Επιδόσεις των δυο φύλων στις τελικές εξετάσεις

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω παρατηρήσει ότι κατά τη διάρκεια του σχολείου, ενώ τα κορίτσια είναι απουσιολόγοι, παίρνουν υψηλούς βαθμούς, είναι επιμελείς τελικά τα αγόρια είναι αυτά που συγκεντρώνουν περισσότερα μόρια στο τέλος. Ή αντίστοιχα, ξέρω πιο πολλά αγόρια, που ενώ έπαιρναν 14 στο τέλος διάβασαν και έβγαλαν 18.000+.
Το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι δική μου, εσφαλμένη άποψη;
Γιατί συμβαίνει αυτό κατά τη γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Τα κορίτσια έχουν ένα ελάττωμα και ένα προτέρημα.
Μπορούν να κάτσουν και να διαβάζουν για άπειρες ώρες αλλά αν τους βάλεις κάτι που χρήζει κριτική σκέψη πελαγώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Τα κορίτσια έχουν ένα ελάττωμα και ένα προτέρημα.
Μπορούν να κάτσουν και να διαβάζουν για άπειρες ώρες αλλά αν τους βάλεις κάτι που χρήζει κριτική σκέψη πελαγώνουν.

Γενίκευση 1

Γενίκευση 2 Δηλαδή τα αγόρια δεν μπορούν να διαβάσουν άπειρες ώρες; :hmm:


Γενίκευση 3 Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση τα αγόρια να μην έχουν κριτική σκέψη; Η κριτική σκέψη δεν είναι a priori χαρακτηριστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Γενίκευση 4: Η ίδια η ερώτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενίκευση 4: Η ίδια η ερώτηση.

Έχω παρατηρήσει ότι κατά τη διάρκεια του σχολείου, ενώ τα κορίτσια είναι ΣΥΝΗΘΩΣ απουσιολόγοι, παίρνουν ΣΥΝΗΘΩΣ υψηλούς βαθμούς, είναι ΣΥΝΗΘΩΣ επιμελείς τελικά ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ τα αγόρια είναι αυτά που συγκεντρώνουν περισσότερα μόρια στο τέλος. Ή αντίστοιχα, ξέρω πιο πολλά αγόρια, που ενώ έπαιρναν 14 στο τέλος διάβασαν και έβγαλαν 18.000+ σε σχέση με κορίτσια (δεν ξέρω κανένα).
Το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι δική μου, εσφαλμένη άποψη;
Γιατί συμβαίνει αυτό κατά τη γνώμη σας;

εντάξει τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εντάξει τώρα;

Μα δεν είχε κανένα πρόβλημα η ερώτηση αλλα η απο πάνω!
Στο θέμα μας τώρα.
Στο σχολείο μου πχ τα κορίτσια ξεσκίζονταν στο δίαβασμα, λες και το είχαν χόμπι και έβγαζαν 19.
Ενώ τα περισσότερα αγόρια τα είχαμε γραμμένα όλα στα παλιά μας τα παπούτσια και διαβάζαμε σε κανέναν διαγώνισμα για να βγάλουμε κανένα 17 στον έλεγχο.
Στο τέλος όμως τα κορίτσια αυτά ή πάτωσαν ή δεν έγραψαν όσο θα ήθελαν,αντίθετα εμείς σπείραμε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Από όσο θυμάμαι στο γυμνάσιο τα περισσότερα αγόρια ήταν οκ προς το μέτριο μαθητές και τα κορίτσια στην πλειονότητα καλές μαθήτριες. Στο λύκειο δεν άλλαξε κάτι στα κορίτσια αλλά πολλά αγόρια γίνανε μαθηταράδες, σε επίπεδο όπου μπορούσαν να ξεπεράσουν τις κοπέλες με άνεση.

