Εξεταστική

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Kαι νομιζεις οτι τωρα σε πιστεψαμε....:P

είναι ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ :P

Λες και είναι κανά δύσκολο μάθημα ξέρω γω και θες 50 ώρες για να το μάθεις :P
Εάν έχω μάθει ένα πράγμα στη σχολή μου είναι ότι πρέπει να ξεχωρίζω που πρέπει να αφιερώσεις χρόνο και που όχι.
Λες και είχα καμιά σκορδοκαίλα καλοκαιριάτικα να μάθω τα ονόματα 10000 υποδοχέων :P
Έχει κοινή ύλη με τη φυσιολογία που έδωσα στο χειμερινό οπότε τα πιο πολλά μου ήταν γνωστά και σε συνδυασμό με το ότι διαβάζουμε μόνο από το eclass γιατί το βιβλίο απλά δεν ανοίγεται, η ζωή μας γίνεται πολύ πιο εύκολη.
Απ' ό,τι βλέπω όμως οι βιοχημικοί θα με πλακώσουν στο ξύλο στο τέλος. Δε λέω κάτι για τη βιοχημεία, απλά για το μάθημα όπως το διδασκόμαστε στο πανεπιστήμιο. Τουλάχιστον σ' εμάς, όποιος κατέχει βασικές γνώσεις του πως λειτουργεί κάθε σύστημα (μη πας και γράψεις ότι η αντιδιουρητική μειώνει τον όγκο του πλάσματος) περνάει with flying colours... :P
Αυτά για τον γιατρό που του θίγω το αγαπημένο μάθημα μάλλον. :P
Όσο για το φέτα, το νόημα το' πιασες πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Απ' ό,τι βλέπω όμως οι βιοχημικοί θα με πλακώσουν στο ξύλο στο τέλος. Δε λέω κάτι για τη βιοχημεία, απλά για το μάθημα όπως το διδασκόμαστε στο πανεπιστήμιο. Τουλάχιστον σ' εμάς, όποιος κατέχει βασικές γνώσεις του πως λειτουργεί κάθε σύστημα (μη πας και γράψεις ότι η αντιδιουρητική μειώνει τον όγκο του πλάσματος) περνάει with flying colours... :P

Βασικά είναι αυτό που είπες. Μαθαίνετε τα βασικά. Η Βιοχημεία είναι αρκετά δύσκολο μάθημα και θέλει αρκετή ενασχόληση για να το περάσεις στη σχολή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βασικά είναι αυτό που είπες. Μαθαίνετε τα βασικά. Η Βιοχημεία είναι αρκετά δύσκολο μάθημα και θέλει αρκετή ενασχόληση για να το περάσεις στη σχολή μας.

Στην Αθήνα αν είναι (δε ξέρω και δε λέω σίγουρα) τα κάνουν επιφανειακά όχι όλες οι ιατρικές... εμάς η βιοχημεία (και κυρίως η 2 είναι πολύ δύσκολο επίπεδο) δε νομίζω να είναι χαμηλότερο επίπεδο από το δικό σας... και έχουμε 3 Βιοχημείες (δε νομίζω να έχετε εσείς περισσότερες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Στην Αθήνα αν είναι (δε ξέρω και δε λέω σίγουρα) τα κάνουν επιφανειακά όχι όλες οι ιατρικές... εμάς η βιοχημεία (και κυρίως η 2 είναι πολύ δύσκολο επίπεδο) δε νομίζω να είναι χαμηλότερο επίπεδο από το δικό σας... και έχουμε 3 Βιοχημείες (δε νομίζω να έχετε εσείς περισσότερες)

Εσείς κάνετε κάποια πράγματα στις Βιοχημείες σας που για εμάς είναι ξεχωριστό μάθημα.Οπότε δεν χρειαζόμαστε και 3η Βιοχημεία.

Τέσπα,ας μην αναλωνόμαστε σε μαλακίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Προγραμματισμός C, 9αρι θα έπρεπε να είμαι χαρούμενος όμως φίλοι μου έγραψαν παραπάνω και δεν αισθάνομαι μεγάλη ικανοποίηση :/:
Προβληματα που εχει ο κοσμος την σημερων ημερα ! Κανε μου την χαρη και δωσε ενα 2 μοναδουλες απο το 9αρι σου σε ενα παιδι που εμεινε χθες με 4.9 προγραμματισμο C++ εργαστηριο.

και μη χειροτερα παναγια μου δηλαδη , τι αλλο θα διαβασουμε εδω μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Κι εμείς στο εξωτερικό 2 Βιοχημείες έχουμε.Βοηθάνε πολύ στη Φυσιολογία-ή το αντίθετο αν έχεις διαβάσει πρώτα φυσιολογία).Γενικά οι καθηγητές μας είναι απαιτητικοί αλλά δε ζητάνε ακραία πράγματα σε καμία περίπτωση!

