Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
μεχρι τωρα δεν εχει αλλαξει ο νομος και μπορεις να παρεις επαρκεια, και αδεια κατα συνεπεια
αρκει αν εισαι 18
οποτε θα κινησεις τις διαδικασιες μολις γινεις 18 με το καλο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Μια φίλη μου είπε πως πρέπει να έχω χαρτί απο τον στρατό ή κάτι τετοιο... τι ακριβως παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
πιστεύω πως θα αλλάξει το καθεστώς της επάρκειας. Δεν ξέρω αν θα την καταργήσουν, δεν νομίζω, αλλά να την αναβαθμίσουν τουλάχιστον. Αν γίνει αυτό, πάλι θα μπορείς να διδάξεις αλλά ίσως να μην αρκεί απλά πιστοποιητικό αριστης γνώσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
πέρα του ότι πρέπει να έχεις κλείσει τα 18 θα πρέπει να έχεις και απολυτήριο λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Έχει τόση σημασία το νομικό πλαίσιο; I mean αισθάνεστε έτοιμοι να διδάξετε με τα αγγλικά που ξέρετε; Hell ακόμα και native speakers μπορεί να μην είναι κατάλληλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Έχεις δίκιο shadowfax, ΑΛΛΑ, είναι μια καλή λύση..
Εγώ προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι/δεν θέλω να γίνω δάσκαλος αλλά στο μέλλον μπορεί και να μου χρειαστεί!
Φυσικά και δεν είμαι κατάλληλος έτσι όπως είμαι τώρα, αλλά αν το πάρω απόφαση, θα το ψάξω το θέμα να κάνω ότι χρειαστεί {σεμινάρια κλπ κλπ κλπ}
για να μπορώ να κάνω ένα 'ποιοτικό" ιδιαίτερο μάθημα σε κάποιον.
Και στο κάτω κάτω αυτοί που σπουδάζουν το επάγγελμα στο πανεπιστήμιο ΔΕΝ είναι οπωσδήποτε καλύτεροι!
είναι σαν να λέμε οτι οοοοολοι οι καθηγητές είναι τέλιοι και άκρως επιτυχημένοι {ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ} :)
αλλά εγώ, ως μαθητής, αν δεν μου αρέσει το μάθημα που μου κάνει ο άλλος {νιώθω ας πούμε οτι δεν το κάνει σωστά}, θα το ακυρώσω, θα βρώ άλλον, και έτσι μπορεί να κάνει και ο καθένας μας.
Hell δηλαδή :P:P α, και οι native speakers μην νομίζεις ότι αν πάνε για CPE θα το πάρουν όλοι με "Α", αμφιβάλλω πάρα πολύ, το μόνο σίγουρο καλό που θα έχουν είναι το fluency..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στις αγγλικές φιλολογίες δεν μαθαίνεις ξερή τη γλώσσα όμως. Μαθαίνεις ιστορία, μαθαίνεις λογοτεχνία και επίσης κάνεις και διδακτικά μαθήματα. Από ένα απλό proficiency λοιπόν, είναι κλάσεις καταλληλότεροι οι απόφοιτοι αυτοί, από θέμα γνώσεων τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Στις αγγλικές φιλολογίες δεν μαθαίνεις ξερή τη γλώσσα όμως. Μαθαίνεις ιστορία, μαθαίνεις λογοτεχνία και επίσης κάνεις και διδακτικά μαθήματα. Από ένα απλό proficiency λοιπόν, είναι κλάσεις καταλληλότεροι οι απόφοιτοι αυτοί, από θέμα γνώσεων τουλάχιστον.
Συμφωνώ. Έχω πάρει κι εγώ το ECPE και σκεφτόμουν πως πρέπει να έχω την επάρκεια, έτσι ώστε να μπορέσω να διδάξω αν χρειαστεί και αν θελήσω, αλλά πραγματικά δεν αισθάνομαι ούτε στο ελάχιστο έτοιμη να διδάξω. Γιατί ούτε την γλώσσα ξέρω τόοοσο καλά, αλλά κυρίως δεν ξέρω πώς να διδάξω. Και πιστεύω πως δεν είμαι μόνο εγώ που αισθάνομαι έτσι, αλλά οι περισσότεροι κάτοχοι πτυχίου CPE/ECPE.
Θεωρώ πως πρέπει πάντως να περιοριστεί η δυνατότητα αυτή να διδάσκει Αγγλικά όποιος έχει ένα τέτοιο πτυχίο ή έχει σπουδάσει (οτιδήποτε) στο εξωτερικό απλά, για να μπορέσει να υπάρξει αφενός καλύτερη ποιότητα μαθημάτων, είτε ιδιαίτερων είτε φροντιστηριακών (πόσα είναι τα φροντιστήρια που παίρνουν για καθηγητές άτομα που απλά έχουν το Proficiency), αφετέρου να "ανοίξει" λίγο ο κλάδος της διδασκαλίας Αγγλικών, αφού οι κάτοχοι Proficiency μερικές φορές, όπως είπα, προτιμώνται έναντι των πτυχιούχων ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακόμα και εγώ, που έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία μπορώ να διδάξω, αλλά σας πληροφορώ ότι τα αγγλικά μου είναι τα...απαραίτητα!!!!!
Και επίσης, πόσοι πήραν τα διπλώματα στο τσακ ή στην τύχη...;Πολλοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Θεωρώ πως πρέπει πάντως να περιοριστεί η δυνατότητα αυτή να διδάσκει Αγγλικά όποιος έχει ένα τέτοιο πτυχίο ή έχει σπουδάσει (οτιδήποτε) στο εξωτερικό απλά

