Επεισόδια στο ΟΠΑ... 2022

aggelosst9

Νεοφερμένος

Ο aggelosst9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Ο.Π.Α. (Αθήνα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
- Έξω η αστυνομία από τη σχολή μας! Καμία σκέψη για ένταση της καταστολής ενάντια στους φοιτητές. Καμία σκέψη για πανεπιστημιακή αστυνομία.
Μετάφραση: Δεν χρειαζόμαστε αστυνομία γιατί έτσι μπορούμε να δέρνουμε όποιον θέλουμε και καλά κάνουμε κιόλας
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Μετάφραση: Δεν χρειαζόμαστε αστυνομία γιατί έτσι μπορούμε να δέρνουμε όποιον θέλουμε και καλά κάνουμε κιόλας

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και γω. Γιατί να θέλει ο εγκληματίας την αστυνομία στα πόδια του? είναι απλά άλλο ένα εμπόδιο :) .
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Βλέπετε πολύ επιφανειακά το θέμα. Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να υπάρχει φύλαξη από σεκιουριτάδες στη σχολή και η φύλαξη από την αστυνομία. Να ειστε σίγουροι ότι πιο πολλά προβλήματα θα δημιουργήσει κάτι τέτοιο, παρά θα λύσει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βλέπετε πολύ επιφανειακά το θέμα. Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να υπάρχει φύλαξη από σεκιουριτάδες στη σχολή και η φύλαξη από την αστυνομία. Να ειστε σίγουροι ότι πιο πολλά προβλήματα θα δημιουργήσει κάτι τέτοιο, παρά θα λύσει

Στις ξένες χώρες χωρίς την παρουσία αστυνομίας, πώς ο πανεπιστημιακός χώρος και οι υποδομές διατηρούνται σε καλή κατάσταση; :hmm: Γιατί υπάρχει ο φόβος ότι όλα ...καταγράφονται και ο κόσμος συμμορφώνεται σε αυτό και όχι με λογική υποταγής αλλά δημιουργεί επιστήμη και υπηρεσίες σε έναν τόσο όμορφο χώρο.

1642164925138.png
1642164977560.png


Δημόσιο Πανεπιστήμιο Καρόλου, στην Πράγα της Τσεχίας. Έχει καμία σχέση με τις υποδομές του Ελληνικού κράτους που τις διαθέτει ως κτίρια Πανεπιστημίων;

Όταν το 2022 δεν έχουμε βρει τι Πανεπιστήμιο θέλουμε σαν χώρα, κάτι φταίει. Πάντως δεν φταίει μόνο το κράτος. Αυτό θα έπρεπε να απασχολεί την κοινωνία που κοιμάται τον ύπνο της, βολεμένη σε έναν μικρόκοσμο κομματίλας και με τους μπλε και με τους κόκκινους, πράσινους, μωβ, μαύρους, άσπρους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Τι εχεις δει ρε γιαννη 20 χρονων με 2 χρονια λοκ νταουν 😛 να επιβεβαιωσω για ταρζανιλικια εγω παει κ ερχεται. Εχουν παιξει κ κακες φασεις ομως, σιγουρα.

Συνολικα ομως ως 3ος παρατηρητης βρισκω το αποτυπωμα θετικο.
Τα πιο χαρακτηριστικα παραδειγματα ειναι να μην τολμησει καν να αρθρωθει φαστιστικος λογος και ορισμενες ζωτικες παροχες να παραμεινουν δωρεαν. Καποια παλια πλεον χρονια, ειχαν εξαλειψει (εντελως ομως) και τη διακινηση εντος του καμπους.
Μια συνέλευση πήγα και ήταν αρκετή. Χάλι μαύρο. Εδώ σε λέω και μεταξύ τους ρίχνουν ξύλο. Τραμπουκισμός μεγάλος. Οι περισσότερες αναρχικές συμμορίες εκεί άλλως τε είναι παρακράτος. Εξυπηρετούν κρατικά συμφέροντα όπως το να μην αφήνουν τους Εθνικόφρονες τους οποίους το σύστημα φοβάται και να κάνουν βολική κατάσταση για τα νομοσχέδια ( π.χ. πανεπιστημιακή αστυνομία ). Εφόσον επίσης βρίσκεις θετικό το να μην αρθρώνεται " φΑθΙθΤιΚοΣ λόγος " ε μην παραπονιέσαι μετά που οι νταηδες των πανεπιστημίων φάγαν Σούτια στο ΕΠΑΛ Σταυρούπολης και δεν θέλουν αντεθνική προπαγάνδα στα σχολεία. Ούτε που υπάρχει θέληση να ξηλωθούν τα κόμματα από τις σχολές ή να μπει αστυνομία. Αφού ουσιαστικά το ίδιο πράγμα είναι, αυτομάτως παύεις να στηρίζεις το τέρμα ουτοπικό, στη σφαίρα της φαντασίας " άσυλο ιδεών ". Να καταπνίγονται κάποιες φωνές. Ίδια αντιδημοκρατική λογική ( και από άτομα που συμμετέχουν σε πορείες για την ελευθερία λόγου ).

