Επιδόσεις των δυο φύλων στις τελικές εξετάσεις

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Βλέπω δύο (2!) γιατρούς να μιλάνε λες και δεν έχουν επαφή με το πώς προσεγγίζεις λογικά, ούτε καν επιστημονικά απαραίτητα, τέτοιο θέμα.


Κι ενώ σας πάω και τις δύο γενικά, απ' όσο σας ξέρω εδώ μέσα, τι μαλακίες είν' αυτές ρε? :P

Πρώτ' απ' όλα, η ερώτηση είναι άκυρη απ' τη στιγμή που δεν έχουμε σημείο αναφοράς. Αυτό που πάμε ν' απαντήσουμε πάει για πού, το σχολείο της spy μόνο? Το σχολείο όσων απάντησαν κι έτυχε να 'χουν δει τα ίδια? Ε, OK ρε μάγκες, τότε τα σχολεία σας είναι γαμάτες περιπτώσεις ξερωγώ, big deal.

Μετά, το τι παίζει γενικά με τις πανελλήνιες το ξέρουμε? Μπα, απ' τη στιγμή που όντως δεν έχουμε στατιστικά. Άρα όλη η συζήτηση θα 'ναι η μια υπόθεση μετά την άλλη βασισμένες στο τι παίζει στα 7 σχολεία των 12 μελών (οι 5 είναι συμμαθητές και δεν το ξέρουν) που θα μπουν στη διαδικασία να γράψουν. Again, big deal.

Κι ενώ ίσως έχει ψιλοφάση να δεις τι μπορεί να παίζει και παρατηρείς αυτό που παρατηρείς, ναι, μπαίνουν μετά άλλες 72k μεταβλητές του κάθε σχολείου, της κάθε τοπικής κοινωνίας, οικογενειών, ατόμων, μπλα μπλα. Κι άρα χωρίς όλο αυτό το background για τις επιμέρους περιπτώσεις που θα κοιτάτε, που και να θέλατε μάλλον δε μπορείτε να το μαζέψετε καν, θα καταλήξετε να εικάζετε ο καθένας τα δικά του, ε κι αν βρεθούν κοινές συνιστώσεις στις περιπτώσεις/σκέψεις σας, ωραία, βγάλατε συμπέρασμα οι 20 του θέματος.

Το αποτέλεσμα πού είναι όμως? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι βαθμοί του σχολείου δεν είναι πάντα αντιπροσωπευτικοί των ικανοτήτων κάποιων παιδιών.
Όχι γιατί οι καθηγητής δεν ξέρουν να βαθμολογούν. Όχι όχι.
Απλά αφού οι καθηγητές στηρίζονται πολύ στο βαθμό του διαγωνίσματος τετραμήνου και στην συμμετοχή στην τάξη, ένα παιδί που έγραψε πολύ χαμηλά στο διαγώνισμα και μέσα στην τάξη είναι ....δεν είναι, τότε λογικά στο τετράμηνο θα του βάλουν ότι έγραψε. 12? 12. 13? 13. Άντε να βάλουν και +1
Αυτό δε σημαίνει ότι το παιδί δεν μπορούσε να γράψει ακόμα και 20 στο διαγώνισμα. Μπορεί απλά να μη διάβασε.
Στην 3η Λυκείου βέβαια στα κατεύθυνσεις όλοι όσοι έχουν πολλααααααα μόρια, έχουν και καλούς βαθμούς. Μπορεί στα Θρησκευτικά να έχουν 12. Στη Γυμναστική 13 κτλ και τελικά το απολυτήριο να μην είναι τόσο καλό.
Είναι στα πλαίσια της απαξίωσης των γενικών μαθημάτων στην 3η Λυκείου.
Κάπως έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chase

