Επαγγελματικές προοπτικές Νομικής

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
για όσους σπουδάζετε νομική καταρχας μπραβο σας και καλη επιτυχία στην σχολή.
καλα κανεις και σκέφτεσαι απο τώρα την δουλεία μετέπειτα της σχολής ειναι πολύ συμαντικό αλλα επικύνδυνο τωρα πρεπει να βρεις μια δουλεια σε ενα δικηγορικό γραφείο εστω σαν γραμματέας ώστε να εχεις γερά θεμέλια για μετα θα ξερεις δικηγόρους θα μαθαίνεις την δουλειά και εαν θελήσεις για δικαστηκό και πάλι θα σε βοηθήσει. αυτο εκανα εγώ αρχικά και τώρα δικηγορίες αν και ο στόχος μου ειναι το αεροδοκίο.η νομική ειναι βαρύ φορτίο και θέλει πολύ κόπο όπως και την εργασία απο τώρα εστω λίγες ώρες.


τι είναι αεροδικίο και πως πας εκεί??Λατρεύω τη νομική!

Ρε δεν είναι χαζοσχολη!!!!Εμενα μ αρεσει πάρα πολυ!!!!Τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα...Και επειδη ασχολουμαι απο μικρη με τα πολιτικα και βλέπω την κατασταση στη χώρα αναρωτιέμαι αν θα πρεπε να παω εκει και μετα να γινω βουλευτης!!!Τελεια σχολη αστα!Θα πηγαινω του χρονου να παρακολουθω και κει μαθηματα επειδι ειναι στο ιδιο κτιριο με τη νομικη...ΝΟΠΕ λεγεται η σχολη στο ΑΠΘ...νομικων οικονομικων και πολιτικων επιστημων...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι είναι μαζί με το οικονομικό και τη νομική:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
το αεροδικιο ειναι το δικαστηριο της αεροποριας. αναλογο ειναι και το στρατοδικιο. για να μπεις θελει δουλεια ειδικοτητα στρατιωτικων νομων και περιμενεις τις προκυρηξεις μετα, επειδη λιγοι πανε εκει ειναι σχετικα ευκολο να μπεις απο προκυρηξη.ειναι πολυ καλο αλλα δυσκολο και θελει αρκετα χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Ρε δεν είναι χαζοσχολη!!!!Εμενα μ αρεσει πάρα πολυ!!!!Τη βρισκω πολυ ενδιαφερουσα...Και επειδη ασχολουμαι απο μικρη με τα πολιτικα και βλέπω την κατασταση στη χώρα αναρωτιέμαι αν θα πρεπε να παω εκει και μετα να γινω βουλευτης!!!Τελεια σχολη αστα!Θα πηγαινω του χρονου να παρακολουθω και κει μαθηματα επειδι ειναι στο ιδιο κτιριο με τη νομικη...ΝΟΠΕ λεγεται η σχολη στο ΑΠΘ...νομικων οικονομικων και πολιτικων επιστημων...!
δεν ξερω εμενα δε με εξιταρουν τα πολυ θεωρητικα...τα βαριεμαι!! ασχετο, στελλα ξερεις τι αποφασισα? θελω να μου πεις τη γνωμη σου μιας και μιλαμε τοσο καιρο μεσω του forum...λοιπον λεω να παω ενα χρονο νομικη αθηνας δοκιμαστικα για να δω τι παιζει και αν μου αρεσει να συνεχισω...αλλιως να κανω το 10% για αγγλικη φιλολογια του χρονου...βασικα απερριπτα μεχρι προτινος τη νομικη και οταν οι γονεις μου απελπιστηκαν και μου ειπανε να κανω ο,τι θελω, αρχισε να μου αρεσει η ιδεα της νομικης...ψυχολογικο πρεπει να ειναι..τεσπα, τι λες για την αποφαση μου? πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω! και αυριο 15 καταθετω..ημαρτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
δεν ξερω εμενα δε με εξιταρουν τα πολυ θεωρητικα...τα βαριεμαι!! ασχετο, στελλα ξερεις τι αποφασισα? θελω να μου πεις τη γνωμη σου μιας και μιλαμε τοσο καιρο μεσω του forum...λοιπον λεω να παω ενα χρονο νομικη αθηνας δοκιμαστικα για να δω τι παιζει και αν μου αρεσει να συνεχισω...αλλιως να κανω το 10% για αγγλικη φιλολογια του χρονου...βασικα απερριπτα μεχρι προτινος τη νομικη και οταν οι γονεις μου απελπιστηκαν και μου ειπανε να κανω ο,τι θελω, αρχισε να μου αρεσει η ιδεα της νομικης...ψυχολογικο πρεπει να ειναι..τεσπα, τι λες για την αποφαση μου? πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω! και αυριο 15 καταθετω..ημαρτον.


