Επαγγελματική αποκατάσταση παιδαγωγικών

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Νομίζω όλα τα ανωτέρω εμπεριέχονται στον όρο χαμαλοδουλειές.;) Εξηγείς λίγο το τρίτο που λες, για την πτυχιακή;

Ε, εντάξει, τα ερευνητικά δεν είναι και τόσο δυσάρεστα πλέον!!! ;)

Σχετικά με την πτυχιακή..Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμένο ερευνητικό πεδίο (λογικά στα τελευταία έτη έχει κατασταλλάξει κάποιος) και θέλει να χωθεί στο πανεπιστήμιο μία πόρτα ανοίγεται μέσω των πτυχιακών. Δεν είναι πάντα υποχρεωτικές αλλά αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερο συν. Κάνοντας μια πτυχιακή, δείχνεις στον επιβλέποντα καθηγητή ότι ενδιαφέρεσαι για το θέμα (άρα και για το πεδίο που εκπροσωπεί ο ίδιος). Αν είσαι καλός , θα δείξεις την αξία σου πολύ πιο εύκολα, θα δημιουργήσεις πιο στενή επαφή με τον καθηγητή και θα δημιουργήσεις και μια πολύ καλή βάση για να στηριχτείς όταν κάνεις την πρόταση για το διδακτορικό. Επίσης, μέσω τις πτυχιακής μπορείς να κάνεις και δημοσιεύσεις επιστημονικές, το οποίο είναι συν και για μελλοντικό μεταπτυχιακό αλλά και ακαδημαϊκό βιογραφικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ε, εντάξει, τα ερευνητικά δεν είναι και τόσο δυσάρεστα πλέον!!! ;)
Μην το λες. Εξαρτάται. ;)
Σχετικά με την πτυχιακή..Αν κάποιος ενδιαφέρεται για ένα συγκεκριμένο ερευνητικό πεδίο (λογικά στα τελευταία έτη έχει κατασταλλάξει κάποιος) και θέλει να χωθεί στο πανεπιστήμιο μία πόρτα ανοίγεται μέσω των πτυχιακών. Δεν είναι πάντα υποχρεωτικές αλλά αυτό δίνει ακόμα μεγαλύτερο συν. Κάνοντας μια πτυχιακή, δείχνεις στον επιβλέποντα καθηγητή ότι ενδιαφέρεσαι για το θέμα (άρα και για το πεδίο που εκπροσωπεί ο ίδιος). Αν είσαι καλός , θα δείξεις την αξία σου πολύ πιο εύκολα, θα δημιουργήσεις πιο στενή επαφή με τον καθηγητή και θα δημιουργήσεις και μια πολύ καλή βάση για να στηριχτείς όταν κάνεις την πρόταση για το διδακτορικό. Επίσης, μέσω τις πτυχιακής μπορείς να κάνεις και δημοσιεύσεις επιστημονικές, το οποίο είναι συν και για μελλοντικό μεταπτυχιακό αλλά και ακαδημαϊκό βιογραφικό.
Ευχαριστώ. Υπ' όψιν αρκετά τμήματα δεν έχουν πτυχιακή, σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Υποθέτω είτε εργασίες σε επιλεγόμενα, είτε στο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Υπ' όψιν αρκετά τμήματα δεν έχουν πτυχιακή, σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται; Υποθέτω είτε εργασίες σε επιλεγόμενα, είτε στο μεταπτυχιακό.

Ακριβώς! Γενικά, αν σας αρέσει κάποιο πεδίο πολύ και ξέρετε που να πάτε (σε καθηγητή εννοώ) είναι χρήσιμο να δείξετε το ενδιαφέρον σας από την αρχή. Θα εκτιμηθεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
παιδια θα ήθελα να ρωτησω,μήπως ξερετε με τη μπορω να ασχοληθω μετα το παιδαγωγικο εκτος απο απασχοληση στο δημοσιο τομεα?πχ ξερετε αν στο εξωτερικο ή και στο εσωτερικο υπαρχουν θεσεις εργασιας για ερευνα κ.α. τι προοπτικες εχω δηλαδη εκτος απο το δημοσιο και στις προοπτικες αυτες υπαρχει δυνατοτητα απασχολησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Οσον αφορά τις διεξόδους, με ένα καλό μεταπτυχιακό μπορείς να μεταπηδήσεις σε όποιον κλάδο θες. Πχ εμένα μου έχει πει γνωστός μου ότι με μεταπτυχιακό σε κάτι συναφές με παιδαγωγική επιστήμη (education) μπορώ να διδάξω και σε δημοτικό ;)

