Επαγγελματικό Λύκειο ή Γενικό Λύκειο;

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Δε μαντεύεται αυτό, ούτε υπολογίζεται.

Σωστά. Γι' αυτό μην καταδικάζεις κανέναν από το δημοτικό. Στις πανελλήνιες, που είναι ότι σημαντικότερο θα συναντήσεις στην μαθητική σου ζωή, θα παρατηρήσεις μεγάλες εκπλήξεις. Θα δεις πχ παιδιά που δεν συμμετέχουν ή που δεν βγάζουν μεγάλο Μ.Ο. να πετυχαίνουν εκεί που θέλουν και παιδιά που συμμετέχουν και βγάζουν Μ.Ο. 19.9 να μην πετυχαίνουν τον στόχο τους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι αν το τραβήξω ακόμη περισσότερο, στη ζωή μετράει το τσαγανό κι η ευστροφία. Ξέρω πολλούς που πέρασαν με 19 χιλιάδες μόρια κι εβγαλαν ένα βαρβάτο πτυχίο κι απλώς κατέληξαν στη μετριότητα. Γιατί γεγονός είναι οτι, κυρίως στον ιδιωτικό τομέα, μόνο τα τυπικά προσόντα δε μετράνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αυτό να λέγεται. Συμφωνώ. Αν είσαι μπουνταλάς, όσο καλούς βαθμούς και να έχεις δε θα στεριώσεις ποτέ σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, τότε να μην κρίνεις απο τη βαθμολογία και δη του Δημοτικού γιατί εκ της εμπειρίας μου (την έχω μεγάλη, τόσα χρόνια μαθητής :P), τουλάχιστον μέχρι τη Γ' Γυμνασίου, το 80% των αριστούχων είναι άμυαλα φυτά που απλώς δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα παραπάνω απ'το να λιώνουν στο διάβασμα και να το παίζουν καλά και μελετηρά παιδάκια στους καθηγητές του Γυμνασίου που γουστάρουν να βλέπουν τέτοια και βάζουν τα εικοσάρια με το τσουβάλι. Και φαντάσου, αυτό γινόταν και στο δικό μου το Γυμνάσιο που, αν και δημόσιο, ήταν πειραματικό και πολύ πιο "κολλέγιο" από πολλά ιδιωτικά (με αμέτρητα προγράμματα, διεθνείς συνεργασίες κλπ.), που σημαίνει οτι οι βαθμοί δεν έμπαιναν καθόλου εύκολα. Σκέψου, λοιπόν, τι γίνεται στα απλά γυμνάσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο βαθμός του Δημοτικού είναι κατά 40% πλασματικός. Ο βαθμός του Γυμνασίου είναι κατά 25% πλασματικός. Ο βαθμός του Λυκείου είναι κατά 10% πλασματικός. Ο βαθμός των Πανελληνίων Εξετάσεων είναι πέρα για πέρα αληθινός και στην ουσία αυτό που έχει σημασία. Μα, φυσικά πριν την πετάξουμε σκεφτόμαστε! Κι αν κάποιοι νομίζουν οτι τα δεκάρια του Δημοτικού και τα 18+αρια του Γυμνασίου εξασφαλίζουν είσοδο σε καλή σχολή, είναι βαθιά νυχτωμένοι...

+10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε, τότε να μην κρίνεις απο τη βαθμολογία και δη του Δημοτικού γιατί εκ της εμπειρίας μου (την έχω μεγάλη, τόσα χρόνια μαθητής :P), τουλάχιστον μέχρι τη Γ' Γυμνασίου, το 80% των αριστούχων είναι άμυαλα φυτά που απλώς δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα παραπάνω απ'το να λιώνουν στο διάβασμα και να το παίζουν καλά και μελετηρά παιδάκια στους καθηγητές του Γυμνασίου που γουστάρουν να βλέπουν τέτοια και βάζουν τα εικοσάρια με το τσουβάλι. Και φαντάσου, αυτό γινόταν και στο δικό μου το Γυμνάσιο που, αν και δημόσιο, ήταν πειραματικό και πολύ πιο "κολλέγιο" από πολλά ιδιωτικά (με αμέτρητα προγράμματα, διεθνείς συνεργασίες κλπ.), που σημαίνει οτι οι βαθμοί δεν έμπαιναν καθόλου εύκολα. Σκέψου, λοιπόν, τι γίνεται στα απλά γυμνάσια...

