Sans-culotte

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sans-culotte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδιά είναι λίγο Off-topic...Είναι φυσιολογικό κάθε 2-3 βδομάδες να αλλάζω γνώμες για τις σχολές που θέλω να ακολουθήσω?
Είναι απόλυτα φυσιολογικό γενικότερα γιατί σε αυτές της ηλικίες δεν μπορείς να ξέρεις τι μπορεί να σε αρέσει. Είναι θέμα ηλικίας. Έπειτα, ο επαγγελματικός προσανατολισμός που δίνεται από την ελληνική πολιτεία είναι ανύπαρκτος. Γενικά, οι περισσότεροι φίλε μου επιλέγουν σχολή με βάρκα την ελπίδα πως θα τους αρέσει. Πόσα παιδιά πηγαίνουν ευελπίδων, ιατρική και νομική επειδή έβγαλαν πολλά μόρια και δεν μπορούσαν να αποφασίσουν αν ήθελαν πραγματικά να γίνουν στρατιωτικοί, γιατροί και δικηγόροι. Το ανακάλυψαν στην πορεία και είτε έφυγαν με 10% είτε τα παράτησαν είτε συνέχισαν με το ζόρι. Και δυστυχώς είναι αλήθεια πως αν δεν ασκείς κάποιο επάγγελμα που σου αρέσει, δεν θα είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος.
Προκειμένου να ξεκαθαρίζεις σιγά σιγά τις κλίσεις σου, σου προτείνω να ψάξεις να βρείς μέσω γνωστών της οικογένειάς σου άτομα με διάφορα επαγγέλματα. Αν μείνεις μια μέρα στο εργασιακό περιβάλλον με έναν μηχανικό, ένα γιατρό, ένα οικονομολόγο αυτό θα σε βοηθήσει σίγουρα αρκετά για να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα. Πιστεύω είναι η καλύτερη λύση και όχι κάποια τεστ τα οποία αντιμετωπίζουν θεωρητικά το ζήτημα του επαγγελματικού προσανατολισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Θα το ρωτήσω 3η φορά εδώ στο φόρουμ , και αυτή την φορά θέλω να το εμπεδώσω καλά..

Μου αρέσει ο προγραμματισμός.. Γενικώς έχω γνώση σε c++ ( έχω φτιάξει 2 προγράμματα που μετράνε ~50.000 κατεβάσματα ), αρκετή γνώση σε video editing, γνώση σε δημιουργία ιστοσελίδας και από του χρόνου θα αρχίσω να ασχολούμαι με game engines ( Συγκεκριμένα Unity 3D 4.0 ).. επίσης είναι ενδιαφέρον και ο κλάδος της ρομποτικής..

Άρα ποια σχολή πρέπει να στοχεύω? Δηλαδή ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧ/ΚΩΝ & ΜΗΧ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ τι σε βγάζει? υδραυλικό?( το ξέρω ότι δεν σε βγάζει υδραυλικό αλλά με αυτά τα εξάμηνα αυτό καταλαβαίνω).. πολλές φυσικές και ηλεκτρονικά βλέπω.. τι σχέση έχουν αυτά με προγραμματισμό? :confused:

Κάποιος? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Θα το ρωτήσω 3η φορά εδώ στο φόρουμ , και αυτή την φορά θέλω να το εμπεδώσω καλά..

Μου αρέσει ο προγραμματισμός.. Γενικώς έχω γνώση σε c++ ( έχω φτιάξει 2 προγράμματα που μετράνε ~50.000 κατεβάσματα ), αρκετή γνώση σε video editing, γνώση σε δημιουργία ιστοσελίδας και από του χρόνου θα αρχίσω να ασχολούμαι με game engines ( Συγκεκριμένα Unity 3D 4.0 ).. επίσης είναι ενδιαφέρον και ο κλάδος της ρομποτικής..

