Εξεταστική

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Και αν έχει μαζέψει πολλά 5ρια και 6ρια? Δεν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να το μετανοιώσει? (Για καλό μεταπτυχιακό χρειάζεται υψηλός βαθμός πτυχίου).
Ναι, αλλά θα μπείς σε αυτό το τρυπάκι από το 1ο εξάμηνο?:hmm: Είναι σίγουρα ρίσκο, ακόμα δεν έχεις μπει στην σχολή..δεν ξέρεις καθόλου τι επικρατεί κ.λ.π Αν βρεθείς τον Σεπτέμβρη με 8 μαθήματα, τότε θα πάθεις ένα μεγάλο σοκ! Δεν λέω να πάρεις σε όλα 5, αλλά να κόβεις μαθήματα γιατί δεν θέλεις 5 από το 1ο εξάμηνο μου φαίνεται αρκετά υπερβολικό! Σε κάποια μαθήματα το 5αράκι το πανηγύρισα
Ίσως έχεις εσύ δίκιο. Ας σκεφθεί και τις 2 απόψεις και ας αποφασίσει. Στο κάτω-κάτω υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ίσως έχεις εσύ δίκιο. Ας σκεφθεί και τις 2 απόψεις και ας αποφασίσει. Στο κάτω-κάτω υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις...

Φυσικά, υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις. Σε κάποια μαθήματα, με τεράστια ύλη-παράξενο-καθηγητή-πολύ χαμηλά ποσοστά καλών βαθμών..το 5αράκι μοιάζει ικανοποιητικό. Σε άλλα, που ξέρεις πως το μάθημα είναι ευκαιρία για έναν αρκετά καλό βαθμό, το θεωρώ λάθος να μην το κόψεις. Κάτι τέτοιο έκανα και τώρα με την Φυσικοχημεία, το να πάρω ένα 5 σε ένα μάθημα το οποίο θέλει 1 μέρα διάβασμα( ίσως λέω και πολύ) και τα θέματα δεν είναι απαιτητικά, μου φαίνεται προσωπικά λάθος. Προφανώς, είναι επιλογή του καθενός η πορεία που θα ακολουθήσει. Έχω και εγώ ένα 5αρι από το 1ο έτος που μου κάθεται λίγο στραβά, αλλά το ότι έχω μόνο 1 μάθημα χρωστουμενο ισοσταθμίζει κάπως την κατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι αξίζει να κόψω μαθήματα? Δεδομένου ότι δεν έκανα καλή αρχή και εκτός από αυτά που χρωστάω anyway, αν κόψω και αυτά που πέρασα θα τα χρωστάω σχεδόν όλα...


Επίσης. Ο βαθμός των αγγλικών μετράει στον τελικό βαθμό? Αξίζει να τον κόψεις?
Δεν κόβεις μάθημα για κανένα λόγο. Ειδικά σε τμήμα που είσαι. Γενικά, μπορείς να κόψεις μόνο αν:
1) Χρωστάς το πολύ 1 (είσαι πρώτο εξάμηνο, σωστά; )
2)Έχεις αρκετά χρήματα ώστε να μην σε νοιάζει αν θα κάτσεις παραπάνω χρόνια στη σχολή
3)Είσαι σίγουρος πως θα μπορέσεις να ανταποκριθείς με τον επιπλέον φόρτο του μαθήματος που θα κόψεις
Επίσης, δεν ξέρεις πως θα έρθουν τα πράγματα. Μπορεί πχ να πάρει το μάθημα καθηγητής που θα ρίχνει φοβερά τσεκούρια.
Γνώμη μου είναι να μην τα κόψεις. Η προσωπική μου εμπειρία, μόνο 2 μαθήματα (φυσική-μηχανική) είχα περάσει στο 1ο εξάμηνο, με 6 και 7 αντίστοιχα. Ο μέσος όρος μου στο τέλος του πρώτου έτους ήταν αρκετά χαμηλά, αλλά από το 2ερο έτος και μετά σοβαρεύεις, και μαθήματα περνάς ευκολότερα και με καλύτερους βαθμούς (μο τώρα 7μιση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και αν έχει μαζέψει πολλά 5ρια και 6ρια? Δεν υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να το μετανοιώσει? (Για καλό μεταπτυχιακό χρειάζεται υψηλός βαθμός πτυχίου).


Προσωπικά είμαι της άποψης ότι αν γίνει μαλακία στα πρώτα έτη πολλές φορές καλύτερο είναι να πεις απλά πάει στο διάολο ότι έγινε έγινε θα χτυπήσω βαθμό στα υπόλοιπα. Γιατί έτσι και αρχίζεις και κόβεις αβέρτα είναι πολύ εύκολο να χεις θέμα δηλαδή:
Υπάρχει το ενδεχόμενο να τύχει μία ( ή περισσότερες ) στραβή και να σου μείνουν στην πλάτη και εκεί που μια ανάλυση1 στο πρώτο έτος να σου φαίνεται βατή και ευκολάκι να φτάσεις τρίτο έτος να τα χεις ξεχάσει όλα και να χεις από πάνω κι άλλα εξίσου δύσκολα παλούκια και να λες τι μαλακίες έκανα και τώρα τα πληρώνω. Για να μη πω για πιο τραβηγμένες περιπτώσεις όπως το να αλλάξει ο καθηγητής και να γίνουν όλα μπουρδέλο.