Σε αυτό συμφωνούμε. Όταν βλέπω τέτοιες (γιατί συνήθως κορίτσια είναι) μου έρχεται να τις... χμμ.. λούσω με καφέ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπα...και τέτοιους έχω δει, δεν έχω δει μόνο τέτοιες. Η βλακεία δεν έχει διαφυλικούς περιορισμούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis13

Νεοφερμένος

Ο Μανωλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ενα μεγαλο προβλημα που εχει το γυμνασιο μου ειναι οτι δυο κοριτσια που της μιας η μητερα ειναι γραμματεας στο σχολειο κανουνε συνεχεια σκονακι και δυο-τρεις φορες τις πιασανε οι καθηγητες και οχι μονο δεν ακυρωσανε το γραπτο αλλα το βαθμολογισανε με μεγαλο βαθμο και ουτε αναφορα στο διευθυντη ....Το αποτελεσμα να μεινω εκτος αριστιου περσι εξαιτιας τους και να περιφανευονται μπροστα τους γονεις μας και εμεις να μην μπορουμε να πουμε τιποτα για να μην μας βροντοφοναξουν καρφια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxarina

Νεοφερμένος

Η zaxarina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
απ το επαλ μπορεις να περασεις στο πανεπιστημιο αλλα πρεπει να εισαι παρα πολυ τυχερος.καλυτερα να πας γενικο αλλα πρεπει ναδιαβασεις:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε, τότε να μην κρίνεις απο τη βαθμολογία και δη του Δημοτικού γιατί εκ της εμπειρίας μου (την έχω μεγάλη, τόσα χρόνια μαθητής :P), τουλάχιστον μέχρι τη Γ' Γυμνασίου, το 80% των αριστούχων είναι άμυαλα φυτά που απλώς δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα παραπάνω απ'το να λιώνουν στο διάβασμα και να το παίζουν καλά και μελετηρά παιδάκια στους καθηγητές του Γυμνασίου που γουστάρουν να βλέπουν τέτοια και βάζουν τα εικοσάρια με το τσουβάλι. Και φαντάσου, αυτό γινόταν και στο δικό μου το Γυμνάσιο που, αν και δημόσιο, ήταν πειραματικό και πολύ πιο "κολλέγιο" από πολλά ιδιωτικά (με αμέτρητα προγράμματα, διεθνείς συνεργασίες κλπ.), που σημαίνει οτι οι βαθμοί δεν έμπαιναν καθόλου εύκολα. Σκέψου, λοιπόν, τι γίνεται στα απλά γυμνάσια...


το να θελει καποιος να λιωνει στο διαβασμα ειναι δικο του θεμα
και καλο ειναι να σταματησει πλεον αυτη η φραση ''φυτο''
γιατι εχει καταντησει ''καραμελα''
και δεν χαριζονται σε ολους οι βαθμοι
καποιοι τους αξιζουν πραγματικα
->δεν χρειαζετε να τους παιρνει ολους οι μπαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
άλλο σε ρώτησα, ξέρεις κανέναν που πήρε 7 στο δημοτικό και μετά έβγαλε μέσο όρο πάνω από 13?


Εγώ είχα πολλά 9 και έβγαλα 18000 μόρια και το γυμνασιο το τελείωσα με 18 και μισό!!! Σιγα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
το να θελει καποιος να λιωνει στο διαβασμα ειναι δικο του θεμα
και καλο ειναι να σταματησει πλεον αυτη η φραση ''φυτο''
γιατι εχει καταντησει ''καραμελα''
και δεν χαριζονται σε ολους οι βαθμοι
καποιοι τους αξιζουν πραγματικα
->δεν χρειαζετε να τους παιρνει ολους οι μπαλα