Για μενα η Βιοχημεια Ι έφυγε το Γενάρη και τον Αύγουστο έχω τη Βιοχημεια Ι ξανα με τη Βιοχημεια ΙΙ (εμείς εδώ τα ξαναεξεταζόμαστε-πχ όταν δίνουμε φυσιολογία ΙΙ έχουμε ξανά και τη φυσιολογια Ι μαζί).Δεν την έδωσα τον Ιούνιο για να τη διαβάσω καλύτερα και μου έμεινε για τον Αυγουστο.Θα είναι ένα "Βιοχημικό" καλοκαίρι φέτος μέχρι την εξεταστική του Αυγούστου.Σφίξανε και οι ζέστες, η παραλία είναι δίπλα άντε να μάθεις 10000 ονοματα υποδοχέων μετα που λεει και ο DMitsos xaxaxa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η δική μας βιοχημεία Ι έχει την ύλη της ιατρικής χημείας 2 εξαμήνων της Αθήνας. Βασικά, η Βιοχημεία Ι δεν έχει ακριβώς σχέση με βιοχημεία και το μεγαλύτερο μέρος της ύλης δεν είναι καν από Stryer.
Λες και είναι κανά δύσκολο μάθημα ξέρω γω και θες 50 ώρες για να το μάθεις :P
Εντάξει, αυτά να τα πεις σε όσους (και είναι πολλοί, αλήθεια) χρωστούν το μάθημα στη σχολή μου. Δεν το λες και εύκολο πάντως...

Έχει ήδη ανακοινωθεί το πρόγραμμα της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου. Τα αποτελέσματα πάλι, δεν έχουν βγει για όλα τα μαθήματα. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Η δική μας βιοχημεία Ι έχει την ύλη της ιατρικής χημείας 2 εξαμήνων της Αθήνας. Βασικά, η Βιοχημεία Ι δεν έχει ακριβώς σχέση με βιοχημεία και το μεγαλύτερο μέρος της ύλης δεν είναι καν από Stryer.

Εντάξει, αυτά να τα πεις σε όσους (και είναι πολλοί, αλήθεια) χρωστούν το μάθημα στη σχολή μου. Δεν το λες και εύκολο πάντως...

Έχει ήδη ανακοινωθεί το πρόγραμμα της εξεταστικής του Σεπτεμβρίου. Τα αποτελέσματα πάλι, δεν έχουν βγει για όλα τα μαθήματα. :whistle:

Είναι ΒΛΑΚΩΔΕΣ να έχει περάσει κάποιος φυσιολογία που θέλει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ( και αυτό λογικά ισχύει σ' όλες τις ιατρικές, φαντάσου να σε ρωτήσει επίδραση συμπαθητικού στην νεοαγγειογένεση :P:P) και να έχει κοπεί στη βιοχημεία που άμα κάτσεις και διαβάσεις την περνάς. Εξάλλου νομίζω ότι στις ιατρικές ζητάνε τα καθαρά ιατρικά, δε θα σε ρωτήσει κανείς πχ τι σημαίνει το s στο 16s rRNA ξέρω γω. Σ' εμάς οι ερωτήσεις είναι τύπου γιατί δίνουμε αναστολέα της 5α αναγωγάσης στην υπερτροφία του προστάτη, οπότε άμα ξέρεις τι να διαβάσεις πας περίπατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Είναι ΒΛΑΚΩΔΕΣ να έχει περάσει κάποιος φυσιολογία που θέλει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ( και αυτό λογικά ισχύει σ' όλες τις ιατρικές, φαντάσου να σε ρωτήσει επίδραση συμπαθητικού στην νεοαγγειογένεση :P:P) και να έχει κοπεί στη βιοχημεία που άμα κάτσεις και διαβάσεις την περνάς. Εξάλλου νομίζω ότι στις ιατρικές ζητάνε τα καθαρά ιατρικά, δε θα σε ρωτήσει κανείς πχ τι σημαίνει το s στο 16s rRNA ξέρω γω. Σ' εμάς οι ερωτήσεις είναι τύπου γιατί δίνουμε αναστολέα της 5α αναγωγάσης στην υπερτροφία του προστάτη, οπότε άμα ξέρεις τι να διαβάσεις πας περίπατο.

Έχω περάσει Φυσιολογία...και χρωστάω Βιοχημεία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Έχω περάσει Φυσιολογία...και χρωστάω Βιοχημεία :P

Εσύ παιδί μου είσαι ειδική περίπτωση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ΒΛΑΚΩΔΕΣ να έχει περάσει κάποιος φυσιολογία που θέλει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ( και αυτό λογικά ισχύει σ' όλες τις ιατρικές, φαντάσου να σε ρωτήσει επίδραση συμπαθητικού στην νεοαγγειογένεση :P:P) και να έχει κοπεί στη βιοχημεία που άμα κάτσεις και διαβάσεις την περνάς. Εξάλλου νομίζω ότι στις ιατρικές ζητάνε τα καθαρά ιατρικά, δε θα σε ρωτήσει κανείς πχ τι σημαίνει το s στο 16s rRNA ξέρω γω. Σ' εμάς οι ερωτήσεις είναι τύπου γιατί δίνουμε αναστολέα της 5α αναγωγάσης στην υπερτροφία του προστάτη, οπότε άμα ξέρεις τι να διαβάσεις πας περίπατο.
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Τεχνολογία Ηλεκτροτεχνικών και Ηλεκτρονικών Υλικών: 7!! :clapup: :D

