Επαγγελματικές προοπτικές Νομικής

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
O δικηγόρος είναι και νομικός σύμβουλος μην μπερδευόμαστε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
κοιτα εγω χω ακουσει οτι θελει πολυ διαβασμα και πολλη συνεπεια.αλλα εγω πιστευω πως αν ενα επαγγελμα το θελεις πολυ θα τα καταφερεις και θα γινεις καλος σε αυτο.ευτυχως στην κομοτηνη π σκοπευω να παω εχω ακουσει οτι ειναι λιγο πιο ευκολα απο τις αλλες δυο και πιο υποφερτα.εσυ στελλα τι χεις ακουσει??????:)


Δεν το πιστευω αυτο οτι ειναι η Κομοτηνη πιο ευκολη απο τις αλλες!Ιδια μαθηματα δε θα διδαχτουμε?Η μηπως στην κομοτινη δε διδασκουν ποινικο δικαιο?Αποκλειεται!Διάλεξα τη Θεσσαλονικη για το επιπεδο των φοιτητων της παντως...Εγω ξερω οτι στη νομικη εχει πολυ διαβασμα και ειναι για φοιτητες που οχι μονο έχουν επαφη με τη σχολη αλλα παρακολουθουν και αρκετα μαθηματα...π.χ το συνταγματικο δικαιο αν δε το παρακολουθησεις και δεν κρατησεις και καμι σημειωση,δε το περνας!Αχ χαιρομαι που βρηκα συμφοιτητρια Gabriella!
-----------------------------------------
Eγώ πάλι αν ήμουν στην θέση σας θα προτιμούσα σα τη Στέλλα τη μάχιμη δικηγορία...Γούστα είναι αυτά:)


Αχ...Μαχιμη δικηγορια...Οτι καλυτερο αν ο μπαμπας σου ειναι δικηγορος και εχεις ηδη πελατεια...Αλλιως προσπαθεις σαν το σκυλι στην άσκηση αυτους τους 18 μηνες, μπας και κανεισ καλη εντυπωση στο δικηγορο και σε κρατησει για βοηθο!Και παλι τα σκουπιδια υποθεσεις θα δινει αυτος μη φανταζεσαι!Αλλα κατι ειναι κ αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Δεν το πιστευω αυτο οτι ειναι η Κομοτηνη πιο ευκολη απο τις αλλες!Ιδια μαθηματα δε θα διδαχτουμε?Η μηπως στην κομοτινη δε διδασκουν ποινικο δικαιο?Αποκλειεται!Διάλεξα τη Θεσσαλονικη για το επιπεδο των φοιτητων της παντως...Εγω ξερω οτι στη νομικη εχει πολυ διαβασμα και ειναι για φοιτητες που οχι μονο έχουν επαφη με τη σχολη αλλα παρακολουθουν και αρκετα μαθηματα...π.χ το συνταγματικο δικαιο αν δε το παρακολουθησεις και δεν κρατησεις και καμι σημειωση,δε το περνας!Αχ χαιρομαι που βρηκα συμφοιτητρια Gabriella!
-----------------------------------------


