Επάρκεια διδασκαλίας αγγλικών

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μichigan,Cambridge,UCLAN Proficiency.:)
Μονο αυτα δινουν και φυσικα οχι το edexcel(PTE General)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andybgr

Νεοφερμένος

Ο andybgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα,

έχω απολυτήριο απο Αμερικάνικο Γυμνάσιο και Λύκειο. Μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου για άδεια διδασκαλίας στα Αγγλικά ώστε να μπορέσω να εργαστώ σε φροντιστήρο;

Χρειάζεται πτυχίο πανεπιστημίου; Είμαι σε ΑΕΙ αλλά δε το χω τελειώσει ακόμη

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
και στα γαλλικα επαρκεια δινεται και στο dalf c2!αν δεν κανω λαθος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
απλα να αναφερω οτι αμα καποιος βγαλει αδεια οικοδιδασκαλειας, δεν μπορει να εχει και αδεια διδασκαλειας για φροντιστηριο.
και το αντιστροφο
εχω για φροντιστηριο (για γαλλικα βεβαια) και ηθελα και για ιδιαιτερα αλλα δεν γινεται.............:wall::wall::verymad:
ναι αλλα με το πτυχιο σου δεν μπορεις να κανεις και τα 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariell

Νεοφερμένος

Η mariell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας, εχω μια ερωτηση και παρακαλω οποιον γνωριζει να μου απαντησει. Εχω Β.Α
(βασικο πτυχιο) σε ψυχολογια απο το Deree (Αμερικανικο κολλεγιο) και μεταπτυχιακο diploma in psychology απο την Αγγλια (Manchester). Γνωριζει κανεις αν με αυτα τα πτυχια θα μπορουσα να παρω επαρκεια η αδεια οικοδιδασκαλιας? ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
γεια σας, εχω μια ερωτηση και παρακαλω οποιον γνωριζει να μου απαντησει. Εχω Β.Α
(βασικο πτυχιο) σε ψυχολογια απο το Deree (Αμερικανικο κολλεγιο) και μεταπτυχιακο diploma in psychology απο την Αγγλια (Manchester). Γνωριζει κανεις αν με αυτα τα πτυχια θα μπορουσα να παρω επαρκεια η αδεια οικοδιδασκαλιας? ευχαριστω
δε νομιζω...:hmm: δε νομιζω οτι εχει καποια σχεση η ψυχολογια με την επαρκεια διδασκαλιας...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
βασικα εγω εχω ακουσει οτι μετρα για τον ασεπ σε επιπεδο γ2 αλλα για επαρκεια θα σε γελασω!δεν ξερω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Εχει καποιος τη μεταφραση του βρεττανικου Prof. γιατι η αδελφη μου βαριεται να τηνν κανει. Και θελει να υποβαλει τα χαρτια της για να παρει την επαρκεια (ετσι για να την εχει,δε νομιζω να την χρησιμοποιήσει ποτε, δηλ. να διδαξει αγγλικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εχει καποιος τη μεταφραση του βρεττανικου Prof. γιατι η αδελφη μου βαριεται να τηνν κανει. Και θελει να υποβαλει τα χαρτια της για να παρει την επαρκεια (ετσι για να την εχει,δε νομιζω να την χρησιμοποιήσει ποτε, δηλ. να διδαξει αγγλικα)
η μετάφραση όμως θα πρέπει να είναι επικυρωμένη είτε από κάποιον δικηγόρο είτε από κάποιον μεταφραστή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
η μετάφραση όμως θα πρέπει να είναι επικυρωμένη είτε από κάποιον δικηγόρο είτε από κάποιον μεταφραστή :)
Εξυπακουεται οι γονεις μας ειναι δικηγοροι κ κατοχοι prof.αρα δεν υπαρχει προβλημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Εξυπακουεται οι γονεις μας ειναι δικηγοροι κ κατοχοι prof.αρα δεν υπαρχει προβλημα
αααα οκ τοτε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cupcake90

Νεοφερμένος

Η cupcake90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω αν καποιος που εχει την επαρκεια ,εχει βρει δουλεια σε καποιο φροντηστηριο ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια θελω να ρωτησω αν καποιος που εχει την επαρκεια ,εχει βρει δουλεια σε καποιο φροντηστηριο ?:P
αν την εχει στα αγγλικα,το πραγμα ειναι δυσκολο!!!αντε να βρεις δουλεια!τοσοι υπραχουν καθηγητες φιλολογοι και αλλοι τοσοι με επαρκεια!στις αλλες γλωσσες ομως ισως αν το παλεψεις να δουλεψεις λιγο παραπανω γιατι ας πουμε στα ιταλικα δεν υπαρχουν τοσοι πολλοιμ ε επαρκεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cupcake90

Νεοφερμένος

Η cupcake90 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αν την εχει στα αγγλικα,το πραγμα ειναι δυσκολο!!!αντε να βρεις δουλεια!τοσοι υπραχουν καθηγητες φιλολογοι και αλλοι τοσοι με επαρκεια!στις αλλες γλωσσες ομως ισως αν το παλεψεις να δουλεψεις λιγο παραπανω γιατι ας πουμε στα ιταλικα δεν υπαρχουν τοσοι πολλοιμ ε επαρκεια!