Ωστόσο και εγώ θετικά το βλέπω το αποτύπωμα τους. Έχουν κάνει μέχρι και Προοδευτικούς αριστερούς να τους μισούν. Ξέρω αρκετά άτομα που ήταν στα ΕΑΑΚ και εν τέλει νευρίασαν και είτε έφυγαν είτε πήγαν στο αντίπαλο δέος. Μπράβο στις αριστερές κομματικές παρατάξεις. Γιατι αν είχαν μυαλό θα ήξεραν ότι το να πολεμάς τον άλλον στα επιχειρήματα του είναι σίγουρα πιο ωφέλιμο από το να καλλιεργείς ένα ανούσιο και επιζήμιο για σένα κλίμα τραμπουκισμού. Τώρα βέβαια τι καταλαβαίνουν από στρατηγική και σκέψη γενικά είναι άλλη συζήτηση.

Όσο για τα περί " φΑθΙθΤωΝ " μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί κάποιοι στις τουαλέτες σβήσαν το σφυροδρέπανο και έκαναν κελτικους σταυρούς. Η πιο όμορφη επίσκεψη που έκανα σε τουαλέτα. Μπράβο σε όποιον το έκανε.
Yπαρχει και ο αριστερος φασισμος...Just saying
Όχι μη παίζουμε με τις λέξεις φίλε Παράγοντα γιατί τους δίνουμε άλλοθι. Είναι απλά τα πράγματα. Ας κατανοήσει ο κόσμος ότι εν τέλει οι πραγματικοί ιδεολογικά φασίστες δεν έχουν και τόση μεγάλη διαφορά από τη πλειοψηφία της αριστεράς από την κεντροαριστερά και μετά τουλάχιστον. Ίδιες πρακτικές, ίδιες νοοτροπίες. Δοκιμασμένα ιστορικά/διαχρονικά.

Βλέπετε πολύ επιφανειακά το θέμα. Είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να υπάρχει φύλαξη από σεκιουριτάδες στη σχολή και η φύλαξη από την αστυνομία. Να ειστε σίγουροι ότι πιο πολλά προβλήματα θα δημιουργήσει κάτι τέτοιο, παρά θα λύσει
Ναι συμφωνώ. Αυτό πρέπει να συνοδευτεί από μέτρα όπως ο έλεγχος του ποιος/α μπαίνει και βγαίνει εντός του χώρου των πανεπιστημίων μιας που πόσοι συλληφθέντες σε καταλήψεις κλπ δεν έχουν καν σχέση με τα πανεπιστήμια. Αυτό είναι προβληματικό.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Όσο για τα περί " φΑθΙθΤωΝ " μην είσαι τόσο σίγουρος γιατί κάποιοι στις τουαλέτες σβήσαν το σφυροδρέπανο και έκαναν κελτικους σταυρούς. Η πιο όμορφη επίσκεψη που έκανα σε τουαλέτα. Μπράβο σε όποιον το έκανε.
Πολλα θα μπορουσα να πω ως αντεπιχειρημα, αλλα ειναι γνωστο σε οσους αποκτησαμε βιωματα καπου καποτε το δρομο, πως η απαντηση δινεται εκει.
Εαν το μονο που εχουν μεινει να κανουν τα φασιστοειδη ειναι να σβηνουν σφυροδρεπανα στις τουαλετες, σημαινει οτι καποιοι κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους, απομονωνοντας τους στο φυσικο τους χωρο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Πολλα θα μπορουσα να πω ως αντεπιχειρημα, αλλα ειναι γνωστο σε οσους αποκτησαμε βιωματα καπου καποτε το δρομο, πως η απαντηση δινεται εκει.
Εαν το μονο που εχουν μεινει να κανουν τα φασιστοειδη ειναι να σβηνουν σφυροδρεπανα στις τουαλετες, σημαινει οτι καποιοι κανουν πολυ καλα τη δουλεια τους, απομονωνοντας τους στο φυσικο τους χωρο.
Ναι συμφωνώ. Η απάντηση δίνεται εκεί και ως συνήθως αν δεν είναι 10 προς ένα οι μάγκες των πανεπιστημίων ούτε πλησιάζουν ποτέ, μαγκιές μόνο σε τίποτα άκυρους που πάνε να παίξουν Παλέρμο στο πανεπιστήμιο ( legit περιστατικό στο ΑΠΘ ). Στις μαθητικές του Μακεδονικού ούτε καν κοντά. Μιας που μιλάμε για δρόμο.