:bye:αν περασεις κομοτηνη σιγουρα θα εχεις μια φιλη!!κοιτα αυτο οτι ειναι λιγο πιο ευκολη δεν εννουσα οτι τα μαθηματα ειναι διαφορετικα απλα οτι οι καθηγητες δεν ειναι τοσο αυστηροι και αν τους ρωτησεις κπ ερωτηση σου απαντανε.κατι που μ εχουν πει οτι στις αλλες δυο δεν συμβαινει.μαλιστα μια κοπελα μ ειπε οτι επειδη ρωτησε κτ της κατεβασε τον βαθμο...της λεει καλα τοση ωρα δεν καταλαβες τι εξηγουσα??ελπιζω να μην το κανουνε αυτο:(..οσο για το πτυχιο πρεπει να το παρω με οσο το δυνατον μεγαλυτερο βαθμο γτ δεν εχω οικογενεια δικηγορων και θα παλεψω μονη μου οποτε ειναι λιγο πιο δυσκολο.εγω παντως θα πηγαινω να παρακολουθω τα μαθηματα γτ πιστευω οτι θ μ αρεσει.εσυ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
:bye:αν περασεις κομοτηνη σιγουρα θα εχεις μια φιλη!!κοιτα αυτο οτι ειναι λιγο πιο ευκολη δεν εννουσα οτι τα μαθηματα ειναι διαφορετικα απλα οτι οι καθηγητες δεν ειναι τοσο αυστηροι και αν τους ρωτησεις κπ ερωτηση σου απαντανε.κατι που μ εχουν πει οτι στις αλλες δυο δεν συμβαινει.μαλιστα μια κοπελα μ ειπε οτι επειδη ρωτησε κτ της κατεβασε τον βαθμο...της λεει καλα τοση ωρα δεν καταλαβες τι εξηγουσα??ελπιζω να μην το κανουνε αυτο:(..οσο για το πτυχιο πρεπει να το παρω με οσο το δυνατον μεγαλυτερο βαθμο γτ δεν εχω οικογενεια δικηγορων και θα παλεψω μονη μου οποτε ειναι λιγο πιο δυσκολο.εγω παντως θα πηγαινω να παρακολουθω τα μαθηματα γτ πιστευω οτι θ μ αρεσει.εσυ?:)


κοιτα οι καθηγητες παντου στραβοξυλα ειναι!με το νομο που θελει τους τριτεκνους να παιρνουν μεταγραφη στην πολη που επιθυμουν, υπάρχει συσσωρευση φοιτητων στα μεγαλα αστικα κεντρα με αποτελεσμα χαμηλοτερη ποιοτητα σπουδων...η νομικη κομοτηνης δεχεται καθε χρονο το μεγαλυτερο αριθμο φοιτητων απο τις αλλες 2 αλλα ολοι οι τριτεκνοι που δεν καταγονται απο αλεξανδρουπολη ξανθη και κομοτηνη θα παρουν μεταγραφη για θεσνικη και αθηνα...η θεσνικη δεχεται φετος 316 φοιτητες, ο αριθμος των αποιων θα φτασει τους 500 με τις μεταγραφες...φαντασου τι θα γινεται στα αμφιθεατρα δηλαδη εφ οσον το Αριστοτελειο δεν εχει υποδομη για τετοιο μεγαλο αριθμο φοιτητων...χαμος!!!!!θελω παρα πολυ να παρακολουθω αλλα να δουμε αν θα μπορω!εσυ σ αυτο θα εισαι πολυ τυχερη!ειναι παντως ωραια η σχολη μας και αν παρακολουθεισ τα μαθηματα θα σε βοηθησει μετα στη δουλεια σου παρα πολυ!Χαχα!Κ μενα δεν ειναι δικηγοροι ουτε γονεις ουτε θειοι!Τελοσπαντων!Μακαρι να μας αρεσει το αντικειμενο που θα σπουδασουμε κ απο κει και περα θα το παλεψουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Παντως πρεπει να το θες...Και η νομική έχει ανεργία...Ότι σου φαίνεται πιο ωραίο..Ας πουμε εγω που ειμαι μαζωχα προτιμω να μαθαινω νομους παρα παιδικη ψυχολογια:P
σε ποιο ακριβως τομεα εχει ανεργια η νομικη?
δικηγορια?
εγω ξερω οτι οι αποφοιτοι της νομικης μπορουν να δουλεψουν σε υπουργεια, πρεσβειες, δικαστικο ( με σκληρο διαβασμα εννοειται...)
εκτος απο τον ιδιωτικο τομεα κιολας...οποτε για ποια ανεργια μιλατε?
την κανονικη που δε παιρνεις τπτ ή την ανεργια τυπου παιρνω 1000 ευρω ενω θα μπορουσα παραπανω? ή κανω μια αλλη δουλεια απο αυτη που μου αρεσει ( σε σχεση με τη νομκη)?
αν θελουν ολοι να γινουν δικηγοροι σαφως κ υπαρχει ανεργια...
ξεκαθαρισε το λοιπον iliaso...τι ανεργια εννοεις?
-----------------------------------------
Χαίρομαι που επιτέλους αποφάσισες!!!!!!Άντε και συνάδελφοι σε λίγα χρόνια!
-----------------------------------------


