Επιβιώσαμε(;)

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
4 Ιανουαρίου 2013 Επιβιώσαμε!


"Ο προϋπολογισμός για το 2012 δεν πήγε άσχημα. Δεν πρέπει να το παραβλέπουμε αυτό. Ήταν μια πολύ δύσκολη χρονιά. Η ύφεση έφτασε περίπου το 6,5%. Επιβιώσαμε όμως." (Απόσπασμα από τις προχτεσινές δηλώσεις Στουρνάρα)


Έχω πει κατ' επανάληψη ότι δεν με ενοχλεί τόσο το ότι με κοροϊδεύουν όσο το ότι με φτύνουν στα μούτρα. Και η παραπάνω δήλωση του υπουργού οικονομικών δεν είναι παρά μια ξεγυρισμένη ροχάλα στα μούτρα όλων μας. Μια ροχάλα η οποία αποδεικνύει το αβυσσαλέο χάσμα ανάμεσα σ' αυτούς που διαγουμίζουν τούτον τον ρημαδότοπο και στους κατοίκους του.

Ποιοί ειναι αυτοί που επιβιώσαμε, βρε σκερβελέ; Πάντως, ανάμεσά μας δεν είναι ο Δημήτρης Χριστούλας, ο οποίος τίναξε τα μυαλά του στον αέρα μεσ' στην πλατεία Συντάγματος, επειδή δεν άντεχε την απώλεια της αξιοπρέπειάς του στα 77 του χρόνια...

Ποιοί ειναι αυτοί που επιβιώσαμε, βρε μ.....πίτουρα; Γιατί ανάμεσά μας μας δεν είναι ο 92χρονος παππούς που αυτοκτόνησε, σκοτώνοντας πρώτα την 80χρονη γυναίκα του, επειδή δεν άντεχαν άλλο να γίνονται βάρος στα παιδιά και στα εγγόνια τους, τα οποία επίσης αντιμετώπιζαν τεράστια οικονομικά προβλήματα...

Ποιοί ειναι αυτοί που επιβιώσαμε, βρε θεομπαίχτη; Μιας κι ανάμεσά μας δεν είναι ο 60χρονος από την Μακρυνίτσα, ο οποίος κρεμάστηκε από την κληματαριά τού σπιτιού του επειδή είχε φτάσει σε οικονομικό αδιέξοδο...

Ποιοί ειναι αυτοί που επιβιώσαμε, βρε αλητάμπουρα; Σίγουρα ανάμεσά μας δεν είναι ο άνεργος 33χρονος πατρινός που κρεμάστηκε από μια ελιά επειδή δεν μπορούσε άλλο να βλέπει το 5χρονο παιδί του να πεινάει...

Ποιοί ειναι αυτοί που επιβιώσαμε, βρε μασκαρά; Βέβαια ανάμεσά μας δεν είναι ο 60χρονος από την περιοχή τής Σιάτιστας, ο οποίος κρεμάστηκε όταν έμαθε ότι του έκοψαν την αναπηρική του σύνταξη, τον μοναδικό πόρο ζωής που είχε...

Ποιοί ειναι αυτοί που επιβιώσαμε, βρε ρεμπεσκέ; Φυσικά ανάμεσά μας δεν είναι ο 52χρονος κρητικός οικοδόμος που κρεμάστηκε μέσα στο σπίτι του επειδή δεν μπορούσε να ταΐσει τα τρία παιδιά του...