Edit: ξέχασα να αναφέρω αυτό το παρατηρώ μόνο στα μαθήματα θετικών επιστημών. Στα άλλα (βλ. αρχαία / ιστορία) δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι κατά τη διάρκεια του σχολείου, ενώ τα κορίτσια είναι απουσιολόγοι, παίρνουν υψηλούς βαθμούς, είναι επιμελείς τελικά τα αγόρια είναι αυτά που συγκεντρώνουν περισσότερα μόρια στο τέλος. Ή αντίστοιχα, ξέρω πιο πολλά αγόρια, που ενώ έπαιρναν 14 στο τέλος διάβασαν και έβγαλαν 18.000+.
Το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι δική μου, εσφαλμένη άποψη;
Γιατί συμβαίνει αυτό κατά τη γνώμη σας;

Κατά κανόνα ισχύει. Από το τμήμα μου στην κατεύθυνση ήμαστε 2 αγόρια που δώσαμε Πανελλήνιες, και οι 2 μπήκαμε Νομική.
Τα κορίτσια ήταν πολλαπλάσια, και οι επιτυχίες λιγότερες.

Επίσης, ισχύει στο έπακρο και το παράδειγμα με το 14 που έγινε 18.000+ μόρια.:)

Α' Λυκείου έβγαλα 12,5.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Επίσης έχω προσέξει κάτι άλλο φέτος στην δικιά μου κατεύθυνση. Τα κορίτσια στειρίζονται πάρα πολύ στις γνώσεις τους ενώ τα αγόρια και στις γνώσεις τους αλλά και στο ενστικτό τους. Και πολλές φορές αυτό έχει καλύτερα αποτελέσματα και ιδικότερα στην Φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Δεν εχω δει κατι τετοιο.Παντα τις ιδιες επιτυχιες ειχαμε,αγορια και κοριτσια,εστω και στο περιπου.Οποιοδηποτε φαινομενο που εχετε εσεις προσεξει μαλλον συμπτωση ειναι.Γενικα,δεν πιστευω οτι παιζει ρολο το φυλο.Ασε που αμα κοιτουσα τι συμβαινει στη δικη μου περιοχη μαλλον οι κοπελες θα κυριαρχουσαν,ιδιως οσον αφορα στις πανελληνιες.Παντα θα χουμε αρκετες επιτυχιες κοριτσιων,ασχετως αν ο 1ος του σχολειου, θα ειναι αγορι.

Οσον αφορα στο διαβασμα ,ισχυει.Ισχυει γιατι εχουμε ως φυλα διαφορες.Η γυναικα παντοτε ειναι πολυ πιο οργανωτικη απο τον ανδρα.Και πολυ πιο αγχωδης.Γενικα,πιστευω οτι αν υπηρχε ενας αντρας με γυναικειες σκεψεις θα αυτοκτονουσε.Ειναι τρομακτικο το ποσα πολλα σκεφτονται συγχρονως και το ποσο αναλωνονται σε θεματα που μπορει να ειναι τελειως ασημαντα :P Και αυτο ειναι πληρως κατοχυρωμενο τωρα.Αρα,μπροστα στο αγχος τους μερικες μπορει και να λιωνουν.Περισσοτερο ψυχολογικο παρα θεμα αποδοσης μυαλου ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Στο σχολείο μου πχ τα κορίτσια ξεσκίζονταν στο δίαβασμα, λες και το είχαν χόμπι και έβγαζαν 19.
Ενώ τα περισσότερα αγόρια τα είχαμε γραμμένα όλα στα παλιά μας τα παπούτσια και διαβάζαμε σε κανέναν διαγώνισμα για να βγάλουμε κανένα 17 στον έλεγχο.
Στο τέλος όμως τα κορίτσια αυτά ή πάτωσαν ή δεν έγραψαν όσο θα ήθελαν,αντίθετα εμείς σπείραμε.;)

Από όσο θυμάμαι στο γυμνάσιο τα περισσότερα αγόρια ήταν οκ προς το μέτριο μαθητές και τα κορίτσια στην πλειονότητα καλές μαθήτριες. Στο λύκειο δεν άλλαξε κάτι στα κορίτσια αλλά πολλά αγόρια γίνανε μαθηταράδες, σε επίπεδο όπου μπορούσαν να ξεπεράσουν τις κοπέλες με άνεση.

