Επιλογή Κολλεγίου/ΙΕΚ

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Με τα θετικά μαθήματα πώς τα πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Αν θες να ακουσης μια συμβουλη απο ενα αγνωστο προσπαθα να συγκεντροθης στα μαθηματα και μην προσπαθης να βρεις ενναλακτικες για κατι που δεν εγινε πρωτα κανε των αγωνα σου και προσπαθα με την προσπαθεια σου να ικανοποιησς πρωτα εσενα γιατι πετυχης δεν πετυχης θα εχεις την ψυχη σου καθαρη γιατι πολεμησες για πετυχης τους στοχους .Τωρα σχετικα με το ανχος της αποτυχειας ενα ειναι το φαρμακο και αυτο λεγετε διαβασμα (η τουλαχιστων αυτο θα μετριασει το ανχος σου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickmpasn

Νεοφερμένος

Ο nickmpasn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οχι το ξερω, μα δεν επικεντρωνομαι στην ψυχολογια γενικα εννοουσα για δημοσια ΙΕΚ

με τα θετικα οχι καλα ειδικα μαθηματικα, ειμαι πιο θεωρια αλλα στη γραμματικη εχω προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Τα δημοσια ΙΕΚ ειναι καλα, αλλα οι ειδικοτητες που μπορεις να σπουδασεις ειναι στανταρ....
Δεν ξερω αν θα σε ενδιεφερε κατι απο αυτες...Ψαξ'το...
Τη Δευτερα νομιζω, θα ανακοινωθουν ποιες ειδικοτητες θα ανοιξουν φετος...Ριξε μια ματια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεσαι για ΙΕΚ ποιος ο λόγος να δίνεις πανελλήνιες?
Προσπάθησε όσο μπορείς όπως λένε τα παιδιά και μην σκέφτεσαι μια ενδεχόμενη αποτυχία.
Επικεντρώσου στο στόχο σου και μη ψάχνεις για εναλλακτικές.Ακόμη δεν άρχισε η χρονιά πώς προεξοφλείς ότι δε θα τα καταφέρεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Το θεμα ειναι οτι ειμαι χωρις φροντιστηρια και εχω προβλημα με τη γραμματικη αρχαιων και λατινικων που σημαινει οτι θα χασω πολλα μορια αυτο ειναι που με αγχωνει πιο πολυ... και δεν ειμαι και αισιοδοξο ατομο οποτε :P ...anyway το θεμα ειναι οτι αν τελικα λεω εγω τωρα δεν ικανοποιηθω στις πανελληνιεσ και παω στο deree... αξιζει; Ή ειναι καλυτερα καποιο δημοσιο I.E.K;

Το Deree είναι πανάκριβο και θέλει νομίζω και Profisiency αν δεν κάνω λάθος!Άποψη μου μην κάνεις φροντιστήρια και δώσε πανελλήνιες και ότι είναι να γίνει θα γίνει μάζεψε λεφτά για να πας έξω η σε κολλέγιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Έχεις λεφτά για κολλέγιο αλλά όχι για φροντιστήριο/ιδιαίτερα;

Υ.Γ: Στον τομέα ψυχολογίας ένα πανεπιστήμιο στη Βουλγαρία/Ρουμανία παίζει να σου βγει πιο φθηνά, + ό,τι δε παίζει πρόβλημα με την αναγνώριση πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Μετά από 4 χρόνια παραμονής στο Χημικό Αθηνών, αποφάσισα να εγκαταλείψω τις σπουδές μου και να πάρω διαγραφή. Η σχολή, τα μαθήματα, το περιβάλλον, οι καθηγητές, οι συμφοιτητές όλα αυτά με άφηναν εντελώς αδιάφορο κι έτσι αποφάσισα να πάρω αυτή την επίπονη απόφαση και να φύγω αμέσως από αυτή την-ας την πούμε- σχολή.

