Επαγγελματική αποκατάσταση παιδαγωγικών

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
spring_mx αν κορεστεί ο κλάδος σας σίγουρα δε θα κρατήσει 2 χρόνια η αναμονή. Θα γίνει όπως είναι τόσα χρόνια σε όλους τα ΠΔ της δευτεροβάθμιας, λίγοι και καλοί θα μπαίνουν. Με συζητήσεις πάντως που είχα με τη μητέρα μου που διδάσκει σε δημοτικό, μου λέει πως ακόμη υπάρχουν αρκετοί μεγάλοι δάσκαλοι οι οποίοι στα επόμενα χρόνια θα πάρουν σύνταξη. Απλά αν φύγουν όλοι αυτοί, έτσι όπως θα'χει γίνει το ασφαλιστικό, άντε να δώσεις δουλειά σε τόσους αριστούχους.
Υ.Γ. Για να καταλάβετε τι άνθρωποι είμαστε, οι βάσεις ενός τμήματος που παίζει με το μέλλον των παιδιών δεν εξαρτώνται από την πραγματική επιθυμία, αλλά από την επαγγελματική αποκατάσταση που θα έχει κάποιος μετά. :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
spring_mx αν κορεστεί ο κλάδος σας σίγουρα δε θα κρατήσει 2 χρόνια η αναμονή. Θα γίνει όπως είναι τόσα χρόνια σε όλους τα ΠΔ της δευτεροβάθμιας, λίγοι και καλοί θα μπαίνουν. Με συζητήσεις πάντως που είχα με τη μητέρα μου που διδάσκει σε δημοτικό, μου λέει πως ακόμη υπάρχουν αρκετοί μεγάλοι δάσκαλοι οι οποίοι στα επόμενα χρόνια θα πάρουν σύνταξη. Απλά αν φύγουν όλοι αυτοί, έτσι όπως θα'χει γίνει το ασφαλιστικό, άντε να δώσεις δουλειά σε τόσους αριστούχους.
Υ.Γ. Για να καταλάβετε τι άνθρωποι είμαστε, οι βάσεις ενός τμήματος που παίζει με το μέλλον των παιδιών δεν εξαρτώνται από την πραγματική επιθυμία, αλλά από την επαγγελματική αποκατάσταση που θα έχει κάποιος μετά. :down:

αυτο ακριβως μου λεει και η μαμα μου που ειναι δασκαλα!οτι και η ιδια σε πεντε χρονια βγαινει στη συνταξη και ξερει πολλους συναδελφους της που εχουν σκοπο να το κανουν!
και η ιωαννα εχει δικιο οταν λεει πως θα δυσκολεψουν σιγουρα τα πραγματα αλλα δεν θα γινουμε σαν τους φιλολογους απ τη μια μερα στην αλλη.
και να σας πω κατι......βαρεθηκανα τρομοκρατουμαι.
θα χαλαγε πολλους να περνουσαν παιδαγωγικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Btw, το οτι καποιος περναει στον ΑΣΕΠ δεν σημαινει και σιγουρο διορισμο.

Αν πχ καποιος περασει 1001ος στον ΑΣΕΠ και, μεχρι να γινει επομενος ΑΣΕΠ, διοριστουν 1000 ατομα, αυτος ο καποιος θα μεινει στην απεξω. Και το χειροτερο; Θα πρεπει να ξαναδωσει ΑΣΕΠ, να ξαναδιαβασει, να ξαναπερασει και να ξαναπεριμενει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasoyla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vasoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Πιστευετε πως τα επομενα στα επομενα 4 χρονια θα ανοιξουν οι θεσεις των νηπιαγωγων λογω της υποχρεωτικης φοιτησης στο νηπιαγωγειο;;;;;;;:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Btw, το οτι καποιος περναει στον ΑΣΕΠ δεν σημαινει και σιγουρο διορισμο.

