Εξεταστικό σύστημα και Αξιολόγηση φοιτητών: Ένα θέμα, πολλές απόψεις

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ρε αδερφε μου Κωνσταντινε δεν θα προσπαθησω να σε πεισω,ενα μονο θα σου πω..Κι εσυ που δινεις λευκη κολλα κι εγω που βαζω ρητρα και δεν την πιανω σπιτια μας θα παμε και οι δυο μας..Την επομενη φορα αν ξαναδωσεις λευκη κολλα κι αν δεν ξαναπιασω τη ρητρα παλι σπιτια μας θα παμε κ.ο.κ μεχρι να γραψουμε το βαθμο που επιθυμουμε..

Δεν είναι το ίδιο, γιατί αν εγώ που έδινα απλά λευκή κόλλα γράψω τελικά 5 ή 6 ενώ την έδωσα νομίζοντας ότι έγραψα το βαθμό που ήθελα, έμεινα "κολλημένος" μ' αυτό ενώ εσύ θα συνεχίσεις μέχρι να τσιμπήσεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλεις!;)
Εκεί είναι η ένσταση μου, ότι αυτό το πράγμα με τις ρήτρες θα έπρεπε ή να αποτελούσε κατοχυρωμένο δικαίωμα του φοιτητή στον εκάστοτε κανονισμό σπουδών ή να απαγορεύεται!
Δεν γινεται ο αλλος που θα βαλει 10 φορες ρητρα να τελειωσει στον ιδιο χρονικο οριζοντα με εμενα...

Τα "παλούκια" είναι συνήθως 1ο, 2ο άντε το πολύ 3ο έτος (μετά αρχίζουν οι κατευθύνσεις και ηρεμεί η κατάσταση), οπότε για τα περισσότερα από αυτά μια χαρά γίνεται κι αν όχι ντε και καλά "10" 8, 6 κ.λπ. όχι Γιάννης Γιαννάκης!Λίγες είναι;:rolleyes:
Αλλα και αυτο να γινει δεν θα αισθανθω αδικημενος, γιατι το βαθμο που θα παρει θα τον αξιζει,δεν θα τον κλεψει απο κανενα ουτε θα του τον χαρισουν..

Πιστεύεις ότι μετά από 5 ή 6 π.χ. ανεπιτυχείς προσπάθειες δεν θα έχει βρει τη "μέθοδο" να το περάσει με βαθμό;
Αυτό σε καμία περίπτωση δεν θα σημαίνει ότι θα "το αξίζει" περισσότερο από σένα...
Πιο πολυ με ενοχλουν φοιτητες που αντιγραφουν,πληρωνουν για εργασιες,γλειφουν καθηγητες, αλλα και με αυτους δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα γιατι δειχνουν ανθρωποι με χαμηλη αυτοεκτιμηση, κι εγω δεν ειμαι απο αυτους..Αυτος ειναι ο αθεμιτος ανταγωνισμος και οχι οι ρητρες..Δες τη ρητρα σαν λευκη κολλα...Μια λευκη κολλα μας εμεινε να δινουμε θα μας την απαγορευσεις κι αυτη ρε Jack?:(

Όλα αυτά που αναφέρεις μαζί με τις ρήτρες και άλλα πολλά συγκαταλέγονται στο "cheating", από εκεί και πέρα είναι υποκειμενικό το τι απ' όλα ενοχλεί περισσότερο τον καθένα από εμάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Επειδή έχετε μέτριο μέσο όρο τώρα σας έφταιξαν και οι ρήτρες. Εγώ έκοψα 4 μαθήματα που είναι από τα πιο δύσκολα της σχολής και στα οποία είχα πάρει 5 5 5 και 6 αντίστοιχα, γιατί όταν τα έδινα ήξερα ότι δεν πρόκειται να χτυπήσω βαθμό και μου αρκούσε να το περάσω. Όταν όμως, αυτοί οι βαθμοί μου στερούν υποτροφία στο 3ο ετος τα έκοψα και τα 2 τα πέρασα αμέσως με 8, το ένα χρειάστηκε να το δώσω 2 φορές, εκ των οποίων τη δεύτερη το πέρασα χωρίς ρήτρα με 7.5 και το τελευταίο το άφησα για τελευταίο εξάμηνο γιατί λόγω πρακτικη erasmus και λόγω προγραμμάτων εξεταστικής δεν μπορούσα να το δώσω. Το έδωσα και πήρα τον 2ο μεγαλύτερο βαθμό 8, χωρίς ρήτρα.

