Επανέρχεται η βάση του 10 στις Πανελλήνιες(?)

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
θα το μάθετε σύντομα...:whistle:

Ποιος ο λόγος των συγχωνεύσεων δηλαδή??Εάν παραμείνει ο ίδιος αριθμός εισακτέων!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Απο πανω ακριβως ειναι η ανακοινωση που αναφερει γραπτως οτι θα εφαρμοστει η βαση του 10 φετος.Που ειδες εσυ την συζητηση με τα παλικαρια χρυση μου?

Οταν απαιτει κατι η Τροικα,κανενας δεν συζηταει τιποτα.ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΚΑ.:)

Δεν είδα καν αυτό που είχες ποστάρει "χρύσε μου" γτ πολυ απλά το είχα γράψει αλλού και μεταφέρθηκε εδώ.
Ps.Επειδη έβαλες μια φώτο του Dr Ηouse, αυτό δεν σε κάνει και ιδιοφυΐα , χαλάρωσε λίγο λοιπόν "xρυσέ μου " :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ήτο απλό παράδειγμα. Η συγχώνευση δεν είναι απαραιτήτως κακή.

Αν γίνει συγχώνευση σε τμήματα ζαμπονοκοπτικής, τότε ναι , δεν είναι κακή.
Αν όμως γίνει συγχώνευση σε σοβαρά τμήματα, και εκεί που έπαιρνε το κάθε τμήμα 300 άτομα, τώρα θα παίρνει 900 με λιγότερο αριθμό καθηγητών...
Το θέμα θα είναι η οργάνωση που δεν θα επικρατήσει και πολλά άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αν όμως γίνει συγχώνευση σε σοβαρά τμήματα, και εκεί που έπαιρνε το κάθε τμήμα 300 άτομα, τώρα θα παίρνει 900 με λιγότερο αριθμό καθηγητών...

1ο τα ''σοβαρά'' τμήματα μπορεί να είναι και υπεράριθμα οπότε και η συγχώνευση δεν θα κάνει κακό
2ο πως το σκέφτηκες ότι οι καθηγητές θα είναι λιγότεροι σε σχέση με τους φοιτητές?????Αν ένα τμήμα παίρνει 300 φοιτητές και έχει 40 καθηγητές συγχωνευτεί με ένα άλλο τμήμα που παίρνει 200 φοιτητές και έχει 30 καθηγητές θα έχουμε σαν αποτέλεσμα ένα καινούργιο τμήμα με 500 φοιτητές και 70 καθηγητές!!!!!!Ποια η διαφορά!!!!!!!!:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
1ο τα ''σοβαρά'' τμήματα μπορεί να είναι και υπεράριθμα οπότε και η συγχώνευση δεν θα κάνει κακό
2ο πως το σκέφτηκες ότι οι καθηγητές θα είναι λιγότεροι σε σχέση με τους φοιτητές?????Αν ένα τμήμα παίρνει 300 φοιτητές και έχει 40 καθηγητές συγχωνευτεί με ένα άλλο τμήμα που παίρνει 200 φοιτητές και έχει 30 καθηγητές θα έχουμε σαν αποτέλεσμα ένα καινούργιο τμήμα με 500 φοιτητές και 70 καθηγητές!!!!!!Ποια η διαφορά!!!!!!!!:D :D

Δεν νομίζω να υπάρχει ο ίδιος αριθμός καθηγητών.Σίγουρα θα στείλει μερικούς σπίτι τους η Μέρκελ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν νομίζω να υπάρχει ο ίδιος αριθμός καθηγητών.Σίγουρα θα στείλει μερικούς σπίτι τους η Μέρκελ.

Αυτό είναι δικιά σου άποψη....Δηλαδή στον αριθμό εισαχθέντων είσαι σίγουρος ότι θα παραμείνει ίδιος αλλά στους καθηγητές δεν είσαι!!!Θέλω να ξέρω που βασίζεσαι!!!!!!!Καθηγητές δεν μπορούν να απολυθούν αν γινόταν αυτό θα είχε ήδη εφαρμοστεί η διαθεσιμότητα και στα σχολεία κτλ...Αλλα δεν γίνεται!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αυτό είναι δικιά σου άποψη....Δηλαδή στον αριθμό εισαχθέντων είσαι σίγουρος ότι θα παραμείνει ίδιος αλλά στους καθηγητές δεν είσαι!!!Θέλω να ξέρω που βασίζεσαι!!!!!!!

Ναι στα τμήματα που τα μόρια τους είναι υψηλά, θα παραμείνει ίδιος ο αριθμός εισακτέων.Εκεί που δεν θα μείνει ίδιος ο αριθμός εισακτέων είναι οι χαμηλόβαθμες σχολές.
Βέβαια τίποτα δεν είναι σίγουρο.Τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν από στιγμή σε στιγμή.

Επίσης είναι διαφορετικό να λειτουργεί μια σχολή με 300 φοιτητές και 50 καθηγητές, παρά με 600 φοιτητές και 100 καθηγητές.Πάλι θα υπάρξει πρόβλημα οργάνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ναι στα τμήματα που τα μόρια τους είναι υψηλά, θα παραμείνει ίδιος ο αριθμός εισακτέων.

