rex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

ChazyChaz

Νεοφερμένος

Ο ChazyChaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω και γω κατι παιδια....
Ποια σχολη πιστευεται πως ειναι καλυτερη, Αρχειονομιας και βιβλιοθηκονομιας η Πληροφορικης και μμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freedom_

Νεοφερμένος

Η Freedom_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Πληροφορικής και ΜΜΕ.

αλλά και για βιβλιοθηκονομία έχω ακουσει καλές προοπτικές..
Απλα προσωπικά της Πληροφορικής μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgkolfis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kgkolfis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Πληροφορικής και ΜΜΕ.

αλλά και για βιβλιοθηκονομία έχω ακουσει καλές προοπτικές..
Απλα προσωπικά της Πληροφορικής μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον. :)



από το ΤΕΙ βιβλιοθηκονομίας και συστημάτων πληροφόρησης τι βγαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleeinos

Νεοφερμένος

Ο Eleeinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπόν...όντως με τόσα μόρια που βγαλες,δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις!..άφησε κατά μέρος το οικογενειακό περιβάλλον,αν δε σου αρέσει το αντικείμενο μην το σκέφτεσαι καν.Αλλά και το ΗΜΜΥ ή οι Πολιτικοί Μηχανικοί μήπως είναι θέληση του περίγυρου κι όχι δικιά σου;Γι αυτό πρώτα δες τι δουλειά θες να κάνεις και μετά επέλεξε τη σχολή σου.Μην κάνεις αυτό που κάνουν οι περισσότεροι,δηλαδή να επιλέξεις πρώτα τη σχολή και μετά πεις "α,αυτή τη δουλειά θα κάνω".
Βέβαια η δική σου περίπτωση είναι βολική,γιατί αν στο μέλλον μετανιώσεις για τη σχολή που θα δηλώσεις,κάνεις 10% και μπαίνεις πάαααλι σε όποια άλλη θες!!!
-----------------------------------------
Και κάτι άλλο:Λες ότι η ενασχόληση με τους υπολογιστές δεν προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο,ενώ η ιατρική ναι.Η Βιοϊατρική Ηλεκτρονική άλλα μας λέει.Όλες οι δουλειές (εκτός απ' τους εμπόρους ναρκωτικών και τους δουλέμπορους:P:P) προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο.Απλά σαν γιατρός φαίνεσαι περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bano

Νεοφερμένος

Ο bano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Γεια σε ολους.Πλησιαζει η ωρα να συμπληρωσω το μηχανογραφικο και ακομα δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω με τις σχολες.Εχω να ρωτησω αρκετα πραγματα και για να μην ανοιγω 100 θεματα θα ρωτησω εδω και ελπιζω να κατσει καποιος να διαβασει το ποστ μου:P


Λοιπον εχω βγαλει 15326 μορια στο 5ο πεδιο και 14131 στο 2ο και 4ο πεδιο και ολοι γυρω μου με εχουν ζαλισει να παω σε καμμια στρατιωτικη σχολη:(Εγω απο την αλλη με αυτα που εχω ακουσει για αυτες τις σχολες δεν νομιζω οτι θα μου αρεσε κατι τετοιο μονο και μονο για τον μισθο οπως λενε ολοι.Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτες τις σχολες;

Μεσα στις επιλογες μου ειναι η διοικηση επιχειρησεων στην εδεσσα,η διοικηση τεχνολογιας στην ναουσα και οικονομικων επιστημων στην κρητη.Στην αρχη ελεγα να παω στην Κρητη αφου οι αλλες δυο επιλογες πιστευα οτι δεν θα ειχαν πολυ κοσμο και θα παθαινα καμμια καταθλιψη αλλα και παλι δεν ξερω.Εσεις τι λετε;Ποια σχολη απο αυτες εχει την καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση;Το τμημα διοικησης τεχνολογιας εχει αρχισει και μου φαινεται ενδιαφερον.Αν καποιος εχει και καποια αλλη σχολη να μου προτεινει ας το κανει:)

