Επιλογή επαγγέλματος

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι μαθητρια β λυκειου θεωρητικης κατεύθυνσης. Δεν ξερω τι επάγγελμα να κανω γιατι ποτε δεν ειχα καποιο ενδιαφερον ή ταλέντο,παντως ξερω πως θελω να βγαζω πολλα λεφτα καθε μηνα γιατι θελω να αγορασω δικο μου σπιτι.Ζω σε μικρο νησι και δεν ξερω τι δουλεια θα μου προσεφερε τα χρηματα που θέλω.Να σπουδασω ,να παω σε ιεκ , να μαθω καποια τεχνη ή να κανω κατι χωρις σπουδές;...Πειτε μου την γνωμη σας.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Καλησπέρα, ειμαι μαθητρια β λυκειου θεωρητικης κατεύθυνσης. Δεν ξερω τι επάγγελμα να κανω γιατι ποτε δεν ειχα καποιο ενδιαφερον ή ταλέντο,παντως ξερω πως θελω να βγαζω πολλα λεφτα καθε μηνα γιατι θελω να αγορασω δικο μου σπιτι.Ζω σε μικρο νησι και δεν ξερω τι δουλεια θα μου προσεφερε τα χρηματα που θέλω.Να σπουδασω ,να παω σε ιεκ , να μαθω καποια τεχνη ή να κανω κατι χωρις σπουδές;...Πειτε μου την γνωμη σας.
Μικρο νησι ( ποσο μικρο?)...1ο πεδιο... και αγορα σπιτιου..χμμ ...δεν ξερω.
Τι θα ελεγες για 3ο πεδιο γιατρος , οδοντιατρος, φαρμακοποιος.?
ή 2ο πεδιο πολιτικος μηχανικος?
Απο ιεκ αισθητικος ισως? ζαχαροπλαστης?
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν γίνεται να αλλαξω κατεύθυνση και δεν θελω επισης,μιλαω για 16-20 χιλιάδες κατοίκους
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Δεν γίνεται να αλλαξω κατεύθυνση και δεν θελω επισης,μιλαω για 16-20 χιλιάδες κατοίκους
Λογικο ..δεν μπορεις να αλλαξεις ..δεν ειναι φουτερ το πεδιο.
Ε 16 χιλιαδες ειναι μεγαλη πολη αλλα οχι τοσο μεγαλη για την ευελιξια πολλων επαγγελματων.
Απο πανεπιστημια θα ελεγα πολιτισμικης τεχνολογιας μυτιληνης και αναλογες σχολες να κανεις sites .. καθε ενα καταστημα θελει site πλεον και θελει και φροντιδα -ανανεωση.. Εσυ θα ξερεις το κατι παραπανω σε αυτο απο τον οποιο κομπιουτερα και θα τα κανεις πιο μουρατα. Θα πουλας αρχικη δημιουργεια και ανανεωση με βαση ετησιο συμβολαιο. Και δεν θελει εξολπισμο και ενοικια γραφειων. Τα συμβολαια φερνουν τα χρηματα.
Απο ιεκ οπως είπα αισθητικη... ζαχαροπλαστικη οχι... υπαρχουν πολλα.
Λογιστικη οχι υπαρχουν πολλοι και θα χτυπηθει απο την τεχνικη νοημοσυνη
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Αυτο το επάγγελμα δηλαδη εχει χρήματα;;Θελω κατι σιγουρο γι αυτό ρωτάω μην σπουδασω και μεινω άνεργη.Ελεγα για ψυχολόγος αλλα ειναι δυσκολο και στο νησι υπάρχει μια μόνο δεν νομίζω να πιασει δηλαδη απλα θα ελεγα μαζι με την δημιουργία ιστοσελίδων θα μπορουσα να κανω κανα κερι ή κεραμικα για εξτρα χρήματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Αυτο το επάγγελμα δηλαδη εχει χρήματα;;Θελω κατι σιγουρο γι αυτό ρωτάω μην σπουδασω και μεινω άνεργη
Οχι καλη μου τιποτα δεν εχει εγγυηση χρηματων και επιτυχιας εκτος απο τα κρατικοδιαιτα με κλεψι κλεψι.
Απλα δεν ειναι γνωστος πολυ ο δρομος αυτος και τα καλα δημιουργικα sites ειναι θα ειναι μαστ πλεον.. το ξερεις αυτο και το ψαχνεις και εσυ.
Προσεξε ενα παραδειγμα... εσυ εχεις αποφασισει οτι θα πας να παρεις lip stik απο εκεινο το μαγαζι που συνηθως πας ..αλλα πριν πας το ψαχνεις στο κινητο να δεις τι Εχει και κρητικες ..ασχετα αν απο εκει θα παρεις σιγουρα..
Ποσο μαλλον οταν θα ελεγξεις 2-3 τετοια.
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εντάξει, ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Εγω που το εψαξα βλεπω πως ειναι της μοδας αυτη η δουλεια και εχει καλο μισθο ,και παλι το βλεπω μεχρι του χρόνου.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν σίγουρες δουλειές πλέον, ξέχνα το αυτό το πράγμα.
Και εαν θες να βγάλεις λεφτά, τότε μην σπουδάσεις. Τουλάχιστον όχι εαν δεν ξέρεις πως ακριβώς οι σπουδές μπορεί να σου φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

