Επιλογή μεταπτυχιακού

aristos777

Νεοφερμένος

Ο aristos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι φοιτητής της Δημόσιας Διοίκησης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Στο 3ο έτος ( όπου θα μπω ) στη σχολή μου επιλέγουμε κατεύθυνση. Η μία είναι των οικονομικών και η δεύτερη των θεσμών . Ξέρω πως αν επιλέξω την οικονομική κατεύθυνση , υπάρχουν περισσότερες προοπτικές εργασίας αλλά δεν μου αρέσουν καθόλου τα οικονομικά ούτε θα ήθελα να ασχοληθώ με κάποιο παρεμφερή επάγγελμα ( πχ λογιστής) . Για αυτό θα επιλέξω την κατεύθυνση των θεσμών , που το αντικείμενο τους μου φαίνεται πιο ενδιαφέρον ( έχει νομικά και διοικητικά μαθήματα) . Ωστόσο , ψάχνω να βρω ένα καλό μεταπτυχιακό, που θα μου δώσει κάποιες καλύτερες ευκαιρίες εργασίας. Απο θεωρητικά μεταπτυχιακά έχω βρει αυτό της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού στο οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και της ηλεκτρονικής διακυβέρνησης του πανεπιστημίου Αιγαίου που γίνεται διαδικτυακά .
1) γνωρίζει να μου πει κάποιος τις προοπτικές εργασίας για τα 2 αυτά μεταπτυχιακά και κατά πόσο είναι ρεαλιστικό να βρεις καλή δουλειά με αυτά ?
2) μπορεί κάποιος να μου πει αλλά θεωρητικά μεταπτυχιακά , και να μου αναλύσει το πρόγραμμα σπουδών τους που εργάζεσαι κλπ ?
 

Μαθητής του 15

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μαθητής του 15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 296 μηνύματα.
Αμα θες ΕΣΔΔΑ και σταθερό μίσθο χωρίς να κάνεις και πολλά τότε πήγαινε θεσμούς.

Άμα θες ανέληξη, καλύτερο μισθό και να δουλεύεις σκληρά αλλα δίκαια τότε πήγαινε οικονομικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aristos777

Νεοφερμένος

Ο aristos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αμα θες ΕΣΔΔΑ και σταθερό μίσθο χωρίς να κάνεις και πολλά τότε πήγαινε θεσμούς.

Άμα θες ανέληξη, καλύτερο μισθό και να δουλεύεις σκληρά αλλα δίκαια τότε πήγαινε οικονομικά.

Αμα θες ΕΣΔΔΑ και σταθερό μίσθο χωρίς να κάνεις και πολλά τότε πήγαινε θεσμούς.

Άμα θες ανέληξη, καλύτερο μισθό και να δουλεύεις σκληρά αλλα δίκαια τότε πήγαινε οικονομικά.
Κατανοώ ότι τα οικονομικά είναι καλύτερα από άποψη αποκατάστασης αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σαν αντικείμενο. Επιπλέον η ΕΣΣΔΑ είναι κάτι που απαιτεί χρόνο και χρήμα που εγώ δεν έχω να τα διαθέσω όποτε δεν θεωρώ οτι θα ήταν καλη επιλογη δεδομένου οτι είναι παρα παρα πολυ δύσκολο να εισαχθεις εκεί . Εγώ ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για μεταπτυχιακά που να μην έχουν οικονομικό αντικείμενο , αλλά θεωρητικό με πιθανότητες εύρεσης εργασίας μετά
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Απο θεωρητικά μεταπτυχιακά έχω βρει αυτό της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού στο οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Πολύ καλή επιλογή! Γενικά να ξέρεις όλα τα μάστερ του ΟΠΑ είναι καλά ακόμα και τα οικονομικά να σε ενδιέφεραν. Σίγουρα θα χρειαστείς και έναν καλό ΜΟ γιατί εκεί θα δεις άτομα από πολλά και διαφορετικά backround και από ευκολότερες σχολές από τη ΔΔ! (πχ παιδαγωγικά) . Επίσης κοίταξε να βρεις 2 τουλάχιστον καλές συστατικές και ειδικά αν έχεις μάθημα HR στη σχολή και το έχεις διδαχθεί καλό θα ήταν να πάρεις από τον αντίστοιχο καθηγητή! Η επαγγελματική αποκατάσταση στη διοίκηση ανθρωπίνων πόρων είναι πολύ καλή. Οι επαγγελματίες της διοίκησης ανθρωπίνων πόρων είναι σε υψηλή ζήτηση, καθώς οι επιχειρήσεις αναζητούν τρόπους να προσελκύσουν, να εκπαιδεύσουν και να διατηρήσουν ταλαντούχους εργαζόμενους.Σύμφωνα με το Bureau of Labor Statistics, η απασχόληση των επαγγελματιών της διοίκησης ανθρωπίνων πόρων αναμένεται να αυξηθεί κατά 7% από το 2020 έως το 2030! Οπότε είσαι σε καλό δρόμο

