Εξεταστική

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μπορεις πολυ απλα να μην απαντησεις στα θεματα,απ το να βαζεις ρητρες και να νευριαζουν οι καθηγητες. Εγω να φανταστεις ειχα δωσει ενα μαθημα 5 φορες. Πηγαινα και αμα εβλεπα οτι δεν πιανω οσο θελω, εδινα λευκη κολλα και εφευγα. Αφου ο καθηγητης εκανε πλακα, τι θα γινει με σενα μου λεει?

Αν θες οκτω και δεις οτι δε γραφεις ουτε καν πανω απο πεντε δινεις λευκη κολλα.αν ομως τα λυσεις και εισαι στο 7-8..δεν ειναι καλο λες να βαλεις ρητρα? Να εγω σε ενα μαθημα με αρνητικη βαθμολογηση εγραφα 7,5 εβαλα ρητρα 8 και με περασε με 8. Οποτε αν υπολογιζεις οτι εχεις γραψει ακομα και λιγο πιο κατω απο την ρητρα,την βαζεις! Επισης οι καθηγητες που επιτρεπουν τις ρητρες δεν εχουν λογο να νευριαζουν γιατι ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει καποιος φοιτητης καλο μεσο ορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Αν θες οκτω και δεις οτι δε γραφεις ουτε καν πανω απο πεντε δινεις λευκη κολλα.αν ομως τα λυσεις και εισαι στο 7-8..δεν ειναι καλο λες να βαλεις ρητρα? Να εγω σε ενα μαθημα με αρνητικη βαθμολογηση εγραφα 7,5 εβαλα ρητρα 8 και με περασε με 8. Οποτε αν υπολογιζεις οτι εχεις γραψει ακομα και λιγο πιο κατω απο την ρητρα,την βαζεις! Επισης οι καθηγητες που επιτρεπουν τις ρητρες δεν εχουν λογο να νευριαζουν γιατι ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει καποιος φοιτητης καλο μεσο ορο.

Δηλαδη, μολις σου δινουν την κολλα για τις εξετασεις, γραφεις πανω στο χαρτι κατωτατος βαθμος πχ 8;;
Αυτο ειναι η ρητρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ασε τις ρητρες και πολυ απλα αμα βλεπεις οτι δεν τα ξερεις σηκω και φυγε. Το να γραφεις τετοια στην κολλα δε δεσμευει τον καθηγητη και οι καθηγητες κοιτανε να φυγει κοσμος, οχι να εχουνε ρητρες. Θα σου πει παιδι μου δωσε λευκη κολλα και ελα την επομενη φορα αμα δε τα ξερεις. Προσεχε γτ την εχουνε πατησει πολλοι και μετα τσακωνονται με τον καθηγητη. Ναι καποιοι δεχονται αλλα τις περισσοτερες φορες δημιουργειται προβλημα και θα εχεις αγχος μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα για να δεις αν τηρησε τη ρητρα ή οχι. Και αν δεν την εχει λαβει υποψη, δε μπορεις να του κανεις τιποτα και το μαθημα καταχωρηθηκε. Ασε που την επομενη χρονια μπορει να αλλαξει η υλη ή ο καθηγητης ή το βιβλιο κλπ και να τρεχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τη ρήτρα δεν θα την βάλεις για πλάκα. Θα την βάλεις στην περίπτωση που "τα ξέρεις", πιστεύεις ότι έγραψες "καλά", αλλά δεν είσαι σίγουρος για το πώς θα εκτιμήσει ο καθηγητής (ή όποιος άλλος βαθμολογεί) το γραπτό σου (π.χ. λες ίσως μου βάλει 6 ή 7 ή 8 ) Έτσι (αν στοχεύεις σε βαθμό πτυχίου ή έχει σημασία για σένα ο βαθμός του συγκεκριμένου μαθήματος) βάζεις τη ρήτρα (π.χ. 7).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν αντιλέγω ότι αυτοί που έγραψαν διάβασαν καλά. Όμως αυτό δείχνει ότι υπόλοιποι είναι μαλάκες...:hmm: Μήπως είναι ακατάλληλοι για φοιτητές;
Ναι. Σε αυτο το συμπερασμα εχω ερθει εγω. Στο δικο μου τμημα περναν καθε χρονο 20 ατομα ενω το χρωστανε πανω απο 800. Σ αυτο δε φταιει καθολου ο διδασκοντας ή η σχολη αλλα η τεμπελια και η ανυπαρκτη μαθηματικη παιδεια της σχολης.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει καποιος φοιτητης καλο μεσο ορο.
Ναι, για πολλούς λόγους.

Και αν δεν την εχει λαβει υποψη, δε μπορεις να του κανεις τιποτα και το μαθημα καταχωρηθηκε. Ασε που την επομενη χρονια μπορει να αλλαξει η υλη ή ο καθηγητης ή το βιβλιο κλπ και να τρεχεις.

