Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Αν και πολύ καθυστερημένα σου απαντώ οτι θα ήταν πολύ πιο εύκολο και νόμιμο να πάει η αδερφή σου στο British Council χωρίς να βαριέται παρά να ζητάτε τη μετάφραση απο άλλο άτομο, πραγμα εντελώς παράνομο, και αυτό θα στο επιβεβαιώσουν και οι γονείς σου οι οποίοι είναι δικηγόροι.
Τελικα την εκανε*(σιγα το δύσκολο) και κατεθεσε κ τα χαρτια της για την επαρκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επάρκεια δίνει το Proficiency του Cambridge, του Central Lancashire και του Michigan. Το Κρατικό δεν έχει επίπεδο Γ2 ακόμη. Επίσης, δεν μπορείς να εργαστείς σε ΙΕΚ με άδεια διδασκαλίας.!
Αλήθεια; Πριν 3 χρόνια περίπου, που εργαζόμουν στην κεντρική υπηρεσία του ΟΕΕΚ θυμάμαι οτι προσλάμβαναν καθηγητές με proficiency. Φαίνεται πως έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε. Επίσης ευχαριστώ για την πληροφόρηση για το Κρατικό, είναι αλήθεια πως επειδή δεν έχω προετοιμάσει ποτέ για το Κρατικό δεν ήξερα οτι δεν εχει Γ2 επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Αλήθεια; Πριν 3 χρόνια περίπου, που εργαζόμουν στην κεντρική υπηρεσία του ΟΕΕΚ θυμάμαι οτι προσλάμβαναν καθηγητές με proficiency. Φαίνεται πως έχουν αλλάξει τα πράγματα απο τότε. Επίσης ευχαριστώ για την πληροφόρηση για το Κρατικό, είναι αλήθεια πως επειδή δεν έχω προετοιμάσει ποτέ για το Κρατικό δεν ήξερα οτι δεν εχει Γ2 επίπεδο.

Βασικά έτσι μου είπαν οτι δεν μπορείς να εργαστεί σε ΙΕΚ με επάρκεια και άδεια διδασκαλίας! Να σε ρωτήσω, είσαι σίγουρος οτι τα δημόσια ΙΕΚ δέχονται επαρκειο΄πυχους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Να κάνω κι εγώ μερικές ερωτήσεις:
1ον Υπάρχει χρέωση για τη μετάφραση του τίτλου αν τον πάω στο British Council?
2ον Το διπλότυπο είσπραξης υπερ ΕΛΙΓΕ τι είναι?
3ον Υπάρχει χρονικό περιθώριο από τη στιγμή που δίνεται το πιστοποιητικό μέσα στο οποίο θα πρέπει να κατατεθεί η αίτηση για τη χορήγηση της επάρκειας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον απαντήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Isaak δούλευα στον ΟΕΕΚ δλδ την κεντρική υπηρεσία των ΙΕΚ (τουλάχιστον μέχρι πρότινος) και είμαι σίγουρη οτι προσλάμβαναν και επαρκιούχους τότε. Τώρα που άλλαξε το καθεστως των ΙΕΚ δεν είμαι σίγουρη γιατί πλέον και εγώ εργάζομαι σε δημόσιο σχολείο.

Zucker δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά αλλά μπορείς απλά με ένα τηλέφωνο να μάθεις :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Καλύτερα να πεταχτώ από το Συμβούλιο να τα μάθω από πρώτο χέρι τότε...
Ευχαριστώ mickey..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Isaak δούλευα στον ΟΕΕΚ δλδ την κεντρική υπηρεσία των ΙΕΚ (τουλάχιστον μέχρι πρότινος) και είμαι σίγουρη οτι προσλάμβαναν και επαρκιούχους τότε. Τώρα που άλλαξε το καθεστως των ΙΕΚ δεν είμαι σίγουρη γιατί πλέον και εγώ εργάζομαι σε δημόσιο σχολείο.

Zucker δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά αλλά μπορείς απλά με ένα τηλέφωνο να μάθεις :hmm:

Μακάρι να αληθεύει κάτι τέτοιο και τώρα!!!
Μήπως όμως τους προσλάμβαναν σε ιδιωτικά ΙΕΚ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μακάρι να αληθεύει κάτι τέτοιο και τώρα!!!
Μήπως όμως τους προσλάμβαναν σε ιδιωτικά ΙΕΚ?