Κι όταν, βρε σκουτόπανο, λες ότι "επιβιώσαμε", τί ακριβώς εννοείς; Ότι σωρεία ανθρώπων ξεχνούν την περηφάνεια τους και ψάχνουν στα σκουπίδια για να βρουν κάτι να φάνε; Ότι εκατοντάδες νέα παιδιά παίρνουν των ομματιών τους και ξενητεύονται προκειμένου να βρουν δουλειά; Ότι αμέτρητοι 30ρηδες (μη σου πω κοντά 40ρηδες) αναγκάζονται να μένουν με τους γονείς τους επειδή οι πενταροδεκάρες που κερδίζουν δεν αρκούν για να στήσουν το δικό τους σπιτικό, την δική τους οικογένεια; Ότι υπάρχουν μαθητόπουλα που λιποθυμούν μέσα στα σχολεία τους από την πείνα; Ότι ξαναθυμηθήκαμε τα τεφτέρια τού μπακάλη; Ότι μέσα στα σπίτια μας τυλιγόμαστε με κουβέρτες για να μη ξεπαγιάσουμε, μιας και δεν μας περισσεύουν λεφτά για πετρέλαιο; Ή, μήπως, ότι πολλοί από μας μπορούμε ακόμη και τρώμε ένα πιάτο φασουλάδα, αν και σε πολλές περιπτώσεις αλάδωτη;

Σε ποιούς απευθύνεσαι, βρε κ....λη; Στους δισεκατομμυριούχους που σε περίοδο κρίσης (υποτίθεται!) αβγάτισαν τις περιουσίες τους κατά 200-τόσα δισεκατομμύρια; Στους καπιτάλες που δυσκολεύονται και να ρευτούν καθώς μασάνε την δημόσια περιουσία, την οποία εσύ ο ίδιος τους δίνεις κοψοχρονιά; Στους μεγαλοεπιχειρηματίες που ξεκοκκαλίζουν τις -κρατικές κι ευρωπαϊκές- επιδοτήσεις, μαζί με τις σάρκες των εργαζομένων τους; Ή, μήπως, στους τραπεζίτες, για χάρη των οποίων η ηγεσία μας όχι μόνο ξεβρακώνεται η ίδια αλλά ξεβρακώνει κι εμάς;

Ώστε "επιβιώσαμε", κύριε υπουργέ, ε; Μπράβο! Ε, λοιπόν, σου δίνω ευχή και κατάρα: τέτοια "επιβίωση" να ζήσετε εσύ και όλη σου η οικογένεια.

Άει να χαθείς να χάνεσαι. Σιχαμένε!

Cogito ergo sum
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
«... εκεί που πολεμάνε και πεθαίνουν οι άνθρωποι για έναν
καινούργιο κόσμο.

Εκεί-
θα σέ περιμένω.»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χειρότερα θα γίνουν τα πράγματα, δυστυχώς:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 106952

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βρε για τα φιλαράκια τους μιλάνε, δεν το έχετε πάρει χαμπάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Όσο οι άνθρωποι κάθονται και παρακολουθούν τα γεγονότα από τα χαζοκούτια, όσο κάθονται σπίτι τους,όσο δεν ενημερώνονται, όσο δεν αμφισβητούν , η κατάσταση ναι, θα γίνει χειρότερη.
Η ανατροπή σε όλα αυτή την κατάσταση μπορεί να γίνει από τον λαό.Από έναν λαό όπου η ιστορία έχει αποδείξει ότι έχει τεράστια δύναμη.Όσο δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη αυτή, η κατάσταση ναι, θα γίνει χειρότερη.
Ούτως ή άλλως αυτό θέλουν να πετύχουν.Θέλουν να πετύχουν μία κατάσταση ώστε να μπορούν να ελέγχουν το χρήμα, να ελέγχουν τους ανθρώπους -ανθρώπους που κάνουν τα πάντα για να τους ξετινάξουν νοητικά- , και να τους δίνουν πενταροδεκάρες που δεν θα φτάνουν ούτε για να αγοράσουν τσίχλες στα παιδιά τους.