Αν έχεις προχωρήσει τη σχολή σε ένα βαθμό και ξέρεις ότι σε παίρνει ( = δεν έχεις πολλά χρωστούμενα ) το κάνεις. Αλλιώς είναι ρίσκο. Προσωπικά πρώτο έτος αν και τα πέρασα όλα από τα 2 5άρια που είχα δεν έκοψα τίποτα. Το ένα από τύχη σχεδόν το πέρασα οπότε δε παίζει απλά και το άλλο ήξερα ότι λόγω μαλάκυνσης καθηγητή θα φτυνα αίμα να το κάνω ένα 7 στην καλύτερη οπότε λέω δεν αξίζει απλά.

Αυτά δεν αναιρούν ότι καλό είναι να μαζεύεις βαθμούς αλλά οκ μη σε πάει και στο άλλο άκρο. Βλέπω και κάτι παιδιά στη σχολή μου να κόβουν 9άρια και είναι να τρελένεσαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να κόβουν 9αρι? Τι λες ρε Μπιλ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ω ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εντάξει ρε φίλε, αυτό είναι κουφό:hmm::confused:

Κι εγώ ξέρω παιδί που έβαζε ρήτρα 8 στα δύσκολα και 9 στα εύκολα. Και μάντεψε... Τα χρωστάει όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανωμαλίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το κόψιμο μαθήματος το δικαιολογώ μόνο όταν:
- Το μάθημα είναι πολύ εύκολο, αλλά επειδή είσαι τρόμπας και σόλαρες όλο το 6μηνο πέρασες με χαμηλό βαθμό
- Είναι μάθημα που χρειάζεται καλός βαθμός γιατί είναι απ' αυτά που κοιτάνε στα μεταπτυχιακά
- Ήσουν πολύ καλά διαβασμένος, αλλά από ατυχία/παλούκια θέματα, δεν έγραψες όσο πίστευες ότι αξίζεις.

Εννοείται όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δε χρωστάς τα μαλλιοκέφαλά σου, κι ότι θα το δώσεις το μάθημα στην επόμενη εξεταστική (δε θα το παρατήσεις δηλαδή για πολύ αργότερα).

ΥΓ. Δεν έχω κόψει μάθημα μέχρι στιγμής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis19

Νεοφερμένος

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ρε παιδια μονο τα μαθηματικα τμηματα εχουν στη γραμμικη και στον απειροστικο λογισμο αποδειξεις?ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΛΟΥΚΙ!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
χθες τελειωσα..αυτη η ιστορια μου καθεται στο λαιμο...μην τολμησει και μου βαλει 4 η' 4,5..θα νευριασω!ας με κοψει 1,2,3 -40 δεν με νοιαζει!αλλα αν ειναι να μ βαλει 4 η 4,5 να με περασει με 5!!!η' αυγα η' πουλια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ρε παιδια μονο τα μαθηματικα τμηματα εχουν στη γραμμικη και στον απειροστικο λογισμο αποδειξεις?ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΛΟΥΚΙ!:worry:

Ναι. Φορμαλιστικά τα μαθαίνεις πώς περίμενες να τα εξετάζουν απ' έξω απ' έξω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τι εννοείς "πέρασες" με 10? Το 10 δεν είναι πέρασα... Είναι τα πήρα όλα και έφυγα! :P
Θερμοδυναμικη κιολας....μονο εγω κοβομαι με 4? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Έλα τυχερή συνενώνεστε με το τμήμα Ξενων Γλωσσων και Διερμηνειας με Ειδικευση στην Ισπανικη/Ιταλικη.

Ποια Ιταλική βρε αμπαλε, μόνο Ισπανικής έχει! :P Αντί να το κλείσουν που είναι τμήμα-φάντασμα-φτιάχτηκε για ΤΑ συμφέροντα. Ο,τι να 'ναι.

Είσαι σοβαρός;

Εσυ τώρα γιατί εξαπτεσαι; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leuki kataigida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η leuki kataigida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 368 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι όταν νομίζεις οτι έχεις περάσει το μάθημα και μάλιστα με βαθμό,ενώ στην πραγματικότητα έχεις κοπεί.:eek:
γκρρρ:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Το χειρότερο είναι όταν νομίζεις οτι έχεις περάσει το μάθημα και μάλιστα με βαθμό,ενώ στην πραγματικότητα έχεις κοπεί.:eek:
γκρρρ:wall:
Οντως,τα "ευκολα" μαθηματα κανουν τη ζημια.:whistle::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαβάζω τον Αύγουστο για να δώσω τον Σεπτέμβρη σπλάγχνα. :(
Σιχάθηκα να διαβάζω για έντερα και στομάχια, όχι άλλο, όχι άλλο, όχι άλλο. :no:


Κάνε να το έχω περάσει, απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Βιοχημεία ΙΙ σήμερα..πιστεύω πως θα το έχω περάσει. Αν έγραψα 5, θα το περάσω με 6 λόγω εργασίας. Είμαι ανάμεσα στο 4 και στο 6 λοιπόν, με λίγη τύχη ίσως να είναι και 7. Να μην το έχω για Σεπτέμβρη βασικά και τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να το ξαναδιαβάζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βιοχημεία ΙΙ σήμερα..πιστεύω πως θα το έχω περάσει. Αν έγραψα 5, θα το περάσω με 6 λόγω εργασίας. Είμαι ανάμεσα στο 4 και στο 6 λοιπόν, με λίγη τύχη ίσως να είναι και 7. Να μην το έχω για Σεπτέμβρη βασικά και τίποτα άλλο. Δεν μπορώ να το ξαναδιαβάζω..
τον stryel έχετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top