Προσωπικά, έβαζα ρήτρα εκεί που ήξερα ότι μπορώ να γράψω καλά και η ρήτρα ήταν γύρω στο 7-8. Και μόνο 2 φορές έχω κοπεί από ρήτρα, συνολικά, σε όλη την ακαδημαϊκή πορεία μου.

Δεν βρίσκω κάτι αθέμιτο. Ο άλλος παίρνει τον βαθμό που του αξίζει. Αν δεν το πάρει στα σοβαρά πότε, τοτε απλά θα κόβεται συνέχεια και πίστεψε με κανένας δεν βάζει σε κάθε μάθημα ρήτρες.

ΥΓ1. Στο ΌΠΑ, αν περαστεί ο βαθμός στην ηλεκτρονική γραμματεία τότε πρέπει να πας να υπογράψεις για να διαγραφεί (μέχρι 4 μαθηματα). Δεν μπορεί να αναιρεθει και κάνεις δεν σου εγγυάται ότι θα πάρεις καλό βαθμό ή καλύτερο βαθμό.

ΥΓ2. Από που και ως που είναι cheating η ρήτρα? Τον βαθμό τον παίρνεις με προσωπικό σου κόπο και προσπάθεια. Μπερδεύουμε από κόμπλεξ την π....α με την β...α μου φαίνεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
ΥΓ1. Στο ΌΠΑ, αν περαστεί ο βαθμός στην ηλεκτρονική γραμματεία τότε πρέπει να πας να υπογράψεις για να διαγραφεί (μέχρι 4 μαθηματα). Δεν μπορεί να αναιρεθει και κάνεις δεν σου εγγυάται ότι θα πάρεις καλό βαθμό ή καλύτερο βαθμό.

ΥΓ2. Από που και ως που είναι cheating η ρήτρα? Τον βαθμό τον παίρνεις με προσωπικό σου κόπο και προσπάθεια. Μπερδεύουμε από κόμπλεξ την π....α με την β...α μου φαίνεται!
Αν διαβάσεις τον κανονισμό της σχολής σου κάπου θα δεις να γίνεται σχετική αναφορά (π.χ. "μέχρι 4 μαθήματα προβλέπεται το και το")...αυτό λοιπόν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θίγω εγώ και αφού η σχολή δίνει αυτή τη δυνατότητα στους φοιτητές της καλά έκανες!

Οτιδήποτε όμως δεν περιλαμβάνεται στον κανονισμό σπουδών της σχολής είναι "cheating" π.χ. στον κανονισμό της σχολής σου δε πιστεύω να λέει πουθενά "δίνεται η δυνατότητα στους φοιτητές να αντιγράφουν από το γραπτό του διπλανού τους" γι' αυτό και αν σε τσακώσουν να αντιγράφεις μηδενίζεσαι!
Το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται και με τις ρήτρες, Ή να αποτελούν κατοχυρωμένο δικαίωμα των φοιτητών και "κομμάτι" του κανονισμού σπουδών & εξετάσεων Ή να μη λαμβάνονται υπόψη από τους καθηγητές και να τους βαθμολογούν κανονικά (κι αν πηγαίνουν και γκρινιάζουν γιατί π.χ. τους πέρασε με 5 να τους απαντά "ας έδινες λευκή κόλλα κι ας ερχόσουν μια άλλη φορά")...

Υ.Γ. Είσαι ο τελευταίος εδώ μέσα που μπορεί να μιλάει για "κόμπλεξ" στους άλλους!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ρε Jack μηπως νιωθεις "καπως" που οταν εσυ σπουδαζες δεν ειχες παρει μυρωδια την υπαρξη ρητρας κι εβγαλες χαμηλοτερο Μ.Ο απο καποιους αλλους πιο "ψαγμενους"?

Νομίζω πως έχεις την απάντησή σου:

Εγώ ρε φίλε μάλλον δεν ξέρω τελικά "πως βγαίνουν οι βαθμοί" γιατί απλά πήγαινα διαβασμένος έγραφα όσο ήξερα και μπορούσα κι ό,τι κάτσει, ίσως να έβγαινα και αριστούχος έτσι που μου τα λες αν ήξερα τα κόλπα κι όχι με το "πενιχρό" 7,55...