Κριμα που δεν μπορω να περασω καπου και να παρω μεταγγραφη αφου δεν ειμαι πολυτεκνος.....Α και να μην ξεχασω γιατι μπορει να χρειαστει αυτη τη στιγμη μενω μονιμα στην αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Γεια σε ολους.Πλησιαζει η ωρα να συμπληρωσω το μηχανογραφικο και ακομα δεν μπορω να αποφασισω τι θα κανω με τις σχολες.Εχω να ρωτησω αρκετα πραγματα και για να μην ανοιγω 100 θεματα θα ρωτησω εδω και ελπιζω να κατσει καποιος να διαβασει το ποστ μου:P


Λοιπον εχω βγαλει 15326 μορια στο 5ο πεδιο και 14131 στο 2ο και 4ο πεδιο και ολοι γυρω μου με εχουν ζαλισει να παω σε καμμια στρατιωτικη σχολη:(Εγω απο την αλλη με αυτα που εχω ακουσει για αυτες τις σχολες δεν νομιζω οτι θα μου αρεσε κατι τετοιο μονο και μονο για τον μισθο οπως λενε ολοι.Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτες τις σχολες;

Μεσα στις επιλογες μου ειναι η διοικηση επιχειρησεων στην εδεσσα,η διοικηση τεχνολογιας στην ναουσα και οικονομικων επιστημων στην κρητη.Στην αρχη ελεγα να παω στην Κρητη αφου οι αλλες δυο επιλογες πιστευα οτι δεν θα ειχαν πολυ κοσμο και θα παθαινα καμμια καταθλιψη αλλα και παλι δεν ξερω.Εσεις τι λετε;Ποια σχολη απο αυτες εχει την καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση;Το τμημα διοικησης τεχνολογιας εχει αρχισει και μου φαινεται ενδιαφερον.Αν καποιος εχει και καποια αλλη σχολη να μου προτεινει ας το κανει:)

Κριμα που δεν μπορω να περασω καπου και να παρω μεταγγραφη αφου δεν ειμαι πολυτεκνος.....Α και να μην ξεχασω γιατι μπορει να χρειαστει αυτη τη στιγμη μενω μονιμα στην αθηνα

Το θέμα είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Οι σχολές του 5ου πεδίου πάντως είναι σχετικά πιο εύκολες από 2ο και 4ο. Πιο μάθημα σου αρέσει στο σχολείο και ποια σιχαίνεσαι;Τι προτιμάς γενικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bano

Νεοφερμένος

Ο bano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι σου αρέσει να κάνεις. Οι σχολές του 5ου πεδίου πάντως είναι σχετικά πιο εύκολες από 2ο και 4ο. Πιο μάθημα σου αρέσει στο σχολείο και ποια σιχαίνεσαι;Τι προτιμάς γενικά;

Κοιτα μου αρεσαν αρκετα τα μαθηματικα γεν και κατ η αναπτυξη εφαρμογων φαινοταν πολυ ενδιαφερουσα και το αοθ σε καποιο βαθμο.Οσο για την φυσικη δεν τρελαινομουν και τοσο αλλα μαλλον φταιει οτι δεν ειχα ασχοληθει πολυ μαζι της κατα τα αλλα ειναι φοβερο μαθημα.Το τμημα διοικησης επιστημης στην ναουσα φαινεται αρκετα ελκυστικο αφου συνδυαζει και πληροφορικη και οικονομικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αμα δέν σου αρέσουν οι στρατιωτικές σχολές μήν το σκέφτεσαι καθόλου, τα χαρτιά για στρατό-αστυνομία τα έκανες?

να σε πιάσει κατάθληψη λόγο του λίγου κόσμου, το βρίσκο μάλλον απίθανο. ίσα ίσα με λίγα παιδιά θα κάνεις και καλήτερες παρέες και θα έχεις και την ηρεμία σου.