Ο στόχος μου από εδώ και πέρα είναι να σπουδάσω πάση θυσία κάτι που να μου αρέσει και όχι κάτι καταναγκαστικό. Επέλεξα Αγγλική Φιλολογία. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες εξετάσεις, πράγμα το οποίο είναι πολύ επίπονο και χρονοβόρο για μένα, καθώς επίσης και χάσιμο χρημάτων. Έτσι αποφάσισα να σπουδάσω στο Νew Work College.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν και αν έχετε φυσικά χρόνο και προθυμία, να με πληροφορήσετε και να με κατατοπίσετε για μερικά ερωτήματα που έχω.

1. Ποια είναι η γλώσσα διδασκαλίας των μαθημάτων για την Αγγλική Φιλολογία?? Είναι ελληνόφωνο ή αγγλόφωνο το πρόγραμμα της αγγλικής φιλολογίας??
2. Πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα ανά χρόνο και το κόστος εγγραφής στο κολλέγιο??
3. Πόσο χρονικό διάστημα διαρκούν τα μαθήματα?? Αν κάποιος κοπεί σε ένα μάθημα, τότε αποβάλλεται από το κολλέγιο??
4. Αναγνωρίζεται το πτυχίο του κολλεγίου στην Ελλάδα??
5. Έχω πάρει το Proficiency, όμως πιστεύω ότι έχω κάποια κενά στην αγγλική γλώσσα. Γίνονται επιπλέον μαθήματα αγγλικών για όσους σπουδαστές εμφανίζουν κενά??
6. Τα τμήματα είναι ολιγομελή ή είναι όπως στα συνηθισμένα ΑΕΙ με 40 άτομα άνα αμφιθέατρο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης Παπαδημητρίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Μετά από 4 χρόνια παραμονής στο Χημικό Αθηνών, αποφάσισα να εγκαταλείψω τις σπουδές μου και να πάρω διαγραφή. Η σχολή, τα μαθήματα, το περιβάλλον, οι καθηγητές, οι συμφοιτητές όλα αυτά με άφηναν εντελώς αδιάφορο κι έτσι αποφάσισα να πάρω αυτή την επίπονη απόφαση και να φύγω αμέσως από αυτή την-ας την πούμε- σχολή.

Ο στόχος μου από εδώ και πέρα είναι να σπουδάσω πάση θυσία κάτι που να μου αρέσει και όχι κάτι καταναγκαστικό. Επέλεξα Αγγλική Φιλολογία. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες εξετάσεις, πράγμα το οποίο είναι πολύ επίπονο και χρονοβόρο για μένα, καθώς επίσης και χάσιμο χρημάτων. Έτσι αποφάσισα να σπουδάσω στο Νew Work College.

Θα ήθελα αν είναι δυνατόν και αν έχετε φυσικά χρόνο και προθυμία, να με πληροφορήσετε και να με κατατοπίσετε για μερικά ερωτήματα που έχω.

1. Ποια είναι η γλώσσα διδασκαλίας των μαθημάτων για την Αγγλική Φιλολογία?? Είναι ελληνόφωνο ή αγγλόφωνο το πρόγραμμα της αγγλικής φιλολογίας??
2. Πόσο είναι περίπου τα δίδακτρα ανά χρόνο και το κόστος εγγραφής στο κολλέγιο??
3. Πόσο χρονικό διάστημα διαρκούν τα μαθήματα?? Αν κάποιος κοπεί σε ένα μάθημα, τότε αποβάλλεται από το κολλέγιο??
4. Αναγνωρίζεται το πτυχίο του κολλεγίου στην Ελλάδα??
5. Έχω πάρει το Proficiency, όμως πιστεύω ότι έχω κάποια κενά στην αγγλική γλώσσα. Γίνονται επιπλέον μαθήματα αγγλικών για όσους σπουδαστές εμφανίζουν κενά??
6. Τα τμήματα είναι ολιγομελή ή είναι όπως στα συνηθισμένα ΑΕΙ με 40 άτομα άνα αμφιθέατρο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δημήτρης Παπαδημητρίου

Καταλαβαινω ποσο δυσκολο ηταν, κι εγω εγκατελειψα την προηγουμενη σχολη μ μετα απο 3 χρονια για να σπουδασω κατι αλλο. Μπραβο που το αποφασισες, καλλιο αργα παρα ποτε.

