Επικοινωνίας Μέσων & Πολιτισμού Παντείου vs Επικοινωνίας & Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης ΕΚΠΑ vs Δημοσιογραφίας & Μέσων Μαζικής Επικοινωνίας ΑΠΘ

tvtb

Νεοφερμένος

Η tvtb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολυ Ρεβεκκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εφτασε η ωρα της κρισης! Τελικα περασα στο Παντειο. Εχασα τις υπολοιπες 2 για λιγο ειδικα τη Θεσ/νικη. Τελος παντων δεν πτοηθηκα γιατι μ αρεσει η ιδεα να μεινω αθηνα και τι διαολο, ποσο θα παρεκκλινει απο τα κλασικα Μ.Μ.Ε ; Οποιος ξερει λεπτομερειες(Ρεβεκα :P ) θα μπορουσε να με "καθυσηχασει" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια χαρά θα είναι! :)
Έχω πει και παλιότερα ότι είναι όλες καλές σχολές αυτές, απλά η Πάντειος έχει ένα μείον της οργάνωσης...
Να ψαχτείς, να κάνεις πράγματα και όλα θα είναι μια χαρά, θα έχεις ευκαιρίες αν είσαι καλός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εννοειται! Το μονο που θελω να κανω ειναι ψαχτω και να δημιουργησω εκει μεσα πολλα ! Απλα δεν θελω να μεινω πισω σε τομεις οπως η δημοσιογραφια εξαιτιας της ελλειψης τετοιων μαθηματων .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Θα φροντίσεις τα μαθήματα επιλογής που θα πάρεις να σε κατευθύνουν εκεί που θέλεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
ΟΚ! Θα το ψαξω. Ευχαριστω πολυ γτ μ ειχε πιασει μια μικρη αναστατωση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary Black

Νεοφερμένος

Η Mary Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας! Τελειώνω φέτος το πανεπιστήμιο και ενδιαφέρομαι να δώσω του χρόνου για κατατακτήριες, αλλά δε ξέρω αν θα είναι ΑΠΘ, Πάντειο ή ΕΚΠΑ??? Τί προτείνεται???Μου αρέσει ο κλάδος τον ΜΜΕ και θέλω να γίνω επαγγελματίας δημοσιογράφος, αν και σπουδάζω κάτι άλλο και είναι και περίπλοκος ο κλάδος...Θα έλεγα παρεξηγημένος!Οι κατατακτήριες είναι πολύ δύσκολες???Πόσα άτομα παίρνουν κάθε φορά???Ά και η ύλη είναι κάθε φορά κοινή???Νομίζω ότι το ΑΠΘ είναι πιο εξειδικευμένο για δημοσιογράφους, απλά αυτά στην Αθήνα έχουν ενδιαφέροντα εργαστήρια και διδάσκουν αξιόλογα άτομα και κάνεις πιο πολλές γνωριμίες.. Thanks :) !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το κάθε ένα από τα τμήματα βγάζει δική του ύλη. Σε εμάς είναι αρκετά δυσκολες αλλά όχι ακατόρθωτες! :)

Τα υπόλοιπα τα είπες μόνη σου βασικά...Αν θες μόνο δημοσιογραφία πας πάνω, αλλιώς μας έρχεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary Black

