Επανεξέταση 15μελούς

Xari

Νεοφερμένος

Ο Xari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Παρακολουθώ γενικά τις συζητήσεις σας, αλλά δεν είχα γίνει μέλος, εώς τώρα που καίγομαι για ένα ζήτημα..
Δεν ξέρω αν το βάζω σωστά σε αυτή την κατηγορία..Συγνώμη κιόλας..!

Σήμερα στο σχολείο μου έγιναν οι καθιερομένες εκλογές για το 15μελες.. Και επειδή κάποιοι παρεξηγήθηκαν με τις ψήφους και τέτοια, είπαν οτι θα ζητήσουν επανεξέταση των ψήφων κλπ..

Είναι εφικτό αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν έχω ξανακούσει κάτι παρόμοιο αλλά θαρρώ πως γίνεται να τις ξαναμετρήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Αν θυμαμαι καλα ο διευθυντης μπορει να ζητησει επαναμετρηση των ψηφων και σε περιπτωση που αποδειχθει νοθεια να επαναλαβει τις εκλογες.
Οταν ημουν τριτη λυκειου ειχε γινει στο σχολειο μου αυτο. Χαρακτηριστικα θυμαμαι να δινουν +70 σε ενα παιδι :S ο οποιος απο 2ος βγηκε εκτός 15αδας φυσικα, και εμενα να μου κοβουν 30. Η λαμογια ειναι στο αιμα του Ελληνα τελικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!

Παρακολουθώ γενικά τις συζητήσεις σας, αλλά δεν είχα γίνει μέλος, εώς τώρα που καίγομαι για ένα ζήτημα..
Δεν ξέρω αν το βάζω σωστά σε αυτή την κατηγορία..Συγνώμη κιόλας..!

Σήμερα στο σχολείο μου έγιναν οι καθιερομένες εκλογές για το 15μελες.. Και επειδή κάποιοι παρεξηγήθηκαν με τις ψήφους και τέτοια, είπαν οτι θα ζητήσουν επανεξέταση των ψήφων κλπ..

Είναι εφικτό αυτό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

δλδ οι ψήφοι μετά τις εκλογές δν πετάχτηκαν; Ή θα ψάξουνε τον κουβά να τις μαζέψουν; δν ξέρω (και σίγουρα δν υπάρχει σχετικό άρθρο στο Σύνταγμα :P ) αλλά μου φαίνεται λίγο δύσκολο

ΥΓ: σιγά το ζήτημα να γίνει κι επανεξέταση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Σε μας κάθε φορά γινόταν.Βέβαια εμείς ήμαστε και κανίβαλοι που κάναμε μεγαλύτερες νοθείες και απ'τις κοινοβουλευτικές εκλογές του Κονγκό. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xari

Νεοφερμένος

Ο Xari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βασικά, εγώ γνωρίζω πως μόνο αν η εφορεφτική επιτροπή ανακαλύψει νοθεία, μπορεί να ζητήσει επανεξέταση ψήφων..
Αλλά δεν είμαι σίγουρος..μέχρι τώρα δεν εχω αντιμετωπισει κάτι τέτοιο..
Οι ψήφοι δεν εχουν πεταχτεί.. Δηλαδή είναι λογικό αν ενας πάει και πει θέλω επανεξέταση με την δικαιολογία οτι ο πρώτος βγήκε με +30 ψήφους διαφορά, θα το δεχτεί ο διευθυντής? δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό..δεν έχει λογική..ο άλλος τα είπε καλύτερα και βγήκε με +30 διαφορά..!

Δηλαδή αν ο Καραμανλής πήγαινε να ζητήσει επανεξέταση, θα την δεχόντουσαν? (τώρα θα μου πείτε άλλο το ένα, άλλο το άλλο...αλλάααααα :P)

Δεν υπάρχει κάποιος ανάλογος κανονισμός κατι τέτοιο? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Aν υπάρξουν πολλά άτομα που αμφισβητήσουν την εγκυρότητα, το δίκαιο και σωστό είναι να επανεξετασθούν. Μη συγκρίνεις τα ασύγκριτα, ούτε η κλίμακα ενός σχολείου και μιας χωρας συγκρίνεται, ούτε το κόστος που αντιστοιχεί στον έναν και στον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Bahhh.
Λοιπόν, πέρυσι είχε γίνει ο χαμός για τον ίδιο λόγο στο σχολείο μου. Κορίτσια της Ε.Ε(εφορεφτικής επιτροπής) της Γ' λυκείου, πρόσθεταν και αφαιρούσαν ψήφους από όπου θέλανε, για να βγει πρόεδρος κάποιος από τη Γ' και όχι από τη Β'.
Τέσπα, μια κοπέλα από τη τάξη μου που ήταν στην Ε.Ε, μας το είπε, ξεσηκώθηκαν πολλά από τα παιδιά της Β', (βασικά μόνο από το τμήμα μου) και δε ξέραμε τι να κάνουμε. Τελικά ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης μας μάς είπε ότι λόγια του αέρα δεν υφίστανται, και να γράψουμε ένα χαρτί στον οποίο αναφέρουμε το λόγο για τον οποίο ζητάμε επανεξέταση με διαφορετική επιτροπή και παρουσία αν είναι δυνατόν καθηγητή.. Υπογράψαμε το 5μελές του τμήματος και η κοπέλα από την επιτροπή, πήγαμε στο γραφείο (ο διευθυντής ήταν μπίζι), μιλήσαμε με την Υποδιευθύντρια, της είπαμε τι έχει παιχτεί, και είπε θα το συζητήσουν.

