Επιλογή κατεύθυνσης στη Β' Λυκείου - δίλημμα

Anna-Mariaaa

Νεοφερμένος

Η Anna-Mariaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια εδώ και βρίσκομαι σε ένα δύσκολο δίλημμα. Μόλις τελείωσα την πρώτη λυκείου και έχω το πρόβλημα με την επιλογή κατεύθυνσης!
Έχοντας κάνει και επαγγελματικό προσανατολοσμό ξέρω πως λατρεύω την ιατρική αλλά σημαντικό ενδιαφέρον έχω και για την νομική η οποία βγήκε και δεύτερη. Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω τα θετικά αρχικά και έκανα καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντιστήριο σε αυτά τα μαθήματα, αλλά λόγω οικονομικών δεν μου δίνεται η δυνατότητα φοίτησης στην επαρχία οπότε καλούμε να περάσω Αθήνα πράγμα σχεδόν αδιανόητο με τα μόρια που έχει. Έχω σκεφτεί και ΣΣΑς που έχει λίγο χαμηλότερες βάσεις αλλά δεν μου αρέσει όπως και καμία άλλη σχολή σχεδόν από το τρίτο πεδίο. Αξίζει να υποθεί πως είμαι καλή μαθήτρια, αλλά έχω μεγαλύτερη κλίση στα θεωριτικά μαθήματα. Συλλογιζόμενη λοιπόν τις δυνατότητες μου στα θεωρητικά ακόμη και από καθηγητές αυτών των μαθημάτων που μου έχουν πει ότι μπορώ να περάσω νομική Αθήνας, προβληματίζομαι αρκετά! Ακόμα και αν πέρναγα νομική Θεσσαλονίκης ή Κομμοτηνής η παρακολούθηση δεν ειναι υποχρεωτική και έτσι θα παρακολουθούσα τα μαθήματα από Αθήνα που είναι σχεδόν αντίστοιχα και θα πήγαινα εκεί μόνο για εξεταστική ή θα με ενδιέφερε και ελάχιστα Ψυχολογίας! Οπότε θα ήμουν ευγνώμων να άκουγα τις συμβουλές σας αν αξίζει να πάω θετικά με σκοπό την ιατρική δείνοντας σίγουρα όχι μόνο μία φορά και μην γνωρίζωντας αν θα τα καταφέρω και ποτέ ή να πήγαινα θεωρητικά με σκοπό την Νομική που είμαι καλύτερη σε αυτά τα μαθήματα, μπορώ να κάνω και αυτό που προανέφερα αν περάσω επαρχία ή και να πάω Ψυχολογία, αλλά χωρίς να μου αρέσει τόσο!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια εδώ και βρίσκομαι σε ένα δύσκολο δίλημμα. Μόλις τελείωσα την πρώτη λυκείου και έχω το πρόβλημα με την επιλογή κατεύθυνσης!
Έχοντας κάνει και επαγγελματικό προσανατολοσμό ξέρω πως λατρεύω την ιατρική αλλά σημαντικό ενδιαφέρον έχω και για την νομική η οποία βγήκε και δεύτερη. Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω τα θετικά αρχικά και έκανα καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντιστήριο σε αυτά τα μαθήματα, αλλά λόγω οικονομικών δεν μου δίνεται η δυνατότητα φοίτησης στην επαρχία οπότε καλούμε να περάσω Αθήνα πράγμα σχεδόν αδιανόητο με τα μόρια που έχει. Έχω σκεφτεί και ΣΣΑς που έχει λίγο χαμηλότερες βάσεις αλλά δεν μου αρέσει όπως και καμία άλλη σχολή σχεδόν από το τρίτο πεδίο. Αξίζει να υποθεί πως είμαι καλή μαθήτρια, αλλά έχω μεγαλύτερη κλίση στα θεωριτικά μαθήματα. Συλλογιζόμενη λοιπόν τις δυνατότητες μου στα θεωριτικά ακόμη και από καθηγητές αυτών των μαθημάτων που μου έχουν πει ότι μπορώ να περάσω νομική Αθήνας, προβληματίζομαι αρκετά! Ακόμα και αν πέρναγα νομική Θεσσαλονίκης ή Κομμοτηνής η παρακολούθηση δεν ειναι υποχρεωτική και έτσι θα παρακολουθούσα τα μαθήματα από Αθήνα που είναι σχεδόν αντίστοιχα και θα πήγαινα εκεί μόνο για εξεταστική ή θα με ενδιέφερε και ελάχιστα Ψυχολογίας! Οπότε θα ήμουν ευγνώμων να άκουγα τις συμβουλές σας αν αξίζει να πάω θετικά με σκοπό την ιατρική δείνοντας σίγουρα όχι μόνο μία φορά και μην γνωρίζωντας αν θα τα καταφέρω και ποτέ ή να πήγαινα θεωριτικά με σκοπό την Νομική που είμαι καλύτερη σε αυτά τα μαθήματα, μπορώ να κάνω και αυτό που προανέφερα αν περάσω επαρχία ή και να πάω Ψυχολογία, αλλά χωρίς να μου αρέσει τόσο!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!
