Επαναληπτικές πανελλήνιες 2023

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,σημερα το πρωι εδινα πανελληνιες αλλα απο το προηγουμενο βραδυ ειχα λιγο πυρετο και σημερα το πρωι ειχα εμετους και πηγαινα τουαλετα φουλ.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να χασω τη σημερινη μου εξεταση.Θελω να κανω αιτηση για τις επαναληπτικες αλλα εχω ακουσει αρκετες αποψεις.Αλλοι λενε οτι το χαρτι απ το γιατρο το παιρνεις για πλακα και αλλοι λενε οτι ειναι αρκετα δύσκολο και το παίρνεις μονο αν εχεις κατι πολυ σοβαρο.Δεν ημουν του θανατα αλλα ηταν αδυνατο να δωσω σημερα ετσι οπως ημουν.Τι ισχυει τελικα,για πειτε μου
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,σημερα το πρωι εδινα πανελληνιες αλλα απο το προηγουμενο βραδυ ειχα λιγο πυρετο και σημερα το πρωι ειχα εμετους και πηγαινα τουαλετα φουλ.Αυτο ειχε ως αποτελεσμα να χασω τη σημερινη μου εξεταση.Θελω να κανω αιτηση για τις επαναληπτικες αλλα εχω ακουσει αρκετες αποψεις.Αλλοι λενε οτι το χαρτι απ το γιατρο το παιρνεις για πλακα και αλλοι λενε οτι ειναι αρκετα δύσκολο και το παίρνεις μονο αν εχεις κατι πολυ σοβαρο.Δεν ημουν του θανατα αλλα ηταν αδυνατο να δωσω σημερα ετσι οπως ημουν.Τι ισχυει τελικα,για πειτε μου
Δεν είναι δύσκολο απλώς πρέπει ν΄ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που αναφέρονται στην σχετική εγκύκλιο (μέχρι πότε θα πρέπει να υποβάλεις αυτήν την ιατρική γνωμάτευση, πού θα την υποβάλεις, από ποιους θα πρέπει να πιστοποιείται για να γίνει αποδεκτή κτλ).

Διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό:
 

pannnos1992

Νεοφερμένος

Ο pannnos1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολο απλώς πρέπει ν΄ακολουθήσεις κατά γράμμα αυτά που αναφέρονται στην σχετική εγκύκλιο (μέχρι πότε θα πρέπει να υποβάλεις αυτήν την ιατρική γνωμάτευση, πού θα την υποβάλεις, από ποιους θα πρέπει να πιστοποιείται για να γίνει αποδεκτή κτλ).

Διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό:
Εχω κανει ηδη ολα τα διαδικαστικά και το Σεπτέμβρη δινω επαναληπτικες.Ευχαριστω για τη απαντηση παντως
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μέχρι πριν λίγα χρόνια, όποιος απουσίαζε σε ένα μάθημα των πανελληνίων, εξεταζόταν κάπου 15 μέρες μετά τις εξετάσεις σ' αυτό το μάθημα μόνον.
Με το τωρινό σύστημα αν απουσιάσει έστω και σε ένα μάθημα, δίνει από την αρχή εξετάσεις σε όλα τα μαθήματα το Σεπτέμβριο. Μάλιστα υπάρχουν περιορισμοί για στρατιωτικές κλπ σχολές.
Με το παλιό σύστημα κάθε χρόνο έδιναν επαναληπτικές κάπου 400 - 500 άτομα και μάλιστα σε μεγάλο ποσοστό σε μαθήματα "ευκολάκια" όπως ΑΟΔΕ, βιολογία γενικής, λογοτεχνία θεωρητικής που μπορούσαν να διαβαστούν με λιώσιμο λίγων ημερών. Τα τελευταία χρόνια του συστήματος είχαμε "επιδημία κρίσεων πανικού" ή "λιποθυμιών" που πάθαιναν υποψήφιοι μόλις έβλεπαν τα θέματα.
Με την αλλαγή του συστήματος τα 400 - 500 άτομα που έδιναν επαναληπτικές μειώθηκαν σε 30 - 40 σε όλη την Ελλάδα. Τα συμπεράσματα νομίζω προφανή.


1686309282355.png
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top