Άρα ποια σχολή πρέπει να στοχεύω? Δηλαδή ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧ/ΚΩΝ & ΜΗΧ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ τι σε βγάζει? υδραυλικό?( το ξέρω ότι δεν σε βγάζει υδραυλικό αλλά με αυτά τα εξάμηνα αυτό καταλαβαίνω).. πολλές φυσικές και ηλεκτρονικά βλέπω.. τι σχέση έχουν αυτά με προγραμματισμό? :confused:

Μιλάς για τους γνωστούς ΗΜΜΥδες. Έχουμε πολλούς εδώ, θα σου πουν για το αντικείμενό τους. Πάντως, επειδή και μένα ο αδερφός μου τέτοια που περιγράφεις ήθελε, πήγε σε κλασικό τμήμα "Πληροφορικής" και έκανε προγραμματισμό κλπ. Οι ΗΜΜΥ προσεγγίζουν πιο πρακτικά ζητήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
θέλω να απαντήσουν και "HMMYδες" να έχω και την γνώμη τους...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Aν θες να απαντήσουν μόνο Ημμυδες μη ρωτάς δημόσια,στείλτους ΠΜ.Κατά α άλλα συμφωνώ σε όλα με την τσούφου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Θα το ρωτήσω 3η φορά εδώ στο φόρουμ , και αυτή την φορά θέλω να το εμπεδώσω καλά..

Μου αρέσει ο προγραμματισμός.. Γενικώς έχω γνώση σε c++ ( έχω φτιάξει 2 προγράμματα που μετράνε ~50.000 κατεβάσματα ), αρκετή γνώση σε video editing, γνώση σε δημιουργία ιστοσελίδας και από του χρόνου θα αρχίσω να ασχολούμαι με game engines ( Συγκεκριμένα Unity 3D 4.0 ).. επίσης είναι ενδιαφέρον και ο κλάδος της ρομποτικής..

Άρα ποια σχολή πρέπει να στοχεύω? Δηλαδή ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧ/ΚΩΝ & ΜΗΧ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ τι σε βγάζει? υδραυλικό?( το ξέρω ότι δεν σε βγάζει υδραυλικό αλλά με αυτά τα εξάμηνα αυτό καταλαβαίνω).. πολλές φυσικές και ηλεκτρονικά βλέπω.. τι σχέση έχουν αυτά με προγραμματισμό? :confused:

Κάποιος? :/
πω,μπραβο σου! πως καταφερες μεχρι αυτη την ηλικια να μαθεις τοσα πραγματα?? (offtopic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Aν θες να απαντήσουν μόνο Ημμυδες μη ρωτάς δημόσια,στείλτους ΠΜ.Κατά α άλλα συμφωνώ σε όλα με την τσούφου.

τους οποίους πρέπει να τους βρώ ψάχνοντας ένα ένα τα τοπικ βλέπωντας κάτω από το avatar άμα πάνε HMMY?

πω,μπραβο σου! πως καταφερες μεχρι αυτη την ηλικια να μαθεις τοσα πραγματα?? (offtopic)

Λόγος που ξαναδίνω πανελλήνιες :redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μπες καλυτερα σε ενα φορουμ ΗΜΜΥ και ρωτα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
τους οποίους πρέπει να τους βρώ ψάχνοντας ένα ένα τα τοπικ βλέπωντας κάτω από το avatar άμα πάνε HMMY?

Δες εδώ και εδώ. Όλο και κάποιον θα βρεις. :D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silverdog

Δραστήριο μέλος

Ο silverdog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ημμυ πρεπει να πας εαν σε ενδιαφερει ο προγραμματισμος και η ρομποτικη.Ημμυ δεν σε κανει προγραμματιστη αλλα σου δινει πολλα εφοδια ωστε να ασχοληθεις μονος σου και εαν ασχοληθεις μπορεις να γινεις προγραμματιστης.ΠΟλλοι απο ημμυ εχουν καταληξει σε αυτον τον τομεα που ειναι στον ευρυτερο τομεα του Ημμυτη.