Εστίασε σε επαγγέλματα όπως αυτά που σου επισήμανε ο Γιάννης του στυλ Ζαχαροπλαστική ή ξέρω'γω αισθητική.

Η ψυχολογία που είπες είναι καλή σκέψη, και το γεγονός οτι στο νησί υπάρχει μόνο μια ψυχολόγος είναι υπέρ σου, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο με 20k πληθυσμό θα είχες αρκετή πελατεία. Και επειδή στο νησί όλοι γνωρίζονται λίγο πολύ, ίσως να είναι και λίγο ταμπού το να επισκεφθεί κάποιος ψυχολόγο, οπότε ενδεχομένως να χρειαζόταν να μετακομίσεις.
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εχουμε πολλους ζαχαροπλαστες και αισθητικους δεν θα πιασει ,για ψυχολογος αφου ειμαστε 20κ εγω χρειαζομαι κοντα στους 70 πελατες αν βαλω πχ 35 ευρω με 9-10 ραντεβου την μερα τοτε θα εχω πολλα χρηματα ,ισως πετυχει αυτο τωρα που το σκέφτομαι, 20κ 70 ατομα πιστευω θα μπορουσαν να ερθουν σε εμενα αλλα και παλι δεν ξερω χρειαζομαι την γνωμη των αλλων να πω την αλήθεια
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εχουμε πολλους ζαχαροπλαστες και αισθητικους δεν θα πιασει ,για ψυχολογος αφου ειμαστε 20κ εγω χρειαζομαι κοντα στους 70 πελατες αν βαλω πχ 35 ευρω με 9-10 ραντεβου την μερα τοτε θα εχω πολλα χρηματα ,ισως πετυχει αυτο τωρα που το σκέφτομαι, 20κ 70 ατομα πιστευω θα μπορουσαν να ερθουν σε εμενα αλλα και παλι δεν ξερω χρειαζομαι την γνωμη των αλλων να πω την αλήθεια

Υπάρχουν και οι Online συνεδρίες, μη το ξεχνάς αυτό.
Ειδικά οι Έλληνες του εξωτερικού κάνουν Online συνεδρίες με ψυχολόγους απο Έλλάδα, γιατί όσο καλά και να ξέρεις τη γλώσσα της χώρας που είσαι, στη μητρική σου εκφράζεσαι καλύτερα.