Νεοφερμένος

Ο Chase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κατά μέσο όρο οι γυναικές είναι περισσότερο ικανές και στην κρίση και στην αποτήθιση και είναι και πιο έξυπνες
Οι άντρες όμως πάνε καλύτερα επαγγελματικα μπορούν να συνδιάσουν οικογένεια και επιστήμη μαζί οι γυναίκες όχι οι περισσότερες διαλέγουν το πρώτο με αποτέλεσμα να ψάχνουν το βόλεμα και όχι την καριέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι άντρες που μπορούν να συνδυάσουν και οικογένεια και επιστήμη δεν έχουν κανένα διαφορετικό DNA . Απλά ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ των παιδιών.
Ή εχουν γυναικα που ασχολειται με τα οικιακά Ή έχουν λεφτά για νταντά Ή υπάρχει μια γιαγιά κι ένας παππούς να προσέχει τα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Ίσως οι κοπέλες να είναι πιο αγχωτικές.Ίσως απ'την άλλη απλώς το θέμα να βασίζεται σε μια αυθαίρετη γενίκευση.Στη σχολή μου πάντως,έχουμε περισσότερες κοπέλες απ'ότι αγόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
χαρηκα που διαβασα αυτο το τοπικ. του χρονου θα κατσω να διαβασω για να περασω απθ! :hehe: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Shadowfax, δεκτό ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως αφού είναι κάτι που δε συμβαίνει μόνο στη δική μου περιοχή, αλλά σε διάφορες περιοχές, αξίζει νομίζω να εντοπίσουμε τα στοιχεία εκείνα που είναι κοινά.

Η άποψή μου είναι ότι η κοινωνία επιβάλλει στα κορίτσια να είναι πάντοτε υποδείγματα συμπεριφοράς: Να διαβάζουν όλα τα μαθήματα, να κάθονται ήσυχα και γενικά να τηρούν τους κανόνες. Να είναι τέλειες σε όλα. Τα αγόρια πάλι, είναι πολύ πιο ελεύθερα: έγραψαν στο διαγώνισμα κάτω από τη βάση; who cares, το απόγευμα θα πάνε να παίξουν μπάλα. Ή, τέλος πάντων, μπορούν να ασχοληθούν με ό,τι τους ευχαριστεί, χωρίς άγχος. Τι κι αν πάρουν 10 στα θρησκευτικά; Σιγά, δεν έγινε και τίποτα.
Αυτός όμως ο περιορισμός, κάνει τα κορίτσια να φοβούνται να σκεφτούν έξω από το βιβλίο, να διαφωνήσουν με αυτό που λέει. Το σχολικό βιβλίο είναι Ευαγγέλιο - αποκλείεται να κάνει λάθος. Και το χειρότερο: μαθαίνουν να μην αμφισβητούν τίποτα, ακριβώς επειδή όλα αυτά τα χρόνια θεωρούσαν αυθεντία το δάσκαλο, τον καθηγητή, το βιβλίο. Δεν είναι ότι δεν έχουν κριτική σκέψη: είναι ότι δεν την εξασκούν όπως και όσο θα έπρεπε.
Επιπλέον, στους κύκλους των κοριτσιών πρέπει να είναι κάποια ενημερωμένη για όλους τους ηθοποιούς και τους τραγουδιστές, καθώς και τι έγινε στο προηγούμενο επεισόδιο της σειράς ή του ριάλιτι. Διαφορετικά, είσαι έξω από όλες τις συζητήσεις. Νταξ, θα μου πεις και τα αγόρια ασχολούνται με το ποδόσφαιρο. Δεκτό.
Ίσως πάλι τα κορίτσια επειδή έχουν καταναλώσει όλη τους την ενέργεια για πολλά χρόνια, τελικά έχουν κουραστεί τόσο, ώστε να μην έχουν όρεξη να κάνουν τίποτα άλλο. Τα αγόρια απ' την πλευρά τους, όντας πιο ελεύθεροι τα προηγούμενα χρόνια, έχουν πλέον ως συνειδητή επιλογή τις σπουδές και έχουν τις δυνάμεις και την όρεξη να ασχοληθούν με το διάβασμα.
:hmm:

Νομίζω γενικά 50-50 είναι η εισαγωγή κοριτσιών-αγοριών στις διάφορες σχολές. Στο σχολείο όμως, πριν την τελευταία τάξη του λυκείου, καλύτερους βαθμούς έχουν τα κορίτσια σε σχέση με τα αγόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chase

Νεοφερμένος

Ο Chase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Οι άντρες που μπορούν να συνδυάσουν και οικογένεια και επιστήμη δεν έχουν κανένα διαφορετικό DNA . Απλά ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΡΟΦΗΣ των παιδιών.
Ή εχουν γυναικα που ασχολειται με τα οικιακά Ή έχουν λεφτά για νταντά Ή υπάρχει μια γιαγιά κι ένας παππούς να προσέχει τα παιδιά.
o άντρας θεωρητικά μπορεί να αρχίσει οικογένεια και στα 40 και πιο πάνω ακόμα η γυναικα μετα από κάποια ηλικιά πρέπει να διαλέξει η καριέρα η οικογένεια. Η γυναικα που θα κάνει ένα παιδι πρέπει να θυσιάσει καποιους μήνες απο τα επαγγελματικα για το τοκετό και την λοχία και αυτό θα την κρατήσει πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Shadowfax, δεκτό ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, όμως αφού είναι κάτι που δε συμβαίνει μόνο στη δική μου περιοχή, αλλά σε διάφορες περιοχές, αξίζει νομίζω να εντοπίσουμε τα στοιχεία εκείνα που είναι κοινά.

Η άποψή μου είναι ότι η κοινωνία επιβάλλει στα κορίτσια να είναι πάντοτε υποδείγματα συμπεριφοράς: Να διαβάζουν όλα τα μαθήματα, να κάθονται ήσυχα και γενικά να τηρούν τους κανόνες. Να είναι τέλειες σε όλα. Τα αγόρια πάλι, είναι πολύ πιο ελεύθερα: έγραψαν στο διαγώνισμα κάτω από τη βάση; who cares, το απόγευμα θα πάνε να παίξουν μπάλα. Ή, τέλος πάντων, μπορούν να ασχοληθούν με ό,τι τους ευχαριστεί, χωρίς άγχος. Τι κι αν πάρουν 10 στα θρησκευτικά; Σιγά, δεν έγινε και τίποτα.
Αυτός όμως ο περιορισμός, κάνει τα κορίτσια να φοβούνται να σκεφτούν έξω από το βιβλίο, να διαφωνήσουν με αυτό που λέει. Το σχολικό βιβλίο είναι Ευαγγέλιο - αποκλείεται να κάνει λάθος. Και το χειρότερο: μαθαίνουν να μην αμφισβητούν τίποτα, ακριβώς επειδή όλα αυτά τα χρόνια θεωρούσαν αυθεντία το δάσκαλο, τον καθηγητή, το βιβλίο. Δεν είναι ότι δεν έχουν κριτική σκέψη: είναι ότι δεν την εξασκούν όπως και όσο θα έπρεπε.
Επιπλέον, στους κύκλους των κοριτσιών πρέπει να είναι κάποια ενημερωμένη για όλους τους ηθοποιούς και τους τραγουδιστές, καθώς και τι έγινε στο προηγούμενο επεισόδιο της σειράς ή του ριάλιτι. Διαφορετικά, είσαι έξω από όλες τις συζητήσεις. Νταξ, θα μου πεις και τα αγόρια ασχολούνται με το ποδόσφαιρο. Δεκτό.
Ίσως πάλι τα κορίτσια επειδή έχουν καταναλώσει όλη τους την ενέργεια για πολλά χρόνια, τελικά έχουν κουραστεί τόσο, ώστε να μην έχουν όρεξη να κάνουν τίποτα άλλο. Τα αγόρια απ' την πλευρά τους, όντας πιο ελεύθεροι τα προηγούμενα χρόνια, έχουν πλέον ως συνειδητή επιλογή τις σπουδές και έχουν τις δυνάμεις και την όρεξη να ασχοληθούν με το διάβασμα.
:hmm:

Νομίζω γενικά 50-50 είναι η εισαγωγή κοριτσιών-αγοριών στις διάφορες σχολές. Στο σχολείο όμως, πριν την τελευταία τάξη του λυκείου, καλύτερους βαθμούς έχουν τα κορίτσια σε σχέση με τα αγόρια.