Αυτό το ανάμικτο συναίσθημα που ενθουσιάζεσαι μ' έναν βαθμό που δεν περίμενες (κατέβηκα εντελώς αδιάβαστη) και ταυτόχρονα η σκέψη του πόσο θα μπορούσες να γράψεις αν στρωνόσουν λίγο την προηγούμενη μέρα χαζή...... :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τεχνολογία Ηλεκτροτεχνικών και Ηλεκτρονικών Υλικών: 7!! :clapup: :D

Αυτό το ανάμικτο συναίσθημα που ενθουσιάζεσαι μ' έναν βαθμό που δεν περίμενες (κατέβηκα εντελώς αδιάβαστη) και ταυτόχρονα η σκέψη του πόσο θα μπορούσες να γράψεις αν στρωνόσουν λίγο την προηγούμενη μέρα χαζή...... :whistle: :P

:clapup::clapup: Συγχαρητήρια! Εγώ πήρα 6 και είμαι χαρούμενος επειδή νόμιζα ότι δεν περνούσα! Και ήταν μάθημα που δεν μου άρεσε καθόλου, πολύ χημεία μπλα μπλα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
:clapup::clapup: Συγχαρητήρια! Εγώ πήρα 6 και είμαι χαρούμενος επειδή νόμιζα ότι δεν περνούσα! Και ήταν μάθημα που δεν μου άρεσε καθόλου, πολύ χημεία μπλα μπλα κλπ.

Επίσης!!Κι εγώ πίστευα ότι είμαι πολύ οριακά,και μάλιστα εκείνο το πρωί νύσταζα κ έλεγα να μην έρθω,κι ευτυχώς με σήκωσε με το ζόρι ένα παιδί,του το χρωστάω... :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:clapup::clapup: Συγχαρητήρια! Εγώ πήρα 6 και είμαι χαρούμενος επειδή νόμιζα ότι δεν περνούσα! Και ήταν μάθημα που δεν μου άρεσε καθόλου, πολύ χημεία μπλα μπλα κλπ.

Επίσης!!Κι εγώ πίστευα ότι είμαι πολύ οριακά,και μάλιστα εκείνο το πρωί νύσταζα κ έλεγα να μην έρθω,κι ευτυχώς με σήκωσε με το ζόρι ένα παιδί,του το χρωστάω... :P :P

:hmm: δε περάσατε και οι 2 κανονικά αλλά περάσατε επειδή ο καθηγητής έκανε ανατίμηση στους βαθμούς (και εγώ έχω περάσει πολλά μαθήματα που ήμουν σίγουρος ότι θα κοπώ με αυτόν τον τρόπο :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
:hmm: δε περάσατε και οι 2 κανονικά αλλά περάσατε επειδή ο καθηγητής έκανε ανατίμηση στους βαθμούς (και εγώ έχω περάσει πολλά μαθήματα που ήμουν σίγουρος ότι θα κοπώ με αυτόν τον τρόπο :) )

Απ' την κακία σου τα λες!! :teasing::teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
:P όχι δεν είμαι κακός τα λέω από βαρεμάρα

Απ' την κακιά βαρεμάρα σου έστω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ΒΛΑΚΩΔΕΣ να έχει περάσει κάποιος φυσιολογία που θέλει ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ( και αυτό λογικά ισχύει σ' όλες τις ιατρικές, φαντάσου να σε ρωτήσει επίδραση συμπαθητικού στην νεοαγγειογένεση :P:P) και να έχει κοπεί στη βιοχημεία που άμα κάτσεις και διαβάσεις την περνάς. Εξάλλου νομίζω ότι στις ιατρικές ζητάνε τα καθαρά ιατρικά, δε θα σε ρωτήσει κανείς πχ τι σημαίνει το s στο 16s rRNA ξέρω γω. Σ' εμάς οι ερωτήσεις είναι τύπου γιατί δίνουμε αναστολέα της 5α αναγωγάσης στην υπερτροφία του προστάτη, οπότε άμα ξέρεις τι να διαβάσεις πας περίπατο.

Για φυσιολογία, δεν ξέρω, δεν έχω κάνει ακόμα νευροφυσιολογία.
Δυστυχώς, εμάς δε μας ρωτούν μόνο τα καθαρά ιατρικά. Ερωτήσεις που έχουν πέσει κατά καιρούς είναι ποια ένζυμα από τη γλυκόλυση, τον κύκλο Krebs και την αναπνευστική αλυσίδα έχουν μη αιμικό σίδηρο ή ποιος ο ρόλος των κυτοχρωμάτων a, b, c1, c στην αναπνευστικη αλυσίδα. Κι εμείς μένουμε κάπως έτσι: :confused: Στα 10, οι καθαρά ιατρικές ερωτήσεις πιάνουν 2-2,5 και έτσι το μάθημα γίνεται δύσκολο χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top