Επίσης παιδαγωγικό/νηπιαγωγών θα σου άρεσε; Λεφτά πολλά δε θα βγάλεις, αλλά απαξ και δηλώσεις το νησί που είσαι, θα σε πάρουν σίγουρα (δε δηλώνουν πολλοί νησιά)
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Εχουμε πολλους ζαχαροπλαστες και αισθητικους δεν θα πιασει ,για ψυχολογος αφου ειμαστε 20κ εγω χρειαζομαι κοντα στους 70 πελατες αν βαλω πχ 35 ευρω με 9-10 ραντεβου την μερα τοτε θα εχω πολλα χρηματα ,ισως πετυχει αυτο τωρα που το σκέφτομαι, 20κ 70 ατομα πιστευω θα μπορουσαν να ερθουν σε εμενα αλλα και παλι δεν ξερω χρειαζομαι την γνωμη των αλλων να πω την αλήθεια
Η καλύτερος ψυχολογος ειναι το ιδιο το νησι ,ο ηλιος και η θαλασσα ,οι καλημερες που λες και κυριως η πιο οικονομικη ζωη. Οποτε τι πελατες?...και φυσικα η ντροπη ειναι εμποδιο οπως λεει ο samael.. H ψυχολογια ειναι σπορ της αδυσώπητης μεγαλουπολης και του μεγαλου πλουτου.
Η αμερικη εισήγαγε την ψυχολογια και την εχει για μοδα ... αυτοι εχουν μονιμο τον δικηγορο για να πλακωνοντε και τον ψυχολογο εβδομαδιαιο για να ακουν καποιο ηρεμο ανθρωπινο λογο .
Εσυ θα τον ακουσεις (δωρεαν) απο την κουτσομπολα την γειτονισα η οποια θα σε θαψει μετα αλλα δεν εχει σχεση..το καλο το πηρες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,733 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν πας να σπουδάσεις με το σκεπτικό "θα πάω να σπουδάσω για να γίνω πλούσια".
Όσο κλισέ και εάν ακουστεί αυτό, πανεπιστήμιο πας ώστε να εμβαθύνεις σε ένα αντικείμενο που σου αρέσει και για να ανοίξει το μυαλό σου.
Μη με παρεξηγήσεις - το κίνητρό σου να βγάλεις χρήματα δεν είναι ούτε κατακριτέο ούτε απαραίτητα κακό. Πιστεύω όμως πως δεν είναι αρκετό ώστε να σε βοηθήσει να βγάλεις την οποιαδήποτε σχολή/ΙΕΚ.
Για να βγάλεις χρήματα, ό,τι και αν επιλέξεις, θα πρέπει να κάνεις και κάποιες θυσίες. Όπως για παράδειγμα να αφήσεις τον τόπο σου, ώστε να δικτυωθείς και να αποκτήσεις πελατεία αρκετή.
Το κακό είναι ότι σχεδόν κανένα πτυχίο δεν είναι σίγουρο όσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει.
Αν λοιπόν θες να σπουδάσεις, διάλεξε κάτι που να σου αρέσει (έχεις αρκετό χρόνο ώστε να εξερευνήσεις τις σχολές που σου προσφέρει το πεδίο σου). Διαφορετικά ψάξε κάτι πιο πρακτικό, καθώς η κατοχή ενός πτυχίου δε συνεπάγεται απαραίτητα και δουλειά, πολλώ δε μάλλον αρκετά χρήματα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι Online συνεδρίες, μη το ξεχνάς αυτό.
Ειδικά οι Έλληνες του εξωτερικού κάνουν Online συνεδρίες με ψυχολόγους απο Έλλάδα, γιατί όσο καλά και να ξέρεις τη γλώσσα της χώρας που είσαι, στη μητρική σου εκφράζεσαι καλύτερα.

Επίσης παιδαγωγικό/νηπιαγωγών θα σου άρεσε; Λεφτά πολλά δε θα βγάλεις, αλλά απαξ και δηλώσεις το νησί που είσαι, θα σε πάρουν σίγουρα (δε δηλώνουν πολλοί νησιά)
Μια χαρα δουλεια ειναι δασκαλα, νηπιαγωγός οχι ..αλλα θελει να παρει σπιτι το κοριτσι.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Σώματα ασφαλείας.