Ε οχι και 50-50.Πχ φιλολογιες,παιδαγωγικα,νηπιαγωγων Vs Χημικων Μηχανικων,Ημμυ και γενικα πολυτεχνεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τα κορίτσια έχουν ένα ελάττωμα και ένα προτέρημα.
Μπορούν να κάτσουν και να διαβάζουν για άπειρες ώρες αλλά αν τους βάλεις κάτι που χρήζει κριτική σκέψη πελαγώνουν.
+1000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε οχι και 50-50.Πχ φιλολογιες,παιδαγωγικα,νηπιαγωγων Vs Χημικων Μηχανικων,Ημμυ και γενικα πολυτεχνεια!

Ναι, όμως συνολικά ο αριθμός είναι ίδιος: πχ 100 αγόρια στο ΗΜΜΥ, 100 κορίτσια στη φιλολογία, αυτό θέλω να πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Νομίζω πως αν θα ήταν να μιλάγαμε για κάτι αυτό θα είχε να κάνει με την ανατροφή από τους γονείς κι όχι λόγω εξυπνάδας και λοιπές ηλιθιότητες.

α) Ένα κορίτσι είναι πιο περιορισμένο στη μαθητική του ζωή από τους γονείς, θα το αφήσουν πιο δύσκολα να βγει έξω, κι αν ναι για λιγότερες ώρες, χώρια του ότι υπάρχει ένα στερεότυπο που λέει ότι το αγόρι μπορεί να τριγυρνά με την παρέα του και να κρεπαλιάζει κατά τον όρο "αλητεία" ενό το κορίτσι πρέπει να είναι πιο μαζεμένο γιατί αν όχι είναι πολύ εύκολο να του βγει το όνομα. Αυτό πιστεύω ότι είναι εύκολο να σε ωθήσει περισσότερο στο σχολείο ως διέξοδο.

β) Είναι κοινό τα κορίτσια να κατέχουν τη μόρφωση περισσότερο κυρίως και λόγω επαγγελματικών προοπτικών. Αν το αγόρι δεν είναι καλός ο brutal πατέρας του θα πει " ε οκ τι να κάνουμε δε τα παίρνει τα γράμματα μπορεί να κάνει κάτι άλλο" και όντως ( μέχρι πριν λίγα χρόνια τουλάχιστον ) υπάρχουν αρκετές επαγγελματικές διέξοδοι που δεν απαιτούν μόρφωση αλλά χειρωνακτική δύναμη ή "μαστοριά" όπως οικοδόμος, ηλεκτρολόγος, ψυκτικός ή υδραυλικός. Δουλειές που παραδόξως εμπνέουν και ένα σεβασμό, πράγμα για το οποίο δε συμβαίνει για μη χειρωνακτικές -κατά παράδοση γυναικείες δουλειές (sick) - όπως κομμώτρια κλπ.
Επίσης ένας άλλος λόγος είναι ότι για τη γυναίκα η μόρφωση είναι ένας τρόπος να ανεξαρτητοποιηθεί, να πει "κοίτα, έχω μια κατάρτιση μπορώ να έχω δικό μου εισόδημα, δε χρειάζεται να κάτσω σπίτι". Επίσης με τον ίδιο τρόπο έτσι μπορούσε κάποια από επαρχία να ξεφύγει από το κοινωνικό περιβάλλον της σπουδάζοντας σε μια μεγάλη πόλη ενώ αν όχι, η εναλλακτική ήταν να βρισκε ...την αγάπη στα χέρια κανενός τσοπάνη .:P