Με τη δεύτερη παράγραφο τουλάχιστον χαίρομαι που δείχνετε την ξεκάθαρη φιλοχουντική σας φύση και επιβεβαιώνετε μια φράση την οποία άλλως τε έχει αποδείξει και η ίδια η ιστορία, αδιαμφισβήτητο " (άναρχο)κομμουνια και Ναζί το ίδιο μαγαζί ". Ξεκάθαρα πράγματα. Αλλά η δουλειά δεν γίνεται καλά, όταν στις εκλογές των πανεπιστημίων πανελλαδικώς το 70% ρίχνει ΔΑΠ κάπου μπαζει. Που ούτε αυτό είναι παρηγοριά γιατί και οι κεντρώοι φιλελεδες δεν είναι καλύτεροι αλλά τουλάχιστον το ότι οι αριστεροί έχουν μόνον το 30% είναι ευχάριστο. Και αν δεν είχαν το κράτος χορηγό γιατί τους είναι χρήσιμοι, τότε ούτε θα υπήρχαν. Παρακράτος μια ζωή. Φίλοι των καπιταλιστών.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Γιαννη καπου μπερδευτικες μαν. Το δικαιολογω λογω ηλικιας και υπαρξης κοβιντ, αλλα τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι.

Η αληθεια ειναι πως... πεφτεις μεσα σε καθε κλασσικο λαγουμι, αν σκεφτουμε ειδικα οσοι ζησαμε ανοδο/πτωση ΧΑ, πως εφυγε στο καλαθο της ιστοριας, αφου εξυπηρετησε βεβαιως συγκεκριμενα συμφεροντα συγκεκριμενης χρονικης περιοδου, με πτωματα αθωων στην πλατη.

Δεν ξερω αν φαντασιωνεσαι Ελια Κασιδιαρη κλπ ως αλλο μαρκο Μποτσαρη στο μυαλο σου να ελευθερωνει πανεπιστημια, αλλα τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι. Ανελαβε κι αυτος τον καλαθο αχρηστων της ιστοριας που του αρμοζει, δυστυχως ομως δεν ειναι ακομη εδω τα εμμεσα ή αμεσα θυματα τους ουτε θα γυρισουν ποτε στις οικογενειες τους.

Στα περι 1vs10 δεν μπαινω κοπο καν να τα απαντησω, αφενως γιατι δεν ισχυει, αφετερου ειναι παιδαριωδες, αλλα επιπλεον αυτο που επικροτεις απο την αναποδη ειναι και ο λογος που θες μπατσους στα πανεπιστημια. Βια απο οπου σας συμφερει σωστα? ( βια απο φασισταρια/μπατσακια).