Αξίζει να δείτε: αυτό Και μετά αυτό

υ.γ. Επειδή πολλοί πιστεύετε ότι η κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να φτιάξει την κατάσταση: Η κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να φτάσει η χώρα μας στο 0,να πουλήσουν την χώρα σε ξένες επιχειρήσεις: αεροδρόμια,λιμάνια κλπκλπ, να φέρουν την δραχμή ώστε να τα χάσουμε όλα και εκείνοι οι οποίοι έχουν τα χρήματά τους σε ευρώ σε ξένες τράπεζες π.χ. ελβετία ,να τα βάλουν μέσα στην Ελλάδα (η οποία θα έχει δραχμή σε υποτίμηση ) και να γίνουν ζάμπλουτοι αγοράζοντας ό,τι πια έχει απομείνει.
Το μόνο που μου διαφεύγει, είναι ποιος θα είναι εκείνος ο οποίος θα ανοίξει την πόρτα.
Το ξέρω, η κατάσταση είναι τραγική.Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί άραγε είμαι εγώ υπεύθυνος για ένα χρέος που έκαναν κάποιοι σκόπιμα.Βέβαια είμαι υποχρεωμένος να το πληρώνω γιατί είμαι μέσα στην Ε.Ε.( όλα με ένα τρόπο συνδέονται μεταξύ τους...μάλλον σύμπτωση :hmm: )

Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
«... εκεί που πολεμάνε και πεθαίνουν οι άνθρωποι για έναν
καινούργιο κόσμο.

Εκεί-
θα σέ περιμένω.»

Θα ήθελες να μου πεις από που είναι το συγκεκριμένο απόσπασμα; :P

edit: το βρήκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Όσο οι άνθρωποι κάθονται και παρακολουθούν τα γεγονότα από τα χαζοκούτια, όσο κάθονται σπίτι τους,όσο δεν ενημερώνονται, όσο δεν αμφισβητούν , η κατάσταση ναι, θα γίνει χειρότερη.
Η ανατροπή σε όλα αυτή την κατάσταση μπορεί να γίνει από τον λαό.Από έναν λαό όπου η ιστορία έχει αποδείξει ότι έχει τεράστια δύναμη.Όσο δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη αυτή, η κατάσταση ναι, θα γίνει χειρότερη.
Ούτως ή άλλως αυτό θέλουν να πετύχουν.Θέλουν να πετύχουν μία κατάσταση ώστε να μπορούν να ελέγχουν το χρήμα, να ελέγχουν τους ανθρώπους -ανθρώπους που κάνουν τα πάντα για να τους ξετινάξουν νοητικά- , και να τους δίνουν πενταροδεκάρες που δεν θα φτάνουν ούτε για να αγοράσουν τσίχλες στα παιδιά τους.

Αξίζει να δείτε: αυτό Και μετά αυτό

υ.γ. Επειδή πολλοί πιστεύετε ότι η κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να φτιάξει την κατάσταση: Η κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να φτάσει η χώρα μας στο 0,να πουλήσουν την χώρα σε ξένες επιχειρήσεις: αεροδρόμια,λιμάνια κλπκλπ, να φέρουν την δραχμή ώστε να τα χάσουμε όλα και εκείνοι οι οποίοι έχουν τα χρήματά τους σε ευρώ σε ξένες τράπεζες π.χ. ελβετία ,να τα βάλουν μέσα στην Ελλάδα (η οποία θα έχει δραχμή σε υποτίμηση ) και να γίνουν ζάμπλουτοι αγοράζοντας ό,τι πια έχει απομείνει.
Το μόνο που μου διαφεύγει, είναι ποιος θα είναι εκείνος ο οποίος θα ανοίξει την πόρτα.
Το ξέρω, η κατάσταση είναι τραγική.Αυτό που δεν ξέρω είναι γιατί άραγε είμαι εγώ υπεύθυνος για ένα χρέος που έκαναν κάποιοι σκόπιμα.Βέβαια είμαι υποχρεωμένος να το πληρώνω γιατί είμαι μέσα στην Ε.Ε.( όλα με ένα τρόπο συνδέονται μεταξύ τους...μάλλον σύμπτωση :hmm: )

Τέλος.

Το Debtocracy είναι μεγάλη παπαριά.Το Catastroika το 'χα δει,αλλά δεν το θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.

