ψυχολογια!!! για παραδειγμα, εγω θέλω να περάσω στο πανεπιστημιο ιονιων νησων μεταφρασης και διερμηνειας στην κερκυρα. και ειναι πολυ καλη σχολη... ειναι σιγουρα καλη κατευθυνση. μπορει να σε περιοριζει λιγο αλλα ειναι καλη :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Προσωπικα σιχαινομαι την τηλεοραση και εκ πεποιθησεως δε θα διαλεγα να δουλεψω πισω απ'αυτην.Οπως ειπες με κατι αλλο μπορει να ασχοληθω.
Τωρα που μου ειπες αυτα αρχισα να αλλαζω γνωμη για τα ΜΜΕ,βεβαια θα πρεπει να γραψω και τα αγγλικα.Θα το επιλεξω σαν μαθημα επιλογης και θα το δωσω,δεν εχω να χασω κατι ουτως ή αλλως.

Το τμημα ομως Tμήμα "ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" ειναι αυτο της Νομικης που λεω εγω (μπορει να κανω και λαθος,παντως ειναι ενα με 16500-16800 μορια),οχι αυτο της Παντειου με τα ~15000. (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σχολεια,φροντιστηρια,διαφημιστικες εταιρειες,εργοστασια,ΜΜΕ κτλ

Φυσικα μιλαμε για 5-7 χρονια μετα :)
Φροντιστήρια?
Σχολεία? Εδώ δεν έχουν καθηγητές τα σχολεία,ψυχολόγους θα έχουν?
Εγώ θυμάμαι είχαμε πριν 2-3 χρόνια στο γυμνάσιο. Τώρα τίποτα.

Πάντως ναι, αυτά τα 5-7 χρόνια με προβληματίζουν κι εμένα.

Ντάξει το πιο απλό πράγμα θα σου πώ. Πόσο δύσκολα τα βγάζουν οι άνθρωποι πέρα. Δεν έχουνε χρήματα για να φάνε,υπάρχει περίπτωση να τρέχουν σε ψυχολόγους? Τεσπα. Μεγάλο θέμα αυτό.

@Demy22: Ναι η σχολή που αναφέρεις είναι καλή,όντως. Αλλά δεν υπάρχουν πολλές επιλογές. Anyway.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προσωπικα σιχαινομαι την τηλεοραση και εκ πεποιθησεως δε θα διαλεγα να δουλεψω πισω απ'αυτην.Οπως ειπες με κατι αλλο μπορει να ασχοληθω.
Τωρα που μου ειπες αυτα αρχισα να αλλαζω γνωμη για τα ΜΜΕ,βεβαια θα πρεπει να γραψω και τα αγγλικα.Θα το επιλεξω σαν μαθημα επιλογης και θα το δωσω,δεν εχω να χασω κατι ουτως ή αλλως.

Το τμημα ομως Tμήμα "ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" ειναι αυτο της Νομικης που λεω εγω (μπορει να κανω και λαθος,παντως ειναι ενα με 16500-16800 μορια),οχι αυτο της Παντειου με τα ~15000. (?)

Της Παντείου λέγεται "Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας". Στην Πάντειο υπάρχει επίσης και το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης.

Από ΜΜΕ μπορείς να ασχοληθείς με οτιδήποτε έχει σχέση με επικοινωνία. Μόνο της Θεσσαλονίκης το τμήμα είναι πιο επικεντρωμένο στη δημοσιογραφία, του Πανεπιστημίου Αθηνών και της Παντείου είναι πιο γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Φροντιστήρια?
Σχολεία? Εδώ δεν έχουν καθηγητές τα σχολεία,ψυχολόγους θα έχουν?
Εγώ θυμάμαι είχαμε πριν 2-3 χρόνια στο γυμνάσιο. Τώρα τίποτα.

Υπαρχουν "μεγαλα" φροντιστηρια που εχουν ψυχολογους.

+ το να μπουν ψυχολογοι στα σχολεια ειναι μεσα στα αμεσα σχεδια (δεν ξερω κατα ποσο θα υλοποιηθει αυτο).

+ παλι δεν ξερω.Εγω τεχνολογικη ειμαι, αλλα αν πηγαινα θεωρητικη σιγουρα για ψυχολογια θα το κοιτουσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Στο Τμήμα Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης το ειδικο μαθημα 4000 δεν ειναι απο τα 18518 που ειναι η βαση?
Για να "περασω" ποσο πρεπει να γραψω στα αγγλικα? 3000 ? Αν γραψω 17000 χωρις το ειδικο μαθημα και γραψω 2000 ή 1500 στο ειδικο,περναω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Υπαρχουν "μεγαλα" φροντιστηρια που εχουν ψυχολογους.

+ το να μπουν ψυχολογοι στα σχολεια ειναι μεσα στα αμεσα σχεδια (δεν ξερω κατα ποσο θα υλοποιηθει αυτο).

+ παλι δεν ξερω.Εγω τεχνολογικη ειμαι, αλλα αν πηγαινα θεωρητικη σιγουρα για ψυχολογια θα το κοιτουσα. :)
Καλά,sure. Αυτό είναι στα "άμεσα σχέδια" τους εδώ και πόσα χρόνια. Τεσπα. Καταλαβαίνω τι εννοείς,αλλά τα πράγματα είναι περίεργα γενικότερα στο θέμα της αποκατάστασης. Και πραγματικά είναι κρίμα,γιατί θεωρώ την Ψυχολογία υπέροχη επιστήμη και γενικότερα ως επάγγελμα καταπληκτικό. Πάντοτε μου άρεσε.

