Εξεταστικό σύστημα και Αξιολόγηση φοιτητών: Ένα θέμα, πολλές απόψεις

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
καλησπερα φιλοι μου.αυτη την εξεταστικη εδωσα 8 μαθηματα και κοπηκα στα 6 με 4 και στα 2 με 3.πιστευετε οτι ειναι θεμα διαβασματος ή απλα γκαντεμιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
καλησπερα φιλοι μου.αυτη την εξεταστικη εδωσα 8 μαθηματα και κοπηκα στα 6 με 4 και στα 2 με 3.πιστευετε οτι ειναι θεμα διαβασματος ή απλα γκαντεμιας?
εγώ έδωσα 5 μαθήματα πήρα στο ένα οκτώ στο άλλο 7 στο αλλο 6 στο αλλο 5 και περιμένα την φαρμακολογία και βλέπω ένα 4 γιατί ήταν το τελευταίο που χρωστουμα (θα δώσω και παθολογία αλλά αυτή είναι κλινική και την δίνουμε μέσα στο εξάμηνο) και όχι στις εξεταστικές.

Τώρα αν δε ήταν αυτό το κολομάθημα θα γλεντούσα την ζωή και θα ορκιζόμουνα και θα περιμένα να πάω αργοτικό σε ένα ωραίο νησί που δεν έχει κόσμο τον χειμώμα κόσμο και θα πληρωνόμουνα 1300 ευρώ με τις εφημεριες και θα κανα και τις διακοπές μου παράλληλα.

Αυτή είναι καντεμιά το δικό σου είναι θέμα διαβάσαμτος. Δε σε κατηγορώ φυσικά καλά κάνεις το κόλπο είναι γιατί και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα να μη διαβάζεις τα βιβλία αλλά τον καθηγητή (δηλαδή τις διαφάνιες του και τα παλιά θέματα του). Αν το κάνεις αυτό θα πάρεις τρελούς βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
εγώ έδωσα 5 μαθήματα πήρα στο ένα οκτώ στο άλλο 7 στο αλλο 6 στο αλλο 5 και περιμένα την φαρμακολογία και βλέπω ένα 4 γιατί ήταν το τελευταίο που χρωστουμα (θα δώσω και παθολογία αλλά αυτή είναι κλινική και την δίνουμε μέσα στο εξάμηνο) και όχι στις εξεταστικές.

Τώρα αν δε ήταν αυτό το κολομάθημα θα γλεντούσα την ζωή και θα ορκιζόμουνα και θα περιμένα να πάω αργοτικό σε ένα ωραίο νησί που δεν έχει κόσμο τον χειμώμα κόσμο και θα πληρωνόμουνα 1300 ευρώ με τις εφημεριες και θα κανα και τις διακοπές μου παράλληλα.

Αυτή είναι καντεμιά το δικό σου είναι θέμα διαβάσαμτος. Δε σε κατηγορώ φυσικά καλά κάνεις το κόλπο είναι γιατί και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα να μη διαβάζεις τα βιβλία αλλά τον καθηγητή (δηλαδή τις διαφάνιες του και τα παλιά θέματα του). Αν το κάνεις αυτό θα πάρεις τρελούς βαθμούς.
φιλε μου καταλαβαινω τι λες.νομιζω οτι επρεπε να τους πεις οτι ειναι το τελευταιο σου και να σου βαλουν ενα πεντε.και εμενα γκαντεμια ειναι διοτι διαβαζω ολη μερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
φιλε μου καταλαβαινω τι λες.νομιζω οτι επρεπε να τους πεις οτι ειναι το τελευταιο σου και να σου βαλουν ενα πεντε.και εμενα γκαντεμια ειναι διοτι διαβαζω ολη μερα.

Τοτε ζητάω συγγνώμη έχεις αυτό που είχα και εγώ πριν λίγα χρόνια. Διάβαζα πολλές ώρες πάνω από ένα βιβλίο αλλά περνούσα τα μαθήματα με πεντάρια και σε πολλά κοβόμουνα με τέσσερα, παράλληλα έβλεπα παιδιά να παρνουν 8,9 αλλά και 10 και με συζητήσεις μαζί τους κατάλαβα οτι δεν υπολειπόμουνα σε γνώσεις από αυτά.

