Εξεταστική και κορωνοϊός

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Καλά, τον ποιον θέλει να δει ο καθένας από εμάς, ασ'το... ☹️
Σου έλειψαν και εσένα οι φίλοι σου σωστά;;;
Δεν περιμενα ότι θα το έλεγα ποτέ αλλά είναι το σημαντικότερο πράγμα που απέκτησα στο πανεπιστήμιο.Πιο πάνω και από την γνώση 😥
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Σου έλειψαν και εσένα οι φίλοι σου σωστά;;;
Δεν περιμενα ότι θα το έλεγα ποτέ αλλά είναι το σημαντικότερο πράγμα που απέκτησα στο πανεπιστήμιο.Πιο πάνω και από την γνώση 😥
μου ελειψε η γιαγια μου βασικα πρωτα, το αγορι μου και οι φιλοι μου.... :(
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για να γίνει η εξεταστική πρέπει να επιτραπεί η μετακίνηση από νομό σε νομό κάτι που φαίνεται να αργεί ακόμα. Σχολές με εργαστήρια χρειάζονται και 2-3 βδομάδες μάθημα το λιγότερο για να τα ολοκληρώσουν έστω εντατικά. Εμάς μας έκοψαν στο 1/3 των προπτυχιακών ασκήσεων χονδρικά. Υπάρχει και το θέμα του γενικότερου συνωστισμού που δύσκολα εξαλείφεται πλήρως. Αν έχω μια ελπίδα είναι στο ζεστό καιρό έτσι που μπλέξαμε. :P
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Εμείς που έχουμε κλινικές σε νοσοκομείο και μάλιστα σε νοσοκομείο αναφοράς ,αν πω ότι ελπίζω έστω τέλη μάη αρχές ιούνη να κάνουμε εντατικά τα μαθήματα θα είμαι υπερβολικά αισιόδοξος?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Εμείς που έχουμε κλινικές σε νοσοκομείο και μάλιστα σε νοσοκομείο αναφοράς ,αν πω ότι ελπίζω έστω τέλη μάη αρχές ιούνη να κάνουμε εντατικά τα μαθήματα θα είμαι υπερβολικά αισιόδοξος?

Όχι είναι πολύ λογικό αυτό που λες!!!
Και εμείς ευχόμαστε να ξεκινήσουμε αρχές Ιουνίου να κάνουμε λίγο μάθημα και μετά να γράψουμε.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Εμείς που έχουμε κλινικές σε νοσοκομείο και μάλιστα σε νοσοκομείο αναφοράς ,αν πω ότι ελπίζω έστω τέλη μάη αρχές ιούνη να κάνουμε εντατικά τα μαθήματα θα είμαι υπερβολικά αισιόδοξος?
γατοπαρδε σε ποια γιατρικη εισαι?εγω στη θεση σου θα παρακαλαγα παντως να μην ειχα κλινικες και να λουφαρα.Οι περισσοτεροι φοιτητες ιατρικης στο κυλικειο και πινανε καφε ητανε οταν εκανα κλινικες
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
γατοπαρδε σε ποια γιατρικη εισαι?εγω στη θεση σου θα παρακαλαγα παντως να μην ειχα κλινικες και να λουφαρα.Οι περισσοτεροι φοιτητες ιατρικης στο κυλικειο και πινανε καφε ητανε οταν εκανα κλινικες
γιατρικη απθ φιλε
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Το ΕΑΠ έβγαλε ανακοίνωση ότι οι εξετάσεις θα γίνουν Ιούνιο-Ιούλιο εξ αποστάσεως. Τα Πανεπιστήμια της Κύπρου, επίσης. Τα λοιπά Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν έχουν βγάλει κάτι, ακόμα.
Εγώ ελπίζω να γίνουν διαδικτυακά οι εξετάσεις, καθώς οι άλλες διαθέσιμες εναλλακτικές, τύπου διπλή εξεταστική το Σεπτέμβριο, είναι χειρότερες.

Δεδομένης της κατάστασης, θεωρώ, οι διαδικτυακές εξετάσεις είναι η πλέον βέλτιστη λύση και από υγιεινομικής πλευράς. Το ΕΑΠ θα δείξει το δρόμο, όσο οι υπόλοιποι θα μιλάμε για πτώση του ρεύματος και αντιγραφές.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Mπορούν απλά να αυξήσουν τις βάρδιες και να είμαστε λιγότερα άτομα μέσα στο αμφιθέατρο.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Το ΕΑΠ έβγαλε ανακοίνωση ότι οι εξετάσεις θα γίνουν Ιούνιο-Ιούλιο εξ αποστάσεως. Τα Πανεπιστήμια της Κύπρου, επίσης. Τα λοιπά Ελληνικά Πανεπιστήμια δεν έχουν βγάλει κάτι, ακόμα.
Εγώ ελπίζω να γίνουν διαδικτυακά οι εξετάσεις, καθώς οι άλλες διαθέσιμες εναλλακτικές, τύπου διπλή εξεταστική το Σεπτέμβριο, είναι χειρότερες.

