Εξεταστική

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δίνω στις 10. Έχω ξεκινήσει διάβασμα εδώ και δυο μέρες.

Ελπίζω να δικαιωθώ που το έκοψα με ρήτρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δίνω μεθαύριο...δεν έχω διαβάσει τίποτα και το θέμα είναι ότι πρέπει να το περάσω με βαθμό >= 7 :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια πια είναι η γνώμη σας στο να κόβεις μαθήματα?

Εγώ προσωπικά δεν εχω κόψει πότε αν κ κανα 2 θα μπορούσα άνετα γιατι πήρα 5 κ ήταν σχετικά εύκολα, αλλα πήρα 5 επείδη δεν μ αρεσαν και δεν ασχολήθηκα, οπότε το θεώρω χασίμο χρόνου ασχολήθω πάλι με κάτι που νιώθω οτι δεν μου προσφέρει κάτι μόνο για πιθάνον 2-3 μονάδες παραπάνω. Προτιμώ να αφιερώσω αυτον τον χρόνο σε κάτι που θα μου χρειαστεί πιθάνον στο μέλλον κ είναι πιο ενδιαφερον. Οποια μαθήματα μου κίνουν το ενδιαφέρον τα διαβάζω και γράφω κ καλά αλλά αυτά που δεν το κάνουν απλά οτι πάρω δεν θα κάτσω να σκάσω.. Παίζει μετά να το μετανιωσω (αν πάω για μεταπτυχιακό)? Δηλάδη έχει διαφορά αν βγάλω βαθμο πτυχίου 7.5 αντί για 8 αλλα ξέρω και κανα 2 πράγματα παραπάνω που ειναι και χρησίμα στο επαγγελμά μου?

Για να κάνεις αίτηση για υποτροφία του ιδρύματος Ωνάση πρέπει να έχεις βαθμό πτυχίου από 7,5 και πάνω. Για το ίδρυμα Λίλιαν Βουδούρη από 8,5 και πάνω. Για να κάνεις αίτηση για μεταπτυχιακά στην Αγγλία (αναφέρω 3 ενδεικτικά), για το LSE από 7, για το Cambridge από 8 ή 8,5 ανάλογα με το τμήμα, για το Sussex από 7,5. ΄Οπως βλέπεις μπορεί μισός βαθμός να σε αποκλείσει από το πανεπιστήμιο της επιλογής σου. Βέβαια κοιτάζουν και πολλά άλλα πράγματα αλλά για να έχεις δικαίωμα να κάνεις αίτηση και να μπορέσεις να επιδείξεις τα υπόλοιπα προσόντα σου, θα πρέπει να έχεις το μίνιμουμ του βαθμού πτυχίου που απαιτείται κατά περίπτωση. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αντιπαραθέτεις τα μαθήματα που δεν σου κινούν το ενδιαφέρον με το επί πλέον διάβασμα που κάνεις πάνω στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν. Μπορείς να τα κάνεις και τα 2. Αν κάνεις τον υπολογισμό του βαθμού πτυχίου, θα δεις ότι δυο-τρία 5άρια τον ρίχνουν πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Δίνω μεθαύριο...δεν έχω διαβάσει τίποτα και το θέμα είναι ότι πρέπει να το περάσω με βαθμό >= 7 :/

εμ οταν καθοσουν και ασχολιοσουν ολη μερα με την ιατρικη θρακης που να σου μεινει χρονος χρηστακο??πλακα κανω ετσι μην με παρεξηγειτε.γενικα το θεμα εξεταστικης στα ελληνικα πανεπιστημια ειναι ενα θεμα πολυ σοβαρο που κανεναν δεν απασχολει δυστυχως για αυτο και αυτη η καθηγητικη ασυδοσια.δεν ειναι μονο οι πανελληνιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Αυτό που και καλά κρατάω σημειώσεις διαβάζοντας και τελικά οι σημειώσεις είναι ίσα με το βιβλίο, πρέπει να το κοιτάξω κάποια στιγμή.

Στόχος πρώτος επετεύχθη!! Να δω πόσο θα αντέξω ακόμα:/...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο θέμα " Γενικές φοιτητικές απορίες" έχω κάνει την ανάρτηση με αριθμό 3759 για τον τρόπο που υπολογίζεται ο βαθμός πτυχίου. ΄Οποιος θέλει μπορεί να κάνει δοκιμές για να δει πού βρίσκεται με τη μέχρι τώρα βαθμολογία του και να κανονίσει την πορεία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Για τον βαθμο μπορειτε να χρησιμοποιησετε αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Δίνω το πρώτο μου μάθημα αύριο, το έχω διαβάσει καλά, είμαι στις επαναλήψεις, αλλά η ύλη είναι τεράστια και φοβάμαι πως την κρίσιμη στιγμή θα σκαλώσω και δε θα καταφέρω να αποδώσω:/...