Τι σχέση έχουν τα μόρια με τη συγχώνευση ???????:eek: :eek: :eek:
Αυτή η σιγουριά σου από που πηγάζει?έχεις κάποια πηγή να μας υποδείξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν τα μόρια με τη συγχώνευση ???????:eek: :eek: :eek:
Αυτή η σιγουριά σου από που πηγάζει?έχεις κάποια πηγή να μας υποδείξεις?

Τα μόρια με την συγχώνευση έχουν μεγάλη σχέση.Θα βάλουν δύσκολα θέματα έτσι ώστε να μπουν λιγότεροι για να μην υπάρχουν προβλήματα οργάνωσης.
Τέλος πάντων, εσύ ζητάς από εμένα να σου πω που βασίζομαι.Σου είπα.Δεν έχω καταλάβει που βασίζεσαι εσύ.
Από την στιγμή που το είπε η Μέρκελ, όπως έχει, θεωρώ πως δεν είναι καλό.Αν υπάρχει κάτι καλό να κάνουν για την χώρα μας, δεν θα το κάνουν γιατί θέλουν να την χαντακώσουν, να την φτάσουν στο μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τα μόρια με την συγχώνευση έχουν μεγάλη σχέση.Θα βάλουν δύσκολα θέματα έτσι ώστε να μπουν λιγότεροι για να μην υπάρχουν προβλήματα οργάνωσης.
Τέλος πάντων, εσύ ζητάς από εμένα να σου πω που βασίζομαι.Σου είπα.Δεν έχω καταλάβει που βασίζεσαι εσύ.
Από την στιγμή που το είπε η Μέρκελ, όπως έχει, θεωρώ πως δεν είναι καλό.Αν υπάρχει κάτι καλό να κάνουν για την χώρα μας, δεν θα το κάνουν γιατί θέλουν να την χαντακώσουν, να την φτάσουν στο μηδέν.

εγώ δεν είμαι σίγουρος γιαυτό είμαι εδώ μέσα για να μάθω τι γίνεται...Εσύ μιλάς απόλυτα για τα τμήματα δείχνοντας πως ξέρεις, πες λοιπόν τις πηγές για αυτά τα ''σοβαρά'' τμήματα που δεν θα πάθουν τίποτα...Θέλω να βασίζομαι σε υπαρκτά στοιχεία και όχι σε τρομολαγνείες.

Δεν περιμέναμε την Μερκελ να μας πει ότι μια χώρα των 10 milion δεν μπορεί να θρέψει 590 ανώτατα ιδρύματα, είναι κάτι που έπρεπε να το σκεφτούμε προ δεκαετίας .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
εγώ δεν είμαι σίγουρος γιαυτό είμαι εδώ μέσα για να μάθω τι γίνεται...Εσύ μιλάς απόλυτα για τα τμήματα δείχνοντας πως ξέρεις, πες λοιπόν τις πηγές για αυτά τα ''σοβαρά'' τμήματα που δεν θα πάθουν τίποτα...Θέλω να βασίζομαι σε υπαρκτά στοιχεία και όχι σε τρομολαγνείες.

Δεν περιμέναμε την Μερκελ να μας πει ότι μια χώρα των 10 milion δεν μπορεί να θρέψει 590 ανώτατα ιδρύματα, είναι κάτι που έπρεπε να το σκεφτούμε προ δεκαετίας .......

Είπα εγώ ότι τα "σοβαρά" τμήματα δεν θα πάθουν τίποτα;
Δεν μιλάω απόλυτα, εσύ το παίρνεις έτσι.
Τέλος πάντων...χάνω τον χρόνο μου νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τέλος πάντων...χάνω τον χρόνο μου νομίζω.

όλοι μας τον χάνουμε από τι στιγμή που δεν μας παραθέτεις καμία πηγή στο ότι τα ''υψηλόβαθμα'' τμήματα θα κρατήσουν τον ίδιο αριθμό εισακτέων σε αντίθεση με τα χαμηλόβαθμα.......λόγια του αέρα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
όλοι μας τον χάνουμε από τι στιγμή που δεν μας παραθέτεις καμία πηγή στο ότι τα ''υψηλόβαθμα'' τμήματα θα κρατήσουν τον ίδιο αριθμό εισακτέων σε αντίθεση με τα χαμηλόβαθμα.......λόγια του αέρα δηλαδή...
Είπα το τι πιστεύω ότι θα γίνει χρησιμοποιώντας λίγο την "κοι-νη λο-γι-κη ".
Λόγια του αέρα λέει η παπαδάκης που βλέπεις το πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Είπα το τι πιστεύω ότι θα γίνει χρησιμοποιώντας λίγο την "κοι-νη λο-γι-κη ".
Λόγια του αέρα λέει η παπαδάκης που βλέπεις το πρωί.

