Εξεταστική

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
και να υπαρχει και αυτη η διαχυτη αβεβαιοτητα στον αερα...θα γινει κανονικα η εξεταστικη? ή μηπως θα εχουμε παλι τιποτα σαν τα περσυνα και θα το κλεισουν μια μερα πριν δωσω.....:ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Και επισήμως πλέον δεν μας παίρνει για παράταση.Καλό Σεπτέμβρη :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και επισήμως πλέον δεν μας παίρνει για παράταση.Καλό Σεπτέμβρη :p

τερμα οι δικαιολογιες...και ας εχει ζεστη!
καλο μηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Ρε παιδια πια είναι η γνώμη σας στο να κόβεις μαθήματα?

Εγώ προσωπικά δεν εχω κόψει πότε αν κ κανα 2 θα μπορούσα άνετα γιατι πήρα 5 κ ήταν σχετικά εύκολα, αλλα πήρα 5 επείδη δεν μ αρεσαν και δεν ασχολήθηκα, οπότε το θεώρω χασίμο χρόνου ασχολήθω πάλι με κάτι που νιώθω οτι δεν μου προσφέρει κάτι μόνο για πιθάνον 2-3 μονάδες παραπάνω. Προτιμώ να αφιερώσω αυτον τον χρόνο σε κάτι που θα μου χρειαστεί πιθάνον στο μέλλον κ είναι πιο ενδιαφερον. Οποια μαθήματα μου κίνουν το ενδιαφέρον τα διαβάζω και γράφω κ καλά αλλά αυτά που δεν το κάνουν απλά οτι πάρω δεν θα κάτσω να σκάσω.. Παίζει μετά να το μετανιωσω (αν πάω για μεταπτυχιακό)? Δηλάδη έχει διαφορά αν βγάλω βαθμο πτυχίου 7.5 αντί για 8 αλλα ξέρω και κανα 2 πράγματα παραπάνω που ειναι και χρησίμα στο επαγγελμά μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια πια είναι η γνώμη σας στο να κόβεις μαθήματα?

Εγώ προσωπικά δεν εχω κόψει πότε αν κ κανα 2 θα μπορούσα άνετα γιατι πήρα 5 κ ήταν σχετικά εύκολα, αλλα πήρα 5 επείδη δεν μ αρεσαν και δεν ασχολήθηκα, οπότε το θεώρω χασίμο χρόνου ασχολήθω πάλι με κάτι που νιώθω οτι δεν μου προσφέρει κάτι μόνο για πιθάνον 2-3 μονάδες παραπάνω. Προτιμώ να αφιερώσω αυτον τον χρόνο σε κάτι που θα μου χρειαστεί πιθάνον στο μέλλον κ είναι πιο ενδιαφερον. Οποια μαθήματα μου κίνουν το ενδιαφέρον τα διαβάζω και γράφω κ καλά αλλά αυτά που δεν το κάνουν απλά οτι πάρω δεν θα κάτσω να σκάσω.. Παίζει μετά να το μετανιωσω (αν πάω για μεταπτυχιακό)? Δηλάδη έχει διαφορά αν βγάλω βαθμο πτυχίου 7.5 αντί για 8 αλλα ξέρω και κανα 2 πράγματα παραπάνω που ειναι και χρησίμα στο επαγγελμά μου?
Διάβασες τη λέξη από Ρ εδώ μέσα κι αγχώθηκες; Κατά τη γνώμη μου, δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς για τους βαθμούς. Η ουσία είναι να μαθαίνεις αυτά που λέει να μάθεις. Όπως λες κι εσύ, είναι λίγο σπαστικό να διαβάζεις μαθήματα που δεν σ' ενδιαφέρουν, σωστά; Τότε γιατί να κάτσεις να ξαναδιαβάσεις κάτι που δεν σ' αρέσει; Αν μάλιστα νιώθεις "κουρασμένος" να το πω απ' τη σχολή σου, τότε με την καμμία μη βάζεις ρήτρα. Κάποιοι βάζουν πχ στο τελευταίο έτος. Να σου πω ένα παράδειγμα: να φανταστείς, ούτε στη σειρά για ειδικότητα δεν παίζει ρόλο ο βαθμός στην ιατρική. Κάποτε είχε περάσει κι εγώ μια τέτοια φάση, ευτυχώς κράτησε 2 βδομάδες. Τώρα αν πάρω καλό βαθμό σε μάθημα έχει καλώς. Όσο για τη σχέση του βαθμού με το μεταπτυχιακό, δεν τη γνωρίζω. Αλλά ό,τι κι αν ακούσεις, δε θα είναι εφαρμόσιμο παντού κι έγγυρο απαραίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
To κόψιμο βαθμού για μένα έχει νόημα κυρίως αν είσαι σε φάση που παίρνεις ξέρω γω 5 ή 6 ( ΑΝΤΕ και 7 ) και είσαι 100% σίγουρος πως θα πας το Σεπτέμβρη και με λίγο παραπάνω διάβασμα θα πάρεις περισσότερο. Για να το ψιρίσεις παραπάνω ρισκάρεις πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Γράφω σε 8 μέρες και δεν.μπορω.να.διαβάσω. :ermm:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ρε παιδια πια είναι η γνώμη σας στο να κόβεις μαθήματα?