Νεοφερμένος

Η Mary Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι το ξέρω ότι το κάθε τμήμα έχει δική του ύλη...Εννοούσα ότι είναι κοινή για όλα τα χρόνια, δηλ. για το ΑΠΘ η ύλη για το 2010-2011 είναι ίδια με τη φετινή...Απλά ρώτησα γιατί δεν είμαι και σίγουρη και θέλω ήδη να αρχίσω να συλλέγω υλικό για διάβασμα!Άρα από τη μιά καλύτερο το ΑΠΘ ως πρός τις γνώσεις, κι από την άλλη Πάντειο και ΕΚΠΑ καλύτερο από άποψη κύκλου...Καλά είχα ακούσει! Thanks!!! Ά ξέρεις περίπου πόσους πέρνουν κάθε χρόνο και πόσοι καταθέτουν χαρτιά και δίνουν εξετάσεις για να εισαχθούν???Πέρα από την κάλυψη της ύλης τι άλλη προετοιμασία είναι καλό να κάνω???Μήπως να απευθυνθώ και σε κάποιο φροντιστήριο....Αχ please τι θα κάνω εκτός από δημοσιογράφος με τίποτα άλλο δεν θέλω να ασχοληθώ...και σπουδάζω και άσχετο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κάθε χρόνο περίπου ίδια είναι η ύλη από όσο έχω δει..
Δεν ξέρω αριθμό για να σου πω την αλήθεια, αλλά από ΤΕΙ μπαίνουν περισσότεροι!
Τίποτα άλλο δεν χρειάζεται να κάνεις, απλά να διάβασεις καλά! Αυτό είναι αρκετό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary Black

Νεοφερμένος

Η Mary Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ!!! Μέχρι του χρόνου έχω καιρό!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jatara

Νεοφερμένος

Ο Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ρε παιδιά μιλούσα με ένα παιδί που πέρασε στο Επικοινωνίας Μέσων και Πολιτισμού στο Παντειο και μου είπε πως η διαφορά αυτού του τμήματος με του δικού μου είναι πως το δικό του εμβαθύνει στις δημόσιες σχέσεις και στο μάρκετινγκ και γενικώς του έχουν πει ότι υπερτερεί έναντι του Καποδιστριακού... Ρεβέκκα ισχύει τπτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλημέρα! :)

Έχει ένα κλικ παραπάνω πράγματα για δημόσιες σχέσεις αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να εμβαθύνει περισσότερο στο μάρκετινγκ από τη στιγμή που δεν έχει οικονομική βάση το τμήμα. Δημόσιες σχέσεις (μάθημα) και μάρκετινγκ (μάθημα) έχουμε και εμείς σαν επιλογή από το 3ο έτος και μετά.

Όλοι στην Πάντειο λένε ότι είναι καλύτεροι από όλους. Πάντα κάτι βρίσκουν, μην ασχολείσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Καλημέρα! :)

Έχει ένα κλικ παραπάνω πράγματα για δημόσιες σχέσεις αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να εμβαθύνει περισσότερο στο μάρκετινγκ από τη στιγμή που δεν έχει οικονομική βάση το τμήμα. Δημόσιες σχέσεις (μάθημα) και μάρκετινγκ (μάθημα) έχουμε και εμείς σαν επιλογή από το 3ο έτος και μετά.

Όλοι στην Πάντειο λένε ότι είναι καλύτεροι από όλους. Πάντα κάτι βρίσκουν, μην ασχολείσαι.
Τι διδακτορικο μπορει να κανει κανεις απο δημοσιογραφια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από δημοσιογραφία ή από ΑΕΙ ΜΜΕ;

(Αν και το διδακτορικό είναι κάτι πολύ περίπλοκο για να το συζητήσουμε έτσι..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marw27