Αnyway,μακάρι όλοι να βρούμε και να κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν. Αλλά είναι καλό να σκεφτόμαστε λίγο και την αποκατάσταση μετά. Αυτή είναι η άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά με τα μόρια να στα πει κάποιος άλλος καλύτερα γιατί δεν θυμάμαι...πάνε 8 χρόνια..
Αλλά το ειδικό μάθημα δεν μετράει όπως στην Αγγλική Φιλολογία, με 2 συντελεστή, μετράει κανονικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Καλά,sure. Αυτό είναι στα "άμεσα σχέδια" τους εδώ και πόσα χρόνια. Τεσπα. Καταλαβαίνω τι εννοείς,αλλά τα πράγματα είναι περίεργα γενικότερα στο θέμα της αποκατάστασης. Και πραγματικά είναι κρίμα,γιατί θεωρώ την Ψυχολογία υπέροχη επιστήμη και γενικότερα ως επάγγελμα καταπληκτικό. Πάντοτε μου άρεσε.

Αnyway,μακάρι όλοι να βρούμε και να κάνουμε πράγματα που μας αρέσουν. Αλλά είναι καλό να σκεφτόμαστε λίγο και την αποκατάσταση μετά. Αυτή είναι η άποψή μου.

Εμ βασικα ολες οι σχολες εχουν προβληματα στον τομεα της αποκαταστασης...Ειτε εισαι θεωρητικη,ειτε εισαι τεχνολογικη, ειτε θετικη...
Το θεμα ειναι να μην ψαχνουμε να γινουμε κατευθειαν διευθυντες και να παιρνουμε πρωτο μισθο 1500+ ευρω...
Νο!

βγαινουμε οφφ αλλα...:P

Στο Τμήμα Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης το ειδικο μαθημα 4000 δεν ειναι απο τα 18518 που ειναι η βαση?
Για να "περασω" ποσο πρεπει να γραψω στα αγγλικα? 3000 ? Αν γραψω 17000 χωρις το ειδικο μαθημα και γραψω 2000 ή 1500 στο ειδικο,περναω?

Στην Αγγλικη Φιλολογια ειναι 4000...Στη δημοσιογραφια 2000

https://www.stadiodromia.gr/arthra/aglfros_08_09/2009_05_10.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Thanx Θάλεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Και ελεγα ολα τοσο ροδινα ειναι... ? Τωρα θα πρεπει να γραψω 17500 στα σιγουρα,για να μπορεσω να πιασω τη σχολη.Τα αγγλικα δε νομιζω να ναι πια τοσο βατα ωστε να γραψω 2000 η 1500 εγω που χω χρονια να ασχοληθω. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Και ελεγα ολα τοσο ροδινα ειναι... ? Τωρα θα πρεπει να γραψω 17500 στα σιγουρα,για να μπορεσω να πιασω τη σχολη.Τα αγγλικα δε νομιζω να ναι πια τοσο βατα ωστε να γραψω 2000 η 1500 εγω που χω χρονια να ασχοληθω. :D

Μπορεις να βρεις θεματα πανελληνιων για τα αγγλικα και να δεις το επιπεδο!
Η κολλητη μου παντως κανει ιδιαιτερα γιατι τα βρηκε λιγο σκουρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεις να βρεις θεματα πανελληνιων για τα αγγλικα και να δεις το επιπεδο!
Η κολλητη μου παντως κανει ιδιαιτερα γιατι τα βρηκε λιγο σκουρα :P

Τα έχουν δυσκολέψει τόσο πολύ τα αγγλικά.....;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τα έχουν δυσκολέψει τόσο πολύ τα αγγλικά.....;:hmm::hmm:

Ε αυτη ειναι + επιπεδου Lower + εχει να τα "αγγιξει" τα αγγλικα 3 χρονια περιπου...Γι'αυτο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ε αυτη ειναι + επιπεδου Lower + εχει να τα "αγγιξει" τα αγγλικα 3 χρονια περιπου...Γι'αυτο :/:

Και εγώ με lower πήγα...Το οποίο είχα πάρει στην Α' Γυμνασίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Και εγώ με lower πήγα...Το οποίο είχα πάρει στην Α' Γυμνασίου...

Αααα μπραβοο :clapup:
Αυτη μπορει να ειναι + ντουγανι...η γλυκια μου! :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hydra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Λοιπον ειδα τα φετινα θεματα και δεν μου φανηκαν δυσκολα.Λιγο writing θα μπορουσα να εξασκησω μονος μου με διαφορα θεματα.1-2 θεματα το Σαββατοκυριακο.



Κατα τ'αλλα ευκολα μου φανηκαν με 2-3 σημεια που δεν τα θυμομουν τωρα,αλλα σαφως θα κανω καποια απαναλληψη σε γραμματικη και λεξιλογιο! :)
Μπορει φετος να βαλαν και ευκολα,παντως θα δω οταν γυρισω απο το φροντιστηριο και των αλλων χρονων,για να σχηματισω μια αποψη.
Speaking εχει?Γιατι δε βλεπω κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αααα μπραβοο :clapup:
Αυτη μπορει να ειναι + ντουγανι...η γλυκια μου! :redface: :P

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!

Δεν έχει προφορικά, μόνο αυτά τα γραπτά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Hydra δε ξέρω αν σε παρηγορεί αλλά εμείς της θετικής αμφιταλαντευόμαστε ανάμεσα σε 3 πεδία:s

Eγώ αν πήγαινα θεωρητική(στο παρατσάκ δε πήγα) θα διάλεγα διεθνείς σπουδές είτε πολιτικές επιστήμες χωρίς κιόλας να κάνω και αρκετό φροντιστήριο δεδομένου ότι οι φιλόλογοι του σχολείου μου είναι φοβεροί:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top