Αχ δεν ξερω ρε efim18...δε θελω να σου πω κανε αυτο η κανε εκεινο...δικη σου η αποφαση...αυτη ειναι μια καλη λυση γιατι και οι γονεις σου θα ικανοποιηθουν και εσυ θα δοκιμασεις και αν δε αρεσει δε χαθηκε ο κοσμος,θα δουν και οι γονεις σου οτι δεν εισαι για εκει και θα σ αφησουν να κανεις 10%...αλλα παλι αν σ αρεσει η αγγλικη πολυ γιατι να αναλωνεσαι με δικαια ένα χρονο...εγω σου ειπα να σκεφτεις σε τι επαγγελμα χαιρεσαι να φανταζεσαι τον εαυτο σου μετα απο χρονια και αυτο να επιλεξεις...ελπιζω να βοηθησα...μακαρι να σ αρεσει αυτο που θα κανεις γιατι τοσο καιρο στεναχωριεμαι να σε βλεπω να προβληματιζεσαι τοσο,άλλα να σ αρεσουν κ αλλα να πρέπει να κανεις και αλλα να λεν οι γονεις και καποια στιγμη ν αποφασιζεις και μετα να τα ανατρεπεις...δωστο το μηχανογραφικο και οτι και να βαλες πρωτο θα σου φυγει ενα βαρος!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αχ δεν ξερω ρε efim18...δε θελω να σου πω κανε αυτο η κανε εκεινο...δικη σου η αποφαση...αυτη ειναι μια καλη λυση γιατι και οι γονεις σου θα ικανοποιηθουν και εσυ θα δοκιμασεις και αν δε αρεσει δε χαθηκε ο κοσμος,θα δουν και οι γονεις σου οτι δεν εισαι για εκει και θα σ αφησουν να κανεις 10%...αλλα παλι αν σ αρεσει η αγγλικη πολυ γιατι να αναλωνεσαι με δικαια ένα χρονο...εγω σου ειπα να σκεφτεις σε τι επαγγελμα χαιρεσαι να φανταζεσαι τον εαυτο σου μετα απο χρονια και αυτο να επιλεξεις...ελπιζω να βοηθησα...μακαρι να σ αρεσει αυτο που θα κανεις γιατι τοσο καιρο στεναχωριεμαι να σε βλεπω να προβληματιζεσαι τοσο,άλλα να σ αρεσουν κ αλλα να πρέπει να κανεις και αλλα να λεν οι γονεις και καποια στιγμη ν αποφασιζεις και μετα να τα ανατρεπεις...δωστο το μηχανογραφικο και οτι και να βαλες πρωτο θα σου φυγει ενα βαρος!!!:)
λοιπον στελλα σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση!!
εβαλα νομικη και πραγματικα δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα αφου εχω και την ευκαιρια με το 10% θα δω τι παιζει εκει και αν δε μεινω ευχαριστημενη θα φυγω...δε με νοιαζει για ενα χρονο! ετσι κι αλλιως το επαγγελμα το κανεις μια ζωη, 1 χρονος δεν ειναι τιποτα! τεσπα, ο,τι εμπειριες μαζευεις για καλο σου ειναι ετσι κι αλλιως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
λοιπον στελλα σε ευχαριστω για τη συμπαρασταση!!
εβαλα νομικη και πραγματικα δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα αφου εχω και την ευκαιρια με το 10% θα δω τι παιζει εκει και αν δε μεινω ευχαριστημενη θα φυγω...δε με νοιαζει για ενα χρονο! ετσι κι αλλιως το επαγγελμα το κανεις μια ζωη, 1 χρονος δεν ειναι τιποτα! τεσπα, ο,τι εμπειριες μαζευεις για καλο σου ειναι ετσι κι αλλιως!