Οχι σίγουρα σου μιλάω για τα δημόσια ΙΕΚ μέχρι το 2008 που ήμουν αποσπασμένη στην κεντρική υπηρεσία.
Για τώρα δεν είμαι σίγουρη αλλά αν θέλεις να διδάξεις σε ΙΕΚ νομίζω πως τώρα είναι ο καιρός των αιτήσεων για το δευτερο εξάμηνο.
Σε όποιο κοντινό σου και να πας θα σου πουν στη γραματεία όλες τις ισχύουσες λεπτομέρειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
τελικά είχες δίκαιο! Ρώτησα στο ΙΕΚ και μου είπαν οτι ΝΑΙ οι επαρκειούχοι μπορούν να εργαστούν στο ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Την αναγνώριση διδασκαλείας αγγλικών με την απόκτηση πιστοποιητικού επιπέδου C2 την θεωρώ μεγάλη αδικεία για τους αποφοίτους ξένων φιλολογιών. Με αυτά τα πιστοποιητικά πρέπει να αποκτάς επάρκειας γνώσης και τίποτα άλλο. Απορώ πως οι φοιτητές ξένων φιλολογιών δεν οργανωσόσαστε για να σταματήσει αυτή η κατάσταση. Έχουν γεμίσει τα φροντιστήρια ξένων γλώσσων με native speakers που στη χώρα τους ήταν αγραμματοι ή ανειδύκευτoι.

Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν μη πτυχιούχοι καθηγητές που διδάσκουν καλύτερα από πτυχιούχους αλλά το να τελειώνεις μια τριτοβάθμια σχολή είναι επένδυση τεσσάρων χρόνων και κάπως πρέπει να εξαργυρωθεί κάτι το οποία σε όλα τα υπόλοιπα καθηγητικά επαγγέλματα και σε επαγγελματα άλλων κλάδων ισχύει (π.χ. τη δουλειά του φαρμακοποιού μπορεί να την κάνει ο καθένας όμως η δυνατότητα δίνεται μόνο στους απόφοιτους φαρμακευτικής σχολής)

Φυσικά οι φοιτητικοί σύλλογοι αντί να διεκδικήσουν τα αυτονόητα ασχολούνται με τους λαφρομετανάστες, το ΔΝΤ και την οικονομική κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μέσα στο μυαλό μου είσαι βρε Γιώργο...Το παρακολουθώ το θέμα, και δεν μπορώ να καταλάβω πώς με ένα proficiency θεωρείσαι ικανός να διδάξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Γιώργο και Ρεββέκα φυσικά και συμφωνώ μαζί σας, απλά είπα στα παιδιά τί ισχύει.
Οι σύλλογοί μας αγωνίζονται χρόνια (πάνω απο 20 απ'οσο είμαι σε θέση να γνωρίζω) για την κατάργηση χορήγησης επάρκειας και αδειας διδασκαλλίας σε μη αποφοίτους Πανεπιστημίου αλλά εις μάτην όπως και για τόσα άλλα άδικα που ακόμη ισχύουν.
Το μόνο στο οποίο εγώ επιμένω είναι οτι όσοι φοιτητές ξενόγλωσσων τμημάτων εισέρχονται στο Πανεπιστήμιο με εφόδιο το πτυχίο επιπέδου Γ2 ΕΙΝΑΙ και θα είναι καλύτεροι απο όσους τρυπώνουν στα ξενόγλωσσα (ειδικά τα ΓαλλοΙταλοΓερμανοΙσπανικά) με βαθμό γύρω στο 10-12 στο ειδικό ξενόγλωσσο μάθημα. Αυτοί θα γίνουν ίσως κάποια στιγμή καθηγητές πτυχιούχοι και ισως διοριστούν και στο δημόσιο και θα στραβώνουν κυριολεκτικά τα παιδάκια, διότι την ξένη γλώσσα πρέπει κατα τη γνώμη μου να την κατέχεις πληρέστατα προτού μπεις στην ξενόγλωσση σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Aχ! Βαχ!
επάρκεια διδασκαλείας αγγλικών