Σε ένα μάθημα αποφάσισα να μη διαβάσω καθόλου από βιβλίο και να μάθω απέξω τις διαφάνειες του καθηγητή και τα παλιά θέματα. Το αποτέλεσμα να πάρω 9 με πολύ λιγότερο διάβασμα και ουσιαστικά χωρίς να αποκτήσω γνώσεις πέρα από αυτά που ήθελε ο καθηγητής. Συνεπώς δοκίμαστε να κάνεις αυτό... το πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
φιλε μου καταλαβαινω τι λες.νομιζω οτι επρεπε να τους πεις οτι ειναι το τελευταιο σου και να σου βαλουν ενα πεντε.και εμενα γκαντεμια ειναι διοτι διαβαζω ολη μερα.

Το <<διαβάζω>> μπορεί να ερμηνευτεί με πολλές έννοιες.
Μια εκ των πολλών, είναι να πιάνω ένα βιβλίο, να το κάνω ανάγνωση και .... αυτό. Είναι διάβασμα ;
Δεν λέω ότι κάνεις αυτό, αλλά το <<διαβάζω όλη μέρα>> δεν λέει απολύτως τίποτα.

Αφού ισχυρίζεσαι πως είναι "γκαντεμιά" γιατί μπήκες στον κόπο να μας ρωτήσεις ; :P
Και τέλος πάντων, τι θα πει "γκαντεμιά"; Η μόνη περίπτωση στην οποία θα μπορούσα να <<αντιστοιχήσω>> αυτήν την λέξη είναι όταν κάποιος έχει κάνει διάβασμα-ξεπέτα και δεν έπεσαν πράγματα τα οποία διάβασε και έμαθε(?).

μη διαβάζεις τα βιβλία αλλά τον καθηγητή (δηλαδή τις διαφάνειες του και τα παλιά θέματα του). Αν το κάνεις αυτό θα πάρεις τρελούς βαθμούς.

Αυτό είναι το ιδανικό και κάτι το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αλλά θα ήθελα να προσθέσω την παρακολούθηση των διαλέξεων του, έστω κι αν εσύ έμμεσα -μάλλον- το υπονοείς :)
Ένα βιβλίο, δεν αντιπροσωπεύει επακριβώς αυτά στα οποία διδάσκει ο διδάσκων και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει απόλυτα τον ρόλο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είναι το ιδανικό και κάτι το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αλλά θα ήθελα να προσθέσω την παρακολούθηση των διαλέξεων του, έστω κι αν εσύ έμμεσα -μάλλον- το υπονοείς :)
Ένα βιβλίο, δεν αντιπροσωπεύει επακριβώς αυτά στα οποία διδάσκει ο διδάσκων και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει απόλυτα τον ρόλο του.

Σε καμία περίπτωση δεν πάει έτσι. Για τον καθηγητή διαβάζεις μόνο και μόνο για το βαθμό ή για να περάσεις ίσα ίσα το μάθημα. Για να γίνει κτήμα σου η γνώση ενός μαθήματος, το διάβασμα του βιβλίου είναι το λιγότερο, μετά θέλει ψάξιμο για σχετικές δημοσιεύσεις σε συγκεκριμενα θέματα. Όλοι το έχουμε κάνει, να διαβάσουμε από παλιά θέματα για να πάρουμε βάθμο ή να κοιτάξουμε μόνο διαφάνειες και σημειώσεις, όμως δεν είναι και το καλύτερο. Θα δεχόσουν γιατρό να σε εξετάσει που έχει πάρει 9 παθολογία διαβάζοντας σημειώσεις και οχι σύγγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σε καμία περίπτωση δεν πάει έτσι. Για τον καθηγητή διαβάζεις μόνο και μόνο για το βαθμό ή για να περάσεις ίσα ίσα το μάθημα. Για να γίνει κτήμα σου η γνώση ενός μαθήματος, το διάβασμα του βιβλίου είναι το λιγότερο, μετά θέλει ψάξιμο για σχετικές δημοσιεύσεις σε συγκεκριμενα θέματα. Όλοι το έχουμε κάνει, να διαβάσουμε από παλιά θέματα για να πάρουμε βάθμο ή να κοιτάξουμε μόνο διαφάνειες και σημειώσεις, όμως δεν είναι και το καλύτερο. Θα δεχόσουν γιατρό να σε εξετάσει που έχει πάρει 9 παθολογία διαβάζοντας σημειώσεις και οχι σύγγραμμα;

Συμφωνώ ότι ένα βιβλίο προσφέρει πολλές γνώσεις πάνω στον τομέα σου τις οποίες δεν θα τις διδαχθείς στο τμήμα.
Αλλά το κάθε τμήμα ακολουθεί ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τα βιβλία δεν αντιπροσωπεύουν πάντα επακριβώς τα όσα διδάσκονται στο εκάστοτε μάθημα και χρειάζονται για να προχωρήσεις.