Υ.Γ Μια πτυχιακή με θέμα το ανθρώπινο δυναμικό θα βοηθούσε σίγουρα στην επιλογή σου στο μάστερ! Σκέψου το! Αξίζει μια πτυχιακή με θέμα το HR

Υ.Γ Τι μέσο όρο έχεις ;
Άμα θες ανέληξη, καλύτερο μισθό
Γιατί μωρέ το HR δεν έχει καλούς μισθούς; Μην τρελαθούμε τελείως! Στο Linkedin πάντως πιο πολλές θέσεις internship για HR και με λογικά κριτήρια παρά για consultant...
Ωραία τα οικονομικά αλλά άμα δεν τα κάνεις κέφι και πας για τα λεφτά...κλάφτα χαράλαμπε...
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Έχει υπόψη σου ότι στο μεταπτυχιακό του HR του ΟΠΑ υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός κυρίως επειδή υπάρχει άμεση απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Έτσι, είναι το μεταπτυχιακό του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με την μεγαλύτερη ζήτηση κάθε χρόνο.

Για να επιλεγείς για συνέντευξη πρέπει να έχεις πολύ καλό Μ.Ο. λόγω του ότι είσαι στην εν λόγω σχολή, πολύ καλές συστατικές και γενικά να φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο (π.χ. εργασία στη σχολή, προϋπηρεσία κ.α.) και σε νοιάζει ώστε να ξεχωρίσεις και να τους κάνεις να σε επιλέξουν για συνέντευξη.

Έχε υπόψη σου ότι είναι απαιτητικό ως προς τις ώρες φοίτησης, θα πρέπει να διαβάζεις διαρκώς και να πηγαίνεις στη σχολή και γενικά να ασχολεισαι αποκλειστικά με αυτό. Γι'αυτό εξάλλου λέγεται και πλήρους φοίτησης.

Ρίξε μια ματιά στο ωρολόγιο πρόγραμμα που αναρτάται στην ιστοσελίδα του μεταπτυχιακού όπως και στο βίντεο κάτω:

Όλα τα μεταπτυχιακά του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών έχουν καταξιωμένους καθηγητές και προσφέρουν γνώσεις καθώς και κύρος, το μόνο σίγουρο. Οπότε τα χρήματα που θα δώσεις ως τέλη φοίτησης, να είσαι σίγουρος ότι θα τα αξίζουν και με το παραπάνω.
 

aristos777

Νεοφερμένος

Ο aristos777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχει υπόψη σου ότι στο μεταπτυχιακό του HR του ΟΠΑ υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός κυρίως επειδή υπάρχει άμεση απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Έτσι, είναι το μεταπτυχιακό του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με την μεγαλύτερη ζήτηση κάθε χρόνο.

Για να επιλεγείς για συνέντευξη πρέπει να έχεις πολύ καλό Μ.Ο. λόγω του ότι είσαι στην εν λόγω σχολή, πολύ καλές συστατικές και γενικά να φαίνεται ότι έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο (π.χ. εργασία στη σχολή, προϋπηρεσία κ.α.) και σε νοιάζει ώστε να ξεχωρίσεις και να τους κάνεις να σε επιλέξουν για συνέντευξη.

Έχε υπόψη σου ότι είναι απαιτητικό ως προς τις ώρες φοίτησης, θα πρέπει να διαβάζεις διαρκώς και να πηγαίνεις στη σχολή και γενικά να ασχολεισαι αποκλειστικά με αυτό. Γι'αυτό εξάλλου λέγεται και πλήρους φοίτησης.