Σωστό αυτό!Κ συ την έχεις ψώνιο με τη νομική ε??!!
ναι να γινουμε συναδελφοι! εσυ τι θες? δικαστικο? εγω θα ηθελα ή δικαστικο ή διπλωματικο γιατι εχω μανια με τις γλωσσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι στη δικηγορία παράξενο σου φαίνεται με τόσους δικηγόρους;Βέβαια δεν είναι κριτήριο αυτό γιατί αν είσαι καλός και σου αρέσει αυτό που κάνεις (λογικά) ανταμοίβεσαι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε, αυτοί που ξέρουν και όσοι θέλετε δεν υπάρχει πρόβλημα, τι επαγγελματικές διεξόδους έχει η Νομική;; Δηλαδή τι άλλο επάγγελμα μπορείς να ασκήσεις εκτός απο δικηγορικό!
δημοσιο: ε ολα τα υπουργεια, δικαστικο, διπλωματικο σωμα
ιδιωτικος τομεας: εκτος απο δικηγορος και νομικος συμβουλος, συμβολαιογραφος.

Ναι στη δικηγορία παράξενο σου φαίνεται με τόσους δικηγόρους;Βέβαια δεν είναι κριτήριο αυτό γιατί αν είσαι καλός και σου αρέσει αυτό που κάνεις (λογικά) ανταμοίβεσαι;)
σωστα τα λες αλλα να κοιτας την πραγματικοτητα..για μενα οποιος παει νομικη για να γινει δικηγορος ας εχει στο νου του οτι θα δυσκολευτει παρα πολυ και χωρις λογο βασικα...στην ελλαδα τι υποθεση να παρεις? διαζυγια? πως θα χωριστουν τα τραπεζομαντηλα και τα μαχαιροπιρουνα?
δεν ξερω μου φαινεται λιγο ξενερωτο για το ελλαδισταν...δε σας εξιταρει περισσοτερο το διπλωματικο ή το δικαστικο? ή εστω ανακριτης/εισαγγελεας? και αυτα ειναι συναρπαστικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Να δω τα καημένα τα υπουργεία ποιον απόφοιτο θα πρωτοπάρουν:P

Mα δεν υπάρχει μόνο ο τομέας του αστικού:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Mα δεν υπάρχει μόνο ο τομέας του αστικού:)
ναι ειναι και το ποινικο δικαιο...τεσπα, εγω θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις για δικηγορος...αν δεν εχεις πλατες ειναι δυσκολη η επιτυχια...τουλαχιστον πριν τα 40...αλλα σε καθε περιπτωση, να παλεψεις και να μην τα παρατησεις ευκολα...απλα να εχεις στο νου σου και αλλες διεξοδους...

Να δω τα καημένα τα υπουργεία ποιον απόφοιτο θα πρωτοπάρουν:P
βασικα γιατι το λες αυτο? ξερεις ποσα υπουργεια υπαρχουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
σε ποιο ακριβως τομεα εχει ανεργια η νομικη?
δικηγορια?
εγω ξερω οτι οι αποφοιτοι της νομικης μπορουν να δουλεψουν σε υπουργεια, πρεσβειες, δικαστικο ( με σκληρο διαβασμα εννοειται...)
εκτος απο τον ιδιωτικο τομεα κιολας...οποτε για ποια ανεργια μιλατε?
την κανονικη που δε παιρνεις τπτ ή την ανεργια τυπου παιρνω 1000 ευρω ενω θα μπορουσα παραπανω? ή κανω μια αλλη δουλεια απο αυτη που μου αρεσει ( σε σχεση με τη νομκη)?
αν θελουν ολοι να γινουν δικηγοροι σαφως κ υπαρχει ανεργια...
ξεκαθαρισε το λοιπον iliaso...τι ανεργια εννοεις?
-----------------------------------------

ναι να γινουμε συναδελφοι! εσυ τι θες? δικαστικο? εγω θα ηθελα ή δικαστικο ή διπλωματικο γιατι εχω μανια με τις γλωσσες...