Επειδη οπως σου ειπα "μεγαλωσα" κατα την ανοδο της ΧΑ και του βλαχοβαλκανιου-φασισμου, και ειχα την τυχη να γνωρισω πολλα εκκολαπτομενα εκεινη την εποχη "λυκειακα φασιστακια" (πλεον απο κυριλε δαπιτες μεχρι αριστεροι-γουατεβα), θελω να σου κανω 1 ερωτηση που τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα. Αν θες απαντας βεβαιως, ειτε εδω ειτε σε pm (ειτε στο εαυτο σου): Οι... οικογενειακες σου καταβολες μηπως υπαρχει περιπτωση να εχουν το προφιλ του "υπερβολικα πατριωτη/Μακεδονια-ξακουστη-του-αλεξανδρου-η-χωρα/Παθη και βιος του πατρος Παισιου/τους αλητες παλι φωτια βαλαν στα πανεπιστημια κι εγω πληρωνω/Σφαξαν τον προπαππου οι ανταρτες (γιατι ειχε δωσει το μισο χωριο στους Γερμανους)";
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Γιαννη καπου μπερδευτικες μαν. Το δικαιολογω λογω ηλικιας και υπαρξης κοβιντ, αλλα τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι.

Η αληθεια ειναι πως... πεφτεις μεσα σε καθε κλασσικο λαγουμι, αν σκεφτουμε ειδικα οσοι ζησαμε ανοδο/πτωση ΧΑ, πως εφυγε στο καλαθο της ιστοριας, αφου εξυπηρετησε βεβαιως συγκεκριμενα συμφεροντα συγκεκριμενης χρονικης περιοδου, με πτωματα αθωων στην πλατη.

Δεν ξερω αν φαντασιωνεσαι Ελια Κασιδιαρη κλπ ως αλλο μαρκο Μποτσαρη στο μυαλο σου, αλλα τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι. Ανελαβε κι αυτος τον καλαθο αχρηστων της ιστοριας που του αρμοζει, δυστυχως ομως δεν ειναι ακομη εδω τα εμμεσα ή αμεσα θυματα τους ουτε θα γυρισουν ποτε στις οικογενειες τους.
Δεν φαντασιώνομαι κανέναν φίλε Ryuzaki. Βασικά δεν πιστεύω ότι κανένας μπορεί να μας σώσει μέσω εκλογών. Έχω πάψει να ελπίζω σε θαύματα. Και ο Κασ να βγει δεν είπα ποτέ ότι ελπίζω σε κάποια σωτηρία, δεν πιστεύω ότι θα έσωζε τη χώρα και το έχω γράψει πολλάκις εδώ μέσα αυτό. Απλά σαφώς προτιμώ κυβερνήσεις με εθνοφυλετικό πρόσημο από τις τωρινές. Όλοι συμφέροντα εξυπηρετούν. Δεν είναι τυχαίο που και στην Ελλάδα και στον υπόλοιπο Δυτικό κόσμο πάντως τα πιο αντιδραστικά-αντιλαϊκά νομοσχέδια τα περνάνε κεντροαριστερές-αριστερές κυβερνήσεις ( για αυτό και το ΚΚΕ άλλως τε κρατάει επιθετική στάση και προς τους «άλλους» αριστερούς ). Όλοι τα συμφέροντα εξυπηρετούν και στο έχω πει και στο θρεντ της πολιτικής αυτό. Δεν γίνεται όχι να κυβερνήσεις ή να μπεις Βουλή αλλά ούτε 1% να πάρεις αν δεν εξυπηρετείς κάποια συμφέροντα. Παρόλα αυτά μην είσαι σίγουρος ότι τελείωσε ο εθνικισμός.

