Επιλογή πόλης φοίτησης

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
Όπως και να'χει, κι εγώ έχω πάρα πολύ καλές σχέσεις με τους δικούς μου και είμαι σίγουρος ότι θα είχα όσες ελευθερίες ήθελα στο σπίτι, αλλά αν ήταν να ξαναδιαλέξω, πάλι θα διάλεγα να σπουδάσω μακριά απ'το σπίτι.

exactly. αντε τώρα να θες να κάνεις τρελίτσες, να έχεις κλειδωθεί με την άλλον/η στο δωμάτιο αφού έχει προηγηθεί συζήτηση περί ανέμων και υδάτων με τους γονείς για το τυπικό της υπόθεσης, και να τρίζει το κρεβάτι. Όχι πε μου. Τι να κάνεις, ΤΙ!!!:P:P:P:P
Αρχική Δημοσίευση από faithplus1:
@dooo: ξέχασες το στάβλο με τα άλογα :P
και το αγαπημένο σου μεταφορικό μέσο, τον Ντορή το γαϊδουράκι ξέχασα:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
Και εγώ το ήθελα, αν και μου δόθηκε η ευκαιρία αργότερα στο μεταπτυχιακό. Μόλις τέλιωσε και γύρισα σπίτι, δε με χωρούσε ο τόπος...
2 Χρόνια μόνο!! Κρίμα.
Εγώ ήμουν 8 μαζί με δουλειά και κοντεύω να αυτοκτονήσω.
Περιμένω όμως που θα σταθεροποιηθεί η δουλειά μου, μέρος στην Αθήνα ή στην ΓΗ!!! και να πάω να το αγοράσω το σπίτι και αντί για ενοίκιο να πληρώνω δόσεις και να μου μείνει.
Ευτυχώς ξεκουμπίζονται άυριο για 20 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Περιμένω όμως που θα σταθεροποιηθεί η δουλειά μου, μέρος στην Αθήνα ή στην ΓΗ!!! και να πάω να το αγοράσω το σπίτι και αντί για ενοίκιο να πληρώνω δόσεις και να μου μείνει.

Για ρίξε και μια ματιά εδώ προτού κάνεις καμιά κίνηση:P

υπομονή. όταν κρίνεις ότι είσαι οκ με τη δουλειά, ξεκίνα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Για ρίξε και μια ματιά εδώ προτού κάνεις καμιά κίνηση:P

υπομονή. όταν κρίνεις ότι είσαι οκ με τη δουλειά, ξεκίνα
ΔαΚΡΥΑ!!! Καλά δεν θα το έκανα στο χύμα. Αλλά έχω ακούσει όταν είσαι ΙΚΑ ο τόκος είναι ο μισός.
Και βασικά εγώ σαν τακτική το σκέφτομαι για κάτι παλιό σχετικά να το αποπληρώσω γρήγορα και μετά να το νοικιάσω. Όλα αυτά είναι πολύ ωραία όμως, αλλά κάτσε να δούμε που θα σταθεροποιηθεί η δουλειά. ίσως να είναι και εξωτερικό.
Αλλά και με γονείς δεν αντέχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βασικά με κάλυψε η XRZ ....

Έζησα αρκετά χρόνια μόνη μου ... τόσα ώστε να το κάνει αρκετά δύσκολο το να προσαρμοστεί δίπλα μου κάποιος που ΔΕΝ ειχε ζήσει πριν μόνος....

Η ελευθερία που σου χαρίζει το να ζεις μόνος, δεν φτάνει ούτε κατα διάνεια την ελευθερία που μπορει να εχει ένα άτομο οταν ζει με τους γονεις του ΑΚΟΜΑ κι αν εχει τους ΤΕΛΕΙΟΥΣ γονεις....


Δε θα μπορούσα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να γυρισω πισω στους γονεις μου...
εχει τύχει περίοδος που έκανα 3 δουλειές για να τα φέρω βόλτα οικονομικά και δεν το μετάνοιωσα! Το προτιμούσα απ το να γυρίσω πίσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Δε θα μπορούσα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να γυρισω πισω στους γονεις μου...
εχει τύχει περίοδος που έκανα 3 δουλειές για να τα φέρω βόλτα οικονομικά και δεν το μετάνοιωσα! Το προτιμούσα απ το να γυρίσω πίσω!

Να μην νιώθω άσχημα δλδ που για να το πετύχω αυτήν την περίοδο κάνω 2 ε?:)


@Demelene: thx για τα καλά σου λόγια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Να μην νιώθω άσχημα δλδ που για να το πετύχω αυτήν την περίοδο κάνω 2 ε?:)


Μπα.... μάλλον έχεις λόγους να νοιώθεις και περήφανη για πάρτη σου ;)
Και να είσαι και σίγουρη ότι ειναι και οι γονεις σου... κι ας μην το ομολογουν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
Να μην νιώθω άσχημα δλδ που για να το πετύχω αυτήν την περίοδο κάνω 2 ε?:)

μπράβο σου. Άξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από dooo:
μπράβο σου. Άξια.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Μπα.... μάλλον έχεις λόγους να νοιώθεις και περήφανη για πάρτη σου ;)
Και να είσαι και σίγουρη ότι ειναι και οι γονεις σου... κι ας μην το ομολογουν ;)

Eυχαριστώ :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Και εγώ το έκανα στην Πάτρα!! Τώρα βέβαια είμαι ξανά με γονείς μετά θητεία αλλά που θα πάει.
Δεν το βλέπεις ώς πόσες δουλειές πρέπει να κάνεις για να μείνεις μόνο αλλά ότι δεν έχεις άλλη επιλογή. Εναλλακτική δεν υπάρχει.
Αλλά μάλλον βγήκαμε :offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki1386

Νεοφερμένος

Η sofaki1386 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν... κοίτα...

Εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερα να επιλέξεις να φοιτήσεις σε κάποια άλλη πόλη για να ζήσεις φοιτητική ζωή και να μάθεις να είσαι ''ανεξάρτητη''. Και πίστεψε, είναι σημαντικό να είσαι ''ανεξάρτητη'' ειδικά στην εποχή μας! Θα μάθεις καινούργια πράγματα και θα δέχεσαι τις συνέπειες των πράξεών σου... Με λίγα λόγια θα μάθεις να ζεις.
Να ξέρεις ότι όλοι αγαπάμε τους γονείς μας αλλά δεν θα είναι πάντα δίπλα μας. Αν πάλι υπάρχει οικονομικό ζήτημα, προσπάθησε να ζήσεις όσο γίνεται περισσότερο φοιτητική ζωή! Και ελπίζω οι γονείς σου να μην είναι πιεστικοί!!! :) :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι είναι 1000 φορές καλύτερα να περάσεις σε κάποια άλλη πόλη..σίγουρα οι δυσκολίες θα είναι πάρα πολλές -ειδικά στην αρχή..-,αλλά τα ωφέλη που θα πάρεις από όλη αυτή την εμπειρία είναι πολύ μεγαλύτερης βαρύτητας και θα τα καταλάβεις + θα τα βρεις μπροστά σου,αργότερα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
'Εχοντας ζήσει με γονείς και μόνη 1000 φορές μόνη!Έχεις την πλήρη ευθύνη για τον εαυτό σου!Μα την πλήρη!Παίρνεις απίστευτα μαθήματα...Άσε που γίνεσαι υδραυλικός, ηλεκτρικός και χίλια δυο!Άσε που άλλο ο προσωπικός χώρος του δωμματίου και άλλου ολόκληρου του σπιτιού και από την άλλη καταλαβαίνεις και την καημένη τη μανούλα τι τραβάει για να φέρει ένα σπίτι βόλτα :P

Δεν δίνεις λογαριασμό,δεν πέρνεις λογαριασμό!Έτσι απλά...δεν έχεις το άγχος να ειδοποιήσεις να κοιμηθείς αλλού ή να σκεφτείς να βγεις στις 3.00 το πρωί γιατί τότε κάπνισε την παρέα κι εσύ γουστάρεις!Άσε που και αν κάνεις σχέση μπορείς και να έχεις καθημερινά μια αγκαλιά όταν κοιμάσαι χωρίς να ψάχνεις δικαιολογίες να ξενοκοιμηθείς!Ή όπως είπε και το dooάκι κάνεις όπου θες σεξ χωρίς να σε πιάσει και κανένας στα πράσα...χωρίς να χρειάζεται να εξηγήσεις με ποιον είσαι,γιατί είσαι και τι συμβαίνει! :clapup:Μην πω για τους μαραθώνιους ταινιών και φιλοσοφικών συζητήσεων...:D

Γμτ..3 μήνες θα ειμαι σπίτι μου τώρα και νομίζω ότι θα τρελαθώ...αλλά υπομονή 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Οι φοιτητές της Αθήνας δεν ξέρουν τι πάει να πει φοιτητική ζωή!
Και στην Θεσσαλονίκη υπό συζήτηση. Τα μαγαζιά δεν κάνουν την φοιτητική ζωή.
Την φοιτητική ζωή την κάνει
Αρχική Δημοσίευση από songless_bird:
Εβγαινα εξω και αναγνωριζα τους φοιτητες. Εβλεπα γνωστους, γνωριζα πιο ευκολα ατομα. Αν δεν ηξερα καποια/καποιον που ηθελα να γνωρισω, ολο και καποιος γνωστος μου θα ηξερε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από diddle:
Εγώ πάλι πιστεύω ότι εξαρτάται από τις συνθήκες και τη νοοτροπία που επικρατεί στο σπίτι του καθενός..
Μιλώντας πάντα βαση της δικής μου οπτικής το προτιμώ και που μένω στην πολή μου, εδώ που πάντα μεγάλωσα και με τις ανέσεις που πάντα είχα και σκοπεύω να συνεχίσω να το κάνω παρόλο που υπάρχει και η οικονομική δυνατότητα και ετοιμο σπίτι όπου μπορώ να μείνω αν το θελήσω.

Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με το νοικοκυριό και με το μαγείρεμα μπορεί ανετα να το κάνει και σπίτι του δεν ειναι ανάγκη να ξενιτευτεί για να το κάνει. Βέβαια εκεί θα αναγκαστεί να το κάνει για να επιβιώσει ενώ στην άλλη περίπτωση βρίσκεται στη διακριτική ευχέρειά του.
Επίσης οταν κάποιος μπορεί να εχει την ανεξαρτησία του μένοντας σπίτι του,τον προσωπικό του χώρο,το προσωπικό του ωράριο,την προσωπική του ελευθερία, μπορεί να εκφραστεί ανετα και επιπλέον τόσες και τόσες αλλες παροχές πραγματικά δε βλέπω τον λόγο γιατί να μη μεινει με τους γονείς του. Δεν ταυτίζεται σε όλες τις περιπτώσεις η καταπίεση, η ενόχληση και η δυσφορία με το πατρικό μας σπίτι. Εντάξει το να δίνεις κάποια αναφορά σε ορισμένες περιπτώσεις για πρακτικούς κυρίους λόγους π.χ αν θα μεινεις σπίτι το βράδυ , αν θα γυρίσεις ξημερώματα, αν θα σε υπολογίσουν για φαγητό, αν θα εχεις καλεσμένους κλπ κλπ επιβάλλεται αλλά δε νομίζω ότι αποτελεί πρόβλημα.. Οσο για τη διαχείρηση των χρημάτων μπορεί να μάθει κ αλλιώς δεν ειναι ο μόνος τρόπος το να μενει κανεις μόνος του:hmm: . Πάντως δε θα ειχα πρόβλημα και μόνη μου να μένω αφού και με τη μαγειρική και με το νοικοκυριό καλά τα πάω(στην τελική παίρνεις και μια γυναικα βρε αδερφέ). Αυτό που θα με πείραζε και θα μου κόστιζε τρομερά και όντως θα με πειράξει αν κάποτε επιλέξω να μενω μονη μου είναι το ότι θα πρέπει να ζω ΜΟΝΗ μου!!Εκει ναι θα είχα τεράστιο πρόβλημα..Δεν ξερω αν θα το αντεχα!

πρεπει να εχεις ριζωσει για τα καλα σπιτι σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Demelene:
Οι φοιτητές της Αθήνας δεν ξέρουν τι πάει να πει φοιτητική ζωή!
Και στην Θεσσαλονίκη υπό συζήτηση. Τα μαγαζιά δεν κάνουν την φοιτητική ζωή.
Την φοιτητική ζωή την κάνει
Εβγαινα εξω και αναγνωριζα τους φοιτητες. Εβλεπα γνωστους, γνωριζα πιο ευκολα ατομα. Αν δεν ηξερα καποια/καποιον που ηθελα να γνωρισω, ολο και καποιος γνωστος μου θα ηξερε

μια απο τα ίδια
εκτός αυτό αν ζήσεις μόνος μαθαίνεις να είσαι πιο υπεύθυνος, να κάνεις καλή οικονομική διαχείρηση, να φροντίζεις μόνος τον εαυτό σου γιατί δεν έχεις την μαμα να τρέχει απο πίσω σου, ωριμάζεις και πολλά άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
μια απο τα ίδια
εκτός αυτό αν ζήσεις μόνος μαθαίνεις να είσαι πιο υπεύθυνος, να κάνεις καλή οικονομική διαχείρηση, να φροντίζεις μόνος τον εαυτό σου γιατί δεν έχεις την μαμα να τρέχει απο πίσω σου, ωριμάζεις και πολλά άλλα

Καλά bunny αυτό δεν λέει και τίποτα, γιατί ήξερα μια περίπτωση που ότι να ναι!
Απλά βοηθάει πολύ! Ξέρω άτομα που σπουδάσαν μόνοι και κουκουρούκου! Αλλά οι περισσότεροι που ξέρουν να πατήσουν γερά είναι αυτοί που ζήσαν μόνοι και ειδικά όσοι την βγάλαν και κάπως δύσκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ Αθήνα ήμουν και αν ήμουν πάλι 18, θα άλλαζα πόλη... ή χώρα... νωρίτερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
δεν εχω καθολου εμπειρια γμτ..... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Σε αλλη πολη ασυζητητι. Ειναι μια διαδικασια που σε κανει να σταθεις στα ποδια σου θελεις δε θελεις.
Πρεπει να εισαι υπευθυνος για την υγεια σου, το σπιτι σου, το φαι σου, τις σπουδες σου, τα λεφτα σου. Απ'την αλλη μπορεις να ξεσαλωνεις, να ξενυχτας, να τριγυρνας χωρις να δινεις σε κανεναν λογαριασμο.
Νομιζω το να μενεις στο σπιτι με τα γονιδια στην πολη σου, ειναι σαν να συνεχιζεις το σχολειο στο λιγο πιο ελαστικο. "Τριτο βραδυ που θα ξενυχτησεις??", και τετοια.
Εξαρταται πως βολευεται ο καθενας, η ανεση σου ή η ανεξαρτησια σου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top