Φυσικά πολλά από αυτά δεν ισχύουν σήμερα αλλά νομίζω πως ακόμα υπάρχουν στις συνειδήσεις πολλών ως στερεότυπα.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι το κορίτσι τείνει να ωθείται περισσότερο στο διάβασμα κάτι που κάνει μια καλή μαθήτρια δύσκολο να ξεχωρίσει. Ενώ ένα αγόρι πολλές φορές αφήνεται περισσότερο στην τύχη του για αυτό μπορείς να δεις και αρκετά συνειδητοποιημένα άτομα που ενώ μπορεί να τα γραφαν όλα στα @@ τους στο λύκειο έβαλαν ένα στόχο στην τρίτη και τον πέτυχαν, αφού όλα θέμα θέλησης είναι στο κάτω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στην 3η Λυκείου βέβαια στα κατεύθυνσεις όλοι όσοι έχουν πολλααααααα μόρια, έχουν και καλούς βαθμούς. Μπορεί στα Θρησκευτικά να έχουν 12. Στη Γυμναστική 13 κτλ και τελικά το απολυτήριο να μην είναι τόσο καλό.
Είναι στα πλαίσια της απαξίωσης των γενικών μαθημάτων στην 3η Λυκείου.
Ίσως το δικό μου στατιστικό δείγμα να είναι ακραίο, αλλά όλοι όσους ξέρω ότι έβγαλαν 18500+ μόρια, είχαν πολύ καλούς βαθμούς και στα απαξιωμένα μαθήματα και άριστα στο απολυτήριο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εξυπηρετεί το θέμα:worry:

Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός χαρακτήρας, με διαφορετικές δυνατότητες, χαρίσματα και ελαττώματα,
αν μη τι άλλο ένας τέτοιος διαχωρισμός είναι το ελάχιστο ανώριμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Κάτι σε "ρατσισμό" μου κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
καλό θα ήταν να μην βασιζόμαστε σε επιμέρους παρατηρήσεις αλλά να βλέπουμε τη γενική εικόνα...
σε ένα σχολείο μπορεί να γίνεται αυτό που λέτε, σε άλλο όμως όχι.
γενικά αν κρίνουμε μεμονωμένα μπορεί να οδηγηθούμε σε μεγάλα σφάλματα.

ωστόσο, στην περίπτωση που κάτι τέτοιο αποδειχθεί ότι ισχύει, ο πιθανότερος λόγος δεν είναι κάποια... υποτιθέμενη διαφορά στις ικανότητες, ή στις υποχρεώσεις κάθε φύλου, και την επιρροή που μπορεί αυτοί οι παράγοντες να έχουν στην απόδοσή τους, αλλά, κάτι βαθύτερο...
Οι αντιλήψεις της κοινωνίας απέναντι στο γυναικείο φύλο. Παρόλο που έχει κατοχυρωθεί η ισότητα ανάμεσα στον άνδρα και τη γυναίκα, νομικά, αυτό δεν έχει γίνει και στην πράξη. Εξ ού και όλες οι αντιλήψεις/ φαινόμενα του στυλ "περισσότεροι άνδρες στα πολυτεχνεία - περισσότερες γυναίκες στις φιλολογίες (ανδρικό - γυναικείο επάγγελμα), περισσότεροι άντρες σε υψηλές θέσεις- καριερίστες, γυναίκες σε θέση βολέματος- επιπλέον άγχη για νοικοκυριό, εμφάνιση κλπ κλπ"

Θέλω να πω, είναι όλα απόρροια του ρατσισμού εναντίον της γυναίκας που ακόμη υπάρχει, σε ΟΛΕΣ τις κοινωνίες. Απλά δεν το καταλαβαίνουμε, γιατί έχουμε καταλήξει να το θεωρούμε φυσιολογικό και να το προσπερνάμε.

Φεμινισμός mode on:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top