Επαγγελματικές προοπτικές Νομικής

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δεν γίνεται τώρα να σπουδάσεις νομικά και να μην σε ενδιαφέρει η δικηγορία μην τρελαθούμε....Για να φτάσεις να γίνεις δικαστικός,εισαγγελέας(εκτός του οτι πρέπει να είσαι αριστος) πρέπει να έχεις φάει και τα δικαστήρια με το κουτάλι.Και ο νομικός σύμβουλος δικηγόρος είναι...Κατα τα άλλα πρόκειται για επάγγελμα που για να σταδιοδρομήσεις πρέπει να ξεχωρίζεις η να έχεις έτοιμο γραφείο....Πρέπει να το χείς που λέμε....
Για διπλωματικό,δημοσιογραφία μπορείς και απο άλλες σχολές να ασχοληθείς

Για να γινεις δικαστικος, εισαγγελεας, συμβολαιογραφος πρεπει οντως να δικηγορησεις καποια χρονια πρωτα εκτος των εξετασεων που δινεις.Και ναι ο νομ. συμβουλος <<δικηγορος>> ειναι, αλλα ασχολειται με υποθεσεις του δημοσιου και πληρωνεται πολυ καλα! Αλλα και εκει εξετασεις θελει αν δεν κανω λαθος...
Τελος, μπορεις και απο αλλες σχολες εννοειται, αλλα επειδη ρωτησε... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δημοσιογραφία....;;;; :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Δημοσιογραφία....;;;; :knife:
:whistle::whistle::whistle: lol μπορεις να το πεις και μαζοχισμο...να κατσεις να βγαλεις τη νομικη για να γινεις δημοσιογραφος :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ εστιάζω στο ότι μάλλον θα γίνεις ένας κακός δημοσιογράφος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παίδες. :)
Μια ερώτηση μόνο ακόμα. Με το πτυχίο νομικής μπορώ να εργαστώ στις προαναφερθείσες θέσεις ή πρέπει να κάνω και μεταπτυχιακό?
Αν όχι, με μεταπτυχιακό σε τι άλλες θέσεις μπορώ να δουλέψω?
:)

Ανεξάρτητα από το ποιά Νομική θα βγάλεις οι προοπτικές χοντρικά είναι:

1. Δικηγορος: απαιτεί άσκηση 18 μηνών και επιτυχή εξέταση στο ΔΣ της πόλης σου. Είναι ελεύθερο επάγγελμα, έχει αρκετό τρέξιμο. Ουσιαστικά εκπροσωπείς τον πελάτη σου στις νομικές υποθέσεις του, όπως υπογραφή συμβολαίων, δίκη οικονομικού περιεχομένου κτλ.
2. Συμβολαιογραφος: προς το παρόν κλειστό επάγγελμα, δίνεις εξετάσεις και πρέπει να έχει ελευθερωθεί θέση για να έχεις το δικό σου γραφείο. Αναμένεται άνοιγμα του επαγγέλματος στο μέλλον. Συν συμβολαιογράφου: Τυπικές δικαιοπραξίες άρα πάντα θα έχει δουλεια και αμοιβή που προσδιορίζεται εκ του νόμου.
3. Δικαστικός: Αν πληρείς τις προυποθέσεις της προκήρυξης, μπορείς να δώσεις εξετάσεις στη Σχολή Δικαστών που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη. Σε περίπτωση επιτυχίας, θα φοιτήσεις για ένα χρονικό διάστημα εκεί και στη συνέχεια θα διοριστείς. Οι εισαγωγικές είναι δύσκολες, αλλά με καλή προετοιμασία περνάς.
4. Διπλωματικο σωμα: Δίνεις εξετάσεις, σε περίπτωση επιτυχίας εισάγεσαι στη Διπλωματική Ακαδημία. Είναι ίσως οι πιο δύσκολες εξετάσεις σε ότι σχετίζεται με τα νομικά επαγγέλματα.
5. Νομικο Συμβουλιο του Κρατους: Δίνεις εξετάσεις, καλή περίπτωση αλλά λίγες οι θέσεις, μεγάλος ο ανταγωνισμός.
6. Νομικός Σύμβουλος σε εταιρεία.
7. Θέση στη διοίκηση.
8. Κάτι δικό σου.