το θεμα ειναι οτι σπουδαζω ισπανικη φιλολογια αλλα απο πτυχια στα ισπανικα εχω μονο το πρωτο με το οποιο δεν νομιζω να μπορεις να διδαξειςα αλλα εχω καλο επιπεδο στην γλωσσα .:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι σπουδαζω ισπανικη φιλολογια αλλα απο πτυχια στα ισπανικα εχω μονο το πρωτο με το οποιο δεν νομιζω να μπορεις να διδαξειςα αλλα εχω καλο επιπεδο στην γλωσσα .:(
ε τοτε μπορεις να δωσεις !γιατι δεν το κανεις?περα απο αυτο,σε λιγο θα εχεις επαρκεια αφου σπουδαζεις την γλωσσα!!!εκτος βεβαια αν θες εκτακτως την επαρκεια για να ασχοληθεις αποτωρα επαγγελματικα με το αντικειμενο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μικρές διευκρινήσεις:

  • η Επάρκεια ΔΕΝ σημαίνει οτι έχεις και την ΑΔΕΙΑ διδασκαλίας. Αυτή σου δίνεται απο το Υπουργείο μετά την συμπλήρωση του 21 έτους. Σε ενημερώνουν απο το αρμόδιο γραφείο οταν πάρεις την επάρκεια.
  • Το πανεπιστήμιο, ειδικά με τη βάση στο 10 ή ακόμα χειρότερα και χωρίς βάση ακόμα και στο ειδικό μάθημα ΔΕΝ εγγυάται τη επαρκή ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ γνώση της ξένης γλώσσας. Πολλοί φοιτητές που πέρασαν με χαμηλό βαθμό πρόσβασης πρέπει και οφείλουν να παρακολουθούν ταυτόχρονα μαθήματα ωστε να αποκτήσουν τα πτυχία επιπέδου Γ2 τα οποία και πιστοποιούν την γλωσσομάθεια. Αλλως στο παρελθόν, οταν οι διορισμοί γίνονταν με επετηρίδα, καταλήγαμε με "απίστευτες" φαιδρότητες στις αίθουσες διδασκαλίας των δημοσίων σχολείων και τώρα σε αδυναμία να περάσει κανείς τις ούτως ή άλλως απαιτητικότατες συμπληγάδες του ΑΣΕΠ, όταν κι εφόσον προκηρυχθεί.
  • Η "πικρή" αλήθεια είναι οτι πλέον στα φροντιστήρια και στα ιδιαίτερα προκειμένου να πλήρώνουν όσο το δυνατόν λιγότερα στους διδάσκοντες αρκούνται σε ό,τι δηλώσεις. Έγκειται στο φιλότιμο καθενός που παρουσιάζεται ως καθηγητής να αναλάβει υπεύθυνα τη διδασκαλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εχει καποιος τη μεταφραση του βρεττανικου Prof. γιατι η αδελφη μου βαριεται να τηνν κανει. Και θελει να υποβαλει τα χαρτια της για να παρει την επαρκεια (ετσι για να την εχει,δε νομιζω να την χρησιμοποιήσει ποτε, δηλ. να διδαξει αγγλικα)

Αν και πολύ καθυστερημένα σου απαντώ οτι θα ήταν πολύ πιο εύκολο και νόμιμο να πάει η αδερφή σου στο British Council χωρίς να βαριέται παρά να ζητάτε τη μετάφραση απο άλλο άτομο, πραγμα εντελώς παράνομο, και αυτό θα στο επιβεβαιώσουν και οι γονείς σου οι οποίοι είναι δικηγόροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnnysFoto

Νεοφερμένος

Ο JohnnysFoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω τι είναι η επάρκεια διδιασκαλίας της γλώσσας (π.χ. αγγλικής) και που χρησιμεύει. Για να ξέρω να προχωρήσω ή όχι!:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mickey mouse

Νεοφερμένος

Η Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επάρκεια αποκτάς με πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου C2, δλδ ECPE και CPE καθώς και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας του ιδίου επιπέδου. Αίτηση για επάρκεια κάνεις στο Υπουργειο Παιδείας με επίσημη μετάφραση του πιστοποιητικού σου απο τον φορέα που το εξέδωσε δλδ την Αμερικάνικη Ενωση ή το Βρεττανικό Συμβούλιο. Οταν πάρεις την επάρκεια απο το Υπουργειο και εφόσον κλεισεις τα 21 θα πάρεις, πάλι απο το Υπουργειο, Αδεια διδασκαλίας με την οποία δικαιούσαι να εργαστεις σε φροντιστήρια Ξενων γλωσσών και σε ΙΕΚ. Περισσότερα θα σου πουν οι αρμόδιοι φορείς αν επικοινωνήσεις μαζί τους.
Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Επάρκεια αποκτάς με πιστοποιητικά γλωσσομάθειας επιπέδου C2, δλδ ECPE και CPE καθώς και κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας του ιδίου επιπέδου. Αίτηση για επάρκεια κάνεις στο Υπουργειο Παιδείας με επίσημη μετάφραση του πιστοποιητικού σου απο τον φορέα που το εξέδωσε δλδ την Αμερικάνικη Ενωση ή το Βρεττανικό Συμβούλιο. Οταν πάρεις την επάρκεια απο το Υπουργειο και εφόσον κλεισεις τα 21 θα πάρεις, πάλι απο το Υπουργειο, Αδεια διδασκαλίας με την οποία δικαιούσαι να εργαστεις σε φροντιστήρια Ξενων γλωσσών και σε ΙΕΚ. Περισσότερα θα σου πουν οι αρμόδιοι φορείς αν επικοινωνήσεις μαζί τους.
Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.
Επάρκεια δίνει το Proficiency του Cambridge, του Central Lancashire και του Michigan. Το Κρατικό δεν έχει επίπεδο Γ2 ακόμη. Επίσης, δεν μπορείς να εργαστείς σε ΙΕΚ με άδεια διδασκαλίας.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top