Επιτελους!!!!Τωρα μπορεις να ηρεμησεις και οπως λες δε χαθηκε και ο κοσμος ε?αντε καλη σταδιοδρομια στη νομικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
καλη επιτυχια στην νομικη ειμαι φοιτητρια εκει οποτε οτι απορια εχεις ρωτα με πολυ ευχαριστως να σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Επιτελους!!!!Τωρα μπορεις να ηρεμησεις και οπως λες δε χαθηκε και ο κοσμος ε?αντε καλη σταδιοδρομια στη νομικη!
καλη σταδιοδρομια και σε σενα!
αν και εσυ δε τη χρειαζεσαι εισαι τρελαμενη με το αντικειμενο και θα πετυχεις!!
-----------------------------------------
καλη επιτυχια στην νομικη ειμαι φοιτητρια εκει οποτε οτι απορια εχεις ρωτα με πολυ ευχαριστως να σου πω
γεια σου ελπιδα!! στη νομικη αθηνας δεν εισαι? πως σου φαινονται τα μαθηματα? οι πρωτοετεις πού μπορει να τα βρουν σκουρα? οι καθηγητες ειναι οκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
νομικη αθηνων ειμαι ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dypbill

Νεοφερμένος

Ο dypbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Όπως θα είδατε και από τον τίτλο θη ήθελα να μάθω για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει η νομική σχολή (θεσσαλονικής στην προκειμένη περίπτωση) εξαιρώντας πάντα το επάγγελμα του δικηγόρου που με αφήνει αδιάφορο. Θα έδινα μεγαλύτερη βάση σε απαντήσεις από άτομα που είναι στη σχολή ή την έχουν τελειώσει, αλλά δεν αποκλείω κανέναν. :)
Α, και επίσης θα ήθελα να μάθω και για την αποκατάσταση που προσφέρει η Πολιτικών Επιστημών και ΔΕΣ (θεσσαλονίκης πάντα, αν παίζει κάποιο ρόλο).
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dypbill

Νεοφερμένος

Ο dypbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάποιος ρε παιδιά??? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Όπως θα είδατε και από τον τίτλο θη ήθελα να μάθω για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει η νομική σχολή (θεσσαλονικής στην προκειμένη περίπτωση) εξαιρώντας πάντα το επάγγελμα του δικηγόρου που με αφήνει αδιάφορο. Θα έδινα μεγαλύτερη βάση σε απαντήσεις από άτομα που είναι στη σχολή ή την έχουν τελειώσει, αλλά δεν αποκλείω κανέναν. :)
Α, και επίσης θα ήθελα να μάθω και για την αποκατάσταση που προσφέρει η Πολιτικών Επιστημών και ΔΕΣ (θεσσαλονίκης πάντα, αν παίζει κάποιο ρόλο).
:redface:



Περιλαμβάνει Συμβολαιογράφους, Δικαστικούς, νομικούς Συμβούλους σε εταιρείες (δημόσιες & ιδιωτικές) κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
οσον αφορα στη νομικη, μπορεις μετα απο πολυ διαβασμα και εξετασεις να πας για δικαστικος. επισης τωρα που εχει ανοιξει το επαγγελμα μπορεις να γινεις και συμβολαιογραφος..και περα απο δικηγορος, μπορεις να εισαι νομικος συμβουλος -σε καποια εταιρεια για παραδειγμα-. εγω τωρα περασα εκει, οποτε αν βρεθει κανενας πιο εμπειρος θα μπορει να σου απαντησει καλυτερα ;)