Ρίξε μια ματιά στο ωρολόγιο πρόγραμμα που αναρτάται στην ιστοσελίδα του μεταπτυχιακού όπως και στο βίντεο κάτω:

Όλα τα μεταπτυχιακά του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών έχουν καταξιωμένους καθηγητές και προσφέρουν γνώσεις καθώς και κύρος, το μόνο σίγουρο. Οπότε τα χρήματα που θα δώσεις ως τέλη φοίτησης, να είσαι σίγουρος ότι θα τα αξίζουν και με το παραπάνω.
Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση σου στο ερώτημα μου !! Το αντικείμενο του hr μου έχει φανεί και μένα ενδιαφέρον. Αρχικά έχω κάνει μάθημα hr στη σχολή μου όπου το έχω πάρει με 10 . Πιστεύεις πρέπει να έχω από κοντά τον καθηγητή, να τον ρωτήσω περαιτέρω πληροφορίες η να ζητήσω συστατική η να τον ρωτήσω αν μπορεί να με παραπέμψει σε κάποια εταιρεία πάρτ ταιμ για προϋπηρεσία?
Δεύτερον , όταν αναφέρεις για προϋπηρεσία που θα μπορούσα να εργαστώ πριν το μεταπτυχιακό ,ώστε να αποκόμισω κάποια εμπειρία ?
Τρίτον έχω μέσο όρο 6,5 λόγω των οικονομικών που με έχουν ρίξει. Σκοπεύω τα 2 επόμενα χρόνια να τον ανεβάσω
Αν έχω 7-7,5 είναι καλός η θεωρείται χαμηλός?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου !!!
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Αρχικά θέλω να σε ευχαριστήσω για την άμεση ανταπόκριση σου στο ερώτημα μου !! Το αντικείμενο του hr μου έχει φανεί και μένα ενδιαφέρον. Αρχικά έχω κάνει μάθημα hr στη σχολή μου όπου το έχω πάρει με 10 . Πιστεύεις πρέπει να έχω από κοντά τον καθηγητή, να τον ρωτήσω περαιτέρω πληροφορίες η να ζητήσω συστατική η να τον ρωτήσω αν μπορεί να με παραπέμψει σε κάποια εταιρεία πάρτ ταιμ για προϋπηρεσία?
Δεύτερον , όταν αναφέρεις για προϋπηρεσία που θα μπορούσα να εργαστώ πριν το μεταπτυχιακό ,ώστε να αποκόμισω κάποια εμπειρία ?
Τρίτον έχω μέσο όρο 6,5 λόγω των οικονομικών που με έχουν ρίξει. Σκοπεύω τα 2 επόμενα χρόνια να τον ανεβάσω
Αν έχω 7-7,5 είναι καλός η θεωρείται χαμηλός?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου !!!
Προϋπηρεσία δεν είναι απαραίτητο να έχεις, προφανώς όμως αν εργαστείς σε αυτόν τον τομέα θα έχεις ακόμα περισσότερες πιθανότητες να σε επιλέξουν. Μπορείς π.χ. μέσω της σχολής σου να κάνεις πρακτική, έστω και 3 μηνών αν δεν θες να δεσμευτείς ή αν δεν έχεις χρόνο. Έτσι θα δείξεις ότι έχεις ασχοληθεί και με το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες, ρώτα το γραφείο διασύνδεσης του Πανεπιστημίου σου. Σίγουρα θα σε κατατοπισουν, μάλιστα η πρακτική στις περισσότερες σχολές μετράει και ως μάθημα ελεύθερης επιλογής αν τη κάνεις παράλληλα με τις σπουδές σου.

Επίσης, να πάρεις οπωσδήποτε συστατική από τον καθηγητή σου που σου έκανε το αντίστοιχο μάθημα και πήρες 10. Επιδίωξε και συνάντηση μαζί του ώστε να του δείξεις ότι σε ενδιαφέρει πράγματι το μεταπτυχιακό στο HR και να σου δώσει εξαιρετική επιστολή, όχι τις κλασσικές που δίνουν οι περισσότεροι που είναι copy paste και αλλάζουν το όνομα. Μπορεί και η επιστολή να σε ξεχωρίσει από άλλους υποψηφίους.