Edit: ξέχασα να αναφέρω αυτό το παρατηρώ μόνο στα μαθήματα θετικών επιστημών. Στα άλλα (βλ. αρχαία / ιστορία) δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. :P

Κοιτάξτε, από την δική μου εμπειρία στο διάβασμα-ξέσκισμα, δεν είστε εσείς οι σούπερ-κουλ γαμάουα που τα γράφετε όλα στ' @@ σας και χτυπάτε βαθμάρες, απλά εμείς παραείμαστε αγχωτικές για να αρκεστούμε στον τύπο διαβάσματος που κάνετε εσείς (κατά κανόνα, βαριέμαι να βάζω disclaimer συνέχεια, αλλά δεν ισχύει απόλυτα, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις).

Όσο για το άλλο περί τελικής απόδοσης, αν ο καθένας βάζει τι συνέβαινε στο σχολείο-περιοχή του και γενικεύει, it's ok αλλά μην περιμένετε να γίνει αποδεκτό σαν κάτι περισσότερο από σύμπτωση :P Αν υπάρχει κάποια έρευνα για τις αποδόσεις των 2 φύλων στο διάβασμα, ας μπει να το συζητήσουμε υπό άλλο πρίσμα ξανά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλό είναι πάντως να μη μιλήσουμε σχετικά με το πώς διαβάζει ο ένας και πώς ο άλλος. Ας θέσουμε ως κοινή βάση στη συζήτηση ότι και τα 2 φύλα έχουν τις ίδιες ικανότητες. Ας ψάξουμε αλλού τη διαφορά.

Για παράδειγμα, σύμφωνα με μια άποψη που έχω ακούσει, τα κορίτσια στο Λύκειο αρχίζουν να ασχολούνται πολύ περισσότερο με τη μόδα και με την εμφάνισή τους. Με αυτόν τον τρόπο γεμίζουν το κεφάλι τους με ένα σωρό πληροφορίες, μάλλον όχι και τόσο χρήσιμες, κάτι που ίσως να έχει επιπτώσεις και στην απόδοσή τους. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για παράδειγμα, σύμφωνα με μια άποψη που έχω ακούσει, τα κορίτσια στο Λύκειο αρχίζουν να ασχολούνται πολύ περισσότερο με τη μόδα και με την εμφάνισή τους.

Εγώ θα έλεγα στο γυμνάσιο και άντε βία και στην Α' λυκείου.:hmm:
Μιλάμε για τις σοβαρές κοπέλες που δεν έχουν άχυρο στο κεφάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει ότι κατά τη διάρκεια του σχολείου, ενώ τα κορίτσια είναι απουσιολόγοι, παίρνουν υψηλούς βαθμούς, είναι επιμελείς τελικά τα αγόρια είναι αυτά που συγκεντρώνουν περισσότερα μόρια στο τέλος. Ή αντίστοιχα, ξέρω πιο πολλά αγόρια, που ενώ έπαιρναν 14 στο τέλος διάβασαν και έβγαλαν 18.000+.
Το έχετε παρατηρήσει αυτό ή είναι δική μου, εσφαλμένη άποψη;
Γιατί συμβαίνει αυτό κατά τη γνώμη σας;

Γιατί τα κορίτσια γλύφουν τους καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Κοιτάξτε, από την δική μου εμπειρία στο διάβασμα-ξέσκισμα, δεν είστε εσείς οι σούπερ-κουλ γαμάουα που τα γράφετε όλα στ' @@ σας και χτυπάτε βαθμάρες,

Δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο.