με προλαβε η alice ! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dypbill

Νεοφερμένος

Ο dypbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παίδες. :)
Μια ερώτηση μόνο ακόμα. Με το πτυχίο νομικής μπορώ να εργαστώ στις προαναφερθείσες θέσεις ή πρέπει να κάνω και μεταπτυχιακό?
Αν όχι, με μεταπτυχιακό σε τι άλλες θέσεις μπορώ να δουλέψω?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παίδες. :)
Μια ερώτηση μόνο ακόμα. Με το πτυχίο νομικής μπορώ να εργαστώ στις προαναφερθείσες θέσεις ή πρέπει να κάνω και μεταπτυχιακό?
Αν όχι, με μεταπτυχιακό σε τι άλλες θέσεις μπορώ να δουλέψω?
:)


Γι' αυτό δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω με ασφάλεια.. Πάντως όσον αφορά το επάγγελμα του δικαστικού, εκτός από το πτυχίο, απαιτούται αρκετές εξετάσεις στη συνέχεια για να καταφέρεις να μπεις στο Σώμα, που έχουν και όριο ηλικίας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,849 μηνύματα.
Επειδή έχω συγγενείς στο επάγγελμα, είναι πολύ δύσκολες οι εξετάσεις για το δικαστικό σώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Επειδή έχω συγγενείς στο επάγγελμα, είναι πολύ δύσκολες οι εξετάσεις για το δικαστικό σώμα.

Όντως ισχύει! Επειδή μ' ενδιαφέρει κι εμένα, το έχω ψάξει λιγάκι και είναι όντως μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

le desert

Νεοφερμένος

Η le desert αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Όπως θα είδατε και από τον τίτλο θη ήθελα να μάθω για την επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει η νομική σχολή (θεσσαλονικής στην προκειμένη περίπτωση) εξαιρώντας πάντα το επάγγελμα του δικηγόρου που με αφήνει αδιάφορο. Θα έδινα μεγαλύτερη βάση σε απαντήσεις από άτομα που είναι στη σχολή ή την έχουν τελειώσει, αλλά δεν αποκλείω κανέναν. :)
Α, και επίσης θα ήθελα να μάθω και για την αποκατάσταση που προσφέρει η Πολιτικών Επιστημών και ΔΕΣ (θεσσαλονίκης πάντα, αν παίζει κάποιο ρόλο).
:redface:

1. δικηγορος
1. συμβολαιογραφος
3. δικαστικός-εισαγγελεας-ειρηνοδικης
4.Διπλωματικο σωμα
5. Νομικος Συμβουλος του Κρατους
6. Δημοσιογραφια (!)
7. master και εξειδικευση σε συγκεκριμενους τομεις
8. δικαστικος γραφολογος, υστερα απο ειδικα σεμιναρια εξειδικευσης
κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δεν γίνεται τώρα να σπουδάσεις νομικά και να μην σε ενδιαφέρει η δικηγορία μην τρελαθούμε....Για να φτάσεις να γίνεις δικαστικός,εισαγγελέας(εκτός του οτι πρέπει να είσαι αριστος) πρέπει να έχεις φάει και τα δικαστήρια με το κουτάλι.Και ο νομικός σύμβουλος δικηγόρος είναι...Κατα τα άλλα πρόκειται για επάγγελμα που για να σταδιοδρομήσεις πρέπει να ξεχωρίζεις η να έχεις έτοιμο γραφείο....Πρέπει να το χείς που λέμε....
Για διπλωματικό,δημοσιογραφία μπορείς και απο άλλες σχολές να ασχοληθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top