Εγώ προσωπικά δεν εχω κόψει πότε αν κ κανα 2 θα μπορούσα άνετα γιατι πήρα 5 κ ήταν σχετικά εύκολα, αλλα πήρα 5 επείδη δεν μ αρεσαν και δεν ασχολήθηκα, οπότε το θεώρω χασίμο χρόνου ασχολήθω πάλι με κάτι που νιώθω οτι δεν μου προσφέρει κάτι μόνο για πιθάνον 2-3 μονάδες παραπάνω. Προτιμώ να αφιερώσω αυτον τον χρόνο σε κάτι που θα μου χρειαστεί πιθάνον στο μέλλον κ είναι πιο ενδιαφερον. Οποια μαθήματα μου κίνουν το ενδιαφέρον τα διαβάζω και γράφω κ καλά αλλά αυτά που δεν το κάνουν απλά οτι πάρω δεν θα κάτσω να σκάσω.. Παίζει μετά να το μετανιωσω (αν πάω για μεταπτυχιακό)? Δηλάδη έχει διαφορά αν βγάλω βαθμο πτυχίου 7.5 αντί για 8 αλλα ξέρω και κανα 2 πράγματα παραπάνω που ειναι και χρησίμα στο επαγγελμά μου?

Εγω στοχευω σε μεταπτυχιακο εξω(μονοδρομος) ,καπου με καλη θεση στην παγκοσμια καταξη ,οποτε οτιδηποτε κατω απο 7 το κοβω .Ειναι αναλογα τι θελει να κανει καποιος μετα.
Τωρα το Σεπτεμβρη δινω ενα για 3η φορα την πρωτη πηρα 5 την δευτερη 6 ,ελπιζω τωρα να γραψω τουλαχιστον 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
γιατι ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει καποιος φοιτητης καλο μεσο ορο.

Δεν συνηγορούν πάντα αρκετοί καθηγητές Πανεπιστημίου μ' αυτήν την άποψη. Μάλιστα έχουν ως αντίλογο στις χαμηλές βαθμολογίες ότι δεν θέλουν να θεωρηθούν «εύκολοι», να περάσει στην αγορά ότι το Τμήμα είναι «εύκολο» κλπ. Βέβαια δεν έχουν ούτε ένα ένσημο δικό τους στην αγορά εργασίας πέρα από την Ακαδημαϊκή πορεία τους (ούτε καν και σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης, τουλάχιστον στον κλάδο μου). Οπότε άντε να βγάλεις άκρη. Θεωρώ ότι είσαι από τους τυχερούς της Ελληνικής Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. :)

Bemano δεν παίζει απαραίτητα ρόλο ο καλός βαθμός πτυχίου. Ξέρω πτυχιούχους που στον αγώνα για τον βαθμό πτυχίου, έκαναν άκυρες επιλογές μαθημάτων και γενικά δεν ασχολήθηκαν να μάθουν. Η προσήλωση για το βαθμό συνήθως οδηγεί αλλού...μακροπρόθεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εμαι πρωτοετης κ θα ηθελα να ρωτησω... τι διαβασμα απαιτειται ολο το εξαμηνο για να γραψεις εναν ικανοποιητικο βαθμο στην εξεταστικη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εμαι πρωτοετης κ θα ηθελα να ρωτησω... τι διαβασμα απαιτειται ολο το εξαμηνο για να γραψεις εναν ικανοποιητικο βαθμο στην εξεταστικη ?

