nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Βασικά όσοι τα τραγικοποιούν, απλά βλέπουν μαθηματικά και βγάζουν σπυριά είτε ήταν μαθητές των 10.000 είτε των 19.999 μορίων. Επίσης έχει περάσει η λάθος εικόνα ότι στο Μαθηματικό ή Εφαρμοσμένο Μαθηματικό κάνεις κάτι το ξεπερασμένο, δηλ., μαθηματικά μόνο. Ήθελα να ξέρω, όσοι μιλάνε για τα μαθήματα του Τμ.Μαθηματικών ή Εφ.Μαθηματικών, έχουν ιδέα τι μαθήματα διδάσκονται και σε πόσες επιστημονικές περιοχές δίνεται έυρος; Ή απλά το λένε για το λένε; Μην ξεχνάς ότι κάθε μάθημα σε ένα Τμ.Μαθηματικών ή Εφ.Μαθηματικών είναι μια ερευνητική περιοχή. Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά, όχι δηλ., να λύνεις ασκήσεις μόνο, όπως στο λύκειο, προχώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpelafon

Νεοφερμένος

Η mpelafon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ειτε δε το θεωρουν "σοβαρη" επιστημη που δεν δινει αρκετο πρεστιζ. Αστα. Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.
Ξερεις μηπως κατι σχετικα με τους τοπογραφους? Βασικα δε θελω να μου πεις μαθηματα κτλ γιατι το εχω ψαξει, θελω να μου απαντησεις στην ερωτηση που εκανα και πιο πανω αν σου ειναι ευκολο. Στην ουσια ο τοπογραφος παιρνει το τριποδο και μετραει? Επειδη εχω ακουσει μονο θεωρητικα τι κανει και θελω να καταλαβω και πρακτικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Δεν είναι σοβαρή επιστήμη τα Μαθηματικά; Δεν δίνει πρεστίζ σε τι; Πρεστίζ σε τι;

https://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=202510 ακούστε στο 01:14:12 όπου μιλάει ένας καθηγητής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών του Τμήματος Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών τηλεφωνικά στον δημοσιογράφο Άρη Πρωτοσάλτε στην σημερινή πρωϊνή ραδιοφωνική εκπομπή στην συχνότητα του Σκάϊ. Ακούστε τι λέει για την επιστήμη των Μαθηματικών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Δεν είναι σοβαρή επιστήμη τα Μαθηματικά; Δεν δίνει πρεστίζ σε τι; Πρεστίζ σε τι;

https://www.skai.gr/player/Radio/?MMID=202510 ακούστε στο 01:14:12 όπου μιλάει ένας καθηγητής Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Πατρών. Ακούστε τι λέει για την επιστήμη των Μαθηματικών...
Kαλε μου φιλε nPb, η κατασταση σου εχει φτασει στο αμην πια, μαλλον πρεπει να το κοιταξεις λιγο καλυτερα... Ο φιλος απο πανω ειπε απλα οτι πολλοι "παντογνωστες" δε θεωρουν σοβαρη επιστημη τα μαθηματικα και ΟΧΙ οτι δεν ειναι σοβαρη επιστημη!! Γιατι πρεπει να πιανεσαι απο καθε λεξη, να "προσβαλλεσαι" και στο τελος να μας διαφημιζεις και τη σχολη σου?? Δε λεω, τον πρωτο καιρο εδινες και καποιες πληροφοριες στους ενδιαφερομενους και ειχαν μια βαση οσα ελεγες, αλλα πλεον ολο αυτο εχει καταντησει φαυλος κυκλος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Μα λένε ασυναρτησίες...
Για καμία άλλη επιστήμη δεν λένε τέτοια πράγματα εδώ μέσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Μα λένε ασυναρτησίες...
Για καμία άλλη επιστήμη δεν λένε τέτοια πράγματα εδώ μέσα
Ναι ρε συ Νικο (αν θυμαμαι καλα το ονομα σου), αλλα παιδιακια 18 χρονων ειναι... Ο,τι ακουσουνε τριγυρω, αυτο θα βγουνε να πουνε και παραεξω!! Λογικο δεν ειναι?? Εσυ εχεις αναφερει απειρες φορες τη γνωμη σου για την επιστημη, την πανεπιστημιακη ζωη και το τι συμβαινει εξω απο την Ελλαδα, οποτε ειναι ασκοπο να επαναλαμβανεσαι... Οποιος ενδιαφερεται πραγματικα θα το ψαξει καλυτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν άκουσα κανέναν εδώ μέσα να έχει λάθος άποψη για κάποια άλλη επιστήμη (π.χ. ιατρική,...). Εκεί δηλαδή το ψάχνουν; Μην λες "παιδάκια 18 χρονών". Εδώ να δεις και παιδάκια 30 χρονών να μην έχουν ιδέα γιατί κάνουν διδακτορικό π.χ. πάνω στην φυσική ή στα μαθηματικά...