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Φιλολογία ή Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης;".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
με μεταπτυχιακό σε κάτι συναφές με παιδαγωγική επιστήμη (education) μπορώ να διδάξω και σε δημοτικό
Στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Οχι, εδώ στην Ελλάδα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο παράλογο; Με ένα μεταπτυχιακό να αποκτάς τα δικαιώματα ενός αποφοίτου ΠΤΔΕ; (εκτός κι αν κατάλαβα λάθος :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Δεν είναι λίγο παράλογο; Με ένα μεταπτυχιακό να αποκτάς τα δικαιώματα ενός αποφοίτου ΠΤΔΕ; (εκτός κι αν κατάλαβα λάθος :P)

Λάθος τα λέει. Δε γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Οχι, σωστά κατάλαβες :P Το συγκεκριμένο δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια, γιατί δε με ενδιαφέρει κιόλας. Απλώς έγραψα αυτό μου είπαν. :redface:
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι με διδακτορικό (ακόμα και σε άσχετη επιστήμη, πχ σε οικονομικά) θα θεωρούμαι οικονομολόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
δηλαδη με διδακτορικο μπορεις να αλλαξεις και επαγγελμα??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Οχι, σωστά κατάλαβες :P Το συγκεκριμένο δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια, γιατί δε με ενδιαφέρει κιόλας. Απλώς έγραψα αυτό μου είπαν. :redface:
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι με διδακτορικό (ακόμα και σε άσχετη επιστήμη, πχ σε οικονομικά) θα θεωρούμαι οικονομολόγος

Sorry guys, αλλά γιατί να πας φιλολογία αν γουστάρεις οικονομικά πχ; Μιλάμε για μια εντελώς άσχετη επιστήμη. Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο θα γίνεις δεκτός. Ακόμη και φυσικό να τελειώσεις για να κάνεις μεταπτυχιακό/διδακτορικό στα οικονομικά θα πρέπει στα μαθηματικά και ιδιαίτερα στατιστική/πιθανότητες να έχεις 7+ και πολλές συστατικές επιστολές.Ένιγουει, θεωρώ ότι είναι βλακεία. Αν θες να διδάσκεις σε δημοτικό πας δάσκαλος, αν θες γυμνάσιο/λύκειο πάνε φιλόλογος, θα πρότεινα να αφήσετε τα οικονομικά γι'αυτούς που μπορούν να αντεπεξέλθουν. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ωχ ρε παιδες με τα οικονομικα ελεος που θα δουλεψετε;
Οι επιχειρησεις στο Ελλαντα ειναι κυριως οικογενειακες μικρες κομμωτηρια ,γυραδικα,ταβερνακια , ασφαλιστες,μεσιτες κλπ
Τι να τα κανεις τα οικονομικα;
Εχω σπουδασει Λογιστικη και Μαρκετιγκ και εχω να πω , οτι οικονομικα στην Ελλαδα = Λογιστικη και βασικα τιμολογηση
μισθοδοσιες κλπ
Πολλα χρονια παιδεμα τσαμπα δουλεια σε λογιστηρια και στο τελος χαμαλοδουλεια για 500 ευρω το μηνα και ΑΝ ΒΡΕΙΣ.
Σχεδον οσους αποφοιτους ξερω ειναι ειτε εξαθλιωμενοι ανεργοι-κακοπληρωμενοι , ειτε πωλητες των 400 ευρω και βγαλε
ειτε στην καλυτερη τιμολογοι με 10 ωρες δουλεια για 500 ευρω το μηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sinnefo