Τέλος, ο μέσος όρος σίγουρα πρέπει να είναι πάνω από 7 δεδομένης της σχολής που είσαι. Γιατί αν ακούσεις στο βίντεο, λέει ότι ο μέσος όρος εξαρτάται από τη δυσκολία της σχολής. Σε μαθηματικό αν πάρεις 6 είσαι οκ, αλλά σε δημόσια διοίκηση, προσωπικά, θεωρώ πάνω από 7,5 για να έχεις καλές πιθανότητες να σε πάρουν στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Βέβαια, είναι όλα συγκριτικά, μπορεί να τύχουν υποψήφιοι που να έχουν κάνει αίτηση και να έχουν χαμηλότερο μέσο όρο ή υψηλότερο και να βρεθείς εντος με 6 ή εκτός με 7, δε το ξέρεις. Απλα δεδομένης της τεράστιας ζήτησης που έχει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, πιστεύω καλό είναι να έχεις πάνω από 7,5 και να έχεις και εξαιρετικές επιστολές για να αυξήσεις όσο δυνατόν περισσότερο να ξεχωρίσεις και να αυξήσεις τις πιθανότητες να σε καλέσουν από συνέντευξη, στην οποία θα πρέπει να τους δείξεις πόσο σε ενδιαφέρει το αντικείμενο και ότι είσαι πρόθυμος να μελετάς διαρκώς για να ασχοληθείς στο μέλλον εργασιακά με αυτό.

Καλή επιτυχία!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πλάκα κανεις;! Δεν το περίμενα καθόλου αυτό! Θα περίμενα να είναι στη 1η θέση το master του ΔΕΤ ( MSc in Management Science and Technology)
Και αυτό είναι ψηλά στις προτιμήσεις όπως και άλλα (π.χ. μάρκετινγκ, business analytics, MBA), αλλά το HR έχει τη πρωτιά από ότι έχω μάθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
@aristos777 για τσέκαρε και αυτ

https://bankfin.unipi.gr/msc-finlaw

136BD316-6B32-4A30-9EE8-B1D4B716F184.jpeg

Ιδιαιτερα οικονομικά δεν έχει και είναι καθαρά για αποφοίτους νομικής ή γενικού δικαίου στη κατηγορία που έμμεσα συγκαταλέγεσαι εσυ μέσω των μαθημάτων των θεσμών! Έχει καλά μαθήματα και μπορείς να βρεθείς σε καλή θέση κ με καλή δουλειά! 😉

Ιδαιτερα οικονομικά όπως τα έχει στο μυαλό σου δεν νομίζω να έχει παρα μονο 1 άντε 2 μαθήματα εισαγωγικά! Δεν είναι κακή σκέψη! Σκέψου το
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Νομίζω το HR είναι η καλύτερη επιλογή για 'σενα και δένει ωραία με το 1ο πτυχίο σου.
Σε όποιο πανεπιστήμιο και να πας, κοίτα να έχει πρακτική άσκηση την οποία φρόντισε να κάνεις σε μεγάλη εταιρία, μπορεί να σε κρατήσουν.
Αν ήμουν Αθήνα και με ενδιέφερε το HR ή ΟΠΑ θα πήγαινα ή Alba Graduate Business School (Πολύ δυνατό στα MBA και HR)
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Είμαι φοιτητής της Δημόσιας Διοίκησης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο. Στο 3ο έτος ( όπου θα μπω ) στη σχολή μου επιλέγουμε κατεύθυνση.
Ξέρω πως αν επιλέξω την οικονομική κατεύθυνση , υπάρχουν περισσότερες προοπτικές εργασίας
Για σοβαρές οικονομικές σπουδές το Παντειο ξέχασε το! Έχουν ανύπαρκτο ποσοτικό υπόβαθρο και υστερούν σε γνώσεις σε χρηματοοικονομικά κλπ Στην αγορά εργασίας σίγουρα υπερτερεί το οπα και το παπει χωρίς να λέω ότι οι άλλοι μένουν άνεργοι!
Απο θεωρητικά μεταπτυχιακά έχω βρει αυτό της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού στο οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών
Είναι πάρα πολύ καλό μάστερ αλλά θα χρειαστείς πολύ υψηλό μέσο όρο για να μπεις εκεί και σίγουρα δυνατες συστατικές επιστολές! Καλό θα ήταν να κάνεις κάποια πτυχιακή εργασία πάνω στο HR προκειμένου να αντισταθμίσεις έναν μέσο όρο μεταξύ 7-7,5 ! Μια πτυχιακή εργασία με βαθμό πάνω από 8,5 σίγουρα θα σου προσδώσει πολλά οφέλη!