Δυστυχως η ανεργια μαστιζει τους δικηγόρους πάρα πολυ efim18...Για να δωσεις δικαστικο κατ αρχην δε χρειαζεται μονο διαβασμα αλλά και η άσκηση και 2 χρονια μάχιμης δικηγοριας...οποτε δε μπαινεις με απλη αποστηθηση και διαβασμα...όσο για το διπλωματικο σωμα είναι πάρα πολυ δυσκολο για μια γυναικα γιατι πρεπει συνέχεια να ταξιδεύεις για να εκπροσωπεις το ελλαδισταν οπως το λες...οσο για το ποιοι δικηγοροι μπαινουν στα υπουργεια, εξαρταται απο το σοι του εκάστοτε πρωθυπουργού!όχι οτι θέλω να σε απογοητεύσω γιατι και γω νομική θα σπουδασω, απλά να ξέρεις οτι όσοι έχουν πτυχίο νομικής, ανήκουν στη μαυρη λιστα της ανεργιας...και σαφως οι ερευνητες δε λαμβάνουν υπ οψιν τους μονο τους μαχιμους δικηγορους, αλλιως θα ηταν και πρωτος ο κλαδος στη λιστα!!Εγω προσωπικα, σκεφτομαι να κανω κάποιο καλο μεταπτυχιακο στο ποινικο δικαιο γιατι η εξειδικευση είναι το μονο που σε προστατεύει απο την ανεργία σε αυτή τη χώρα...
-----------------------------------------
Α και το βισμα ξέχασα!

καλη επιτυχια σε ολους μας!!!!!:no1:


ναι θα τη χρειαστούμε τόσοι που είμαστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σωστό αυτό!Κ συ την έχεις ψώνιο με τη νομική ε??!!

Μ αρέσει αν και θα προτιμούσα να σπουδάσω polsci:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella

Δραστήριο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 479 μηνύματα.
Μ αρέσει αν και θα προτιμούσα να σπουδάσω polsci:inlove:


Ε δεν έχει και μεγαλη διαφορα μη φανταστεις...εχουν πολλά κοινα μαθηματα γ αυτο μπορεις να δωσεις και κατατακτηριες για τη νομικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ναι θα τη χρειαστούμε τόσοι που είμαστε!

Δυστυχώς μιλάς σωστά:bye:

Nαι αλλά το ΠΕ ξεφεύγει από το να κάνεις νόμους-νόμους-νόμους συνέχεια και περιέχει μαθήματα κοινωνιολογίας και μαθηματικών(έστω 1-2:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
προτιμω να σκεφτομαι οτι ολοι οι καλοι χωρανε....:)ξερω οτι ειναι ουτοπικο αλλα τουλαχιστον αισιοδοξο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛ ΠΙ ΔΑ

Νεοφερμένος

Η Ελπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
για όσους σπουδάζετε νομική καταρχας μπραβο σας και καλη επιτυχία στην σχολή.
καλα κανεις και σκέφτεσαι απο τώρα την δουλεία μετέπειτα της σχολής ειναι πολύ συμαντικό αλλα επικύνδυνο τωρα πρεπει να βρεις μια δουλεια σε ενα δικηγορικό γραφείο εστω σαν γραμματέας ώστε να εχεις γερά θεμέλια για μετα θα ξερεις δικηγόρους θα μαθαίνεις την δουλειά και εαν θελήσεις για δικαστηκό και πάλι θα σε βοηθήσει. αυτο εκανα εγώ αρχικά και τώρα δικηγορίες αν και ο στόχος μου ειναι το αεροδοκίο.η νομική ειναι βαρύ φορτίο και θέλει πολύ κόπο όπως και την εργασία απο τώρα εστω λίγες ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NewBorn

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Προσωπικα απορριπτω την ιδεα της δικηγοριας...... Το σκεφτομαι για δικαστικο μαλλον, ισως και για διπλωματικο. Γενικα διοικητικου τυπου θεσεις.