Στα περι 1vs10 δεν μπαινω κοπο καν να τα απαντησω, αφενως γιατι δεν ισχυει, αφετερου ειναι παιδαριωδες, αλλα επιπλεον αυτο που επικροτεις απο την αναποδη ειναι και ο λογος που θες μπατσους στα πανεπιστημια. Βια απο οπου σας συμφερει σωστα? ( βια απο φασισταρια/μπατσακια).
το αν ισχύει ή όχι το δείχνει ένα πρόσφατο γεγονός έξω από το πανεπιστήμιο όπου ένας εθνικιστής κανόνισε να παίξει ξύλο με έναν αναρχικό και όταν πήγε μόνος του βγήκαν 6-7 αναρχικοί με ρόπαλα και κράνη ( για ένα άτομο όλα αυτά ). Ευτυχώς γλίτωσε ο άνθρωπος αν και ούτε που τον ξέρω. Και πολλά παρόμοια περιστατικά που τα βλέπεις στο youtube με 20 αναρχικούς να δέρνουν 3 50αρηδες και να χαίρονται που νίκησαν τον φασισμό κλπ. Μέχρι εκεί μόνο πάει. Αστυνομία στα πανεπιστήμια θέλω για να μην γίνεται αυτό το χάλι της ανομίας και της αντίληψης των «τσιφλικιών», δεν είπα ποτέ ότι θέλω βία ή φίμωση προς αριστερούς. Αυτά περί φίμωσης του λόγου ανήκουν μόνον σε πραγματικά ιδεολογικούς φασίστες ή χουντικούς και σε ριζοσπάστες αριστερούς. Ίσα ίσα με σοβαρούς αριστερούς έχω κάνει ωραίες συζητήσεις. Άλλως τε έχω πει και στο παρελθόν πως ακόμα και αν υπήρχε εθνική πατριωτική φοιτητική παράταξη δεν πρόκειται να ασχολούμουν, στο πανεπιστήμιο δεν πάω για να πολιτευτώ. Εγώ δεν ανήκω σε κανένα κόμμα, οργάνωση, παράταξη κλπ είμαι αυτόνομος με τα πιστεύω μου και την ατομική μου δράση και δεν έχω ανάγκη να νιώσω μέλος μίας αγέλης. Ανιδιοτελής αγάπη για τη πατρίδα μόνο.

Επειδη οπως σου ειπα "μεγαλωσα" κατα την ανοδο της ΧΑ και του βλαχοβαλκανιου-φασισμου, και ειχα την τυχη να γνωρισω πολλα εκκολαπτομενα εκεινη την εποχη "λυκειακα φασιστακια" (πλεον απο κυριλε δαπιτες μεχρι αριστεροι-γουατεβα), θελω να σου κανω 1 ερωτηση που τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα. Αν θες απαντας βεβαιως, ειτε εδω ειτε σε pm (ειτε στο εαυτο σου): Οι... οικογενειακες σου καταβολες μηπως υπαρχει περιπτωση να εχουν το προφιλ του "υπερβολικα πατριωτη/Μακεδονια-ξακουστη-του-αλεξανδρου-η-χωρα/Παθη και βιος του πατρος Παισιου/τους αλητες παλι φωτια βαλαν στα πανεπιστημια κι εγω πληρωνω/Σφαξαν τον προπαππου οι ανταρτες (γιατι ειχε δωσει το μισο χωριο στους Γερμανους)";
Όχι φίλε Ryuzaki και καλό είναι να μη προτρέχεις να χαρακτηρίζεις ξένες οικογένειες. Καμία σχέση ούτε με την Δεξιά, ούτε με τον Χριστιανισμό ούτε με τους Γερμανοτσολιάδες, τα ακριβώς αντίθετα από αυτά. Αντάρτες στα βουνά ήταν που μάτωσαν από τους Ναζί.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
@giannhs2001 ρωταω γιατι το δειγμα ατομων που ειχα ανα τα χρονια, εχει συγκεκριμενες καταβολες, το μοτιβο απο πισω με ενδιαφερει και δεν χαρακτηριζω κανεναν.

Τα "ξυλα" επιμενω να μην τα χαρακτηριζω, αφενως γιατι εχω πολυ διαφορετικη εικονα απο σκηνικα που εχουν εξελιχθει μπροστα στα ματια μου, αφετερου δεν θα κατσω να βλεπω ξυλα στο youtube λες και ειμαι 13.

Τωρα, τα περι φιμωσης του λογου, απλα πρεπει να αντιληφθεις οτι απο τη στιγμη που στην κοινωνια, βιωνεις μια δεκαετια+ μια τρομερη βια και φιμωση οποιασδηποτε φωνης για κατι διαφορετικο, ειναι αναποφευκτο να υπαρχουν εκρηξεις. Ποσο μαλλον εαν αυτες στοχευουν τον εν δυναμει δολοφονο σου.

