Επίπεδο C2

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χαίρεται. Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια γλώσσα (εκτός από τα αγγλικά) θεωρείτε πως είναι εφικτό κάποιος να πάρει πτυχίο επιπέδου C2 σε λιγότερο από 2 χρόνια . Ευχαριστώ!.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Με τι ρθυμό διαβάσματος/εξάσκησης και μαθημάτων;
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
7-8 ώρες την εβδομάδα μαθήματα και διάβασμα
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Σουηδικά/Νορβγηγικά/Δανικά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αυτές οι γλώσσες αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ. Για κάποιο λόγο βλέπω μόνο μερικές από τις ξένες γλώσσες . Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Τρεις ερωτησεις: Με τα ελληνικα πως τα πας; Αλλες ξενες γλωσσες ξερεις ηδη; Θα σου αρεσει η διαδικασια ή το κανεις μονο για τον ασεπ;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν αυτές οι γλώσσες αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ. Για κάποιο λόγο βλέπω μόνο μερικές από τις ξένες γλώσσες . Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό;


Δες εδώ όλες τις γλώσσες που αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ καθώς και τους τίτλους που αποδεικνύουν τη γλωσσομάθεια:
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Εις τη νέαν ελληνικήν δεν είμαι ποιητής. Στα αρχαία δεν είμαι καλός. Ξέρω αγγλικά ενώ από άλλες γλώσσες λίγα γερμανικά ,ισπανικά ,ιταλικά και γαλλικά .Yπάρχουν διάφορες πηγές στο διαδίκτυο. Είναι ωραία η διαδικασία αλλά ρωτάω για C2 ή έστω C1 για τον ασεπ. Διαφορετικά θα προσπαθούσα όλες αυτές τις γλώσσες σε επίπεδο β1-β2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δες εδώ όλες τις γλώσσες που αναγνωρίζονται από τον ΑΣΕΠ καθώς και τους τίτλους που αποδεικνύουν τη γλωσσομάθεια:
ναι τα έχω δει αυτά . Απά αυτές τις γλώσσες ποια είναι η πιο εύκολη(εκτός από τα αγγλικά) για C2 ; Για παράδειγμα για τα γερμανικά λένε πως δύσκολα παίρνει κάποιος C2.
 

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εις τη νέαν ελληνικήν δεν είμαι ποιητής. Στα αρχαία δεν είμαι καλός. Ξέρω αγγλικά ενώ από άλλες γλώσσες λίγα γερμανικά ,ισπανικά ,ιταλικά και γαλλικά .Yπάρχουν διάφορες πηγές στο διαδίκτυο. Είναι ωραία η διαδικασία αλλά ρωτάω για C2 ή έστω C1 για τον ασεπ. Διαφορετικά θα προσπαθούσα όλες αυτές τις γλώσσες σε επίπεδο β1-β2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