Kαλή τύχη και όταν ξεμπερδέψεις, κοίτα για την επάρκεια διδασκαλίας των ελληνικών :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Είναι γεγονόε πως οι γοιτητές τμημάτων ξένων φιλιλογιών (και οι καθηγητές τους) επι χρόνια πολλά προσπαθούν την κατάργηση της επάρκειας. Και συμφωνώ πως ένα πιστοποιητικό επιπέδου γ2 θα έπρεπε να θεωρείται μέσο αξιολόγησης της γνώσης της γλώσσας (πράγμα διφορετικό από τη διδασκαλία της) Η επάρκεια ως θεσμός υπάρχει από Νόμο του 45, τότε που οι γνωρίζοντες αγγλικά ήταν δυσεύρετοι.
Οι καιροί άλλαξαν. Λογικά θα αλλάξει και ο θεσμός της επάρκειας αργά ή γρήγορα και πιστεύω μάλλον γρήγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τα ιδια ακουγονται χρονια τωρα...
Πισω απο αλλαγες υπαρχουν συμφεροντα,αν και επι εποχης ΔΝΤ ολα γινονται.χεχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιοκάστη.

Νεοφερμένος

Η Ιοκάστη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας! Άκουσα ότι φέτος θα είναι η τελευταία χρονιά κατά την οποία θα χορηγηθούν επάρκειες!!!!! Γνωρίζει κανείς αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
απλα να αναφερω οτι αμα καποιος βγαλει αδεια οικοδιδασκαλειας, δεν μπορει να εχει και αδεια διδασκαλειας για φροντιστηριο.
και το αντιστροφο
εχω για φροντιστηριο (για γαλλικα βεβαια) και ηθελα και για ιδιαιτερα αλλα δεν γινεται.............:wall::wall::verymad:

ξέρεις κανέναν καθηγητή που κάνει ιδιαίτερα , στα σπίτια που πηγαίνει , οι μαθητές , γονείς κλπ να του ζητάνε να τους δείξουν την άδεια κατοίκον διδασκαλίας ???? :hmm:

οι τηλεφωνικοί θάλαμοι και οι στάσεις του ΟΑΣΘ γεμάτες αγγελίες για ιδιαίτερα είναι ...

μην είσαι χαζή .... ξεκίνα και ψάχνε μαθητές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
επίσης να μου πεί κάπιος τί είναι η "ΕΑΕ" που είναι στην 2η 3η απάντηση γιατί έχω το Proficiency του Michigan εδώ και 5 χρόνια και δεν λεχω κάνει τα σχετικά με την επάρκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Παιδια συγγνώμη, αλλά γιατί δεν μπορεί να κανει ιδαιτερο όποιος έχει άδεια διδασκαλίας; Εγώ διδάσκω σε φροντιστήριο και ταυτόχρονα μπορώ να κάνω ιδιαιτερα αν θέλω, αρκεί να το κάνω νόμιμα, δλδ να κάνω έναρξη στην εφορία, να κόβω αποδείξεις κλπ κλπ (άσχετα αν κανείς δεν το κάνει και οι ελεγκτικοί μηχανισμοί στη χωρα μας δεν λειτουργούν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tntqaz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 294 μηνύματα.
Ακούω απο διάφορους πως η επάρκεια έχει καταργηθεί και τώρα πια δεν μπορείς να "πάρεις" άδεια διδασκαλίας αγγλικών με πιτοποιητικά όπως το CPE ή το ECPE... Είναι αλήθεια όμως? πρόσφατα μια φίλη μου είπε πως απλά το συζητάνε, αλλα δεν έχει γίνει τίποτα...
Και το υπ. παιδείας υπάρχουν τα ακόλουθα λινκς..:https://ypepth.gr/el_ec_category297.htm και https://ypepth.gr/el_ec_category6785.htm
μπορεί απλά να μην έχουν ενημερώσει το site και γιαυτο και υπαρχουν ακόμα..

Τώρα που είμαι κάτοχος και των δύο (CPE/ECPE) θα ήθελα να την πάρω και εγώ, μόνο που 18 γίνομαι τέλη αυγούτου και θα πάω Γ λυκ... γίνεται να την πάρω ενώ είμαι μαθητής?
Ας μας πει κάποιος τι ξέρει.. εδώ που φτάσαμε είναι μια λύση και αυτή.. :confused::confused::hmm::hmm:
σρυ για τα ορθοραφικα (αν εκνανα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top