Φυσικα και με τον εθνικισμο ή τον φασισμο δεν τελειωσαμε, αφενως διοτι ειναι το σκυλι του κεφαλαιου που το αμολαει και το μαντρωνει αναλογα τα συμφεροντα που θελει να εξυπηρετησει, αφετερου διοτι αποτελει εγγενες στοιχειο της κοινωνιας (συμφωνα με καποιες θεωρησεις).
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
@giannhs2001 ρωταω γιατι το δειγμα ατομων που ειχα ανα τα χρονια, εχει συγκεκριμενες καταβολες, το μοτιβο απο πισω με ενδιαφερει και δεν χαρακτηριζω κανεναν.
Θα σε απαντήσω σε pm επί αυτού.

Τα "ξυλα" επιμενω να μην τα χαρακτηριζω, αφενως γιατι εχω πολυ διαφορετικη εικονα απο σκηνικα που εχουν εξελιχθει μπροστα στα ματια μου, αφετερου δεν θα κατσω να βλεπω ξυλα στο youtube λες και ειμαι 13.
Το ξύλο είναι ανούσιο και ανόητο από όποια μεριά. Λες και αν δείρω έναν αναρχικό θα τον κάνω πατριώτη ή αν με δείρει αυτός θα με κάνει αναρχικό, μόνον περισσότερος φανατισμός και θέληση για αντίποινα δημιουργούν τέτοιες συμπεριφορές. Είναι εντελώς αστείο το όλο πράγμα και ουσιαστικά είναι κάτι που το θέλουν γιατί η πολιτική και η αθλητική βία είναι μία μορφή εκτόνωσης για να ξεχνάς τα πραγματικά σου προβλήματα.

Τωρα, τα περι φιμωσης του λογου, απλα πρεπει να αντιληφθεις οτι απο τη στιγμη που στην κοινωνια, βιωνεις μια δεκαετια+ μια τρομερη βια και φιμωση οποιασδηποτε φωνης για κατι διαφορετικο, ειναι αναποφευκτο να υπαρχουν εκρηξεις. Ποσο μαλλον εαν αυτες στοχευουν τον εν δυναμει δολοφονο σου.
Η φίμωση του λόγου δεν προκαλεί τίποτα. Μη ξεχνάς την ιστορία της αριστεράς. Για να έμπαινες στα πανεπιστήμια έπρεπε να έχεις από τις τοπικές Αρχές πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων που δήλωνε ότι δεν είσαι αριστερός/η και σε εποχές όπου οι αριστερές διαδηλώσεις, απεργίες κλπ διαλύονταν με ξύλο και αίμα. Η Αριστερά όμως τα κατάφερε. Όμως σήμερα ξέχασε την ιστορία της, ξέχασε ότι όσο πιο πολύ καταπιέζεις και φιμώνεις κάποιον τόσο πιο πολύ δυνατό τον κάνεις και χάνεις εσύ στα μάτια του κόσμου. Η τωρινή φίμωση που δεν ξέρω γιατί επικροτείς μόνον αρνητικό έχει για την οργανωμένη αριστερά.

Φυσικα και με τον εθνικισμο ή τον φασισμο δεν τελειωσαμε, αφενως διοτι ειναι το σκυλι του κεφαλαιου που το αμολαει και το μαντρωνει αναλογα τα συμφεροντα που θελει να εξυπηρετησει, αφετερου διοτι αποτελει εγγενες στοιχειο της κοινωνιας (συμφωνα με καποιες θεωρησεις).
Αυτά πια κουράζουν και ανήκουν σε επιχειρηματολογία που έχει πέσει. Το σύστημα δεν χρειάζεται τους «φασίστες» για τη βρώμικη δουλειά. Έχει τους κεντροαριστερούς και τους αριστερούς, ένας αιώνας δοκιμασμένης συνταγής από την Νοεμβριανή Επανάσταση του 1918 στην Γερμανία έως σήμερα. Πάντα τα πιο αντιδραστικά νομοσχέδια τα περνούσε η κεντροαριστερά-αριστερά. Μιας που μιλάμε για πανεπιστήμια, τα δίδακτρα και τα εξέταστρα στα αγγλικά πανεπιστήμια ( υπερβολικά αντιδραστικό και αντιλαϊκό μέτρο που έπληξε και πλήττει ακόμη τα πενέστερα λαϊκά στρώματα ) το πέρασαν οι αριστεροί Εργατικοί ( Labour Party ) επί Πρωθυπουργίας Tony Blair. Η ιστορία τα διδάσκει.
 
Top