τυπικό.

όπου τυπικό σημαίνει παρουσία όσο μπορείς στις διαλέξεις, τακτικές μικρές επαναλήψεις εβδομαδιαία να εμπεδωσεις τι έχει παραδοθεί, εργασίες στην ώρα τους και μια καλή επανάληψη στο τέλος.

edit: αυτό που είπα δεν είναι ικανοποιητικός βαθμός, είναι συνταγή για 10άρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
τυπικό.

όπου τυπικό σημαίνει παρουσία όσο μπορείς στις διαλέξεις, τακτικές μικρές επαναλήψεις εβδομαδιαία να εμπεδωσεις τι έχει παραδοθεί, εργασίες στην ώρα τους και μια καλή επανάληψη στο τέλος.

edit: αυτό που είπα δεν είναι ικανοποιητικός βαθμός, είναι συνταγή για 10άρι

οπου μπαινει 10αρι .Γιατι σε πολλα μαθηματα (σε εμας τουλαχιστον) ταβανι ειναι το 7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Εγω στοχευω σε μεταπτυχιακο εξω(μονοδρομος) ,καπου με καλη θεση στην παγκοσμια καταξη ,οποτε οτιδηποτε κατω απο 7 το κοβω .Ειναι αναλογα τι θελει να κανει καποιος μετα.
Τωρα το Σεπτεμβρη δινω ενα για 3η φορα την πρωτη πηρα 5 την δευτερη 6 ,ελπιζω τωρα να γραψω τουλαχιστον 7