Νεοφερμένος

Η sinnefo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλημέρα!
Από τότε που πήγαινα δευτέρα γυμνασίου (τώρα είμαι δευτέρα λυκείου) ήθελα να σπουδάσω παιδαγωγικά. Όμως τελευταία αναρωτιέμαι άμα πραγματικά αξίζει. Κανένας δάσκαλος δεν ξέρει πότε ( και αν ) θα διοριστεί και οι μισθοί έχουν πάρει τον κατήφορο. Σκέφτομαι για ειδική αγωγή στον Βόλο.
Ιδέες/συμβουλές κανείς;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Καλημέρα!
Από τότε που πήγαινα δευτέρα γυμνασίου (τώρα είμαι δευτέρα λυκείου) ήθελα να σπουδάσω παιδαγωγικά. Όμως τελευταία αναρωτιέμαι άμα πραγματικά αξίζει. Κανένας δάσκαλος δεν ξέρει πότε ( και αν ) θα διοριστεί και οι μισθοί έχουν πάρει τον κατήφορο. Σκέφτομαι για ειδική αγωγή στον Βόλο.
Ιδέες/συμβουλές κανείς;; :)

Πάνε παιδαγωγικό.... Το σουβλατζίδικο στη γειτονιά μου ψάχνει deliverαδες. Αν έχεις και πτυχίο, θα σε πάρουν σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefteris278

Νεοφερμένος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καταρχάς να μιλάτε πιο ωραία για το παιδαγωγικό.. λες κ είναι καμιά σχολή του κώλου! Άμα θες κάτι το κυνηγάς.. αν δεν ξέρεις τι θέλεις ακολουθάς το κύμα όπως κάνουν όλοι.. Όταν θες κάτι δεν έχεις αμφιβολίες για το αν θα το επιλέξεις ή όχι.. όλα είναι ρευστά.. μπορείς να πας παιδαγωγικό να βγάλεις τα γούστα σου που λένε και μετά να πας σε δεύτερη σχολή.. ή ο,τιδήποτε άλλο... πάντα υπάρχουν ευκαιρίες.. θέληση να υπάρχει.. και όσον αφορά την αποκατάσταση των δασκάλων, σαφώς δεν είναι και στα καλύτερα της αλλά από άλλα επαγγέλματα, π.χ. ιστορία αρχαιολογία, εθνολογία, φπψ και άλλα, είναι προτιμότερο... και υπάρχουν πολλοί τομείς για μεταπτυχιακά που μπορείς να ακολουθήσεις... ψυχολογία, ειδική αγωγή, managment of education κτλ... στο εξωτερικό και στην Ελλάδα.. επειδή το 80% που μπήκαν τα τελευταία 5 χρόνια δεν το γούσταραν, ή έτσι νόμιζαν, δεν ασχολήθηκαν και ιδιαίτερα με τη σχολή καθώς θεωρείται από τις πιο εύκολες... ούτε μεράκι για διάβασμα και περαιτέρω εξέλιξη είχαν.. οπότε ό,τι και να ακούω είναι απλά παπαρολογίες. ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η μόδα του παιδαγωγικού έχει περάσει οριστικά παιδιά.Διορισμοί γιόκ και μισθοί πείνας καθιστούν ατυχή την επιλογή του.Μην ξεχνάμε ότι είναι μια σχολή που δεν μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα,να δουλέψεις σε φροντιστήριο ούτε βέβαια να δουλέψεις σε τομείς άλλους πχ πολιτισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η επιλογή, αν είναι ΕΠΙΛΟΓΗ, δεν είναι ποτέ άτυχη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Α ναι σίγουρα.Πόσοι όμως μπήκαν σε παιδαγωγικά επειδή είχε σίγουρη δουλειά πριν μερικά χρόνια;Πλέον δεν τα επιλέγουν το ίδιο.Φαίνεται και απο τις βάσεις των τμημάτων που απο τα 18 και 19χιλ μόρια έχουν κατρακυλήσει στα 15αρια και 16αρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top