Επαρχιακή μικρή πόλη ή μεγαλούπολη;

Επαρχιακη μικρη πολη η μεγαλουπολη ?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Μικρή πόλη

    Ψήφοι: 21 67.7%
  • Μεγάλη πόλη

    Ψήφοι: 7 22.6%
  • Αδιάφορο

    Ψήφοι: 3 9.7%

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Ποιο ειναι το καταλληλο μερος για να περασεις φοιτιτης???

Προσωπικα εγω προτιμω μια επαρχιακη πολη (Σαμος,Ξανθη,κτλ) παρα Θεσσαλονικη η Αθηνα

Θελω να ειναι μια κλειστη κοινωνια το μερος.Να γνωριζεις αρκετα ατομα και να μην υπαρχει το χαος.Ναι σιγουρα στις μεγαλες πολεις υπαρχουν περισσοτερα πραγματα να κανεις αλλα για μενα ειναι αχρηστα αφου το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη παρεα.Και στις μεγαλες πολεις νομιζω ειναι πιο δυσκολο να βρεις

Υ.Σ.Αν καιπροσπαθω να περασω σε Θεσσαλονικη για να μην πληρωνω ενοικιο (θα μενω με τον αδελφο μου) :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Σημασία έχει η σχολή. Από εκεί και πέρα ό,τι κάτσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Θεοδώρα μας...εν μέρει. Απλά συνήθως τα πανεπιστήμια που είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα είναι πιο αξιόπιστα.





Υ.Γ: Μεγαλούπολη; ή Μεγαλόπολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε σε μεγαλο βαθμο... Αθηνα δεν θα ηθελα με τιποτα... Και θεσσαλονικη θα προτιμουσα οχι, αλλα λογο παρεας θα μπορουσα να παω. Σε πολυ μικρες η ακυρες πολεις παλι, δεν θα μπορουσα. Νομιζω οτι το καλητερο για τα δικα μου δεδομενα ειναι η Κρητη, ασχετα απο το πια πολη. Ολες οι πολεις ειναι ωραιες και εχεις το avantage να πηγενεις σε ολες τις πολεις, οποτε εχεις επιλογες σε καθε ιδους αποφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Ποιο ειναι το καταλληλο μερος για να περασεις φοιτιτης???

Προσωπικα εγω προτιμω μια επαρχιακη πολη (Σαμος,Ξανθη,κτλ) παρα Θεσσαλονικη η Αθηνα

Θελω να ειναι μια κλειστη κοινωνια το μερος.Να γνωριζεις αρκετα ατομα και να μην υπαρχει το χαος.Ναι σιγουρα στις μεγαλες πολεις υπαρχουν περισσοτερα πραγματα να κανεις αλλα για μενα ειναι αχρηστα αφου το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη παρεα.Και στις μεγαλες πολεις νομιζω ειναι πιο δυσκολο να βρεις

Υ.Σ.Αν καιπροσπαθω να περασω σε Θεσσαλονικη για να μην πληρωνω ενοικιο (θα μενω με τον αδελφο μου) :(:(

πάντως Θεσ/νικη δεν είναι τόσο "χάος", γνωρίζεις άτομα πολύ εύκολα,ας πούμε εγώ γνώρισα αρκετά άτομα από διαφορετικές σχολές σε σύντομο διάστημα,και ακόμη γνωρίζω μη σου πω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θελω να ειναι μια κλειστη κοινωνια το μερος.Να γνωριζεις αρκετα ατομα και να μην υπαρχει το χαος.Ναι σιγουρα στις μεγαλες πολεις υπαρχουν περισσοτερα πραγματα να κανεις αλλα για μενα ειναι αχρηστα αφου το πιο σημαντικο ειναι να εχεις καλη παρεα.Και στις μεγαλες πολεις νομιζω ειναι πιο δυσκολο να βρεις
Εγώ πάλι θέλω το αντίθετο. ΔΕΝ θέλω κλειστή κοινωνία, δεν θέλω να με ξέρουν όλοι, δεν θέλω να καθαρίσω την Κυριακή το πρωί το σπίτι και την Κυριακή το απόγευμα να το ξέρει όλο το χωριό, ακόμα και τα κατσίκια.