Παρεπιπτοντως γνωριζει κανεις αν δεχονται αποφοιτους νομικης στην Υπηρεσια Ειδικων Ελεγχων (πρωην ΣΔΟΕ ) ;
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
και γω για το δικαστικο σκεφτομαι αλλα και τη δικηγορια δεν την απορριπτω τελειως...ν σ ρωτησω για να μπεις στο δικαστικο τι χρειαζεται??ξερεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για να γίνεις Δικαστικός Λειτουργός
Με απόφαση του Υπουργού Δικαιοσύνης, που εκδίδεται έως το τέλος Μαΐου κάθε έτους και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως προκηρύσσεται εισαγωγικός διαγωνισμός στην Εθνική Σχολή Δικαστικών Λειτουργών για την κατεύθυνση αφενός της Διοικητικής, αφετέρου της Πολιτικής-Ποινικής Δικαιοσύνης. Στην προκήρυξη ορίζεται ο συνολικός αριθμός των εισακτέων κατά κατεύθυνση και ο αριθμός των εκπαιδευομένων που θα κατανεμηθούν στα τμήματα των δικαστηρίων ανάλογα με τους κλάδους δικαστικών λειτουργών, για τους οποίους έχει προκηρυχθεί ο εισαγωγικός διαγωνισμός, και τις αντίστοιχες οργανικές θέσεις, που πρόκειται να πληρωθούν.
Στο διαγωνισμό γίνονται δεκτοί όσοι:
α. Έχουν πτυχίο νομικού τμήματος των Νομικών Σχολών των Ανωτάτων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων
β. Έχουν συμπληρώσει το 27ο έτος της ηλικίας τους και δεν έχουν υπερβεί το 40ο την 31η Δεκεμβρίου του έτους προκήρυξης του διαγωνισμού. Το ανώτατο όριο ηλικίας παρατείνεται για ένα (1) ακόμη έτος για τους κατόχους μεταπτυχιακού διπλώματος, για δύο (2) έτη για τους κατόχους διδακτορικού διπλώματος και για τους άνδρες για όσο χρόνο διήρκησε η στρατιωτική τους θητεία.
Η επιλογή των εκπαιδευομένων κάθε σειράς πραγματοποιείται με δύο παράλληλους αλλά διαφορετικούς διαγωνισμούς. Ο ένας αφορά την κατεύθυνση της Διοικητικής και ο άλλος της Πολιτικής-Ποινικής Δικαιοσύνης.
Ο εισαγωγικός διαγωνισμός διενεργείται κατά τους μήνες Νοέμβριο έως και Φεβρουάριο κάθε έτους από επιτροπή, που συγκροτείται για κάθε κατεύθυνση χωριστά, με απόφαση του Υπουργού Δικαιοσύνης και απαρτίζεται από ανώτατους δικαστικούς λειτουργούς και καθηγητές των τριών νομικών σχολών της χώρας. Περιλαμβάνει δύο στάδια:
α. Το προκριματικό κατά το οποίο οι υποψήφιοι υποβάλλονται σε μια σειρά από γραπτές δοκιμασίες και
β. Το τελικό, στο οποίο μετέχουν μόνο όσοι έχουν επιτύχει στο προκριματικό και εξετάζονται προφορικά και δημοσίως ενώπιον της επιτροπής.

Απο τη σιτα της εθνικής σχολής δικαστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
α ωραια ευχαριστω για τις πληροφοριες.:)καλη μας επιτυχια και παλι!!και καλη σταδιοδρομια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Xμμ γιατί άραγες..Γιατί από αυτό μπορούν να βγούν στελέχη για τα κόμματα (ακα ΚΑΙ πολιτικοί) καθώς και επίσης έχει πιο γενικές γνώσεις σε σχέση με έναν απόφοιτο της νομικής άρα θα μπορεί να βρει δουλειά Και στην αυτοδιοίηκηση:)
και παλι δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι σημαντικο...για μενα η νομικη ειναι πολυ σημαντικοτερη...δλδ ο,τι εχει σχεση με πρακτικα θεματα..τωρα οι πολιτικες επιστημες ειναι θεωρητικουρες...τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top