Εξεταστική

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλά άσε να δούμε τι σοφία θα κατεβάσω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
chris η εμπειρία μου λέει τα εξής:

α). μάθημα πανεύκολο δεν υπάρχει και αν υπάρχει, δεν συνεπάγεται ...βατά/ πανεύκολα θέματα!
εξάλλου η έννοια "πανεύκολα" θέματα είναι τελείως υποκειμενική για τον κάθε φοιτητή
β). αυτό που λέει η Ρεβέκκα έχει δίκιο: εξέταση με Σ-Λ ή με ανοιχτά βιβλία-σημειώσεις, κρύβει παγίδες πολλές φορές
Σημ.: Δεν έχω εμπειρία σε θέματα Σ-Λ, αφού πάντα σε μας ήταν ανάπτυξης!
γ). κράτα χαμηλά τον αμανέ..πολύ άνετα δίνεις στον εαυτό σου 8άρια και 10άρια

Οι καθηγητές δεν είναι μαλάκες να βάζουν εύκολα θέματα. Γιατί να βάλουν εύκολα θέματα; Βάζουν κουλά θέματα (ή πιο ευγενικά για να μην με κράξετε, θέματα για πάρα πολύ καλά διαβασμένους). Το μέτριο διάβασμα πετσοκόβεται. Όπως πολλές φορές και το άριστο διάβασμα μπορεί να κολλήσει σε ένα 7αράκι στην καλύτερη των περιπτώσεων. Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για έναν βαθμό 8 ή 10, εκτός από το διάβασμα ή ό,τι άλλο συνοδεύεται (π.χ. παλιά θέματα, sos φυλλάδια,...κτλ). Γι' αυτό μέχρι να δείτε τα θέματα της εξεταστικής, να είστε συγκεντρωμένοι και να μην ονειροπωλείτε με 8άρια. Τι ωραία είναι να σκέφτεσαι ότι θα κατέβεις στην εξεταστική και θα τους πάρεις τα σώβρακα. Γράφεις και νιώθεις μουδιασμένος..δηλ., βαθμό 5 ή 6 εκτός απροόπτου βαθμό 2 ή 3. Πιστεύεις ότι αν είχες μια μέρα περισσότερο θα έγραφες 10. Μετά όταν ακούς ότι ο καθηγητής έβγαλε βαθμούς και πέρασε 3 στους 250...εκεί τι λέμε; :P Στην εξεταστική όλα παίζονται. Είναι όπως η μάχη. Σε μια μάχη πας οπλισμένος και ετοιμοπόλεμος αλλά πάντα υπάρχει η πιθανότητα του θανάσιμου τραυματισμού. ;) Επίσης μιας και στην χώρα μας δεν υπάρχει έλεγχος των καθηγητών Πανεπιστημίου, θα συναντήσετε και θέματα παραλογισμού στην εξεταστική. Θέματα που να μην τα έχουν λύσει οι ίδιοι οι καθηγητές πριν τα εξετάσουν ακόμη και για την επάρκεια του χρόνου εξέτασης. Θέματα που σε κάνουν να λες γιατί έγινα φοιτητής ή γιατί επέλεξα την τάδε επιστήμη. Όλα να τα περιμένετε. Όλα. Ποιος φταίει εκεί; Εσείς οι φοιτητές...που δεν διαβάσατε καλά *. :P Επίπεδο δυσκολίας δεν υπάρχει. Μπορεί και τα 4-5 μεγάλα θέματα ή 16-20 μικρά θέματα να είναι καραπαλούκια. Συνήθως πέφτουν θέματα ισάξιας δυσκολίας που να καλύπτουν υπεραναλυτικά και συνδυαστικά την ύλη των τελευταίων κεφαλαίων.

* Αν και το "διαβάζω καλά" στο Πανεπιστήμιο προερχόμενοι από ένα λύκειο παπαγαλίας, είναι πολύ σχετικό.

ΟΚ!Μάλλον ξέρεις τα μαθήματά μου και τους καθηγητές μου καλύτερα απο εμένα.
Κοίτα..οι στόχοι είναι στόχοι απο εκεί και πέρα , θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ!
Δεν σηκώνω τον αμανέ,ούτε δίνω άνετα αυτούς τους βαθμούς σε μένα!!.
Είπα ότι ευελπιστώ να πάρω αυτούς τους βαθμούς και να έχω Μ.Ο πάνω απο 8.
Αν εσύ το βρίσκεις παράλογο, it's your problem!

Φυσικά και συμφώνησα με την Ρεβέκκα για τα Σ-Λ και τα πολλαπλής ότι μπορεί να είναι παγίδα αλλά απάντησα ότι τα αποτελέσματα της εξεταστικής (ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΘΗΜΑ) δείχνουν ότι περνάει η συντριπτική πλειοψηφία αλλά όχι βέβαια με βαθμό.