Κατανοώ ότι τα οικονομικά είναι καλύτερα από άποψη αποκατάστασης αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρουν καθόλου σαν αντικείμενο.
Και να σε ενδιέφεραν δεν θα μπορούσες να κάνεις πολλά πράγματα δεδομένου του πρώτου σου πτυχίου! Καλύτερα HR !!
Αρχικά έχω κάνει μάθημα hr στη σχολή μου όπου το έχω πάρει με 10 . Πιστεύεις πρέπει να έχω από κοντά τον καθηγητή, να τον ρωτήσω περαιτέρω πληροφορίες η να ζητήσω συστατική η να τον ρωτήσω αν μπορεί να με παραπέμψει σε κάποια εταιρεία πάρτ ταιμ για προϋπηρεσία?
Μπράβο σου για το 10αρι και ναι να ζητήσεις συστατική! Τώρα για δουλειά λίγο δύσκολο γιατί οι καθηγητές στα "οικονομικά" τμήματα του Παντείου δεν είναι καταξιωμένοι στην Ελλάδα και δύσκολα έχουν σοβαρές επαφές με τις επιχειρήσεις!!
Τρίτον έχω μέσο όρο 6,5 λόγω των οικονομικών που με έχουν ρίξει. Σκοπεύω τα 2 επόμενα χρόνια να τον ανεβάσω
Αν έχω 7-7,5 είναι καλός η θεωρείται χαμηλός?
Κοίταξε για να φτάσεις το 6,5 να το κάνεις 7,5 θα πρέπει να ρίξεις τρελό διάβασμα και να γράφεις συνέχεια 8+ στα μαθήματα της κατευθυνσης (εκτός κ αν έχεις συντελεστές...εκεί αλλάζει το πράγμα)

Γενικά το 7,5 θεωρείται μέτριος προς καλός μέσος όρος! Για τέτοια μεταπτυχιακά θα ήταν προτειμότερο να έχεις όβερ 8 ! Πάρε πτυχιακή εργασία αν δεις ότι δεν φτάνεις το 7,5 ! Μια άριστη πτυχιακή με θέμα το HR θα σου δώσει μεγάλο πλεονέκτημα έναντι υπολοίπων
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Για σοβαρές οικονομικές σπουδές το Παντειο ξέχασε το! Έχουν ανύπαρκτο ποσοτικό υπόβαθρο και υστερούν σε γνώσεις σε χρηματοοικονομικά κλπ Στην αγορά εργασίας σίγουρα υπερτερεί το οπα και το παπει χωρίς να λέω ότι οι άλλοι μένουν άνεργοι!
Επιτελους λαμπει η αληθεια, για αυτο το εκτρωμα που καποτε ειχε ονομα και κυρος.
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Επιτελους λαμπει η αληθεια, για αυτο το εκτρωμα που καποτε ειχε ονομα και κυρος.
Το κύρος αλλάζει με τα χρόνια και συνήθως πηγαίνει με τη βάση της κάθε σχολής (όχι ο πάντα γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις) . Προσωπικά επειδή ο πατέρας μου είναι σε επιχειρήσεις 20+ χρόνια βλέπει πως οι απόφοιτοι του παντείου δεν προτιμούνται σε οικονομικές θέσεις και έχουν και limited επιλογές για μάστερ . Πχ ένας απόφοιτος δημόσιας διοίκησης θεωρώ απίθανο να γίνει δεκτός σε μάστερ Χρηματοοικονομικών λόγω της απουσίας σκληρού ποσοτικού υπόβαθρου! Γνωρίζω και manager από big four που μου έχει πει γενικά στην πιάτσα προτιμάνε αποφοίτους από ΑΣΟΕΕ ή ΠΑΠΕΙ (χωρίς να λέω ΞΑΝΑ ότι όλοι οι άλλοι θα μείνουν άνεργοι)
Πχ αν ο ένας έχει τελειώσει ΑΣΟΕΕ και συγκεκριμένα λοχρη η οδε και χειρότερο μ.ο να έχει τον προτιμάνε αν έχει και τα στοιχεία που θέλουμε στον χαρακτήρα του.πχ αν εσύ (όχι συγκεκριμένα εσυ..ξέρεις πως το λέω) έχεις 8 και είσαι από Πάντειο ένας που θα έχει 7 και πάνω στο ΟΠΑ και είστε τελείως ίδιοι στα υπόλοιπα σου έχει φάει την θέση για τον λόγο ότι καταρτίζεται πολύ καλύτερα μέσα στην σχολή πάνω στο αντικείμενο, λογικό είναι business school είναι το ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ

Απο κει και πέρα αν κάποιος από Πάντειο πχ θέλει να αναβαθμίσει το πτυχίο του μπορεί να το κάνει με ένα μάστερ σε κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο αλλά και πάλι θα έχει limited επιλογές... πχ αν θες να ασχοληθείς με Data Analysis και έχεις περάσει Δημόσια Διοίκηση δεν παίζει να σε δεκτούν στο ΟΠΑ για το μάστερ Applied Statistics (καλά για το MSc in Statistics ούτε λόγος-σε αυτό δύσκολα κάνουν άτομα κ απο ΣΕΜΦΕ δεκτά)

Για μένα να μιλήσω προσωπικά με βοήθησαν πολλοί καθηγητές μου στο να κάνω networking για το μάστερ μου στην Ολλανδία γιατί είχαν και τις ανάλογες επαφές...τις οποίες δύσκολα θα τις βρεις σε ένα τμήμα που ανήκει σε μη οικονομικό πανεπιστήμιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καποτε ειχε ονομα και κυρος.
Ναι τα χρόνια που η Ελλάδα βρισκόταν στα καλύτερα της οικονομικά ότι και να τελείωνες κάπου σε έχωναν...τώρα που άλλαξαν οι εποχές...φάνηκε και η αλήθεια
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Το κύρος αλλάζει με τα χρόνια και συνήθως πηγαίνει με τη βάση της κάθε σχολής (όχι ο πάντα γιατί υπάρχουν και εξαιρέσεις) . Προσωπικά επειδή ο πατέρας μου είναι σε επιχειρήσεις 20+ χρόνια βλέπει πως οι απόφοιτοι του παντείου δεν προτιμούνται σε οικονομικές θέσεις και έχουν και limited επιλογές για μάστερ . Πχ ένας απόφοιτος δημόσιας διοίκησης θεωρώ απίθανο να γίνει δεκτός σε μάστερ Χρηματοοικονομικών λόγω της απουσίας σκληρού ποσοτικού υπόβαθρου! Γνωρίζω και manager από big four που μου έχει πει γενικά στην πιάτσα προτιμάνε αποφοίτους από ΑΣΟΕΕ ή ΠΑΠΕΙ (χωρίς να λέω ΞΑΝΑ ότι όλοι οι άλλοι θα μείνουν άνεργοι)
Πχ αν ο ένας έχει τελειώσει ΑΣΟΕΕ και συγκεκριμένα λοχρη η οδε και χειρότερο μ.ο να έχει τον προτιμάνε αν έχει και τα στοιχεία που θέλουμε στον χαρακτήρα του.πχ αν εσύ (όχι συγκεκριμένα εσυ..ξέρεις πως το λέω) έχεις 8 και είσαι από Πάντειο ένας που θα έχει 7 και πάνω στο ΟΠΑ και είστε τελείως ίδιοι στα υπόλοιπα σου έχει φάει την θέση για τον λόγο ότι καταρτίζεται πολύ καλύτερα μέσα στην σχολή πάνω στο αντικείμενο, λογικό είναι business school είναι το ΟΠΑ/ΠΑΠΕΙ

Απο κει και πέρα αν κάποιος από Πάντειο πχ θέλει να αναβαθμίσει το πτυχίο του μπορεί να το κάνει με ένα μάστερ σε κάποιο οικονομικό πανεπιστήμιο αλλά και πάλι θα έχει limited επιλογές... πχ αν θες να ασχοληθείς με Data Analysis και έχεις περάσει Δημόσια Διοίκηση δεν παίζει να σε δεκτούν στο ΟΠΑ για το μάστερ Applied Statistics (καλά για το MSc in Statistics ούτε λόγος-σε αυτό δύσκολα κάνουν άτομα κ απο ΣΕΜΦΕ δεκτά)