Εσύ δεν θα αισθανόσουν κορόιδο αν ξεσκιζόσουν για να περάσεις όλα σου τα μαθήματα το πολύ με την 2η-3η προσπάθεια και ο άλλος δίπλα σου π.χ. με 10 προσπάθειες σε κάθε μάθημα και ίδιο χρονικό ορίζοντα αποφοίτησης είχε μεγαλύτερο Μ.Ο. από σένα και στην έλεγε κι από πάνω;

Ειλικρινά, ξέρεις κανέναν που να έκοψε με ρήτρα μαθήματα 10 φορές; Ακόμα κι αν ξέρεις, δεδομένου πως μπορούμε να εξεταστούμε δύο φορές/χρόνο σε ένα μάθημα (χειμερινό ή εαρινό + επαναληπτική Σεπτέμβρη), άρα μιλάμε για +5 χρόνια από την ελάχιστη προβλεπόμενη διάρκεια σπουδών, πώς στο καλό γίνεται να είχε κάποιος τον ίδιο χρονικό ορίζοντα αποφοίτησης με σένα; Στα πόσα χρόνια τελείωσες τελος πάντων;

Από την εμπειρία μου, οι περισσότεροι βάζουν ρήτρα μία φορά και την επόμενη το περνάνε. Επειδή δεν το ήξερες εσύ (που εντύπωση μου κάνει, σε μας όλοι οι καθηγητές δήλωναν αν δέχονται ή όχι πριν την εξέταση), δεν σημαίνει πως όποιος το έκανε έκλεβε. Και όχι, δεν είναι "cheating" επειδή δεν αναφέρεται στον κανονισμό, από τη στιγμή που ΟΛΟΙ δύνανται να το επιλέξουν στους καθηγητές που δέχονται ή όχι, σε όσους δεν δέχονται.

Θα συμφωνήσω μαζί σου στο ψυχολογικό κομμάτι του "εκβιασμού" όταν π.χ. ένα γραπτό είναι για 6,4 κι έχει ρήτρα 7 κι ο καθηγητής βάλει 7. Επίσης συμφωνώ πως θα έπρεπε ή να έχει καθολική ισχύ ή όχι. Αλλά και τώρα υπάρχουν Τμήματα που επιτρέπουν βελτιωτική σε 3 ή 4 ή 5 μαθήματα, άλλα Τμήματα που δεν επιτρέπουν σε κανένα (όπως το δικό μου) κι άλλα, όπως στο ΕΜΠ, που επιτρέπουν να δίνεις αβέρτα. Πάλι κουλουβάχατα είμαστε εν ολίγοις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και όχι, δεν είναι "cheating" επειδή δεν αναφέρεται στον κανονισμό, από τη στιγμή που ΟΛΟΙ δύνανται να το επιλέξουν στους καθηγητές που δέχονται ή όχι, σε όσους δεν δέχονται.

Cheating=Against the Rules κι αφού οι ρήτρες δεν υπάρχουν εντός των "rules" είναι "αντικανονικές", έτσι απλά...δηλαδή αν αύριο π.χ. μαζευτούν οι 100 φοιτητές του 1ου έτους της σχολής σου και ο καθηγητής τους και αποφασίσουν κατόπιν συνεννόησης επειδή π.χ. βαριέται να τους κάνει μάθημα και να βλέπει τα μούτρα τους ότι θα τους περάσει χαριστικά με 5 αυτό δεν θα είναι "αντικανονικό";

Ξέρω σε τι μπουρδέλο χώρα ζω, αλλά πραγματικά ακόμη κι έτσι με τρομάζει η δυσκολία να διαχωρίζονται έννοιες για τις οποίες σε άλλα κράτη δε θα γινόταν καν λόγος...