Κι όμως man,δεν μιλάμε για μια τυχαία ταινία,αλλά για ένα ντοκιμαντέρ.Στην οποιαδήποτε ταινία,μπορείς να πεις "γούστα είναι αυτά",επειδή άλλος θα δώσει περισσότερο βάρος στις performances,άλλος στο story,άλλος στη σκηνοθεσία,άλλος στη μουσική,άλλος στο character depth,κλπ.Συνεπώς,υπάρχει μεγάλος βαθμός υποκειμενικότητας.Σ'ένα ντοκιμαντέρ όμως,που πρωταρχικό σκοπό έχει την πληροφόρηση,και όχι τα aesthetic stuff,υπάρχει ένα αντικειμενικό κριτήριο,το περιεχόμενο.Όταν ένα ντοκιμαντέρ κάνει λογικές ακροβασίες,είναι grossly misinformed & manipulates its audience,τότε πως το λες?

Δεν είναι τυχαίο που τέτοια και καλά "ψαγμένα" ντοκυμαντέρ που θέλουν να αποκαλύψουν "μεγάλες κρυμμένες αλήθειες" (π.χ. Debtocracy,Zeitgeist,τα ντοκυμαντέρ του Alex Jones κλπ) και βασίζονται στα factual λάθη,στα λογικά σφάλματα,στις υπερβολές και τον λαϊκισμό,στα misinterpretations και στην απόκρυψη πληροφοριών (deliberately),δημιουργούν ένα ολόκληρο cult following,λες και είναι θρησκείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εμένα φίλος μου με πατέρα ιδιοκτήτη γνωστής εταιρείας (εγώ δε την ήξερα btw) παραγωγής και εμπορίας χρωμάτων στη Βόρεια Ελλάδα, περιχαρής που περιέγραφε τις προάλλες πως αυξήθηκε ο τζίρος της επιχείρησής του κατά 30% το τελευταίο 4μηνο,λόγω του ότι απ'τα 15 παρόμοια εργοστάσια στην Ελλάδα λειτουργούν πλέον μόνο 5 κι έτσι μαζεύτηκαν τα "ψιλολόγια"!Εμείς on the other hand είμαστε πεσμένοι 30%+ έχοντας ήδη αλλάξει οικονομική έδρα κι αν δεν αλλάξουμε ΚΑΙ φυσική έδρα,σύντομα μας βλέπω για φαλιμέντο από έλλειψη ρευστότητας...

Υπάρχουν ξεκάθαρα δύο "στρατόπεδα",αυτοί που επωφελούνται της κρίσης κι αυτοί που πίνουν τα τσίσα των πρώτων!Ο Στουρνάρας προφανώς αναφερόταν στους πρώτους,για τους μεν δεύτερους χέστηκε!

Η ανατροπή σε όλα αυτή την κατάσταση μπορεί να γίνει από τον λαό.Από έναν λαό όπου η ιστορία έχει αποδείξει ότι έχει τεράστια δύναμη.Όσο δεν εκμεταλλεύεται την δύναμη αυτή, η κατάσταση ναι, θα γίνει χειρότερη.

Η ανατροπή που οραματίζεσαι δεν θα γίνει ΠΟΤΕ,για πολλούς και διάφορους λόγους που βαριέμαι να αναλύω για εκατοστή φορά! Καθίστε και σκεφτείτε λίγο και ξεκολλάτε με την παπαριά της "εξέγερσης" του κοσμάκη...
Ένας είναι ο τρόπος να αντιδράσετε!Να φύγετε από την Ελλάδα κι αν έχετε επιχειρήσεις και μπορείτε να την μεταφέρετε σε Βαλκάνια,Κύπρο κ.λπ. να της πάρετε κι αυτές μαζί σας!
Όλα τ'άλλα είναι μπανανόφλουδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η ανατροπή που οραματίζεσαι δεν θα γίνει ΠΟΤΕ,για πολλούς και διάφορους λόγους που βαριέμαι να αναλύω για εκατοστή φορά! Καθίστε και σκεφτείτε λίγο και ξεκολλάτε με την παπαριά της "εξέγερσης" του κοσμάκη...
Ένας είναι ο τρόπος να αντιδράσετε!Να φύγετε από την Ελλάδα κι αν έχετε επιχειρήσεις και μπορείτε να την μεταφέρετε σε Βαλκάνια,Κύπρο κ.λπ. να της πάρετε κι αυτές μαζί σας!
Όλα τ'άλλα είναι μπανανόφλουδες...