Νεοφερμένος

Η marw27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι εκνευρίζομαι απίστευτα με όσους μιλάνε χωρίς να ξέρουν :ropalo: !Και το λέω για τις απόψεις που ακούστηκαν σχετικά με τα ΜΜΕ του Παντείου. Να σας πω ότι είχα περάσει ΜΜΕ στη Θεσσαλονίκη, αλλά λόγω απόστασης έκανα αίτηση μετεγγραφής στο Καποδιστριακό( 1η επιλογή) και Πάντειο (2η επιλογή)... Για όσους δεν ξέρουν, όταν ζητάς μετεγγραφή και υπάρχουν 2 ίδια τμήματα στην ίδια πόλη δηλώνεις σειρά προτίμησης!Μέχρι να βγει η μετεγγραφή (για 1μιση μήνα περίπου) παρακολουθούσα στο Καποδιστριακό γιατί το θεωρούσα δεδομένο ότι θα με πάνε εκεί. Τελικά η ατυχία/τύχη με οδήγησε στο Πάντειο (τελικά πέρασα και από τα 3 τμήματα :confused: ) . Ήμουν κι εγώ θύμα όσων λέγονται. Αλλά τελικά είχαν άδικο. Οι καθηγητές του Καποδιστριακού είναι περισσότερο ψυχροί δημόσιοι υπάλληλοι (κατά την γνώμη μου πάντα). Ψυχρό κλίμα, μαθήματα περισσότερο δημοσίων σχέσεων και γενικά πολύ αυστηρά. Πολλά πράγματα... ψυχολογία! άσχετα με εμένα που θέλω καθαρά δημοσιογραφία. Το Πάντειο είναι το εντελώς αντίθετο. Οι καθηγητές είναι πιο ζεστοί, φιλικοί και γενικά "άνθρωποι". Παρακολουθώ σχεδόν όλα τα μαθήματα και πραγματικά καταλαβαίνω την έννοια του Πανεπιστημίου. Δεν είναι όλοι έτσι! Απλά οι περισσότεροι έχουν διάθεση να σου εξηγήσουν, να σε βοηθήσουν κλπ. Περισσότερα δημοσιογραφικά μαθήματα. Στο 1ο έτος μας έβαζαν να γράφουμε συνεχώς για να συνηθίσουμε και να βελτιώσουμε τον γραπτό μας λόγο :spasiklas: . Μας έδιναν βιβλία που θεωρούνται τα καλύτερα ως προς την γραφή. Πλέον, έχουμε ένα από τα πιο σύγχρονα εργαστήρια, με υπολογιστές mac, διαδικτυακό ραδιοφωνικό σταθμό και πολλά άλλα :jumpy: . Δεν καταλαβαίνω αυτά που έχουν ειπωθεί για έλλειψη οργάνωσης! όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι είμαι στη διάθεσή σας. συγγνώμη για το μεγάλο post!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy vez

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω για τα μεταπτυχιακα στην Πάντειο.Τελειώνω τη νομική και ενδιαφέρομαι για τα προγράμματα του μεταπτυχιακού στα ΜΜΕ στην Αθήνα.Είναι ένα χρόνο ή δύο? και που μπορώ να βρω επαρκείς πληροφορίες για να δω αν όντως με καλύπτουν?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marw27