Αυτό που μου λες ότι βγαίνει ο καθηγητής προκαταβολικά και σας λέει π.χ. "δέχομαι ρήτρες" πρώτη φορά το ακούω και μένω άφωνος...απ' ότι ξέρω η "ρήτρα" είναι απλά μια "μόδα" που κυκλοφορεί στα φοιτητικά πηγαδάκια και γίνεται με τρόπο "γράψε σημείωση στον καθηγητή κάπου μέσα στο γραπτό το βαθμό που θες"!
Τα γραπτά όμως είναι για να γράφεις τα θέματα και τις απαντήσεις, όχι "ραβασάκια"!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Cheating=Against the Rules κι αφού οι ρήτρες δεν υπάρχουν εντός των "rules" είναι "αντικανονικές", έτσι απλά...δηλαδή αν αύριο π.χ. μαζευτούν οι 100 φοιτητές του 1ου έτους της σχολής σου και ο καθηγητής τους και αποφασίσουν κατόπιν συνεννόησης επειδή π.χ. βαριέται να τους κάνει μάθημα και να βλέπει τα μούτρα τους ότι θα τους περάσει χαριστικά με 5 αυτό δεν θα είναι "αντικανονικό";

Ξέρω σε τι μπουρδέλο χώρα ζω, αλλά πραγματικά ακόμη κι έτσι με τρομάζει η δυσκολία να διαχωρίζονται έννοιες για τις οποίες σε άλλα κράτη δε θα γινόταν καν λόγος...

Αυτό που μου λες ότι βγαίνει ο καθηγητής προκαταβολικά και σας λέει π.χ. "δέχομαι ρήτρες" πρώτη φορά το ακούω και μένω άφωνος...απ' ότι ξέρω η "ρήτρα" είναι απλά μια "μόδα" που κυκλοφορεί στα φοιτητικά πηγαδάκια και γίνεται με τρόπο "γράψε σημείωση στον καθηγητή κάπου μέσα στο γραπτό το βαθμό που θες"!
Τα γραπτά όμως είναι για να γράφεις τα θέματα και τις απαντήσεις, όχι "ραβασάκια"!:rolleyes:

Ρήτρες βάζουν αυτοί που δεν θέλουν απλά να περάσουν ένα μάθημα με 5 η με 6. Που σημαίνει ότι αυτά τα άτομα έχουν ένα στόχο και θέλουν να ξέρουν ότι δεν θα δουν στην γραμματεία τους ένα 5 η ένα 6 γιατί θα τους κατεβάσει το μέσο όρο. Στα ποσοτικά μαθήματα ξέρεις πόσο περίπου έχεις γράψει, όμως στα πιο κρίσεως θεωρητικά δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσεις αν έχεις γράψει 6 η 8 αλλά επειδή θέλεις πάνω από 7 του βάζεις μια ρήτρα για να διασφαλίσεις ότι δεν θα βρεθείς εξ'απροόπτου. Δεν βρίσκω τίποτα το αθέμιτο. Κανένας δεν βάζει ρήτρα πολλές συνεχόμενες φορές γιατί το πτυχίο στην ώρα του δεν θα το πάρει. Όπως είπε και η γλυκιά μου Anonyme αντε να κοπεί 1 η 2 φορές με ρήτρα. Δεν είναι ούτε γλειψιμο του καθηγητή ούτε ραβασάκι. Είναι ότι θέλω για xy λόγους αυτό τον βαθμό. Δεν στον βάζει ο καθηγητής χαριστικα, αρκετοί σε κόβουν κιόλας γιατί ξεψαχνιζουν το γραπτό σου ενώ δέχονται τις ρήτρες. Καμιά φορά βέβαια ίσως να σου δώσουν και μια στρογγυλοποιηση για να την πιάσεις.

Δεν το θεωρώ εκβιαστικο, απλά σε μερικές περιπτώσεις επαφιεσαι καθαρά στην κρίση του καθηγητή. Δηλαδή αν έχεις βάλει ρήτρα 8 και έχεις γράψει 7,6 είναι καθαρά θέμα καθηγητή. Μου έχει τύχει σε ένα να κοπώ από ρήτρα για 0,2 μου έχει τύχει να μου δώσει ο άλλος 0,5 για να την περάσω (βέβαια σε αυτό το μάθημα ήμουν ο 5ος μεγαλύτερος βαθμός σε 600ατομα εκ των οποίων τα 500 περίπου κόπηκαν και εγώ του έγραψα 7,5 και απλά στη μία ερώτηση δεν μου έβαλε αρνητική βαθμολόγηση). Αυτό που θέλω να πω ότι είναι περισσότερο ψυχολογική διασφάλιση και διατήρηση στοχοθεσιας. Τα άλλα είναι λεπτομέρειες. Σε καμία περίπτωση δεν εοναι cheating. Είναι δικός σου ο βαθμός. Όπως και αν το μάθημα το περάσεις με τη 5η φορά με 9 ενώ είχες κοπεί στις υπόλοιπες. Είναι δικός σου κόπος, δικό σου το γραπτό.