Κάνεις λάθος.
Η ανατροπή μπορεί να έρθει μόνο από τον λαό.Όμως , ναι, η ανατροπή που οραματίζομαι δεν θα έρθει ποτέ, το γιατί είναι προφανές και το βιώνουμε καθημερινά.

EDIT:

Ένας είναι ο τρόπος να αντιδράσετε!Να φύγετε από την Ελλάδα κι αν έχετε επιχειρήσεις και μπορείτε να την μεταφέρετε σε Βαλκάνια,Κύπρο κ.λπ. να της πάρετε κι αυτές μαζί σας!

Αυτό μάλλον θα το αφήσω ασχολίαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κάνεις λάθος.
Η ανατροπή μπορεί να έρθει μόνο από τον λαό.Όμως , ναι, η ανατροπή που οραματίζομαι δεν θα έρθει ποτέ, το γιατί είναι προφανές και το βιώνουμε καθημερινά.

Αυτό μάλλον θα το αφήσω ασχολίαστο.

Δεν είπα ότι δεν μπορεί,είπα ότι ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!

Είτε το αφήσεις ασχολίαστο είτε όχι,έτσι είναι!Ποια είναι "καλύτερη αντίδραση" δηλαδή,να κάθεσαι εδώ να πίνεις τα τσίσα τους;Να πληρώνεις ότι μαλακία τους έρχεται να σου βγάλουν;
Μακάρι να μπορούσαμε να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι να δούμε ποιον θα φορολογούσαν κι από ποιόν θα τα έτρωγαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Ρε σεις ποιος περιμένετε να κάνει κάτι για αυτήν την κατάσταση όταν κάνουμε πορείες και απεργίες μιας μέρας....:whistle::whistle::whistle: Η θα γίνει σφαγή(με δικά τους θύμα και όχι δικά μας-βλ. αυτοκτονίες-) ή θα κάτσουμε σαν ζωα να περιμένουμε να φτάσει το χρέος στον θεό για να μας πάρουν τον ορυκτό πλούτο.....Ο Ελληνας οφείλει πλέον να ξυπνήσει....ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ....αν δεν αντιδράσουμε εμείς και μας ξεσκίζουν,η κατάσταση αυτή στη συνέχει θα μεταφερθεί και σε άλλες χώρες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κι όμως man,δεν μιλάμε για μια τυχαία ταινία,αλλά για ένα ντοκιμαντέρ.Στην οποιαδήποτε ταινία,μπορείς να πεις "γούστα είναι αυτά",επειδή άλλος θα δώσει περισσότερο βάρος στις performances,άλλος στο story,άλλος στη σκηνοθεσία,άλλος στη μουσική,άλλος στο character depth,κλπ.Συνεπώς,υπάρχει μεγάλος βαθμός υποκειμενικότητας.Σ'ένα ντοκιμαντέρ όμως,που πρωταρχικό σκοπό έχει την πληροφόρηση,και όχι τα aesthetic stuff,υπάρχει ένα αντικειμενικό κριτήριο,το περιεχόμενο.Όταν ένα ντοκιμαντέρ κάνει λογικές ακροβασίες,είναι grossly misinformed & manipulates its audience,τότε πως το λες?

Δεν είναι τυχαίο που τέτοια και καλά "ψαγμένα" ντοκυμαντέρ που θέλουν να αποκαλύψουν "μεγάλες κρυμμένες αλήθειες" (π.χ. Debtocracy,Zeitgeist,τα ντοκυμαντέρ του Alex Jones κλπ) και βασίζονται στα factual λάθη,στα λογικά σφάλματα,στις υπερβολές και τον λαϊκισμό,στα misinterpretations και στην απόκρυψη πληροφοριών (deliberately),δημιουργούν ένα ολόκληρο cult following,λες και είναι θρησκείες.