Πω πω, σαν πρωτάρης νιώθω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γενική Παθολογική Ανατομική - check. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Αύριο είναι Κυριακή παιδί μου!
Από Δευτέρα.
Είναι κάτι σαν τη δίαιτα! Από Δευτέρα θα ξεκινήσω δίαιτα . . .
. . . αλλά ποια είναι αυτή η Δευτέρα!!:P
Γενική Παθολογική Ανατομική - check. :)
:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δευτέρα κάτι έχω,
την Τρίτη δεν αντέχω.
Τετάρτη πώς βαριέμαι,
την Πέμπτη δεν κρατιέμαι.
Παρασκευή πρωί,
λα-λα-λα λα-λα λα-λα...


:teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Σήμερα πρεπει να πέρασα ενα απο τα δυσκολότερα μαθηματα της σχολής και μάλλον με πολυ καλο βαθμό:)!!

Συνεχίζουμε για τα υπόλοιπα 3 με το ηθικό μας αναπτερωμενο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Σήμερα πρεπει να πέρασα ενα απο τα δυσκολότερα μαθηματα της σχολής και μάλλον με πολυ καλο βαθμό:)!!

Συνεχίζουμε για τα υπόλοιπα 3 με το ηθικό μας αναπτερωμενο!!

Μπράβο σου! :clapup:Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα!:) Αν ξεκινήσεις καλά, είναι γεγονός ότι συνεχίζεις με πολύ καλή ψυχολογία. Ωστόσο, δεν πρέπει να κάμπτεται το ηθικό μας, ακόμα κι αν δεν τα πάμε καλά στο πρώτο μάθημα, γιατί η κακή ψυχολογία έχει αρνητικές επιπτώσεις και στα υπόλοιπα μαθήματα. Επιπλέον, μπορεί κάποιος/α να βγει από την αίθουσα εξετάσεων δυσαρεστημένος/η και τελικά να τα έχει πάει καλύτερα απ' ό,τι περιμένει.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
1 είχα χρωστούμενο για Σεπτέμβριο, πάει και αυτό!!! :D
Συνεχίζουμε για 5ο εξάμηνο με 0 χρωστούμενα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Μπράβο σου! :clapup:Καλή επιτυχία και στα υπόλοιπα!:) Αν ξεκινήσεις καλά, είναι γεγονός ότι συνεχίζεις με πολύ καλή ψυχολογία. Ωστόσο, δεν πρέπει να κάμπτεται το ηθικό μας, ακόμα κι αν δεν τα πάμε καλά στο πρώτο μάθημα, γιατί η κακή ψυχολογία έχει αρνητικές επιπτώσεις και στα υπόλοιπα μαθήματα. Επιπλέον, μπορεί κάποιος/α να βγει από την αίθουσα εξετάσεων δυσαρεστημένος/η και τελικά να τα έχει πάει καλύτερα απ' ό,τι περιμένει.:eek:
Δε μπορω παρα να συμφωνήσω. Μερικές φορές ο τρόπος βαθμολόγησης ειναι τρομερά απρόβλεπτος, οποτε δεν πρεπει να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα;-)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δε μπορω παρα να συμφωνήσω. Μερικές φορές ο τρόπος βαθμολόγησης ειναι τρομερά απρόβλεπτος, οποτε δεν πρεπει να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα;-)!!

Ανέφερα τα παραπάνω κυρίως βασισμένη στην προσωπική μου εμπειρία. Εγώ πέρυσι στην "εκπαίδευση ενηλίκων" νόμιζα ότι δεν έχω πάει πολύ καλά και τελικά πήρα 10. Η κακή ψυχική μου διάθεση όμως με επηρέασε αρνητικά στο επόμενο μάθημα και δεν απέδωσα στο μέγιστο των δυνατοτήτων μου. Πήρα 7 λοιπόν στην "Εισαγωγή στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον", ενώ αν πήγαινα να γράψω με καλύτερη ψυχική διαθεσή, θα μπορούσα να έχω πάει λίγο καλύτερα. Αυτό μου έγινε μάθημα όμως, δηλαδή να μην ασχολούμαι με το τι έγραψα στο προηγούμενο και να ασχολούμαι μόνο με το επόμενο μάθημα. Μικρή είμαι ακόμα:P, δεν πειράζει. Όλα μαθαίνονται με την εμπειρία.