Τυχαίνει μερικές φορές τα βιβλία να είναι τόσο κακογραμμένα ή να είναι περίεργο το αντικείμενο που μελετάνε, που το να καταλάβεις τον καθηγητή είναι πολύ πιο εύκολο όσο δύστροπος κι αν είναι κι αυτός. Είναι πιο δύσκολο να πιάσεις ένα βιβλίο και δίχως εξωτερική βοήθεια να καταλάβεις τι θέλει να πει.
Ειδικά όταν πρόκειται για τελείως άγνωστα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το <<διαβάζω>> μπορεί να ερμηνευτεί με πολλές έννοιες.
Μια εκ των πολλών, είναι να πιάνω ένα βιβλίο, να το κάνω ανάγνωση και .... αυτό. Είναι διάβασμα ;
Δεν λέω ότι κάνεις αυτό, αλλά το <<διαβάζω όλη μέρα>> δεν λέει απολύτως τίποτα.

Αφού ισχυρίζεσαι πως είναι "γκαντεμιά" γιατί μπήκες στον κόπο να μας ρωτήσεις ; :P
Και τέλος πάντων, τι θα πει "γκαντεμιά"; Η μόνη περίπτωση στην οποία θα μπορούσα να <<αντιστοιχήσω>> αυτήν την λέξη είναι όταν κάποιος έχει κάνει διάβασμα-ξεπέτα και δεν έπεσαν πράγματα τα οποία διάβασε και έμαθε(?).



Αυτό είναι το ιδανικό και κάτι το οποίο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Αλλά θα ήθελα να προσθέσω την παρακολούθηση των διαλέξεων του, έστω κι αν εσύ έμμεσα -μάλλον- το υπονοείς :)
Ένα βιβλίο, δεν αντιπροσωπεύει επακριβώς αυτά στα οποία διδάσκει ο διδάσκων και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει απόλυτα τον ρόλο του.

οχι φιλε μου κανεις λαθος.εφοσον εισαι φοιτητης στο πανεπιστημιο ειναι υποχρεωμενος ο καθηγητης να σου βαζει 5.ειναι πραγματα τριτοκοσμικα να κοβεις φοιτητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
οχι φιλε μου κανεις λαθος.εφοσον εισαι φοιτητης στο πανεπιστημιο ειναι υποχρεωμενος ο καθηγητης να σου βαζει 5.ειναι πραγματα τριτοκοσμικα να κοβεις φοιτητες.

Μήπως θα έπρεπε και να μας πληρώνουν ; :rofl: :lol: :rofl: :lol: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αυτή είναι καντεμιά το δικό σου είναι θέμα διαβάσαμτος. Δε σε κατηγορώ φυσικά καλά κάνεις το κόλπο είναι γιατί και εγώ είχα αυτό το πρόβλημα να μη διαβάζεις τα βιβλία αλλά τον καθηγητή (δηλαδή τις διαφάνιες του και τα παλιά θέματα του). Αν το κάνεις αυτό θα πάρεις τρελούς βαθμούς.

Ναι, έχεις δίκιο. Επειδή οι πιο πολλοί/ες καθηγητές/τριες την έχουν δει παντογνώστες/τριες (Θεός και πάνω:eek:), θέλουν οπωσδήποτε να γράφουμε ο,τι έχουν αναφέρει στο αμφιθέατρο. Πράγματι το κόλπο πιάνει. Θυμάμαι στην εκπαίδευση Ενηλίκων -πριν 3 χρόνια- είχα μάθει απέξω ότι έλεγε η καθηγήτρια, ενώ δεν καταλάβαινα τίποτα από αυτά που έλεγε και έγραψα "10", χωρίς να έχω φυσικά το ανάλογο άριστο υπόβαθρο. Να πω βέβαια ότι είχαμε και πολύ καλογραμμένα βιβλία σ' αυτό το μάθημα, που μας καθοδηγούσαν πώς να διαβάσουμε.
Εκείνα πάνε, δόξα τω Θεώ. Τώρα να δω τι θα κάνω με τις "διαστάσεις του πολιτισμού".:/: μ' αυτό το γενικόλογο θέμα που μας βάλανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
οχι φιλε μου κανεις λαθος.εφοσον εισαι φοιτητης στο πανεπιστημιο ειναι υποχρεωμενος ο καθηγητης να σου βαζει 5.ειναι πραγματα τριτοκοσμικα να κοβεις φοιτητες.