Για μένα να μιλήσω προσωπικά με βοήθησαν πολλοί καθηγητές μου στο να κάνω networking για το μάστερ μου στην Ολλανδία γιατί είχαν και τις ανάλογες επαφές...τις οποίες δύσκολα θα τις βρεις σε ένα τμήμα που ανήκει σε μη οικονομικό πανεπιστήμιο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι τα χρόνια που η Ελλάδα βρισκόταν στα καλύτερα της οικονομικά ότι και να τελείωνες κάπου σε έχωναν...τώρα που άλλαξαν οι εποχές...φάνηκε και η αλήθεια
Συμφωνω απολυτα, ειδικα το τμημα της Δημοσιας Διοικησης το θεωρω εντελως αχρηστο. Κατευθυνση θεσμων πεθαινων στο δικαιο ανευ λογου...
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
ειδικα το τμημα της Δημοσιας Διοικησης το θεωρω εντελως αχρηστο.
Εξαρτάται πως το βλέπει κάποιος...

Αν κάποιος θέλει μετά να δώσει στη ΕΣΔΔΑ ναι αξίζει και με το παραπάνω ή αν θέλει κατατακτήριες νομική μετά
Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι σε πιο economics and Business με τίποτα...ή είναι πάρα πολύ δύσκολο λόγω της ανεπάρκειας γνώσεων που υπάρχει και της λίγης εμβάθυνσης των ζητημάτων που καίνε τις επιχειρήσεις και την οικονομία στα μαθήματα του τμήματος...

Ξέρω άτομα που τώρα είναι σε καλές θέσεις σε Big4 αλλά είτε αυτοί είχαν γονείς σε επιχειρήσεις και είχαν το λεγόμενο networking ( πολύ χοντρό βύσμα λέγεται αυτό) είτε δεν είχαν κανέναν αλλά χτύπησαν ΠΟΛΥ μεγάλη βαθμολογία πχ 8,5+ (μιλάω πάντα για οικονομικά βαριά)

Για το παιδί μια χαρά είναι το μάρκετινγκ κ το HR καλύπτει αυτούς τους πυλώνες το τμήμα αυτό,σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι αν θέλει κάποιος να γίνει πχ Financial Analyst
 

BlackPenBluePen

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 1,054 μηνύματα.
Συγνωμη για την ασχετη ερωτηση μα μονο εδω περα μπορουσα να σκεφτω οτι κολλαει.
Αμα καποιος σπουδάσει Βιολογία π.χ., μπορεί να κανει μεταπτυχιακό σε Χημεία (η νοσηλευτικη η γενικα σε μια σχολη απο το 3ο πεδιο) ή/και διδακτορικό?
Ποιό είναι το κριτήριο για να παει καποιος να κανει μεταπτυχιακό; Γιατί εχω δει καποιους που εχουν βγαλει φυσικο και μετα κανουν διδακτορικο σε φιλοσοφια ακομα και θεολογια, ενω ρωτωντας γνωστη μου λεει οτι πρεπει με καποιον τροπο να σχετίζονται.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,801 μηνύματα.
Αμα καποιος σπουδάσει Βιολογία π.χ., μπορεί να κανει μεταπτυχιακό σε Χημεία (η νοσηλευτικη η γενικα σε μια σχολη απο το 3ο πεδιο) ή/και διδακτορικό?
Ναι. Μεταξύ των θετικών επιστημών, σχεδόν όλοι μπορούν να κάνουν μεταπτυχιακά παντού. Από φυσικό σε βιολογία πχ.
Ποιό είναι το κριτήριο για να παει καποιος να κανει μεταπτυχιακό;
Κάθε μεταπτυχιακό ανακοινώνει μια λίστα που δείχνει ποιοι απόφοιτοι μπορούν να αιτηθούν. Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά flexible αλλά μερικά πράγματα δε μπορούν να γίνουν. Πχ από θεολογία σε βιολογικό. Ε κάπου ώπα. :P
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top