πολύ καλές σχολές είναι οι ασπετέ στην αθήνα (καθηγητές ηλεκτρολίας,ηλεκτρονικής κτλ) πολύ καλή αποκατάσταση, και άν ακόμή δέν βρείς δουλειά ώς καθηγητής, αυτά τα τεχνικά εππαγγέλματα είναι περιζήτητα στην αγορά εργασίας.

και η αστυφυλάκων(που θέλω εγώ) είναι καλή επιλογή, αλλα όπως είπα, άν δέν σε αρέσουν αυτά τα εππαγέλματα μήν το σκέφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Κοιτα μου αρεσαν αρκετα τα μαθηματικα γεν και κατ η αναπτυξη εφαρμογων φαινοταν πολυ ενδιαφερουσα και το αοθ σε καποιο βαθμο.Οσο για την φυσικη δεν τρελαινομουν και τοσο αλλα μαλλον φταιει οτι δεν ειχα ασχοληθει πολυ μαζι της κατα τα αλλα ειναι φοβερο μαθημα.Το τμημα διοικησης επιστημης στην ναουσα φαινεται αρκετα ελκυστικο αφου συνδυαζει και πληροφορικη και οικονομικα.....

Μαθηματικά γενικής - κατεύθυνσης και πληροφορική, δοκίμασε τμήμα Στατιστικής και Αναλογιστικής Σάμου. Ίσως να το πιάσεις. Έτσι όπως μου τα λες, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις. Τρομερή επαγγελματική αποκατάσταση (ο Αναλογιστής είναι πρώτο επάγγελμα στο κόσμο αυτή τη στιγμή), αλλά αφού σου αρέσουν αυτά τα τρία κανένα πρόβλημα. Καθόλου φυσική. Ουσιαστικά είναι μίγμα, μαθηματικών, χρηματοοικονομικών, πληροφορικής και στατιστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Bano φοιτώ στο τμήμα ΔΤ(Διοίκησης Τεχνολογίας). Το τμήμα παρόλο που βρίσκεται στην Νάουσα ανήκει στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Είμαι σίγουρη ότι θα σου αρέσει πάρα πολύ (σχετικά και με την περιγραφή που έκανες για τα μαθήματα που σου αρέσουν).
Τώρα ότι είναι λίγα άτομα και μπορεί να σε πιάσει κατάθλιψη δεν νομίζω γιατί είναι πολύ καλύτερα τους ξέρεις όλους και με καλή παρέα περνάς καλά όπου και αν βρίσκεται. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς και με την σχολή και να την παρακολουθείς κιόλας θα έχεις αρκετά πράγματα να κάνεις. Είναι μια πρόσκληση η σχολή όπως και να το κάνεις. Τα παιδιά στην σχολή είναι πολύ καλά το ένα με το άλλο, στις περισσότερες περιπτώσεις, και αρκετά κοντά.
Αν θες κάτι άλλο για το τμήμα και οποιαδήποτε απορία σου στην διάθεσή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bano

Νεοφερμένος

Ο bano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια.Ναι τα χαρτια για τις στρατιωτικες σχολες τα εχω κανει μπας και τελικα μου αρεσε κατι τετοιο αλλα καταλαβαινω οτι δεν θα το ηθελα και λεω να τις απορριψω.Οσο για την αλλη σχολη στην Σαμο δεν ειχα ακουσει τιποτα και θα το ψαξω λιγο περισσοτερο.Angel_angel θα σου στειλω πμ να ρωτησω μερικα πραγματα μην γεμισουμε το θεμα εδω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosAlonso

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά το πανεπιστήμιο της Διοίκησης Τεχνολογίας μόνο στην Νάουσα υπάρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antigoni_18

Νεοφερμένος

Η Antigoni_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Παιδιά το πανεπιστήμιο της Διοίκησης Τεχνολογίας μόνο στην Νάουσα υπάρχει?