Εγώ θεωρώ πως πρεπει να βγάλεις για λίγο από το μυαλό σου τα μόρια και την πιθανοτητα να μην περασεις και να σκεφτείς ποιά επιλογή από αυτές που ανέφερες σε ενδιαφέρει περισσότερο. Με τί θα ήθελες να ασχοληθείς βρε παιδι μου επαγγελματικά στο μέλλον. Θέλω να πιστευω πως κάποια σχολή θα σε ενδιαφέρει λίγο περισσοτερο. Για να το πετυχεις αυτό τσέκαρε και τα προγραμματα σπουδών αν δε το έχεις κάνει ήδη και μετά αποφάσισε. Εφόσον λες είσαι καλή μαθητρια, αν διαβασεις και προσπαθήσεις νομίζω θα ανταπεξελθεις και στα μαθήματα της υγείας αν τελικά επιλέξεις ιατρική. Εκτός αν έχεις ατρανταχτες αποδείξεις ότι με τα θετικά δεν το έχεις πραγμα που δεν νομίζω να συμβαίνει :P
Γενικά παντως εγώ είμαι της άποψης: προσπάθησε να πετυχεις την 1η επιλογή που η καρδιά σου έχει καθορίσει.:)
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, είμαι καινούργια εδώ και βρίσκομαι σε ένα δύσκολο δίλημμα. Μόλις τελείωσα την πρώτη λυκείου και έχω το πρόβλημα με την επιλογή κατεύθυνσης!
Έχοντας κάνει και επαγγελματικό προσανατολοσμό ξέρω πως λατρεύω την ιατρική αλλά σημαντικό ενδιαφέρον έχω και για την νομική η οποία βγήκε και δεύτερη. Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω τα θετικά αρχικά και έκανα καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντιστήριο σε αυτά τα μαθήματα, αλλά λόγω οικονομικών δεν μου δίνεται η δυνατότητα φοίτησης στην επαρχία οπότε καλούμε να περάσω Αθήνα πράγμα σχεδόν αδιανόητο με τα μόρια που έχει. Έχω σκεφτεί και ΣΣΑς που έχει λίγο χαμηλότερες βάσεις αλλά δεν μου αρέσει όπως και καμία άλλη σχολή σχεδόν από το τρίτο πεδίο. Αξίζει να υποθεί πως είμαι καλή μαθήτρια, αλλά έχω μεγαλύτερη κλίση στα θεωριτικά μαθήματα. Συλλογιζόμενη λοιπόν τις δυνατότητες μου στα θεωριτικά ακόμη και από καθηγητές αυτών των μαθημάτων που μου έχουν πει ότι μπορώ να περάσω νομική Αθήνας, προβληματίζομαι αρκετά! Ακόμα και αν πέρναγα νομική Θεσσαλονίκης ή Κομμοτηνής η παρακολούθηση δεν ειναι υποχρεωτική και έτσι θα παρακολουθούσα τα μαθήματα από Αθήνα που είναι σχεδόν αντίστοιχα και θα πήγαινα εκεί μόνο για εξεταστική ή θα με ενδιέφερε και ελάχιστα Ψυχολογίας! Οπότε θα ήμουν ευγνώμων να άκουγα τις συμβουλές σας αν αξίζει να πάω θετικά με σκοπό την ιατρική δείνοντας σίγουρα όχι μόνο μία φορά και μην γνωρίζωντας αν θα τα καταφέρω και ποτέ ή να πήγαινα θεωριτικά με σκοπό την Νομική που είμαι καλύτερη σε αυτά τα μαθήματα, μπορώ να κάνω και αυτό που προανέφερα αν περάσω επαρχία ή και να πάω Ψυχολογία, αλλά χωρίς να μου αρέσει τόσο!!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας!!
χωρις να θελω να ακουστω κακια, ελπιζω να εχεις δυσλεξια και να υπαρχουν αυτα τα ορθογραφικα αλλιως δεν ξερω αν κανεις για θεωρητικη..
 