Αν πχ καποιος περασει 1001ος στον ΑΣΕΠ και, μεχρι να γινει επομενος ΑΣΕΠ, διοριστουν 1000 ατομα, αυτος ο καποιος θα μεινει στην απεξω. Και το χειροτερο; Θα πρεπει να ξαναδωσει ΑΣΕΠ, να ξαναδιαβασει, να ξαναπερασει και να ξαναπεριμενει...
Αυτό είναι για τους επιτυχόντες. Πριν καν από τις εξετάσεις του ΑΣΕΠ προκηρύσσονται οι θέσεις που θα καλυφθούν.
Αν πάρουν για παράδειγμα 200 άτομα, αυτό ανακοινώνεται από πιο πριν.
Αν δώσουν για τις 200 θέσεις 5000 άτομα, αν περάσουν τη βάση (με τη βάση να ορίζεται στο 50%) ας πούμε 2500 χιλιάδες άτομα, αυτοί είναι οι επιτυχόντες. Οι πρώτοι διακόσιοι από αυτούς θα διοριστούν. Για τους υπολοίπους δε γίνεται καν λόγος. Αν περάσεις 201ος δεν έχεις πιθανότητα να διοριστείς (εκτός και αν γίνει αναβαθμολόγηση και δικαιωθείς αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).
Εφόσον όμως είσαι μέσα στους 200 πρώτους, θα διοριστείς είτε αυτό είναι φέτος ή του χρόνου. Η εγκύκλιος ισχύει από όσο ξέρω για δύο χρόνια. Δηλαδή έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να διοριστείς τη δεύτερη χρονιά. Αν από τους διακόσιους αυτούς, διοριστούν οι 100 φέτος οι υπόλοιποι 100 δε θα ξαναδώσουν ΑΣΕΠ! Θα διοριστούν την επόμενη χρονιά και η σειρά τους θα καθοριστεί από τους ωρομισθίους κτλ.

Εν ολίγοις, αν είσαι μέσα στους 2300, είσαι επιτυχών αλλά σκατά επιτυχών, δε διορίζεσαι και άρα πρέπει να ξαναδώσεις ΑΣΕΠ. Αν είσαι στους 200 πρώτους (κατ' αναλογίαν πάντα) διορίζεσαι κάποια στιγμή είτε είναι φέτος είτε του χρόνου είτε κάποια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
antigrafakia, εκανες πολυ πιο λιανο αυτο που ηθελα να πω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweety<3

Νεοφερμένος

Η sweety<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
κοίταξε μαράκι εγώ δεν θέλω να αποθαρύνω κανέναν ούτε να λεω φαμφαρολογίες απλός επειδή ρωτάω εκπαιδευτικούς σχετικά με το συγκεκριμένω θέμα μου λένε οτι σε 3-4 χρονια θα εχει κορεστεί ο χώρος
:iagree: απολυτως το επαγγελμα θα κλεισει σε 5 χρονια! εκει που μαζευονται πολλα κοκορια λεει η παροιμια......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
antigrafakia, εκανες πολυ πιο λιανο αυτο που ηθελα να πω :)
Οκ, απλά για να μην έχουμε μπέρδεμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
:iagree: απολυτως το επαγγελμα θα κλεισει σε 5 χρονια! εκει που μαζευονται πολλα κοκορια λεει η παροιμια......

μηπως σε 5 χρονια και 2 μερες??
για να προλαβουμε ρε παιδι μου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Δεν κλείνουν τα επαγγέλματα τόσo εύκολα, όπως νομίζουν μερικοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kathrinnas

Νεοφερμένος

Η kathrinnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μπορω να σε ρωτήσω εγώ κάτι;; Καταρχην ειναι λίγο νωρίς ακόμα (είμαι 1η λυκειου) αλλα θέλω να εχω μια ιδέα. Σκέφτομαι να βάλλω πρώτη επιλογή παιδαγωγικό. Όμως φοβάμαι μήπως μέχρι να βγω εγώ στην αγορα εργασιας εχουν γεμίσει όλες οι θέσεις..Ποια ειναι η αποψη σου; Θα υπαρχει επαγγελματικξη αποκατασταση όταν εγώ τελειώσω το πανεπιστίμιο; (μετα απο 6-7 χρόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά έχετε ακούσει τίποτα για την επαγγελματική αποκατάσταση των δασκάλων τα επόμενα χρόνια; Μετά το πέρας των βασικών σας σπουδών.....τί; Είστε ευχαριστημένοι από το τμήμα σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Δύσκολα τα πράγματα από εδώ και πέρα για τον κλάδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Είσαι νηπιαγωγός; Πάντως διάβασα σε έρευνα ότι οι δάσκαλοι/ες που μπαίνουν στα παιδαγωγικά μέχρι και φέτος θα διοριστούν, σχετικά, εύκολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ναι, αλλά τυγχάνει η μαμά μου να είναι δασκάλα. Μην ακούς αυτά που λένε γιατί δεν ισχύουν. Υπάρχουν συνάδελφοι της μαμάς μου 23 και 24 που είναι αναπληρώτριες και λένε ότι δεν ξέρουν αν θα δουλέψουν το Σεπτέμβριο καθώς οι θέσεις τους θα καλυφθούν από εκπαιδευτικούς που μέχρι τώρα είχαν πάρει απόσπαση σε Γραφεία Πρωτοβάθμιας και Υπουργεία για να μη δουλεύουν (αθάνατο Ελληνικό Κράτος) και θα τους επαναφέρουν πίσω στις θέσεις τους για να μην πληρώνουν αναπληρωτές. Οπότε όπως καταλαβαίνεις τελείωσε η εποχή που με το που έβγαινες από τη σχολή δούλευες αμέσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Το ότι έχεις συγγενείς στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση δε σημαίνει πως έχεις έγκυρη ενημέρωση απαραίτητα. Δε θέλω να σε προσβάλλω, αλλά με μια αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις πόσα κενά κι ελλείψεις υπάρχουν ακόμη σε δασκάλους. Έχουμε μέλλον μέχρι να καλυφθούν όλες οι οργανικές θέσεις. Όχι πολύ, δε γνωρίζουμε αν θα καλυφθούν όλες και πόσες θα μείνουν με τη νέα σχολική χρονιά. Ευτυχώς τώρα με τον ΑΣΕΠ, ίσως ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με τους πτυχιούχους εκ Βουλγαρίας και λοιπούς και δοθούν ευκαιρίες μόνο σε αυτούς που έχουν γνώση και διάθεση να εργαστούν.