Δεδομένης της κατάστασης, θεωρώ, οι διαδικτυακές εξετάσεις είναι η πλέον βέλτιστη λύση και από υγιεινομικής πλευράς. Το ΕΑΠ θα δείξει το δρόμο, όσο οι υπόλοιποι θα μιλάμε για πτώση του ρεύματος και αντιγραφές.
δηλαδη ενας που ζει στο τελευταιο χωριο νομιζεις δεν μπορουν να κοψουν το ρευμα??ή να γινει ενα λαθος και να τραβηξεις την πρηζα και να κλησει ο υπολογιστης??σκεψου εγω δεν εχω μπαταρια στο pc.ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε.στην τελικη ας πουνε οποιος θελει δινει διαδικτυακα οποιος δε θελει στο αμφιθεατρο
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εμείς στο Πολυτεχνείο γράφουμε 4 κύκλους της ημέρα, κάθε μέρα, για 3.5 εβδομάδες.
Επειδή το εξάμηνο έχει 5-6 μαθήματα, δεν σημαίνει ότι η εξεταστική έχει τόσα. Μην ξεχνάς, υπάρχουν και μαθήματα κόντρα. Δεδομένου ότι υπάρχει σκέψη να χρησιμοποιηθούν αμφιθεάτρα Πανεπσιτήμιων για τις Πανελλήνιες (για τέτοια αραίωση μιλάμε), πού πιστεύεις ότι θα βάλουμε τους φοιτητές στην εξεταστική;

Και, αφού λύσαμε τη διαδικασία της εξέτασης, όλοι αυτοί οι φοιτητές πώς θα μετακινηθούν; Αρχικά, από τη μόνιμη κατοικία στον τόπο σπουδών και, στη συνέχεια, από το σπίτι στη σχολή;
Θα "αραιώνουμε" κατά την επιβίβαση στα λεωφορεία; Ή θα φορτωνόμαστε, το πιο πιθανό, σαν τις σαρδέλες, όπως γινόταν πάντα;

Εμένα η ερώτησή μου είναι άλλη:
Έχετε διαβάσει, είστε έτοιμοι για εξετάσεις. Σε ποιο σημείο σας δυσκολεύει να σας φορτώσουν τα θέματα στο elearning, να τα κατεβάσετε, και να γράφετε σε μία κόλλα χαρτί στο σπίτι σας, μέσω κάμερας; Δεν θα υπάρχει το κλίμα "αλληλεγγύης", που αναπτύσσετε στα αμφιθεάτρα, κατά τη διάρκεια της εξέτασης;;;

δηλαδη ενας που ζει στο τελευταιο χωριο νομιζεις δεν μπορουν να κοψουν το ρευμα??ή να γινει ενα λαθος και να τραβηξεις την πρηζα και να κλησει ο υπολογιστης??σκεψου εγω δεν εχω μπαταρια στο pc.ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε.στην τελικη ας πουνε οποιος θελει δινει διαδικτυακα οποιος δε θελει στο αμφιθεατρο

Sorry, chief, όσο αστείο σου φαίνεται εσένα η συζήτηση για διαδικτυακές εξετάσεις, άλλο τόσο και περισσότερο αστείο, μην σου πω γελοίο, μου φαίνεται εμένα να συζητάμε για δια ζώσης εξετάσεις, εν μέσω κορονοϊού. Ένας που ζει στο τελευταίο χωριό, ας μεταβεί στο χώρο σπουδών του, να εξεταστεί από εκεί. Αφού είσαι υπέρ των μετακινήσεων...
Εάν τώρα μου προβάλεις σαν πειστικό επιχείρημα ότι είσαι ατσούμπαλος και έχεις καταφέρει και στήσεις τον υπολογιστή, μπλέκοντας παντού τα καλώδια, ώστε για τις 3 ώρες που θα είσαι παλουκωμένος στην καρέκλα και θα γράφεις, ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ και τραβήξεις το καλώδιο από την μπρίζα, την ώρα που δεν έχεις και μπαταρία στον υπολογιστή... Έ, να μην βάζουν και οι καθηγητές εργασίες που απαιτούν υπολογιστή, γιατί μπορεί να μην έχεις κάνει save και να χάσεις την πρόοδό σου. Τι άλλο να σε πω;:cool:

Το να τρέξουν διπλό τρόπο εξέτασης, δεν παίζει. Ακυρώνει το όλο concept του να το πάμε διαδικτυακά. Ή θα πάμε όλοι μαζί στα θρανία, και εάν κάποιος έχει τον ιό θα πάμε όλοι σούμπιτοι μετά σε 15ήμερη καραντίνα. Ή θα δώσουμε όλοι από τα σπίτια μας. Αυτό που περιγράφεις είναι το αντίστοιχο του να είχε προτείνει προεραιτική καραντίνα η κυβέρνηση, αντί να εφαρμόσει καθολικό lockdown. Ακούγεται ωραίο, δεν κάνει τίποτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Εμείς στο Πολυτεχνείο γράφουμε 4 κύκλους της ημέρα, κάθε μέρα, για 3.5 εβδομάδες.
Επειδή το εξάμηνο έχει 5-6 μαθήματα, δεν σημαίνει ότι η εξεταστική έχει τόσα. Μην ξεχνάς, υπάρχουν και μαθήματα κόντρα. Δεδομένου ότι υπάρχει σκέψη να χρησιμοποιηθούν αμφιθεάτρα Πανεπσιτήμιων για τις Πανελλήνιες (για τέτοια αραίωση μιλάμε), πού πιστεύεις ότι θα βάλουμε τους φοιτητές στην εξεταστική;

Και, αφού λύσαμε τη διαδικασία της εξέτασης, όλοι αυτοί οι φοιτητές πώς θα μετακινηθούν; Αρχικά, από τη μόνιμη κατοικία στον τόπο σπουδών και, στη συνέχεια, από το σπίτι στη σχολή;
Θα "αραιώνουμε" κατά την επιβίβαση στα λεωφορεία; Ή θα φορτωνόμαστε, το πιο πιθανό, σαν τις σαρδέλες, όπως γινόταν πάντα;

Εμένα η ερώτησή μου είναι άλλη:
Έχετε διαβάσει, είστε έτοιμοι για εξετάσεις. Σε ποιο σημείο σας δυσκολεύει να σας φορτώσουν τα θέματα στο elearning, να τα κατεβάσετε, και να γράφετε σε μία κόλλα χαρτί στο σπίτι σας, μέσω κάμερας; Δεν θα υπάρχει το κλίμα "αλληλεγγύης", που αναπτύσσετε στα αμφιθεάτρα, κατά τη διάρκεια της εξέτασης;;;
α καλα.φυσικα και δε θα γραφεις σε κολλα χαρτι μεσω καμερας.πως θα τους δειξεις τις απαντησεις??θα το σηκωσεις στον αερα το χαρτι και ο καθηγητης θα βλεπει??σε word θα σου πουνε να το γραψεις πραγμα αρκετα δυσκολο και χρονοβορο για πολλους.ξαναλεω ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
α καλα.φυσικα και δε θα γραφεις σε κολλα χαρτι μεσω καμερας.πως θα τους δειξεις τις απαντησεις??θα το σηκωσεις στον αερα το χαρτι και ο καθηγητης θα βλεπει??σε word θα σου πουνε να το γραψεις πραγμα αρκετα δυσκολο και χρονοβορο για πολλους.ξαναλεω ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε
Εκτός και αν τα κάνουν όλα πολλαπλής.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
α καλα.φυσικα και δε θα γραφεις σε κολλα χαρτι μεσω καμερας.πως θα τους δειξεις τις απαντησεις??θα το σηκωσεις στον αερα το χαρτι και ο καθηγητης θα βλεπει??σε word θα σου πουνε να το γραψεις πραγμα αρκετα δυσκολο και χρονοβορο για πολλους.ξαναλεω ειναι αστειο και μονο που το συζηταμε
Γράφεις σε κόλλα χαρτί, το βγάζεις φωτογραφία και το ανεβάζεις. Γράφεις για διακοπές ρεύματος και μπρίζες και δεν ξέρεις καν πώς θα γίνονται οι εξετάσεις. Οι ίδιοι οι καθηγητές, εάν τους ζητήσεις, δεν ξέρουν να χρησιμοποιούν μαθηματικό κειμενογράφο στον υπολογιστή, δεν μιλάω καν για ασκήσεις που θέλουν και σχήματα. Ποιος σου είπε για word;
Το ΕΜΠ έτρεξε στα μεταπτυχιακά του τη μέθοδο που σου περιγράφω και πήγε μια χαρά το πράγμα.
 

Arianara S3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Arianara S3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αστυφυλάκων. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Για διπλή εξεταστική το θεωρείτε πιθανό;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top