δεν καταλαβαίνω με ποιο δικαίωμα θα περιορίσεις κάποιον που θέλει να διδάξει αγγλικά αλλά δε γούσταρε να πάει αγγλική φιλολογία, εφόσον έχει αποδείξει αποκτώντας ένα πτυχίο CPE/ECPE ότι γνωρίζει τη γλώσσα

για να μπορέσει να υπάρξει αφενός καλύτερη ποιότητα μαθημάτων, είτε ιδιαίτερων είτε φροντιστηριακών (πόσα είναι τα φροντιστήρια που παίρνουν για καθηγητές άτομα που απλά έχουν το Proficiency),

αν δεν κάνουν καλό μάθημα, πήγαινε αλλού...δε σε υποχρεώνει κανείς να μείνεις

αφετέρου να "ανοίξει" λίγο ο κλάδος της διδασκαλίας Αγγλικών, αφού οι κάτοχοι Proficiency μερικές φορές, όπως είπα, προτιμώνται έναντι των πτυχιούχων ΑΕΙ.

και ΓΙΑΤΙ να μη προτιμώνται?τι με νοιάζει εμένα αν ξέρεις ή δεν ξέρεις αγγλική ιστορία?παθητική φωνή και γερούνδιο θέλω να μάθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αυτά τα διπλώματα αποδεικνύουν ότι ξέρεις τη γλώσσα για να τη διδάξεις σε άλλον. Και φέρνω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα πρώτο πρώτο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι αυτά τα διπλώματα αποδεικνύουν ότι ξέρεις τη γλώσσα για να τη διδάξεις σε άλλον. Και φέρνω τον εαυτό μου σαν παράδειγμα πρώτο πρώτο!!

ότι ξέρεις τη γλώσσα, δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία ότι το αποδεικνύουν...αυτό είναι και το σημαντικότερο...προσωπικά δε θεωρώ καμιά τέχνη να διδάξεις αγγλικά, με κάποια μαθήματα, σεμινάρια και ίσως κάποιες ακόμα εξετάσεις(για την επάρκεια διδασκαλίας) οι περισσότεροι είναι ικανοί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό είναι το λάθος που κάνουν όλοι...Αποδεικνύουν ότι ΞΕΡΕΙΣ τη γλώσσα, όχι ότι μπορείς να τη διδάξεις! Πρακτικό παράδειγμα, παιδιά με πτυχία να μην μπορούν να μιλήσουν με ένα τουρίστα μετά από κάποια χρόνια...Σημαίνει ότι την έμαθες επιφανειακά, για να πάρεις το πτυχίο. Τα πτυχία που εδώ δίνουν επάρκεια, οι Άγγλοι δεν τα δέχονται καν για μεταπτυχιακά. Δεν σου λέει κάτι αυτό;