Οσο για τις ερωτησεις σου, εγω προσωπικα δε μπορω να στις απαντησω και θα σου προτεινα να ρωτησεις στο κολλεγιο κατ'ευθειαν και οχι εδω για να ειναι σιγουρες οι απαντησεις.
Αυτο που ισως μπορω να σου πω, επειδη κ εγω σε κολλεγιο ειμαι κ εχω και γνωστους σε αλλα κολλεγια ειναι πως αν κοπεις σε καποιο μαθημα συνηθως το ξαναδινεις το Σεπτεμβρη, πιθανως με ενα μικρο αντιτιμο, και περα απο αυτο συνηθως αν κοπεις σε αρκετο αριθμο μαθηματων (το ποσα ειναι αναλογα τη σχολη) δεν προαγεσαι στην επομενη χρονια αλλα πρεπει να ξαναπαρεις τα μαθηματα που κοπηκες, πληρωνοντας μονο για αυτα και οχι φουλ διδακτρα. Αν δε χρωστας πολλα μαθηματαμ κοπεις το Σεπτεμβρη παλι, αλλα περασεις τη χρονια συνηθως συνεχιζεις στην επομενη και τα κουβαλας, με καποιο επιπλεον κοστος μαλλον. Αλλα πραγματικα για να εισαι σιγουρος τι ισχυει στη σχολη που εχεις επιλεξει πρεπει να ρωτησεις το κολλεγιο.

Τα μαθηματα τυπικα διαρκουν απο αρχες Οκτωβρη εως Ιουνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessica_Rabbit

Νεοφερμένος

Η Jessica_Rabbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Φέτος η αδερφή μου τελείωσε το λύκειο και είχε εξ'αρχής αποφασίσει να ακολουθήσει το δρόμο της ιδιωτικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Ενδιαφέρεται κυρίως για οικονομικά (διοίκηση επιχειρήσεων ή μαρκετινγκ) και κλίνει προς αυτά τα δυο κολλέγια, deree και BCA. Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη επιλογή και γιατί? Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
το deree εχει πολυ καλο ονομα το BCA εχει καλη φημη στα οικονομικα,γνωμη μου να δωσει τα χρηματα σε καποιο πανεπιστημιο της ευρωπης το γιατι θα το καταλαβει μετα και θα ειναι αργα βεβαια αναλογα τι οριζοντες εχει ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessica_Rabbit

Νεοφερμένος

Η Jessica_Rabbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Η αλήθεια ειναι πως φετος δεν ειναι εφικτό να πάει εξωτερικό αλλά θα το εξετάσει από του χρόνου να πάει μέσω του κολλεγίου.. Γιατί όμως λες να πάει απ'ευθείας? Έχει κάποια διαφορά εάν π.χ ξεκινήσει σε κολλέγιο εδώ και από του χρόνου συνεχίσει Αγγλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeG7