Δεν θα βγάλεις λεφτά, αλλα θα μπορέσεις να … «αγοράσεις δικό σου σπίτι» που είπες στο αρχικό ποστ ( με δάνειο 30ετιας προφανώς ).
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Μπα δεν νομιζω η μυκονος να εχει 20 χιλιαδες..αλλο νησι ειναι.
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Για νηπιαγωγος οχι δεν εχω υπομονή, ψυχολογος οπως λετε δεν πιανει στο νησι ,θα ηθελα ιδανικα μια δουλεια που θα μπορουσα να την συνδυάσω με μια επιχείρηση κεριων και κεραμικών, τα κεραμικα δεν υπαρχουν στο νησι και πιστευω πως θα εχω πελατεία και ως πωληση και ως μαθηματα αν κανω...Απλα θα ηθελα να κανω και κατι αλλο παράλληλα πιο σιγουρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θελω να πω πιο νησι για ευνοητους λογους
Μπα δεν νομιζω η μυκονος να εχει 20 χιλιαδες..αλλο νησι ειναι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Για νηπιαγωγος οχι δεν εχω υπομονή, ψυχολογος οπως λετε δεν πιανει στο νησι ,θα ηθελα ιδανικα μια δουλεια που θα μπορουσα να την συνδυάσω με μια επιχείρηση κεριων και κεραμικών, τα κεραμικα δεν υπαρχουν στο νησι και πιστευω πως θα εχω πελατεία και ως πωληση και ως μαθηματα αν κανω...Απλα θα ηθελα να κανω και κατι αλλο παράλληλα πιο σιγουρο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν θελω να πω πιο νησι για ευνοητους λογους

κερια ε.. σας κοβουν συχνα το ρευμα?....Ναι λες και θα σου αφησουν περιθωριο οι κινεζοι να αναπνευσεις.
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
κερια ε.. σας κοβουν συχνα το ρευμα?....Ναι λες και θα σου αφησουν περιθωριο οι κινεζοι να αναπνευσεις.
Ενταξει πιστευω πως στην περιοχη μου θα εχει δουλειά και παλι δεν ξερω γι αυτο ρωτησα κι εδω ,μια αξιοπρεπης δουλεια με δικο μου γραφειο ωραριο και ραντεβου που να επιανε στην περιοχη μου ή καποιου τυπου δασκαλα που να μπορουσα κανω ιδιαίτερα κατι τετοιο λετε να υπαρχει στο 1ο πεδίο ; Επισης θα ηθελα να ασχοληθω με καποια τεχνη
Στο τεστ επαγγελματικου προσανατολισμό που ειχα κανει μου ειχε βγαλει πρωτο τεχνες και δευτερο εκπαιδευση αυτο σκέφτομαι, απτην αλλη ο χαρακτηρας μου ειναι και καπως σκληρος οποτε και καποιο διοικητικο επάγγελμα πχ αστυνομος ή κατι παρομοιο ισως .
 
Τελευταία επεξεργασία:

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Ενταξει πιστευω πως στην περιοχη μου θα εχει δουλειά και παλι δεν ξερω γι αυτο ρωτησα κι εδω ,μια αξιοπρεπης δουλεια με δικο μου γραφειο ωραριο και ραντεβου που να επιανε στην περιοχη μου λετε να υπαρχει στο 1ο πεδίο ;

Με αυτά που αναφέρεις συμβολαιογράφος υποθέτω (μέσω Νομικής), αν δεν έχετε ήδη στο νησί θα ήταν μια καλή δουλειά σε δικό σου γραφείο.
 

Kaiti.07

Νεοφερμένος

Η Kaiti.07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Με αυτά που αναφέρεις συμβολαιογράφος υποθέτω (μέσω Νομικής), αν δεν έχετε ήδη στο νησί θα ήταν μια καλή δουλειά σε δικό σου γραφείο.
Εχουμε 3 μολις το εψαξα και βγαινεις απο νομικη σχολη μονο οταν εισαι πανω απο 28 χρονων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σώματα ασφαλείας.

Δεν θα βγάλεις λεφτά, αλλα θα μπορέσεις να … «αγοράσεις δικό σου σπίτι» που είπες στο αρχικό ποστ ( με δάνειο 30ετιας προφανώς ).
Οντως το σκεφτομαι θα μου πηγαινε κιολας
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top