Η διδασκαλία είναι ταλέντο και μεράκι. Και ναι, είναι τέχνη. Γι'αυτό βρωμάει ο τόπος δασκάλους και καθηγητές του κώλου, που πήγαν για τις σίγουρες θέσεις ενώ δεν το αγαπούν αυτό που κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
ότι ξέρεις τη γλώσσα, δε νομίζω να υπάρχει αμφιβολία ότι το αποδεικνύουν...αυτό είναι και το σημαντικότερο...προσωπικά δε θεωρώ καμιά τέχνη να διδάξεις αγγλικά, με κάποια μαθήματα, σεμινάρια και ίσως κάποιες ακόμα εξετάσεις(για την επάρκεια διδασκαλίας) οι περισσότεροι είναι ικανοί...
Αποδεικνύουν ότι ξέρεις τη γλώσσα, αλλά μέχρι εκεί. Οτι δηλαδή μπορείς να συνεννοηθείς με έναν άνθρωπο στα Αγγλικά, ή ότι κατανοείς τι διαβάζεις σε μία αγγλική εφημερίδα. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μπορείς και να διδάξεις, δηλαδή ότι θα έχεις τη μέθοδο και τη μεταδοτικότητα που απαιτείται. Δεν λέω, ορισμένα άτομα ίσως να μπορούν, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν είναι ικανοί. Και δεν είπα να καταργηθεί τελείως η δυνατότητα να πάρουν επάρκεια αυτά τα άτομα, απλά λέω ότι θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο άλλο κριτήριο, ίσως μία ακόμη εξέταση, ή κάποια υποχρεωτικά σεμινάρια, όπως είπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Αυτό είναι το λάθος που κάνουν όλοι...Αποδεικνύουν ότι ΞΕΡΕΙΣ τη γλώσσα, όχι ότι μπορείς να τη διδάξεις! Πρακτικό παράδειγμα, παιδιά με πτυχία να μην μπορούν να μιλήσουν με ένα τουρίστα μετά από κάποια χρόνια...Σημαίνει ότι την έμαθες επιφανειακά, για να πάρεις το πτυχίο.

πολύ απλά, όταν κάτι το αφήνεις σε αφήνει...;)

Τα πτυχία που εδώ δίνουν επάρκεια, οι Άγγλοι δεν τα δέχονται καν για μεταπτυχιακά. Δεν σου λέει κάτι αυτό;

αυτό ομολογώ δεν το γνώριζα...ούτε καν το CPE, που είναι το ''δικό'' τους πτυχίο?:hmm:

Αποδεικνύουν ότι ξέρεις τη γλώσσα, αλλά μέχρι εκεί. Οτι δηλαδή μπορείς να συνεννοηθείς με έναν άνθρωπο στα Αγγλικά, ή ότι κατανοείς τι διαβάζεις σε μία αγγλική εφημερίδα.

το λεξιλόγιο που έμαθα διαβάζοντας για το CPE, αμφιβάλλω αν και οι ίδιοι οι Άγγλοι το γνωρίζουν και το χρησιμοποιούν...

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι μπορείς και να διδάξεις, δηλαδή ότι θα έχεις τη μέθοδο και τη μεταδοτικότητα που απαιτείται. Δεν λέω, ορισμένα άτομα ίσως να μπορούν, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι δεν είναι ικανοί. Και δεν είπα να καταργηθεί τελείως η δυνατότητα να πάρουν επάρκεια αυτά τα άτομα, απλά λέω ότι θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο άλλο κριτήριο, ίσως μία ακόμη εξέταση, ή κάποια υποχρεωτικά σεμινάρια, όπως είπες...

συμφωνούμε τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
το λεξιλόγιο που έμαθα διαβάζοντας για το CPE, αμφιβάλλω αν και οι ίδιοι οι Άγγλοι το γνωρίζουν και το χρησιμοποιούν...