ΥΓ. Φαίνεται ποιος/ποιοι έχουν κόμπλεξ κατωτεροτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Chris και εσύ στην προσπάθειά σου να πείσεις, φαίνεσαι να έχεις από αυτά που κατακεραυνώνεις. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα η περαιτέρω συζήτηση για τα περί "ρήτρας", όποιος θέλει αντιλαμβάνεται τη διαφορά κι όποιος δεν θέλει απλώς κρύβεται πίσω απ' το δάχτυλο του...
Φαίνεται ποιος/ποιοι έχουν κόμπλεξ κατωτεροτητας.

Μη με γελούν τα μάτια μου, μιλάει για "κόμπλεξ κατωτερότητας" αυτός που δηλώνει ψευδή στοιχεία πίσω από την ανωνυμία του στην προσπάθεια του να "εντυπωσιάσει" αυτούς που υποτίθεται ότι περιφρονεί;:rolleyes:
Να 'σαι καλά ρε Πάτση μ' έκανες και γέλασα πάλι!:lol:
...Όπως είπε και η γλυκιά μου Anonyme αντε να κοπεί 1 η 2 φορές με ρήτρα...



:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Προσωπικά, έβαζα ρήτρα εκεί που ήξερα ότι μπορώ να γράψω καλά και η ρήτρα ήταν γύρω στο 7-8.
Ρήτρα χρειάζεται και σε κάποιες περιπτώσεις, στις οποίες ξέρεις ότι έγραψες καλά, αλλά (λόγω ιδιομορφίας του μαθήματος) δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το πόσο είναι αυτό το καλά και έχεις ανάγκη τον υψηλό βαθμό στο συγκεκριμένο μάθημα. Δύο φορές σε όλα μου τα χρόνια στο Πανεπιστήμιο έβαλα ρήτρα. Όμως δεν μου χρειάστηκε, καθώς και στις 2 περιπτώσεις, μου έβαλαν μεγαλύτερο βαθμό από τη ρήτρα.
Υ.Γ. Είσαι ο τελευταίος εδώ μέσα που μπορεί να μιλάει για "κόμπλεξ" στους άλλους!;)
Χαχαχαχαχα!!!! Καλόοοοο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλα κι εσυ @Chris1993 το να θεωρεις μετριους βαθμους το 7,5 επειδη εσυ εβγαλες 8,5 στο ΟΔΕ δεν ειναι και οτι πιο εξυπνο...ξερουμε πως μπαινουνε και οι βαθμοι στο τμημα σου που οι μισοι αποφοιτουν με 8+...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ε τι να το πω άριστο που δεν είναι?
Δεν είναι από κλασσικές σχολές (Φυσικό, Μαθηματικο) για να πω ότι είναι πολύ καλό. 7,5 από τη Μηχανολογια Σερρών.

Στο τμήμα μου, με τεκμήρια τα δελτία του ΌΠΑ, ο μέσος όρος βαθμολογιων είναι το 7,2-7,3 και ο μέσος χρόνος αποφοίτησης είναι τα 6 με 6.5 έτη. Το ποσοστό που αριστεύει είναι 3%. Δηλαδή στα 330 άτομα, τα 10 παιρνουν άριστα. Άρα, δεν είναι τα πράγματα έτσι όπως ακριβώς τα λες. Δεν θα ισχυριστώ πότε ότι δεν είναι ένα σχετικά νορμάλ πτυχίο για ένα συνεπή φοιτητή. Δεν είναι δύσκολο αλλά ούτε και εύκολο. Έχουμε αρκετά μαθήματα που σε παιδεύουν πάρα πολύ. Γενικά όλα τα οικονομικά τμήματα εκ φύσεως είναι πιο εύκολα από τις κλασσικές σχολές. Δεν θα απολογηθώ όμως για αυτό :)

Ρήτρα χρειάζεται και σε κάποιες περιπτώσεις, στις οποίες ξέρεις ότι έγραψες καλά, αλλά (λόγω ιδιομορφίας του μαθήματος) δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το πόσο είναι αυτό το καλά και έχεις ανάγκη τον υψηλό βαθμό στο συγκεκριμένο μάθημα. Δύο φορές σε όλα μου τα χρόνια στο Πανεπιστήμιο έβαλα ρήτρα. Όμως δεν μου χρειάστηκε, καθώς και στις 2 περιπτώσεις, μου έβαλαν μεγαλύτερο βαθμό από τη ρήτρα.
Χαχαχαχαχα!!!! Καλόοοοο!!!!