Πολύ σωστά. Miv υποθέτω ότι έχεις κάποια στατιστικά στοιχεία για να το λες αυτό.... Αν όχι καλύτερα να μη χρησιμοποιείς αριθμούς. Φυσικά και υπάρχουν αριστούχοι που δεν αξίζουν τους βαθμούς που παίρνουν. Υπάρχουν όμως πάρα πολλοί οι οποίοι τους αξίζουν πραγματικά. Καταντάει πολύ κουραστικό να τα γενικεύουμε όλα... :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στατιστικό είν'η εμπειρία μου και δε μπορεί κανείς ν'αμφισβητήσει το ποιοι έπαιρναν ανέκαθεν τα αριστεία και μάλιστα στο δικό μου σχολείο, που ήταν πρότυπο και είχε πάρα πολλά μυαλά και όχι 5-10 όπως τα περισσότερα σχολεία. Μίλησα για αριστεία (18,5+) μέχρι τη Γ' Γυμνασίου. Το ποσοστό του 80% στο δικό μου σχολείο (και για ένα λόγο παραπάνω στα υπόλοιπα) είναι πέρα για πέρα αληθινό. Θα τους έπαιρνε όλους η μπάλα και θα γενίκευα αν μιλούσα για το 100%. Προφανώς, λοιπόν, κάποιοι δεν διαβάζουν ολόκληρα τα μηνύματά μου, διότι εγώ μίλησα για 80%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Έχεις δίκιο... Λάθος μου. Αλλά και πάλι θεωρώ το στατιστικό σου στοιχείο αναξιόπιστο... Νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο, όπως και οι περισσότεροι όταν μιλάμε για αριστούχους. Έχουμε λανθασμένα ταυτίσει την αριστεία με την παπαγαλία. Επίσης - αν και βγαίνω πολύ Off topic - έχω βαρεθεί να ακούω ότι το ΑΟΔΕ είναι σκέτο παπαγαλία. Αν δεν μπορείς να "μάθεις" (και όχι να παπαγαλίσεις) 2-3 έννοεις, τότε απορώ πώς έφτασες ως τη Γ΄λυκείου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, δεν ταυτίζω την αρίστευση με την παπαγαλία και ακριβώς γι'αυτό δεν είπα ποτέ πως ΟΛΟΙ όσοι πήραν στο Γυμνάσιο αριστείο ήταν παπαγάλοι. Υπήρχαν και κάποιοι που το άξιζαν, απλώς ήταν μειονότητα.
Όσο για το ΑΟΔΕ, πίστεψέ με κι εγώ έχω βαρεθεί να το ακούω αυτό που λες. Το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός οτι αν ρωτήσεις σήμερα ένα μαθητή Γ' Λυκείου που υποτίθεται οτι ψηφίζει κιόλας τι είναι "πλεόνασμα", τι είναι "έλλειμα", τι είναι "πληθωρισμός", τι είναι "management", δεν γνωρίζει να σου απαντήσει. Και πραγματικά θεωρώ απαράδεκτο ένας απόφοιτος Γενικού Λυκείου να μη μπορεί να παρακολουθήσει μια συνέντευξη του Υπουργού Οικονομικών και να καταλάβει "αυτά τα κινέζικα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Miv δε νομίζω ότι έχεις δίκιο σε αυτό. Οπωσδήποτε μερικοί αριστούχοι είναι φυτά αλλά όχι και το 80%, τώρα ίσως να έτυχε να παρατηρήσεις τέτοια νούμερα αλλά τότε πάω πάσο. Από ότι είδα στις πανελλήνιες χρειάζεται και λίγο να γουστάρεις τα μαθηματικά και τη φυσική και να μη λύνεις ασκήσεις σα να είναι αγγαρεία. Βέβαια και καταναγκαστικά να τις λύνεις θα πάρεις βαθμό απλά θα δυσκολευτείς πολύ, και συνεπώς τα "φυτά" που λέτε την έχουν άσχημα :P
Σε αυτά που αναφέρεις περί παιδιών που το παίζουν μελετηρά στους καθηγητές με βρίσκεις σύμφωνο απλά δε μου έχει τύχει να δω πολλά τέτοια παραδείγματα. Αλλά και πάλι μην ανησυχείς γιατί αν κάποιος δεν προσπαθεί να επιτύχει με την αξία του κατά κανόνα τρώει τα μούτρα του στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα επαναλαβω για πολλοστή φορά οτι το νούμερο που έδωσα και για κάποιους λόγους θεωρώ, αν όχι μαθηματικά ακριβές, τουλάχιστον στο περίπου ισχύον, αναφέρεται στο Γυμνάσιο. Στις Πανελλήνιες κι εγώ πιστεύω οτι στις περισσότερες φορές ειναι αξιοκρατικό το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ είχα πολλά 9 και έβγαλα 18000 μόρια και το γυμνασιο το τελείωσα με 18 και μισό!!! Σιγα....

είχες μέσο όρο 7, 8, ή έστω 9? Αν όχι είσαι άκυρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ, που στο νηπιαγωγείο έκανα πάντα τις καλύτερες ζωγραφιές έχω καμια ελπίδα να πετύχω σε ΑΕΙ τελικά; Α, ήξερα και τι κάνει κίτρινο+μπλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εξακολουθεί να υπάρχει το ερώτημά μου... βρείτε μου έναν που είχε μέσο όρο 7 στο δημοτικό και μετά είχε μέσο όρο πάνω από 13 στο γυμνάσιο και στο λύκειο και εγώ αποσύρω ό,τι είπα σε αυτό το τόπικ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top