συμφωνούμε τότε :)


Θυμάσαι όλο το λεξιλόγιο που είχες μάθει; Εγώ, που έδωσα και το ECPE, άρα που έκανα λιγότερο λεξιλόγιο, δεν θυμάμαι το μεγαλύτερο μέρος του... Και δεν είναι ότι δεν ασχολούμαι με τα αγγλικά... Ίσα-ίσα, είναι μια γλώσσα που τη συναντάμε παντού, διαβάζω αγγλική λογοτεχνία, έχω γενικά επαφή... Απλά αισθάνομαι ότι δεν την κατέχω. Όταν τυχαίνει να μιλήσω σε κάποιον τουρίστα κομπιάζω. (Αντίθετα όταν στέλνω mails με ξένους φίλους μου, επειδή έχω την άνεση να σκεφτώ τι θα γράψω, μου βγαίνει πιο άνετα. Παρ' όλα αυτά δεν παύω να κάνω λάθη ή να μην ξέρω πώς να εκφράσω κάποια πράγματα.)

Ναι, δεν ήμουν απόλυτη σε αυτά που είπα, απλά ήθελα να πω πως θα έπρεπε να είναι λίγο πιο αυστηρά τα κριτήρια, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να γίνεται πιο επαγγελματική δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Θυμάσαι όλο το λεξιλόγιο που είχες μάθει; Εγώ, που έδωσα και το ECPE, άρα που έκανα λιγότερο λεξιλόγιο, δεν θυμάμαι το μεγαλύτερο μέρος του... Και δεν είναι ότι δεν ασχολούμαι με τα αγγλικά... Ίσα-ίσα, είναι μια γλώσσα που τη συναντάμε παντού, διαβάζω αγγλική λογοτεχνία, έχω γενικά επαφή...

πλέον φυσικά και δεν το θυμάμαι...η μόνη-σοβαρή-επαφή που έχω με τα αγγλικά είναι κάποιοι ορισμοί και όροι της πληροφορικής...ισχύει αυτό που είπα πριν:ό,τι το αφήνεις, σε αφήνει...

Απλά αισθάνομαι ότι δεν την κατέχω. Όταν τυχαίνει να μιλήσω σε κάποιον τουρίστα κομπιάζω. (Αντίθετα όταν στέλνω mails με ξένους φίλους μου, επειδή έχω την άνεση να σκεφτώ τι θα γράψω, μου βγαίνει πιο άνετα. Παρ' όλα αυτά δεν παύω να κάνω λάθη ή να μην ξέρω πώς να εκφράσω κάποια πράγματα.)

αυτό είναι λογικό νομίζω, από τη στιγμή που δεν έχεις-άμεση-επαφή με τους φυσικούς ομιλητές της γλώσσας...

Ναι, δεν ήμουν απόλυτη σε αυτά που είπα, απλά ήθελα να πω πως θα έπρεπε να είναι λίγο πιο αυστηρά τα κριτήρια, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να γίνεται πιο επαγγελματική δουλειά.

έχεις απόλυτο δίκιο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Όλα κατά βάθος ότι ξέρεις κάτι αποδεικνύουν, όχι ότι μπορείς να το διδάξεις. πχ ποτέ δεν αμφέβαλλα για τις γνώσεις των καθηγητών του σχολείου, απλώς δεν κάνουν όλοι για καθηγητές! δεν είναι όλοι μεταδοτικοί δεν ξέρουν όλοι να διδάξουν!... γιατί να ξέρουν οι αγγλικοί φιλόλογοι;
Και ένα μεγάλο ποσοστό αυτών που διδάσκουν σε φροντιστήρια είναι με CPE/ECCE και όχι της αγγλικής φιλολογίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,806 μηνύματα.
H μεταδοτικότητα και η άνεση της διδασκαλίας, δεν διδάσκεται στο Πανεπιστήμιο...αν κρίνω από τις εικόνες που έχω αλλά και που μου έχουν μεταφέρει. :) Είναι δυο στοιχεία που ή τα έχεις έμφυτα ή δεν τα έχεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top