- Το Δίκαιο συγκεκριμένα σε μας δεν είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ σαν μάθημα ΑΛΛΑ ο τρόπος εξέτασής του το κάνει ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ώστε να το περάσεις! Δεν είπα ΠΟΥΘΕΝΑ ότι υπάρχουν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ μαθήματα!

Κοίτα Νίκο,δεν ξέρω αν στο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΠΑΤΡΑΣ δεν υπάρχουν καθηγητές που βάζουν εύκολα θέματα,αλλά σε μας υπάρχουν (και δεν νομίζω να είμαστε οι μοναδικοί).Δεν είπα ότι όλα τα μαθήματα είναι έτσι.
Με το να λες οτι ΣΤΟΧΕΥΕΙΣ ΓΙΑ 8 , δε σημαίνει ούτε ότι ονειροπολείς η ότι δεν είσαι συγκεντρωμένος.
Και φυσικά υπάρχουν μαθήματα που καθηγητές κόβουν το 80% των φοιτητών,απλά στο Α ΕΞΑΜΗΝΟ στο τμήμα μου τα πράγματα είναι πολύ ΟΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Τα πολλαπλής επιλογής, μπορεί να είναι μεγάλη παγίδα...Δεν το θεωρώ θετικό...!
μα γιατι;;πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι καλυτερο ασε που ειναι και ευκολο αν δεν εισι σιγουρος για καποια απαντηση να σιγουρευτεις ρωτοντας τον διπλανο σου:P

Συμπλήρωση: Και τα ανοιχτά βιβλία το ίδιο. Τα δυσκολότερα θέματα μπαίνουν στις περιτπώσεις αυτές.
συμφωνω παιδια απολυτως κυριως αν ειναι τπτ μαθηματα οπως ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ:ropalo::ropalo::ropalo::ropalo: που εχει και τεραστιο βιβλιο με χιλια δυο πραγματα να λεει μεσα ειναι παρα πολυ δυσκολα...

Οι καθηγητές δεν είναι μαλάκες να βάζουν εύκολα θέματα. Γιατί να βάλουν εύκολα θέματα; Βάζουν κουλά θέματα (ή πιο ευγενικά για να μην με κράξετε, θέματα για πάρα πολύ καλά διαβασμένους). Το μέτριο διάβασμα πετσοκόβεται. Όπως πολλές φορές και το άριστο διάβασμα μπορεί να κολλήσει σε ένα 7αράκι στην καλύτερη των περιπτώσεων.
why???δλδ γιατι να μην βαλει απλα ενα 5αρακι;;;κυριως αν πας στο αμφιθατρο, γενικα κανεις τις εργασιες σου και δινεις και προοδους-ασχετως αν πηγες καλα σε αυτες,πιο πολυ σαν παρουσια...- ;;;νομιζω εισαι λιγο too much
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
why???δλδ γιατι να μην βαλει απλα ενα 5αρακι;;;κυριως αν πας στο αμφιθατρο, γενικα κανεις τις εργασιες σου και δινεις και προοδους-ασχετως αν πηγες καλα σε αυτες,πιο πολυ σαν παρουσια...- ;;;νομιζω εισαι λιγο too much
Anyway η δικια μου εμπιερια απο εξεταστικες ειναι οταν αν εχεις παει καλα διβασμενος και εχεις και ενα φυσιολογικο δεικτη νοημοσυνης περνας.Και οταν εννοω καλα διαβασμενος εννοω με διαβασμα στο σπιτι συστηματικο και εξασκηση για οποιους ειναι θετικες σχολες.Τωρα αν μερικοι πχ το καλο διαβασμα το εννοουν το τελευταιο τριημερο καθομαι και διαβαζω 50 ωρες δινω μαθηματα οποτε μου γουσταρει ετσι για να δωσω επικεντρωνομαι στα σος,παω αλλα μισοπαρακολουθω χωρις να καταλαβαινω τι μου γινεται τοτε χαιρω πολυ αυτο δεν ειναι καλο διαβασμα αλλα κανα πασαλειμα μηπως και περασω τιποτα.
Οταν εκανα τα παραπανω περναγα τα μαθηματα και με βαθμο ανεξαρτητως θεματων και δεν ειμαι και καμια ευφυια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
why???δλδ γιατι να μην βαλει απλα ενα 5αρακι;;;κυριως αν πας στο αμφιθατρο, γενικα κανεις τις εργασιες σου και δινεις και προοδους-ασχετως αν πηγες καλα σε αυτες,πιο πολυ σαν παρουσια...- ;;;νομιζω εισαι λιγο too much