Πας καλα ρε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ ότι ένα βιβλίο προσφέρει πολλές γνώσεις πάνω στον τομέα σου τις οποίες δεν θα τις διδαχθείς στο τμήμα.
Αλλά το κάθε τμήμα ακολουθεί ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα. Τα βιβλία δεν αντιπροσωπεύουν πάντα επακριβώς τα όσα διδάσκονται στο εκάστοτε μάθημα και χρειάζονται για να προχωρήσεις.

Τυχαίνει μερικές φορές τα βιβλία να είναι τόσο κακογραμμένα ή να είναι περίεργο το αντικείμενο που μελετάνε, που το να καταλάβεις τον καθηγητή είναι πολύ πιο εύκολο όσο δύστροπος κι αν είναι κι αυτός. Είναι πιο δύσκολο να πιάσεις ένα βιβλίο και δίχως εξωτερική βοήθεια να καταλάβεις τι θέλει να πει.
Ειδικά όταν πρόκειται για τελείως άγνωστα πράγματα.

Εξαρτάται από τη σχολή και από το πόσο θέλει να διδάξει σοβαρά και σε βάθος ένα μάθημα. Το διάβασμα για τη σχολή είναι εντελώς διαφορετικό από το σχολείο. Ο φοιτητής, εφόσον γνωρίζει την ύλη, πρέπει να μπορεί να εστιάσει στα σημαντικά σημεία. Και πώς θα ξέρει τα σημαντικά; Αυτό είναι το νόημα της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης,να ξεχωρίζει και να μαθαίνει εκείνα τα στοιχεία που χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πας καλα ρε?

φυσικα φιλε μου.εφοσον μπηκες σημαινει περασες απο διαδικασια πανελληνιων δεν ειδες φως και μπηκες

Μήπως θα έπρεπε και να μας πληρώνουν ; :rofl: :lol: :rofl: :lol: :rofl:

παρατηρω ολα τα μηνυματα σου.μονιμα ειρωνευεσαι εφτασες στο σημειο να απαξιωνεις φοιτητες που δεν τελειωνουν με καλο βαθμο.και βλεπω σε τι σχολη σπουδαζεις απο το προφιλ που δεν δικαιολογουν τα λεγομενα σου.ηρεμησε λιγο ρε φιλε.ενταξει δεν ειμαστε αινσταιν αλλα ολοι προσπαθουμε.φιλικα παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
εφοσον εισαι φοιτητης στο πανεπιστημιο ειναι υποχρεωμενος ο καθηγητης να σου βαζει 5.ειναι πραγματα τριτοκοσμικα να κοβεις φοιτητες.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να σου δίνουν από την αρχή και το πτυχίο, ώστε να αποφεύγονται και οι τριτοκοσμικές διαδικασίες των εξετάσεων;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όπως και να έχει, όσα βιβλία κι αν διαβάσεις, αν αυτά που γράφουν δεν τα κατανοήσεις και τα εφαρμόσεις στην πράξη δεν θα κερδίσεις πολλά από το να μην τα διάβαζες.

φυσικα φιλε μου.εφοσον μπηκες σημαινει περασες απο διαδικασια πανελληνιων δεν ειδες φως και μπηκες

Μάλιστα, τώρα θα δώσουμε περισσότερη αξία στις πανελλήνιες παρά στα Πανεπιστήμια.
Μόνο που σε ένα πανεπιστήμιο δεν πας για να πάρεις ένα κωλόχαρτο, γιατί κωλόχαρτο θα είναι αν στο προσφέρουν έτσι απλά. Ή δεν θα είναι;

παρατηρω ολα τα μηνυματα σου.μονιμα ειρωνευεσαι εφτασες στο σημειο να απαξιωνεις φοιτητες που δεν τελειωνουν με καλο βαθμο.και βλεπω σε τι σχολη σπουδαζεις απο το προφιλ που δεν δικαιολογουν τα λεγομενα σου.ηρεμησε λιγο ρε φιλε.ενταξει δεν ειμαστε αινσταιν αλλα ολοι προσπαθουμε.φιλικα παντα