Δία, αν δεις ένα από τα μηνύματα μου αναφέρω αυτό που λες. Συμφωνούμε!

Chris και εσύ στην προσπάθειά σου να πείσεις, φαίνεσαι να έχεις από αυτά που κατακεραυνώνεις. :hmm:

Ναι, μίλησε ο Νίκος που δεν παίρνει κανείς εδώ μέσα στα σοβαρά. 75% offtopic και 25% κλαψιάρης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλα κι εσυ @Chris1993 το να θεωρεις μετριους βαθμους το 7,5 επειδη εσυ εβγαλες 8,5 στο ΟΔΕ δεν ειναι και οτι πιο εξυπνο...ξερουμε πως μπαινουνε και οι βαθμοι στο τμημα σου που οι μισοι αποφοιτουν με 8+...

Ωχ, την πάτησες!:P
Τώρα θα σου πει "ποιο Τ.Ε.Ι. μωρέ" κ.λπ. και θα σου κάνει διάλεξη για το πόσο άδικο έχεις...

Υ.Γ. Άρε Χρηστάρα με πρόλαβες πάνω στο edit!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Να σκεφτεσαι πρωτα προτου μιλησεις..Αν εγω θελω να γραψω 8,5 και βαλω ρητρα εσένα τι σε κοφτει? Μπορει στο κατω-κατω να εχω γραψει 7,5 (που ειναι και καλος βαθμος) αλλα να μη με ικανοποιει.. Θεωρεις δηλαδη καλυτερο αυτον που το περασε με την πρωτη με 5 και οχι αυτον που το περασε τη δευτερη με 8?

Και αυτός που πέρασε το μάθημα με την πρώτη με βαθμό 8 και πάνω τι θεωρείται ; :hmm: :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Και αυτός που πέρασε το μάθημα με την πρώτη με βαθμό 8 και πάνω τι θεωρείται ; :hmm: :hmm:

Ceteris paribus πιο συνεπης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Ceteris paribus πιο συνεπης

όχι καλύτερο, :hmm: μάλιστα

Συνεπής μπορεί να χαρακτηριστεί και ο φοιτητής που πέρασε όλα τα μαθήματα του εξαμήνου του ακόμη και με 5-6 ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Και αυτός που πέρασε το μάθημα με την πρώτη με βαθμό 8 και πάνω τι θεωρείται ; :hmm: :hmm:

Κορόιδο!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.

Το θεωρείς απίστευτο να το θεωρούν κάποιοι :P μερικοί είναι ικανοί να πουν ότι αυτοί βάζοντας ρήτρα διάβασαν δύο φορές το μάθημα άρα είναι καλύτεροι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
όχι καλύτερο, :hmm: μάλιστα

Συνεπής μπορεί να χαρακτηριστεί και ο φοιτητής που πέρασε όλα τα μαθήματα του εξαμήνου του ακόμη και με 5-6 [/U];)

Αυτος που περασε στην ωρα του ολα τα μαθηματα με 5 μπορει να θεωρηθει συνεπης αλλα οχι καλος..Αυτος που τα περασε με τη 2η αλλα με 9 μπορει να χαρακτηρισθει καλος (και καλυτερος απ τον πρωτο) αλλα οχι συνεπης (ceteris paribus)..Αυτος που τα περασε στην ωρα του και με 9 μπορει να χαρακτηρισθει συνεπης και καλος (καλυτερος απο αποψη γνωσεων απ τον πρωτο αλλα οχι απ τον δευτερο)..

Αν δεν το καταλαβεις πες μου να στο διατυπωσω διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Με την ίδια λογική αυτός που σπούδασε και τελείωσε στα 30 του είναι χειρότερος από αυτόν που το έκανε στα 18 του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top