Αν θεωρείτε ότι κάπου υπερέβαλα, ζητάω συγγνώμη. Οι παρεμβάσεις μου γίνονται ανιδιοτελώς με αγνές προθέσεις, για να βοηθήσω στον αγώνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Απο την άλλη πλευρά με μαγεύει ο τίτλος του πολιτικού μηχανικού. Όλοι μιλάν για κύρος, μοναδικές εμπειρείες, γνωριμίες, γνώσεις και ενδεχομένως πιο σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση(αν λάβουμε υπ'οψιν ότι πρόκειται για ένα ''βαρύ'' πτυχίο)...... Ωστόσο μήπως είναι ενα επάγγελμα αρκετά δύσκολο για γυναίκα και ποσο μαλλον όταν δεν με ''ακολουθεί'' στον χώρο αυτο καμία οικογενειακή παραδοση;
Εαν αυτό που σε μαγεύει είναι απλά ο τίτλος και το κύρος του στην αγορά, άστο καλύτερα. Αν σε μαγεύει το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ του Πολιτικού μηχανικού, τότε ΝΑΙ με τα 1000. Να μην σε επηρεάζουν τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις για τις γυναίκες μηχανικούς. Προσωπικά γνωρίζω πολλές πετυχημένες γυναίκες πολιτικούς μηχανικούς (μια γνωστή εργάζεται στον Οργανισμό Σχολικών κτηρίων).
Τώρα αυτά που θα σου πω είναι απλά η γνώμη μου. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...Εσύ κάνεις αυτό που ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
Όντως το μαθηματικό τμήμα έχει πολλές διεξόδους (Οικονομικά, Πληροφορική, Τεχνητή νοημοσύνη κλπ κλπ). Από την άλλη το πτυχίο του Πολιτικού μηχανικού είναι πολύ γερό χαρτί και δεν πρέπει να το αγνοήσεις. Εχει πολλά επαγγελματικά δικαιωματα και παρα πολλά μεταπτυχιακά που σου ανοιγουν δρόμους στις κατασκευές. Και μην ξεχνας ότι οι Πολιτικοί μηχανικοί όπως και όλες οι θετικο-τεχνολογικές σχολές έχουν μαθηματικά στο πρόγραμμα σπουδών τους. Δηλαδή Μαθηματικά θα κάνεις ούτως ή άλλως.
Βέβαια αν σου αρέσει περισσότερο το μαθηματικό τότε να πας. Αλλά να είσαι σίγουρη για το τι θες πραγματικά. Ρίξε μια ματιά και στις σελίδες www.civil.ntua.gr (Πολιτικοί Μηχανικοί ΕΜΠ) , www.uoa.gr στο Μαθηματικό τμήμα να δεις και τα μαθήματα αναλυτικά και... καλή επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KonstantinaDian

Νεοφερμένος

Η KonstantinaDian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ είμαι ανάμεσα στο τμήμα επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου στην Αθήνα και στη Δημοσιογραφία και ΜΜΕ στη Θεσσαλονίκη.Το δεύτερο έχει πολ;y λιγότερα μόρια, αλλά τα πιάνω και τα δύο.Οι γονείς μου μού λένε να δηλώσω ως πρώτη επιλογή την Αθήνα επειδή έχει περισσότερα μόρια.Αυτό την κάνει και καλύτερη σχολή???Έχω κοιτάξει το πρόγραμμα των προσφερόμενων μαθημάτων και στα δύο, αλλά δε μπορώ να επιλέξω κάποιο...Επίσης έχω παρατηρήσει ότι στη Θεσαλλονίκη το τμήμα εχει 54 μαθητές, ενώ στην Αθήνα 120.Δεν επηρεάζει ο αριθμός των μαθητών τη διδασκαλία???????Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει και να μπορεί να με διευκολύνει.....pleassssssssssssssse heellpp!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstosasl

Νεοφερμένος

Ο xrhstosasl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βασικα ειναι το μονο κομματι της πληροφορικης που εχουμε γνωρισει (προγραμματισμος γενικα) γι αυτο!
Μαλλον για καποδιστριακο με βλεπω, εχει ενδιαφεροντα μαθηματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpelafon

Νεοφερμένος

Η mpelafon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μα λένε ασυναρτησίες...
Για καμία άλλη επιστήμη δεν λένε τέτοια πράγματα εδώ μέσα
Μην αρπαζεσαι , δεν ειπα οτι η επιστημη των μαθηματικων δεν ειναι σημαντικη. Καλως ή κακως ομως υπαρχουν αυτοι που εχουν και θα εχουν διαφορετικη αποψη και ειναι κ δικαιωμα τους . Για ολες τις επιστημες υπαρχει και ο αντιλογος , δεν θεωρω οτι πρεπει να θυμωνεις. Οπως κ να χει να σαι καλα για τις απαντησεις σου!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Δεν αρπάχτηκα. Απορώ που το συμπεραίνετε...

Τώρα θα αρπαχτώ...χαχαχαχαχ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpelafon

Νεοφερμένος

Η mpelafon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν είναι σοβαρή επιστήμη τα Μαθηματικά; Δεν δίνει πρεστίζ σε τι; Πρεστίζ σε τι;

Προσωπικα απο αυτο το σημειο . Οπως και να εχει σιγα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ειμαι αναμεσα σε τει μηχανολογιας και τει πολιτικων δομικων εργων....μου αρεσουν εξισου και τα 2...ποιο απο τα 2 θα με συμβουλευατε να δηλωσω πρωτο?ποιο εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christalion

Νεοφερμένος

Ο christalion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια ενας φιλος εβγαλε γυρω στα 4500-5000 μορια και ενδιαφερεται για μηχανολογος αυτοκινητων ή ηλεκτρολογος οικοδομων κυριως για αθηνα-πειραια υπαρχει κατι?
Ευχαριστω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Θελω να ασχοληθω με την ενεργεια.Ποιες σχολες ειναι ιδανικες για μενα?Ηλεκτρολογων και Μηχανολογων μονο μαλλον ετσι?Η πρωτη μου φαινεται ιδανικη γιατι εχει και υπολογιστες αλλα την δεν την πιανω μαλλον.Την δευτερη δηλ Μηχανολογων την πιανω μονο Κοζανη και για καλη μου τυχη εξεδικευεται στον ενεργιακο τομεα.Θα ηθελα επισης να μου πει καποιος αν θα κανω πολλα μαθηματα κατασκευαστικα-μηχανες πριν και μετα την επιλογη κατευθηνσης στην μηχανολογων,γιατι δεν μου πολυαρεσουν και δεν ξερω αν μπορω να τα αποφυγω.Επισης σε βαθμο δυσκολιας ποια ειναι ποιο δυσκολη απο αυτες τις 2 και κατα ποσο?
Ελπιζω να εξηγησα κατανοητα το διλλιμα μου.Ποια σχολη ειναι ιδανικη για μενα?Σε 2 μερες κανω μηχανογραφικο...