Οι άλλες κοπέλες από την Γ' όταν το έμαθαν αυτό, έκαναν σαν τρελές, και είπαν ότι οι ψήφοι έχουν πεταχτεί, βτω οι ψήφοι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΑΜΕΣΩΣ, για να υπάρχει ένα backup σε τέτοιες περιπτώσεις. Anyway, αφού ψήφοι δεν υπήρχαν να ξαναμετρηθούν, ή θα το ξεχνούσαμε, ή θα ξαναψήφιζε όλο το σχολείο, πράγμα χλωμό, αφού όπως μας είπαν, δε μπορεί το σχολείο να ξαναδιαθέσει 4 ώρες και να ξαναχάσουμε μαθήματα. Οπότε, τελείωσε εκεί.

Πάντως, μη σκας. Απ' ό,τι ακούω και από τα γύρω σχολεία εδώ, παντού τέτοια κάνουν. Δυστυχώς έτσι πάει το πράγμα στην Ελλάδα. Αν τα καταφέρετε και τις ξαναμετρήσετε θα είστε πολύ τυχεροί.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xari

Νεοφερμένος

Ο Xari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σύμφωνα με αυτό :

Αριθ. 23.613/6/Γ2 4094 (4)
Κανονισμός λειτουργίας των μαθητικών κοινοτήτων.
Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΘΝ. ΠΑΙΕΙΑΣ & 9ΡΗΣΚΕΥΜΑΤΝ
Έχοντας υπόψη τις διατάξεις του άρθρου 45 παρ. 3 του Ν. 1566/1985 (ΦΕΚ
167),

Η εφορευτική επιτροπή είναι η μόνη αρμόδια για να κρίνει την
οποιαδήποτε ένσταση.

Αλλά απ'ότι ρώτησα μόνο αν μαζευτούν πολλά άτομα και ζητήσουν επανεξέταση, μπορεί να γίνει..και όχι ένας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Πρέπει να έχετε και οπωσδήποτε ένα παιδί το λιγότερο που ήταν από την ε.ε :P
Αυτός θα ξέρει εξάλλου τι έχει παιχτεί, δεν μπορείτε εσείς σαν τρίτοι να πείτε ότι ήταν "στημένο" θα σας βγάλουν τρελούς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παιδια και γω σκεφτομαι να βαλω... αλλα για το μονο λογο που δυσταζω ειναι η νοθεια, μη τυχον και γινει καμια βλακεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Mα δεν εχεις να χασεις τιποτα. Αν γινει νοθεια και δεν το παρεις χαμπαρι, ΟΚ μπορει να μη βγεις. So what?
Μπορει να τυχεις και στην αλλη πλευρα. Να σε γουσταρει καμια κοπελιτσα της εφορευτικης και να σου βαζει ψηφους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Επειδή ήμουν πρόεδρος της Ε.Ε. για το 15μελές πέρσυ έχω διαβάσει όλους τους κανόνες.
Λοιπόν......
Οι ψήφοι ΔΕΝ πετώνται. Παραδίδονται στον διευθυντή μαζί με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας.
Επανάληψη της ψηφοφορίας ΔΕΝ γίνεται.
Ενστάσεις μπορούν να γίνουν ΜΟΝΟ από την εφορευτική επιτροπή, ΟΜΩΣ μπορεί να γίνει επανεξέταση των ψήφων αν διαπιστωθεί νοθεία από τον διευθυντή ή υποδιευθυντή κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το σχολείο μας είναι η μικρογραφία της Ελληνικής κοινωνίας μας. Έτσι σ΄αυτό μαθαίνουμε όσα μας χρειάζονται για να γίνουμε όμοιοι με τους μεγάλους και μια μέρα να γίνουμε υπουργοί και πρωθυπουργοί. Δηλαδή μαθαίνουμε και από μικροί εφαρμόζουμε τη λούφα, τη ρεμούλα, τη μίζα, την απάτη. Για τις εκλογές 15μελούς ας είμαστε σοβαροί. Στο γυμνάσιο ήταν παρών καθηγητής, αλλά στο λύκειο όχι. Έτσι η παρατυπία, η βία και η νοθεία πέφτουν σύννεφο. Τα ψηφοδέλτια μπαινοβγαίνουν από την κάλπη, κάποιοι ψηφίζουν με συνοδεία, η εφορευτική επιτροπή είναι τυφλή και κουφή. Σε ποια ψηφοδέλτια να γίνει ξανά καταμέτρηση? Προφανώς φταίμε και εμείς που τα δεχόμαστε αυτά. Αλλά είπαμε: Εμείς είμαστε το αύριο της Ελλάδας που θα συνεχίσουμε το ένδοξο σήμερα της διαφθοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xari