Έχεις δίκιο. Αυτοί οι κίνδυνοι υπάρχουν.
Εγώ που ρίσκαρα να πάω στην επαναληπτική εξεταστική αν δεν περνούσα τις θεματικές ενότητες, θα πλήρωνα το 1/3 του κόστους (230 ευρώ) και θα έχανα και μια χρονιά. Είχα διαβάσει βέβαια πολύ καλά, αλλά ο φόβος πάντα υπάρχει, ιδιαίτερα στα μαθήματα που εξετάζονται με ανοιχτά βιβλία, τα οποία -κατά κανόνα- είναι γενικόλογα και επιδέχονται πολλές ερμηνείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες οκτω και δεις οτι δε γραφεις ουτε καν πανω απο πεντε δινεις λευκη κολλα.αν ομως τα λυσεις και εισαι στο 7-8..δεν ειναι καλο λες να βαλεις ρητρα? Να εγω σε ενα μαθημα με αρνητικη βαθμολογηση εγραφα 7,5 εβαλα ρητρα 8 και με περασε με 8. Οποτε αν υπολογιζεις οτι εχεις γραψει ακομα και λιγο πιο κατω απο την ρητρα,την βαζεις! Επισης οι καθηγητες που επιτρεπουν τις ρητρες δεν εχουν λογο να νευριαζουν γιατι ειναι απολυτως φυσιολογικο να θελει καποιος φοιτητης καλο μεσο ορο.

Συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Στην σχολή μου είναι ένας πολύ καλός καθηγητής κατά γενική ομολογία που στην εξεταστική όμως "κλείνει σπίτια"..Κάνει το εξής λοιπόν,όσοι αξίζουν να περάσουν το μάθημα με 5 τους βάζει 4 έτσι ώστε να διαβάσουν καλύτερα και όχι να περάσουν απλά με 5.Ο πιο συνεπής φοιτητής του έτους πήρε μόλις 5 όπως σχεδόν και το υπόλοιπο έτος..Γενικά το 5 φοριέται πολύ στις θερινές εξεταστικές :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
4 μαθηματα για Σεπτεμβρη ,λεω να ξεκινησω σιγα σιγα :whistle:
...21 μερες μετα το τελος της προηγουμενης εξεταστικης
Καταξεκουραστηκαμε και φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Που να δειτε οταν ζητας να δεις το γραπτο σου...
Συνηθως κοβεσαι για ανακριβιες-ασαφιες.
Χαρακτηριστικη περιπτωση που πηγα σε καθηγητρια:<<γραψατε αρκετα σε εκταση, ηταν σωστα εκτος απο το πρωτο σκελος της δευτερης ερωτησης(2 ηταν οι ερωτησεις), αν τα γραφατε αυτα θα μπορουσατε να παρετε ενα 5! Παντως δε χρειαζεστε πολυ διαβασμα για Σεπτεμβρη>>.



Πειτε μου τωρα...Την πνιγεις ή δε την πνιγεις???(4 ηταν ο βαθμος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
4 μαθηματα για Σεπτεμβρη ,λεω να ξεκινησω σιγα σιγα :whistle:
...21 μερες μετα το τελος της προηγουμενης εξεταστικης
Καταξεκουραστηκαμε και φετος

4 μαθηματα κι εγώ, έλα μου όμως που ΔΕ ΜΠΟΡΩ να διαβάσω με τιποτα:/:!! Και το κακό ειναι πως τα 3 απο τα 4 δεν τα εχω διαβάσει καθολου... Το καλο βέβαια ειναι οτι ξεκινάω στις 11, οποτε θεωρητικά εχω χρόνο να προετοιμαστω:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Εχει αρχισει κανεις αλλος? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εχει αρχισει κανεις αλλος? :worry:

Εγώ έχω ακόμη μισό μήνα + .Τελικά είναι δύσκολο να διαβάζεις για Σεπτέμβρη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ δίνω 2 μαθήματα για καλυτέρευση βαθμού και η πλάκα είναι ότι το 2ο το δίνω 15 ώρες πριν φύγω για εράσμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Εγώ δίνω 2 μαθήματα για καλυτέρευση βαθμού και η πλάκα είναι ότι το 2ο το δίνω 15 ώρες πριν φύγω για εράσμους!

Καλή φάση.Erasmus για που Χρήστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
3 μαθήματα θα δώσω, αλλά όλο λέω να μπει ο Σεπτέμβρης για να στρωθώ. Αύριο μπαίνει, μου τελειώνουν οι δικαιολογίες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
3 μαθήματα θα δώσω, αλλά όλο λέω να μπει ο Σεπτέμβρης για να στρωθώ. Αύριο μπαίνει, μου τελειώνουν οι δικαιολογίες! :P

Αυτη η ζεστη ,πραγματικα ,κανει το διαβασμα τοσο δυσκολο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αυτη η ζεστη ,πραγματικα ,κανει το διαβασμα τοσο δυσκολο :/:

Έλειπα τον περισσότερο Αύγουστο στην Τουρκία, πριν λίγες μέρες γύρισα. Παρηγοριόμουν εκεί πέρα ότι θα γυρίσω και θα στρωθώ απευθείας, αμ δε! :P Λογαριάζαμε χωρίς τον ξενοδόχο.
Εγώ δίνω το πρώτο μάθημα 11/9. Μαζί με τα σχολεία τσουπ και γω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Δίνω στις 10/9... Άτιμη ρήτρα :P

Στις 5 του μήνα ξεκινάω διάβασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top