Και εγώ στοχεύω έξω για μεταπτυχιακό σε όσο γίνεται καλύτερο πανεπιστήμιο στο εξώτερικο (γιάτι αν δεν πάρεις υποτρόφια σε πολύ καλα δεν πας που να χτυπιέσαι εκτός και αν οι γονείς σου έχουν 30 χιλιάρικα να σου δώσουν).. Αλλά ρε συ απότι διάβασα ο βαθμός πτυχίου αν ειναι απο 7 και πάνω σε καλύπτει σε αρκέτα καλά πανεπιστήμια δηλάδη δν έχει διαφόρα αν έχεις 7.3 ή 7.8 εκτός κ αν εχεις 8,5++.
Ασε που ο βαθμός πτυχίου είναι ένα πράγμα που κοιτάνε μόνο απο τα πολλά, δεν ειναι καν τόσο καθοριστικός.
Δηλαδή πιστευέτε οτι π.χ στον τομέα μου ενα πανεπιστήμιο θα προτιμήσει να δει 8 στον βαθμό πτυχίου αντί για 7.5 και 2 γλωσσες προγραμματισμού παραπάνω? ή ατομικα πρότζεκτς?
Σκέφτηκα και την άλλη λύση.. αυτά τα μαθήματα τα οποία ειναι εύκολα αλλα παίρνω 5 (επείδη δεν τα διαβάζα πολύ γιατί δεν με ελκύουν) να τα κόβω και να τα δίνω οπότε έχω χρόνο ή στο τελευταίο έτος που θα ξέρω πόσο καλό βαθμο χρειάζομαι και θα κάτσω να διαβάσω και για 10 αν χρείαζομαι τόσο πραγματικα.. γιατί πχ εστω οτι κόβω ενα μαθημα με 5 τώρα και το περναώ με 7.5 την δεύτερη και κραταώ τον βαθμό. Αν δω στο τέλος οτι δεν βγάζω τον βαθμό πτυχιου που θέλω δεν θα μπορώ να το κόψω αλλά αν δεν το χα κόψει απλά και δεν το ξανάδινα απλά θα προσπαθήσω να πάρω 9-10 αύτη τη φορά. Τι λέτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και εγώ στοχεύω έξω για μεταπτυχιακό σε όσο γίνεται καλύτερο πανεπιστήμιο στο εξώτερικο (γιάτι αν δεν πάρεις υποτρόφια σε πολύ καλα δεν πας που να χτυπιέσαι εκτός και αν οι γονείς σου έχουν 30 χιλιάρικα να σου δώσουν).. Αλλά ρε συ απότι διάβασα ο βαθμός πτυχίου αν ειναι απο 7 και πάνω σε καλύπτει σε αρκέτα καλά πανεπιστήμια δηλάδη δν έχει διαφόρα αν έχεις 7.3 ή 7.8 εκτός κ αν εχεις 8,5++.
Ασε που ο βαθμός πτυχίου είναι ένα πράγμα που κοιτάνε μόνο απο τα πολλά, δεν ειναι καν τόσο καθοριστικός.
Δηλαδή πιστευέτε οτι π.χ στον τομέα μου ενα πανεπιστήμιο θα προτιμήσει να δει 8 στον βαθμό πτυχίου αντί για 7.5 και 2 γλωσσες προγραμματισμού παραπάνω? ή ατομικα πρότζεκτς?
Σκέφτηκα και την άλλη λύση.. αυτά τα μαθήματα τα οποία ειναι εύκολα αλλα παίρνω 5 (επείδη δεν τα διαβάζα πολύ γιατί δεν με ελκύουν) να τα κόβω και να τα δίνω οπότε έχω χρόνο ή στο τελευταίο έτος που θα ξέρω πόσο καλό βαθμο χρειάζομαι και θα κάτσω να διαβάσω και για 10 αν χρείαζομαι τόσο πραγματικα.. γιατί πχ εστω οτι κόβω ενα μαθημα με 5 τώρα και το περναώ με 7.5 την δεύτερη και κραταώ τον βαθμό. Αν δω στο τέλος οτι δεν βγάζω τον βαθμό πτυχιου που θέλω δεν θα μπορώ να το κόψω αλλά αν δεν το χα κόψει απλά και δεν το ξανάδινα απλά θα προσπαθήσω να πάρω 9-10 αύτη τη φορά. Τι λέτε?

Τι να σου πω ,κανε οτι πιστευεις οτι ειναι καλυτερο για εσενα.Απλως οταν μιλαμε για πανεπιστημια υψηλης καταταξης του εξωτερικου ,υπαρχει τεραστιος ανταγωνισμος (στην καλυτερη τα ποσοστα αποδοχης θα αγγιζουν το ~25% πχ ubc στην χειροτερη ,το 5% πχ princeton)
Οποτε σε αυτες τις συνθηκες οσο περισσοτερα προσοντα εχεις τοσο το καλυτερο. Ερευνα στο προπτυχιακο στην Ελλαδα δεν εχουμε ,σε αντιθεση με το εξωτερικο ,οποτε το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι καλο βαθμο πτυχιου καλα GRE TOEFL καλες συστατικες και statement of purpose
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
3 μαθήματα θα δώσω, αλλά όλο λέω να μπει ο Σεπτέμβρης για να στρωθώ. Αύριο μπαίνει, μου τελειώνουν οι δικαιολογίες! :P

^Χμμ ναι, ο Σεπτέμβρης μπήκε, εγώ δεν στρώθηκα. Φακ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αύριο είναι Κυριακή παιδί μου!
Από Δευτέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Δίνω το πρώτο μου μάθημα στις 11. Θα πασχίσω να τελειώνω με το πρώτο πέρασμα αύριο, ώστε να μου μείνουν οι επαναλήψεις. Δευτέρα και Τρίτη θα πιάσω το ενα απο τα μαθηματα που δίνω στις 15. Τρίτη βράδυ και Τετάρτη θα πέσω με τα μούτρα στις επαναλήψεις για το μάθημα που δίνω στις 11. 12-13-14 φουλ διάβασμα, γιατί όπως είπαμε δίνουμε δύο μαθήματα στις 15.

Μην ενοχλείστε, τα γράφω εδώ μήπως και τα πιστέψω:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top