Νεοφερμένος

Ο Xari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ενστάσεις μπορούν να γίνουν ΜΟΝΟ από την εφορευτική επιτροπή, ΟΜΩΣ μπορεί να γίνει επανεξέταση των ψήφων αν διαπιστωθεί νοθεία από τον διευθυντή ή υποδιευθυντή κτλ.

Δηλαδή θα κάτσει ο διευθυντής να μετρήσει τους ψήφους?? Δεν νομίζω..
Αλλα εδώ λέμε οτι θα πάει μαθητής επειδη δεν βγήκε για 2 ψήφους να μιλήσει..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δηλαδή θα κάτσει ο διευθυντής να μετρήσει τους ψήφους?? Δεν νομίζω..
Αλλα εδώ λέμε οτι θα πάει μαθητής επειδη δεν βγήκε για 2 ψήφους να μιλήσει..!

Ο διευθυντής δεν θα κάτσει να μετρήσει όλες τις ψήφους, για ενα - δύο άτομα ίσως.
Σε εμάς πάντως το έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Επειδή ήμουν πρόεδρος της Ε.Ε. για το 15μελές πέρσυ έχω διαβάσει όλους τους κανόνες.
Λοιπόν......
Οι ψήφοι ΔΕΝ πετώνται. Παραδίδονται στον διευθυντή μαζί με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας.
Επανάληψη της ψηφοφορίας ΔΕΝ γίνεται.
Ενστάσεις μπορούν να γίνουν ΜΟΝΟ από την εφορευτική επιτροπή, ΟΜΩΣ μπορεί να γίνει επανεξέταση των ψήφων αν διαπιστωθεί νοθεία από τον διευθυντή ή υποδιευθυντή κτλ.

Ευρωπαικής Ένωσης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ευρωπαικής Ένωσης ;

XAXAXAXAXAXAXAXA :D

Εφορευτικής Επιτροπής
κάποιος χρησημοποίησε την συντόμευση νωρίτερα.....:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennywhat

Νεοφερμένος

Η pennywhat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αν θελετε μην διαβασετε το παρακατω ειναι οσα προηγηθηκαν :P αυτο που θελω το λεω κατω κατω
;)


Την περασμενη παρασκευη καναμε εκλογεσ στο σχολειο μασ και βγηκα προεδροσ με 113 ψηφουσ απο τα 170 περιπου παιδια που ειμαστε , πολλα παιδια ,φιλοι μου κιολασ (υποτιθεμενοι), αντεδρασαν λεγοντασ οτι αποκλειεται να με ψηφισαν τοσο πολλοι επειδη αυτοι πηραν μονο 20 ψηφους
τουσ ειπα οτι δεν οριζουν αυτοι το τι θα ψηφισει ο καθενασ αλλα επιμενουν και λενε οτι αυριο θα πανε να ζητησουν επανεξεταση:)




Αυτο που θελω ειναι αν μπορει καποιοσ να μου πει αν επιτρεπεται επανεξεταση σε τοσο μεγαλη διαφορα ψηφων αλλα απο εγκαιρη πηγη αν γινεται!!
Η να μου πειτε λογικα επειχηρηματα να δω αν τα δικα μου πλησιαζουν τα δικα σασ ωστε να μην φανω παραλογη στον διευθυντη μασ :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Glix

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 162 μηνύματα.
καλησπερα,
Φετος εγω ημουν προεδρος εφορευτικης επιτροπης που μετρουσαμε τους ψηφους του σχολειου.
Αφου βγηκαν τα ατομα του 15μελους,ο διευθυντης ειπε πως και οι καθηγητες θα μετρησουν μονοι τους τους ιδιους ψηφους(σε περιπτωση που καναμε καποια νοθεια),δεν γνωριζω ομως αν εγινε αυτο.Επιπλεον ο 1ος ειχε διαφορα περιπου 80 ψηφων απο τον 2ο.
Τωρα στο θεμα σου....Αφου βγει το 15μελες...Εσεις οι 15 θα ψηφησετε τον προεδρο με ανοικτη ψηφοφορια στην αιθουσα των καθηγητων....Δεν βγαινει ο 1ος παντα προεδρος αλλα πολλες φορες τον ψηφιζουν(οι αλλοι 14) καθως εχει παρει τις περισσοτερες ψηφους.
Εδω να πω πως αν 2 ατομα θελουν να μπουν υποψηφιοι για προεδρος,τοτε αυτοι οι 2 δεν ψηφιζουν αλλα ψηφιζουν οι αλλοι 13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top