Νεοφερμένος

Ο GeorgeG7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά.Η περίπτωση μου είναι ως εξής.Είμαι απο Αθήνα και πέρασα πέρυσι στο ΤΕΙ Μηχανικών Πληροφορικής στην Ναύπακτο νομίζοντας ότι θα έχει πιο πολύ πρακτικά μαθήματα που να σχετίζονται με hardware.Η σχολή έχει τα πάντα εκτός από αυτό από μαθηματικά και φυσική μέχρι νομικά θέματα και ας μην μιλήσω για τον άπειρο προγραμματισμό.Μέχρι στιγμής έχω περάσει 3 εργαστήρια και 2 θεώριες κάτι το όποιο είναι γέλιο...anyway επειδή δεν έχω τις γνώσεις ούτε και την όρεξη να μάθω πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν συν λόγω καθηγητών,πόλης και οργάνωσης γενικότερα άρχισα να το σκέφτομαι για κάποιο ΙΕΚ.Υπάρχει κάποιο ΙΕΚ που να έχει πιο πολύ hardware και να με ενδιαφέρει εμένα σαν μελλοντικό Τεχνικό Η/Υ. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Ελπιζω οτι ειναι το σωστο νήμα και θέλω να ρωτήσω τι μου προτείνετε να επιλέξω ανάμεσα σε κατευθυνση Σκηνοθεσιας , Στέλεχος Μηχανογραφημένου Λογιστηρίου - Φοροτεχνικού Γραφείου, Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα του Τουρισμού, Στέλεχος Διοίκησης και Οικονομίας στον τομέα της Ναυτιλιας στο ΙΕΚ ΑΚΜΗ και κατευθυνση Λογιστική και Χρηματοοικονομική στο Οικονομικο Κολλεγιο Αθηνων.

Επιπλεον τελειώνω το τμημα Πολιτικής Επίστημης και Δημοσιας Διοικησης στο ΕΚΠΑ και οι παραπανω αιτήσεις θα γίνουν μέσω υποτροφίας και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι αρέσει σε σένα και με τι θα ήθελες να ασχοληθείς. Σε ποια από τις παραπάνω επιλογές θα μπορούσες να φανταστείς τον εαυτό σου; Στην θέση σου θα διάλεγα την κατεύθυνση της σκηνοθεσίας αλλά πιστεύω πως καλό θα ήταν να μπορέσει να κολλήσει και με τις σπούδες που τελειώνεις τώρα και να μην είναι τελείως άσχετο, εκτός αν δεν σε πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είμαι μαθήτρια της Γ' λυκείου και σκέφτηκα να πάω σε κάποιο ιδιωτικό κολέγιο. Δεν θα δωσω πανελλαδικές γιατί δεν μπορώ να περάσω ναυτιλιακα από τη θεωρητική(με τα θετικοτεχνολογικα δεν το έχω :P ). Έπειτα από έρευνα κατέληξα στο new york college και στο μητροπολιτικο κολέγιο. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη είτε κάποιου απόφοιτου από αυτά τα κολέγια ή κάποιου που είναι φοιτητής ή έστω γνωρίζει κάποιον από εκεί. Αξίζουν τα δίδακτρα που ζητούν; επισης για το nyc άκουσα ότι στο 2ο έτος από 6500€ σου ανεβάζουν τα διδακτρα στα 8! Ισχυει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πολλα και χαμενα λεφτα για ενα αχρηστο χαρτι.Ασε που οπου θα το λες θα σε κοροιδευουν.Καλυτερα δωσε πανελλαδικες να πας σε ενα τει αει.Δεν σου αρεσει τιποτα απο θεωρητικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.R

Νεοφερμένος

Η C.R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δυστυχώς τίποτα. Ξεκίνησα με το σκεπτικό να περάσω αγγλική φιλολογία αλλά πλέον δεν θέλω. Έχει γεμίσει η χώρα με πτυχιούχος αγγλικής και κατόχους proficiency με επαρκειες και δεν θα βρω δουλειά ούτε το 2047! Τα ναυτιλιακα έχουν μέλλον αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλο τρόπο πρόσβασης..εσύ μιλάς εκ πείρας για τα κολλεγια; έχεις κάποιον γνωστό ή κάτι τετοιο; :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μια χαρα σχολη ειναι η Αγγλικη φιλολογια ενα δυνατο χαρτι σε διαφορους τομεις.Μην μπλεξεις με τους απαταιωνες.Ειχε κανει μια ερευνα για την σχολη νομικης στα μητροπολιτικο και δεν εβγαλα ακρη.Ουδεις γνωριζει αν αναγνωριζονται στον δοαταπ δεν εχουν ιδεα αλλα και να αναγνωριστουν ακομα δεν θεωρουνται ισχυρα πτυχια στην αγορα.Βεβαια η αποφαση ειναι δικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top