ναι τα έχω δει αυτά . Απά αυτές τις γλώσσες ποια είναι η πιο εύκολη(εκτός από τα αγγλικά) για C2 ; Για παράδειγμα για τα γερμανικά λένε πως δύσκολα παίρνει κάποιος C2.
Οκ, οι πιο ευκολες απο αυτες που ξερεις ηδη λιγο για μενα ειναι ιταλικα και ισπανικα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Τα ιταλικά γενικότερα θεωρούνται πιο εύκολα σε σχέση με άλλες γλώσσες αλλά δεν είναι ότι δεν θέλουν και καθόλου διάβασμα...γιατί και αυτά έχουν λίγο τα θέματα τους με την γραμματική...θέλει διάβασμα...σίγουρα ίσως λιγότερο σε σχέση πχ με τα γαλλικά ή τα γερμανικά ή με κάποια άλλη θεωρητικά πιο δύσκολη γλώσσα...
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δηλαδή είναι πιο συχνό να έχει κάποιος C2 στα ιταλικά από τα ισπανικά ή τα γαλλικά ;
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δεν μπορώ να απαντήσω με αριθμούς γιατί δεν το γνωρίζω, απλά πχ το c2 στα ιταλικά θεωρείται πιο εύκολο απ' ότι στα γαλλικά...πάλι θα μπούμε σε λεπτομέρειες για πιστοποιητικά και πιο είναι πιο εύκολο ή πιο δύσκολο...και αυτή άλλη κουβέντα...μιλάμε όμως γενικά και γνωρίζοντας γαλλικά και ιταλικά σαφώς θεωρώ πιο βατά τα ιταλικά...
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Με ενδιαφέρει κυρίως η γνώμη ατόμων που έχουν πάρει σε κάποια από αυτές τις γλώσσες C2.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
7-8 ώρες την εβδομάδα μαθήματα και διάβασμα
Με 7-8 ώρες την εβδομάδα σε λιγότερο και από 2 χρόνια; Πιθανότατα σε καμιά. Δεν είναι εύκολο επίπεδο και να φανταστείς η ΕΕ δίνει 1000-1200 ώρες διαβάσματος/μαθημάτων για να φτάσεις το Γ2 από το 0. Εσύ ουσιαστικά ζητάς να γίνει αυτό στον μισό χρόνο. Χρειάζεται ακόμα πιο εντατικά μαθήματα και φυσικά αφοσίωση. Υπάρχει λόγος που το θες τόσο σύντομα;
Δηλαδή είναι πιο συχνό να έχει κάποιος C2 στα ιταλικά από τα ισπανικά ή τα γαλλικά ;
Όχι πιο συχνό δεν είναι γιατί πολύ απλά πέρα από τα γαλλικά/γερμανικά (τα οποία διδάσκονται και στα σχολεία και υπάρχει μια πρώτη γνωριμία και είναι γενικά πιο διαδεδομένες στην Ελλάδα), δύσκολα κάποιος συνεχίζει πέρα του Β2.
ναι τα έχω δει αυτά . Απά αυτές τις γλώσσες ποια είναι η πιο εύκολη(εκτός από τα αγγλικά) για C2 ; Για παράδειγμα για τα γερμανικά λένε πως δύσκολα παίρνει κάποιος C2.
Όντως λέγεται ότι τα Ιταλικά είναι πιο εύκολα από τις υπόλοιπες που μοριοδοτούνται αλλά αν θες την γνώμη μου αυτό δεν πρέπει να είναι το κριτήριο επιλογής σου. Όλες οι γλώσσες είναι δύσκολες όταν μιλάμε για άριστη γνώση. Δες ποια σου αρέσει εσένα προσωπικά περισσότερο, ποια είναι πιο σημαντική στον κλάδο σου και έχει μεγαλύτερη ζήτηση και ποια θα μπορούσες γενικότερα να χρησιμοποιήσεις στην ζωή σου. Καλός ο ΑΣΕΠ αλλά αφού θα μάθεις που θα μάθεις μια γλώσσα σε τέτοιο επίπεδο καλύτερα να είναι χρησιμότερη από ένα απλό χαρτί στο βιογραφικό σου. Δεν αξίζει να θυσιάσεις τα παραπάνω απλά επειδή η τάδε γλώσσα είναι ελάχιστα πιο απλή στην δομή της. Άλλωστε το εύκολο και το δύσκολο είναι κάπως σχετικό, ο καθένας το βλέπει αλλιώς ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Με 7-8 ώρες την εβδομάδα σε λιγότερο και από 2 χρόνια; Πιθανότατα σε καμιά. Δεν είναι εύκολο επίπεδο και να φανταστείς η ΕΕ δίνει 1000-1200 ώρες διαβάσματος/μαθημάτων για να φτάσεις το Γ2 από το 0. Εσύ ουσιαστικά ζητάς να γίνει αυτό στον μισό χρόνο. Χρειάζεται ακόμα πιο εντατικά μαθήματα και φυσικά αφοσίωση. Υπάρχει λόγος που το θες τόσο σύντομα;

Όχι πιο συχνό δεν είναι γιατί πολύ απλά πέρα από τα γαλλικά/γερμανικά (τα οποία διδάσκονται και στα σχολεία και υπάρχει μια πρώτη γνωριμία και είναι γενικά πιο διαδεδομένες στην Ελλάδα), δύσκολα κάποιος συνεχίζει πέρα του Β2.

Όντως λέγεται ότι τα Ιταλικά είναι πιο εύκολα από τις υπόλοιπες που μοριοδοτούνται αλλά αν θες την γνώμη μου αυτό δεν πρέπει να είναι το κριτήριο επιλογής σου. Όλες οι γλώσσες είναι δύσκολες όταν μιλάμε για άριστη γνώση. Δες ποια σου αρέσει εσένα προσωπικά περισσότερο, ποια είναι πιο σημαντική στον κλάδο σου και έχει μεγαλύτερη ζήτηση και ποια θα μπορούσες γενικότερα να χρησιμοποιήσεις στην ζωή σου. Καλός ο ΑΣΕΠ αλλά αφού θα μάθεις που θα μάθεις μια γλώσσα σε τέτοιο επίπεδο καλύτερα να είναι χρησιμότερη από ένα απλό χαρτί στο βιογραφικό σου. Δεν αξίζει να θυσιάσεις τα παραπάνω απλά επειδή η τάδε γλώσσα είναι ελάχιστα πιο απλή στην δομή της. Άλλωστε το εύκολο και το δύσκολο είναι κάπως σχετικό, ο καθένας το βλέπει αλλιώς ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του.
οι ώρες διαβάσματος αυξάνονται δεν είναι εκεί το θέμα αλλά στην ευκολία του διπλώματος. Ας πούμε στα γερμανικά έχω ακούσει πως σπάνια παίρνει κάποιος C2.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Eπίσης μετράει και η ευκολία του να βρεις τμήμα C2 σε αυτές τις γλώσσες αν πας σε φροντιστήριο ή καθηγητή αν κάνεις ιδιαίτερο σε αυτό το επίπεδο.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εάν είναι για ΑΣΕΠ, δες ότι μοριοδοτείται κιόλας η γλώσσα που θα ξεκίνησεις.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Ισπανικά, ίσως Ιταλικά.
 
Top