Ενναλακτικα για ρομποτικη μηχανολογος μηχανικος.
Ενναλακτικα για προγραμματισμο,τμημα πληροφορικης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Eνναλάκτικά???? Μα αν θέλει μόνο προγραμματισμό τι καλύτερο από καθαρο τμήμα csd? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Eνναλάκτικά???? Μα αν θέλει μόνο προγραμματισμό τι καλύτερο από καθαρο τμήμα csd? :confused:

Σίγουρα δεν λέω ότι δεν θέλω προγραμματισμό.. αλλά μήπως τα ΗΜΜΥ σου ανοίγουν πολλές περισσότερες διεξόδους από την σκέτη Πληροφορική? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Σίγουρα δεν λέω ότι δεν θέλω προγραμματισμό.. αλλά μήπως τα ΗΜΜΥ σου ανοίγουν πολλές περισσότερες διεξόδους από την σκέτη Πληροφορική? :hmm:
Άλλο ΗΜΜΥ και άλλο σχολη πληροφορικης,το πρωτο ασχολειται με hardware και το δευτερο με software.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Άλλο ΗΜΜΥ και άλλο σχολη πληροφορικης,το πρωτο ασχολειται με hardware και το δευτερο με software.

δεν μου κάθεται αυτό που λές γιατί έχω ένα φίλο που είναι στο ΗΜΜΥ πάτρας και κάνει και προγραμματισμό (software).. άρα δεν είναι αποκλειστικά hardware ή software...

Υ.Γ Πληροφορική σε ποιές πόλεις υπάρχουν? Μόνο θεσσαλονίκη στο ΑΠΘ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Αυτό που θα έπρεπε να ρωτάς είναι που ΔΕΝ έχει :P
www.mixanografiko.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
δεν μου κάθεται αυτό που λές γιατί έχω ένα φίλο που είναι στο ΗΜΜΥ πάτρας και κάνει και προγραμματισμό (software).. άρα δεν είναι αποκλειστικά hardware ή software...

Υ.Γ Πληροφορική σε ποιές πόλεις υπάρχουν? Μόνο θεσσαλονίκη στο ΑΠΘ?
Ολες οι σχολες που ασχολουνται με την τεχνολογια κανουν προγραμματισμο αυτο δεν παει να πει οτι ασχολουνται με το software...
τσεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Αυτό που θα έπρεπε να ρωτάς είναι που ΔΕΝ έχει :P
www.mixanografiko.gr

μόνο αυτές τις 3 βλέπω

338 Πληροφορικής ΠΑΝΕΠ Θεσσαλονίκη II,IV 58 14 16340 7 3 18097
339 Πληροφορικής ΠΑΝΕΠ Πειραιάς II,IV 117 26 14735 13 7 17386
340 Πληροφορικής ΠΑΝΕΠ Ιωάννινα II,IV 135 20 13534 15 8 16948

άμα περάσω στα Ιωάννινα (με 13534 μόρια) περνάω θεσσαλονίκη?
Η αδερφή μου σπουδάζει θεσσαλονίκη και ξαναέρχεται η ρύθμιση με τους αδερφούς (https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3389290&postcount=45).. με ποιάνει? :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
δεν μου κάθεται αυτό που λές γιατί έχω ένα φίλο που είναι στο ΗΜΜΥ πάτρας και κάνει και προγραμματισμό (software).. άρα δεν είναι αποκλειστικά hardware ή software...

Υ.Γ Πληροφορική σε ποιές πόλεις υπάρχουν? Μόνο θεσσαλονίκη στο ΑΠΘ?
Πανεπιστημια εχει στην Αθηνα, στην Κερκυρα, στα Γιαννενα και υπαρχει το csd στο Ηρακλειο.Ειναι πιθανο να υπαρχει και καμια αλλη σε κανα χωριο φυσικα.

Επισης να σε ενημερωσω οτι υπαρχει ΗΜΜΥ και στην πολη σου, αν οντως εισαι απο Χανια;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πανεπιστημια εχει στην Αθηνα, στην Κερκυρα, στα Γιαννενα και υπαρχει το csd στο Ηρακλειο.Ειναι πιθανο να υπαρχει και καμια αλλη σε κανα χωριο φυσικα.

Επισης να σε ενημερωσω οτι υπαρχει ΗΜΜΥ και στην πολη σου, αν οντως εισαι απο Χανια;)

εγώ γιατί δεν μπορώ να τα βρώ όλα αυτά?
έψαξα ΗΜΜΥ και βρήκα μόνο ξάνθη/σαλόνικα/πατρα.. έχετε κάποιο λινκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Dear Lord... https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/pedia/004.htm


Δε κοιτάς μόνο όσες λένε σκέτο πληροφορική έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top