Βάζεις το debtocracy στην ίδια κατηγορία με το Zeitgeist και τον Alex Jones? Σου μοιάζει ο Χατζηστεφάνου για συνωμοσιολόγος; Άλλο να παρουσιάζεις έναν αχταρμά θεωριών κάτω από το πέπλο μιας "νέας τάξης πραγμάτων" κι άλλο να εστιάζεις σε μια πλευρά ενός συγκεκριμένου θέματος με το νόημα ότι μιλάς κάτι για το οποίο δε θα ακούσεις στα κανάλια.

Ποιες είναι δηλαδή οι λογικές ακροβασίες που το κατατάσσουν σε αυτή τη κατηγορία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Η Ελληνικη κριση εχει πρωτα εγχωρια αιτια οπως γραφειοκρατια, μαφιοκρατια, αδικη υπερφορολογηση , απανθρωπους νομους
πχ υποχρεωτικη ασφαλιση για ελ επαγγελματιες εχουν δεν εχουν κερδη, γιγαντιαιο και αχρηστο περαν εξαιρεσεων κρατικο τομεα
γενικα προκειται για θεσμικη κριση που εγινε οικονομικη και οχι το αντιθετο.
Φυσικα υπαρχει και κριση του καπιταλισμου διεθνως καθως τα κεφαλαια κινουνται ανεξελεγκτα στο ονομα μιας αφελους αποψης
δηθεν σοφιας της αγορας που και καλα αυτορυθμιζεται.
Το δευτερο δυστηχως δεν μπορουμε να το αλλαξουμε σαν λαος .Ειναι διεθνες φαινομενο.

Το ευρω διογκωσε το ελληνικο προβλημα αφου εξασφαλιζε η χωρα φτηνα δανεικα και διοριζονταν ορδες στο δημοσιο για να εξυπηρετουνται οι πολιτικες ελιτ.
Καποια στιγμη θα εσκαγε η φουσκα.
Με αυτους τους πολιτικους ειναι αδυνατο να εξαλειφθουν οι παθογενειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν είπα ότι δεν μπορεί,είπα ότι ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!

Είτε το αφήσεις ασχολίαστο είτε όχι,έτσι είναι!Ποια είναι "καλύτερη αντίδραση" δηλαδή,να κάθεσαι εδώ να πίνεις τα τσίσα τους;Να πληρώνεις ότι μαλακία τους έρχεται να σου βγάλουν;
Μακάρι να μπορούσαμε να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι να δούμε ποιον θα φορολογούσαν κι από ποιόν θα τα έτρωγαν τυ...

Την μεγαλύτερη δύναμη την έχει ο λαός.Το θέμα είναι με ποιο τρόπο θα αντιδράσει.Αυτό που αναφέρεις είναι πιο παράλογο να συμβεί, από αυτό που αναφέρω εγώ.
Στην αργεντινή τουλάχιστον έτσι έγιναν τα πράγματα, ο λαός δηλαδή ανέτρεψε την κατάσταση.Βέβαια η αργεντινή δεν είχε το ευρώ.
Μιλώντας για ανατροπή δεν αφήνω να εννοηθεί ότι η κατάσταση θα γίνει καλύτερη.Φυσικά και θα χειροτερέψει η όλη κατάσταση, αλλά τουλάχιστον θα προχωράμε για το δικό μας συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Την μεγαλύτερη δύναμη την έχει ο λαός.Το θέμα είναι με ποιο τρόπο θα αντιδράσει.Αυτό που αναφέρεις είναι πιο παράλογο να συμβεί, από αυτό που αναφέρω εγώ.
Στην αργεντινή τουλάχιστον έτσι έγιναν τα πράγματα, ο λαός δηλαδή ανέτρεψε την κατάσταση.Βέβαια η αργεντινή δεν είχε το ευρώ.
Μιλώντας για ανατροπή δεν αφήνω να εννοηθεί ότι η κατάσταση θα γίνει καλύτερη.Φυσικά και θα χειροτερέψει η όλη κατάσταση, αλλά τουλάχιστον θα προχωράμε για το δικό μας συμφέρον.