Ναι ένα και καλό:) (Είναι πανεπιστημιακό τμήμα. Ανήκει στον σχηματισμό του Πανεπιστημίου Μακεδονίας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
καλα ρε τι σχολες λετε στο παιδι ;
μονο λογιστικη ξερετε και λοιπα τει ?
ξερετε μηπως τι διαμαντια χανει με αυτα που λετε ?
δες εδω αγορι μου σχολες .... :
https://fmesite.aegean.gr/

https://www.icsd.aegean.gr/

https://www.actuar.aegean.gr/

αυτες ειναι γνωστικα τρομερα ευρειες σχολες και με πολυ καλες προοπτικες !
πολλοι δεν τις ξερουν γιατι ξενιζονται απο το μερος οπου εδρευουν ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
καλα ρε τι σχολες λετε στο παιδι ;
μονο λογιστικη ξερετε και λοιπα τει ?
ξερετε μηπως τι διαμαντια χανει με αυτα που λετε ?
δες εδω αγορι μου σχολες .... :
https://fmesite.aegean.gr/

https://www.icsd.aegean.gr/

https://www.actuar.aegean.gr/

αυτες ειναι γνωστικα τρομερα ευρειες σχολες και με πολυ καλες προοπτικες !
πολλοι δεν τις ξερουν γιατι ξενιζονται απο το μερος οπου εδρευουν ....


Ο sotos ρώτησε συγκεκριμένα για τα τρία ΑΤΕΙ.Προσωπικά ανάμεσα σε Μηχανικούς Οικονομίας και ΤΕΙ Λογιστικής θα προτιμούσα το δεύτερο μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ο sotos ρώτησε συγκεκριμένα για τα τρία ΑΤΕΙ.Προσωπικά ανάμεσα σε Μηχανικούς Οικονομίας και ΤΕΙ Λογιστικής θα προτιμούσα το δεύτερο μαλλον.

συγκρινεις προοπτικες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
συγκρινεις προοπτικες ?

Συγκρίνω πρόγραμμα σπουδών.Μου φαίνεται περίεργο σε οικονομική σχολη να κανεις φυσική,χημεία και αλλα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
φυσικο ειναι , οπως γραφει στο αναλογο σαιτ :

Φιλοσοφία και Στόχοι


Το Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης ανήκει στη Σχολή Επιστημών της Διοίκησης του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Το Τμήμα βρίσκεται στη Χίο και ξεκίνησε τη λειτουργία του το ακαδημαϊκό έτος 2000-2001. Είναι πολυτεχνικό τμήμα, οι απόφοιτοι είναι διπλωματούχοι μηχανικοί, και η διάρκεια των σπουδών είναι πενταετής.

Το Τμήμα έρχεται να καλύψει τις ανάγκες της Νέας Οικονομίας με σύγχρονες ειδικότητες μηχανικών, ικανών να ανταποκριθούν στις προκλήσεις της Νέας Εποχής καθώς και στην έρευνα και προαγωγή της τεχνογνωσίας στους τομείς της:
Χρηματοοικονομικής Μηχανικής (Financial Engineering)
Διοίκησης Έργων και Λειτουργιών (Project & Operations Management)
Μηχανικής της Διοίκησης (Engineering Management)
Πληροφοριακά Συστήματα και Διαχείριση Επιχειρησιακών Διαδικασιών (Information Systems and Business Process Management)

Οι προαναφερόμενοι τομείς αποτελούν χώρους στους οποίους διεισδύουν όλο και περισσότεροι «νέου τύπου» μηχανικοί. Το Τμήμα Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης προσβλέπει στο να καλύψει αυτό το κενό της αγοράς εργασίας με στελέχη με πολύπλευρη εκπαίδευση, ικανά τα ανταποκριθούν άμεσα όχι μόνο στις τεχνικές, αλλά και στις αυξημένες οικονομικές και διοικητικές απαιτήσεις του επαγγέλματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω που χρειάζεται η Φυσικοχημεία.Επίσης οι απόφοιτοι δεν γράφονται στο ΤΕΕ απο όσο ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top