Δεν έχω βρεθεί αντιμέτωπος (προς το παρόν) με τις καταστάσεις που περιγράφει ο nPb, τις οποίες βρίσκω αρκετά υπερβολικές. Πάντως φαίνεται (και είναι απολύτως λογικό βέβαια) ότι έχεις 100% νοοτροπία λυκείου. Δεν έχεις τις ίδιες σχέσεις με τους καθηγητές πανεπιστημίου που είχες μ'αυτούς στο λύκειο, δε σε ξέρουν καν, οπότε δε θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα (άντε το 4,5 να γίνει 5). Και δεν ισχύει το "η προσπάθεια μετράει" ώστε αν παρακολουθείς και κάνεις εργασίες, να έχεις επιπλέον βοήθειες. Και τι πάει να πει "ασχέτως αν πήγες καλά στην πρόοδο, πιο πολύ σαν παρουσία". Χέστηκαν οι καθηγητές, το γραπτό σου θα βαθμολογήσουν. Το 5 υποτίθεται ότι σημαίνει επαρκείς γνώσεις στο μάθημα, και δεν το ξανασυναντάς, οπότε δεν μπαίνει για ψύλλου πήδημα. Καμιά σχέση με τη βάση του 10 στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βρηκε το προγραμμα μας :D :look:

γραφω 9 10 16 και 17
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
βγηκε το προγραμμα..γραφω στις 10 13 14 15 16 και 20
Ξεκιναμε με Βιοστατιστικη..καλο αυτο :)
βεβαια αν μπορει ο αλεξ ας μου λυσει την απορια για τα εργαστηρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
βγηκε το προγραμμα..γραφω στις 10 13 14 15 16 και 20
Ξεκιναμε με Βιοστατιστικη..καλο αυτο :)
βεβαια αν μπορει ο αλεξ ας μου λυσει την απορια για τα εργαστηρια :P

*αναστεναγμος*

ρωτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ποτε τα δινουμε:P

γενικη βιολογια αμεσως μετα την γραπτη εξεταση.
γενικη χημεια ειναι αν θυμαμαι καλα μια μερα πριν (αλλα δεν παιρνω ορκο)

οργανικη χημεια, πληροφορικη δεν δινεις εργαστηριο

αγγελικα βιοστατιστικη δεν εχουν :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εμείς δεν έχουμε ακόμη το πρόγραμμα!! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Εμείς δεν έχουμε ακόμη το πρόγραμμα!! :mad:

και εμας πριν μιση ωρα βγηκε :P

μην ανυσηχεις :console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γενικη βιολογια αμεσως μετα την γραπτη εξεταση.
γενικη χημεια ειναι αν θυμαμαι καλα μια μερα πριν (αλλα δεν παιρνω ορκο)

οργανικη χημεια, πληροφορικη δεν δινεις εργαστηριο

αγγελικα βιοστατιστικη δεν εχουν :look:
γιατι πληροφορικη τι δινουμε?:hmm:
Ζωη και εμεις τωρα το μαθαμε μην αγχωνεσαι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
γιατι πληροφορικη τι δινουμε?:hmm:
Ζωη και εμεις τωρα το μαθαμε μην αγχωνεσαι:)

τιποταααααααααααααααααααααα :clapup: απο την στιγμη που παρεδωσες τις εργασιες σε περνα ;) (το μοναδικο μου 10αρι ως τωρα :look: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
τιποταααααααααααααααααααααα :clapup: απο την στιγμη που παρεδωσες τις εργασιες σε περνα ;) (το μοναδικο μου 10αρι ως τωρα :look: )
ε και εγω αυτο ηξερα και απορησα οταν το ειδα στο προγραμμα :P αντε να δουμε αν θα εχω και εγω 10:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ε και εγω αυτο ηξερα και απορησα οταν το ειδα στο προγραμμα :P αντε να δουμε αν θα εχω και εγω 10:)

ειναι για οσους δεν εχουν περασει το μαθημα αυτου του υπεροχου καθηγητη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ρε συ βλεπω τις ημερομηνιες που αρχιζουν τα αλλα παιδια..εμας δεν ειναι λιγο αργα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ρε γιαννη ψαχνεις και συ λογικη στην βιο-βιο? :look: :worry::confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ρε γιαννη ψαχνεις και συ λογικη στην βιο-βιο? :look: :worry::confused::hmm:
Oχι αλλα 9 Φεβρουαριου μου φαινεται πολυ αργα..οχι οτι ειναι και κακο φυσικα:P αλλα πολλοι βλεπω απο 23 Ιανουαριου π.χ
τελοσπαντων καληνυχταα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμάς το τελευταίο μάθημα ειναι 25/2.1 μάθημα τη βδομάδα.Αλήθεια δίνουμε και Σάββατα;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top