Οι κλειστές κοινωνίες γενικά δεν μου αρέσουν, θεωρώ ότι η ανωνυμία της μεγάλης πόλης σε προστατεύει και σου δίνει το ελεύθερο να κάνεις ό,τι επιθυμείς χωρίς να σε κουτσομπολεύουν. Που βέβαια και πάλι, δεν με ενδιαφέρει ό,τι κι αν λέει η γειτόνισσα, αλλά είναι ένας λιγότερος μπελάς όπως και να το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
και στις μικρές πόλεις υπάρχει η ανωνυμία. δέν είναι χωριό. οι μικρές πόλεις πχ ξάνθη Ιωάννινα, προσφέρουν πιο ανθρώπινες συνθήκες, και είναι σαν διακοπές από το χάος των μεγαλουπόλεων.
σε αυτές τις πόλεις και διασκέδαση καλή υπάρχει, και παρέες καλές. δεν έχουν κανένα μειωνέκτιμα σε σχέση με αθήνα-θεσσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Κοιτα καθε μερος εχει τα καλα του εχει και τα κακα του!! προσωπικα προτιμω τις μικροτερες σε μεγςθος πολεις.Αλλα νομιζω ορι προτα απ ολα ειναι η σχολη που θελεις.

Υ.Γ.
Το μονο μερος που δεν μπορω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ειναι η Αθηνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Το σημαντικοτερο ειναι αυτο που ειπε η Θεοδωρα, η σχολη!! Απο εκει και περα, ενω στην αρχη ηθελα σαν τρελος να περασω στην Αθηνα, πλεον εχω καλομαθει με τους ρυθμους της Αλεξανδρουπολης και δεν την αλλαζω με ΤΙΠΟΤΑ... Γενικοτερα σε μια μικροτερη πολη δεν εχεις το αγχος αν θα προλαβεις να σηκωθεις, να φας,να χεσεις κ.τ.λ:P!! Επισης αν εισαι ελαχιστα κοινωνικος δε μενεις ποτε χωρις παρεα:)... Οποτε για τα φοιτητικα χρονια ειναι οτι πρεπει!!
Για τη ζωη μου μετα το πανεπιστημιο βεβαια, μαλλον θα ψηφιζα Αθηνα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Θα ηθελα παρα πολυ να περασω θεσσαλονικη αλλα μαλλον δε με βλεπω.. Κ η πατρα καλη ειναι μωρε :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Επίσης σε επαρχιακή πόλη το ενοίκιο και γενικώς η φοιτητική ζωή είναι πιο φτηνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Αυτο που λες δεν ειναι απολυτο!! Απ'οσο ξερω σε Κερκυρα και Ροδο (οπως και στα περισσοτερα νησια νομιζω) πιανουν κωλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Για νησιά δεν ξέρω. Πάντως η φοιτητική ζωή σε πόλεις όπως Αλεξανδρούπολη, Κομορηνή, Ξάνθη,Καρδίτσα είναι πιο φτηνή από Θεσσαλονίκη και Αθήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Τη λατρεύω την Αθήνα και δεν θέλω με τίποτα να φύγω από δω. :(

Αλλά αν περάσω εν τέλει στο Μεταφραστικό στην Κέρκυρα, αναγκαστικά θα πάω. :/:


(Μεγάλη πόλη ftw)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mικρό νησί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassonoff

Δραστήριο μέλος

Η vassonoff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 426 μηνύματα.
Σπουδαζω σε μια μικρη πολη και ειναι ΤΕΛΕΙΑ!!!
Σιγουρα δεν εχουμε τις δυνατοτητες των μεγαλουπολεων αλλα γνωριζομαστε ολοι μεταξυ μας και ειναι αλλη φαση...
Ειναι σιγουρα πιο φθηνα και πιο...οικογενειακα...
αλλα τρομερο κουτσομπολιο,παιδια... :group:Δεν μπορεις να κανεις κατι,και την επομενη μερα εχει μαθευτει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
Απλά συνήθως τα πανεπιστήμια που είναι σε μεγάλα αστικά κέντρα είναι πιο αξιόπιστα.

το συνήθως νομίζω πως πρέπει να τονιστεί, διότι υπάρχουν πάρα πολλά περιφερειακά πανεπιστημιακά τμήματα τα οποία είναι τα καλύτερα στο είδος τους, άσχετα αν άλλα έχουν τη φήμη... :);)


τώρα όσον αφορά στο θέμα της επιλογής μικρής ή μεγάλης πόλης, είναι θέμα ενδιαφερόντων του καθενός... εμένα π.χ. δε μ' αρέσουν οι μεγάλες πόλεις... ίσως επειδή μεγάλωσα σε κλειστή κοινωνία και έχω μάθει διαφορετικά...υπάρχουν όμως άτομα που έχουν μεγαλώσει σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη δε μπορούν να τις αποχωριστούν.... για μένα οι μικρές περιφερειακές πόλεις είναι το ιδανικότερο... μικρές αποστάσεις, όχι πάρα πολύς κόσμος... και νομίζω πως στις περιφερειακές πόλεις υπάρχει περισσότερη οργάνωση σε σχέση με τους φοιτητές... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top