Η δικιά σου λογική το λέει αυτό..Η κοινή λογική βλέπει τα επαγγέλματα βάσει της ζήτησης και όχι των μορίων..Ξεκόλλα από τις λογικές της Γ' λυκείου....
ΠΧ είμαστε τουριστική χώρα επομένως θέλουμε να υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι τουριστικών επαγγελμάτων με τη δικιά σου λογική επειδή είναι χαμηλόβαθμη σχολή θα πάρει και λιγότερους εισακτέους.......ενώ πχ τα παιδαγωγικά που έχουν ΥΠΕΡκορεστεί θα συνεχίσουν με τον ίδιο αριθμό εισακτέων μόνο και μόνο επειδή η βάση στις πανελλήνιες ήταν υψηλή!!!!!............tragic...........
Σημείωση* βλέπω ΣΚΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Η δικιά σου λογική το λέει αυτό..Η κοινή λογική βλέπει τα επαγγέλματα βάσει της ζήτησης και όχι των μορίων..Ξεκόλλα από τις λογικές της Γ' λυκείου....
ΠΧ είμαστε τουριστική χώρα επομένως θέλουμε να υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι τουριστικών επαγγελμάτων με τη δικιά σου λογική επειδή είναι χαμηλόβαθμη σχολή θα πάρει και λιγότερους εισακτέους.......ενώ πχ τα παιδαγωγικά που έχουν ΥΠΕΡκορεστεί θα συνεχίσουν με τον ίδιο αριθμό εισακτέων μόνο και μόνο επειδή η βάση στις πανελλήνιες ήταν υψηλή!!!!!............tragic...........
Σημείωση* βλέπω ΣΚΑΙ

Τα μόρια είναι ακριβώς το αντικάτοπτρο της ζήτησης σε σχέση με την προσφορά.
Σε τουριστικές επιχειρήσεις, ξενοδοχεία κ.ο.κ. μπορούν να δουλέψουν και απόφοιτοι ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων, και Λογιστικής, καθώς και απόφοιτοι Πανεπιστημίων Οικονομικών. Σού φαίνεται αυτό λογικό; Από τη στιγμή που τα τμήματα αυτά βγάζουν σχεδόν ίδιους απόφοιτους, και από τη στιγμή που είναι αμέτρητα πανελλαδικώς, τότε κάτι πρέπει να γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τα μόρια είναι ακριβώς το αντικάτοπτρο της ζήτησης σε σχέση με την προσφορά.

Σε μια φυσιολογική χώρα ναι..Στην Ελλάδα τα μόρια συνήθως είναι θέμα ''κύρους''
Στην περίπτωση μας οι συγχωνεύσεις δεν θα αφορούν τα μόρια(tragic) αλλά τα ομοειδή τμήματα που υπάρχουν στην ίδια πόλη καθώς και την μεταφορά των διάσπαρτων τμημάτων
Πχ οικονομικών επιστημών ΑΠΘ με οικονομικών επιστημών ΠΑΜΑΚ που απέχουν μόλις 100 μέτρα....
Ή το τμήμα επιστήμης φυσικής αγωγής ΑΠΘ Θεσσαλονίκη με το τμήμα επιστήμης φυσικής αγωγής ΑΠΘ στις Σέρρες
δύο ίδια τμήματα στο ίδιο πανεπιστήμιο...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η δικιά σου λογική το λέει αυτό..Η κοινή λογική βλέπει τα επαγγέλματα βάσει της ζήτησης και όχι των μορίων..Ξεκόλλα από τις λογικές της Γ' λυκείου....
ΠΧ είμαστε τουριστική χώρα επομένως θέλουμε να υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι τουριστικών επαγγελμάτων με τη δικιά σου λογική επειδή είναι χαμηλόβαθμη σχολή θα πάρει και λιγότερους εισακτέους.......ενώ πχ τα παιδαγωγικά που έχουν ΥΠΕΡκορεστεί θα συνεχίσουν με τον ίδιο αριθμό εισακτέων μόνο και μόνο επειδή η βάση στις πανελλήνιες ήταν υψηλή!!!!!............tragic...........

Σημείωση* βλέπω ΣΚΑΙ

Δεν είπα κάτι τέτοιο.:knife:
Μην παραπληροφορείς τον κόσμο. :hypno: :/:
Τέλος πάντων.Βγαίνω.:alljumpy:
:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Σε μια φυσιολογική χώρα ναι..Στην Ελλάδα τα μόρια συνήθως είναι θέμα ''κύρους''

Όχι, αυτό ισχύει για εσένα και για μερικούς ακόμη κλειστόμυαλους. Το κύρος το έχουν χεσμένο οι φοιτητές των υψηλόβαθμων σχολών, για να σ'το πω κι έτσι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Το μόνο θετικό με τα πολλά μόρια είναι πιστεύω η μεγαλύτερη ευχέρεια επιλογών στο μηχανογραφικό αργότερα που σου προσφέρουν.
Όσοι κάθονται και τα επιδεικνύουν,είναι για μπάτσες.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top