Υ/Γ Επίσης, καλό είναι να αποφεύγουμε τις συζητήσεις με άλλα άτομα για το τι γράψαμε. Είναι δυνατόν να επηρεαστούμε αρνητικά. Σε τελική ανάλυση στις κοινωνικές επιστήμες μπορεί να είναι σωστές πολλές και διαφορετικές απαντήσεις. Μάλιστα όταν μου προτείνουν να πάμε για καφέ μετά τη γραπτή εξέταση, γίνομαι καπνός:P, γιατί φοβάμαι μήπως επηρεαστώ αρνητικά και δεν αποδώσω στο επόμενο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ανέφερα τα παραπάνω κυρίως βασισμένη στην προσωπική μου εμπειρία. Εγώ πέρυσι στην "εκπαίδευση ενηλίκων" νόμιζα ότι δεν έχω πάει πολύ καλά και τελικά πήρα 10. Η κακή ψυχική μου διάθεση όμως με επηρέασε αρνητικά στο επόμενο μάθημα και δεν απέδωσα στο μέγιστο των δυνατοτήτων μου. Πήρα 7 λοιπόν στην "Εισαγωγή στο φυσικό και ανθρωπογενές περιβάλλον", ενώ αν πήγαινα να γράψω με καλύτερη ψυχική διαθεσή, θα μπορούσα να έχω πάει λίγο καλύτερα. Αυτό μου έγινε μάθημα όμως, δηλαδή να μην ασχολούμαι με το τι έγραψα στο προηγούμενο και να ασχολούμαι μόνο με το επόμενο μάθημα. Μικρή είμαι ακόμα:P, δεν πειράζει. Όλα μαθαίνονται με την εμπειρία.

Υ/Γ Επίσης, καλό είναι να αποφεύγουμε τις συζητήσεις με άλλα άτομα για το τι γράψαμε. Είναι δυνατόν να επηρεαστούμε αρνητικά. Σε τελική ανάλυση στις κοινωνικές επιστήμες μπορεί να είναι σωστές πολλές και διαφορετικές απαντήσεις. Μάλιστα όταν μου προτείνουν να πάμε για καφέ μετά τη γραπτή εξέταση, γίνομαι καπνός:P, γιατί φοβάμαι μήπως επηρεαστώ αρνητικά και δεν αποδώσω στο επόμενο μάθημα.
Προσωπικά δε με πειράζει να συζητώ τα θέματα μετά την εξέταση πίνοντας το καφεδάκι μου. Ίσα ίσα πολλές φορές ακούω και ιδέες που δεν υπήρχε περίπτωση να τις σκεφτώ μόνος μου (κυρίως στα μαθήματα που απαιτούν κριτική σκέψη και σύνθεση). Απλά, όταν διαπιστώσω ότι οι απαντήσεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, τότε δεν παίρνω πολύ σοβαρά τα λεγόμενα των αλλων:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Προσωπικά δε με πειράζει να συζητώ τα θέματα μετά την εξέταση πίνοντας το καφεδάκι μου. Ίσα ίσα πολλές φορές ακούω και ιδέες που δεν υπήρχε περίπτωση να τις σκεφτώ μόνος μου (κυρίως στα μαθήματα που απαιτούν κριτική σκέψη και σύνθεση). Απλά, όταν διαπιστώσω ότι οι απαντήσεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες, τότε δεν παίρνω πολύ σοβαρά τα λεγόμενα των αλλων:P...

Συμφωνώ. Μπράβο σου που το βλέπεις ρεαλιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Δύσκολη μέρα η σημερινή, δηλώνω εξουθενωμένος.

Πρέπει να τα έχω περάσει και τα δύο, οπότε προς το παρόν 3/3.

Ένα τελευταίο την Πέμπτη και τη Δευτέρα ξεκινάμε μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Δύσκολη μέρα η σημερινή, δηλώνω εξουθενωμένος.

Πρέπει να τα έχω περάσει και τα δύο, οπότε προς το παρόν 3/3.

Ένα τελευταίο την Πέμπτη και τη Δευτέρα ξεκινάμε μαθήματα.
αυτό το συνεχόμενο εξεταστική-μαθήματα είτε είναι εξεταστική Σεπτεμβρίου είτε εξεταστική Ιανουαριου-Φεβρουαρίου πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσει!:mad:

Δεν είναι κατάσταση μόλις έχεις δώσει τα μαθήματα και είσαι αλοιφή, να αρχίζουν κανονικά οι διαλέξεις
με ενα ΣΚ ενδιάμεσα. . .:ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top