Νεοφερμένος

Η marw27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω για τα μεταπτυχιακα στην Πάντειο.Τελειώνω τη νομική και ενδιαφέρομαι για τα προγράμματα του μεταπτυχιακού στα ΜΜΕ στην Αθήνα.Είναι ένα χρόνο ή δύο? και που μπορώ να βρω επαρκείς πληροφορίες για να δω αν όντως με καλύπτουν?:)
Το Πάντειο δεν έχει ακόμα μεταπτυχιακό δημοσιογραφίας. Θα ξεκινήσει τον Σεπτέμβριο του 2015, θα είναι ένα χρόνο εντατικά και για να σε δεχθούν δίνεις εξετάσεις(γραπτές νομίζω). Μόνο αυτό γνωρίζουμε. Υπήρχε περίπτωση να ξεκινήσει και φέτος αλλά δεν γίνεται γιατί θα αργήσει το ΦΕΚ (ελληνική γραφειοκρατία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι 17 χρονών, τελειόφοιτη της Β' Λυκείου και όπως καταλαβαίνετε το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, εξαιτίας των επερχόμενων πανελλαδικών. Η κατεύθυνση που έχω επιλέξει είναι Τεχνολογική 1ου κύκλου και μέχρι πέρυσι ήμουν αποφασισμένη να περάσω στο Χημικό Μηχανικό. Ωστόσο, η επίδοση μου και στα θεωρητικά μαθήματα, ιδίως στην έκθεση είναι πάρα πολύ καλή. Αγαπώ πολύ οτιδήποτε σχετίζεται με την παραγωγή λόγου, οι βαθμοί μου στην έκθεση κυμαίνονται στο 19 και από την αρχή του χρόνου αυτού σκέφτομαι πολύ τη δημοσιογραφία και ιδιαίτερα τον τομέα της αρθρογραφίας. (Δεν μπορώ να με φανταστώ με ξανθό μαλλί να σχολιάζω το φουστάνι της Βανδή σε μεσημεριανάδικο :P!). Φυσικά θα διαλέξω ως μάθημα επιλογής την ιστορία και θα δώσω και ιταλικά, εφόσον το επίπεδό μου είναι Β2. Το πρόβλημά μου έγκειται στη δυσκολία εύρεσης εργασίας. Οι γονείς μου είναι αρνητικοί γιατί πιστεύουν ότι με αυτή την σχολή χαραμίζω τις δυνατότητές μου στα θετικά μαθήματα και τους κόπους όλων αυτών των χρόνων. Εγώ όμως αισθάνομαι ότι μόνο αυτό είναι το επάγγελμα που θα με κάνει βαθιά ευτυχισμένη!!! Τι πιστεύετε;;; Θα μείνω για πάντα άνεργη; Αξίζει να προσπαθήσω και γι' αυτή τη σχολή;;; Πραγματικά δεν θέλω ν' ακούσω τους γονείς μου! Το πολυτεχνείο μπορεί να είναι ασφαλέστερη επιλογή, αλλά η δημοσιογραφία είναι το επάγγελμα που με εξιτάρει πραγματικά!!! Τι να κάνω;;;;:(:hmm::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι 17 χρονών, τελειόφοιτη της Β' Λυκείου και όπως καταλαβαίνετε το άγχος μου έχει χτυπήσει κόκκινο, εξαιτίας των επερχόμενων πανελλαδικών. Η κατεύθυνση που έχω επιλέξει είναι Τεχνολογική 1ου κύκλου και μέχρι πέρυσι ήμουν αποφασισμένη να περάσω στο Χημικό Μηχανικό. Ωστόσο, η επίδοση μου και στα θεωρητικά μαθήματα, ιδίως στην έκθεση είναι πάρα πολύ καλή. Αγαπώ πολύ οτιδήποτε σχετίζεται με την παραγωγή λόγου, οι βαθμοί μου στην έκθεση κυμαίνονται στο 19 και από την αρχή του χρόνου αυτού σκέφτομαι πολύ τη δημοσιογραφία και ιδιαίτερα τον τομέα της αρθρογραφίας. (Δεν μπορώ να με φανταστώ με ξανθό μαλλί να σχολιάζω το φουστάνι της Βανδή σε μεσημεριανάδικο :P!). Φυσικά θα διαλέξω ως μάθημα επιλογής την ιστορία και θα δώσω και ιταλικά, εφόσον το επίπεδό μου είναι Β2. Το πρόβλημά μου έγκειται στη δυσκολία εύρεσης εργασίας. Οι γονείς μου είναι αρνητικοί γιατί πιστεύουν ότι με αυτή την σχολή χαραμίζω τις δυνατότητές μου στα θετικά μαθήματα και τους κόπους όλων αυτών των χρόνων. Εγώ όμως αισθάνομαι ότι μόνο αυτό είναι το επάγγελμα που θα με κάνει βαθιά ευτυχισμένη!!! Τι πιστεύετε;;; Θα μείνω για πάντα άνεργη; Αξίζει να προσπαθήσω και γι' αυτή τη σχολή;;; Πραγματικά δεν θέλω ν' ακούσω τους γονείς μου! Το πολυτεχνείο μπορεί να είναι ασφαλέστερη επιλογή, αλλά η δημοσιογραφία είναι το επάγγελμα που με εξιτάρει πραγματικά!!! Τι να κάνω;;;;:(:hmm::confused:

Να κάνεις αυτό που θέλεις, κατά την άποψή μου. Πάντως ξέρεις ότι θα έχεις απώλεια μορίων για το πρώτο πεδίο εφόσον είσαι Τεχνολογική, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top