Καποιος που να ξερει να μου απαντησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luci_7

Νεοφερμένος

Ο Luci_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπέρα ...ρε παιδιά σε περίπτωση που δηλώσω ως πρώτη επιλογή μια σχολη την οποια δεν την πιάνω με βάση τα μόρια που έχω βγάλει(δημοσια διοίκηση παντείου) ...αλλα χρειάζεται να πέσει η βάση της ..και ως δεύτερη επιλογή βάλω μια σχολη που την πιάνω(πολιτικές επιστήμες παντείου) ...υπάρχει πιθανότητα να χάσω και τις δυο ???? ποια είναι τα κριτήρια εισαγωγής ??????:/::/::/::/::/::/::/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ειμαι αναμεσα σε τει μηχανολογιας και τει πολιτικων δομικων εργων....μου αρεσουν εξισου και τα 2...ποιο απο τα 2 θα με συμβουλευατε να δηλωσω πρωτο?ποιο εχει καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση?
To TEI δομικών έργων έχει μεγάλη επαγγελματική αποκατάσταση απ' όσο ξέρω επομένως αν σου αρέσουν και τα δύο το ίδιο, τότε βάλε αυτό. Είναι από τα πολύ καλά ΤΕΙ. Καλύτερο και από πολλά τμήματα ΑΕΙ...

καλησπέρα ...ρε παιδιά σε περίπτωση που δηλώσω ως πρώτη επιλογή μια σχολη την οποια δεν την πιάνω με βάση τα μόρια που έχω βγάλει(δημοσια διοίκηση παντείου) ...αλλα χρειάζεται να πέσει η βάση της ..και ως δεύτερη επιλογή βάλω μια σχολη που την πιάνω(πολιτικές επιστήμες παντείου) ...υπάρχει πιθανότητα να χάσω και τις δυο ???? ποια είναι τα κριτήρια εισαγωγής ??????:/::/::/::/::/::/::/::/::/::/:
Γειααααααα! Βάζεις τις σχολές με την σειρά που τις προτιμάς. Η εισαγωγή σε μια σχολή εξαρτάται από τις θέσεις που έχει, την ζήτηση των μαθητων και μετά τη βαθμολογία. Δηλαδή μπορεί να πιάσεις τη Δημόσια διοίκηση δεν αποκλείεται αν η σχολή για να καλύψει τις θέσεις πάρει και υποψήφιους με πιο χαμηλή βαθμολογία αλλά αν έχουν δηλώσει πολλοί την ίδια σχολή, όταν καλυφθούν όλες οι θέσεις το σύστημα σε πηγαίνει στη 2η επιλογή σου. Αν πάλι και σε αυτή οι θέσεις έχουν καλυφθεί από άλλους που τη δήλωσαν και έχουν μεγαλύτερη βαθμολογία από σενα τοτε το συστημα σε παει στην επόμενη επιλογή σου κ.ο.κ. Ετσι πηγαίνει... Οπότε εσύ βάζεις τις σχολές με τη σειρά που θες γιατί δεν ξέρεις πως ακριβως θα κινηθούν οι βάσεις. Μπορεί να την πιάσεις μπορεί και όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luci_7

Νεοφερμένος

Ο Luci_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειααααααα! Βάζεις τις σχολές με την σειρά που τις προτιμάς. Η εισαγωγή σε μια σχολή εξαρτάται από τις θέσεις που έχει, την ζήτηση των μαθητων και μετά τη βαθμολογία. Δηλαδή μπορεί να πιάσεις τη Δημόσια διοίκηση δεν αποκλείεται αν η σχολή για να καλύψει τις θέσεις πάρει και υποψήφιους με πιο χαμηλή βαθμολογία αλλά αν έχουν δηλώσει πολλοί την ίδια σχολή, όταν καλυφθούν όλες οι θέσεις το σύστημα σε πηγαίνει στη 2η επιλογή σου. Αν πάλι και σε αυτή οι θέσεις έχουν καλυφθεί από άλλους που τη δήλωσαν και έχουν μεγαλύτερη βαθμολογία από σενα τοτε το συστημα σε παει στην επόμενη επιλογή σου κ.ο.κ. Ετσι πηγαίνει... Οπότε εσύ βάζεις τις σχολές με τη σειρά που θες γιατί δεν ξέρεις πως ακριβως θα κινηθούν οι βάσεις. Μπορεί να την πιάσεις μπορεί και όχι...
Σε ευχαριστώ... τα' χω ψιλοπαίξει λίγο με αυτό το θέμα ....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
ποσα μόρια βγάλατε και που θέλετε να περάσετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top