Αναφορικά με τις αποσπάσεις τώρα, νομίζω επανεξετάζονται, αλλά δεν αναστέλλονται όλες. Σαφώς αρκετοί θα επιστρέψουν, μιας και δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις, παρόλα ταύτα τους δόθηκε απόσπαση. Δεν είναι μόνο αυτοί στα υπουργεία όμως, είναι πολλές οι κατηγορίες και πολλές οι περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Το ότι έχεις συγγενείς στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση δε σημαίνει πως έχεις έγκυρη ενημέρωση απαραίτητα. Δε θέλω να σε προσβάλλω, αλλά με μια αναζήτηση στο google μπορείς να βρεις πόσα κενά κι ελλείψεις υπάρχουν ακόμη σε δασκάλους. Έχουμε μέλλον μέχρι να καλυφθούν όλες οι οργανικές θέσεις. Όχι πολύ, δε γνωρίζουμε αν θα καλυφθούν όλες και πόσες θα μείνουν με τη νέα σχολική χρονιά. Ευτυχώς τώρα με τον ΑΣΕΠ, ίσως ξεκαθαρίσουν τα πράγματα με τους πτυχιούχους εκ Βουλγαρίας και λοιπούς και δοθούν ευκαιρίες μόνο σε αυτούς που έχουν γνώση και διάθεση να εργαστούν.

Αναφορικά με τις αποσπάσεις τώρα, νομίζω επανεξετάζονται, αλλά δεν αναστέλλονται όλες. Σαφώς αρκετοί θα επιστρέψουν, μιας και δεν πληρούσαν τις προϋποθέσεις, παρόλα ταύτα τους δόθηκε απόσπαση. Δεν είναι μόνο αυτοί στα υπουργεία όμως, είναι πολλές οι κατηγορίες και πολλές οι περιπτώσεις.

Όπως νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και εγώ της ίδια άποψης είμαι με την Misskit. Γνωρίζω δασκάλες που είναι αναπληρώτριες γιατί δεν ήθελαν να φύγουν εκτός 2 νομών για να διοριστούν... Πάντως σίγουρα και ο δικός μας κλάδος θα βρεθεί σε δυσχερή θέση, αλλά νομίζω πως δεν ήρθε το πλήρωμα το χρόνου ακόμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Μα και να βρεθεί, εκεί θα αρχίσουν να μπαίνουν απλώς οι καλύτεροι. Διάθεση για διάβασμα και όρεξη για εργασία χρειάζεται και κανείς δε χάνεται.

Οι θέσεις που πρόκειται να καλύψουμε εμείς ωστόσο είναι όσων πρόκειται να συνταξιοδοτηθούν κι όχι εκείνες των ολοήμερων, από όπου και ξεκίνησε η μεγάλη έλλειψη. Μπαίνει και το Νέο Σχολείο σε εφαρμογή και δημιουργούνται κι άλλες οργανικές, χάνονται με τα ολιγοθέσια, αλλά αυξάνονται σε άλλα σχολεία, μιας που θα προσχωρήσει μεγαλύτερος αριθμός μαθητών σε εκείνα. Τώρα αν θες να σε διορίσουν και στο σπίτι σου και περιμένεις αυτό, τότε είσαι άξιος της μοίρας σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top