Όσο για το άλλο περί τελικής απόδοσης, αν ο καθένας βάζει τι συνέβαινε στο σχολείο-περιοχή του και γενικεύει, it's ok αλλά μην περιμένετε να γίνει αποδεκτό σαν κάτι περισσότερο από σύμπτωση

Δεν έγινε γενίκευση, ένα από τα points του thread ήτανε να πούμε αν εμείς παρατηρήσαμε κάτι ανάλογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα έλεγα στο γυμνάσιο και άντε βία και στην Α' λυκείου.:hmm:
Μιλάμε για τις σοβαρές κοπέλες που δεν έχουν άχυρο στο κεφάλι.

Ναι. Κάποιες πάλι συνεχίζουν και στο Λύκειο.

Γιατί τα κορίτσια γλύφουν τους καθηγητές.

:hmm: Όταν λες γλύφουν; Γιατί το κάνουν αυτό; Μακροπρόθεσμα δεν έχει καμιά σημασία ο βαθμός που θα πάρουν στο τετράμηνο. Και γιατί τα κορίτσια γλύφουν, ενώ τα αγόρια δε γλύφουν;
(αν και η αλήθεια είναι ότι όλοι γλύφουν...)
*Γλύφουν μπορούμε να πούμε ότι σημαίνει και ότι κάθονται ήσυχες στο μάθημα, παρακολουθούν κλπ ακόμα κι αν δεν τους ενδιαφέρει ή ακόμα κι αν διαφωνούν με το μάθημα αυτό καθεαυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ναι. Κάποιες πάλι συνεχίζουν και στο Λύκειο.



:hmm: Όταν λες γλύφουν; Γιατί το κάνουν αυτό; Μακροπρόθεσμα δεν έχει καμιά σημασία ο βαθμός που θα πάρουν στο τετράμηνο. Και γιατί τα κορίτσια γλύφουν, ενώ τα αγόρια δε γλύφουν;
(αν και η αλήθεια είναι ότι όλοι γλύφουν...)
*Γλύφουν μπορούμε να πούμε ότι σημαίνει και ότι κάθονται ήσυχες στο μάθημα, παρακολουθούν κλπ ακόμα κι αν δεν τους ενδιαφέρει ή ακόμα κι αν διαφωνούν με το μάθημα αυτό καθεαυτό;

Τα κορίτσια συνήθως πιάνουν συζητήσεις με τους καθηγητές και έξω από τη τάξη,με αποτέλεσμα να γίνονται πιο συμπαθητικές.Ή δε κάνουν φασαρία όταν το μάθημα τους είναι αδιάφορο,σε αντίθεση με τα αγόρια που κάνουν πανικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Aπλως τα αγορια εχουν κριτικη σκεψη,ενω τα κοριτσια ειναι παρλαπιπες,μονο να μαθαινουν απεξω ξερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Γενικεύοντας όσο δεν πάει νομίζω πως το άριστα μοιράζεται ανάμεσα σε αγόρια και κορίτσια, στις μέτριες βαθμολογίες κυριαρχούν τα κορίτσια και στις χαμηλές τα αγόρια. Στο δικό μου σχολείο πάνω από 18 έβγαλε μόνο ένα αγόρι και 5-6 κορίτσια (στους 40 περίπου που δίναμε).

Θα ήταν γαμάτο αν έβγαζε ποσοστά βάσει φύλου το υπουργείο μετά τις πανελλαδικές! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Στην θεωρητικη τα κοριτσια συνηθως υπερτερουν ενω τα αγορια σε θετικη και τεχνολογικη...
Ισως ειναι και η υπομονη που τα αγορια επι των πλειστον δεν διακατεχουν,πανε πες τους να διαβασουν 5 ωρες λογοτεχνια :no:
Εγω με 2 ωρες διαβασματος την ημερα μπορεσα να μαζεψω γυρω στα 16000 μορια στην τεχνολογικη ενω στην θεωρητικη με 2 ωρες την ημερα ουτε 13000 δεν θα ειχα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top