Το ποια είναι η στάση μου ως προς ορισμένα πράγματα δεν σε αφορά, μάλλον.
Ή τουλάχιστον όσο απλά την εκφράζω και δεν την επιβάλω.
Το ποιος είναι ή όχι καλός δεν θα το κρίνω εγώ, σε καμία περίπτωση. Και φυσικά δεν μου πέφτει λόγος.
Το μόνο που με απασχολεί είναι η δική μου αντιμετώπιση των όσων ζω και μου συμβαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να σου δίνουν από την αρχή και το πτυχίο, ώστε να αποφεύγονται και οι τριτοκοσμικές διαδικασίες των εξετάσεων;


φυσικα και πρεπει να καταργηθουν με τον τροπο που γινονται και να γινεται δικαια αξιολογηση.αλλα σε μια μιζερη χωρα οπως η δικια μας που να σκεφτει τετοιους καινοτομους τροπους αξιολογησης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη σου ποια θα επρεπε να ειναι η διαδικασια κρισης-αξιολογησης των φοιτητων? Και στις υπολοιπες χωρες που δεν ειναι μιζερες ετσι αξιολογουνται οι φοιτητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη σου ποια θα επρεπε να ειναι η διαδικασια κρισης-αξιολογησης των φοιτητων? Και στις υπολοιπες χωρες που δεν ειναι μιζερες ετσι αξιολογουνται οι φοιτητες

οχι κανεις λαθος φιλε μου.δεν αξιολογουνται ετσι.ξαναλεω ο βαθμος δεν εχει σημασια.επρεπε ολοι να ξεκινανε με βαση το 5 και απο κει και περα να καλλιεργουνται οι δεξιοτητες τους.αλλα τι περιμενεις.ελλαδα απλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,836 μηνύματα.
Μάλιστα, τώρα θα δώσουμε περισσότερη αξία στις πανελλήνιες παρά στα Πανεπιστήμια.
Μόνο που σε ένα πανεπιστήμιο δεν πας για να πάρεις ένα κωλόχαρτο, γιατί κωλόχαρτο θα είναι αν στο προσφέρουν έτσι απλά. Ή δεν θα είναι;

Από τη στιγμή που οι διαδικασίες εξέτασης είναι μονομερείς και αρκετοί φοιτητές είναι κουραμπιέδες (αν πέσει θέμα συνδυαστικό παθαίνουν σοκ ενώ δεν έχουν ολοκληρωμένη προσωπικότητα σαν άνθρωποι καθώς αντιμετωπίζουν την όλη διαδικασία σαν μαθητές σχολείου) το πτυχίο εν ολίγοις κωλόχαρτο είναι, αν σκεφτούμε υπό ποιες συνθήκες γίνονται οι αξιολογήσεις των Τμημάτων, τι στάση έχουν οι καθηγητές, κλπ. Κανείς δεν είναι αναντικατάστατος στην αγορά εργασίας και σύντομα αρκετοί armchair critics θα το διαπιστώσετε. Βέβαια στην Ελλάδα όπου τα πτυχία έχουν θεοποιηθεί ως προς το κοινωνικό κύρος (και μόνο), οι περισσότεροι φοιτητές νομίζουν ότι τελειώνοντας ένα Πανεπιστήμιο θα πέσουν όλοι οι άλλοι να τους προσκυνούν ή ότι θα τρέχουν όλοι από πίσω τους να τους προσφέρουν μια καρεκλάτη εργασία. :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
οχι κανεις λαθος φιλε μου.δεν αξιολογουνται ετσι.ξαναλεω ο βαθμος δεν εχει σημασια.επρεπε ολοι να ξεκινανε με βαση το 5 και απο κει και περα να καλλιεργουνται οι δεξιοτητες τους.αλλα τι περιμενεις.ελλαδα απλα.

Ρε φιλε, ο καθηγητης σου σου κανει καποια υλη...εστω στις εξετασεις σου βαζει 40 πολλαπλης...για να παρεις 5 πρεπει να πιασεις 20...αν εσυ εχεις πιασει 10 σημαινει οτι δεν ξερεις τι γινεται αρα γιατι να περασεις? Τοσο απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top