Anna-Mariaaa

Νεοφερμένος

Η Anna-Mariaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
χωρις να θελω να ακουστω κακια, ελπιζω να εχεις δυσλεξια και να υπαρχουν αυτα τα ορθογραφικα αλλιως δεν ξερω αν κανεις για θεωρητικη..
Το έγραψα γρήγορα, ευχαριστώ για την επισήμανση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θεωρώ πως πρεπει να βγάλεις για λίγο από το μυαλό σου τα μόρια και την πιθανοτητα να μην περασεις και να σκεφτείς ποιά επιλογή από αυτές που ανέφερες σε ενδιαφέρει περισσότερο. Με τί θα ήθελες να ασχοληθείς βρε παιδι μου επαγγελματικά στο μέλλον. Θέλω να πιστευω πως κάποια σχολή θα σε ενδιαφέρει λίγο περισσοτερο. Για να το πετυχεις αυτό τσέκαρε και τα προγραμματα σπουδών αν δε το έχεις κάνει ήδη και μετά αποφάσισε. Εφόσον λες είσαι καλή μαθητρια, αν διαβασεις και προσπαθήσεις νομίζω θα ανταπεξελθεις και στα μαθήματα της υγείας αν τελικά επιλέξεις ιατρική. Εκτός αν έχεις ατρανταχτες αποδείξεις ότι με τα θετικά δεν το έχεις πραγμα που δεν νομίζω να συμβαίνει :P
Γενικά παντως εγώ είμαι της άποψης: προσπάθησε να πετυχεις την 1η επιλογή που η καρδιά σου έχει καθορίσει.:)
Σε ευχαριστώ πολύ!! Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών και σίγουρα ιατρική μου αρέσει πιο πολύ αλλά η αλήθεια είναι αγχώνομαι με τη χημεία...
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
ενταξει, κοιτα. περα απο το κακο σχολιακι που εκανα , μην δινεις σημασια . πρεπει να τα ζυγιζεις ολα. να πεις "εγω θελω αυτο.θα το πετυχω απο την χ κατευθυνση" και να βαλεις τα δυνατα σου να πετυχεις τον στοχο σου. ασε στην ακρη τις δυσκολιες και ολα αυτα και σκεψου πολυ προσεκτικα τι βλεπεις τον εαυτο σου να κανει σε 10-15 χρονια απο τωρα. προσεχε να μην το μετανιωσεις μονο εξαιτιας των συνθηκων
αυτα μονο ειχα να πω , ελπιζω να βγαλεις ακρη
Το έγραψα γρήγορα, ευχαριστώ για την επισήμανση!
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το έγραψα γρήγορα, ευχαριστώ για την επισήμανση!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σε ευχαριστώ πολύ!! Έχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών και σίγουρα ιατρική μου αρέσει πιο πολύ αλλά η αλήθεια είναι αγχώνομαι με τη χημεία...
Το αγχώνομαι από το δεν την καταφέρνω έχει μεγάλη διαφορά. Οπότε για μένα η επιλογή σου θα έπρεπε να είναι αυτονόητη. Αν το σκεφτείς άλλωστε οι περισσότεροι μαθητές είναι λίγο αγχωμενοι έστω και για ένα μάθημα της κατεύθυνσής τους. Ούτε εσυ ουτε εγώ αποτελούμε εξαίρεση. :)
 

Anna-Mariaaa

Νεοφερμένος

Η Anna-Mariaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το αγχώνομαι από το δεν την καταφέρνω έχει μεγάλη διαφορά. Οπότε για μένα η επιλογή σου θα έπρεπε να είναι αυτονόητη. Αν το σκεφτείς άλλωστε οι περισσότεροι μαθητές είναι λίγο αγχωμενοι έστω και για ένα μάθημα της κατεύθυνσής τους. Ούκαι πάλι!! Σου εύχομαιτε εσυ ουτε εγώ αποτελούμε εξαίρεση. :)
Συμφωνώ απόλυτα και σ'ευχαριστώ και πάλι! Εύχομαι να περάσεις και εσύ στην πρώτη σου επιλογή!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top