Εννοείται πως το μεταπτυχιακό δεν είναι απαραίτητο για να κάνεις οποιαδήποτε δουλειά. Απλά πρόκειται για περαιτέρω θεωρητική εξειδίκευση σε ένα κλάδο δικαίου.
Μιας και αναφέρθηκε: Γραφολογία εξ όσων ξέρω, δεν υπάρχει στη χώρα μας. Οι ενδιαφερόμενοι κάνουν μετεκπαίδευση στο εξωτερικό και στη συνέχεια εργάζονται ως πραγματογνώμονες στα δικαστήρια, αποφαινόμενοι για το γνήσιο ή μη μιας διαθήκης λόγου χάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,920 μηνύματα.
Αφού προσυπογράψω και εγώ τα όσα αναφέρθηκαν ακι αφόυ δηλώσω ένας ταλαίπωρος πλέον Δικηγόρος να πω πως οι επερχόμενες εξελίξεις στο επάγγελμά μας, μάλλον θα δυσοίωνες μπορούν να χαρακτηριστούν. Τεσπα.
Το έχω αναφέρει ξανά ότι η Νομική, έχει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές. Προσφέρει ένα ευέλικτο πτυχίο. Μπορέις να καταπιαστείς με πολλά πράγματα, αλλά θέλει πολλή προσπάθεια και ισχυρή προσωπικότητα για να ξεχωρίσεις -για κάτι καλό εννοείται. Οι θέσεις για το ΝΣΚ και για την ΕΣΔΙ είναι πλέον (δεδομένης της ανεργίας) κατά τη γνώμη μου πολύ καλές εναλλακτικές, διότι παρά τις αιματηρές θυσίες που απιτούνται σου εξασφαλίζουν έναν πολύ καλό μισθό και το κυριότητο ισοβιότητα(και όχι απλή μονιμότητα). Για γραφολογία αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχουν πολύ καλές σχολές στο Λονδίνο αλλά και στην Ιταλία. Οι περισσότεροι αν όχι όλοι είναι,δικηγόροι και παράλληλα είναι και πραγματογνώμονες σε υποθέσεις (π.χ. διιαθήκες) ή τεχνικοί σύμβουλοι των μερών πάλι στα πλαίσια κάποιας δίκης. Γενικά αξίζει η Νομική, εγώ δεν το έχω μετανιώσει δηλαδή, αλλά είναι σχολή με μακροπρόθεσμη προοπτική, για να καταφέρεις κάτι καλό θέλει πολύ κόπο και χρόνο. Αν κανείς έχει άλλες απορίες και γνωρίζω είμαι πρόθυμος να βοηθήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω όσον αφορά τη γραφολογία, πρέπει να σπουδάσεις νομική; Αν ναι, στη συνέχεια πρέπει να στραφείς στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
δεν είναι τυχαίο που η νομική λέγεται και επιστήμη των επιστημών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
πειτε μου ρε παιδια για τη νομικη κατι...τι μπορει να κανει κανεις με το αντιστοιχο πτυχιο?ακουσα οτι μεχρι και δημοσιογραφος μπορεις να βγεις!ειναι δυσκολη σχολη?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δημοσιογράφος πάντως δεν βγαίνεις από νομική...Πριν από καμιά 20αριά χρόνια μπορεί! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις πιτσαδόρος, αν θές επαγγελματικές διεξόδους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
βρε παιδια οκ...αν δειτε παντως στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος το λεει κι αλλο ενα παιδι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
πειτε μου ρε παιδια για τη νομικη κατι...τι μπορει να κανει κανεις με το αντιστοιχο πτυχιο?ακουσα οτι μεχρι και δημοσιογραφος μπορεις να βγεις!ειναι δυσκολη σχολη?:D

Θεωρητικά ό,τι θες. Στην πράξη χωλαίνει.

Εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Εκτός από δικηγόρος, μπορείς να δώσεις εξετάσεις και για υποθηκοφύλακας. Απλά είναι υψηλός ο ανταγωνισμός και υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις περί του ορίου ηλικίας( νομίζω πρέπει να είσαι τουλάχιστον 28). Επίσης, μπορείς με ένα μεταπτυχιακό στο Τραπεζικό Δίκαιο ή στο Δίκαιο των Αξιογραφων να απορροφηθείς στον ιδιωτικό τομέα σε τραπεζικές επιχειρήσεις ή φυσικά να εργαστείς και ως νομικός σύμβουλος σε τράπεζα χωρίς μεταπτυχιακό μάλιστα (μια γνωστή μου κοπέλα το κατάφερε). Όσο για τη δημοσιογραφία, είναι δύσκολο να ανελιχθείς και να σου δωθούν ουσιαστικές ευκαιρίες. Θέλει αγώνα αν πραγματικά το επιθυμείς .Επίσης, για να είσαι ένα βήμα παραπέρα απ'τους υπολοίπους παρακολούθησε σεμινάρια σχετικά όποτε σου δίδεται ευκαιρία και προσπάθησε να τελειώσεις κάποιο ΙΕΚ Δημοσιογραφίας.

28* ήθελα να πώ παραπάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πέτρος Dentatus

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος Dentatus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει τι προοπτικές προσφέρει η νομική(επαγγελματικές εννοώ)

Και το κυριότερο:Πρέπει υποχρεωτικά να ασκήσεις το επάγγελμα του δικηγόρου πρώτα για να μπορέσεις στη συνέχεια να ακολουθήσεις κάποιο άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Δικηγορία, Συμβουλευτική, Δικαστικό Σώμα, Διπλωματικό Σώμα, Στελέχωση Επιχειρήσεων, και ένα δυνατό πτυχίο που μπορεί να συνδυαστεί με πολλά μεταπτυχιακά. Φυσικά, ανοίγουν κι άλλες πόρτες όπως αυτή της Ακαδημαϊκής Πορείας, ή της Δημοσιογραφίας. Άπτεται του προσωπικού το πώς θα εκμεταλλευθεί κανείς τις ευκαιρίες που τού δίνονται. Μπορείς ακόμη και (θεωρητικά) να διοριστείς σε σχολείο για να διδάξεις όσα Νομικά (ή ακόμη και Οικονομικά [π.χ. Αρχές Οικονομίας, Α' Λυκείου]) μαθήματα διδάσκονται.

Για αρκετές διεξόδους απαιτείται η άσκηση του επαγγέλματος του Δικηγόρου. Γενικά, τα Νομικά έχουν πολλά παρακλάδια, κι αυτό προσφέρει ευελιξία. Όλα αυτά, βέβαια, σε θεωρητικό επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου περιγράψει τι προοπτικές προσφέρει η νομική(επαγγελματικές εννοώ)
Καμία απολύτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top