Στην τελική ΤΙΠΟΤΑ από τα δύο δεν θα γίνει ΜΑΖΙΚΑ,οπότε κλάιν...πάντως ένα σημαντικό "brain drain" θα προκύψει τις επόμενες δεκαετίες με σοβαρότατες συνέπειες για την Ελλάδα!

Τα έχουμε πει εκατομμύρια φορές...ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ Αργεντινές,Ισλανδίες και λοιπές χώρες με την περίπτωση της Ελλάδας!Εσύ είσαι στον Ευρωπαϊκό ΝΟΤΟ,έχεις Τούρκους δίπλα σου,Γερμανία από πάνω σου,είσαι σε κομβικό γεωπολιτικό σημείο κι έχεις ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ...
Αν είμασταν κι εμείς στου διαόλου τη μάνα σαν τους Ισλανδούς,ότι γουστάραμε θα κάναμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τα έχουμε πει εκατομμύρια φορές...ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ Αργεντινές,Ισλανδίες και λοιπές χώρες με την περίπτωση της Ελλάδας!Εσύ είσαι στον Ευρωπαϊκό ΝΟΤΟ,έχεις Τούρκους δίπλα σου,Γερμανία από πάνω σου,είσαι σε κομβικό γεωπολιτικό σημείο κι έχεις ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ...
Αν είμασταν κι εμείς στου διαόλου τη μάνα σαν τους Ισαλνδούς,ότι γουστάραμε θα κάναμε!

Βασικά Τούρκους έχω δίπλα μου στην κυριολεξία...μέσα στην χώρα μου τους έχω.
Ή Ελλάδα ναι, έχει περιουσία την οποία σε λίγα χρόνια θα την εκμεταλλευτούν άλλοι.
Βέβαια αυτό που λες ισχύει, αλλά κατά την γνώμη μου, για άλλους λόγους.(δηλ. κατά την γνώμη μου δεν παίζει τόσο ρόλο το ότι είμαι στον ευρωπαϊκό νότο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giogWgiog

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giogWgiog αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
.ΜΗ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ Αργεντινές,Ισλανδίες και λοιπές χώρες με την περίπτωση της Ελλάδας!Εσύ είσαι στον Ευρωπαϊκό ΝΟΤΟ,έχεις Τούρκους δίπλα σου,Γερμανία από πάνω σου,είσαι σε κομβικό γεωπολιτικό σημείο κι έχεις ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ...
Αν είμασταν κι εμείς στου διαόλου τη μάνα σαν τους Ισλανδούς,ότι γουστάραμε θα κάναμε!

Εννοείς ότι η Ελλάδα έχει περιουσία ικανή να συντηρήσει τους κατοίκους της, ενώ η Αργεντινή όχι; :confused:
Πάντως είναι σωστό ότι η περίπτωση της Αργεντινής δεν μπορεί να συγκρίνεται με την δική μας.Η Ελλάδα δεν έχει μία δική της οικονομία, εισάγει το οτιδήποτε και σε μία περίπτωση διεθνούς αποκλεισμού,όπως στην αργεντινή πρίν δέκα χρόνια,δεν έχει τον απαραίτητο πλούτο για να επιβιώσει μόνη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εννοείς ότι η Ελλάδα έχει περιουσία ικανή να συντηρήσει τους κατοίκους της, ενώ η Αργεντινή όχι; :confused:

Προσωπικά υπέθεσα ότι εννοεί περιουσία λόγου της θέσης της γεωγραφικά.Όπως π.χ. ορυκτό πλούτο,πετρέλαια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top